PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Montgomery militaire chef van de West-Europese Unie De vrije veren over de Wester Schelde D£ BILT Australië wil vrede met Japan Nota van het Westen aan de Ver. Naties Wederopbouw .r Ailantisch blok in de maak Lestoestel neergestort LEGEREN VLOOT IN 1949. 191e Jaargang - No. 229 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 30 Sept. '48 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 1 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. mm., minimum p. advertentie j Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg." Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. G 160. teL 29 Het gemeentebestuur van Middelburg heeft een lofwaar dig initiatief genomen en in een uitvoerig schrijven aan de Minister van Financiën en de leden der Tweede Kamer nog eens de bizondere aandacht gevraagd voor de uitermate ongunstige positie, waarin de Zeeuwse hoofdstad verkeert. Het valt te betreuren, dat door ontijdige publicatie van deze brief in bovendien onjuis te vorm in een der in Zeeland verschijnende bladen de eerste landelijke indruk minder gun stig is geweest en correcties uitlokte. Gelukkig echter heb ben de instanties, voor wie de brief bedoeld was, de juiste tekst ontvangen. Hopelijk zal hg daar zyn uitwerking niet missen. De brief bevat ten dele nieuwe argumenten. Het feit, dat Zeeland dóórvocht toen in overig Nederland de wapens in 1940 reeds rustten, wordt als eerste argument aangevoerd voor een betoog, dat Middel burg een uitzonderingsbehan deling verdient. Het tweede argument wordt ontleend aan het feit, dat Walcheren in 1944 geïnundeerd werd door onze bondgenoten, waarbij de vraag wordt gesteld, of onze regering kennis droeg van het voorne men tot deze inundatie. Deze vraag ia inmiddels reeds ont kennend beantwoord, maar daarmede is nog niet gemoti veerd, dat de geallieerden niet tegemoet moeten komen in de door de inundatie ontstane schade. Ten slotte wordt op de ge dwongen evacuatie der bevol king gewezen, welke er onder meer toe leidde, dat- de bewo ners bizondere schade voor hun rekening kregen. Men moet natuurlijk afwach ten, of de bevoorrechte positie, welke het gemeentebestuur van Middelburg op grond van deze overwegingen verlangt, inderdaad verleend zal worden. Zou dat het geval zijn, dan zal niet alleen de Zeeuwse hoofdstad er de goede vruch ten van plukken, maar waar schijnlijk geheel Walcheren. Maar ook al zou die uitzon deringspositie niet worden verleend, dan nog is het zen den van deze brief uitermate nuttig, omdat er met de be handeling van de wet op de vergoeding der materiële oor logsschade in het verschiet, argumenten aan kunnen wor den ontleend voor een vergoe ding op ruimer schaal. Middelburg heeft inderdaad onherstelbare schade opgelo pen en al mag men voldaan zijn over wat hersteld werd en herbouwd, de toekomst ziet er donker uit, omdat wie bouwen wil in dit tijdsbestek het een voudig niet kan als gevolg van de ontstellend hoge bouwkos ten. Tot in lengte van dagen blijven zitten met een ver woeste binnenstad, onder meer als gevolg van het feit, dat de schadetaxaties voor Middel burg in 1940 wel uitzonderlijk slecht zgn uitgevallen, het is een vooruitzicht, dat zwaar drukt op het college van B. en W. Ed terecht, omdat hier omstandigheden wegen, die men elders eenvoudig niet kent. Het is daarom te hopen, dat de brief van het Middelburgse gemeentebestuur in de kring der Kamerleden en bij de Mi nister van Financiën de aan dacht zal vinden, die hij ver dient. Wy onderschrijven de inhoud van het schrijven vol komen en zien met gespannen verwachting uit naar de reac ties der geadresseerden. Truman wil geen „politieke- gymnastieik". Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft de commis sie voor on-Amerikaanse acti viteit beschuldigd van „poli tieke gymnastiek" en ver klaard, dat het geen „gerech telijke vervolgingen zou instel len om publiciteitzoekers te vreden te stellen". De commissie, onder leiding van het Congreslid J. Pamell Thomas, eiste Maandag in het rapport over „atoom-spion- nage", de onmiddellijke ge rechtelijke vervolging van 4 personen, die worden beschul digd van het knoeien met atoom-geheimen. Drie van de vier personen zouden, zo zegt de commissie, moeten worden vervolgd wegens het overhan digen van atoomgeheimen aan Sovjetagenten. DODELIJK ONGEVAL. Woensdagmorgen om 9 uur klom de 12-jange jongeman J. P. uit de Vespuccistraat te Amsterdam op het hek van de Jeruzalemkerk in de Jan Mayenstraat, viel en kwam met de buik in een der pen nen van het hek terecht. De jongen werd naar het Wi'lhel- minagasthuis overgebracht, waar by aankomst bleek, dat hij was overleden. In de Van Ghentkazerne aan het Toepad te Rotterdam heeft luitenant-admiraal C. E. L. Hel- frich Woensdag officieel afscheid van het korps mariniers genomen. Komt de Indonesische kwestie in de Assemblee te Parijs Dr. Herbert Vere Evatt, de 50-jarige Australische minis ter van buitenlandse zaken vertoeft thans te Parijs als voor zitter van de U.N.O. HU stond aan onze Parijse correspondent een onderhoud toe. Nadat hg even over de Internationale si tuatie had gepraat, kwam de Indonesische Kwestie ter sprake. INDONESIË VOOR VEILIGHEIDSRAAD „Denkt u Sir", aldus vroegen we, „dat de interne moeilijk heden van de Indonesische re publiek in de Assemblee be sproken zullen worden?" Dr. Evatt knikte en zei „Deze kwestie kan inderdaad voor 'de Veiligheidsraad ko men. maar op dit ogenblik kan ik u hiesover niet meer vertel len". Inderdaad! We begrijpen, dat het moeilijk is voor Evatt om als voorzitter van de Assem blee vooruit te lopen op de komende discussies, doch uit een zyner recente redevoerin gen kunnen we zgn persoonlij ke visie leren: „Australië is een land, dat zulke sterke en hechte banden met Europa heeft, dat het voor ons onmo gelijk is, ondanks de afstand, ons zelf buiten de Europese zaken te houden. Maar Austra lië is ook geographisch sterk verbonden met Azië en onze betrekkingen met de landen van Azië en de Pacific worden nog iedere dag InnigerIn vele opzichten vormt Australië de verbinding (the link) tus sen de landen van Azië en die van Europa". AUSTRALISCH MARSHALL-PLAN Dr. Evatt verklaarde: „Het mag worden gezegd, datvde Australische regering haar eigen situatie al aan het on derzoeken is met het oog op de discussies, gehouden in de „Economie Commission". Ame rika heeft de helpende hand toegereikt aan China en de landen in Europa. Australië heeft in dezelfde geest hulp verleend aan Polen, Oostenrijk, Joego-Slavië, Griekenland, Ita lië, Hongarije en de landen in Zuid-Oost-Azië. Maar nu moet de industriële ontwikkeling van Azië verder worden uit- fevoerd. Australië en ik en er zeker van ook ande re landen uit de industriële sector zullen in de naaste toe komst een grote bereidwillig heid tonen om bij deze ontwik keling te helpen. Aanval op kazerne te Magalang. Volgens het republikeinse persbureau Antara heeft een bende van 100 man Woensdag ochtend een aaval gedaan op de republikeinse kazerne te Magelang, die na zware ge vechten werd afgeslagen. VREDESVERDRAG MET JAPAN. „Een der voornaamste kwes ties", aldus vertelt dr. Evatt, „om niet te zeggen de voor naamste Is de rol van Japan in het na-oorlogse Azië. Voor de oorlog was Japan de voor naamste leverancier die de an dere landen van Azië voorzag van textiel, electriciteitsbeno- digdheden en zelfs kapitaal goederen. Nu is Japan voor levensmiddelen en ruwe ma terialen afhankelijk van ande re Aziatische landen. Austra lië wil hebben, dat Japan die industrieën kan behoudën, die het zgn plaats verzekeren in het Verre Oosten als een vre delievende en democratische natie. Ons standpunt is, dat Japan weer een redelijke le vensstandaard moet krijgen." Bij de U.N.O.- voorzitter. „Ik krijg dagelijks minstens dertig verzoe ken van journalisten voor een Interview, dus u zult begrepen, dat ik er niet op in kan gaan", aldus dr. Evatt, de voor zitter van de U.N.O.-As semblee te Parijs. Dr. Evatt herinnerde zich echter 'n kleine gebeur tenis, een feitelijke belof te en zo kreeg onze Pa- rrjse correspondent als enige der 1200 journalis ten uit 48 landen, die thans tezamen de pers kamers van de U.N.O. bevolken, toch zijn in terview. 1 Na er zgn spijt over te heb ben uitgesproken, dat er in twee-en-een-half jaar discus sies in de Far Eastern Com mission nog vrijwel geen enkel resultaat is geboekt betreffen de de wederopbouw van Japan, vervolgde de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken: „Ondanks de redelijke levens standaard in de toekomst zal het noodzakelijk zijn de sleu telindustrieën in Japan te blij ven controleren, ter bescher ming van de veiligheid in het Verre Oosten". (Nadruk verboden) Aan ome Adverteerders. 3= Niettegenstaande de enorme stijging der papier- prijzen en andere kostprijsverhogende factoren =3 -en ondanks de geweldige toename van onze ss 33 abonnementenkring is onze advertentieprijs tot 5= SS nu toe dezelfde gebleven als tijdens de ooriog. 3^ Verhoudingsgewijs is deze prgs zó laag, dat me- 33 33 nigeen, die ook in andere provinciale bladen sa SS adverteert, ons daarover zijn verwondering te ~j SS kennen heeft gegeven. Wij stellen er een eer in, 33 SS dat wij deze lage prgs zolang hebben kunnen sa a3 handhaven, doch thans is een verhoging onver- ss sa mijdelijk. S3 Met ingang van 1 October a.s. zullen de volgen- za: SS de> onder de nummers 2138/072.64/807, 2160/072. S3 64/808 en 2191/072.64/809 door het Directoraat- sa aa Generaal van de Prijzen vastgestelde tarieven ss =2 gelden: aa 18 cenl per mm., minimum per advertenlie 3= «ai Voor bedrijven, bij contract van 1000 tot 3000 mm. 15 cent per mm. aE ss van 3000 tot 6000 mm. 14 cent per mm. EE van 6000 tot 10000 mm. 13 cent per irm. =a sa van 10000 tot 25000 mm. 12 cent per mm. El 25000 m.m. en meer 11 cent per mm. EE Ingezonden mededelingen twee maal de prijs voor jjjsj ss; gewone advertenties. SS Kleine advertenties in de rubriek „Onze Klein- 33 tjes" (maximum 8 regels)van 15 regels 1.sa 3= Iedere regel meer 20 cent.' „Brieven of adres si SS Bureau van dit blad" 25 cent extra. Uitsluitend 3= bij vooruitbetaling. sa ss Door dit gevarieerd tarief wordt weer een stukje ai S3 vooroorlogse traditie in ere hersteld. Immers, de sE 33 bedrijven, die geregeld adverteren, gaan weer Sa minder betalen dan de gelegenheidsadverteerder 33 jss en vraag en aanbod kunnen weer tegen sterk ss ar gereduceerde prgs worden ondergebracht in de ss 33 rubriek „Onze Kleintjes". Ongetwijfeld zullen ss hierdoor vele wensen onzer adverteerders in ver- ra 3= vulling gaan. s5 DE DIRECTIE. =3 Protestvergadering te Temeuzen. Matige belangstelling. Woensdagmiddag werd in het Concertgebouw te Ter- neuzen een door verschil lende organisaties op het gebied van handel, in dustrie, transport en land bouw belegde protestverga dering gehouden in ver band met de plannen tot opheffing van het vrije ver voer over de Westerschei- dc. De vergadering was slechts zeer matig bezocht. Onder de aanwezigen bevond zich het Zeeuwse lid van de Tweede Ka mer, mr. W F. E. baron van der Feltz. Na een kort inleidend woord van de heer J. Duvekot, voorzitter van de E.V.O., afd. Zeeland, gaf de heer H. Ver- schaffe, districtsbestuurslid van de E.V.O., 'n uiteenzetting van de argumenten, welke reeds bij vorige vergaderingen tegen de afschaffing van het vrije ver voer zijn aangevoerd. In het bij zonder legde deze spreker de nadruk op de belangrijke be dragen. welke werden geïn vesteerd toen de vervoerders zich na het vrijgeven van de veren op de nieuwe stituatie in stelden. Mr. M. A. Terwoert, districts secretaris van de vakgroep N.O. B. Wegtransport, noemde het vervoer een graadmeter voor de welvaart. Spr. becijferde dat de omschakeling na het vrijkomen van de veren, een investering van 250.000 heeft meegebracht, onder meer doordat uitbreiding van bedrijven alleen was toege staan door bedrijven van elders over te nemen. Hiermede was een bedrag van duizend gulden per ton laadcapaciteit gemoeid. Bij 't bedrag van 250,000 komt nog ae overschakeling van paardentractie en vervoer per schip op autovervoer. Spreker zou wel eens willen we^en of de schippers, die nu met au to's rijden, weer terug zullen gaan naar hun schip, als de veren niet langer vrij zouden blijven. Geheel anders zou de situatie worden, wanneer de Benelux reeds werkelijkheid was. Dan zou geheel Zeeuwsch Vlaan deren zich Instellen op België en zou dus geen inverstering verloren behoeven te gaan. Spreker zou het funest vinden wanneer het vracht vervoer de lasten zou moe ten dragen. De toestand van voor de oorlog, toen b.v. een 12-tons vracht van Breskens naar Vlissingen ongeveer zestig gulden moest kosten, mag in geen geval terugkeren. Spreker stelde tenslotte de vraag, of de regering bereid zou zijn de consequenties van haar voorstel te dragen door de vervoersondernemers scha deloos te stellen. Hiermede zou een belangrijk bedrag ge moeid zijn. De heer C. Fokke, districts secretaris van de Nedop (or ganisatie van beroepspersonen- vervoer) sloot zich bij de vo rige spreker aan, evenals de heer H. A. A. baron Collot d'Escury, die namens K.N.A.C. en A.N.W.B. sprak. Deze drong er op aan het standpunt van Zeeuwsch Vlaanderen ter ken nis van de regering te bren gen. Het economisch leven van Zeeuwsch Vlaanderen mag niet terugzakken in de put waaruit het twee jaar geleden door het instellen van het vrye vervoer is gehaald. Namens de Stichting voor de Landbouw sprak de heer C. de Putter uit Axel, die wees op de nationale overwegingen, welke destgds hebben geleid tot het vrijgeven van het ver voer. Spr. waarschuwde er met nadruk voor dat de regering op deze wijze Zeeuwsch Vlaanderen weer in de rich ting van België drijft. Zeeuwsch Vlaanderen be taalt mee in de kosten van wegen en bruggen van het Veldmaarschalk Montgomery, de chef van de legerstaf van het Britse imperium, is gekozen als voorzitter van de mili taire defense-commlssie, die gevormd is door Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. Een Franse generaal zal opperbevelhebDer worden van de landstrijd krachten van de West-Euroropese Unie. In Parijs wordt de officiële mededeling hiervan volgende week verwacht. Dit is het laatste nieuws over de militaire besprekingen, die deze week in de Franse hoofdstad worden gehouden. Nu Parijs trjdelyk het di plomatiek centrum van de we reld is geworden, maken na melijk de Westerse staatslie den van de gelegenheid ge bruik om reeds lang gekoes terde plannen te verwezenlijken De toenemende spanning tus sen Oost en West maakt bo vendien dat er haast achter gezet wordt. Zoals bekend wa ren bij de pas gehouden con ferentie van de ministers van Oorlog der W.-Europese Unie ook Amerikaanse en Canadese militaire waarnemers aanwezgi Aangenomen kan worden, dat dit verband houdt met een te verwachten uitbreiding van de West-Europese tot een „At lantische" Unie, waarin dus Canada en de Ver. Staten zijn opgenomen. Het Westen zou zich daar mee hebben georganiseerd tot één groot militair blok met een gemeenschappelijk verde digingsstelsel. Zodra het zover gekomen is zou een Ameri kaan de taak van Montgomery overnemen. De voorbereidingen zijn nog slechts in een beginstadium, maar het is mogelyk, dat vlak na de presidentsverkiezingen in de Ver. Staten de vorming van zulk een blok aan het Congres zal worden voorge steld. De veel omstreden con ceptie van Churchill in zgn befaamde Fulton-rede wordt stap voor stap verwezenlijkt! MILITAIRE HULP In Washington wordt boven dien gemompeld over een soort militaii Marshall-plan. Dit houdt in het verstrekken van militaire hulp aan West- Europa op dezelfde wijze als op het ogenblik economische hulp wordt verstrekt. Het plan is nog niet gereed en verscheidene moeilijkheden zijn nog te overwinnen. Eén daar van is de omstandigheid, dat de behoefte aan Amerikaans oorlogsmateriaal nog niet nauwkeurig ls vastgesteld. Een andere is de onzekere situatie in Frankrijk, waar 'n sterke communistische oppo- Derde fase aangekondigd In de strijd om Berlijn De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben thans bij de Ver. Naties officieel een nota Ingediend, waarin worÖ£ verzocht de situatie in Berlyn door de Veiligheidsraad le laten behandelen. De klacht tegen de Sowjet- Unie is deze: „het scheppen van een toestand in de Duitse hoofdstad, die de internatio nale vrede en veiligheid be dreigt". De Sowjet-regerlng gebruikt „illegale middelen en dwangmiddelen" teneinde politieke doeleinden te ver verwezenlijken die geen rechts grond hebben en die zrj langs vreedzame weg niet kunnen bereiken. Ze wil door de blokkade Berlijn geheel bij de Sowjet- zöne Inlijven. De drie landen, aldus wordt in de nota uitdrukkelijk vast gesteld, behouden zich het i-echt voor alle maatrege len te nemen, die zij nodig achten ter handhaving van hun positie in Berlijn. Verder wordt er op gewezen dat de Berlijnse bevolking door de houding der Sowjet- Unie wordt blootgesteld aan honger, ziekte en economische ondergang. DERDE FASE Inderdaad ziet het er zeer somber uit voor de Berlijners. Woensdag heeft de communis tische wethouder Waldemar Schmidt op een persconferen tie in het stadhuis de derde fase in de strijd om hun stad aangekondigd. Hif verklaarde, dat de de ling van Berlijn niet alleen onvermijdelijk is, maar dat zij een kwestie van nog slechts korte tgd ls. Deze deling der voormalige hoofdstad, zo zei- de hij, zal voor de millloenen- bevolking der Westelijke sec- tqren vreselijke gevolgen met zich brengen. Het verkeer in het Westen zal volledig wor den stopgezet, zodra de Rus sische sector de levering van de nodige stroom staakt. Ook moesten de bewoners van het Westen er rekening mede houden, dat de gas- en water voorziening, voor zover zij af hankelijk is van de levering gehele land en het gaat niet aan, dat het clan nog eens ex tra moet betalen voor het vervoer naar de eigen streek. Tenslotte sprak nog de heer W. Vis, lid van het. dagelijks bestuur van de E.V.O. uit Den Haag. Deze wees op het tijds- verlies, dat de veren met zich mee brengen en dat zwaar op de korte afstanden drukt. Via de motorrijtuigenbelas ting wordt toch reeds 70 mil- lioen aan het Rijk opgebracht en slechts een gering gedeelte hiervan wordt voor wegen en bruggen besteed. Tenslotte* nam de vergadering een motie aan, waarin de argumenten nog eens onder de aandacht der regering worden gebracht en waarin met klem wordt gevraagd het vrije vervoer over de Westerschelde niet af te schaffen. uit de Sowjet-sector, zal op houden. Aan de Brandenburger Tor, op de grens tussen de sectoren zou een muur van prikkeldraad worden opgericht. Wethouder Schmidt verklaarde dat de Amerikanen de oor zaak zijn van de huidige cri sis te Berlijn en kondigde aan, dat de strijd tegen de „neo fascisten" met alle beschikba re middelen zal worden ge voerd. Een weinig opwekkende mededeling. PROTEST De Amerikaanse autoritei ten hebben een protest inge diend tegen het vliegen van Sowjet-vliegtuigen op dusda nige wijze, dat daardoor ge vaar ontstaat voor de toestel len, die aan de luchtbrug deel nemen. Geëist wordt, dat maatrege len worden genomen om dit ln de toekomst te voorkomen. De agenda opgesteld. Woensdag zijn in het Paleis de Chaillot te Parijs de com missies, waarin de afgevaar digden van de Ver. Naties zijn gesplitst, met de werkzaam heden begonnen. De belangrijk ste commissie is de politieke. Deze heeft als eerste punt op de agenda geplaatst de atoom energie. Het tweede betreft het Russische voorstel tot ver mindering van de bewapening der Grote Vijf op één derde. Als derde punt komt het rapport van Bemadotte, ge volgd door Griekenland, Korea en de kwestie der Italiaans^ koloniën. Commentaar van Tass. Tass, het officiële Russische persbureau, seinde naar aan leiding van de rede van Spaak in de algemene verga dering der V.N.: „Herhaalde lijk sprak hij op een hyste rische wijze. Het was gemak, kelijk te begrijpen, dat deze theatertrucks nodig waren om indruk te maken op de vertegenwoordigers van de ge le pers". Mackenzie King „steunde het voorstel van Bevin, die openlijk pleitte voor de split sing van de V.N. in blokken naar het voorbeeld van de Westelijke Unie". „De V.S. vleiend, verzeker de Schuman, dat het verbod van het atoomwapen een zaak van ondergeschikt belang vormde". Roverbende bestal Franse Spoorwegen. Een met tommyguns gewa pend^ bende heeft 30 millloen francs gestolen uit het ge bouw van de Franse spoor wegen te Pargs. slUe actief is. De Amerika nen wensen zekerheid, dat het betrokken land „commu- nist-proof" is. De Truman-leer, die in prin cipe alle landen buiten de Sowjet-invloedssfeer omvat, maar aanvankelijk zich be perkte tot Griekenland, Tur kije en Perzle, wordt dus in de naaste toekomst uitge breid tot West-Europa! Twee inzittende militairen gedood. Woensdagochtend omstreeks half acht stortte op een wei land onder de gemeente Box tel een militair lesvliegtuig, Havard b 36, neer, afkomstig van de vliegbasis Gilzeryen. De beide inzittenden werden gedood.^dHet toestel is totaal vernieliwPomtTent de oorzaak is nog niets bekend. Nader vernemen wy, dat het toestel drie kilometer ten Zuidoosten van Boxtel is te rechtgekomen. Het vliegtuig bevond zich, kort voor het neerstortte, in een vrille. Men neemt aan dat de bestuurder zich niet tydig uit deze vlucht heeft kunnen herstellen, zodat de Harvard met de neus naar beneden in het weiland terecht is geko men. De inzittenden waren de 33-jarige officier-vlieger der tweede klasse, C. M. Velders uit Den Haag en de 22-jarige matroos P. Nicolai uit Hilver sum. Weer 25 textielpunten. (Van onze Haagse .redacteur) Omstreeks 1 October zullen weer nieuwe textielpunten worden aangewezen. Hoewel de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M, v. d. Brink, op dit ogenblik nog geen beslissing heeft genomen omtrent het aantal geldig te verklaren punten, menen wy te mogen aannemen, dat het er evenals de vorige keer weer 25 zullen zijn. NOG GEEN VLOOTPLAN. In de toelichting bij de begro ting van het Departement van Oorlog wordt medegedeeld, dat de gemiddelde sterkte ln Nederland van de Kon. Land macht met inbegrip van de luchtmacht 52.260 man zal be dragen. De zeven Dec.-divisle met 6 bijbehorende bewakingsbatal jons zal in het voorjaar 1949 repatriëren als de toestand in Indonesië dat toelaat en de tweede divisie komt in het najaar '49 naar huis. Er zal 2000 man reserve grenswacht worden aangeno men. Het contingent dienst plichtigen wordt voor 1949 gev raamd op totaal 27.000 man. De gemiddelde jaarsterkte van de luchtmacht in Nederland wordt voor 1947 op 7550 man geraamd. DE MARINE Verschenen ls ook de toe lichting bij de marinebegro ting. Het ligt niet in de bedoe ling op korte termyn gelden voor nieuwbouw of aankoop van groot materiaal aan te vragen. Een tweede serie van zes onderzeebootjagers zal ge bouwd worden. De minister kan nog geen vlootplan over leggen. Tekort aan bouwvolume be lette de concentratie van de marine in Den Helder en de vrplaatsing van de matrozen- opleiding naar Vlissingen. De personeelssterkte van de ma rine zal 24.500 man bedragen. Parlementsleden op bezoek. Een groep parlementsleden van het Britse gemenebest, be zoekt thans Nederland. Ztf werden Woensdagavond in kas teel Oud Wassenaar te Den Haag ontvangen, waar de Ne derlandse regering een diner aanbood. Minister-president Drees hield een toespraak. VOORSPELT DROOG WEER. Geldig tot Donderdagavond. Plaatselijk ochtendmist, overigens wisselend bewolkt on droog weer. Langs de Wadden- kust tijdelijk nog vrij krachti ge Westelijke wind, elders zwakke tot matige wind tussen West en Noord, weinig veran dering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1