PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kans op verbod van atoomwapens De Zeeuwse Grondkamer BILT Smokkelkoningen onttroond Wisjinsky diende compromis-voorstel in Vandaag. Er is geen blokkade" beweert Sokolovsky Poolse arbeider stak Amsterdammer dood DE VOORSPELT 191e Jaargang - No.232 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 4 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Tngez. mededelingen dubbel tarief. .Heine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels \.-s. iedere regel meer 20 cent. „BrlWven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 NiEUW LEVEN IN DE DISCUSSIES Volkomen onverwacht heeft W isjinsky in de politieke com missie der V.N. een compromis-voorstel ingediend over de atoom-energie, dat het Westen een stapje tegemoet komt. Tot nu stond de Sow jet-delegatie er op, dat eerst een verbod van atoomwapens zou worden uitgevaardigd, gepaard gaande met vernietiging der bestaande voorraden en pas daarna een controle-stelsel ingevoerd. Het Amerikaanse voor stel ging uit van een omgekeerde volgorde. Wisjinsky nu beval in een resolutie aan, verbod en con- trólc tegelykertijd van kracht te doen worden. Het idee daartoe was uitge gaan van minister Ramadier, die in een verzoenende rede aandrong op voortzetting van de pogingen tot een regeling te komen. Zich tot Wisjinsky wendend, zei hij hartstochtelijk „Ik weiger te geloven, dat het onmogelijk is op zodanige wijze een internationaal li chaam te vormen, dat achter docht verdwijnt. Het intema- tinaal controle-lichaam zou ge vormd worden door onpartij dige mensen mensen van de grootste onkreukbaarheid, die niet afgevaardigden van hun landen zijn, doch individuele dienaren der mensheid. Hebt gij geen vertrouwen in de mens Is de mens zo in dis- crediet geraakt, dat het op dit gehele aardrond onmogelijk is mensen te vinden, die de we reld zullen bevrijden van deze verschrikkelijke plaag Ramadier gaf zijn steun aan een Belgisch voorstel om de commissie voor atoom-energie niet op te doeken, maar de discussies gaande te houden. Wisjinsky begon zijn ant woord met een venijnige onhof felijkheid tegenover Ramadier, Eva's dagboek een vervalsing. Het dagblad „Frankenpost" te Hof, een kleine stad nabij de Tjechoslowaakse greii3, heeft een artikel waarin wordt aangetoond dat 't z.g.n. „dag boek van Eva Braun", dat door de wereldpers werd ver spreid ln feite lettterlijk pla giaat is van het boek, dat voor 60 jaar door Marie Loui se Larisch Walderse werd ge schreven, naar aanleiding van het drama van Mayerling (waarin prins Rudolf van Oostenrijk en Marie Vetsera de hoofdfiguren waren). Blank en zwart mag huwen In Caiifomië. Het hoog gerechtshof van de staat Californië heeft met vier te gen drie stemmen verklaard, dat de wet van deze staat, waarbij een huwelijk tussen een blanke met iemand van een ander ras verboden is. in strijd is met de grondwet der Ver. Staten, waarbij is be paald. „dat alle burgers voor de wet gelijk zijn en gelijke rechten hebben". Krachtens die uitspraak heeft de rechtbank aan de burgerlijke stand te Los Angeles opdracht gegeven een huwelijksvergunning af te le veren aan een blanke vrouw, die met een neger wenst te huwen. Deze vergunning was haar reeds een eerste maal geweigerd. Noorse vliegboot verongelukt. BERTRANT RUSSEL AAN DE DOOD ONTSNAPT Een vliegboot van de Noor se luchtvaartmaatschappij in de geregelde dienst van Oslo naar Noord-Noorwegen is vlak voor de landing te Trond- heim door een rukwind ge grepen en gezonken. Van de 46 personen, die zich aan boord bevonden zijn er 19 om het leven gekomen en een aantal gewond. Onder de passagiers bevond zich de Britse filosoof Bertrant Russel. Hij was een dergenen, die zich wisten te redden. Hij zwom enige lijd in het ijskou de water voor dat hij door een vaartuig werd opgepikt. De vliegboot zonk in twee minuten. Militair plan voor 25 jaar De berichten volgens welke „minister Marshall en John Foster Dulles geheime bespre kingen hebben gevoerd met minister Bevin betreffende een militair verdedigingsplan voor 25 jaar tussen de Ver. Staten en de landen, die het pact van Brussel hebben ondertekend", worden in Washington beves tigd. Men verklaart dat zulke be sprekingen niets buitenge woons zyn op het ogenblik, dat de Amerikaanse regering ten gunste van de West-Europese landen de mogelijkheid onder zoekt van een soort van leen- en pachtwet, die voor het oor- logsmaterieel het zelfde zou betekenen als het plan-Mars hall voor het Europees herstel. wie hij toevoegde, „dat zijn rede de indruk wekte door de Amerikanen te zijn ingegeven". Hy had het verder vreemd gevonden de Brit MacNeiil te horen zeggen, dat de Sowjet- Unie tegen controle was. De Sowjet-Unle had juist her haalde malen om controle van de productiemiddelen verzocht. Wisjinsky verwierp natuur lijk het Canadese voorstel om de discussies te beëindigen en de algemene vergadering zich te laten uitspreken over de kwestie. Ik zie geen reden, zei hy, een eind te maken aan ons werk om een doeltreffend controle-systeem te vinden. DE RESOLUTIE. Onder ademloze stilte nam Wisjinsky daarop de tekst van zijn resolutie van zijn lessenaar en las hem vcor. Volgens deze resolutie be veelt de Algemene vergade ring de Veiligheidsraad en de commissie voor atoom-energie aan: Ie het werk voort te zet ten in de J.in van in 1946 aan vaarde resqluties; 2e. een ont- werpconventie op te stellen voor het verbod van atoom wapens en een voor de instel ling van een doeltreffende con trole op de atoom-energie. Beide conventies dienen gelijk tijdig getekend te worden. Volgens Reuters correspon dent, Michael Fry, is het com promis-voorstel in Westelijke kringen, koel ontvangen. ,,De kern. van het probleem wordt genegeerd", werd verklaard. De zaak is, of de Sowjet-Unie al dan niet beleid is een doel treffende controle op de pro ducten, van de mijn tot aan de bom, to aanvaarden. Wisjinsky's stap werd uitge legd als een spectaculair ge baar, om de wereld te tonen, dat de Russen tot een compro mis bereid, zijn. Zulk een uitlegging komt ongetwijfeld het werk der V.N. Fritz Thyssen „gevonnist". Een Duits zuiveringsge rechtshof heeft het vonnis uit- Eesproken tegen de 75-jarige 'uitse staalmagnaat, Fritz Thyssen, die „in lichte graad" schuldig werd bevonden. Het vonnis eist de inbeslag neming van 15% van zijn be zittingen. Dit bezit wordt geschat op een vermogen van 211 millioen Ma.rk 1 Thyssen ls de industrieel die Hitier financieel steunde bij het aan de macht komen. niet ten goede. Als elk Wes ters voorstel als redelijk con structief wordt gekenschetst en elk Sowjet-tegenvoorstel als pure propaganda en destruc tief, is een compromis onbe reikbaar. Wisjinsky heeft duidelijk be toogd geen bezwaren te heb ben tegen de controle op zich zelf. Wel is duidelijk, dat de Russen geen inspectie op hun gebied zullen toelaten, alvorens zij de zekerheid hebben, dat de Amerikaanse atoombommen vernietigd zijn. De Amerikanen voelen er natuurlijk niets voor hun voor sprong op het gebied der atoombewapening prijs te ge ven. HELIUMBOM Verscheidene Amerikaanse geleerden, deskundigen inzake atoom-energie, hebben Vry- dag aan een AFP-correspon- dent verklaard, dat de Cana dese afgevaardigde, generaal Mae Noughton, het bij het rechte eind had, toen hij in de V.N. verklaarde dat de Ver. Staten een atoombom fabrice ren, die 10 maal sterker is dan die welke te Hirosjima en te Nagasaki werd gebruikt. Er is ook sprake van een „heliumbom", die thans te Alamos wordt bestudeerd en die „duizendmaal sterker" is dan de eerste bom. viert Zuid-Afrika Botha- dag; is het wereld dierendag. Gangstermethoden in Giekerk. Vrijdagnacht i£ ingebroken in de coöperatieve zuivelfa briek te Giekerk (Fr.). _De directeur werd in zijn slaap kamer overvallen door twee mannen en moest bij een wor steling het onderspit delven. Hij werd aan handen en voeten gebonden en een prop werd in zijn mond gestopt. Hierna maakten de dieven zich mees ter van de sleutel van het kan toor en namen de kas, waarin zich 4000.bevond, mede. Dit geld was bestemd voor het uitbetalen der lonen. Alsem kreeg deviezen. Het onderzoek naar de ver moedelijke overtreding der de- viezenbepalingen door kapt. Henk Alsem heeft uitgewezen dat het ministerie van O., K. en W. een bedrag van 320 pond sterling ten behoeve der kleu renfilms ter beschikking had gesteld. Zaterdag is het nieuwe schip „Mentor" tijdens een proefvaart op de Noordzee aan de K.N.S.M. overgedragen. ff' Russische gouverneur bereid tot verder onderhandelen. In een interview met Duitse journalisten heeft maar schalk Sokolofsky, de Russische militaire bevelhebber, ver klaard, dat de Sowjet-Unie bereid is de onderhandelingen over de Berlijnse kwestie te hervatten. De Westerse mogend heden wensten volgens hem echter geen oplossing voor de Berlijnse crisis, di€^zy gebruiken om de aandacht af te leiden van hun verdelings-politiek in West-DuitsLand. verkeersbeperkingen ongedaan werden gemaakt; het Sowjet- bestuur hield zich aan de in Moskou opgestelde voorwaar den. Toen Sokolovsky tenslotte werd gevraagd, wat nu de vooruitzichten zijn, was het antwoord: Wy zijn bereid tot verdere besprekingen op basis van de 30 Augustus te Moskou gesloten overeenkomst. Er was en er is geen blok kade van Berlijn, verzekerde Sokolofsky. De gehele bevol king kan alles in de Sowjet- sector krijgen, ook steenkool voor de winter. Slechts door tegenwerking van de magi straat kan do bevolking deze artikelen niet in de Westelyke sectoren kopen. De luchtbrug noemde hij vol komen onnodig. De diepere oorzaak van de crisis was ge- leger in de oprichting van een Westduitse staat en de verde ling van Duitsland, die daar van het gevolg is. De afzon derlijke geldsanering in West- Duitsland en Berlijn was de aanleiding geweest tot de vèr- voersbeperkingen. Het Westen tracht Berlijn economisch bij West-Duitsland in te lijven. Het ligt echter midden in de Sovjet-zone en maakt daarvan een integre rend deel uit. De Sowjet-Unie acht het voldoende, indien de aanvoer beperkt blijft tot de benodigdheden voor de bezet tingsmanschappen van het Westen. Niettemin was in Mc J:ou overeengekomen, dat de ver- voersbeperkingen zouden wor den opgeheven indien tegelij kertijd de Westmarkt werd in getrokken. De Westelijke gouverneurs stonden er op, dat eerst de/ GEEN GUNSTIG ONTHAAL. Sokolovsky's verklaring loopt waarschijnlijk vooruit op de houding, die de Russen zullen aannemen in de Veiligheids raad by de behandeling van de zaak Berlijn: eerst de compe tentie van de Raad betwisten en vervolgens ontkennen, dat van een blokkade sprake is. Daarentegen het Westen be schuldigen van splitsing van Duitsland en schending van de Potsdam-overeenkomst. In Londen vond het voorstel de besprekingen te hervatten, een weinig gunstig onthaal. Prinses Wllhelmina exposeert schilderijen. Te Apeldoorn werd Zaterdag een tentoonstelling van portretten van Apeldoorne schilders geopend door de burgemeester. Prinses Wilhelmi- na heeft vier werken ingezonden, die zij tussen 1932 en 1934 heeft vervaardigd. Grenscorrecties niet van de baan. ONJUISTE DUITSE BERICHTGEVING. De berichten in Duitse bla den, volgens welke de Neder landse regering haar eisen ten aanzien van de grenscorrectie zou hebben ingetrokken, zyn door het ministerie van buiten landse zaken „volkomen on juist" genoemd. De regering heeft stappen ondernomen om de aandacht op deze berichtgeving te vesti gen. De burgemeesters van tien Twenthse gemeenten hebben een adres aan de ministerraad gezonden, waarin dringend wordt verzocht de noodzake lijkheid van grenscorrectie primair voor het behalen van concrete economische voorde len niet uit het oog te ver liezen. Minister Stikker in Parijs. ONDERHOUD MET BEVIN. De minister van buitenland se zaken, mr. D. U. Stikker, heeft een tweedaags bezoek aan Parijs gebracht om con tact op te nemen met de Ne derlandse delegatie by de V. N. De minister had ook een on derhoud met zyn Britse colle ga Bevin. Hij vertrok Zater dagmiddag naar Brussel, waar hij, naar verwacht wordt, een -onderhoud met Spaak zal heb ben. De schoen paste, maar zij trokken hem niet aan De douane neeft op de Markt te Maastricht 33 Belgen aangehouden, die ongeveer 60 paar schoenen in deze stad hadden gekocht. Zij had den de schoenen onder hun kle ren verstopt. In een geheime berg plaats onder de treeplank van de Belgische autobus, waarmee de groep naar Maastricht was geko men, werd eveneens nog een aan tal paren nieuwe schoenen gevon den, die alle in beslag werden ge nomen evenals een belangrijk be drag aan Belgische franks. Op de autobus is eveneens beslag gelegd. Binnen enkele weken werden honderden paren schoenen die door Belgen in Maastricht waren gekocht aan de grens en in de stad in beslag genomen. Zaterdagmorgen sloeg een klein privétoestel bij de landing op Schiphol, door een windvlaag, om. Er deden zich geen ongevallen Aan de Langedyk in Noord-Holland draaien de zuurkool- fabrieken weer op volle toeren. Voordat de kool in de molens gaat, moet zy eerst worden schoongemaakt. Ar beiders voor een grotè „kool-berg" aan do arbeid. Braspenninckx beseft zijn schuld. Hij betaalde reeds 75.000 terug. Zaterdagmorgen heeft de Breda se Bijzondere Politierechter de be handeling van de smokkelaffaire met pantserautos voortgezet. Allereerst stond terecht de Am sterdamse koopman Bernard, de grote aandeelhouder in de smok kelcombinatie. Hij financierde sa men met Braspenninckx de aan koop van twee pantserwagens in Bellgië. Hij had een belangrijk aandeel in de winst en zorgde er voor, dat de meeste goederen op de zwarte markt kwamen. „U moet in Veenhuizen maar wat turf gaan graven", zei de officier en eiste één jaar gevangenisstraf en twee jaar R.W.I. B. heeft reeds straffen van resp. 3 en 6 maanden gehad wegens verkoop van tabak zonder bon en verhandeling van valse ta- bakskaarten. Vervolgens verscheen de wiel renner H. Jansen, eens nationaal amateurkampioen. voor het hekje. Hij was de boodschappenjongen van de smokkelgroep. De eis luid de één jaar met aftrek en 7 „Crime passionel" om 14-jarig meisje. Hij doodde de verkeerde £ers was Prokop, die al spoe dig verliefd werd op Irene. Twee weken geleden werd hij daarom op straat gezet. Een andere Poolse arbeider, Wil- helmi, bezocht het meisje ech ter nog geregeld, hetgeen Pro- kop niet ontging. Zaterdagmiddag had hij ge zellig met moeder en dochter zitten "raten en d eerste een gebraden kip gegeven, als verjaardagscadeau, 's Avonds ging Irene met Wilhemi naar de R:"':o-bioscoop, de moeder met een kennis, Jan de Wayer, naar het Cultura-theater. In de nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks het midder nachtelijke uur, heeft een 23- jarige Poolse arbeider, Joseph Prokop, in de Rustenburger straat te Amsterdam, de 26- jarige scheepsbouvvarbeider, Jan de Wayer, bU een vecht partij een mes door het hart gestoken. Dezo overleed vrij wel onmiddellijk. Prokop zelf liep een steekwond in de lin- kerlong op en wordt thans in het O.L.V.-gasthuis verpleegd. Het betreft hier een „crime passionello", met als oorzaak een 14-jarig Pools meisje, Ire ne Giacomin. Haar moeder, die zonder in komsten was, omdat haar man in de gevangenis zit, verhuurt kamers. Een van de kostgan- Taakuitbreiding in de toekomst, Stabilisatie van grondprijzen. Ill In de nabije toekomst zal de taak van de Grondkamers in Nederland aanzienlijk wor den uitgebreid. Die kamers krijgen dan ook bemoeienis met 't gebruik van de grond, met de verdeling van de grond en met de grondprijs. Voor een provincie als Zee land, waar herverkaveling en nieuwe inpoldering aan de orde zUn, is die taakuitbrei ding van de Zeeuwse Grond kamer heel belangrijk. Kort geleden is by de Volksvertegenwoordiging een wetsontwerp „Rechts handeling landbouwgron den" ingediend, d.at vermoe delijk in de beide Kamers der Staten-Generaal wel druk besproken zal worden. In dat wetsontwerp ligt de nieuwe taak van de Grond- 1 earners verankerd. Bij de opstelling van dit wetsontwerp is men van het standpunt uitgegaan, dat by 't vestigen van eigendomsrech ten en andere zakelijke rech ten op landbouwgrond behal ve met de belangen van be zitters en pachters ool«s nog rekening gehouden moest wor den met een derde factor: het algemeen landbouwbelang. EIGENDOMSRECHT BEPERKT Wordt het ontwerp in zyn huidige vorm aangenomen, dan zal straks de eigendomsover dracht en de vestiging van zakelijke rechten op landbouw gronden onderworpen zijn aan de goedkeuring van de Grond kamer, De kamer zal er voor moeten waken, dat het alge meen landbouwbelang niet wordt geschaad. In het bijzon der wordt genoemd het bevor deren of handhaven van een doelmatige verkaveling der gronden. Er zal dus straks bij aan- en verkoop van gronden ge let worden op het aaneenge sloten liggen van de kavels en op het verkavelen in een doelmatige vorm, waarbij on economische versnippering zo veel mogelijk wordt tegenge gaan. GRONDPRIJZEN In onze voorgaande artike len is enige malen sprake ge weest van de pachtprijzen; de nieuwe wet opent daarnaast de mogelijkheid tot het rege len van de grondprijzen. Het ligt in de bedoeling bij alge mene maatregel van bestuur aanwijzingen voor het vast stellen van de grondprijzen te geven, waarna de Grondka mers voor hun ressort plaat selijke prysnormen bepalen. Verkoopt iemand zijn land bouwgrond, dan zal dus in de toekomst de verkoopsprijs in overeenstemming met de prysnormen van de Grondka mer moeten zijn. Verwacht wordt, dat de grondprijzen gestabiliseerd zullen worden op een bedrag van 10% boven de prijzen, die in Mei 1940 golden. Voor woeste gronden kan de stijging 20% bedragen. Ook bij de bestemming van landbouwgronden tot bouwter rein heeft de Grondkamer zeggenschap over de prijs en als richtlijn wil men daarbij aannemen, dat de landbouw grond reeds in Mei 1940 bouwterreinwaarde bezeten moet hebben, wil ervan een bijzondere waardebepaling sprake zijn, VOORKEURSRECHT VOOR PACHTEN De nieuwe wet wil tenslotte bij verkoop van landbouw grond voorkeursrecht geven aan de pachter, indien deze pachter een bekwaam beheer der is en het voornemen [heeft de grond zelf te exploiteren. Op dit voorkeursrecht zyn en kele beperkingen, die verband houden met rechten, welke de familie van de oorspronke lijke eigenaar kan laten gel den. Dit wetsontwerp is nog geen wet en er zyn tegen de voor gestelde regelingen reeds be zwaren geopperd, die ongetwij feld in de beide Kamers der Staten Generaal ter sprake, zullen komen. DE TOEPASSING Verwacht wordt echter, dat t wetsontwerp wat de hoofd zaken betreft, wel aanvaard zal worden en dan is daarmee de taak van de Grondkamer ln Zeeland beduidend uitge breid. Veel zal bij de toepas sing van de nieuwe wet aan de Grondkamer zelf worden overgelaten, omdat de bepa lingen heel ruim zijn gesteld en de Grondkamer dus dik wijls naar eigen inzicht moet handelen. Het voordeel daarvan is, dat de Zeeuwse Grondkamer zich nauw kan aansluiten bij de gebruiken en opvattingen, die in Zeéland bestaan. Voorzitter van de Zeeuwse Grondkamer is mr. dr. A. J. J. M. Mes te Heinkenszand, leden zijn A. Geschiere Jhzn., Grijpskerke; W. Staal, Stoppel dijk; C, Phillpse, 's Heer Arendskerke, H C. v. d. Zan= de tc Nieuwerfcerk, advise rend lid is lr. R. van Hees, Goes en secretaris mr. H. Bouwman te Goes. LIEP NAAR DE POLITIE. Tegen middernacht zouden de twee jongemannen het huis, waar de twee paren waren te ruggekeerd, verlaten, toen Irene Prokop op straat ont dekte. In het Pools vroeg de moeder, wat hij wilde, waarop deze dreigde alle vier mensen van kant te zullen maken. Aanvankelijk besloten de beide mannen in het huis te blijven en 2?legden een stuk ijzer ge reed, maar later kwamen zij op dit besluit terug. Juist toen het viertal op straat stond, verscheen de Pool weer. Irene zag een mes flikkeren en zette het op een topen. De Wayer trachtte de moeder te beschermen, waar door hij de fatale messteek ontving. Prokop nam de benen, maar kreeg eerst nog een steek met een schaar van de moeder. Hij nam iiet wonderlijke besluit' naar een nabijliggend politie bureau te lopen, waar hij tegenover de wachtcomman dant insinuaties uitte met be trekking tot de moeder, de dochter en hun vrienden. Terwijl de politie naar de Rustenburgerstraat toog en daar de werkelijke stand van zaken ontdekte, liet de Pool zich met een taxi naar het zie kenhuis vervoeren. Hij blijkt zo ernstig gewond tc zijn, dat hij nog niet verhoord kon wor den. Haagse burgemeester naar Spanje. Burgemeester Visser van Den Haag zal op uitnodiging van zijn Madrileense collega een kort be leefdheidsbezoek aan Madrid bren gen. Deze uitnodiging werd ge zonden in verband met het inter nationale congres van hotelhou ders. maanden voorwaardelijk. De uit spraak was conform. HIJ KON WEER RACEN. Ook Zaterdag deed de veekoop man I. van Hassel uit Zundert niets anders dan ontkennen. De eis luid de 2 jaar gevangenisstraf en 3 jaar R.W.Ï. De uitspraak was resp. één en twee jaar. Verdachte J. Braspenninckx gaf toe tenminste 60.000 kilo tabak, duizenden kilo's zeep, 1000 kilo kauwgummi, 20.000 boekjes siga rettenpapier en een hoeveelheid textiel frauduleus te hebben inge voerd. Bij zijn operaties heeft liij grenswachters voor f 500 omge kocht. De officier herinnerde aan de geestelijke depressie. clUe B. na zijn bekentenis destijds onderging. Hij werd derhalve tijdelijk in vrij heid gesteld en kon zich weer aan het wielrennen wijden. Er werd drie jaar met aftrek geëist, Dfe ver dediger merkte op. dat B. een groot schuldbesef heeft en reeds f 75.000 aan de Staat als schade loosstelling heeft betaald. De uit spraak luidde: 12 maanden, waar van vier voorwaardelijk en één jaar R.W.I. Er wei-den nog de volgende uit spraken gedaan: J. Neleman één jaar en IVs jaar R.W.I., A. Bras- pennmekx jaar met aftrek. H. Bernard: 6 maanden met aftrek en een jaar R.W.I., J. van Peer, 9 maanden, waarvan 5 voorwaarde lijk. Constellation „Holland" in Shanghai geland. Zaterdagmiddag1 om drie uur landde op het vliegveld van Sjanghai de Constellation „Holland", het eerste vliegtuig van de pas geopende lijn Am sterdamSjanghai. De bladen te Sjanghai schon ken veel aandacht aan de ge beurtenis. Een blad gaf zelfs een extra-editie uit met foto's van het Constellation-park van de K.L.M. 's Avonds werd een cocktail-partij en een diner ge geven, waarbij vooraanstaande personen uit de wereld van de luchtvaart en uit diplomatieke kringen aanwezig waren. De burgemeester van Sjang hai zeide het zeer op prijs te stellen, dat het thans mogelijk is in twee en een halve dag van China naar Europa te reizen. Hij bracht nog in herinnering, dat hij in 1939 voor deze reis 26 dagen nodig had. Op de terugreis neemt de „Holland", die gestuurd wordt door Parmentier en van Mes- sel, geschenken mee voor de burgemeesters van Batavia en Amsterdam. Mevr. Noordewier gehuldigd. Ter gelegenheid van de 80ste ver jaardag van de bekende Nederland se zangeres, mevr. Noordewier Reddingius, heeft het Concertge bouworkest Zaterdagavond een huldigingsconccrt gegeven in het Concertgebouw te Amsterdam. Toen mevr. NoordewierRed dingius even voor het begin van het concert zich naar haar plaats begaf, verhief zich het publiek in de geheel gevulde zaal en bracht haar. met de leden van het orkest een hartelijke en langdurige ova tie. In de pauze werd de bejaarde kunstenaresse door de president van het Concertgebouw, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland de zilveren medaille van het Concertgebouw aangeboden als blijk van waarde ring voor het grote aandeel, dat zij in het Nederlandse muziekleven heeft gehad. WISSELEND BSWOLKT. Geldig tot Maandagavond. Matige, langs de Waddenkust tij delijk krachtige wind tussen West en Noord. Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen. In het Noorden van het land wei nig verandering in temperatuur. In het Zuidefi van het land overdag ietse koeler vooral in Brabant en Limburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1