De geschiedenis van de Oranjefilm Weinig wijzigingen in nieuwe dienstregeling Nederlands lunapark staat aan de Nijl Herverkaveling Walcheren Kapt Alsem verteli van zijn moeilijkheden Film nu vrij voor bioscoop vertoning TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 1 OCTOBER 1948 (Van onze Haagse redacteur.) DEN HAAG, Sept. Naar wij vernemen heeft de Neder landse Bank op verzoek van mr. H. J. Scholvinck, administra teur van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, een bedrag aan deviezen, groot 320 pond sterling, ter beschikking gesteld voor het doen ontwikkelen en na synchroniseren van een reeks zestien mm-kleurenfilms, die kapitein H-M.A. Alsem, chef van de productie van de leger filmdienst, heeft vervaardigd voor en op de dag van de inhuldiging van H.M. Koningin Juliana, haar rijtoer door Amsterdam, haar intocht in Den' Haag en de opening van de Staten-Generaal op Prinsjesdag j.l., welke films onder tussen voor het overgrote deel op last van luitenant-gene raal mr. H. J. Kruis, chef van de generale staf, veilig op geborgen zijn in een kluis op het ministerie van Oorlog, Den Haag. Hier doet zich derhalve het geval voor, dat twee over heidsinstanties lijnrecht tegen elkaar inwerken. Een vreemd geval, dat nog vreemder wordt als men de achtergrond ervan kent. Er is over deze historie in bepaalde Haagse kringen veel te doen geweest; kapitein Alsem toch is in het burger leven eigenaar van de restau rants „Chateau Bleu" in het Haagse Bos en „Meerrust" te Warmond, zodat velen hem kennen. Het feit, dat hij on langs naar aanleiding van het geen er met deze films gaande is geschorst werd als reserve officier, heeft sterk de aan dacht getrokken. In de plaat selijke bladen verschenen tal van elkaar tegensprekende berichten. Wij hebben ge meend goed te doen kapitein Alsem persoonlijk te gaan vra gen hoe deze vork in de steel zit. DE VOORBEREIDING. In het voorjaar, zo vertelde hij ons, opperde ik in het ge zelschap van enige RAO- en Ni win-off icieren het denk beeld een kleurenfilm te gaan maken van de te verwachten feestelijkheden met het uit sluitende doel die ter beschik king te stellen voor vertoning aan onze soldaten op Java en Sumatra. (Men diene te we ten, dat de thans 45-jarige Henk Alsem jarenlang voor Amerikaanse filmmaatschap pijen heeft gewerkt, derhalve een ervaren vakman is en dat hij nadien het filmen, maar dan met 16 mm kleurenmate- riaal, als een liefhebberij is blijven beoefenen Red.) Ik begon met geestdrift, bezocht de fabrieken, waar de gala uniformen, de berenmutsen en de versierselen werden vervaardigd, trok naar stadjes en dorpen, waar men aardig aan het versieren was en raakte zo aardig op dreef. Tegen 1 September nam ik vexdof om mij enige dagen ge heel en al tc wijden aan deze vrijwillige taak. Ik gebruikte daarbij achteraf is mij daar een verwijt van gemaakt een legerauto, zij het met mondelinge toestemming van de verantwoordelijke officier. Kon U zich zonder moeite overal bewegen? De grootste moeilijkheid was te kunnen filmen op de Dam. Ik had geen kaart om mij daar vrij te kunnen be wegen, maar dat bezwaar heb ik opgelost, door met eigen middelen een hangende kooi te laten aanbrengen aan de fevel van het gebouw op de oek van de Dam en de Gra venstraat, zulks met toestem ming van de eigenaar. Zo had ik tenslotte een betere plaats dan bijv. de persfotografen. IN DE KERK. En in de Nieuwe Kerk? Ik heb gedacht erin te ko men, maar verkreeg geen toe stemming met het motief, dat er toch te weinig licht was om er een kleurenopname te ma ken. Terw :l ik echter in mijn kooi stond in afwachting van de hofstoet kwam de eerste luitenant Kooistra naar mij toe om mij te vertellen, dat dè eerste luitenant Feleus alsnog toestemming had gekregen om in de kerk te filmen. Mij geen tijd gunnend me daar ook maar even over te verbazen wierp ik Kooistra een camera toe met het verzoek die aan Feleus te overhandigen. Die bleek echter al binnen te zijn, waarna een hofdignitaris zo goed was het toestel even naar innen te brengen. Feleus heeft binnen dus gefilmd, maar het resultaat was helaas onbruikbaar. Maar de buitenopnamen zijl) toch wel geslaagd, niet? Zeker, ik heb voldoende bruikbare opnamen gemaakt om zes uur aan een stuk te kunnen zien. (Wij hebben een groot deel van de werkkopie gezien voor zij de kluis inging en kunnen derhalve bevesti gen, dat de kwaliteit verbluf fend goed is Red.). Ter stond na afloop van de rijtoer, die ik ook heb opgenomen, vloog ik naar Londen om daar al het materiaal te laten ont wikkelen. Daar wachtte echter een nieuwe moeilijkheid. De firma verlangde betaling in ponden, terwijl het kantoor van diezelfde firma te Am sterdam me had toegezegd met betaling in guldens genoeg» te nemen. Telegrafisch tracht te ik van Londen uit alsnog 100 pond sterling aan devie zen los te krijgen, maar dit gelukte niet. Te langen leste vond ik de heer Baden, een zakenrelatie te Nidau bij Bern. bereid mij te helpen. Hij seinde, dat ik over 200 pond uit zijn tegoed kon beschik ken. Dat was meer dan ik nodig had, zodat ik een paar dagen later in Nederland te rug was met de beste kopie. Dezelfde, die U ons hebt laten zien? DE SCHORSING. Ja, ik heb die aan de pers vertoond en aan enige officieren van de filmdienst. (Een deel ervan heeft boven dien gedurende een dag in het Metropole-palace in Den Haag gedraaid.) Diezelfde dag echter werd ik tegen half zes ontboden bij generaal Kruis. Die ontving mij in gezelschap van enige officieren van de krijgsraad. De generaal vroeg mij hoe die film tot stand was De schorsing van de vervaardiger van dc kleurenfilm der Oran jefeesten is opgehe ven. Hij doet weer dienst als kapitein. Ook de films zijn vrij voor bioscoopvertoning. Waarin de moeilijkhe den zaten vertelt kapi tein Alsem in bijgaand exclusief interview. gekomen en ik vertelde toen de hele geschiedenis. De ma joor van de krijgsraad zeide daarop, dat hij mij niet ge loofde. Ik bevestigde de gene raal op mijn woord van eer. dat ik de waarheid had ge sproken. De majoor vroeg toen opheldering over een be drag van 30.000 gulden, dat ik van het Metropole-palace zou hebben ontvangen. En had U die ontvangen? Neen, om de waarheid te zeggen, ik heb tot dusver on- peveei 15.000 gld. onkosten gemaakt, die ik uit eigen zak heb betaald. De Ciniacdirectie, vernemend wat ik doende was, bood mij 2000 gld om een klein deel ervan te mogen v tonen in drie theaters. We zijn het eens geworden op 2500. Met Metropole had ik geen bedrag afgesproken. Maar was dat wel het geval geweest, is het zo erg om te trachten de kosten ten dele pedekt te krijgen? Enfin, ik werd beschuldigd van in de kerk te hebben gefilmd, of schoon ik zo wel mijn ere woord als m'n handtekening zou hebben gegeven onder 'n verklaring, dat ik dat niet zou doen. Ik ben in feite niet in de kerk geweest, heb niets dienaangaande beloofd noch ondertekend. Voorts werd ik ervan beschuldigd materiaal van de legerfilmdienst te heb ben gebruikt, terwijl deze dienst geen kleurenfilmmate riaal bezit. Voorts zou ik mij zonder movementsorder naai Engeland hebben begeven Dat klopt, want ik had haast, maar van enige officieren van het militaire kabinet o.a. ma joor Bolten, had ik toezegging, dat het papier me zou worden nagezonden, hetgeen niet is gebeurd. Met militaire regle menten kan men nu eenmaal geen actuele films maken. Ik vertelde dit allemaal, moest de kamer uit, werd na een kwartier weer binnengeroe pen, hoorde toen dat ik „han gende het onderzoek" ge schorst zou worden als offi cier en werd toen dringend uitgenodigd de films vrijwillig ter beschikking te stellen. Dit alles zou geheim worden ge houden, maar twee dagen later was het toch uitgelekt. En verder? TOCH WEER FILMEN. Och, een paar dagen later heb ik als geschorst kapitein weer een kleurenfilm opgenofiien van de aankomst van de Koningih in Den Haag en van de opening der Staten Generaal, waarbij ik (ditmaal van dc zijde der gemeente politie) weer niets dan tegen werking heb ondervonden. Het is mij niettemin gelukt. Toen ik mijn assistent de dag daarop naar Londen zond om deze nieuwe negatieven te Dr. Ralph Btinehe. dc waar nemend bemiddelaar in Pa lestina. laten ontwikkelen bleek, dat de Bank van Engeland niet toestond ponden uit Zwitser land te accepteren voor een opdracht uit Nederland, zodat ik bij de Kodak in het krijt stond in plaats van, zoals ik meende, daar een tegoed te hebben. Toen ik dat telefo nisch hoorde had ik de geluk kige ingeving mij in verbin ding te stellen met de secre taris-generaal van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die mij terstond uit de moei lijkheden hielp. Zo draaien dan op het ogenblik in Ne derland acht kopieën van het tweede deel van mijn film. terwijl het eerste (en voor naamste) deel nog steeds in de kluis ligt, waar het van dag tot dag aan actualiteit verliest Nadruk verboden. Sommige ritten moeten eerst bestaansrecht bewijzen Laatste boot Kruiningen— Perkpolder vervalt. Op Zondag 3 October zullen in geheel Zeeland de nieuwe dienst regelingen van trein. bus. tram en boot ingaan. Het aantal wijzigingen is niet bijzonder groot, ook al zijn op sommige lijnen de vertrektijden veranderd. In Zeeuwsch-Vlaande ren ziin dc diensten iets ingekrom pen. in andere delen van de pro vincie zijn enkele nieuwe diensten ingelegd, speciaal ten gerieve van de treinreizigers of markt.bezoe- kers. Sommige zijn z.g. proefritten: zij zullen alleen gehandhaafd blij ven, wanneer in de practjjk blijkt, dat een voldoende aantal reizigers er gebruik van maakt en er dus in een behoefte wordt voorzien. WALCHEREN. De bussen van Middelburg naar Goes vertrekken op de even uren precies op klokslag, op de oneven tien minuten later. Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd, dat de bus van 10 uur v.m. naar Goes 5 minuten eerder van de Middel burgse Markt vertrekt in verband met de openstelling van de brug /er het kanaal. Op de ringlijn Middelburg-Dom burg worden twee proefritten in gelegd. namelijk een van Domburg via Westkapelle, Zoutelande en Koudekerke, die aansluiting geeft op de trein van 6.34 v.m. uit Mid delburg naar Roosendaal en een die kort na dit tijdstip via Koudekerke naar Domburg rijdt en vandaar via Oostkapelle en St. Laurens naar Middelburg teruggaat om aanslui ting te geven op de 8.06-trein. Donderdags zal een proet'dienst worden onderhouden op Gapinge. Vertrek Middelburg 10.30 en 15.30, Gapinge 11 en 15.55 uur. ZUID-BEVELAND. De bussen uit Goes naar Middel burg vertrekken op de even uren, behalve de tweede, die om 7.15 in plaats van om 7 uur wegrijdt. Een groot voordeel voor treinrei zigers betekent de nieuwe dienst Hansweert via Schare naar station Kruiningen-Yerseke. Vertrek Hans- weert 8.10. 10.10, 12.10. 14.10. 16.10 en 18.10. Kruiningen 8.45. 10.45, 12.37 14.38. 16.45 en 18.35. De diensten Goes-Ellewoutsdijk en Goes-Drie- wegen gaan een ringlijn vormen; twee bussen vertrekken gelijktijdig en rijden in tegenovergestelde rich ting. Om 12.50 vertrekt een extra rit Goes-Hoedekenskerke. die aan sluiting geeft op een extra vaart Hoedekenskerke-Terneuzen. De bussen Goes-Hansweert en Goes- Rilland van 12 uur vertrekken nu 20 minuten later ten behoeve van de scholieren. De laatste boot van Kruiningen naar Perkpolder ill uur) is wegens gebrek aan belangstelling uitge vallen. De laatste gaat thans 21.10 uur. ZEEUWSCH-VLAANDEREN De dienst Terneuzen-Oostburg. tot nu toe een uurdienst. wordt een tweeuurdienst. In Philippine moet worden overgestapt in de bus, die uit Sas van Gent komt. Reizigers uit Sas voor Breskens moeten eveneens overstappen. Vele Zeeuwscli-Vlamingen zullen het betreuren, dat de marktdien- stén Terneuzen-Gcnt en Hulst- Gent op Vrijdagen zijn ge staakt. De Belgische regering wil de hiervoor geen vergunning meer verlenen. Sommige bussen van Oost- naar West Zeeuwsch-Vlaanderen rijden voortaan via Driekwart in plaats van via Hock, in verband met de slechte conditie van de weg langs Hoek. Om dezelfde reden gaan an dere via Schoondijke in plaats van via Waterlandkerkje. SCHOÜWEN-DU1VELAND. De dienst Zierikzee-Kerkwerve- Noordgouwe-Zijpe is van route veranderd. Reizigers uit Sirjans- land en Dreischor zijn thans vlug ger in Zierikzee. Bij wijze van proef wordt een vroege rit Wes- tenschouwen-Zierikzee (vertrek 4.30 uur) ingelegd. Deze dienst geeft aansluiting op de eerste boot. Een andere proefrit heeft de R.T.M. op Maandagen en Dinsda gen ingelegd. Dan vertrekt om 5 uur een stoomtram uit Burgh, die een goede vroege aansluiting geeft oo Roosendaal. Definitief is een vroege dienst uit Burgh (vertrek 5.30). die reizigers voor Rotter dam via Numansdorp in staat stelt reeds om 10 uur op de plaats van bestemming te zijn. Smokkelarij van goud en juwelen. De mecanicien E. H. van 't Nederlandse vliegtuig, dat Zondagmiddag uit Batavia te Singapore arriveerde, werd wegens poging tot smokkelen van goud en juwelen tot een bedrag van meer dan een mil- lioen Straits Dollars te Singa pore veroordeeld tot twee maanden celstraf. De laatste brug in de grote verkeersweg UtrechtDen Bosch, die in de oorlog vernield werd, nadert haar vol tooiing. Het is de brug over de Lok b'ij Vianen, .Aan het einde van dit jaar hoopt men de brug voor het verkeer te kunnen openstellen! Frans Goedhart verdedigt zich tegen valse aantijgingen Naar aanleiding van de schrif telijke getuigenverklaringen van Bartels, welke tijdens de behande ling van de zaak tegen Poos en Slagter voor het Bijzonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage wer den voorgelezen en de daarop vol gende verklaring van Poos. heeft de heer F. J. Goedhart een tele gram gezonden aan de president van het Bijzondere Gerechtshof te 's-Gravenhage. In deze verklaring zegt de heer Goedhart, in Januari 1942 nimmer door Poos of Slagter verhoord te zijn. zodat hij nooit in handen van deze lieden verklaringen heeft kunnen afleggen, noch gegevens verstrekken of inlichtingen ver schaffen. De bewering van Poos, dat hij van de heer Goedhart een schets van drukkerij Gertenbach te Zandvoort ontvangen zou heb ben, is een grove leugen. De S.D. kwam deze drukkerij op het spoor doordat zich bij de vele papieren, die op de heer Goedhart gevonden waren. o.a. een papierrekening en een brief bevond, waarin hij o.a. verzocht om een partij papier van tien of twintig riem naar Gerten bach te brengen. Bartels heeft eindeloze pogingen gedaan om van de heer Goedhart een belastende verklaring te krij gen tegen dr. Wiardi Beekman, die tegelijk met hem gearresteerd was. Tot het einde toe heeft de heer Goedhart hardnekkig geweigerd iets over hem te zeggen. Dr. Wiar di Beekman heeft dan ook nimmer in een Parool-proces te recht ge staan. Tegen Vorrink en Althoff lagen reeds verklaringen van an deren ter tafel. Door middel van provocatie heeft Bartels tijdens zijn gevangenschap nog ge'spro- beerd dc adressen van de heren Vorrink en Althoff aan de heer Goedhart afhandig te maken door een andere gevangene in zijn cel te sturen, die vertelde ..een weg naar buiten" te hebben, d.w.z. briefjes te kunnen smokkelen. De man poogde de heer Goedhart te bewegen correspondentie met de heren Vorrink en Althoff op touw te zetten, in welke val deze ech ter niet gelopen is. Minister Lieftinck bezuinigde op de belastingdienst. Minister Lieftinck zegt in zijn memorie van toelichting bij de be groting van financiën, dat het in tegenstelling tot het vorig jaar nu mogelijk is gebleken de kos ten van de gewone dienst van zijn departement lager te ramen. In het bijzonder door bezuiniging op de personeelsuitgaven voor de belas tingdienst kon het eindcijfer f 3.250.576.lager worden gesteld. Ook het eindcijfer van de buiten gewone dienst onderging een ver laging. nl. met f 131.552,876.—. zo dat in totaal f 134.803.452.min der uitgetrokken kon worden. Maar er heerst een onwezenlijke stilte Tournée naar Egypte mislukte jammerlijk. Ergens op een opren vlakte aan de Nijl staat een Neder lands lunapark, ter waarde van een half millioen gulden, een zaam en verUten. Want de mensen, die dit- vermaakscen trum moeten exploiteren, heb ben Egypte waar /.y in Maart 1947 zo optimistisch en met zulke hoge verwachtingen van winsten voor zichzelf en vele deviezen voor de regering aan kwamen, gedesillusionneerd verlaten. Wij hebben reeds eerder ge schreven over de teleurstellin gen, die de 30 mannen en vrou wen bij aankomst in Egypte wachtten. De vergunningen wa ren niet in orde en impressario Ali Hassan bleek een onbe trouwbaar heer. In Alexandrië waren de inkomsten wel be vredigend (in 4'L» maand 8000 Egyptische ponden), maar in Cairo, waar men vervolgens de attributen neerzette, heeft nimmer een zweefmolen ge draaid. De inkomsten waren nihil, waardoor de kleine onder nemers onder uiterst benarde omstandigheden moesten leven. Er werd een proces gevoerd te gen Ali Hassan, maar de rech ter besliste, dat beide partijen geen verdere verplichtingen aan elkander hadden, een Sa- lomon-uitspraak, die zeer te leurstellend was en waartegen beroep is aangetekend. WEER PROBEREN. Op een gegeven moment wil de de Egyptische fiscus beslag leggen op het gehele lunapark wegens achterstallige belas ting en wilde het zelfs ex-ter ritoriaal verkopen. Dat is wel iswaar niet doorgegaan, maar toch ziet men geen kans de bedrijven naar ons land terug te voeren. Bovendien zou een schip gecharterd moeten wor den, hetgeen opnieuw een ton zou kosten. Van de 8000 pond is maar weinig overgebleven door de verblijf- en proceskosten. Toch hebben de Verenigde Amusementsbedrijven en enige kleine ondernemers het voor nemen zich eind 1948 weer naar Egypte te begeven om tc trachten het bedrijf te laten draaien op de wereldtentoon stelling; die in 1948 in Cairo wordt gehouden. Erg optimis tisch zgn zij echter niet Onafhankelijke Boerenpartij in oprichting Op initiatief van honder den boeren, uit alle delen van het land, die zich met het thans gevoerde landbouwbe leid niet kunnen verenigen, werd te Meppel een vergade ring gehouden. Men was algemeen van mening, dat een onafhanke lijke boerenpartij er veel toe zou kunnen bijdragen om vol gens de vergadering onge wenste toestanden, die zich thans op landbouwgebied voor doen, tc veranderen. Het doel dezer partij zal eijn, zo werd vastgesteld, om agrarische krachten, die thans verdeeld zyn door de religeuze en politieke ver schillen, over organisatie's en partijen heen, vrijwillig te bundelen tot een krachtig „boerenblok," Voorzitter van het voorlo pig comité is dc heer H. M. Sohoond'&rbeek te Ede en ssecretaris de heer J. Kors te Willemsoord. Bij zijn terugkomst uit de Sowjet-Unie. waar hij een bezoek aan de Krim heeft gebracht, ver klaarde Klement Gottwald. de Tsjecho-SIowaakse president, dat hij besprekingen gevoerd had met. Sowjet-leiders. Dc Sowjet-Unie zal in 1949 voedsel aan Tsjecho-Slo- wakije leveren. Britse fregatten liggen na herstel op de werf voor anker bij Harwich. De gevraagde gelden voor 1949, Er zal in 1949 meer verricht worden. Zoals wij reeds gemeld heb ben is op de begroting van het departement van landbouw voor 1949 uitgetrokken een bedrag van f 11.790.000 ten behoeve van de Herverkaveling Walcheren. Voor vacatie- en zittings- gelden is geraamd 10.000 en voor de taxatiecommissie 20.000. Uit de toelichting 'biykt, dat het bedrag voorde taxatiecommissie thans lager is geraamd dan in 1948. Er wordt namelijk aangenomen, dat in 1948 de eerste waarde- taxaties grotendeels verricht zullen zijn. Voor de door derden ver richte werkzaamheden is over 1949 (met afgelopen dienst jaren) uitgetrokken 795.000 nameiyk voor de Polder Wal cheren 260.000, voor Land- bouwherstel 225.000. Kadaster 300.000 en voor de Grondka mers f 10.000. De uitgaven In verband met de exploitatie van barak ken over 1949 en vorige dienstjaren staan te boek met 500.000. Aan de uitvoering van werken zal in 1919 een be drag van 9.995.000 wordén besteed. De wegen zowel nieu we als gedeeltelijk te verbete ren zullen 4.750.000 vorde ren, de watergangen en sprin- ken f 2.600.000, de bruggen enz. 215.0Ö0, dc hcrbeplan- ting 200.000, de herontgin ning 2.000.000, daarnaast zijn er nog epige kleinere uit gaven. In verband met de tijdelijke exploitatie van gronden is 'n uitgaaf van f 190.000 ge raamd Uit de toelichting blijkt, dat in 1948 de eerste inrichting van terreinen als opslagplaats geschied zal zijn en dat voor 1949 dus met een lager be drag kan worden volstaan. Voor 1949 worden geen be langrijke aanschaffingen van technisch materiaal meer ver wacht. Wat de uitvoering van werken betreft is voor 1949 rekening gehouden met een normale voortzetting zowel wat de arbeidsvoorziening al# de materiaalpositie betreft. Het jaar 1948 was het officiële aanvangsjaar van de herveka- veling, die toen wat de orga nisatie betreft, verder opge bouwd moest worden. Aange nomen wordt dat ln 1949 meer tot stand zal worden ge bracht dan in 1948. Kath. arbeidersbeweging heeft 268.654 leden. Op de Verbondsvergadering van dc Katholieke Arbeidersbeweging te Utrecht werd medegedeeld, dat het ledental in het eerste half jaar met 11.319 steeg cn per 1 Juli J.l. 268.654 bedroeg. Een grootscheepse propaganda-jublleumactie „naar de 300.000 leden" werd aangekondigd. Dit aantal denkt men in 1950 te bereiken. In 1951 zal ter gelegenheid van de jubilea van de encyclieken „Re- rum Novarum" (60 jaar) en „Qua- dragesimo Anno" (twintig jaar) 'n massale Rome-bedevaart worden gehouden. Amsterdamse politie heeft radio-autodlenst. De hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, wil de bevolking vlugger en beter helpen in de gevallen waarin pohtichulp direct nodig is. Met ingang van 4 Oct. 1948, 's middags 12 uur, zal van el ke telefoon, door het draaien van vijf maal acht, verbinding tot stand komen met de radio auto-dienst aan het hoofdbu reau van politie, waarna on middellijk één der in de stad rondrijdende radio-auto's naar de bedreigde plaats wordt ge zonden. Bovendien zijn thans alle brandweerzuilen tevens ingericht om de politie te alar meren. Pas op uw guldens Een grote levensmiddelen firma, die filialen over het ge hele land verspreid heeft, geeft reclamebiljeten uit, waarop behalve de slagzin „de gulden wordt groter' een groot fragment van het munt biljet van een gulden afge drukt staat. Aan belde zijden van de gulden is een hoekje afgesneden, maar verder is de gelijkenis uitstekend. In Amsterdam hebben on verlaten de „reclame-gulden" uitgeknipt en opgevouwen en sturen kinderen er op uit om met deze papiertjes inkopen te betalen. Ook in andere de len van het land, waar filia len van deze firma gevestigd zijn. werden pogingen gedaan deze „gulden" uit te geven. De politie heeft thans een stokje voor de zaak gestoken. Zij heeft de aanwezige voor raden reclamenbiljetten in be slag genomen. Minister mr. D. U. Stikker is naar Parijs vertrokken, waar hij de vergadering van de Verenigde Na ties zal bijwonen als hoofd van de Nederlandse delegatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5