NIEUWS UIT ZEELAND De aardappelprijs De zaak Poos-Slagter De pensioentoeslag Op elke wond PU ROL Nieuws in een Notedop Diesel-elecirische tractie op Zeeuwse spoorlijn? Weer klachten over de paarden-export. WALCHEREN Getuigen k décharge aan het woord. HEFTIG DEBAT. Op de derde dag van het t>roce.<r tegen Poog en Slagter kwamen de getuigen déchar ge aan het woord. Getuige H. Blom vertelde, dat hij na> zyn arrestatie door bemiddeling van Poos vrij kwam. De oud-rector van het R.K. Meisjeslyceum dr. Jos de Boer had hulp toegezegd gekregen van Poos by een dreigende gijzeling. Oud-commissaris J. G. Ami- abel en de oud-off. van justi tie mr. J. A. C. Groenewegen dachten nogal gunstig over Poos. EEN VERZETJE. „Dat is weer eens wat nieuws, zei de president, toen getuige J. Wolters het hof vertelde, dat na de luchtaan val op het bevolkingsregister in Kleykamp te 's-Gravenhage politieke gevangenen de nog bruikbare papieren uit de puin hopen moesten verzamelen. Deze tewerkstelling was Slagter's werk geweest, die de gevangenen, waaronder ook Joden, een „verzetje" had wil len bezorgen. Hjj had ook voor een extra hap gezorgd en be werkt, dat de gevangenen geld kregen. Slagter verklaarde met ver wondering naar deze uiteen zetting van zijn voormalige chef geluisterd tc hebben. Slagter verklaarde op bevel van mr. Hamer naar de Sipo te zyn gegaan. Slagter moest zijn oude chef steeds inlichten over zjjn werk totdat oe Duit sers hem dit verboden. Ongeveer 10.000.— betaal de heer W. J. Rot lian Poos voor de vrglatlng van zgn ge arresteerde broer. Deze belo ning was geen eis geweest van Poos, aldus de heer Rot, maar het was hem in het vooruit zicht gesteld. Kriminalsckretür Haubroch op aangedrongen hadden fioe- verdachten, dat zij er by hem bevestigde de verklaring van pel te zjjn tegenover gevangen Nederlanders. Getuige Roberts, Aanslag op de Bandoeng-express berecht. Het Bijzonder Krijgsgerecht te Poewakarta deed uitspraak in de zaak' tegen vier leden van de bende, die op 23 Juli de Bandoengexpres deed ont sporen, waarna zjj de trein beschoot. Twee leden werden ter dood veroordeeld. Twee an dere beklaagden, van wie niet bewezen geacht werd, dat zij deelnamen aan geweldpleging werden wegens verboden be zit van vuurwapens en beschie ting van de trein veroordeeld tot twintig jaar gevangenis straf. De veroordeelden waren lid van een geheime terreur organisatie. Vragen aan de minister over de komende oogst. Het Kamerlid A. Vondeling heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening de volgende vragen gesteld: Kan de minister, ln verband met de onzekere toestand waarin de aardappclverbou- wers verkeren, inlichtingen geven over de vermoedelijke grootte van de oogst, van de hoeveelheden, die naar het buitenland zyn verkocht en wellicht nog zullen worden verkocht en van de binnen landse behoefte aan consump tie-aardappelen en pootaardap- pelen? Is er geen reden, de var- kensvlcesprijs te garanderen tot b.v. 1 Januari 1950 om het mest^ van varkens aantrek kelijker te maken en zodoen de de vraag naar voeraardap- pelen te vergroten (Ingezonden mededeling) Miep weet van de kalen der en de thermometer, dat het geen zomer meer is. maar zij heeft nog echt geen zin in de winter. Daarom zal zij op aandrang van Mevr. R. Lotgering-IIillebrand weer eens iets maken van ANDIJVIE. Nu do andijvie mals is cn dik, met mooie gele harten, is ze extra lek- kei- voor andljvicsla. Zelfs ais de dagen frisser worden, ls een rau we groentesla een nuttige en sma kelijke aanvulling. Snij de mooie, gele andUvie ln ragfUne reepjes, vermeng ze met heel fijne stukjes gekookte rode biet en slasaus en.... geniet I Probeer eens stamppot van rauwe andijvie, met of zonder spek cn met of zonder azijn. Kook lti kg geschilde aardapp. gaar. maak ze met \'i 1 kokende melk. 60 gr. bo ter. io gr. zout, wat nootmuskaat cn azijn tot purée. die vooral niet te droog mag rUn. Was de an dijvie goed schoon, snipper ze fijn cn droog ze. loer ze vlug door de hete purée. Dit gerecht wordt nog beter, als boter kan worden ver vangen door spekvet cn uitgebak ken stukjes spek. Een trosje druiven na voor elk. Spaart tijd cn werk en gas en melk. een „raaspion", verklaarde, dat Poos hem voor arrestatie ge waarschuwd had. Schreieder vertelde over zjjn „ontvangstcomité's", die ..gedropte' agenten" moesten uithoren alvorens deze gearres teerd werden. Poos en Slagter hebben twaalf maal deel uitge maakt van zo'n comité. ONRUST ZAAIEN Slagter deelde het Hof mede, cïït. Engeland opdracht gaf be halve N.S.B.-crs ook bepaalde goede Nederlanders te liquide ren om onrust zaaien. Ge tuige Haubroch bevestigde dit. Schreieder verklaarde nog, dat hy ln het England-Spiel ge vraagd had deze aanslagen niet uit te voeren; h(j had er be lang by, dat het rustig zou biy- ven in ons land. Engeland zou geantwoord hebben, dat z(j in leder geval uitgevoerd moesten worden; ln de Balkan had deze methode ook succes gehad. In de avondzitting. werden bundels getuigenverklaringen voorgelezen. 'Vele verklaringen werden door verdachten be streden. Te elf uur des. avonds werd de zitting verdaagd tot Donderdagmorgen 11 uur. NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 3 tot en met 16 October zün van de Tabaks- en Versnaperingen- kaarten, enz. QA, QC 808 aan gewezen de bonnen: 109, 110, 113 Tabak, 2 rantsoe nen sigaretten of kerfta bak. Voorts ls tot nader order geldig verklaard de bon: Reserve H Tabak, 50 gram scheerzeep of 100 gr. scheercrême of 400 gram snel^cheercrême. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 1 Octo ber worden gebruikt. Voor het tydvak van 27 Sep tember tot en met 9 October ls reeds de volgende bon voor vlees aangewezen: 244 Vlees, 100 gram vlees. DE ACTIE ROND MADIOEN. Volgens het laatst versche nen republikeinse legercommu niqué is vernomen, dat Moeso en enige andere vooraanstaand de communistische leiders Ma- dioen hebben verlaten, „daar zij zich klaarbiykeiyk bedreigd gevoelden in verband met de reeds volledige omsingeling van Madioen door de republi keinse troepen". Alle opstan delingen zouden uit Magetan zgn verdreven. TWEEDE KAMER Terugneming van het ontwerp aanbevolen. De Tweede Kamer ving Woensdag aan met de behan deling van het wetsontwerp tot verhoging der pensioenen met een toeslag. De toeslag zal voor een groep gepenslonncerden wier pensioen dateert van voor de eerste wereldoorlog maximaal 100 kunnen zyn, voor ge- gepensionneerden tussen de beide wereldoorlogen 25% en voor later gepensioneerden af lopend van 25% tot 0%, Bovendien ls er een maxi mum van 500 gesteld. De heer Stapelkamp (AR.) bepleit een toeslag van 35%. De heer van Sleen (Arb.) acht de voorgestelde toeslag onbevredigend en heeft be zwaar tegen het maximum van 500. Hg dient een mo tie in, waarin de regering wordt uitgenodigd „met be kwame spoed een gewijzigd ontwerp van wet in te dienen, waarin de basistoeslag van 25 procent wordt verhoogd en de .overige toeslagen en maxima en de regeling voor de onder- wg«crs pensioenen in samen hang daarmede worden gewy- zigd. opdat een juistere ver houding tot de verhoogde sa larissen wordt bereikt en in afwachting daarvan over 1948 toeslagen toe te kennen op Doodstraf geëist wegens spionnage. Opnieuw diende Dinsdag voor het Byzonder Gerechts hof te Den Bosch de zaak te gen J. Chr. van der Aa uit Ginniken. In Juni was deze zaak reeds voor geweest, maar een nader onderzoek werd ge last. Van der A. wordt ervan beschuldigd, de verrichtingen der geallieerden, terwyi net Zuiden bevrgd was, door mid del van een geheime zender aan de Duitsers over de Maas te hebben doorgegeven. Hg opereerde o.a. bg Boxtel en Eindhoven. Door de Secret- service werd hy echter opge spoord en in België gevangen gezet. By het verder verhoor -kwamen geen nieuwe lichtpun ten naar voren. De eis luidde doodstraf met levenslange ont zetting uit de kiesrechten. Voor het Byzonder Gerechts hof te Den Bosch werd Woens dag voor de derde maal de doodstraf geëist tegen de jour nalist G. V. uit Hi" Ditmaal voor het vei van Engeland-vaarders. De Byz. Hilversum, 'eftaden irocureur-fiscaal by het _v_. Jerechtshof te Amster dam eiste de doodstraf tegen de 51-jarlge E. J. Broenland, die als lid van de Grüne Poli zei deelnam aan razzia's en verscheidene illegale werkers arresteerde. Voor het Bijz, Gerechtshof te Arnhem werd tegen A. Bekends, die enkele verzetsgroepen aan de Duitsers uitleverde, de doodstraf geëist. Publ. Centr, Bureau v. d. Tuinbouwveilingen. (Ingezonden modedeling) Dc schorsing van de reserve kapitein H. M. A. Alsem als offi cier van de legerfilmdlenst is op geheven. De kleurenfilms zijn we derom ter zijner'beschikking ge steld. Maandag is de luchtlijn Am sterdam—Sjanghay geopend. Doordat een 6-jarig meisje met lucifers speelde is Woensdag 50.000 kg hooi en een halve ha gerst van een landbouwer te Schiebroek ver- brand. Het scheepje „Lucky Star" dat zoek was, is terecht. Het Noord-Noordwest ontmoet door een trailer. Alles was wel aan boord. In Argentinië is een Erlfeels- man gearresteerd, die er van be- 55 ntfjl van Scheven lngen overeenkomstige wgze als over 1947 is geschied". Mevrouw Fortanier—de Wit bepleitte enige verhogingen der pensioenen. In bepaalde gevallen zal h.i. een toeslag van 100 nodig zgn, b.v. voor hoofden van scholen, die met 800 gepensionneerd ziln en volgens het ontwerp tot 1300 zouden komen. Voor de onder- wijzerspensioencq, bepleit zij een extra toeslag De heer de Kort (KVP) meende ook dat de voorgestel de percentages anders kunnen zgn. In het byzonder vraagt hij de aandacht voor de mmimum- lijders onder de gepensionneer- den. De heer Hoogcarspcl (CPN) is voor terugnemen van het ontwerp. Minister van Maarseveen achtte het in vele gevallen be- zwaarlgk functies van 20 jaar geleden te vergelijken met die van huidige ambtenaren. Hij wilde geen .enkel amendement aanvaardèn en kon geen en kele toezegging doen. Elke pensioenverhoging moet ook betaald worden door hen, die geen toeslkg ontvangen. De beperking' van het maximum tot J 500 treft het nieest de hoge pensioenen. De motie achtte de minister onjuist. By aanvaarding ervan zou nog langer gewacht moeten wor den. Het ontwerp zal naar schatting J 30 millioen vorde ren. De heer van Sleen wilde in zyn motie „gewgzigd ontwerp" veranderen in „nieuw ontwerp'' 1 de slotzin laten vervallen. De heer Stapelkamp kondig de een amendement aan om de maxima te verhogen met 50 procent. Dit zal millioen kosten. De heer de Kort gaf te ken nen, dat zijn fractie zich van de motie distancieert. De heer van Sleen bracht tenslotte nogmaals eep wyzi- ging in zgn motie aan. Donder dag wordt hierover en over het gehele ontwerp gestemd. Een aanvang werd gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de regeling der provincia le financiën. De heren Algera (A.R.) en Ysselmuiden (K.V.P.) betoog den, dat er een eigen belasting gebied voor de provincies moet zijn. De besprekingen worden Donderdag voortgezet. .Distributie en rantsoenering BRANDSTOF WORDT DUURDER. De minister van Econ. Za ken heeft in zijn memorie van toelichting bij de begroting 1949 nog eens beklemtoond, dat hij voorstander is van een snelle opheffing der distribu tie- en prijsregelingen. Zodra de voorzieningsgraad dit maar enigszins toelaat, zul len daarom de nog bestu-andc distributieregelingen voor het bedryfsleven, alsmede de rant- soeneringsmaat regelen voor het publiek, worden afgeschaft en zal het tevens mogelgk zijn een aantufl prysregelingen los tc laten. Opvallend is, dat hierby, naar reeds is gebleken, in toe nemende mate met weerstand uit sommige sectoren van het bedryfsleven rekening moet worden gehouden. Oorzaak hiervan is, dat door de afne mende schaarste by bepaalde overheidsbemoeiingen het ac cent meer op het beschermende karakter daarvan komt te liggen. Dc minister meent evenwel, dat de voordelen van de uiteengezette politiek, te za- men met de noodzaak tot be zuiniging, van zo overwegende betekenis zijn, dat hiervoor individuele of bgzondere belan gen dikwgls steeds meer zul len moeten wijken. In de toelichting op de begro ting wordt een verhoging van de brandstoffen aangekondigd Trelndiefstallen door een toeval opgehelderd. Op het politiebureau Leidse- plein te Amsterdam kwamen twee mannen, omdat de een beweerde, dat de ander zgn costuum droeg. In de trein van Zwitserland naar Amsterdam waren twee koffers van de aanklager gestolen, die o.a. het costuum bevatten, dat de be schuldigde droeg. Deze was de viskoopman K. K. uit Amster dam en het bleek, dat in zijn woning geregeld goederen wer den gebracht, afkomstig van diefstal uit treinen. De politie arresteerde daarna 2 broers, de 17-jarige W. A. en J.A., als mede J. O., die al spoedig door de mand vielen. Zij sprongen op treinen, die tus sen het Centraal station en het Muiderpoort station reden, braken de wagons open en verdwenen dan met goederen. Zo stalen zg o.a. 275 kg. boter, drie koffers met gedra gen kleding, rollen textiel, 200 meter khakistof, 100 meter witte Franse zgde, kousen, sokken en een radiotoestel. Een deel van deze goederen werd achterhaald. De laatste diefstal pleegden W. A. en J. O. door op een koelwagen te springen en drie bouten vlees uit de trein te werpen. Een van de deuren sloeg dicht. Door de klap werd O. uit de wagon geslingerd en bleef met een gebroken arm langs de lgn liggen. Hij werd in het Binnengasthuis aange houden. W. A. was tussén de deur en de wa^on beklemd geraakt en wist zich eerst in Naarden los te werken. Hij werd naar een ziekenhuis in Naarden ver-i voerd, doch hij ontvluchtte op' een gestolen fiets met een ge stolen jas over zgn pyama. Wereldrecords van Slijkhuis en Relff. Wim Slijkhuis vestigde Woensdag te Malmö een nieuw Nederlands record op de mijl door deze afstand te lopen in 4 min. 09.2 sec. Tweede werd de Zweed Strand in 4 min. 11.9 sec. De 100 m. dames werd ge wonnen door Fanny Blankers- Koen in 11.7 sec. Ook de 80 m. horden werd een overwin ning voor de Nederlandse ln 11.5 sec. Tgdens de internationale atletiekwedstrijden tq Brus sel, slaagde de Belgische athleet Gaston Reiff er in de 2000 m. in de nieuwe wereld recordtijd van 5 min. 07 sec. af te leggen. Het oude record stond met 5.11.8 op naam van de Zweed Gunder Haegg. Kleinere postzegels. De thans verkrijgbare post zegel met de beeltenis van H. M. Koningin Juliana, zullen t. z.t. vervangen worden door ze gels van kleiner formaat. TELEVISIE-VUUR. Tengevolge van kortsluiting is in een televisie-apparaat op de villa van dr. F. Philips te Eindhoven een begin van brand ontstaan, tijdens de eerste experimentele televisie uitzending in dit seizoen. De schade is slechts gering. UITLATING VAN PRESIDENT-DIRECTEUR DER N.S. In verband met de herelec- trificatie van het traject Am sterdamBreukelenUtrecht, waarmede de gehele herelec- trificatie van het vooroorlog se net was voltooid, organi seerde de Ned. Spoorwegep Woensdag voor vele vertegen woordigers van industrie en handel een symbolische proef rit. I11 Amsterdam hield de president-directeur der N.S., ïr. Q den Hollander, een rede, waarin hij aangaf wat er sinds de bevrgding *voor het herstel van de electrische tractie is gedaan. Op desbetreffende vragen deelde ir. Den Hollander mede, dat men 15 Mei 1949 de baan vakken EindhovenMaastricht en HeerlenMaastricht elec- trisch hoopt te berijden. Van de voor de oorlog aanwezige Maximumprijs voof melkchocolade. Nu volle melkpoeder in choco ladeproducten mag worden ver werkt zijn voor ongevulde melk chocolade maximumverkoopprijzen vastgesteld, t.w. voor stukgoed (re pen) f 0.39 en voor wichtgoed f 0.50 per 100 gram voor de consument. Een ongevulde melkchocoladereep van normaal gewicht komt dus nu op t 0.13 per stuk. Voor gevulde melkchocolade blij ven dezelfde prijzen gelden al voor gevulde chocolade. De uitzonde- ringsprijzen voor speciale kwali teitsartikelen gelden ook voor melkchocoladeartikelen. Vermicelli en macaroni worden duurder. De minister heeft voor vermicelli, macaroni en rhie een prijsverhoging van 1 cent per 200 gram toegestaan. Door de verhoging van de bloem- prljs zijn de grondstoffen van deze producten duurler geworden. De prijsstijging mag evenwel slechts gedeeltelijk, nl. voor f 5.— per 100 kg. worden doorberekend. De nieuwe maximumprijzen, die met ingang van 30 September bere kend mogen worden, zijn voor de consument per 200 gram; Engelen haar vermicelli f 0.17 los, f 0.20 ver pakt, andere vermicelli, macaroni en mie 0.16 los, 0.10 verpakt. De inkoopsprijzen voor grossiers en de taillisten zijn met 5.— per 100 kg verhoogd. Tante Mietje wordt 105 jaar. Zaterdag a.s. zal mej. Ma ria Janssen te Barneveld, waarschgnlrjk Nederlands oud ste inwoonster, 105 jaar wor den. Mej. Janssen of „Tante Mietje" ïg nooit getrouwd ge weest en was in haar jonge jaren werkzaam in de linnen kamer van het kasteel „De Schaffelaar", dat destijds be woond werd door de fam. van Nagell. In later jaren had ze met haar zuster Geurtje en nicht Garetje een naaischool in Barneveld, Garretje ver pleegt haar thans, Geurtje is al jaren dood. Bestuur van de Stichting voor de Landbouw ln Zeeland uit zijn verlangens. Herbouw van" boerderijen. LTuwV/d woïm d,.ï .°e hrtbtn nret uitsondering van elorko- het complot tegen president Póron. len en gascokes. Het bestuur van de Stich ting voor de Landbouw in Zee land heeft 21 September j.l een vergadering gehouden, waarin uitvoerige mededelin gen werden gedaan over het grote gevaar, dat de aardap pelteelt in Nederland bedreigt door het aardappelaaltje, dat de zogenaamde aardappelmoe heid veroorzaakt. Middelen ter voorkoming zijn o.m. vrucht- wisseling zoals het niet vaker dan eenmaal in de drie jaar aardappelen verbouwen op het zelfde perceel. Het bestuur adviseerde geen pootgoed te betrekken uit ge bieden, waar nagenoeg jaar in jaar uit aardappelen op hetzelf de perceel worden verbouwd en waar derhalve de kana op besmetting het grootst Is. Maatregelen zijn in voorbe reiding om de besmetting en de verbreiding van het aard appelaaltje te voorkomen of tegen te gaan. Dit aaltje tast hoofdzakeiyk de wortels aan. Wat de export van pootgoed betreft werd besloten te pro testeren tegen die uitvoervoor- waarden, die nadelig zijn, om dat geen rekening wordt ge houden met de gunstige lig ging van Zeeland ten opzichte van België en Frankrgk. DE AARDAPPELPRIJS. De aandacht werd er op ge vestigd, dat by de huidige la ge pry® voor consumptieaard appelen, de prys in de steden nog altgd het dubbele bedraagt van hetgeen de teler ontvangt. Besproken werd de ontevre denheid, die bestaat onder de paardenhouders over de rege- ling van de p aardenexport naar Frankrijk. Men gar de voorkeur aan export door een afzetvereniging. CULTUUR-TECHNISCHE WERKEN. Te bevoegder plaatse zal worden aangedrongen de hui dige stopzetting van de subsi diëring van cultuurtechnische werken zo spoedig mogelijk op te heffen, daar deze werken een natuuriyk en economisch verantwoord werkobject vor men voor de landarbeiders, wanneer het normale werk op de boerenbedrijven sterk ver minderd en werkloosheid dreigt. PROEFVELD SCHOUWEN- DUIVELAND. Door de Stichting Proefboer- derijen Zeeland, zal in 1949 op Schouwen-Duiveland een cen traal proefveld worden aange legd, zoals dit jaar op Tholen heeft plaats gevonden. INUNDATIESCHADE. Bij de Rijksdienst voor Land- bouwherstel zal worden aange drongen alsnog gips beschikbaar te stellen voor die door zeewater geïnundeerde gronden waarvoor dit volgens de mening van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst nodig is. VERGROTING BOUWVOLUME Aangedrongen zal worden op vergroting van het bouwvolu me ten behoeve van de opbouw der door oorlogsgeweld ver woeste boerderijen, daar de be- trokkenefx vooral in jaren met ongunstig weer ernstige schade leiden door het gemis aan be drijfsgebouwen. Het bestuur stelde zich op het standpunt dat bij het toewijzen van bouwvolume verwoeste panden in het algemeen een ze kere prioriteit dienen te genie ten boven z.g. normale bouw, hoe nodig deze ook is. VEERGELD OVER DE WESTERSCHELDE. Aan het College van Ged. Staten van Zeeland werd ver zocht al het mogelijke te doen dat de veergelden op de Wester- schelde niet opnieuw worden in gevoerd. Mede in verband met het ten uitvoer brengen van de Tol- Unie met België in 1950 meende het Bestuur dat ook om deze reden niet opnieuw tot het hef fen van veergelden dient te worden overgegaan. 780 treinstellen zgn er thans nog 460 over. De electrificatie hangt ten nauwste samen met de ontwikkeling der provinci ale electriciteitsmaatschappijen die de stroom moeten leveren. Voor Zeeksnd en voor het Noorden van ons land voorzag spreker een diesel-electrische- tractie. Kan een afzetvereniging de oplossing brengen Ook in het verleden zijn er al eens klachten geweest uit de kringen van de paardenfokkers, die meenden, dat met hun belan gen bij de export van paarden on voldoende rekening werd gehou den. Dit was vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen het geval, doch be sprekingen tussen „Het Nederland se Trekpaard" en de fokkersorga nisatie leidden toen tot een over eenstemming, waarbij men het vertrouwen had, dat de moeilijk heden uit de weg geruimd waren. Dit is blijkbaar toch nog niet ge heel het geval geweest. Het Zeeuwsch Landbouwblad meldde namelijk naar aanleiding van de jongste export, dat de Zeeuwse landbouwinstanties pas één dag voor het begin .van het aanbod werden gewaarschuwd. Al het mogelijke werd gedaan om het nieuws zo snel mogelijk te verspreiden. En dan vervolgt Het Zeeuwsch Landbouwblad: „Woensdag zou het grote gebeu ren te Roosendaal plaats vinden. Boeren togen met hun paardjes er heen. Ook handelaren uit Zeeland gokten op een kansje. Maar ziet, wat geschiedde? De Franse com missie was in de goede handen ge vallen van één firma, die ver kocht. waarna eventuele blikken van de buitenlandse heren naar elders met geestrijk vocht afgeleid werden. Een fraai geheel I In elk geval viste de boer weer achter het net. Het wordt hoog tijd. dat men in boerenkringen de handen ineen slaat en zelve aan de slag gaat. De tijdsomstandighe den dwingen hier des te meer toe". AFZETVERENIGING? Inmiddels heeft het bestuur van de Stichting van de Landbouw reeds een bespreking aan deze kwestie gewijd. Besloten werd aan het Stamboek voor het Nederlandse Trekpaard voor te stellen zelf de export ter hand te nemen door het vormen van een afzetvereniging, zoals het Nederlandse Rundvee Stamboek reeds jaren kent. Zwendel met horloges behoorlijk gestraft. Voor de Tuchtrechter voor de Prgzen te Middelburg heeft terecht gestaan P. A. R. te Bergen op Zoom, die in sa menwerking met zijn broer F. J, R. uit Rotterdam, in Z. Vlaanderen minderwaardige horloges tegen buitensporig hoge prijzen aan de man pro beerde te brengen. Het twee- tal had reeds eerder gepro beerd op Walcheren hun slag te slaan, maar de gebroeders waren daar ook al tegen de lamp gelopen. De Tuchtrechter veroordeelde P. A. R. tot een geldboete van 400. Schip in de haven van Bruinisse verbrand. Het motorschip „Avontuur" van de heer P. J. Guiljam uit Bruinisse, is Woensdagmorgen in de haven van Bruinisse ge heel verbrand. Bij het aanslaan van de motor sprongen er en kele vonken op de lading over, die uit pakke stro bestond. Dit stro vatte vlam en al spoedig stond de lading in lichte laaie. Men trachtte de brand te beperken. Hierdoor ontstond evenwel gevaar voor andere in de haven liggende schepen. Het schip werd daar na buiten de haven gesleept. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, bluste eerst het in de haven drijvende stro en begaf zich daarna aan boord van het rijksbetonningsvaar- tuig „Grevelingen", om de brand aan boord té blussen. Het schip is geheel verloren. Marinebezoek in Terneuzen. Dinsdag arriveerde te Terneu zen een flottille Nederlandse mij nenvegers en het reparatieschip „Vulkaan". Deze schepen waren op de terugreis van Gent. waar ze ge durende de aldaar gehouden fees ten op vlagvertoon waren geweest. In de namiddag werd door de ge meente Terneuzen aan de officie ren een thee aangeboden, terwijl het muziekkorps 's avonds een. taptoe op de Markt gaf en een muzikale rondgang door de stad maakte. Een -n ander bracht heel wat Terneuzenaren op de been. Vrijdagochtend zullen de schepen •Terneuzen weer verlaten. DE WONINGBOUW IN ZEELAND. In Zeeland waren op 1 Juli j.l. 3200 woningen in uitvoering en er kwamen in de maand Juni 190 wo ningen gereed. Gemiddeld kwamen over het eerste kwartaal van 1948 per maand 140 woningen in Zee land gereed. Diploma-uitreiking cursus electrisch lassen. Te Middelburg zün de diploma's uitgereikt aan de cursisten van de aldaar gehouden cursus Electrisch lassen. De deelname aan de leer gangen was zo groot, dat het nood zakelijk bleek twee groepen te vor men. De voorzitter van de examen commissie. de heer G. Wagenvoor de, directeur van het Nijverheids onderwijs te Vlisslngen, wees in zijn openingswoord op de animo, waarmede de cursisten gewerkt hebben en gaf de raad om het bij de grondbeginselen niet te laten, maar zich zowel theoretisch als practisch verder te bekwamen. De voorzitter van de afdeling Wal cheren van de Bond van Smeden patroons, de heer S. Hillebrand, complimenteerde de leider van de cursus en de leerlingen met de resultaten. Hij schetste het grote nut van deze opleiding voor de metaalbewerking. Hierna werd bij monde van de heer C. J. Gunter namens de cursisten dank gebracht aan de leraar, de heer A. Wagen voorde. Deze kreeg tevens een ge schenk aangeboden. Voor de eerste cursus, die gehou den werd van Januari t.m. Mei 1948 slaagden de heren: J. v. d. Heyden, Middelburg, A. L. Lie- vense, Westkapelle, A. W. Bakker, Souburg, C. de Kraker, Nieuw- land, H. L. Meyers, Serooskerke, A. Lous, Lewedoro, J. Miaderhoud, Meliskerke, J. P. van Zweden, M. A. Wondergem en J. Verburg. Vlis- singen. I. J. van de Hooft, Veere en J. Geschiere, Vrouwenpolder. Voor de tweede cursus, gehouden van Juni t.m. September 1948, slaagden de heren: J. den Hollan der en C. J. Gunter, Middelburg, J. Luteyn, Koüdekerke, J. J. Wisse en H. Meyers, Veere, P. Wattel, J. Dekker en J. A. de Ligny, Seroos kerke, D. v. Belzen, M. Meulmees- ter K. de Nooyer, Arnemuiden, J. Adriaanse, Goes, A. v. Liere, Wol- i'aartsdijk. G. Hoek van Dijke, Hoe- dekenskerke, C. Sterken, Ovezande, J. v. Schaik, Borssele, A. M. Bliek, Nieuwland, P. Schout, Ritthem, L. Wijkhuis, Biggekerke, M. Hille brand. St. Laurens, A. Sturm, Sou burg, W. Leenpoel en H. Versluis, Kamperland. In totaal werden twee cursisten afgewezen. Vlissingen Bonkaarten halen. Donderdag zijn te Vlissingen-Ha- vandorp aan de beurt voor het af halen van bonkaarten de letters A t.m. K. POSTZEGELLIEFHEBBERIJ. Naar wij vernemen heeft de Postzegelvereniging Vlissingen het plan weer een jeugdafdeling op te richten. Het ligt in de bedoeling de jeugdige verzamelaars half Oc tober voor de eerste maal bijeen te brengen op een ruilmiddag. Middelburg UNAC-collecte in de bioscoop. Van Vrijdag 1 tot en met Don derdag 7 October a.s. wordt in ,het Electro-theater te Middel burg de bekende Zwitserse film „Achter de wolken" („Die Ge- zeichneten") vertoond. Deze ge documenteerde rolprent geeft 'n beeld van het leven der zoge naamde verplaatste personen, waarbij het ontzettend lijden van de kinderen speciaal belicht wordt. Daartoe in staat gesteld door de directeur van het filmtheater zal het plaatselijk comité van de U.N.A.C. (Verenigde Naties helpen het Kind) ten behoeve van het werk onder de lijdende jeugd iedere theaterbezoeker na afloop van de voorstellin^in 'de- gelegenheid stellen een offer voor dit prachtige doel te bren gen. DE SEMI-PERMANENTE SCHOOL OP 'T ZAND. In het semi-pernianente school gebouw op 't Zand, voor de bouw waarvan de Rijksgoedkeuring is verleend, zullen zowel de openbare lagere school als de Bijzondere school-'t Zand worden onderge bracht. De Bijzondere School, die uitgaat van de vereniging „Christe lijke School aan 't Zand", zal in het gebouw vier lokalen bezetten, de openbare lagere school de reste rende drie. Het ligt in de bedoeling twee semi-permanente scholen van 7 klassen te bouwen, namelijk, één voor het openbare onderwijs en één voor het bijzonder, met een gemeenschappelijk gymnastieklo kaal. In verband met de moeilijke materialenpósitie moest hier ech ter voorlopig van worden afge zien. HERSTEL 150 WONINGEN. De inschrijvingen voor de aan besteding door de Alg. Woning bouwvereniging te Middelburg voor herstel van 150 woningen luiden als volgt: Eerste Groep: Geschiere 78.200; Versluys 78.980; Van Olmkeiic 81.700; Walraven 80.500; Fa. Dëkker 86.700. Tweede groep: Lorier en Holster 141.185; M. Griep 156.585. Alle inschrijvers zijn gevestigd te Middelburg. RAADSLEDEN HIELPEN EEN HANDJE. Het Middelburgs comité voor het Nationaal Huldeblijk (fonds voor de kankerbestrijding) ont ving een bedrag van zeventig gulden. Het betreft hier presen tiegelden van de gemeenteraads vergadering van 6 September, waaraan de raadsleden deze be stemming hadden gegeven. St. Laurens Bonkaarten halen. Donderdag zijn te St. Laurens aan de beurt de nieuwe bonkaar ten af te halen de zelfverzorgers. FILMS VAN DE WEEK Alhambra, Vlissingen: „Hoogste roem" met Cary Cooper, Andrea Leeds en David Niven; regie: Hen ry Hathaway. Een super-avonturenfilm, die met een maximum aan tempo de belevenissen weergeeft van dappe re kerels in een sfeer van verraad en achterdocht. Of dat niet genoeg is moeten zij ook nog strijden te-r gen epidemieën. Cary Cooper geeft een keurige creatie van de hoofd rol, maar ook het spel van David Niven wist ons te pakken. Luxor, Vlissingen: „Cisko Kid keert terug" met Gilbert Roland. Andermaal een filmpje over de avonturen van de populaire volks held, die om met onze Zuiderburen te spreken, „met de helm geboren was" en dan ook ieder gevaar trot seerde. Enkele muzikale passages vormen een tegenwicht van de ac tie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2