De verkiezingsstrijd in de Verenigde Staten „De Reus van Rijswijk" Bij „Radio-Scheveningen is niets onmogelijk Een nieuwe lijn in het tekenonderwijs Mannen van formaat ontbreken ditmaal Kleine zenuv/enoorlog Het drama van de Indonesische burgeroorlog Radio-kusislaiion in IJmuiden neemt vooraan- siaande plaats in Genummerde soldaten-groeten TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 2 OCTOBER 1948 (Van onze correspondent te New York). In trein, vliegtuig: en autobus doorkruist het klaver blad der Grote Vier thans het Noord-Amerikaanse conti nent. President Truman en zyn democratische candidaat voor het vice-presidentschap, Alien W. Barkley worden op de hielen gevolgd door het Republikeinse team Thomas Dewey en Earl Warren. Z(j spreken in vergaderzalen en stadions of getuigen van hun inzichten op de stations, waar vooral in de kleine plaatsen de menigte sa menstroomt om hen te horen spreken. Nog is de cam pagne niet aan, haar hoogtepünt toe. Maar de felheid der woordenstrijd zal nog zes weken lang crescendo blijven en tot 2 November zal het Amerikaanse volk in de greep der verkiezingen gevangenzyn. KLEINE ZENU WENOORLOG. Tot dusver heeft de „psy chologische oorlogvoering" der beide grote partijen niet aan de verwachtingen beantwoord. Normaal is zo'n verkiezing- strijd in Amerika een „hui selijke zenuwenoorlog" van jewelste. PWante schandalen worden als een smakelijke saus over het publiek uitge stort; geruchten en verzin sels zijn nauwelijks meer van werkelijke feiten te onder scheiden alles in een goed- feorganiserende poging om te cwijzen welk een slecht In dividu de tegenstander is. Maar hiervan heeft men tot dusver nog niets gemerkt. In die districten waar de voorsprong van één der pan- didaten nauwkeurigge meten aan de maatstaf der „polls" slechts enkele pro centen bedraagt, voeren Re publikeinen en Demoeraten onafgebroken besprekingen met de plaatselijke leidende figuren om te trachten een kleine achterstand in een voorsprong om te zetten of een krappe winst op te voe ren tot een beslissende zege. Maar voor het oog der we reld is de campagne nog niet veel meer dan een nogal mat te woordenstrijd. Daar zijn ditmaal verschil lende redenen voor. Een be langrijke factor is natuurlijk de persoon van de beide voornaamste candidaten. Roo sevelt had zich, o.a. door zijn radiopraatjes „bij de haard' grote persoonlijke populariteit verworven. Erf ook zyn vele felle tegen standers, zullen de eersten zyn te erkennen, dat hy een man van formaat was. Tru man is dit niet. Dewey even min. Dewey's faam dateert van de dagen toen hij als District Attorney in New York de stad zuiverde van het bendewezen. Als gouver neur van de staat New York heeft hij zich evenzeer doen kennen als een bekwaam en rechtschapen administrateur. Maar zijn stugheid, zijn voortdurend aarzelen om zich by brandende kwesties uit te spreken als voor- of tegen stander hebben hem niet ge stempeld tot een bij het volk geliefde figuur. Men be schouwt Dewey als een koel-berekenend, efficient ambtenaar, een heldere kop Truman... als een terrier... met een scherp verstand, maar niet als lieveling van het publiek. TWEE STAND PUNTEN. Terwijl Dewey tot dusver een reeks toespraken heeft gehouden, waarin hy over geen enkel punt> een duidelijk omschreven mening weergaf, (hij tracht zich nergens vij anden te maken om aldus zijn positie te consolideren) tygt Truman ten strijde als een foxterriér. Hij neemt ie dere gelegenheid te baat om een aanval te doen op het in meerderheid Republikeinse Congres waarop inderdaad veel aan te merken Is. Dewey's Leitmotiv is, dat hy zich opwerpt als candi daat, die in deze bewogen tyden het Amerikaanse volk onder één banier verenigt. Truman stelt daartegenover de theorie, dat het niet aan gaat in het huidige critieke tijdsgewricht een nieuwe par tij in het zadel te helpen, die vele huidige functionaris sen zal vervangen door lie- Dewey... gheden... den, die nog geruime tyd no dig zullen hebben om zich in té werken in de proble men, waarover het gemak kelijker is als buitenstaander een critisch oordeel uit te spreken dan als verantwoor delijk regeerder een beslis sing te nemen. Al deze aan vallen weert Dewey af met goedgekozen leuzen, die fraai klinken en ongetwijfeld op recht bedoeld zijn maar die tot dusver nog niet diep in de kernproblemen sneden Het kan niet uitblyven, dal deze tactiek grotere voorde len'voor Truman afwerpt dan voor zyn Republikeinse te-, genstander. Tegelijkertijd moet men verwachten, dat Dewey in de nabije toekomst de handschoen in ernst zal moeten opnemen en de aan val der democraten met een rechtstreekse aanval zal gaan beantwoorden. De tijd daar voor nadert. Want alle teke nen wijzen er op, dat Tru man bezig is iets van zijn achterstand in te lopen. Dat komt voornamelijk, omdat 't de beide groepen, waaraan hij de meeste democratische stemmen dreigt te verliezen, thans minder naar den vleze gaat. De candidaat der Pro gressieve Partij Henri Wal lace verliest hard terrein, hetgeen het best tot uiting komt In de interne moeilijk heden, die hij in de boezem van zijn bewegirig onder vindt. Ook de afvallige De mocraten in het Zuiden zien hun aanhang verminderen; de stemming om „in vredes naam maar" de eenheid der Democratische Partij te hand haven neemt daar zienderogen toe. Dit alles kan slechts in Truman's voordeel zijn tenminste wanneer deze ten- denz blijft aanhouden. Achter de schermen wer ken de partijleiders hiin nieu we zetten uit; aan hun re acties op de gebeurtenissen I van het ogenblik zal men 't best kunnen merken hoe men in deze ingewijde kringen de kansen beoordeelt. Men trek- ke nog geen voorbarige con clusies, waat verrassingen zijn niet uitgesloten. Dr. H. J van Mook: DR. H J. VAN MOOK De Westelijke bezettingsmo- gendheden zullen de kosten dra gen van alle geïmporteerde, via de luchtbrug aangevoerde voedsel, meststoffen, kolen en krantenpa pier. Het hoofd van de groep-Stern, Friedman Yellin, is te Haifa aan gehouden. Yellin bleek in het bezit te zijn van valse militaire papieren. Rusteloos werker (Van onze correspondent). Dezer dagen is- dr. H. ,J. van Mook weer „thuis" gekomen. De Nederlandse pers heeft gemeld, dat zyn verwelkoming op Ke- niajoran een demonstratie was, niet alleen van Eu ropese maar ook van In donesische. zijde. Het is hier in Indonesië met dr. Van Mook een eigenaardig geval. Zelden is, vooral in de eerste phasen van het Indonesisch conflict, een man zo verguisd, scherp becritiseerd en met de hardste verwijten overladen als deze it. G. G. In dit warme land, waar de ge moederen nogal spoedig verhit plegen te zijn, werd hy soms zelfs onverholen voor „landverrader" uitge maakt. En vele Indonesi ërs dachten al evenmin gunstig over hem als de Nederlanders, z\j het om andeie redenen. Z(j von den, dat dr. Van Mook te veel zyn eigen koefs volg de en niet spoedig ge noeg htm zin deed. Zo was en is het met de republikeinen, zo is het nu weer bij de vertegenwoordi gers van somige deelstaten het geval. Maar dr. Van Mook bleef en werkte. Hy werkte aan de constructie van een nieuw Indonesië, 't Was alsof alle critiek langs hem heen gleed, alsof hij het niet hoorde. Terwijl vele Ne derlanders zich in hun bed om hem lagen te ergpron, brandden de lichten in het Paleis en „de Reus van Rijs wijk" (zoals een Indonesisch blad hem dezer dagen noem de) was aan de arbeid. Rus teloos en met een volhou- Wat in de kinderen leeft, wordt naar buiten gebracht. Zolang de kleine Jantje met zijn step je of zijn bal 'op straat speelt, is alles goed. Maar o wee, wanneer hij een krijtje in zijn knuistjes neerfit, want dan worden muren en straten volgekladderd met beverige cirkels, onwezenlijke vehikels van aute's en poppetjes met haakarmen. En geef hem ook geen potlood in handen, want prompt schept hij met het tongetje uit de mondin al 'zijr pretenboeken la byrinthen van strepen en zelfs pa's encyclopaedic is niet veilig voor zijn niets ontziende tekendrift. Jantje kan er niets aandoen: hij is drie turven hoog en dus in de krab. belperlode; hij MOET zich het eerst ln de schoolbank Maar léért hij het? Belangwekkend initiatief in Middelburg. In 1889 werd het tekenon derwijs een verplicht leervak. De onderwijzers zaten er toen zelf een beetje mee. Men be gon met ruitjestekenen, adop teerde later andere methoden, maar voldoening; gaf' het niet. Het bleef copièren, waardoor het kind wel tot resultaten komt maar waarbij hst niets van zichzelf kan geven. Het vaasje van Pietje was net zo scheef en ingedeukt als dat van Liesje en alleen de meer begaafde kinderen bren gen er wat meer van te recht. Een volkomen onper- soonlyke methode, waaraan de leerlingen met banden zijn vastgeklonken en waar langs zij maar 'moeten zien op te klimmen. Wil net kind zelf een initiatief nemen, dan wordt dit beantwoord met „mondje dicht, armen over- elkaar en netjes stil zitten". In onderwijskringen is men gaan piekeren hqe men van deze remmende copieermetho- de verlost kon worden. Men redeneerde: wij moeten naar buiten brengen wat in het kind zelf sluimert, het de overtuiging kunnen geven, dat het tekenen kan, er moet een nieuwe methode komen, die de lust tot zelf ontwerpen en scheppen aanwakkert. NA LANG ZOEKEN Na lang zoeken heeft men een dergelijke methode gevon den. De heer J. Altera heeft voor de vereniging van teken leraren een leerplan ontworpen dat weliswaar niet de preten tie heeft ideaal te zijn (het kan uiteraard steeds beter), maar toch een revolutie op het gebied- van tekenonderwijs voor de lagere school bete kent. In Zeeland wordt deze me thode nog maar op enkele scholen toegepast, doch er zjjn reeds voldoende resultaten om te verklaren, dat men de goe de weg is ingeslagen. Men kan er dan ook niet aan twij felen, dat het niet bjj dit be gin, dat in zekere zin pioniers arbeid is, zal blijven: iedere leerinrichting, die dit onder uiten. Straks komt hy voor en moet hij leren tekenen. wijs toepast, zal nimmer meer naar de copieermethode wil len terugkeren. Een centrum van tekenon- derwijs-vernieuwing in Zeeland is de Rijksleerschool te Mid delburg, waar aanvankelijk nogal geëxperimenteerd Is, maar waar de tekenleraar, de heer L. Heymans, de stpot tot samenbundeling gaf en de richting, waarin gewerkt dien de te worden, aanduidde. Dit was mogelijk dank zij het enthousiasme van het hoofd, de heer J. W. Almekinders en zijn personeel. i OOK BIJ ANDERE VAKKEN De onderwijzer geeft zijn kroost opdrachten, waarna de meisjes en jongens uit het ge heugen of en dit vooral in de laagste klassen steu nend op hun fantasie gaan tekenen. Het kind geeft in zijriN tekening de werkelijkheid weer zoals het die zelf ziet Aardig en interessant is hetj» de werkstukken uit de onder scheidene klassen te vergelij ken, niet alleen om de vorde ringen te bepalen, maar ook om er uit te halen wat een kind op een bepaalde leeftyd bezig houdt. De allerkleinsten staan nog op de grens van het gekrabbel en de begrips teke ning en dus krijgen zij onder werpen, die in him aandachts sfeer liggen: een huisje, pad destoelen, scheepjes en wat dies meer zij. Da ouderen zien rich voor opgaven geplaatst die zo mogelijk een actueel tintje hebben en die in ieder geval dwingen tot goede ob servatie van de dingen om hun heen. Zo moest de 5e klasse laatst een ingang van een huis tekenen. Er kwamen ette lijke huisdeuren, compleet met alle détails, uit de potloodstift, maar ook Abdypoortjes en zelfs de monumentale ingang van de Amsterdamse Bank op de Markt. Beeldgrafieken maken is in de hoogste klasse ook erg populair. De ontwer pen liggen voor de hand klederdrachten, circus, strand leven en zjj vallen in de smaak. Een nieuw ontwerp nodig? De heer Heymans laat de ff In het deerlijk gehavende IJmuiden staat nog een schoolgebouw dat aan de algehele afbraak- ontkwam en waar nu naast de dartele schooljeugd en consciëntieuze postbeambten de mensen van het kuststation „Scheve- ningen Radio" dag en nacht htm werk doen; De verwarrende naam „Schevenlngen Radio" ontleent het station, dat toch in IJmuiden is ondergebracht, aan de plaats waar het ln 1904 onder de naamx van „Sche- veningen Haven" werd gevestigd. In verband met de groei van het verkeer op zee werd het noodzakelijk dat zend- en ontvangststation van elkaar gescheiden werden en werd in. 1926 het ontvanggedeelte naar IJmuiden over gebracht. Nederland als zeevarende natie staat met zijn kuststa tion in IJmuiden vooraan in de rij van de Europese lan den, die edn radio-kuststati- on inrichtten. Er zullen niet veel schepen de zeeën bevaren of rij hebben hetzij telegra fisch of telefonisch wel eens contact met 't Scheveningen- Radio gehad. Sedert de ramp van de Ti tanic, die zoals bekend in 1912 zonder telegrafie aan boord met 1513 personen ver ging in de Atlantische Oce aan, is het voor elk schip verplicht, telegrafie of tele fonie aan boord te hebbèn. Het eerste is, gezien de tele grafische installatie en de noodzakelijke bediening door een telegrafist, een kostbare beweging. Daarom bepalen kleinere schepen, coasters, visserschepen etc., die slechts korte trajecten varen, zich tot telefonie. De scheepstele foon kan als een gewone huistelefoon bediend worden, met deze restrictie echter dat de sprekers slechts om beurten het woord kunnen voeren en pas na het be kende woordje „over" ant woord kunnen krijgen, VEELZIJDIGE TAAK. De taak die het kuststati- i „Schevenlngen-Radio" op zich genomen heeft is zeer veelzijdig. De hoofdbestem ming is natuurlijk het wa ken" voor de veiligheid van de mensenlevens op zee. Ver keert een schip in nood, dan worden op de internationale noodgolf, de 600 m., noodsei nen gegeven. Dag en nacht luistert een telegrafist in IJmuiden op deze 600 meter golf naar eventuele noodsei nen. Gedurende geen minuut wordt dit Onderbroken en als de éne man wordt afgelost, rit het volgende ogenblik 'n ander op rijn stoel en luis- deur openzetten en fietst de klasse binnen. Wij hebben de tekening gezien: keurige af beeldingen van rijwielen uit het geheugen geschetst. Er is nog een ander voor deel aan de methode. Beperkte het tekenonderwijs rich vroe ger tot de vaste lesuren, thans kan het practisch by alle vak ken worden ingelast en het bewijst daar ook rijn diensten by. Opstellen worden geïllu streerd en dc leerlingen ma ken als het ware zelf hun ge schiedenisboekjes en aardryks- kundeatl assen. En wat het. belangrijkste Is: het kind heeft er plezier in en het behoeft niet te wor den aangepord om zyn best te doen. wanneer ook b(j an dere vakken zyn natuurlijke belangstelling kan worden op gewekt en gemaakt worden tot wetenschappelijke belang stelling, kan het niet anders of de onderwijsvernieuwing moet slagen. tert gespannen naar fatale morse-tekens. Wordt zo'n noodsein waar genomen van een s^liip op of nabij de Nederlandse kust, dan worden direct alle maat regelen voor een snelle hulp verlening genomen, sleepbo ten en reddingsboten, de kustwacht en de marine, de in de buurt varende schepen worden op de hoogte ge bracht en het in nood verke rende schip ontvangt het ge ruststellende antwoord dat „alle hens aan dek zijn ge roepen" om bystand te ko men verlenen. DOKTER TER TE LEFOON. Gelukkig beperken deze ge vallen zich maar tot de uit zonderingen. Het ln ontvangst nemen van telegnammen, het verstrekken van radiopeilin gen aan schepen, die geen richtingzoeker hebben en het geven van medisch advies aan schepen, die geen dokter aan boord hebben, nemen ook een groot deel van het werk in beslag. Vooral de kleinere schepen zonder dokter profi teren van deze geheel koste loze adviezen. Wel heeft iede re kapitein van een logger bijv. een cursus gehad in eerste hulp of iets van dien aard en beschikt hij over een uitgebreide medicijnkast waar in alle zalfjes en flesjes ge nummerd rijn, maar toch komt het dikwijls voor dat hij de tel van die potjes en flesjes kwijt is en Radio Schevenlngen om hulp ver zoekt voor zijn zieke ma troos. Dan wordt er direct contact opgenomen met het Rode Kruis Ziekenhuis te Den Haag. waar 'n speciaal daar voor aangewezen dokter met medische raad te hulp komt. Zo keerde enige tijd gele: den een schip met repatrië- renden uit Indië terug. Er was geen dokter aan boord. Toen het schip ter hoogte van Malta was gekomen werd bij een kind dysenterie ge constateerd. Er werd telegra fisch contact opgenomen met Malta. Het advies luidde dat het schip Malta maar moest aandoen, zodat het zieke kind daar in het ziekenhuis kon worden ondergebracht. Voor een schip dat in volle zee is, is het geen kleinigheid de koers te veranderen en een haven aan te doen die bui ten het bestek valt. Daarom werd over de korte golf ge telegrafeerd met IJmuiden en vandaar kwam het enige gewenste advies dat van het 'Rode Kruis hospitaal. 't Schip kon doorvaren en de ouders konden het kind bij zich houden tot de thuisha ven was bereikt. EEN GROET VOOR THUIS. Ook voor de jongens die naar Indië onderweg zyn heeft het kuststation te IJmuiden een" speciale dienst in het leven geroepen. Een maal in volle zee is het be grijpelijk dat iedere jongen zijn familieleden wil doen we ten hoe hij het maakt, waar op zee hij zich bevindt, en of hij al dan niet ten prooi is aan zeeziekte. Hy wil te legraferen naar huis, maar wat? Dat is alty'd weer het probleem het mag maar een beperkt aantal woorden zijn en om dan origineel te zijn valt niet mee. IJmuiden is de jongens te gemoet gekomen, ieder troe- penschip beschikt over een lijst met honderden van de moest gebruikte zinnen, die alle nummers hebben En Jan soldaat wijst een nummer aan: „liefste, in volle zee, denk veel aan je, alles wel, sein terug, je jan, of „niet zeeziek, alles wel. hoe thuis, omhelsd, je Piet," De kosten bedragen f 3.15 en de familie thuis ontvangt de eerste groet van hun jon gen op zee. VOOR MOEDERS VERJAARDAG. Met de Willem Barendtz, de drijvende fabriek, waarop 800 man 15 October a.s. weer vertrekken, wordt eens in de vier uur contact opgenomen Al was het alleen maar van: wege de telegrammen die da gelijks heen en weer gaan tussen dit schip en het moe derland. Aan de verjaardagen Dag en nacht heeft Radlo-Schevenlngen. verbinding met onze schepen op zee. MaarRadio-Schevenlngen wordt be diend uit IJmuiden. Hier zitten de telefonistes en telegrafis ten, die radiophonisch en radiographisch de verbindingen in stand houden. Twee der radio-telefonistes in actie op P.T.T.- radlo in IJmuiden. dingsvermogen dat het haast onmenselijk scheen. Langza merhand zijn hier in Indië de stemmen der scherpe cri tiek verstomd. Waarlijk niet, waarde lezer, omdat de „dic tator" Van Mook ze tot zwij gen heeft gebracht. Het is een dolzinnige veronderstel ling, dat Van Mook hier de publieke opinie zou leiden en beheersen, zoals men naar het my toeljjkt in Neder land wel eens vermoedt. GROOT RESPECT. Maar bij mensen hier in Indië, die de zware stormen en de barensweeën van dit land in dt laatste paar jaar persoonlijk hebben aan schouwd en bijgewoond, en die tot hun verbazing heb ben gezien hoe Van Mook dit land telkens opnieuw uit een crisis naar een oplossing leidde bij die mensen hier in Indië is zo langzamerhand een enorm respect voor deze frote figuur gegroeid. Zon- er twijfel zijn er nog velen, die om een of andere reden zrjn beleid van vroeger en nu niet zonder ernstige beden kingen achten. Maar er is niemand of hij koestert de volledige overtuiging, dat er slechts één Nederlander is in het Koninkrijk, die op 't ogenblik het Indonesische Erobleem volledig beheerst en ot een goed einde kan bren gen. En dat is Van Mook. DIEPSTE ZORG. Nu Indonesië in deze we ken in een crisis verkeert, ernstiger dan alle vooraf gaande, heeft de mogelijk heid, dat Van Mook niet te rug zou keren hier bij velen de diepste zorg gebaard. Het was voor heel de Archipel een opluchting, dat de It. G.G. weer op Kemajoran landde. Wij gevoelden ons als een gezin, dat een zware storm boven zijn huis ziet samen pakken. terwijl de vader niet thuis is. En dat gezin was dan niet zozeer beangst om het lot van die vader dan wel om de eigen gevaren, nu er niemand was aan wie men volledig vertrouwd en gerust de maatregelen tot afwen ding daarvan kon toevertrou wen. Dr. Van Mook is thuis. Indië valt een pak van het hart. We hebben plotseling weer het gevoel, dat wij de nieuwe moeilijkheden aankun nen en zullen overwinnen Welke die nieuwe moeilijkhe den zyn behoef ik u niet te zeggen. Het is het drama van de burgeroorlog ln de republiek, en de dreiging van het communisme ook in dat gedeelte van Indonesië, waar sinds het, vorig jaar rust en orde gevestigd waren. Terwijl ik dit schrijf zitten we mid den ln het drama, en iedere dag kan het toneel weer ge heel doen veranderen. DE BURGEROORLOG. Intussen wordt in Indonesië een tragische burgeroorlog tussen republikeinen en com munisten gevoerd. De republiek zal er niet door versterkt worden, want de werkelijke oorzaak van de interne politieke moeilijkheden ligt niet allereerst in het ge stook van Sovjet-agenten, maar in het feit dat de bo dem rijp was voor een volks opstand. Het volk in de republiek verkeerde en verkeert door het wanbeheer van Djocja in een ellendige toestand. Daar hebben de communisten een dankbaar gebruik van ge maakt. En het ligt voor dc hand, dat die toestand er niet beter .op wordt, ook al zou de republiek er in slagen de opstand met eigen wapenge weld te onderdrukken Een verbetering van het lot der millioenenmassa zou alleen mogelijk zijn bij een construc tieve samenwerking met Ne derland, op basis van de Ren- ville-overeenkomst. Tot nog toe verkeert hier echter nie mand onder de indruk, dat Djocja daar ooit ernstig naar gestreefd heeft. (Nadruk verboden.) thuis moet gedacht worden, de feestdagen mogen niet on gemerkt voorbij gaan. Daar zorgt na ontvangst van het telegram door het kuststation het kantoor Radio Holland te Amsterdam voor. De man op zee stort een bepaald bedrag by de radio telegrafist, die voor hem zijnverzoek door- telegrafeert en dan wordt door Radio Holland voor zyn Moeders verjaardag een bloe menmand verzorgd, opge maakt met vergeetmynietjes en rozen, of met Pasen een Paasmandje met kuikentjes, of een Kerststukje met Kerst mis, of hij bestelt lederwerk, portemonnaie's of iets der- 'iets is onmogelijk en de aehterblijvenden ontvangen een tastbaar bewijs dat zij niet vergeten worden. Zo werkt Scheveningen Radio dag en nacht, en spe ciaal nu, nu vanwege het mijnengevaar meer dan ooit voor de veiligheid op zee ge waakt moet worden. Een die nende taak waarvan alle zee varenden, van welke nationa liteit zö ook zijn, elke dag opnieuw de vruchten pluk ken Plannen voor een geheel nieuw kuststation zjjn echter' reeds in een vergevorderd stadium. Als deze eenmaal verwezenlijkt zyn. dan zal 't Nederlandse kuststation in staat zyn een maximum „ser vice" te bieden aan de sche- dle daaraan behoefte heb- SS.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3