Volgend jaar komen er 130 boerderijen in de N.O.-Polder KAPPIE en het eiland Koeterwaal Plechtige herdenking van Graaf Bernadotte C Feuilleton") Waar is Jane Grey? 22 kampen worden van hieruit onderhouden en bevoorraad Het Vrije van Sluis Markenesse: een pionniers nederzetting (Van onze speciale verslaggever). „Moeder, een dreglain". roept het jongetje in de bus van Kampen naar Emmeloord, hethoofddorp van de Schokker- waard, d.i. de Noordoostpolder. Langs de weg staat een soort hijskraantje en door het jongetje, dat misschien vier jaar'is, weet ik nu dat het een dragline is. Een belangrijke machine in de nieuwe polder, de graafmachine, die het landschap vorm gaf. Een kwartier later moeten we in een andere bus. Maar die zit vast naast de weg. De chauffeur, de conduc trice en de passagiers spannen zich intevergeefs. Dan wordt een vrachtauto aangehouden, daarna lukt het. Eigen lijk merkwaardig doet deze gemeenschapszin aan. Van Kampen naar Emmel oord, van het oude naar het nieuwe land, dat duurt zowat een uur. Men zou het nieuwe land ook de nieuwe wereld kunnen noemen, want het gaat er Amerikaans toe. Het wekt herinneringen aan de verhalen van boeren die de prairie in trokken om er zich een be staan te verwerven. Nieuwe huizen, deels provisorisch en van hout, kampen en barak ken. En buiten het dorp de 47.600 ha. metende vlakte, die zo vlak en onafzienbaar is, dat het beklemt. Het moet een hard slag mensen zijn, dat dit land ontgint en de sfeer van samenwerking en gemeen schapszin is hier onontbeerlijk. Want het leven hier biedt wei nig afwisseling, men komt hier om te werken en na vele jaren kan er misschien eens aan iets anders gedacht worden. Zoals Emmeloord, zijn de an dere dorpen in de polder; som mige alleen nog maar een lege plaats die volgens de kaart eens bebouwd zal zijn, sommi ge al een beetje volgebouwd. Een eigen bestuur hebben de do en in totaal zullen er elf "zijn, de namen worden ont leend aan verdwener. nederzet tingen in dit gebied niet. De Noordoostpolder is een „openbaar Lichaam" met aan het hoofd de Landdrost, die di recteur is van de polderwer- ken, Emmeloord telt thans 130 woningen en 80 zyn er in aan bouw. Er is een school, een kerk; er worden mensen gebo ren, mensen huwen er voor de ambtenaar van het „Open baar Lichaam" en mensen zullen er sterven en begraven worden in het nieuwe land. MARKNESSE. Hettweede dorp van de pol der is Marknesse. Dit dorp heeft meer dan Emmeloord het karakter van een pioniers nederzetting. Woningen zijn er nog weinig, in de vaart liggen woonschepen, er is een woon wagenkamp en her en der ver spreid staan keten en nood- woninkjes. Maar een armoedi ge indruk maakt Marknesse zeker niet. De manier waarop de mensen hier wonen bewast dat zij van dit land, hun land, iets willen maken. In Marknesse is het centra le kampbeheer voor de Noord oostpolder. Twee-en-twintig kampen worden van hieruit bevoorraad en onderhouden» Daar is wat voor nodig. Ruim 4500 man wonen in de kanv pen. Daar zyn om maar iets te noemen wekelijks 26.000 kilo aardappelen voor nodig en ongeveer 10.000 kilo groente. In het pakhuis liggen duizen den kilo's levensmiddelen op geslagen, staan kookketels, pannen, schalen en al wat in de kampen nodig is. Want een eerste vereiste is, dat aan de materiële verzorging niets ontbreekt. De kampen zien er inderdaad uitstekend uit; niet luxueus, maar schoon en dege lijk. De barakken zyn verdeeld in kamers waar acht man wo nen. De wasgelegenheden zijn gemeenschappelijk. Nagenoeg alle kampbewo ners zijn boerenzoons of land arbeiders. Zij zijn komen pio nieren in de polder om er eens een bedrijf te kunnen pachten. Wel een verschil met de oorlog, toen velen in de polder kwa men werken om zich aan de Arbeidseinsatz te onttrekken. Misschien is de sfeer nu wat minder gezellig; goed is ze in ieder geval ge Die ven. Vóór die pioniers een eigen bedrijf hebben zullen er heel wat jaren verlopen zijn. In het najaar van 1947 zijn honderd bedrijven die van 12 tot 48 ha. groot zijn verpacht. Dit jaar wordt er geen land uitge geven, want door gebrek aan bouwmaterialen worden er geen boerenwoningen gezet. De directie verpacht nu een maal geen land zonder woning en bedrijfsgebouwen. Eind 1949 hoopt men gereed te zijn met de bouw van 130 prefab boerderijen van 'schotbeton. Daarna denkt men jaarlijks 5000 ha. land uit te geven, zo dat na ongeveer acht jaar de hele polder door zelfstandige boeren bewoond zal zijn. (Nadruk verboden) Voorlopig nog geen benzine-distributie. In verband met de zorgelijke de- viezenpositie zag de regering zich ln het begin van dit Jaar genood zaakt, maatregelen te overwegen om zonder aantasting van de eco nomische bedrijvigheid, een toene ming van het benzineverbruik te voorkomen en voor zoveel moge lijk dit verbruik te beperken. Naast andere maatregelen, waaronder versterkte contróle op het Zon dagsrijverbod, werd ook overwo gen opnieuw de benzine-distribu tie in te voeren. Besloten werd ech ter eerst een proef te nemen met een door de in centraal overleg samenwerkende verkeers- en ver voersorganisaties aanbevolen actie, die zou zijn gericht op een vrij willige beperking van het benzine verbruik en een rationeler gebruik van ons autopark. Per 1 April 1948 werd deze cam pagne, de z.g. Z-actie, die drie maanden zou duren, ingezet. Om het resultaat van deze actie te be oordelen moet worden gebruik ge maakt van de vergelijkende cijfers tussen het verbruik in 1947 en dat in 1948. Uit de gegevens over de maanden April, Mei en Juni 1948, de periode dus, waarin de Z-actie plaats vond, blijkt, dat in totaal rond 141.400 ton benzine werd af geleverd tegen ruim 138.000 ton in dezelfde periode van 1947. Hoewel deze cijfers geen zeker heid geven omtrent het juiste ben zineverbruik, houden zij wel een aanwijzing daarover in. In aanmer king genomen, dat het aantal in gebruik zijnde motorrijtuigen gedu rende het jaar 1948 niet onbelang rijk is gestegen en dat het vracht vervoer langs de weg steeds .inten siever is geworden, bestaat er aan leiding om van regeringswege te volstaan met gedurende de eerste maanden de verdere ontwikkeling van het benzineverbruik nauwlet tend te blijven volgen, aldus het ministerie van economische zaken. Jan van Zutphen 85 jaar. Op 7 October wordt Jan van Zut phen. medebouwer van de moder ne vakbeweging, stichter en voor zitter van het Sanatorium „Zon nestraal". 85 jaar. Geboren onder zeer armzalige omstandigheden, zocht hij zich een weg in het vak der diamantslijpers en zijn strij- dersnatuur bracht hem er toe te zamen met wijlen Henri Polak in 1894 de stoot te geven tot de op richting van de Alg. Ned. Diamant- bewerkersbond. Op zijn vele huis bezoeken ontmoette hij steeds weer de ellende der tuberculose, aan welke ziekte hij reeds zovele familieleden had/Zien sterven. Hij voelde zich geroepen de strijd tegen deze ziekte 'op te nemen en van 8ie tijd af dateert zijn actie, begon nen met het verzamelen van het diamantafval en het „Koperen ste len-fonds" ten bate der t.b.c.-be- strijding. later gevolgd door de stichting van het grote sanatorium „Zonnestraal" bfj Hilversum. 27. De Maat en de meester staken hun handen in hun zakken en haalden er een hamer, nijptangen, schroeven draaiers en vijlen uit. „Juist", zei de hoofdman. „Dat Is nu alles van ons. En vertel mij nu, wat gij al zo kunt!" „Ik kan een schip sturen", zei de Maat. „En ik kan koken „Aha! Koken! Zeer juist!" riep de hoofdman. „En g\j?" vroeg hy toen aan de mees ter. „Ik kan de machines van een schip behandelen en kolen scheppen en..." „Genoeg!" onderbrak de hoofdman hem. „Gij komt mij belden zeer van pas!" Intussen had Klef Kappie in een soort kamer gebracht, en hij wees naar de handles, die aan de muur vast zaten. „Gij zult zeer prettig werk te doen krijgen!" legde Klit Klef uit. „Ieder half uur moet gij deze han- les overhalen, opdat het luik ln de wand van ons eiland opengaat, om •het water en de lucht te verversen. Gedurende vijf minuten mag het luik open zijndaarna haalt gij de han dles weer over, en het luik sluit zich. Een kind zou het kunnen doen! Dus: ieder half uur, dag, zowel als nacht!" „Hier is de keuken!" zei de man met het masker tegen de Maat. „Daar staat het fornuis, waarop gij koken moet!" „Wat een ellende!" jammerde de Maat DE KOMENDE VERKIEZINGEN. Een regeling getroffen. Nog slechts enkele weken en dan zal de verkiezing worden gehouden van 40 hoofdingelan den en 40 plaatsvervangers voor het waterschap „Het Vrije van Sluis". Deze verkie zing staat reeds geruime tijd in het middelpunt van de be langstelling in het landje van Cadzand, omdat een dergelijke verkiezing niet zo eenvoudig Is. Er zyn n.l. enkele duizen den stemgerechtigden en gelet op de verdeeldheid van geloof, dreigt deze verkiezing in een politieke strijd te ontaarden. Voor een goed begriD diene, dat de tegenwoordige hoofdin gelanden en plaatsvervangers in 1941 zijn benoemd door 'Ge deputeerde Staten van Zee land. zonder dat er een rooster is gemaakt van aftreden. Hier in komt nu verandering. Met ingang van 1 Jan. a.s. zal er rooster van aftreden komen, zodat de mogelijkheid er dan is, dat door een periodiek af treden een wisselwerking plaats zal hebben. DE VERKIEZING. Men staat nu echter voor het feit, dat thans een geheel nieuwe verkiezing moet plaats Krantenoorlog in Berlijn. Een agent in de Westelijke sector van Berlin houdt er een waak zaam oog op, dat niemand kranten koopt, die met Sow jet-licensie verschijnen. Romantisch verhaal van H. Morgan 47 Toen hij de Washington- street inboog, zag hij de ge zochte juist temidden van een groep andere mensen de rij weg overstekenZjj had moeten wachten tot het groe ne licht van het verkeerssig- na&l de overgang vrij gaf en daardoor had zij een opont houd gehad, dat Robby Walter in staat stelde de afstand tus sen hen beiden belangrijk te verkorten. Hy bleef nu ongeveer twin tig meter achter haar en was er voortdurend op bedacht zich haastig ergerts te verbergen, wanneer zij onverhoopt achter om zou zien. Zij scheen echter niet het minste argwaan te koesteren en vervolgde rustig haar weg. Robby Waletr verloor haar geen moment uit het oog, maar hij bekeek haar toch niet als Iemand, die een vij and achtervolgt, welke hij op het punt staat aan te houden. Veeleer liet hij zijn blik met welgevallen op haar rusten, bewonderde hij haar elegante verschijning, haar bevallige gang. haar correcte lichaams houding Nu ging zij de Park-Avenue, op. Robby versnelde zijn stap om haar niet tc verliezen, maar weldra zag hij haar weer op korte afstand voor zich uit- trippelen en hij moest zich werkelijk geweld aandoen om niet eenvoudig naast haar te gaan lopen en haar te begroe ten, zoals men ©en lieve, goe de kennis begroet. Wat eigenaardig eigenlijk, dat zij zich zo maar rustig op straat waagde, zonder ge bruik te maken van een taxi! Hoe gemakkelijk kon zij hier, waar duizenden mensen haar passeerden, herkend en aan gehouden worden! Zij was toch wel zeer onvoorzichtig. Juist in Chicago, waar zij waar schijnlijk tot voor kort ge woond had, was het gevaar bekenden te treffen toch wel zeer groot. Robby voelde zich min of meer onzeker. De gehele situ- tie had zoiets onwaarschijn lijkDaar liep een, door haar schoonheid opvallende jongevrouw, wier foto milioe- nen mensen onder de ogen had den gehad en die tallozen in verrukking had gebracht Zij liep al deze mensen voor bij en niemand nam ook maar enige notitie van haar. Merk waardig, zo weinig opmer kingsgave de mens toch eigen lijk bezit! Wanneer men er hem niet met zijn neus induwt, ont gaat hem alles, wat zich om hem heen afspeelt. De groot ste misdadiger kan doodge moedereerd voor een reclame zuil staan, waarop een bevel tot inhechtenisneming tegen hem is aangeplakt... honderd mensen staan er omheen. Al len lezen zij het ambtelijk be vel, bekijken de foto, welke daarop is aangebracht, maar niemand ziet, dat hij slechts een hand behoeft uit te ste ken om de man, die gezocht wordt en op wiens aanhou ding een beloning van een {>aar duizend dollar is uitge- oofd, aan de dlchtsbijzyn- de politieagent over te le veren! Jane Grey droeg weliswaar een moderne, haar gezicht ten dele bedekkende volle, maar dat was toch zeker niet afdoende om haar geheel voor nieuwsgierige blikken te verbergen. Robby liep langs de rand van het trottoir, botste een paar maal tegen voorbijgan gers op. omdat hy al zijn aandacht nodig had voor de slanke vrouwengestalte, die daar rechts van het voetpad voor hem uit liep, mompgjde een excuus zonder hem of haar, wie dit gold, aan te zien en ging verder verder Maar plotseling bleef hij, zonder zich om de verbaas de blikken der voorbijgangers te bekommeren, stokstijf staan, staarde geboeid naar iets, wat zich daar voor hem tussen de bomen afspeelde en wist niet, wat hy' daar van denken moest. Zo onmo gelijk leek hem dat. zo on verwachtzo geheel bui ten het kader van zyn bere keningen vallend! Hij had een man gezien, die op Jane Grey toetrad... kalm cn onversch'llig, zoals steeds een man, in wie hij tot zijn grenzenloze verbazing Al Brnwn, de detective, her kende! HET C.N.V. en de levensmiddelenprijzen. 4 Het dagelijks bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft de volgende uitspraak onder de aandacht van alle leden der Christelijke vakbeweging gebracht: „Noch met de arb.vakcentralen, noch met de Stichting van de Ar beid heeft de regering overleg ge pleegd over de prijsverhoging van het wittebrood. Over de verdere plannen van de regering betreffen de de afschaffing of vermindering van de subsidie op de levensmid delen en kolenprijzen wordt thans met vertegenwoordigers van de re gering gesproken. Met aandrang is aan de regering verzocht, geen uitvoering aan haar verdere plannen te geven alvorens het overleg met de werkgevers- en arbeidersvakcentralen is geëindigd. Zodra dit mogelijk is. zal voor zover het van het bestuur van het C.N.V. afhangt in alle instanties der Christelijke Vakbeweging ge sproken worden over deze zaak, welke voor allen, die in loondienst zijn, van enorme betekenis is". Een internationale Burgerlijke Stand. Donderdag eindigde het twee daagse congres dat een aantal ho ge autoriteiten op het gebied van de burgerlijke stand uit Nederland, België. Luxemburg, Frankrijk en Zwitserland in Amsterdam heeft gehouden. Het initiatief tot dit congres was uitgegaan van de he ren A. J. G. P. Septer en mr. dr. A. van Praag. resp. administrateur en adjunct administrateur van de burgerlijke stand van Amsterdam. Principieel is besloten tot oprich ting van een internationaal bureau voor de burgerlijke stand, voorlo pig voor de genoemde vijf landen. Het bureau zal de zakelijke en persoonlijke relaties der burgerlijke standen onderling vergemakkelij ken en bevorderen. Aan het hoofd van het bureau, dat in Amsterdam zijn zetel krijgt, zal staan als secrétaris-gencraal pir. dr. A. van Praag. hebben en zoals hierboven reeds' gezegd, heeft deze ver kiezing nogal wat voeten in de aarde. Op de oorzaak van deze tweestrijd willen wij lie ver niet dieper ingaan. Het is een feit dat niet ieder het eens is over de gang van za ken by dit waterschap én zo is er een oppositiegroep ont staan, die in het bestuur ver andering zou willen brengen. EEN BIJEENKOMS1 Het was daarom een goede gedachte om de hoofdinge landen en plaatsvervangers eens bijeen te roepen om van gedachten te wisselen over de s. verkiezing. Velen hadden aan deze op roep gehoor gegeven en uit de bespreking bleek, dat men het algemeen zou afkeuren als de ze verkiezing een politieke strijd tot gevolg zou hebber- Terecht was men van mening dat het hier gaat om het eigen belang, want het waterschap moet zorgen voor een goede afwatering, goede wegen en goede zeewering en daarvoor is nodig een bestuur dat voor zijn taak is berekend. Hier mag de politiek geen rol spe len. Ged. Staten hebben inder tijd, bij de benoeming van dit bestuur, rekening gehouden met de verschilende geloofsge zindheid en de samenwerking is steeds goed geweest. Daar om moet ook bij de a.s. ver kiezing daarmede rekening worden gehouden. Er zy'y 4 kiesdistricten, nl. Oostburg, Groede, Aardenburg en IJzen- dijke en het moet mogelijk zijn te komen tot een evenredige vertegenwoordiging DE CANDIDATENLIJST. Na een langdurige bespre king werd tenslotte besloten, dat voor ieder kiesdistrict een kleine - commissie, bestaande uit personen van beide richtin gen, gevormd zal worden, on der leiding van de dijkgraaf of een gezworene. Deze com missies zullen trachten een candidatenlijst samen te stel len, waarop candidaten uit beide richtingen, welke candi datenlijst aan de stemgerech tigden, die daarvoor -in een vergadering zullen worden bij eengeroepen, zal worden voor gelegd. Het spreekt vanzelf dat de stemgerechtigden als nog de*gelegenheid zal worden geboden om hun voorkeur voor een candidaat uit te brengen.. Getracht zal echter worden dat tenslotte ieder district met het vastgestelde aantal candidaten naar voren zal ko men, waardoor uiteindelijk een verkiezing overbodig zal wor- Indisch-Nederlandse, Partij over dr. van Mook. In verband met de terug komst van dr. H. J. van Mook in Indonesië heeft de Indisch- Nederlandse partij zich met een brief tot de minister-pre sident W. Drees .gewend, waar in zy betoogt^ dat dr. van Mook in welke functie dan ook voor dit land nog steeds de juiste persoon is, die het tot stand komen van de Ver. Staten van Indonesië en de Nederlands-Indonesische Unie op de beste wijze zal kunnen helpen voltooien. Het bestuur van de Indisch- Nederlandse partij heeft de be sprekingen van het Neder landse kabinet en de diverse autoriteiten uit Indonesië met grote aandacht gevolgd. Daar bij is aan het licht gekomen, dat de positie van dr. van Mook door zuiver Nederlandse partij-politieke belangen ern stig wordt bedreigd op een moment, dat alles in het werk moet worden gesteld om het afnemend wederzijds vertrou wen tussen Indonesiërs en Ne derlanders weer in een groter vertrouwen te doen overgaan, een vertrouwen, dat de huidige kroonvertegenwoordiger in ruime mate bezit. Het bestuur meent dan ook ernstig te moe ten -.protesteren tegen de ma nier waarop door sommige eng-Nederlandse partij-politici achter de schermen met de belangen van Indonesië vooral, maar ook met die van Neder land, wordt omgesprongen in een tijdsgewricht, waarin al leen mannen van fox-maat, er varing en inzicht met enige kans van slagen kunnen optre den. Vermist zeiljacht terecht. Omstreeks halfzeven is Don derdagavond het zeilbootje „Lucky Star" van de heer Strömk uit Hilversum, dat sinds Maandag vermist werd, te Scheveningen teruggekeerd. Alles was wel aan boord. Door ruw weer was men gedwongen geweest op zee te blijven. den, daar er dan slechts één candidaatstelling zal zijn. Op deze wijze is dan een zuivere evenredige vertegenwoordiging verkregen, hetgeen in het be lang zal zyn van het water schap, dus ook in het belang van practisch geheel West Zeeuwsch Vlaanderen. Ter vergadering werd daar over algehele overeenstemming bereikt, waarbij eveneens be sloten werd de oppositie-par tijen volledig in te schakelen. Hopenlijk zal deze werkwijze het zo gewenste resultaat op leveren. zijn op de wereld om anderen gelukkig te maken" Dinsdagavond werd in de Rid derzaal te 's-Gravenhage een bij eenkomst gehouden, gewijd aan de nagedachtenis van Graaf Folke Bernadotte. Op deze drukbezochte bijeenkomst, georganiseerd door de Vereniging voor Internationale Rechtsorde, het Nederlandse. Rode Kruis en de Nationale Padvinders- raad. waren talrijke autoriteiten aanwezig, o.w. de minister van sociale zaken, mr. A. M. Joekes en de Zeedse en Belgische gezant. De oud-minister van buitenland se zaken mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout schilderde de politieke achtergrond van de moord. Midden in zijn werk is Bernadotte gevallen, doch hij heeft ons een politiek testament achtergelaten: Zijn rapport over de Palestijnse kwestie. Wij kunnen zijn nagedachtenis niet beter eren dan door dit politieke systeem uit te voeren. Ir. F. C. C. Baron van Tuyl van Serooskerken van Zuylen. eerste onder-voorzitter van het Neder landse Rode Kruis, hield vervol gens een rede. waariri hij er op wees dat Graaf Bernadotte is ge vallen in dienst van de mensheid bij het, vervullen vamzijn moeilijke bemiddelaarsrol, welke hij vrijwil lig op zich genomen heeft. De algemene chef-vlieger bij de K.L.M., de heer A. Viruly, die de gecharterde K.L.M.-machine vloog, welke graaf Bernadotte ter be schikking was gesteld voor een snelle verplaatsing bij de onder handelingen, gaf ten slotte nog en kele persoonlijke indrukken weer over de tijd welke hij in de nabij heid van Bernadotte heeft doorge bracht. Spr. herinnerde aan het motto dat graaf Bernadotte zijn Zweedse padvinders voorhield, toen hij hun leider werd: „Wij zijn niet in de wereld gekomen om ons eigen geluk te zoeken, maar om anderen steeds gelukkig te maken". Deze wapenspreuk heeft hij steeds gehandhaafd. De Zweedse gezant, de heer J. de Lagerberg, dankte aan het eind van deze plechtigheid. 24.500 uit aangete kend pakket gestolen. De Rotterdamse rechtbank heeft de 22-jarige A. H. M. veroordeeld tot twaalf maan den met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk. M. had op 6 October 1947 uit een aangetekend pakket zich 24.500 gulden toegeëigend, toen hy als tijdelijk ambtenaar in de dienst van de P.T.T. te Rot- tei'dam werkzaam was. Van dit bedrag werd in December van het vorig jaar nog 17.000 F - bij huiszoeking teruggevonden, prijzen uitreiken. De nieuwe bonnen voor het Consumentencrediet. Het Centraal Bureau voor het Consumentencrediet vestigt er de aandacht op, dat de nieu we waardebonnen voor het consumentencrediet- met in gang van 1 Octobe^eldig zijn. TOESLAGEN OP RENTEN KRACHTENS DE INVALI DITEITSWET. Met ingang van 1 October wor den de uitkeringen ingevolge de invaliditeitswet verhoogd met een toeslag van 100%, benevens met eventuele gezinstoeslag en kinder bijslag. Al deze verhogingen wor den automatisch door de Rijksver- zekèringsbank uitbetaald, zodat belanghebbenden geen aanvragen behoeven in te dienen, aldus het ministerie van sociale zaken. Slechts van twee groepen van rechthebbenden op kinderbijslag zijn de gegevens niet bekend, nl. kinderen beneden 16 jaar, wier wezenrente destijds wegens het geringe bedrag is vervangen door een afkoopsom en kinderen van 16 tot 21 jaar, die dagonderwijs ge nieten. Voor zulke kinderen die nen de rentetrekkers een aanvrage voor kinderbijslag in te dienen bij de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam. Moeilijkheden met Oostenrijkse films. Er dreigt op het. ogenblik in de Nederlandse filmwereld een moeilijkheid naar aanlei ding van enige Oostenrijkse films, welke in ons land zijn aangekomen of binnenkort zullen aankomen, doch niet in de bioscopen kunnen draaien omdat de centralefilmkeu ringscommissie op verlangen van de regering nog steeds geen Duits sprekende films keurt. De Oostenrijkse film „Het proces", welke reeds in ons land is, werd via België met Nedei-landse deviezen be taald. Andere films, welke bin nenkort zullen aankomen, zijn: Zingende Engelen" met de Wiener Sangerknaben en „Wiener Melodie" met onze landgenoot Johan Heesters. Het A.N.P. meldt, dat tussen de ministers van binnenlandse zaken en onderwijs, k. en w. reeds besprekingen worden gevoerd over het al of niet vertonen van deze films. Nog deze maand zal een beslissing worden genomen. Kerknieuws DS. WAGENAAR I EN DS. WAGENAAR II. Ds. J. E. Wagenaar, Ned. Herv. predikant te Beetsterzwaag, die enige maanden tijdelijk predikant is geweest bij de verenigde pro testantse gemeenten op Curagao. is thans te Curacao beroepen. Ds. Wagenaar heeft nog geen beslis sing genomen. Hij wil thans de Verenigde Staten per autobus doorreizen en dan per vliegtuig naar Nederland terugkeren. Mocht ds. J. E. Wagenaar het beroep aannemen, dan komt daar mee een einde aan een verhouding in de gemeente Beetsterzwaag, die een zekere vermaardheid hééft ge kregen. De twee predikanten daar ds. J. E. Wagenaar, vrijzinnig, en ds. C. W. Wagenaar, rechtzinnig, werken broederlijk samen, al zijn zij geen familie van elkaar. Zij re digeren gezamenlijk het kerk- blaadje der gemeente en tekenen zich steeds bij hun gemeentelijk werk als ds. Wagenaar I en ds. Wagenaar II. ATHLETIEK FLINKE DEELNAME. Voor de jaarlijkse Middel burgse estafette, die de ath- letiek vereniging „E.M.M." hedenmiddag organiseert, be staat grote belangstelling. Niet minder dan negen ploe gen hebben ingeschreven n.l. een ploeg van Thor uit Roo- zendaal, twee ploegen van Marathon uit Vllssingen. twee ploegen van - de organiseren de vereniging en vier ploegen van de rijkspolitie. Deze laat- sten starten ln een E-klasse, d.w.z voor niet K.N.A.U.- leden! Zij vertegenwoordigen de rijkspolitie uit Oost- en West Zeeuwsch Vlaanderen, en walcheren. terwijl de laatste ploeg een combinatie is van de rijks- tolitie uit Zuid-Beveland en chouwen en Duiveland. Zo als reeds eerder gemeld, is de route rond het Molenwa ter en bevinden start en fi nish zich bij de Schouwburg. Het startschot zal om half vyf door wethouder van 't Westeinde gelost worden. De heer Van 't Westeinde zal afloop in Mercurius de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4