PROVINCIALE ZEEUWSE COURAKT De Sowjet-Unie onttrekt zich aan de discussies over Berlijn Tsjecho-Slowaken ontvluchtten pervliegtuig Het vrije vervoer moet behouden blijven Britse communisten verstoren redevoeringen 06 BILT 191e Jaargang - No.234 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 6 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te VUssingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: n. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Drama in de Veiligheidsraad Het Westen wijst aanbod tot conferentie der Grote Vier af De Veiligheidsraad heeft Dinsdagmiddag met alleen de stemmen van Wisjinsky en z\jn trouwe Oekrainse paladijn te gen besloten de kwestie Berlyn op de agenda te plaatsen. ■Onmiddellijk na de stemming sprong de Russische afgevaar digde op en verklaarde onder doodse stilte: „de Sow jet-dele gatie zal niet deelnemen aan een bespreking van de kwestie Berlyn in de Raad". Zyn collega van de Oekraïne volgde dit voorbeeld. Direct na, afloop werd Wis jinsky bestormd door journa listen, die hem vroegen of hij de vergadering van Woensdag zou bijwonen. „Dat zult U wel zien", was het antwoord, „dat hangt van mijn stemming af". Wisjinsky ontkende echter kortaf, dat zijn optreden duid de op plannen van de Sowjet- Unie uit de Ver. Naties te tre den. Het debat voorafgaande aan dit dramatisch slot was wei nig meer dan een herhaling van dat van Maandag. De Fransman Parodi betoogde evenals zijn geallieerde voor gangers, dat Wisjinsky's argu menten tegen behandeling van de kwestie volkomen de roos mistroffen. Het kan juist zijn, dat de situatie in Berlyn geen bedreiging vormt voor de vre de. Maar de Veiligheidsraad dient dit juist te onderzoeken en daartoe moet toch eerst de zaak op de agenda geplaatst worden. De Sowjet-afgevaardigde liet zich echter niet van zijn stand punt af brengen, hetgeen te verklaren is, want zijn juridi sche en politieke bewijsvoering vloeide niet voort uit de logica der feiten, maar was opgesteld om een reeds genomen besluit me drogredenen te rechtvaar digen. Mijn regering heeft me opgedragen, zei Wisjinsky, formele bezwaren te uiten Op nieuw beweerde hij, dat er to taal geen sprake is van een blokkade van Berlijn. Waarom moest de kwestie Berlijn in de Veiligheidsraad worden bespro ken en waarom werd er zo'n haast mee gemaakt? Dergelij ke zaken dienden behandeld te worden in de raad van minis ters van buitenlandse zaken der Grote Vier. Deze raad was tot nu toe nog niet bijeen ge weest zodat onmogelijk ge sproken kon worden van een mislukking der besprekingen. De onderhandelingen te Mos kou waren slechts informeel geweest. De Veiligheidsraad had waarlijk al genoeg proble men op te lossen. Het was niet verantwoord deze te verwaar lozen en tijd te verspillen aan zaken, die in andere organen thuis horen. Nadat ook nog de Ameri kaan dr. Jessup van repliek had gediend liet de voorzitter tot stemming overgaan met het vermelde gevolg. GEEN CONFERENTIE. Intussen hebben de drie Westelyke mogendheden beslo ten niet in te gaan op het her nieuwde voorstel van Moskou een conferentie te houden van de vier ministers van buiten landse zaken over Duitsland als geheel. Eerst dient de blok kade van Berlyn te worden be ëindigd, is de eis. De Westelyke ministers be reikten hierover overeenstem ming tydens een vergadering van twee uur in het Franse ministerie van buitenlandse zaken, waarin de jongste Sow- jet-nota werd bestudeerd. Senator Gumey wil Spanje mee laten doen. Senator Chan Gumey, voor zitter van de Amerikaanse se naatscommissie voor de gewa pende diensten, heeft verklaard voorstander te zijn van „het zenden van zoveel als onze economie kan uithouden in het kader van militaire hulp aan West-Europa ter bestrijding van. het communisme". Spanje moest eveneens ingeschakeld worden in deze hulp en. in het Europeso herstelprogram. Gumey voegde er aan toe, dat het plan-Marshall zo nodig gereduceerd moest worden ten einde een volledige stroom mi litaire goederen mogelyk te ma ken, hetzij uit surplus-voorra- den, hetzij uit de nieuwe pro ductie. Hjj voegde er aan toe, dat Spanje zich sinds 1936 tegen het communisme verzet had en verklaarde: Ieder land, dat zich tegen het communisme verzet is onze vriend". Gurney drong er op aan, dat Amerika zich tegen de resolutie van de V. N. zou richten en Spanje moest erkennen. De andere Europese landen moesten er van overtuigd worden, dat Spanje in het plan-Marshall moest worden opgenomen en dat het toegelaten zou worden tot de West-Europese regionale militaire alliantie. Bijeenkomst stafchefs West-Europese Unie. De stafchefs van de vijf landen der West-Europese Unie, zijn Dinsdag op het Brit se ministerie van oorlog bij eengekomen, zo is officieel bekend gemaakt. Lord Tedder, maarschalk van de Raf, die voorzitter is van het comité van stafchefs, presideerde. Zwitsers parlement vóór plan-Marshall. De Zwitserse nationale ver gadering heeft met 136 tegen 7 stemmen het besluit van de regering goedgekeurd aan het plan Marshall deel te nemen. De zeven tegenstemmers wa ren natuurlyk communisten Zij trachtten aan luidruch tigheid goed te maken wat zy aan getal te kort kwamen. Er deden zich heftige incidenten voor en er was een tijd lang een onbeschrijfelijk rumoer. De stemming bracht de kalmte wear. Keizerlijke persconferentie. De keizer en de keize rin van Japan werden Dinsdag bijna onder de voet gelopen by wat be doeld was als de eerste keizerlijke persconferen tie voor geallieerde cor respondenten in Japan. In een nauwe passage leverden tientallen Ja panse en geallieerde fo tografen slag met onge veer 2000 anderen, onder wie correspondenten, om de keizer voor de lens te krijgen. Temidden van de schreeuwende en du wende menigte wisselden de keizer en de keizerin handdrukken met een zestal geallieerde ver slaggevers. Er konden echter geen vragen wor den gesteld, omdat de officiële tolk was verlo ren geraakt in de menig te, die op zeker ogenblik de keizerin bijna onder de voet liep. Met de hulp van een forsge- bouwde functionaris van het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur slaagde het keizerlijke paar er tenslotte in zich m veiligheid te stellen. Truman roept Marshall terug. President Truman heeft Marshall naar Washington te ruggeroepen voor een bespre king over de internationale toestand. Het Witte Huis deelt mede dat er „geen bijzondere crisis" is, die een terugkeer van Mars hall noodzakelijk maakt, doch dat Truman slechts een mon deling verslag van Marshall wenst over alles, wat ter alge mene vergadering is omge gaan. Veldmaarschalk Montgomery, opperbevelhebber van de strijd krachten der West-Europese Unie, wordt met zijn benoeming gefeliciteerd door de Britse minister van oorlog, Shinwell. Zij dwongen piloot in München te landen. Mevrouw Siroky onder de passagiers. Maandag hebben twaalf Tsjeeho Slowaken, de piloot van een Tsjecho-Slowaaks lijn- vliegtuig gedwongen van koers te veranderen en bij München te landen. Behalve de twaalf passagiers bevonden zich ook de echtgenote van de Tsjecho- s'owaakse vico-ministerpres!- dent, Vilem Siroky, met haar dertien jarige' zoon in het vlieg tuig. Alle inzittenden van het vliegtuig worden voor nader onderzoek vastgehouden. De twee assistent-piloten en de marconist zouden bij het com plot betrokken geweest zijn, en de besturing van het vlieg tuig na de start lüt Brno over genomen hebben, terwijl de chef-piloot met pistolen werd bedreigd. De twaalf Tsjedho-Slowaken hebben verzocht als politieke vluchtelingen beschouwd te worden. Het merendeel van hen zou naar de V. S. willen doorreizen. De enige personen aan boord van het vliegtuig, die niet van het complot op de hoogte wa ren, zouden zijn geweest de chef-piloot, een mannelijke passagier en de echtgenote van de vice-minister-president met Tsjecho-Slowakije stelt dwangarbeid in. Het Tsjechoslowaakse nieuws bureau deelt mede, dat vo-- gens een door het kabinet foedgekeurde wet in Tsjecho- lowakije kampen voor dwang arbeid zullen worden opgericht. De kampen beogen de „op voeding door werk van hen, die door hun leefwijze en hun houding tegenover de volksde- mocratische staat getoond heb ben, dat zij zich niet willen on derwerpen aan een van de be langrijkste beginselen van de Tsjechoslowaakse grondwet". De wet zal spoedig aan het parlement worden voorgelegd. haar zoon. Alleen de chef-pi loot en mevrouw Siroky en haar zoon hebben te kennen gegeven naar Tsjecho-Slowa kije te willen terukeren. Het vleigtuig in kwestie is een Dakota. Dezelfde groep had reeds tot tweemaal toe een vergeefse poging tot ontvluch ting gedaan. VERHEUGD. De ene mannelijke passagier. d\e niet van het complot af wist, toonde zich verheugd over de aankomst op de onver wachte plaats van bestemming en besloot terstond niet terug te keren. Mevrouw Siroky zeide ver baasd te zyn over de goede behandeling, die aan de groep ter. deel viel. Zy had m de Tsjecho-Slowaakse kranten ge lezen, aldus Reuter, dat vluch telingen in de Amerikaanse zóne van Duitsland ruw be handeld werden. De andere passagiers ver klaarden, dat een „golf van terreur, vergezeld van hon gersnood en gebrek", over Tsjecho-Slowakye ging. Geen volksstemming over koning Leopold. Een Belgische Senaatscom missie heeft b\j staking van stemmen besloten het Katho lieke voorstel tot het houden van een volksstemming over de terugkeer van koning Leo pold af te wijzen. Slechts de Katholieke commissielden stemden voor, sodalisten, comunisten en liberalen tegen. Het is nu wel zeker, dat ook het Parlement het voor stel zal afkeuren. De Katho lieken bezitten namelijk noch in de Senaat, noch in de Ka mer de benodigde meerder heid. De kwestie van de volks stemming, die geruime tyd de gemoederen heeft bezig ge houden is dus van de baan. Houdek Papanek. Dr. Houdek, die tot verte genwoordiger van Tsjecho- Slowakye by de V.N. is be noemd door de regering te Praag, nadat zij dr. Papanek als zodanig had ontslagen, heeft voor de administratieve commissie van de V.N. om uit sluiting van Papanek verzocht. Papanek blijft zijn recht om Tsjecho-Slowakye te vertegen woordigen, volhouden. Houdek beschuldigde Papa nek ervan in de lente van dit jaar 115.000 dollar van het Tsjechoslowaakse Rode Kruis op een eigen bankrekening te hebben gezet. Papanek ver klaarde hiertegenover, dat de ze gelden voor het merendeel bijeengebracht waren door Tsjechische groepen in de Ver enigde Staten en dat hij deze gelden onder geen beding aan de nieuwe regering mocht overdragen. De „fluno". Talrijke afgevaardig den en anderen die de algemene vergadering van de V.N. bijwonen, zijn het slachtoffer ge worden van een influ- enza-epidemie, die evenwel niet ernstig is. Eén der diplomaten neeft de ziekte de naam „Fluno" gegeven. Ook Franse spoorweg- Heden staken. De C. G. T. heeft Dinsdag ochtend bevel gegeven tot 'n algemene staking onder het spoorwegpersoneel in het Franse departement Moezel. De bij de C. G. T. aangeslo ten arbeiders hebben het werk neergelegd, doch die van de Force Ouvrière en de Christelyke vakbond bleven op hun post. Over de duur van de staking is nog geen beslissing genomen. De Franse minister van In dustrie en Handel heeft Dins dagavond besprekingen ge voerd met vertegenwoordigers van vakverenigingen van sta kende mijnwerkers. Vertegen woordigers van twee vakvere nigingen, welke onder leiding van communisten staan, ver klaarden na afloop van het onderhoud, dat de stakingen voort zouden duren, daar geen garanties waren toegezegd aangaande naar voren ge brachte kwesties. Kamer van Koophandel en Fabrieken adresseert over de Scheldekwestle. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland heeft zich thans met een adres tot de Mi nister van Verkeer en Waterstaat gewend, in welk adres, dat door het kantoor Terneuzen werd opge steld, de kwestie van het vrije ver voer over de Westerschelde uitvoe rig wordt belicht en ten slotte een ernstig beroep op de minister wordt gedaan niet tot weder-invoe- ring van enig tarief te willen over gaan. Wij ontlenen aan dit adres: De kwestie der vrije veren heeft meerdere aspecten, waarbij de Ka mer vooral de nationale en de eco nomische wil belichten. De voor zitter der Kamer, de heer F. P. O. M. Koch. heeft op 10 April 1945 te Sluiskil met dc vroegere minister president prof. mr. P. S. Gerbran- dy en op 19 Juli 1945 aldaar met de toenmalige minister-president prof. ir. W. Schermerhorn in tegenwoor digheid van minister ir. J. A. Rin gers de kwestie der veren over de Westerschelde besproken. Met be trekking tot het nationaal element is bij die gelegenheid naar voren gebracht dat Zeeuwsch-Vlaanderen in overig Nederland een vrijwel onbekend gebied was, als gevolg van zijn natuurlijke ligging, het geen voor de oorlog ook tot uiting kwam in het regeringsbeleid, dat t.o.v. dit gebied, naar de mening van het overgrote deel der bevol king, niet voldoende nationaal ge voerd werd. Tengevolge hiervan oriënteerde dit gebied zich nood zakelijkerwijze geleidelijk meer en meer op België. Bij de voormelde besprekingen is door die ministers erkent, dat in het nieuwe tijdperk onzer geschie denis. begonnen na de bevrijding, een beleid in nationale zin diende gevoerd te worden en er t.o.v. het verleden een ereschuld was te vol doen aan Zeeuwsch-Vlaanderen. De practlsche uitvoering hiervan lag in het gemakkelijk en goed koop maken van de verbinding met overig Nederland. De toenmalige Minister-Presi dent, Prof. Schermerhorn, zegde toe met zijn ambtgenoot van ver keer in nader overleg te treden. Tenslotte zegde deze minister toe de kwestie der goedkope of vrije veren te zullen bespreken in de mi nisterraad. Nadien werd bericht ontvangen, dat er in het Kabinet eensgezindheid bestond ten aanzien van het plan om de veren op de Westerschelde geheel vrij te ma ken. Daarby bleek dat het nationa le element doorslaggevend was geweest. De aangevoerde factoren van het economisch element dezer kwestie, hoe gegrond ook, werden van secundair belang geacht. De Kamer acht het thans niet denkbaar, dat de Regering thans een door vorige kabinetten gege ven woord en gestelde daad terug zou nemen. Reeds hierom alleen moet de opheffing der vrije veren over de Westerschelde een onmo gelijkheid geacht worden. ECONOMISCHE ARGUMENTEN Het weder instellen van tarieven voor de veren op de Westerschelde is de wijzer van de tijd terugzetten. De huidige Regering wil echter het kenmerk dragen, dat haar beleid progressief is. Bovendien wordt het vrij blijven van de veren door de grote uit breiding van het verkeer over die rivier, sinds Zeeuwsch-Vlaanderen t.o.v. Nederland ontsloten is. ten voile gerechtvaardigd. Immers de statistieken wijzen uit. dat het aantal vervoerde auto's ln de eer ste helft van 1948 op het veer Vlis- singen—Breskens 2 maal en op het veer Kruiningen—Perkpolder zelfs 9 maal zo groot was als in het eer ste halfjaar van 1939. Het personen vervoer was op die veren respec tievelijk 4',i en 10 maal zo groot. Het adres wijst dan op de grote betekenis van landbouw, handel en industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen en op het offer, dat voor de be vrijding gebracht werd. De gevestigde firma's hebben bij het vrijkomen der veren hun zaak ingesteld op het vervallen der kos ten over de Schelde. Eigen- en beroepsvervoerders hebben daarbij in belangrijke mate hun wagen park en bedrijfsgebouwen afge stemd od de nieuwe toestand. Het heffen van tarieven zou 'n afbreken van deze ontwikkeling betekenen en grote nieuw ge ïnvesteerde kapitalen verloren doen gaan. Ook het heffen van een slechts gering tarief is on juist. Een tarief van b.v. 6 km. pl.m. 20 ct. wat het rijden over een brug ook zou kosten, wordt dan als maatstaf genomen. Daarbij wordt uit het oog verloren, dat het wach ten aan de veerboot minstens 15 a 30 minuten duurt en het over varen ongeveer 20 minuten. Bij een brug van dezelfde lengte duurt het rijden 5 a 10 minuten. Het tijdsver- lies. gevoegd bij zo'n tarief, maakt de kosten toch weer hoog. Ook moet in 't oog gehouden worden, dat sinds er vrije veren zijn, talrijke arbeiders over de Schelde gaan werken, op welke voorziening van de arbeidsmarkt de bedrijven zich ingesteld hebben. Economisch is het dan ook on verantwoord die lasten weer terug te leggen op het bedrijfsleven van Zeeuwsch-Vlaanderen. Uit het bovenstaande blijkt, dat in feite een zekere structuurveran dering heeft plaats gehad, die slechts met grote schade voor het bedrijfsleven in het algemeen en voor de betrokken ondernemingen in het bijzonder, weer zal kunnen worden omgeschakeld. De Kamer heeft ln twee verga deringen te Middelburg en Terneu zen de meningen getoest. Deze al le waren uitgesproken vóór het be houd der vrije veren, ook die van negen vertegenwoordigers der middenstandsverenigingen aan weerskanten van de Schelde. Slechts de vertegenwoordiger der beurtschippers was vóór opheffing der vrije veren, omdat hun ver- voerstraject per schip destijds gro tendeels verloren ging. Alles bijeen genomen doet de Kamer 'n ernstig beroep op de mi nister zodanige maatregelen te wil len nemen dat niet tot wederinvoe ring van enig tarief op de veren op de Westerschelde wordt overge gaan. „Geen oorlog voor Eden en Churchill aan het woord. „Geen oorlog voor Ameri kaanse dollars" Is de nieuw ste slagzin der Britse commu nisten. Door het verspreiden van pamfletten, het ophangen van banieren en het verstoren van redevoeringen trachten zu ile bevolking ervan te overtui gen, dat de Labour-regering op oorlog aanstuurt en alleen samenwerking met do commu nisten de vrede kan waarbor gen. Hun actie, die waarschijn lijk volgens de bevelen van de Koroinform wordt ten uitvoer gebracht, is vooral gericht te len de aan de gang zijnde campagne voor de recruterlng van vrijwillige hulptroepen. Maandag werd de Britse mi nister Alexander het spreken een tijd lang onmogelijk ge maakt door demonstranten en Dinsdag trof Eden hetzelfde overigens vry onschuldige lot. De conservatieve staatsman hield in het Mansion House te Londen een rede ter onder steuning van de regerings campagne. Dollarcredieten voor Nederlandse industrie. Naar aanleiding van vragen die de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel N.V. (Herstelbank) bereiken met betrek king tot dollarcredieten. welke door bemiddeling van deze instel ling bij de International Bank for reconstruction and development zouden kunnen worden aange vraagd. heeft de directie van deze instelling medegedeeld, dat de pre sident-directeur van de Herstel- bank oo de uitnodiging van de International Bank en na hier om trent met de ministers van finan ciën en economische zaken overleg te hebben gepleegd, in Augustus j.l. een bezoek aan de Internauonal Bank heeft gebracht. Dit eerste rechtstreekse contact van de Herstelbank met dc Inter national Bank heeft tot resultaat gehad, dat de laatste zich in be ginsel bereid heeft verklaard, de opening van een „creditline" ten gunste van de Herstelbank en ten behoeve van een aantal Nederland se industriële ondernemingen, die dringend behoefte hebben_ aan „hard currency" (dollar-deviezen) voor de verbetering respectievelijk uitbreiding van haar apparatuur, in overweging te nemen. Zij stelt daarbij echter de voorwaarde, dat de nieuwe aanschaffingen zullen moeten bijdragen tot een verster king van de Nederlandse belas tingbalans in dien zin, dat voor deze investering producten worden vervaardigd, waarmee Nederland ..hard currency" zal kunnen ver dienen respectievelijk besparen. In voortgezet overleg met de mi nisteries van financiën en economi sche zaken heeft de Herstelbank zich nu in verbinding gesteld met een aantal industriële onderne mingen. teneinde de gegevens, no dig voor een juiste selectie en voor een goede documentatie te verza melen. Zij vertrouwt met behulp van deze gegevens binnen afzien bare tijd in staat te zijn met de internationale bank definitieve ar rangementen te kunnen maken en de voor aankoop van industriële apparatuur vereiste dollars ter be schikking te kunnen stellen. Nog 2337 niet berechte politieke delinquenten. Op schriftelijke vragen van het Tweecle Kamerlid, de heer Burger, betreffende het aantal van nog niet berechte politie ke delinquenten heeft de mi nister van Justitie geantwoord dat het aantal nog niet berech te gedetineerde politieke ver dachten op 1 September '48 bedroeg 2337. Dit wil dus zeg- fen, dat ongeveer 98 pet. van e strafzaken van de politieke delinquenten, die na de bevrij ding in de bewaringskampen werden ingesloten inmiddels kon worden afgedaan. Amerikaanse dollars". Wy wensen vrede, zeide Eden, maar wy weten b|j on dervinding dat zwakte bij ons daartoe niet bijdraagt. Aanvankelijk werd Edens rede aandachtig aangehoord. Weldra weerklonken er pro testen uit de menigte, terwyl communistische vlugschriften werden verspreid. Een ogen blik zelfs kon Eden niet wor den verstaan. Hy hervatte zijn uiteenzetting, nadat de demon stranten door de politie waren opgebracht. Ook Winston Churchill heeft het woord gevoerd in het ka der van de actie voor vrijwil lige dienstneming. Churchill opende Ihet hoofd kwartier van de hulplucht- strijdkrachten, waarvan hy ere-commandant is. In zijn toespraak waarschuwde hij zijn gehoor, dat het nu, inge val van oorlog, zeer wel moge lijk is, vanaf de Rijn een stroom van nieuwe V-wapens tegen Zuid-Engeland te lance ren. Hy vervolgde: „Op dit mo ment ligt de grens van Azië aan de Elbe. Het zou zeer dom van ons zijn, alles wat onder onze ogen plaats vindt en in onze oren wordt geschreeuwd enige indruk op ons te laten maken". Estelle Bemadotte, die -ad» op volger van haar man tot leid ster van het Zweedso Rode Kruis benoemd werd. Hoe kwam Depoorter om het leven By de op verzoek van de fa- verrichte gerechtelijke schouwing op het stoffelijk mi lie 1W WÊÊÊjÊÊfÊM overschot van de Belgische wegrenner Richard Depoorter, die omkwam tijdens de laatste ronde van Zwitserland, is geen schedelbreuk geconstateerd. Wel bevonden twee geneeshe ren, dat beide benen gebroken waren en dat de borstkas was ingedrukt, met als gevolg achttien gebroken ribben. Hier uit maakt de publieke opinie de gevolgtrekking, dat de dood van Depoorter niet het recht streeks gevolg van een val ge weest is. Wellicht is hij na zijn val door een volgauto overre den, In België heeft het rapport van de schouwing zeer veel opzien gebaard en men ver wacht, dat deze zaak nog een ernstige nasleep zal hebben. Het bunkerdrama te Vught. Opnieuw heeft het Byz. Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch de zaak behandeld tegen de Duitse vrouw Margaretha Gal- linat, die betrokken was by het beruchte bunkerdrama in het concentratiekamp Vught. Er werden weer verscheidene ge tuigen, allen ex-politieke ge vangenen, gehoord. Het was weer hetzelfde relaas: trappen, stompen, urenlange appèls on der lage temperaturen enz. Bovendien is er dan nog het drama in de bunker, waar twaalf vrouwen de dood von den, één krankzinnig werd en anderen voor haar leven onge lukkig werden gemaakt. Op nieuw werd 20 jaar met aftrek geëist. Branden in het oliegebied van Tjepoe. Het te Soerabaja verschy- nende dagblad „De Vrije Pers" heeft per bulletin het volgende bericht verspreid: „Naar wij uit betrouwbare bron verne men, staan momenteel belang rijke delen van Tjepoe in brand. Van het olieterrein zijn nog geen bijzondere ravage en branden gemeld, maar het is duidelijk, dat het groot gevaar loopt. Reeds de vorige week werd gemeld, dat Tjepoe be dreigd werd door naar de communisten overgelopen Re publikeinse troepen uit Solo". GRATIE VERLEEND. Bij Kon. Besluit is gratie verleend aan C. van Koker, voormalig inspecteur van po litie te Apeldoorn, die schuldig bevonden was aan het opspo ren en arresteren van Joodse Nederlanders en die deswege tot de doodstraf veroordeeld werd. De doodstraf is gewij zigd in een levenslange gevan genisstraf. De „vrije Griekse radio" heeft gemeld, dat de Griekse regering dit jaar 80.000 man heeft verloren van wie er 20.000 zijn gedood. VOORSPELT WEINIG WIND Geldig tot Woensdagavond. Zwaar bewolkt, droog weer met plaatselijke opklaringen. Weinig wind,. Koude ochtend met hier en daar nog wat mist. Later iets hogere tempe raturen dan gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1