PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Veiligheidsraad begon met debat over Berlijn Moskou stelt nieuwe Conferentie voor Zeeuwsch Vlaamse monumenten in herstel Algemene Rekenkamer zet de puntjes op de i S.D.-rechercheur pleegde tientallen moorden oe BILT Wisjinsky beiwisi de competentie Eerste zitting trok veel belangstelling Vandaag Moeso naar Siam gevlucht? VOORSPELT: 191e Jaargang -No.233 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 5 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. teL 26 Zoals te verwachten was heeft Wisjinsky Maandag bij de aanvang van discussies ov er de Berlrjnse kwestie in de Veiligheidsraad de bevoegdheid betwist van de Raad om de zaak te behandelen. Hij achtte de bewering, dat de wereld vrede door de situatie in Berlijn gevaar zou lopen, absurd en maakte bezwaar, dat dit punt op de agenda zou worden geplaatst. De Westelijke mogendheden hadden drie wegen kunnen vol gen: „Buigen voor het geweld van de Sowjet-Unie", „geweld met geweld beantwoorden" of „artikel 34 van het handvest erkennen, dat behandeling voor de Veiligheidsraad voorschrijft van geschillen die de interna tionale vrede bedreigen". Zij volgden de laatste weg. Als de bedoelingen van de Sow jet-Unie oprecht waren zou zij thans niet luidkeels proteste ren. De Britse afgevaardigde, sir Alexander Cadogan, ver klaarde, dat zijn delegatie ge heel met de mening van de Amerikaanse instemde. De vergadering werd daarop verdaagd tot Dinsdagnamid dag. Op een na de vergadering door journalisten gestelde vraag, wat hij zou doen wan neer de Berlijnse kwestie toch op de agenda geplaatst zou worden, zeide Wisjinsky op losse toon: „De tyd zal het le ren". Er was voor deze zitting enorme belangstelling. Vele hoge gasten en diplomaten wa ren aanwezig en de plaatsen voor het publiek waren alle bezet. De Amerikaan Warren Austin droeg het voorzitter schap over aan de Argentijn dr. Bramuglia, omdat de V. S. partij zijn in het geschil. Na enig geharrewar over de wijze van vertalen bracht de voorzitter de agenda in dis cussie. Onmiddellijk hief Wis jinsky rustig zijn hand op om zijn bezwaren uit te spreken. Hij verklaarde de Raad in competent de kwestie te be handelen op grond van art. 107 van het handvest. Dit artikel waarborgt het recht van de geallieerden maatrege len te nemen ten opzichte van voormalige vijandelijke staten. De kwestie Duitsland was geregeld door internationale verdragen en moest door de vier bezettende mogendheden worden opgelost. Gaandeweg geraakte Wis jinsky in vuur en maakte hij zyn bekende redenaarsgebaren. Er is geen blokkade in Berlijn, vervolgde hij, want de Sowjet- Unie had aangeboden voedsel en brandstof aan de Westelijke zones te verstrekken. Alle ge ruchten over slechte toestan den in Berlijn worden verspreid om de vrees en de oorlogshys- terie te vergroten. DRIE WEGEN. Philip Jessup antwoordde namens de Ver. Stalen. Het verwonderde hem geenszins, dat de Sowjet-Unie niet wens te, dat haar „onwettige en vij andige activiteit in Berlijn" door de Ver. Naties onderzocht wordt. De Westelijke regeringen hebben zich gehouden, zo zei hg, aan het artikel van het handvest, dat directe bespre kingen aanbeveelt voor de re- feling van geschillen. Doch de owjet-Unie had regelmatig beloften geschonden en aldus de methode der onmiddellijke bespreking waardeloos ge maakt. Berljjnse kwestie voorgelegd aan Veiligheidsraad Franse mijnwerkers in staking. Gehoorgevend aan het sta kingsbevel van de C.G.T. zijn grote; aantallen mijnwerkers Maandag niet op hun werk verschenen in Noord-Frankrijk. De atmosfeer was kalm en er werden geen incidenten ge meld. Terwijl postende mijn werkers hun plaatsen innamen gingen kleine groepjes mannen, die door het plaatselijke sta kingscomité waren gemachtigd door te werken om veiligheids redenen, de schachten in. In 't gebied van Marseille werden arbeiders behorende tot de niet-communistische „force ouvriere", door hun stakende collega's verhinderd in de schachten af te dalen. De sta king wordt de eerste 48 uur door de vakvereniging van Christelijke mijnwerkers ge steund. Aan het begin van de twee de dag der stakingen in de mynen zyn te Parijs en in de steden in de provincie symbo lische stakingen van een dag uitgeroepen. Te Parijs wordt een dag het huisvuil niet opgehaald, terwijl ook van 6 tot 18 uur de water toevoer is afgesneden. Frankrijk heeft „belachelijk krijgspotentieel" DE GAULLE'S PROGRAM De R.P.F., de partij van de Gaulle, heeft een aantal mo ties bekend gemaakt over de politiek, die zij 'zal voeren na het aan de macht komen. Heftige crltiek wordt uitge oefend op de verwaarlozing der landsverdediging geduren de de opeenvolgende machtelo ze regeringen. Gesproken wordt van „de onmacht van het belachelijke krijgspoten tieel" en de ontreddering van een leger zonder georganiseerd opperbevel. De R.P.F. wil de legers strijdvaardig maken en onder eenhoofdige leiding stellen. In sociaal opzicht wil de R.P.F* bevorderen samengaan van ka pitaal en arbeid in de bedrij ven uitgaande van 't coöpera tief beginsel. Gelaakt wordt de misdadige actie van mannen, die het werk van Frankrijk in Indo-China saboteren. Austin voelt niets voor Sowjet-compromis. In de politieke commissie der V.N. heeft de Amerikaan Warren Austin zich weinig geestdriftig getoond over het compromis-voorstel van Wi sjinsky inzake de atoom-ener gie. Austin was uit de voorgaan de debatten niet te weten ge komen wat de Sowjet-Unie eigenlijk verstaat onder doel treffende internationale con trole. Toch achtte hij het mogelijk de kloof alsnog tè overbruggen en Austin verklaarde daarby, dat de Amerikanen heel ver zullen gaan om eenstemmig heid te bereiken. Bevelhebbers benoemd der West.Europese Unie. Te Londen is thans offi cieel medegedeeld, dat veld- maarchalk Montgomery be noemd is tot voorzitter van het comité van operbevelheb- bers van de permanente ver- dedigingsraad der West-Euro- pese Unie. De Franse generaal J. de Lat tr« de Trassigny is benoemd tot opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in West- Europa. Generaal de Tassigny vluchtte ln 1943 naar Londen en werd daar commandant van het eerste Franse leger. Na de bevrijding werd hij inspec teur-generaal. van het Franse leger. De Britse luchtmaarschalk sir James Bobb is benoemd tot opperbevelhebber van de lucht strijdkrachten. Sir James Robb had in de laatste oorlog een commando post bij de R.A.F. in N. W. Afrika en werd in 1948 vice- stafchef van de Britse lucht macht. Vicé-admiraal Robert Jau- jourd (Frankrijk) is vlagoffi cier voor West-Europa ge worden, als vlootvertegenwoor- diger. Verder is medegedeeld, dat de staven van de militaire, voorzitter en de opperbevel hebbers hooggeplaatste offi cieren uit Nederland, België en Luxemburg zullen omvatten Deze officieren zulen tot taak hebben de problemen van tac tiek en techniek der verdedi ging van West-Europa te be studeren. is het 150 jaar ge leden, dat door het uit voerend bewind van de Bataafse republiek alle gilden werden verboden: herdenkt Portugal de proclamatie van de republiek. De bekende Amerikaanse pianiste Steil Anderson heeft Zaterdagmiddag in het Rotterdams Zeehospitium te Kat wijk aan Zee een liefdadigheidsconcert gegeven. De pianiste- concerteert temidden van de patiënten. Het gehele Duitse probleem moet besproken worden De Sowjet-regering heeft een nieuwe nota. gezonden Aan de Westelijke mogendheden, waarin wordt voorgesteld een vier-minlsters-conferentie te houden over het gehele Duitse probleem inet inbegrip van de kwestie Berlijn. Het Kremlin acht het heel goed mogelijk de kwestie Ber lijn op een wederzijds aan vaardbare basis te regelen. De overgebleven meningsverschil len waren onbeduidend. Door de eenzijdige handelin gen in de Westelijke zönes, zegt de tekst van de nota, hebben de drie Westelijke mo gendheden het vier-landen-be- stuur zowel van Duitsland als Berlijn vernietigd. Het recht van het Westen om Berlijn mee te besturen heeft daar door alle zin verloren. Niettemin heeft de Sowjet- regering geen bezwaar ge maakt tegen de aanwezigheid in Berlijn van. bezettingstroe pen. Stalin had er op aangedron gen. dat de uitvoering van de Londense besluiten zou worden uitgesteld tot na een nieuwe vier-ministers-conferentie. Ver volgens wordt in de nota weer een opsomming gegeven van het verloop der onderhandelin gen in Moskou, die zouden zijn afgesprongen op de eis der Westelijke gouverneurs, contro le uit te oefenen op de uitgif te van Oostelijke marken in Berlijn. Dat was in Moskou niet afgesproken volgens de nota. De vervoersbeperkingen wor den nogmaals zuivere verdedi- ginsmaatregelen genoemd te gen eenzijdige besluiten van de Westelijke mogendheden. Het is opmerkelijk, dat thans Moskou het initiatief neemt tot voortzetting der onderhan- Het oude Weeshuis te Aardenburg en de St. Baaf herkrijgen oude glorie. De kerk in Sinte Kruis onder de kap. Deelt mild een aalmoes uit, die hi<er komt ingetreden. Gij kunt nooit U geschenk, met beter vrucht besteeden. Want hoe wordt d'armoe ooit onnozeler geleen Als ouderloos te zijn en weere- loos met een. Boven de fraai gebeeldhouwde schoorsteen, in de regentenkamer van het vroegere burger-weeshuis te Aardenburg. rijn deze dichtre gels te lezen. Aan de wanden prij ken de beeltenissen van de vroe gere regenten en het vertrek ademt nog de sfeer van vroegere eeuwen. Fraai is de eiken lambri- zering en het geheel geeft een beeld van de kunstzin en degelijkheid der vroegere bouwmeesters. En niet alleen dit vertrek, maar het gehele huis. dat thans dienst doet als wijkgebouw voor het Groene Kruis, terwjjl er ook vergaderin gen worden gehouden, zomede Zondagsschool. Aan de achtergrond treft men nog een loden vergaarbak, waarin een schip staat gegraveerd met vol le zeilen, geflankeerd door de wa penen van Zeeland en Aardenburg. waarboven twee adelaars. Daaruit kan men reeds de con clusie trekken, dat de bouwer van dit huis iets met de zee had te maken en zo is het ook. Het was de kaperkapitein van Wijckhuizen, die in de 17e eeuw dit fraaie huis liet bouwen, ter vervanging van het toen in verval verkerende weeshuis. Helaas heeft ook dit pand door de oorlogshandelingen veel geleden, al bleef het interieur voor een groot gedeelte gespaard. Thans wordt er druk gewerkt aan het herstel van de gevel, waarbij de ramen meer zullen worden aange past aan de stijl van het huis. ter wijl de topgeveltjes trapvormig zul len worden gemaakt. Wanneer de restauratiewerkzaamheden zijn vol tooid, zal weer één van de beziens waardigheden van Aardenburg zijn behouden. DE SINT BAAFSKERK. Nog vertoont de eertijds zo fraaie Sint Baafskerk een troosteloze aan blik, maar ook hier wordt ijverig gewerkt aan het herstc". een her stel dat jaren zal duren, maar dat toch geleidelijk vordert. De eer tijds zo fraaie toren, waarvan de helft is verdwenen, wordt nu onder een kap gezet, die bijna gereed is. Er wordt daarbij veel steen ge bruikt, afkomstig van de afbraak van de Herv. kerk te Oostburg. De thans nog dichtgemetselde ra men gaan weer open en daarin zullen weer glas-in-lood-ramen worden geplaatst. Ook boven de ingang van de kerk komen nu drie glas-in-lood ramen. Het doortrek ken van de kloostergangen is bijna voltooid en met grote nauwkeurig heid wordt daarbij het fraaie beeld houwwerk in de natuursteen be houden. evenals in de steunberen aan de buitenzijde van de kerk. Veel natuursteen is teruggevon den en waar het ontbreekt wordt het verlorene kunstig nagemaakt. Enkele bekwame vaklieden zijn dag in. dag uit bezig om deze har de steen in de gewenste vormen te beitelen. Ook het mooie middentorentje wordt thans vernieuwd. Terwijl wij. in gezelschap van de enthou siaste archivaris, de heer J. J. Ros- seel, een kijkje in de kerk namen, waren arbeiders hoog in de nok van •het gebouw doende zware stukken aan te brengen, eiken balken van zo'n 40 cm in het vierkant. Daar over komt dan de vloer, die de zol der van het kerkgebouw gaat vor men. De resten van het oude toren tje moeten dan verwijderd wor den. In de plaats daarvan zal weer een spits torentje, zoals dit vroe ger bestond, worden gebouwd. Met het herstel van dit gebouw zullen millioenen gemoeid zijn, maar daardoor zal één der oudste en fraaiste kerken van ons land behouden blijven. DE KERK IN ST. KRUIS. Ook in het rustige grensdorpje St. Kruis, blijkt de wederopbouw goede vorderingen te maken. Ver scheidene huizen zijn weer her bouwt of hersteld. Onze aandacht gaat echter ditmaal uit naar het eertijds zo lieflijke, oude Herv. kerkje, dat helaas eveneens ver nield werd. Wie na de bevrijding de overblijfselen heeft gezien, liet alle hoop op herstel varen. Een met grote gaten doorzeefde toren, een dakloze ruïne van wat eens het kerkgebouw was, maar waarvan de muren grotendeels waren wegge slagen. Dat was het beeld van de vroegere, uit de 13e eeuw daterende kruiskerk. De firma Huurman, de bekende restauratrice van kerken en mo numentale gebouwen, die o.a. ok de hierboven beschreven kerk in Aardenburg restaureert, alsmede het stadhuis in Sluis, heeft ook de kerk in St. Kruis aangepakt en het resultaat is verbluffend. Met de nog bruikbare steen, aangevuld met stenen, afkomstig van de vernielde kerken te Schoondijke en Zuidzan- de, is het kerkgebouw weer opge trokken in de oorspronkelijke vorm, zijn de gaten in de toren weer dichtgemaakt, zijn weer fraaie ramen aangebracht en is met grote nauwkeurigheid de kleur van de oorspronkelijke steen nage bootst. Momenteel is men bezig de kap op de toren te plaatsen, daar de oorspronkelijke geheel vernield was. Het kerkgebouw zelf is weer on der dc kap, zij het dat de leibedek king nog ontbreekt, omdat de aan voer van leien op zich laat wach ten. Men hoopt vrij spoedig aan het interieur te kunnen beginnen, op dat ook dit kerkgebouw na niet al te lange tijd weer in gebruik kan worden genomen. delingen. Zaterdag kwam de verklaring van Sokolovsky en nu is weer een nieuwe nota verzonden. Dat kan wijzen op de bereidheid der Sowjets de zaak niet op de uiterste spits te drijven. In Londen en Washington heeft men tot nu toe niet thuis gegeven. Eerst wil men de behandeling van de zaak Berlijn voor de Veiligheidsraad afwachten. Aantasting bioscoopwet Zoals bekend wenst de rege ring geen Duits-sprekende films in circulatie te zïen, wes halve de centrale commissie voor filmkeuring besloot deze films voorlopig niet te keuren. Van dc zijde van het filmbe drijf wordt hierop thans in het midden gebracht, dat dit in menging van de regering be tekent buiten de bioscoopwet om waardoor de rechtszeker- Kreeg. heid in gevaar wordt gebracht, nister. meende echtlr, dat de Hoofdambtenaar van Sociale Zaken versleet drie auto's na elkaar. En „Oorlog" betaalde dubbele rekeningen. Er zijn in 1947 vorderingen ge maakt op de weg, welke tot een geordend financieel beheer voert, aldus het verslag der Algemene Rekenkamer over haar werkzaam heden in het jaar 1947. Het schijnt echter naarmate het administratief herstel voortschrijdt of het tempo van verbetering minder snel wordt. In enige gevallen zag de re kenkamer zich zelfs genoodzaakt een beroep te doen op de Tweede Kamer der Staten Generaal. Aan 't verslag dat eigenlijk 'n bloemlezing is van tekortkomingen waarop de Kamer de vinger heeft gelegd, is het volgende ont- In de loop van het verslagjaar kreeg de Kamer de indruk, dat het belang ener snelle afwerking van het geldelijk beheer gedurende de jaren 1940 t.m. 1945 in Londen ge voerd. dreigde te worden achterge steld. Een lid van de Rekenkamer heeft daarom in Londen en Neder land een bijzonder onderzoek doen instellen naar de maatregelen, die noodzakelijk waren. Er werd daar van verslag uitgebracht aan de minister-president en aan de mi nister van financiën. RADIOBIJDRAGEN. lenen contröle uit te oefenen op de besteding van de luisterbijdragen en daartoe de jaarstukken van de omroepverenigingen toe te zen den. Niet bestede gelden zullen echter voortaan in 's Rijks kas wor den teruggestort. Het nadelig saldo van de radio- omroep „Herrijzend Nederland" werd vastgesteld op f 2.476.648. De boeken zijn echter sinds Juli 1946 zoek. De minister gaf tegenover de Kamer toe, dat zo iets niet mag voorkomen, maar achtte 't een ge luk. dat de boeken pas zoek ge raakten nadat zij dor een accoun tant gecontroleerd waren. Van de door de Duitsers in Sep tember 1944 naar Deventer over gebrachte kisten met zilverbons van f 1 en f 2.50 is komen vast te staan, dat deze waarschijnlijk in Deventer en Almelo in omlop zijn gebracht. Van 9 andere kisten met zilverbons van f 1 is nooit meer enig spoor gevonden. AUTORITJES. De rubriek „gebruik van auto's voor dienstreizen" vermeldt t.a.v. het departement van sociale zaken, dat kwam vast te staan, dat een hoofdambtenaar met zijn echtgeno te en zijn 16-jarig zoontje uit rij den ging. zelfs zonder dat de wa gen het opschrift „dienstauto" droeg. Zoonlief trad dan als chauf feur op. De Kamer achtte de feiten zo ergerlijk, dat er haars inziens geen sprake meer van had mogen zijn. dat deze ambtenaar nog een auto ter beschikking kreeg. De mi- Él ÏÉttH man Maar hoorde nu zelf de kogel tegen zich eisen. De advocaat-fiscaal bij de Gro ningse kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden eiste tegen de 46-jarige Amsterdamse voormalige hoofdrechercheur van politie P. Schaap, na uitvoerig re quisitoir de doodstraf. Bij een inval te Groningen bij de familie Steenstra, waar een Jood was ondergedoken, werden door S. en anderen de heer Steenstra en de jood Marcus mishandeld en daarna vermoord. Het huis werd geplunderd en er werd gedronken op het succes". Ook^werd S. ten laste gelegd moord op de heren Boekhoven en Melisander en de dames Kerkhoven en Aikema. Op een avond in Maart 1945 werden mej. Kerkhoven en de heer Boek hoven door een aantal T5.D.-ers uit de gevangenis gehaald en naar een stil zandweggetje gebracht. De gevangenen moesten een smal paadje opgaan, onder bedrei ging van revolvers, die de achter de gevangenen lopende S.D.-'ers 25- *ÏSïï hadden gericht. Op een ogenblik klonk uit de mond van S. Grote zwendel op Brits departement. Op een niet nader genoemd Brits departement is een gro te zwendel aan het licht geko men, die thans door Scotland Yard wordt onderzocht, zo meldt A.F.P.. Volgens berichten in de con servatieve pers gaat het hier om een zeer ernstige zaak. In een groot aantal plaatsen in ventariseert men nu voorraden in magazijnen van particuliere firma's van gerantsoeneerde goederen of goederen waarop de regering contröle uitoefend Twee politieagenten vermoord. Drie politie-agenten. die in de omgeving van Batang nabij Pekalongan patrouille liepen, zijn in een hinderlaag gevallen. Een hunner ontsnapte, de twee anderen werden vermoord. het woord „ja". Er vielen twee schoten: gevangenen waren ge dood. Hun lichamen werden in een ter plaatse gegraven kuil gewor pen. De volgende avond werd mej. Aikema op dezelfde wijze ver moord. Ook heeft verdachte deelgeno men aan een executie te Anlo, waar tien vaderlanders werden neergeschoten. Voorts vermoordde h« geheel alleen tc Bakkeveen. tien illegale werkers. Verdachte gaf deze feiten toe. doch zeide in opdracht te hebben gehandeld van het hoofd der S.D. Je Groningen: Lehnhoff. Deze S.D.- er was van plan geweest de tien illegale werkers in een kuil te werpen en er daarna een aantal dSfcïïï?," '!!- Ver- dil z° onmense- tlin 20hebben gevonden, dat hij de tien personen had neergeschoten. Acht en dertig getuigen legden verklaringen af over de onmense- 5 -U4,ru® ,an. eIingen. waaraan ver dachte zich heeft schuldig gemaakt. Vreemde oogst. Op een Zondag in Juli 1946 leek het of de Y-pol der bij Amsterdam her schapen was in een slag veld. doordat een munitie depot de lucht in gevlo gen was. Nadat het ge weld geluwd was werd het terrein gezuiverd. Een en kele granaat is echter ken nelijk aan dit onderzoek ontsnapt, zoals een aardap pelkoopman aan de Spaam- dammerdijk te Amsterdam tot zijn schade ondervond. De man ontving een part» aardappels uit de Y-polder en vond daar een projec tiel tussen. Hij was zo on voorzichtig deze weg te werpen en ligt nu ernstig gewond in het Wilhelmina- gasthuis. absoluut niet buiten een auto kan, maar keurde het chauffeur spelen van de zoon toch streng af. De Ka mer had inmiddels vernomen, dat de betrokken ambtenaar een wei nig zorgvuldig rijder is. De man had in betrekkelijk korte tijd drie wagens versleten. Een opmerking over een door het Rijk gehuurd pand in Den Haag. dat door gebrek aan samen werking tussen Rijksgebouwen dienst en de Genie meer dan een half jaar leeg stond, had tot gevolg, dat ter voorkoming van herhaling een overzicht werd samengesteld van alle nog niet betrokken huur panden. Pogingen tot verhaal inzake een hoeveelheid waardeloze sera en caccins, welke door de Shaef- en Norr-organisaties werden aange voerd, liepen op niets uit. Hoewel de huisvesting van mari ne-officieren in hotels reeds be langrijk is ingekrompen, meent de Kamer, dat op dit punt toch nog wel meer bezuinigd kan worden. Door het departement van oor log werd in het verslagjaar voor meer dan f 700.000 uitgekeerd aan schadevergoedingen. Een belang rijk deel hiervan betrof echter ge vallen van vroegere dienstjaren. Ook kwam het voor, dat rekenin gen dubbel werden betaald. Zo ontving een bakker voor broodle veranties b(jna f 12.000 te veel. Ten slotte legt het verslag de vinger op' de zeer hoge uitgaven voor vormingsopleiding voor amb tenaren van de centrale dienst voor economische contröle. Hiermede was bijna f 200.000 gemoeid. De minister heeft inmiddels reeds be loofd in het vervolg meer sober heid te betrachten. Trouw aan Stalin, _He* Joeg-o-Slavische blad „Borba heeft voor het eerst Stalin betrokken in het ge ding met de Kominform. Het blad betuigt trouw aan dc persoon van Stalin, maar volgt er niettemin koppig aan toe, dat in het conflict met Ti to het recht niet aan zijn rijde is. Moeder stak met een nagelvijl. TOESTAND VAN POOLSE MESSENSTEKER REDELIJK. Mevr. P. C. Giacomin, de moeder van het 14-jarige Poolse meisje Irene, wier vroegere vriend Zondagnacht de Amsterdammer Jan de Wayer in de Rustenburger straat neerstak, is inmid dels door de recherche ver hoord. Zij verklaarde de da der, de 23-jarige Joseph Pro- lcop, tijdens de vechtpartij met een lange nagelvijl (en niet met een schaar, zoals aanvankelijk werd veronder steld) in de rug te hebben gestoken Zij voegde daaraan toe, dat zij de vijl met opzet by de hand had gehouden, omdat zij bij het verlaten van haar woning reeds moeilyk- heden met Prokop had voor zien. De vrjl is tot een diep te van 8 cm in het lichaam van de. Pool doorgedrongen. De politie beschouwt dit als zelfverdediging. De dader zelf bevindt zich nog in het ziekenhuis. Zijn toestand is redelijk. Ook hij is intussen verhoord en heeft een volledige bekentenis af gelegd. Naar het Bataviaas Nieuws blad verneemt, houdt de com munistische leider Moeso thans verblijf te Bangkok, 't Vermoeden bestaat, dat hij met een republickeins vlieg tuig naar Siam is overge bracht, schrijft het blad. Madloen kostte T.N.l. 159 doden en gewonden. Een woordvoerder van het republikeinse ministerie van defensie heeft volgens Antara verklaard, dat de achtdaagse campagne om de herovering van Madioen de T.N.L 159 do den en gewonden heeft gekost. Het aantal vermisten is nog niet vastgesteld, terwijl het aantal gesneuvelden aan com munistische zjjde eveneens niet bekend is. NIEUWE PARTIJ. Te Djocja is een nieuwe par ty', „Moerba" (proletariaats- partij) opgericht, die ontstaan is uit de Revolutionnaire Volks beweging. Zij bestaat uit een twaalftal kleinere politieke partyen. In Zwitserland doen geruch ten de ronde, dat hevige explosies, die door atoombommen zouden kunnen zijn veroorzaakt, door het meteorologisch instituut in Zürich zijn geregistreerd. TIJDELIJKE OPKLARINGEN Geldig tot Dinsdagavond. Wisselende bewolking met aan vankei yk voornamelijk in de kustgebieden nog enkele buien. Vooral in het binnen land koude ochtend: in de mid dag ongeveer dezelfde tempe ratuur als gistermiddag. Zwakke tot matige wind over wegend uit Noordelijke richtin gen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1