Waar is Jane breyl De Zeeuwse Grondkamer Zeeuwse opleiding voor nijverheidsacten KAPPIE en het eiland Koeterwaal De finale om het Zeeuws kampioenschap Melkproductie van het Zeeuwse vee AETHER Lezers schrijven Verbetering van het pachtwezen. Betaling van reparatie's. II Het thans geldende pacht- recht heeft een veelbewogen geschiedenis. Degenen, die me nen, dat dit pachtrecht een soort noodrecht is van de laatste tien jaren, vergissen zich sterk. Ongeveer 70 jaren geleden gingen de eerste stemmen op voor een betere regeling van het pachtwezen. Men zat toen met een pachtstelsel, dat veel te wensen overliet en dat nau welijks een béstaan liet aan vele pachters In die tijd was men nog heel wat afkeriger van overheidsbemoeienis en van dwingende wetsbepalingen dan thans en toch werd toen al gevraagd om een wettelijke pachtregeling waarbij de ver houding van pachter en ver pachter op een betere grond slag geplaatst zou worden* DRIE PUNTEN Tegen drie punten richtte zich in hoofdzaak de critiek tegen het stelsel van publieke verpachting, waarbij de prij zen sterk -werden opgedreven door het overal heersende ge brek aan land, tegen de kor te duur van de pachtovereen komsten en tegen de onzeker heid wat betreft de verlenging Van de pachtovereenkomsten. De positie van de pachter in die dagen was bedroevend. De pachtprijzen werden tot 't uiterste opgejaagd en zodra de prijzen van de landbouw producten omlaag gingen, ontstonden er ernstige moei lijkheden. De pachter, die goed voor zijn land had ge zorgd, moest na afloop van 't contract maar afwachten wat er met hem gebeurde. Er be stond altijd kans, dat hij zijn grond moest verlaten en dat anderen zouden profiteren van de verbeteringen, die hrj had aangebracht. LANGE STRIJD Tientallen jaren heeft in Nederland de strijd tot verbe tering van het pachtwezen feduurd en eindelijk kwam de achtwet tot stand, die in 1938 in werking trad. Omdat wijzigingen en aanvullingen al direct nodig bleken, werd deze Pachtwet drie jaar later vervangen door het Pachtbe- sluit, dat nu nog van kracht ls en dat opnieuw werd aan gevuld en gewijzigd door de Pachtregeling 1945 en het Pachtbesluit 1947. DE UITVOERING Met de uitvoering van de fiachtwetgeving zijn in Zee and belast de Pachtkamers bij de kantongerechten te Zie- rikzee, Middelburg, Oostburg en Temeuzen en de Grondka mer te Goes. De arbeid van de Pachtka mers bepaalt zich in hoofd zaak tot de beoordeling van pachtgeschlllen, terwijl de Grondkamer meer de kwes ties van landbouwtechnische aard behandelt. Een scherpe scheidingslijn is niet getrok ken, zodat de Grondkamer zich ook wel eens op het ge bied van de rechtspraak be weegt. De 'Pachtkamers behande len de pachtverlenging. Daar mee heeft dus de Grondka mer geen bemoeienis. VOORNAAMSTE TAAK De voornaamste taak van de Grondkamer is de beoor deling van de pachtprijs en van de bijkomende voorwaar den. De Kamer kan wijzigingen van de prijs of van de voor waarden voorstellen en Dij weigering kan zij de nodig- geachte wijzigingen zelf in 't pachtcontract aanbrengen. Alleen met goedkeuring van de Kamer mag afgeweken worden van de wettelijke voorgeschreven pachttermijn die 6 jaar.voor los land en 12 jaar voor een hofstede be loopt. Pachters hebben boven dien recht op verlenging van hun overeenkomst, over welke verlenging bij verschil van mening de Pachtkamer be slist. Indien het algemeen pacht- prgspeil stijgt of daalt is ge durende de looptijd van een contract herziening van de pachtprijs mogelijk. Elk der partyen heeft net recht na een pachtperiode van drie jaar aan de Grondkamer te verzoeken de pachtprijs voor de komende periode van drie jaar vast te stellen. ANDERE TAKEN Dan behoren nog verschil lende kleinere taken tot de bevoegheid van de Grondka mer. Zo kan zij de pachter machtigen de bestemming van het gepachte te veranderen tegen de wil van de verpach ter bijv. door het scheuren van grasland, het aanleggen van een boomgaard enz. toe te staan. Op het ogenblik komt het ln Zeeland en voornamelijk in West Zeeuwsch Vlaanderen nogal eens voor, dat de pach ter reparatie moet laten ver richten die de verpachter af wijst en dan beslist de Grond kamer welke reparaties nodig zijn en door de verpachter be taald moeten worden. Nog nimmer kwam het in Zeeland voor, dat een pachter aan het einde van de pacht termijn een billijke vergoeding eiste voor de aangebrachte verbeteringen tijdens de pacht, maar ook die mogelijkheid is in de wet opengelaten. Tenslot te is goedkeuring van de Grondkamer nodig voor een publieke verpachting, voor ,het aangaan van een zetboeren- overeenkomst en voor het aan nemen van vee ter inscharing. Het ligt in de bedoeling de taak van de Grondkamer in de toekomst aanzienlijk uit te breiden o.m. in verband met de herverkaveling. Daarover echter in het slot artikel. Overeenkomst met België ter voorkoming van dubbele belasting. Op 25 September jongstleden werd tussen de Nederlandse en Belgische regeringen een overeen komst gesloten om zoveel mogelijk gelijktijdige heffing van de Belgi sche belasting op het kapitaal en van de Nederlandse vermogenshef fing ineens over dezelfde bezittin gen te voorkomen. Wat natuurlijke personen betreft zullen degenen, die in Nederland hun fiscale woonplaats hebben, d.w.z. hun gewoon verblijf opgevat in de zin van duurzaam tehuis, in België de belasting op het kapitaal verschuldigd zijn voor: 1) de in België gelegen onroerende goede ren. 2) de in België uitgeoefende handelszaken of bedrijven, 3) de schuldvorderingen die verzekerd zijn door een hypotheek of ander zakelijk recht op een in België gelegen onroerend goed. Ter voorkoming van dubbele be lasting hebben deze belastingplich tigen echter aanspraak op vermin dering van hun Nederlandse vermo gensheffing ineens, wegens hun be lastingplicht in België. De rechtspersonen, die in Neder land hun werkelijke maatschappe lijke zetel hebben, zijn in voorko mend geval in België aan de be lasting op het kapitaal onderwor pen naar dezelfde grondslagen als de natuurlijke personen, die in Nederland hun fiscale woonplaats hebben. SCHULDVORDERINGEN. Voor schuldvorderingen (behalve dan de hiervoor onder 3 hierboven bedoelde hypothecaire), openbare effecten, aandelen, obllgatiën en deelbewijzen uitgegeven door ven nootschappen, gemeenschappen en welke andere instellingen ook. bankdeposito's, goud in staven of in geldstukken en bankbiljetten, zijn in Nederland wonende of ge vestigde personen en lichamen niet aan de Belgische belasting op het kapitaal onderworpen, tenzy deze bezittingen behoren tot een handelszaak of bedrijf iri België uitgeoefend. Op deze regel geldt echter één uitzondering, nl. deze, dat de hef fing van de Belgische belasting op het kapitaal van naamloze en an dere vennootschappen, welker maatschappelijk bezit op 9 October 1944 minstens 10.000.000 frank be droeg, onverkort wordt geheven. Dit heeft tot gevolg, dat de in Ne derland wonende of gevestigde aan deelhouder in een Belgische ven nootschap, aan de Belgische belas ting op het kapitaal blijft onder worpen. De in Nederland wonende belastingplichtige kan dan echter ter voorkoming van dubbele belas ting aanspraak maken op vermin dering van zijn Nederlandse belas ting. Te veel onbevoegden bij Nijverheidsonderwijs. Vierjarige cursus. Het nijverheidsonderwijs in Ne derland heeft momenteel te kam pen met een ontstellend tekort aan leerkrachten. Blijkens onlangs ge publiceerde cijfers wordt op het ogenblik door 1200 onbevoegden les gegeven, terwijl er 100 vacatures bestaan, zodat er een werkelijk te kort is aan 1300 leraren. Ook in Zeeland is deze kwestie zeer urgent, want over het alge meen wordt altijd het eerst voor zien in de vacatures, die in de grotere steden en ln het centrum des lands zijn. Zeeuwen, die zich tot het nijverheidsonderwijs voelen aangetrokken, staan bovendien voor de moeilijkheid, dat de dichtst bij - zijnde plaatsen, waar een leraren opleiding bestaat. Eindhoven en Rotterdam zijn. Hierin zal echter thans verbetering komen, want er worden voorbereidingen getroffen voor de start van een opleiding Nijverheidsakten, dei in Goes zal worden gevestigd en die voor Zee land van groot belang is, omdat hier vele leerkrachten onbevoegd zijn. De opleiding die komt in 't school gebouw van het Zeeuws Technisch Instituut te Goes, zal waarschijn- Vice-admiraal b.d. N. J. van Laer, hoofd van d- Nederlandse delegatie in de gemengde perma nente commissie voor toezicht op de Schelde, werd door de Belgische ambassadeur benoemd tot groot officier in de kroonorde. lijk vier jaar duren. Er wordt les gegeven op Zaterdagmiddag en Woensdagavond, in totaal acht uur per week. Tien maanden-per Jaar wordt 'cursus gegeven. Er is reeds contact gezocht met het „Nederlands instituut voor op leiding van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs", dat voort komt uit een overkoepeling van de drie vakbonden. Wanneer de oplei ding een succes wordt hoopt men zich bjj dit instituut aan te slui ten. Men kan dan ook aanspraak make nop een Rijkssubsidie. DE VAKKEN. Opgeleid zal worden voor de practijkakten Nb Timmeren. Nc Metselen. Ne schilderen, Nf Meu belmaken. Nh Vuur- en plaatwer ken, Nj Machmebankwerken. Nk Electrotechn. instrumentmaken, Nu Electrotechn. montage. Nw Motor rijtuig- en Rijwielhersteller, N; Fitter koper-, lood- en zinkwerker. Daarnaast kan men een cursus vol gen voor de theoretische akten NI natuur- en werktuigkunde. N Ha hand-, lijn- en decoratief tekenen, N lib hand- Hjn- en technisch te kenen. N III bouwkundig tekenen, NIV werktuigbouwkundig teke nen, NV electritechnisch tekenen. N X meubeltekenen. Wil men de opleiding van de practijkakten volgen, dan moet men na zijn ze ventiende Jaar zes practijkjaren hebben. Voor de theoretische akten is dat niet nodig; met uitzondering van enkele technische tekenakten wordt hiervoor geen practijk ge vraagd. Feuilleton") Romantisch verhaal van H. Morgan 46 „Jane Grey? Aha, u be doeld de filmgirl uit Holly wood! Haar eerste optreden was voor een beginneling lang niet kwaadmaar wat zij daarna heeft uitgehald, laat niet veel hoop voor haar toe komst. Een oplichtster van formaat zie iK er nooit uit groeien. Een dergelijk beroep moet men zo mogelijk in alle stilte uitoefenen en het getuigt daarom wel van een zeer be denkelijk tekort aan talent, wanneer men alle inwoners van de Verenigde Staten daar aan laat deelnemen! Bovendién heeft zij een grote fout: Char me is voor een oplichtster een eigenschap, die haar bij haar werk uitstekend te pas kan komenmaar zo charmant als Jane Grey mag ze ook weer niet zijn, omdat zij dan al te veel opzien baart en nooit spoorloos zal kunnen verdwij nen!" „Dat Jane Grey te knap is voor dit beroep, daarover ben ik het volkomen met u eens, mister Paconewat dat an dere betreft, kan ik uw me ning helaas niet delen. Ik ach tervolg Jane Grey reeds van Hollywood uit, ik weet, dat ztj zich op het ogenblik in Chi cago ophoudt, maar ik ben er tot dusver nog niet in ge slaagd haar te vinden. Hoe on aangenaam dit voor mij is, zult u misschien beter begrij pen, wanneer ik u vertel, dat ik mg verplicht heb haar bin nen veertien dagen, naar Hol lywood te brengenEn daarvan zijn nu al vijf dagen verstreken „Aha, nu begrijp ik het!" lachte Al Pacone, waarbij hn zijn krachtig ontwikkeld gebit liet zien. bent dus Robby Walter, de journalist". „Ja!" antwoordde Robby. die zich nu wat meer op zijn ge mak begon te voelen. „Dat had u direct moeten zeggen, mister Walterdan haddien we dat gehele misver stand kunnen voorkomen. Maar hoe komt het dan, dat u juist hier in de straat...?" „Daar, aan de overkant Robby sprong uit zijn stoel op en wilde naar het raam lo pen. „Pas op!" waarschuwde Al Pacone, terwijl hij hem bij zijn arm terug hield. „Ziet u die klep daar onder de ven sterbank? Nog één stap ver der en er schiet een vrij com pacte vuist uit, die u de vol gende seconde door een welge richte upper cut buiten ge vecht zou stellen!" „Dat is niet aardig van u, mister Pacone. U leunt uw gasten toch tenminste even door middel van zo'n vernuf tig lichtsignaal laten weten, wat hun te wachten staat! En fin, we kunnen het van hieruit ook wel zien. Daar aan de overkant, dat kleine perceel is de woning van de ouders van Jane Grey! Ik dacht zo bij mezelf, als zij in Chicago „Hallo! Jane Grey!" riep Robby Walter plotseling. „Daar gaat ze!" Uit de ingang van het huis aan de overkant trad op dit ogenblik juist een slanke, ele gant, maar niet opzichtig ge klede jonge vrouw, die eerst voorzichtig links en rechts keek, alvorens zij snel de straat afliep, in de richting van de Washingtonstreet. „Laat u me gaan, mister Paeoneik moet haar in het oog houden. Zij mag mi nu niet meer ontkomen! ze Robby, bevend van opwinding. „Gaat u even meealléén zullen ze er mij wel niet uit laten! Ik zal wat aardigs over u schrijven, als dank voor de gastvrije ontvangstf' „O.K.! Alleen niet zoveel praten!" viel Pacone hem in de rede, terwijl hij reeds de deur opende, zonder dat dit maal het mechanisme onder het tapijt in werking trad. Een halve minuut later stond Robby Walter weer op straat. Hij had geen tijd zich nu nog langer met de sensatio nele ontmoeting met de be ruchte bendeleider bezig te houdenhg moest zich haasten om Jane Grey in te halen. (Wordt vervolgd) 26. „Wijs de kapitein zijne werkzaam heden!" beval de hoofdman. „Dat gaat niet!" riep Kappie. „Ik ikMaar hij werd al bij zijn arm gegrepen door Klit Klef. „Geen grap. jes!" zei Klef. „Gij kent mijne macht, niet waar?" „Laat de twee koppen der bemanning naderbij mij komen!" zei toen de hoofdman. Trillend en bevend traden de Maat en de meester naar voren. „Gij zult mij gehoorzamen!" zei de hoofdman. „Anders zal het U slecht vergaan. Indien gij mijne bevelen niet opvolgt, zult U met mijne handen ken nis maken, hetgeen U niet aangenaam zoudt vinden.' „Maarjammerde de Maat, half huilend, „we hebben niets gedaan we verdienen geen strafwe wil len alleen maar varenwat moe ten we hier doen!" „Dat zult gij wel zien!" zei de hoofd man streng. „Ledigt vooreerst Uwe zakken!" SCHAKEN Spannende strijd venvacht. Zaterdag begint de fireale om het persoonlijk kampioen schap van Zeeland. Deze finale bestaat uit een- dubbeirondige vijfkamp tussen de huidige ti telhouder, J. J. v. d. Ende (Zie- rikzee) en de 4 winnaars der voorwedstrijden, t.w. K. Beeke (De vrijpion), G. J. D. Dyse- lynck (Terneuzen). K. Maar tense (Middelburg) en M. J. Qu-Jkkelaar (Max Euwe). Men mist de namen van een viertal vooraanstaande spe lers; allereerst de vorige titel houder M. C. Verburg. Deze werd evenals A. C. Reusen (Goes) en H. Voorhans (Ter- neuzen) in de voonvedstrijden uitgeschakeld. Dobbelaar (Mid delburg), die zich in de vorige strijd tegen v. d. Ende als een geduchte tegenstander ontpop te, moest zich wegens ziekte terugtrekken. Deze vijfkamp belooft bui tengewoon spannend en inte ressant te worden. Zal v. d. Ende, die zich reeds in 1938 als kampioen van Zeeland ont popte en thans voor de derde maal in het bezit van de titel is, de aanval, welke uit bijna alle delen van Zeeland op zijn titel, wordt gedaan, kunnen weerstaan In zijn superieure eindspel techniek, v. d. Ende is een der beste eindspelkenners van Nederland zijn snel situatie oordeel en last not least zijn ervaringen opgedaan in mat ches met Maartense en Quak- kelaar, bezit de huidige kam pioen niet te onderschatten wapens. Intussen zal de oud-kampi oen Maartense, momenteel de eerste bordspeler van Middel burg, een geducht concurrent blijken te zijn. Weliswaar ver loor Maartense in 1941 in een match met 24 de titel juist aan v. d. Ende, doch zijn te genwoordige vorm, mede een gevolg van het wedstrgdcon- tact met sterke Brabantse spe lers, is alleszins veel belovend. Quakkelaar, ook een der sterk ste spelers van Zeeland, eindig de in 1946 nauwelgkg een half punt achter Verburg, die na een 31 overwinning op Mul- lié in het bezit kwam van de titel. In 1947 was Quakkelaar het, die in een match met v. d. Ende hem het bezit van de voor Verburg verloren ge- gane titel betwistte. Wei moest hij na een 1&2% nederlaag capituleren, doch smaakte de voldoening de nieuwe kampi oen zijn eerste nederlaag te hebben toegebracht. Zijn soli de en accurate st\jl maken ook hem niet kansloos. Beeke, die in de voorwed strijden van verleden jaar bui tengewoon is opgevallen hij plaatste zich toen in de demi-finale, waarin hij in Quakkelaar z|jn meerdere moest erkennen speelt iet wat wisselvallig, maar zijn na tuurlijk ontwikkeld positiege- voel, zal hem in de strijd een tegenwicht zijn tegen eventu eel tekort aan theoretische kennis. Tenslotte Dyselynck, de nieu weling in dit illustere gezel schap de overige deelne mers hebben elkaar allen reeds één of meermalen aan het bord ontmoet en daarmee het vraagteken. Wat zal Dyselynck in fcdit milieu bereiken Zeker is m elk geval, dat deze spe ler, die zich in de voorwedstrjj- den een echte vechter heeft getoond, de onderlinge span ning der overige deelnemers aanzienlijk kan verhogen. De eerste ronde vangt aan a.s. Zaterdg 2 October om 14 u. 15 in Hotel „Centraal" te Goes. Geljjktgdig zal de finale om het persoonlijk kampioenschap le klasse worden gespeeld in een dubbeirondige driekamp tussen De Vos (Middelburg). Blokpoel (Middelburg) en A. Quakkelaar (Max Euwe). Ned. Ind. Hand. B. Ned. Handb. mij. A.K.U. Caivé Unilever Kon. Petr. Amst. Rubber H.A. Lijn Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Ned. '48 <3>/«%) Ncd. dollar '47 Ned. W.S. Grootboek '46 Moet nog opgevoerd worden. Jaarverslag Prov. Melkcoritróledienst. Verschenen is het jaarver slag 1947 van de provinciale meikcontröledienst Zeelana. Verscheidene factoren hebben de melkgift van het vee in 1947 ongunstig beinvloed, zo als bv. de strenge winter de droge zomer, waardoor de groeiperiode der weilanden STROMAN-AANNEMERS De lezer, die in de Prov. Zeeuwse van Donderdag 16 Sept. j.l. schreef over stroman aannemers te Goes en vroeg: „Moet dit toch al te dwa ze geval doorgaan?" zal naar alle waarschijnlijkheid wel gehoord hebben, dat dit geval inderdaad zondermeer schijnt door te gaan. Men passeert hier een of twee aannemers, die m.i. niet gepasseerd mochten worden. Is men van oordeel dat de laagste inschrijver vakkundig of financieel niet instaat is het werk Lot een goed einde te brengen? Waarom dan niet liever gewaarschuwd bij of na het afhalen van de inschrij vingsstukken was de inschijving te laag? Lager dan de van Overheidswe ge vastgestelde m3-prijzen Hiervoor kan toch, volgens de deskundigen van 't Departe ment, goed worden gebouwd? Waarom nu énige duizenden guldens wegsmijten? Moet dan kost wat kost 'n plaatselijke aanemer op zij geschoven worden voor een aannemer van elders die niet boven de plaatselijke aanne mer uitkomt? Het is verre van mij te pleiten voor de betrokken aannemers, maar hier ge schiedt onrecht. Een lezer. GRONDKAMER IN ZEELAND. Eén ding is mij nog onduidelijk Houdt de grondkamer al dan niet rekening met de belangen van de verpachter in verband met de ver minderde koopkracht van de geld- eenheid in goederen gemeten? (Overheidspensioenen. tarieven van spoor- en tramwegen, post, te legraaf enz. worden verhoogd). A. JERONIMUS. Noot van de redactie. De grond kamer staat een percentage toe voor de algemene stijging van het prijspeil. Deze stijging wordt aan genomen op 10 k 15 Mijne Heren. Er zijn grenzen te stellen aan de berichtgeving. Naar mijn mening zijn deze grenzen verre overschreden met de publicatie van het artikeltje onder het hoofd: „Gruwel daden in Indpnesië" in 't blad van heden. Stelt U zich de gemoedstoe stand eens voor van ouders, vrouwen en verloofden van in Indonesië vertoevende mili tairen, na het lezen van dit bericht. Ik geloof dat verder commentaar overbodig is. Ad. van Zyp. Veere, 24 Sept. '48. Naschrift: Met het verzwij gen van communistische gru weldaden aan onze lezers zou den w« op de verkeerde weg zijn en in onze voorlichtende taak te kort schieten Red. P.Z.C. Ncneepvaartbericfrï»^' Vlissingen aangekomen 30 Sept. Vecht v. Gent. Alk v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken 30 Sept.: Alk n. Hengelo. Gepasseerd n. Antwerpen 29 Sept.: Borelli v. Huil, Express v. Rotterdam, Arnedijk v. New-York, Sambre v. Marave. Violette Erica v. Rotterdam: 30 Sept.: Blijdendijk v. Rotterdam. Prins Johan Willem Friso v. Rotterdam. Gepasseerd v. Antwerpen 29 Sept. Ridderkerk n. Sydney, Schie n. Amsterdam: 30 Sept. Narwal n. Plymouth. Quo Vadis n. Strood, Alcor n. Rotterdam, Grüno n. Ham burg, Arle f cheffer n. Dublin. Schepen van en naar Indonesië. Naar Indonesië: Johan van Ol- denbarnevelt, Amsterdam-Java, 29 Sept. Algiers gepasseerd. Van Indonesië: Garoet, Java-Rot- terdam. 29 Sept. Gibraltar gepas- séerd; Grote Beer. Batavia-Amster- dam. 29 Sept. Donhradead gepas seerd: Oranje, Batavia-Amsterdam 29 Sept. te Singapore; Sibajak, Ba- tavia-Rotterdam, 29 Sept. van Suez. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water u.+NAP u.+NAP Laag Water 1.10 2.31 1.39 2.47 2.28 2.51 2.49 1.72 13.24 2.2 13.54 2.44 14.39 2.43 15.03 1.58 U.—NAP 7.23 1.87 8.09 2.05 8.34 2.24 8.04 1.33 -NAP 19.53 2.17 20.40 2.36 21.14 2.54 20.31 1.61 werd verkort Het aantal koelen per bedrijf werd ais -evolg daarvan ln Zeeland leiner. Gemiddeld werd in 1947 per gecontroleerd bedrgl slechts 3.4 koe gehouden. Er werden 2573 melkstaten ge fiatteerd, (in 1946 slechis 1240). Het aantal contrölever- enigingen nam met 5 toe, 3 op Walcheren 1 op Zuid Be veland en 1 op Schouwen. In totaal zrjn er thans 39 contrö- leverenigingen met 968 leden, waardoor 3333 koelen onder controle staan. Voor de verschillende gebieden zijn deze cijfers als volgt: Schouwen Duiveland 6 leden, 38 koeien, Tholen 42 leden 141 koeien. Noord Beveland 9 leden 41 koeien, Zuid Beveland 155 leden, 748 koeien Walche ren 204 leden, 846 koeien, O. Z. Vlaanderen 216 leden, 567 koeien, W.Z. Vlaanderen 336 leden, 952 koeien. Het verslag geeft tevens 'n overzicht van de gemiddelde productie van 1249 volledige gecontroleerde koelen voor verschillende leeftgden Uit de gegevens blijkt dat de productie der koeien sterk varieerd. Het bljjft noodzake lijk dat de veehouder de pro ductie van zijn koeien kent. Wfl geven eer. voorbeeld: Een stal van b.v. 5 koeien, haait de gemiddelde opbrengst van alle gecontroleerde koeien in Zeeland, n.l. 4548 kg. melk, 3.47% vet en 158 kg. boter- vet. Een dezer koeien heeft een productie van 2740 kg. melk, 3,32 vet en 91 kg bo- tervet. Wordt deze koe opge ruimd dan stggt daardoor de gemiddelde productie van de stal tot 5000 kg. melk, 3.50 vet en 175 kg botervet p. koe. De gemiddelde opbrengst per koe stijgt dus met 452 kg. melk en 17 kg. botervet Bij een melkprijs van 19 ct. per kg. maakt dit een bedrag van f 85,88 of voor de 5 koeien samen 429.40. Door alleen kalveren van de beste productie-koeien voor de melkerij aan te houden kan de productie belangrijk wor den verhoogd Ook het vetge halte komt hierdoor hoger te liggen. De jongere koeien zijn 0.3% hoger ln vet dan de oudere. Amsterdamse beurs Sept. 30 Sept. 117 '/a 115'/* 260 254% 1533,4 1513,4 101 >/s 101'/,' 81 81 98 98 De Septembermaand werd be sloten met een beurs, die weinig nieuwe aspecten opleverde. Berich ten met stimulerend karakter ont braken volkomen en noch omtrent de 'internationale politieke, noch omtrent de Indonesische ontwikke ling z(jn berichten van betekenis ontvangen. In deze omstandigheden viel het niet te verwonderen, dat de fondsenmarkt weinig opleving vertoonde en de koersen geen grote fluctuaties lieten zien. Over het al gemeen viel te constateren, dat de geringe schommelingen in het be gin van de markt resulteerden in een lichte afbrokkeling, zonder dat echter door enig fonds koersverlies van belang geleden werd. De han- del bleef zeer kalm, evenals Woens dag. toen de omzet in aandelen op 1 millioen gulden gehandhaafd bleef. De markt sloot zonder dat de affaire enige opleving vertoon,, de. maar op een koersverschil dat vrijvvel over de gehele linie iet wat beneden Woensdag bleef. Voor sommige fondsen was de afbrokke ling iets geprononceerder, zoals bijv. voor aandelen HVA, die na een opening op 260',i geleidelijk tot 255 terugliepen. Wegverbetering bij vliegveld Woensdrecht. Op de weg naar het vlieg veld bij Woensdrecht zal, naar de K. N. A. C. meldt, een nieuwe verharding wor den aangebracht. Bovendien zal de aansluiting met de pro vinciale weg iets in Noorde lijke richting worden verlegd, waardoor een veel beter uit zicht op dit gevaarlijke punt zal worden verkregen. Beurshandelaar gearresteerd De centrale recherche der Amsterdamse politie heeft te ziinen huize gearresteerd, de 58-jarige beurshandelaar W. W., die zich schuldig heeft gemaakt aan het verhande len van enig effecten welke niet ter registratie waren aangemeld, tot een nominale waarde van 20.000 gulden. De landarbeider Dauwe Blec- ker te Bolsward, ex-bewaker van Vught. waar hij de bijnaam „de doder" verwierf, is tot 20 jaar R.W.I. veroordeeld. Vakbondsbestuurders naar Suriname. Door de drie samenwerken de vakcentrales zal gevolg worden gegeven aan de uit nodiging van de gouverneur van Suriname, om daar een bezoek te brengen ter bestu dering van de sociale toe stand. Voor het Christelijk Nationaal Vakverbond zal gaan de heer F. P. Fuyk- schot, voor de Katholieke Arbeidersbeweging de heer J. H. Kuiper en voor het Ne derlands verbond van Vak verenigingen do heer J. G. Suurhof. ZATERDAG. Vanavond kan men kennis ma ken met moderne Nederlandse muziek: compositie van Floi- huis en Bonsel. Van de eerste componist wordt uitgevoerd Dramatische Ouver ture (eerste uitvoering), van de laatste, drie hymnen, gewijd aan het leven in gemeenschaps gevoel. voor declamatie, ge mengd koor en groot orkest, op tekst van Henr. Roland Holst—v. d. Schalk, opgedragen aan Albert van Raalte, het Ra dio Philh. Orkest en het Groot Omroepkoor. (H. I 15.15). Hilversum: 7 en 8 Nieuws; 10.20 Radiofeuilleton: 11 Uitzending voor de arbeiders in de continube drijven; 12.33 Orgelspel door Johan Jong; 13 Ned. Strijdkr.; 14.20 Ma rinierskapel der Kon. Marine; 15.15 Vijftig jaar Nederlandse muziek; 16.45 Sportpraatje door Klaas Pee reboom: 17.30 Om en nabij de twintig: 18.30 Ncd. Strijdkr.; 19 Actualiteiten op kunstgebied: 20 Nieuws: 20.15 Promenadte-orkest o. l.v. Benedict Sllberman; 23 Nws. Hilversum II: 7 en 8 Nws.; 9 05 Londens Philh. Orkest o.l.v Sir Thomas Beecham: 9.35 Gedeelten uit opera's van Donizetti; 11 De Zonnebloem; 11.45 Schoolradio; 12.15 Gedeelten uit „Images" Cl. Debussy: 12.33 Lunchconcert door het Orkest van Klaas van Beeck; 13 Nieuws; 14.10 Cincinnati Symph. Orkest o.l.v. Sir Dr. Malcolm Sar gent; 16 Uit oude en nieuwe films; 17 De Wigwam; 18.30 Journalistiek weekoverzicht door Paul de Waart; 19.15 Gedeelten uit operettes van Franz Léhar; 20 Nieuws: 20.20 Lichtbaken door de Z E. heer Hen ri de Greeve; 20.50 Reginald Foort, orgel; 22 Weckend serenade door 't Orkest zonder naam; 23 Nieuws; 23.15 Kamermuziek van Ludwig v. Beethoven en Joh. Brahms. ZON EN MAAN. 20dtober Zon: Op 6.42 onder 18.16 Maan: Op 5.50 onder 1821

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3