Minister Lieftinck sprak met Paul Hoffman NIEUWS UIT ZEELAND Massa-arrestaties in Djocja-republiek Het Staatsbosbeheer over Walcheren s beplanting OP HET SPORTVELD OVERLEDEN. WALCHEREN 2000 mensen in de stad Djocja aangehouden Hervatting van de besprekingen met Nederland „Onder invloed van de frebeurtenissen te Madiocn s er in de republiek een antl-llnks© hetze ontstaan onder leiding van de Ma- sjoemi, waardoor ook de gematigde middenparttten worden getroffen", alaus verklaarde Soetan Sjahrir, die, Zaterdag na een bezoek van een week uit Djocja te Batavia terugkeerde, aan Aneta. HH-zeide, dat alleen in Djok- ja al 2000 personen zqn gear resteerd en in Solo 400, onder wie ook leiders en leden van Sjahrir's eigen party, de par- tal Socialis Indonesia, en van andere middengroepen. De vooraanstaande communisti sche leiders die niet in Ma- dioen waren, zqn ondergedo ken, o.a. Setyadjit, Daroesman en Alimin. De communistische troepen hebben zich teruggetrokken op het Wilisgebergte, waarop in dertijd reotis door de Japan ners militaire versterkingen zyn aangebracht. Naar de me ning van Sjahrir zouden de communisten een guerilla niet lang kunnen volhouden, daar het communistische regiem zich te Madioen by de bevol king spoedig Impopulair heeft gemaakt. Door de republi keinse regering zijn 5000 man Scheepvaartverkeer naar Blzonia. INSCHAKELING VAN ROTTERDAM EN ANTWERPEN BEVESTIGD In officiële leringen te Washington is bevestigd, dat een voorlopige overeenkomst voor een periode van drie maanden tot stand gekomen is tussen de autoriteiten van Bi- zonia en de Nederlandse en de Belgische regeringen over het gebruik van de havens Rotterdam en Antwerpen voor de verscheping naar Blzonia, doch dat de overeenkomst nog door België en Nederland ge ratificeerd moet worden, Anetfc. verneemt van be trouwbare zydc, dat in de overeenkomst geen bepaling is opgenomen voor een speciale betaling van vijf milllioen dol lar aan Bizonla ter bestrijding van extra vervoerskosten. Er ijs geen limiet van mll- lloen ton gesteld voor de la dingen die via Rotterdam en Antwerpen verscheept zullen worden. De omvang zal wor den vastgesteld op basis van vrije concurrentie tussen de havens der lage landen en de Duitse havens, waarbq de eersten het voordeel hebben van goedkopere dienstverlening aan het merendeel der Duitse importeurs. Nederland en België moeten oen schema' opstellen voor de ladingverdeling. Het, bestuur van Bizonla zal echter be zwaar mogen maken, wanneer het de verdeling onpractisch acht. Studenten-strijdfestijn. D traditionele stryd tussen Leidse en Delftse „groenen" over het bezit van de residen tie is Zaterdagavond opnieuw uitgevochten. De Haagse poli tie is er als van ouds in ge mengd geweest. Honderden studenten zijn bezig geweest elkaar met vuurwerk te be- stryden, doch hebben spoedig gemene zaak gemaakt om de pqlitie to bestoken. Het buiten hof was een massaal slagveld. Do wederzgdse verliezeniyst meldde vier uniformpetten en 39 arrestanten. Vele geschroei de en beschadigde kleding stukken waren het resultaat van de „bombardementen". De studenten gebruikten rook bommen en zware rotjes. Som mige Hagenaars kregen brand wonden. Volgens enkele agen ten werd „vuil" gevochten. Aangezien de politie dit jaar geen jeeps in de stryd wierp, warén de gevechten dit jaar rommelig geconcentreerd voor het politiebureau Buitenhof. Het was minder geanimeerd. „Nou ja", zeiden ae „cracks" onder de agenten-strijders, „misschien volgend jaar be ter". Oud-minister van koloniën overleden. Zaterdag is tc Oegstgeest in dc leeftijd van 87 Jaar overleden dc oud-minister van koloniën S. de Graaft. De' overledene is ondermeer di recteur van dienst binnenlands be stuur op Java en Madoera, lid van de staatscommissie voor dc verde diging van Ned.-Indlë en rege ringscommissaris voor de reorga nisatie van het bestuurswezen al daar geweest. Hij was van 1919 tot 1925 minister van koloniën in het eerste er tweede ministerie Ruys de Beeren- brouck evenals van 1929 tot 1933 in het derde ministerie Ruys de Bcerenbrouck. ONDERSCHEIDINGEN VERLEEND. By* K. B. is een groot aantal onderscheidingen verleend aan militairen en burgers, alsmede posthuum aan overleden mili tairen. De toekenning hiervan vormt een van de laatste re geringsdaden van H. M. Ko ningin Wilhelmina, republikeinse troepen tegen de communisten ingezet. Sjahrir zeide ook nog, dat Sjarifoeddin reeds tijdens zyn ministerschap en later toen hy minister-president was. grote bedragen heeft bésteed ter versterking van de volks- strgdkrachten, teneinde zo doende een gewapend machts apparaat te verkrygen. Met betrekking tot de im passe in de onderhandelingen tussen Nederland en de repu bliek zeide de heer Sjahrir, dat op het ogenblik via de C.V.G.D, contact wordt on derhouden. Hy acht een oplos sing van het geschil ook thanr nog mogeiyk en ver wachtte. dat daartoe spoedig een poging zou worden gedaan, hetgeen „de laatste kans'* zou zyn. Hy verwachtte, dat de problemen dan van een andere kant dan tot nu toe zouden worden aangevat. OP DE VLUCHT Antara meldt, dat Ponorogo Zaterdagochtend door de re publikeinse troepen is bezet en Zaterdagmiddag Doengoes. De inwoners van laatstge noemde plaats vertelden, dat Sjarifoeddin. Moeso, Soemarso no, Moetalip en Djojosoejono daar Vrydag nog zyn gezien en dat zq vermoedelqk m Z.- waartse richting gevlucht zyn. TOCH GUERILLA Volgens Antara zqn ver schillende republikeinse amb tenaren in een gebied ten uiden van Djocja door eep onverantwoordelijke bende ont voerd. Het is niet bekend waar zq verborgen worden ge houden. NOG STEEDS ZUIVERING Antara meldt uit Mage- lang, dat de zutverlngs-one- raties in Magelang en omge ving worden voortgezet. De op standelingen geven zich drup. pelsgewys aan de republikein se troepen over, terwijl ande ren in de bergen zqn gevlucht of zich onder de bèvolking hebben begeven Dronkenman werd afgespoten. De 50-jarige Ensche- deër E. H. was zodanig onder de invloed van sterke drank, dat hq in een der sloten liep, waar in een. textielfabriek het kwalqk .riekende verfwa- ter spuit. Twee agenten zagen de man en trok ken hem, zq het met de nodige moeite, op het droge. Alvorens H. naar het politiebureau werd medegenomen, werd hij eerst in de remise van de Twentse Electrische Tramweg Mq. afgespoten maar de verflucht raakte hy niet kwijt. Aangezien de agenten de atmosfeer op het politiebureau niet wilden bederven, werd de beschonkene per vrachtauto naar zijn woning overgebracht. .y Israët wil de Negef- woestijn niet afstaan. Volgens een officiële verklaring zal Israël zich verzetten tegen elk plan, de Negef (dor woestijngebied in Zuid-Palestina) van de andere delen van het gebied van Israël te scheiden. Volgens deze verklaring zou met de Negef ongeveer twee derden van Israël's gebied afgesneden wor den en het land van de enige reser ves beroofd worden, die het voor ontwikkeling ten dienste staan. Volgens het plan Bernadotte zou de Negef van Israël worden afge scheiden. Peruaanse matrozen in opstand. Volgens radioberichten zijn Pe ruaanse matrozen aan boord van oorlogsschepen buiten de haven Lima in opstand geweest. De Peruaanse regering heeft na de opstand „voor het gehele land de burgerrechten tijdelijk opgehe ven". De opstand was „kennelijk een poging om de regering omver te werpen". Vrijlating van prijzen. De Staatscourant van Vrij dag; bevatte beschikkingen betreffende de vrijlating van prijzen van scheermesjes en van sigaretten en kerftabak. Deze beschikkingen gaan in op 2 October. Problemen ten aanzien van de tegenwaarde der Marshall-hu lp behandeld. Het goederenverkeer met Duitsland. In een interview heeft mi nister Lieftinck er te Wash ington zqn vreugde over uit gesproken. dat Nederland op nieuw by de internationale bank en het monotaire fonds vertegenwoórdigd is. Hq was zeer te spreken over de be noeming van de heer Beyens. Uit persoonlijk onderzoek is hem gebleken, dat de financiële resultaten van de wereldbank en het fonds bevredigend zyn. Gepoogxl zal worden de hoge administratiekosten te vermin deren. Het leek hem van zeer groot gewicht, dat het I.M.F. aandacht wijdt aan de kwestie van de tegenwaarde der Mars hall-hulp. Minister Lieftinck verklaar de verder, dat tydens zqn be sprekingen met Paul Hoffman, de mogelijkheid besproken ls, van het gebruik van de tegen waarde der Marshall-hulp voor de aankoop door de V. S. van strategische materialen in Ne derlandse overzeese gebieden. De minister heeft er de aan dacht op gevestigd dat een dergelijk gebruik niet mag ge schieden ten koste van redelq- ke behoeften van eigen natio naal gebruik en normale ex porten. VOLLEDIG BEGRIP. Er zou minder bezwaar be staan, wanneer de aankopen surplus-voorraden zouden be treffen en niet de z.g. „sterke uitvoerproducten". Hoffman heeft volledig begrip getoond voor do bqzondere aspecten, welke dit probleem heeft voor Nederland en zyn overzeese gebiedsdelen. Lieftinck zeide, dat hq i eeuwse nippen Dr. J. de Groot, oudste zoon. van wijlen prof. dr. Joh. de Groot, die van 3 Nov. 1918 tot 17 Sept. 1922 predikant was tc Vlissingen. is benoemd tot buitengewoon hoog leraar aan de Technische Hoge school te Delft om onderwijs te geven in de zuivere en de toege paste wiskunde en de mechanica. De collecte ten bate van de kankerbestrijding heeft in de ge meente 's-Heer Arendskerke opge bracht f 233.50. Tot naailerares aan de land- bouwhuishoudscliool te Ovezande is benoemd mej. de Jonge uit Baar land. De collecte t.b.v. de kankerbe strijding bracht te Kortgene op f 593. Drs. C. M. de Wijs, leraar aan het Goese Lyceum is met ingang krachtig de nadruk heeft ge legd. .op het grote belang van de wederopbouw van West- Duitsland voor de Nederland se economie, in het bqzondcr met betrekking tot het ge bruik van de natuurlqke we gen voor de handel met Duits land. Hq had voor het Neder landse standpunt meer begrip gevonden. De minister zal Maandag uit Washington naar New York vertrekken, vanwaar hq Vrijdag a.s. naar Nederland zal terugkeren. Doelverdediger na duiksprong door hartverlamming getroffen. Tijdens de Zondagmorgen op het Goes© sportterrein ge speeld© handbalwedstrijd Hel las IIE.M.M. Middelburg, werd de doelverdediger van E M.M., de 26-jarig© B. de Kam, plotseling onwel. Het spel ging door, doch de Kam zakte In het doel In elkaar. De ontbo den geneesheer, dokter' Snoek, kon niet anders dan de dood constateren. Vermoedelijk de K.f die onlangs uit Indone sië repatrieerde, door een hart verlamming getroffen. Alle overige nog te spelen wedstrij den zqn onmiddellijk afgelast. De verslagenheid onder spelers en Dubliek was groot. „Walcheren, eens de tuin van Zeeland". De heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land, zal hedenmiddag 2 uur voor de N.C.R.V.-microfoon in de uitzending „Voor de scho len" spreken over „Walcheren, eens de tuin van Zeeland". Deze uitzending, die omlqst zal worden met de klanken van een Zeeuws carillon, zal voornamelqk gewqd zqn aan een terugblik op de droeve da gen, die Walcheren van 37 October 1944 ter wille van de bevrqding van West-Europa moest meemaken. Asyl te Vlissingen geopend. Te Vlissingen werd Zater dagmiddag het asyl van de af deling Zeeland-Zuid der Ned. Vereniging tot bescherming van dieren door burgemeester mr. B. Kolff officieel geopend. Namens de afdeling sprak de heer J. A. de Haas een kort begroetingswoord, waarin hij dank bracht aan allen, die de totstandkoming van het asyl| hadden bevorderd. De heer deT Haas dankte in het bqzonder de heer Goedhart, de oppasser, van het asyl, die sedert tal van jaren met hart en ziel voor de dierenbescherming werk zaam is. Burgemeester mr. B. Kolff zeide, dat de opening van dit asyl weer een stapje op de weg naar de herbouw van Vlissingen betekende. De ver eniging had immers reeds vroeger een eigen asyl, dat in de oorlog werd vernietigd. De burgemeester wenste de afdeling Zeeland-Zuid geluk met deze kleine, doch fraaie inrichting. Hierna ontsloot mr. Kolff het hek, waarna de genodigden een rondgang door het asyl maakten. Goed seizoen voor Oorlogs museum te Westkapelle. Het orlogsmuseum te Westkapel le werd in het afgelopen seizoen bezocht door 4500 personen, onder wie talrijke autoriteiten. Vooral de plaquette van kunstschilder F. Maas, van Westkapelle voor en na het bombardement, trok aller be langstelling. Nog veel te doen in Zeeland's tuin. Een medewerker van de N.R.Crt. heeft een onderhoud gehad met ir. G. A. Overdykink, hoofd van de afdeling landschapsverzorging bij het Staatsbosbeheer. Deze dienst herdenkt namelijk het volgend jaar zijn 50-jarig bestaan. Ir. Overdykink en zijn rechter hand de heer R. J. van Benthem vertelden iets van de bemoeienis, die het Staatsbosbeheer thans heeft met de landschapsverzorging en in het bijzonder met Walche ren. Het oude landschap van Wal cheren was romantisch met grilli ge wegen, waarlangs speciaal de Meidoorn de aandacht trok. Wanneer men thans zijn zorgen wil wijden aan de riante en doel matige beplanting dient mén eerst een studie te maken van de oor spronkelijke gesteldheid, de mor phologic van de bodem, het kli maat. de bodemstructuur en -soort, het relief. Wjj spreken nu niet over dc planologie waarmeee de beplan ting gelijke tred moet houden, noch van de stedelijke ontwikke ling. fle wooncentra, de tracering der .vegene de keuze der dwars profielen en alles wat er verder bij een reconstructie komt kijken, DE STRUCTUUR. Walcheren heeft in vroeger eeuwen na de indijking, het ver schijnsel vertoond, dat op de plaat sen waar zich dc kreken eertijds bevonden zavelgrond overbleef. Het veen naast de kreken ging in klinken zodat in feite de kreken als hoge ruggen door het land kwamen te liggen. Op deze zavel- ruggen ontstonden de dorpen met hun boerderijen. Het is deze oer- structuur waarvan het Staatsbos beheer bij zijn nieuwe plannen ls uitgegaan. DE BEPLANTING. Voor de beplanting van dit „om gekeerde relief" kiest men meer hoge boomsoorten zodat van een sterke markering kan worden ge sproken. Op deze ruggen komen ook de nieuwe wegen te liggen die zich als een coulisse over het eiland zullen uitstrekken. In de lage kommen waar het landschap meer open wordt gehouden, zullen struikbeplantingen de aandacht opeisen. Verder zijn rond de kre ken, ontstaan door de inundatie, van 1 Nov. aj. benoemd aan" het I nieuwe bossen geprojecteerd dus Gein. Lyceum te Haarlem. 1 bij Westkapelle, Rammekens Veere. Deze grote la-eken die hun oorsprong danken aan het bom barderen der dijken, konden niet meer gedicht worden. DE KEUS DER BOOM SOORTEN. Het zeer extreme klimaat in Wal cheren stelt sepciale eisen aan de keus der boomsoorten en vooral aan de grootte. Het windbezwaar maakt het nodig met heel klein materiaal te beginnen, maar na 15 20 jaar mag men verwachten dat toch reeds vrij lommerjjke bossen zullen zijn ontstaan. Ook de dui nen vragen dringend om restaura tie b.v. de manteling van Domburg. Er is nog veel te doen in Zee- lands tuin. maar mede dank zij de goede zorgen van het Staatsbos beheer behoeft men er niet aan te twijfelen of eens zal hij tot nieuwe De mossel-export. Het begin van de mosselverzen ding naar Parijs betekende voor Bruinisse tevens een recordcijfer van aan de handelaars afgele verde mosselen. Dit cijfer bedroeg ruim 200 pet. van wat een norma le week kan worden genoemd nJ. 8415 ton, bestemd voor Frankrijk, België en de inleggerijen. Recht streeks naar België gingen 225 ton nen per eigen vaartuig. Naar En geland werden verzonden 340 zak ken van 50 kg. PAARDEN OP HOL. Door onbekende oorzaak sloegen de paarden voor een wagen van landbouwer M. de J. te Ovezande op hol. Hierdoor kwam de knecht F. v. d. W. zodanig te vallen, dat de leidselpen in zijn lichaam drong. In zorgwekkende toestand werd hij naar het ziekenhuis over gebracht. IN INDONESIë OVERLEDEN. De familie J. Slager te St. Anna- land kreeg dezer dagen het droe vige bericht, dat hun zoon, die in Indonesië als soldaat zijn militaire dienstplicht vervulde, bij Padang tengevolge van een motorongeluk om het leven is gekomen. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Ellewoutsdijk H. Zunneberg. cand. en hulppred. al en daar. Beter zangonderwijs in Zeeland. CURSUSSEN VOLGENS GEHRELSMETHODE BEGONNEN. Zowel in Middelburg als in Vlissingen en Goes is deze week een begin gemaakt met zangcursussen voor onderwq- zers volgens de bekende Geh- relsmethode. In alle drie ste den bestaat hiervoor een zeer grote belangstelling; in Mid delburg, waar zich bqna 40 cursisten opgaven, is zelfs reeds sprake van splitsing in twee groepen. Naar men ons verzekerde zullen deze cursussen grote in vloed hebben op de methodiek van het zangonderwijs. Dat de oude manier van lesgeven zo als die zich door de jaren neen heeft gehandhaafd, over boord wordt gezet, valt niet te be treuren, want in de practqk kwam hier niet veel van te recht. De Gehrelsmethode daarentegen besteedt meer aandacht aan de zangcultuur en geeft de meisjes en jongens plezier in het zingen. De deelnemers aan de cursus krqgen 40 lessen (een avond per week) en doen volgend jaar examen voor het Gehrels- diploma. De cursus wordt ge geven door de heer C. Schijve, leraar aan de Rqkskweek- school te Middelburg, die krachtens zyn opleiding be hóórt "tót dê „star''van Gëh- rels. De heer Willem Gehrels heeft de eerste' les in Middel burg gegeven. Aan beide kweekscholen te Middelburg wordt thans ook onderwijs gegeven volgens de ze methode. De toekomstige onderwijzersgeneratie zal dus uitsluitend deze toepassen. Te vens wordt de Gehrelsmethode gevolgd op de Rqksleerschool te Middelburg. Het bietenvervoer over het veer A. Jacobapolder-Zijpe. De directie van de R.T.M. heeft het plan gehad op het veer Anna Jacoba polderZij- pe voor bietenvervoer een nachtdienst t: laten varen door het a.s. „Grevelingen". Het per soneel vroeg voor deze dienst een toeslag, maar de directie stelde zich op het standpunt, dat de R.T.M. als continu-be- drqf geen toeslagen voor nachtarbeid kent. Overeen stemming kon niet bereikt worden. Naa'-'wij thans verne men heeft de directie van de R.T.M. besloten van het nacht vervoer af te zien. Er zal een tweede boot nqmelqk het s.s. „Middelharnis" worden inge legd om overdag bieten te va ren. Een gramofoonplaat voor de Duitsers. De plaatsvervangend kan tonrechter te Zierikzee, heeft Vrijdag de zaak afgedaan, die aanhangig was tegen A. Sim pelaar, caféhouder te Koude- kerke, in verband met diens gedrag in oorlogstijd. Hem was verweten: vriendschappe lijke omgang met de Duitsers, aanbrengen van J. Evertsen, die zich niet voor krijgsge vangenschap had gemeld, aan brengen van Cqvat, die een ra dio bezat en voorts zou hq door de Duitsers een muziekvergun- ning hebben gekregen, terwql hq met zqn dochter werd vrij gesteld van verplichte arbeid. Beschuldigde ontkende, dat hij Evertsen en Cijvat had aan gebracht. De Duitsers hadden muziek geëist en dat betrof een gramofoonplaat je. Beschul digde noemde zich een goed Nederlander; hij heeft enige weken in een Duits concentra tiekamp gezeten. De kantonrechter meende, dat het sociale gevoel van be- schuldigle t§ wensen overliet. Verdediger mr. F. Adriaan- se, vond de getuigenverklarin gen „zwemmerig". De man is een beetje a-sociaal en heeft met een aantal zqner medebur gers moeilijkheden gehad-. De kantonrechter uitspraak doende, achtte alleen het feit van de muzielcvergunning be wezen. Die vergunning werd met behulp van de Duitsers aangevraagd. Aangezien be klaagde reeds twee jaar in be waring heeft doorgebracht, achtte hij geen termen voor het opleggen van enigerlei maatregel aanwezig en ver klaarde de beschuldiging ver vallen. Vlissingen Bazenver. „De Schelde" 40 jaar. Zaterdag heeft de Bazen- en onderbazenvereniging „De Schelde" te Vlissingen in De Scheldehal met een uitstekend geslaagde feestavond naar 40- jarig bestaan gevierd. Nadat de voorzitter, de heer S. Ne- derlof de aanwezigen, onder wie de directie van de N.V. Kon. Mq. „De Schelde" en ver tegenwoordigers der Ver. van Ambtenaren en de Personeels vereniging, een welkom had toegeroepen, werden talrijke bloemstukken aangedragen, die vergezeld gingen van hartelq- ke gelukwensen. Van de ere voorzitter, mr. Jan Smit was naast een gelukwens een ge- cshenk ontvangen dat door'de heer Nederlof in dank aan vaard werd. De avond werd verder ge vuld met muziek van het Scheldeorkest onder leiding van de heer Erdelman en het gezelschap Jimmy Spake. Gaf het orkest prettige muziek, die op het feesteiyke karakter van de avond was afgestemd, het ensemble Jimmy Spake bracht cabaretprogramma, dat buitengewoon in de smaak viel waarvan ieder onderdeel met applaus werd beloond. Ir. A. C. Wesseling, direc teur van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde", heeft aan het einde van de avond het bestuur en leden der Bazen- en onder bazenvereniging toegesproken. Spr. wees op de moeilijke plaats, die de bazen vaak in nemen en bracht hulde voor de wqze, waarop zq hun taak steeds vervullen. Aan de Ba- zenvereniging bewaart spr. slechts goede herinneringen en vaak heeft zq baanbrekend werk verricht, zoals o.m. bij het instellen van een pensioen regeling. Ook thans zyn het weer de Bazen geweest, die op dit terrein het initiatief heb ben genomen om tot verbete ringen te komen. Met zqn bes te wensen voor de toekomst en het aanbieden van een ge schenk onder enveloppe ein digde de heer Wesseling. Nadat de heer Nederlof de vrouwclqke krachten van or kest en cabaret-ensemble bloe men had overhandigd, bleef men nog geruime tijd bij mu ziek en dans tezamen. I „ADRIAEN LfiTZER" NAAL WALSOORDEN. De sleepboot .Adriaen Letzer" welke lange tijd te Vlissingen was gestationneerd, is thans voor tijde lijk overgeplaatst naar Walsoorden waar zij de taak van de sleepboot „De Schelde" gaat overnemen. Middelburg OPTREDEN VAN INDRA. Een volle Schuttershof zaal met opmerkelijk veel dames is Woensdagavond in Middelburg getuige geweest van het op treden van Indra, aangekon digd als „het psychologische wereldwonder, dat u doet hui veren". De heer Indra dit keer uitgedost in stemmig zwart bood ©en psychologisch menu van bravour-experimenten aan, dat heel wat soberder was dan verleden jaar. Ongetwqfeld heeft Indra on miskenbare gaven, die hem in staat stellen de zaal van de ene verbazing in de andere te doen tuimelen. Zijn hypnose op hét toneel, waar tot vermaak dér overi ge,, enkele bezoekers tot dwa ze onbewuste handelingen wer den gebracht, kan geslaagd genoemd worden-, indien men althans in gebruik van hypno tische kracht op die manier geen bezwaar ziet.Het is moeilijk vast te stellen waar de gaven- ophouden ende erva ren zaalartist begint. In elk f eval dienen degenen, die zich ot Indra wendden met een verzoek om inlichtingen over verwanten in het buitenland te bedenken, dat zowel officiële instanties als terzake deskun digen zeer wantrouwend staan tegenover de slecht te contro leren „impulsen" van helder zienden. OPENSTELLING OPENBARE LEESZAAL. De Openbare leeszaal en Bi bliotheek te Middelburg zal in de wintermaanden op Maan dag, Woensdag en Vrijdag avond geopend zqn van 7 tot 9 uur. Studerenden kunnen in een rustige, verwarmde stu- deerzaal, waar encyclopaedie- en, woordenboeken, atlassen, wetboeken en tydschriften aanwezig zqn, werken. BESTRATINGS WERKEN. Namens de Polder Walcheren is de uitvoering van bestratings- werken aan de straatwegen in de Polder te Middelburg aan besteed. Ingeschreven werd d. J. en K. Geldof, Serooskerke voor 6390.50, C. P. Bezems, Middelburg voor 7479,Aan nemersbedrijf Zeeland, Middel burg voor 8289, BOUWTERREIN WORDT KLAAR GEMAAKT. Het open terrein aan de Rouaanse kade te Middelburg wordt thans van gemeentewe ge bouwrijp- gemaakt. Hier zal in de toekomst de flat van het Mijnwerkerafonds worden ge bouwd. ZONDAGOCHTEND ZONDER STROOM. Zondagmorgen van half 8 tot 12 ar ontving Middelburg geen elec- trlciteit als gevolg van het feit, dat aan de centrale hoogspannings inrichting Poeledale electro-tech- nisch werk moest worden verricht. Om dezelfde reden zal ook aan staande Zondagmorgen geen stroom worden geleverd. DIERENDAG A Vandaag is het Dierendag. Op een wereldcongres van verenigingen, die zich op het gebied van de dierenbescher ming bewegen, werd in 1921 de ze dag ingesteld en sindsdien is er in vele landen van de wereld op 4 October bijzondere aan dacht geschonken aan het dier. Dat wil niet alleen zeggen, dat op 4 October de hond een extra stuk leverworst krijgt of de poes een gebakken visje, maar ook dat op deze dag de metis er aan wordt herinnerd, hoe hij eer bied dient te hebben voor alles wat leeft en groeit. Het was H. M. de Koningin die de 6e September in de Nieuwe Kerk te Amsterdam dit Ko ninklijke woord sprak: „Als een kwaadaardige besmetting heeft de misdadigheid om zich heen gegrepen en een verwildering der geesten tengevolge gehad. Geen betere wijze om dit kwaad te bestrijden, dan het opvoeden van onze jeugd tot vrije mensen met een geestelijk fundament, met een sterk verantwoordelijk heidsgevoel voor de medemens, met eerbied voor alles wat leeft en groeit en voor eens anders diepste overtuiging". Zij, die liefde en eerbied voor het dier bezitten, zullen ook respect hebben voor hun mede mens. Wanneer de bescherming van het dier door ieder wordt gevoeld als een gezonde, zede lijke plicht, zal de volkskracht groeien. Wanneer men beseft, dat het dier door de mens niet mag lijden, vervult men ook een plicht jegens de medemens. Dierendag is dus niet een dag van „dierencultus", maar een dag van respect voor alles wat leeft en groeit! Eeuwfeest van textielgroothandel. Dinsdag a.s. zal de textielgroot handel M. H. Boasson en Zonen te Middelburg zijn 100-jarig bestaan herdenken. Omstreeks 1845 opende een Boas son in Middelburg een klein win keltje in textielgoederen. dat zou uitgroeien tot een bedrijr dat tot de voornaamste op dit gebied in Nederland kan worden gerekend. Wanneer die opening precies was, kan niet meer worden nagegaan, want het archief is in 1940 ver brand en de beide firmanten J. en M. Boasson, die van de historie hunner zaak wel op de hoogte waren, zijn overleden. Evenmin is bekend of de stichter wellicht eerst, zoals in die tijd veel het ge val was, als „leurder" met textiel de boer op trok. In de loop der jaren wisten de eigenaren hun zaak steeds verder uit te breiden. Bemoeide men zich aanvankelijk alleen met de detail handel in manufacturen, later nam men ook de detailverkoop van meubelen, bedden en. tapijten ter hand en tenslotte werd tevens de grossierderij er bij getrokken. Een grote slag voor de firma wes de verwoesting van de - tezamen 20 are beslaande panden aan de Markt in Mei 1940. Men betrok toen het noodpand Noordstraat 21 en hier is de firma nog gevestigd. Er be staan echter wel bouwplannen. De firma betrekt veel goederten uit het buitenland. Met sommige Twentse fabrikanten wordt reeds een eeuw lang handel gedreven. Voor de afzet bewerkt men niet alleen Zeeland intensief, maar te vens de Zuid-Hollandse eilanden en West-Brabant. De zaak behoort tot de belangrijkste leveranciers van drachtkledij. In de oorlog, toen de vijand be slag had gelegd op de zaak, was hét uiteraard onmogelijk het eeuwfeest te vieren. Men heeft met de herdenking willen wach ten totdat rechtsherstel was ver kregen. Dinsdagmiddag van 2.30—5 uur wordt een receptie gehouden en 's morgens is er een feestelijke bijeenkomst van het personeel, waarin tevens de heren J. Rijnhout, boekhouder en van Iren, maga- zynchef, die tijdens de oorlog 40 jaren in dienst waren en N. van der Ende, vertegenwoordiger, die in Maart jl. zijn zilveren jubileum vierde, gehuldigd worden. Westkapelle DE HEER DE VOS NAM AFSCHEID. Woensdagmiddag nam de heer P. de Vos, hoofd der openbare lagere school të Westkapelle, afscheid van het onderwijs. De heer de Vos is 41 jaar aan de openbare lagere school te Westkapelle verbonden geweest, waarvan 27 jaar als hoofd. Hij was steeds een man van grote bescheidenheid, doch tegelijkertijd een harde werker. Van zijn hand verschenen verscheidene gedichten. Hq is bestuurslid van diverse ver enigingen, zoals „Westkapele her rijst", „Het Groene Kruis" e.a. Bij monde van de heer W. Ga- briëlse, waarnemend burgemeester, werd hem dank gezracht voor al de arbeid door hefn verricht. Verder werd nog het woord gevoerd door de Inspecteur van het L. O., de heer A. A. Leenhouts en het nieu we hoofd der school; de heer I. v. d, Sande. Veere KLEUTERSCHOOL GEOPEND Vrijdag-middag werd te Vee re in de Openbare Lagere School de kleuterschool offi cieel geopend. Tarqke genodig den waren aanwezig, onder wie burgemeester jhr. I. F. den Beer-Portugael, de beide wethouders en vertegenwoor digers van d kerken. De voorzitter van het be stuur, de heer L. v. d. Hiele, sprak een welkomstwoord en herinnerde aan de vele moei lijkheden. die moesten overwon nen worden, voordat de school kon worden geopend. Aan al len, die aan de totstandkoming ervan hadden medegewerkt, zegde spreker "hartelijk dank, inzonderheid het gemeentebe stuur. Hierna sprak burge meester jhr. den Beer-PorUn fael enige woorden van dank. preker achtte het een voor recht dat de vertegenwoordi gers van de kerkgenootschap pen eveneens aanwezig waren. Tenslotte verklaarde de heer v. d. Hiele de school voor geopend. Dinsdagavond verraste het mu ziekgezelschap „Apollo" te Dom burg de bewoners van het rust huis „Irma" met een bezoek. Vóór het brede terras speelden de muzikanten enkele nummers. ^genda VLISSINGEN. Maandag: Alhambra: Achter de wolken 7. 9; Luxor: Martin Roumagnac, 7. 9. Dinsdag: Alhambra: Achter de wolken 7. 8; Luxor: De man met de zweep. MIDDELBURG Maandag: Electro: Achter de wol ken, 7 en 9.15 uur; Schouw burg:. Rendez-vous met Annie, 8 uur. Dinsdag: Electro: Achter de wol ken, 7 en 9.15 uur; Schouw burg: C.F.A. vertoont „Het woord", 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2