Ziekenhuisverpleging op Walcheren NIEUWS UIT ZEELAND Vrijzinnig Hervormden te Middelburg gaan bouwen Domburg's boerenleenbank in nieuwe behuizing Meer vrijheid voor de landbouw WALCHEREN SCHAARSTE-ECONOMIE LOOPT AF. HET PRIJSBELEID. Aan de memorie van toe lichting bij de begroting 1949 van het departement van land bouw is het volgende ontleend: Door de verbetering van de wereldgraanpositie is de Ne derlandse broodgraanvoorzie ning belangrijk verbeterd. Wat voedergranen betreft trad op de wereldmarkt een prijsdaling in. De suikerpositie is belang rijk verbeterd. De wereldvet- positie is nog steeds niet gun stig. Voor Nederland valt het herstel van de copra-productie in Indonesië mee. DE VLEESPOSITIE. De vleespositie ig in het al gemeen in Europa zorgelijk. Voor de varkensstapel wordt in 1949 verbetering venvacht. Wat de kunstmest betreft is er voldoende fosfaat voor 1949, maar de kali-voorziening blijft moeiiyk. De vry gunstige vooruitzich ten van de landbouwproductie in het huidige oogstjaar, doen venvachten dat de schaarste- economie tot het verleden gaat behoren. De minister kondigt een grotere mate van vrijheid voor de ondernemer aan. Voor de toekomst wordt gedacht aan een prijsbeleid, waarbij slechts voor enkele producten richtpryzen worden vastge steld; Het evenwicht tussen lonen en prijzen zal niet ver broken mogen worden. De prijsbeheersing zal voor namelijk uitgevoerd worden in het kader van productie- en marktordening. GEEN SCBSIDIE'S. Het is de bedoeling zo spoe dig mogelijk te komen tot op heffing van het stelsel van TWEEDE KAMER De centrale Veiligheidsdienst. In de vergadering der Twee de Kamer is Dinsdagmiddag aan de orde gekomen de be groting 1948 van het departe ment van algemene zaken, welke in het vorig zittingsjaar niet kon worden afgehandeld. De heer Beernink (C.H.) be spreekt de kwestie van het nationale park „De hoge Ve- luwe". Practisch ls de „hoge Ve- luwc" rijksinstelling geworden, hetgeen niet de bedoeling was. Z.i. heeft de regering ver keerd gehandeld door het huis St. Hubertus te maken tot va- cantie- en herstellingsoord voor ministers en hoge amb tenaren. De heer van der Goes van Naters (Arb.) is allerminst gesticht over wat in de memo rie van antwoord is gezegd naar aanleiding van de vraag hoe het staat met het rechts herstel van de heer Sanders. De heer Goedhart (Arb.) maakt enkele opmerkingen over de centrale veiligheids dienst. Hij verklaart overtuigd te zün van de noodzakelijkheid van een centrale veiligheids dienst. De wyze. waarop in de memorie van antwoord over de kwestie-Sanders gesprokeD wordt, acht hg allerminst be vredigend. Enig openlgk eerherstel is naar sprekers oordeel nodig. De heer Bruins Slot (A.R.) wilde de veiligheidsdienst los van justitie houden. Naar zyn oordeel is de heer Sanders te recht uit het B.N.V. verwij derd. Minister Drees verklaarde, dat do opmerkingen van de heer Beernink over de Hoge Veluwe niet in overeenstem ming zyn met wat de regering bekend is. De minister vond het onvruchtbaar thans in te gaan op de kwestie-Sanders. Het begrotingsontwerp werd z.h.s. goedgekeurd. Kruidenierscongres. Er zijn 27.000 kruideniers zaken in Nederland. Te Amsterdam vergaderde Maandag in het Indisch Insti tuut het internationale kruide nierscongres. De Nederlandse kruideniers treden als gasthe ren op. De heer H. Post, secretaris van de Nederlandse vakgroep, gaf de congressisten een kort overzicht van het Nederland se bedryf, dat 27.00 kruide- nietszaken telt met een jaar- Igkse omzet van ongeveer 900 millioen gulden. In dit aantal zyn ruim 1900 vestigings plaatsen van het grootwmkel- bedrgf en dc coöperatieve be weging begrepen. In het be- dryf zijn naar schatting 40.000 personen werkzaam. Ongeveer 10.000 winkeliers werken zon der personeel. Spreker vestig de dc aandacht op de verhou ding tussen grote bedrgven, coöperaties en kleine bedreven in ons land, die bezig is ge zond te worden zonder vyand- schap en vrg van politieke in vloeden. Scheepvaartberichteu Gepasseerd n. Antw.: Gees v. Londen. Bemlna v. Duinkerken, Aric Scheller uit zee. Brem v. Karkuts. Bloemlontein v. Rotter dam. Gep. v. Antw.: Luttekerk n. Am- sterdam, Aalsum n. Amsterdam. subsidiëring der consumenten- pryzen en van de bestaande rantsoenering, waar zulks mo- geiyk is. Zowel voor productie als af zet dient zo spoedig mogelg'k met het stelsel van quotering gebroken te worden. Nederland zal meer dan vroeger in de eigen behoefte aan veevoer moeten voorzien. De veehouderij zal de voor naamste voedlngsbasis voor het bedryf ook tijdens de win ter in eigen bodryf moeten vinden. Er zal een commissie komen voor bestudering van de be- drgfsuitkomsten op vruchtba re en onvruchtbare grond. Voor 1949 staat een bedrag van 30 millioen gulden aan cultuurtechnische werken op het program. Wanneer de wettelijke rege ling inzake 'overdracht van landbouwgronden tot stand is gekomen zullen de Grondka mers haar zelf-kosten dekken. DE VISSERIJ. Wat de vissery betreft lopen de Noordzeevangsten achter- uit. De kustvisserij behaalde dit jaar betere resultaten dan te voren. De mosselhandel ver liep gunstig. Aan een recon structieplan voor de Neder landse vissersvloot wordt ge werkt. Over het landbouwonderwya zegt de minister o.m. dat een bedrag van 2 millioen is aan gevraagd voor 20 nieuwe bij zondere lagere land- en tuin bouwscholen. Er was in 1948 een sterke uitbreiding waar te nemen van het aantal coöperatieve verenigingen, die landbouw werktuigen exploiteren. Juwelettdief gearres teerd. 1 September werd in een hotel-restaurant te Den Haag ten nadele van een Indische verlofganger, een bedrag van 18.000 aan juwelen gestolen. Na een omvangrijk onder zoek ontdekte de politie, dat de dader te Rotterdam de buit had verkocht. Verdacht van deze diefstal werd aangehouden de 28-jari- ge Th. J. de C., zonder vaste woon- en verblijfplaats. Hij legde een volledige bekentenis af. De C. had zich via een verbindingsdeur van het café naar het notel begeven, waar hij de kamers der logeergasten nazocht. De politie nam te Rotterdam een bedrag van 11.000 aan juwelen in beslag een bedrag van 1145. i contanten. De Kath. Arbeidersbeweging tegen luxe voor rijken. De K.A.B. heeft Maandag en Dinsdag een najaarsvergade ring gehouden te Utrecht. De byeenkomst droeg een huis houdelijk karakter. De heer A. C. de Bruijn wees in zijn openingsrede op de steun, die men had gege ven aan de regering voor wat betreft de loon- en prgspoli- tlelc. De regering wflst thans nog een derde loonronde af. Spreker vroeg zich af of het vryiaten van de prys voor luxe brood en het nandhaven van de prysregeling voor volksbrood sociaal gerecht vaardigd is. Met deze opvatting zou de K.A.B. het niet eens kunnen zijn. De pryspolitiek mag niet leiden tot verslechtering van de positie der werkers, die thans minimaal is. De luxe mag niet uitsluitend voor welgestelden worden ge reserveerd in de vorm van luxe-brood, luxe-vlees en luxe- vet. Spreker gaf tenslotte een overzicht van het K.A.B.-or- ganisatiewerK in Nederland. De Plantenziektekundige dienst en de export. Dr. C. J. Brlejer, directeur van de Plantenziektekundige dienst, heeft voor Hilversum I gesproken over onze agrarische export en de maatregelen van de Plantenziekte- kundige dienst. Dr. Briejer zette uiteen wat de taak van deze dienst ter, opzichte van de export is en lichtte een en ander toe met voor beelden. Zo besprak hij uitvoerig de z.g. aardappeltnoeheid. een ziek te waardoor soms vele hectaren goede bouwland, ongeschikt wor den voor de aardappelteelt. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een microscopisch klein wormpje, het z.g. aaltje, waartegen geen bestrij dingsmiddel helpt. Het is daarom volkomen te begrijpen, dat vele landen die onze agrarische produc ten importeuren. eisen dat bli elke levering een door deskundigen on dertekende verklaring wordt afge geven. waaruit blijkt dat het ge was vry van ziekte-kiemen is. De ze certificaten worden verleend door de Plantenziektekundige dienst. Deze dienst moet daarom dikwijls eisen aan de landbouwers stellen ten opzichte van bestryding enz. Dr. Briejer besloot met een dringend beroep tc doen op de kwekers en exporteurs om mede te werken aan deze eisen te vol doen. Inkoopcombinalie. Het Economisch Instituut voor de Middenstand zal een enquête houden naar de om vang, werltwyze en vorm van de hier te lande bestaande In koopcombinaties van handel drijvende middenstanders, am bachtslieden en industriëlen in het kleinbedrijf. Het mag bekend worden verondersteld, dat de laatste publicatie op dit gebied door het Instituut (der de druk, 1940) is uiverkocht, Industrie wenst zelfstandigheid van bedrijfsorganisatie. Dinsdagmiddag zijn ter be spreking van het bg de Twee de Kamer aanhangige wetsont werp op de bedrijfsorganisatie, de voorzitters van de bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen van de hoofdgroep industrie bijeen gekomen.. De vergadering nam een mo tie aan, waarin tot uiting ge bracht wordt, dat het wetsont werp in de huidige vorm voor de industrie onaanvaardbaar is, zodat daarin die wgzigingen moeten worden aangebracht waardoor voorkomen wordt, dat bedrijfsorganisaties worden ingesteld tegen de wens van de betrokkenen, alsook, dat aan deze organisaties bevoegdheden worden verleend, die door de betrokkenen niet wenselijk en nuttig worden geacht. Voorts dienen in het wetsontwerp die bepalingen te worden ge schrapt, die de zelfstandigheid van de bedrijfsonrganisaties in gevaar brengen, terwijl garan ties zullen moeten worden op genomen voor een democrati sche werkwijze. Deze motie is onder de aan dacht van de Tweede Kamer gebracht. Valse aangifte bij Schade-enquête-commissie De Haagse rechtbank behan delde Dinsdag enige zaken, welke betrekking hadden op het doen van een valse angifte bij de schade—enquêtecommis sie. In een paar gevallen bleek, dat de verdachten eigendommen als verloren door oorlogshan delingen hadden opgegeven, terwgl deze goederen door hen waren verkocht, of wel nog in hun bezit waren. De verdediger wees op de publicatie van het commissa riaat voor oorlogsschade, waar bij geen verdere maatregelen in uitzicht werden gesteld, in dien degenen, die hun formu lier opzetteiyk onjuist invul den, daarvan voor een bepaal- datum mededeling zouden döen. Men schatte het aantal onjuiste of valse aangiften op ongeveer 10.000. De officier merkte op, dat deze publicatie geen kracht heeft. Hij eiste in de eerste zaak 8 maanden, waarvan 4 maanden voorwaardelyk. In een tweede zaak eiste hij 8 maanden. Sloep met 4 opvarenden M- vermist. Maandagmiddag is een gaf felsloep met twee Nederlan ders en twee Engelsen aan boord uit de haven van Sche- veningen vertrokken. De sloep, Lucky Star genaamd, werd 's avonds terug verwacht, doch er is niets meer van verno men. Middelburgse notaris krijgt geldboete. VEROORDEELD DOOR TUCHTRECHTER VOOR DE PRIJZEN. De Tuchtrechter voor de Pryzen te Middelburg, heeft Dinsdag de Middelburgse taris mr. P. L., die ondermeer terecht heeft gestaan onder beschuldiging, dat hij te hoge pachtprijzen berekende, ver oordeeld tot een boete van 750.waarvan 500. voorwaardelijk met een proef- tijd van 3 maanden. Bewezen werd geacht, dat mr. L. de artikelen 7, 10 en 42 van het Pachtbesluit 1941 niet is nagekomen. Deze arti kelen houden respectievelijk het volgende in: pachtcontrac- ten mogen slechts worden aangegaan voor een tydsduur, langer dan 6 jaar; pachtcon- tracten dienen schriftelijk te worden vastgelegd; de ver pachter is verplicht binnen 30 dagen een door party en onder tekend contract of notarieel afschrift, alsmede twee onge tekende copieën van de over eenkomst aan de Grondkamer te doen toekomen. Artikel 77 omschrijft de voordelen uit de pachtovereen komsten, welke niet aan de voornoemde eisen voldoen, als ongeoorloofd. Betreffende de hoogte van de door mr. L. aan zijn pachters berekende prijzen werd overwogen, dat deze la gen boven 't door de Grond kamer voor Zeeland voor Walcheren vastgestelde prijs peil. De Tuchtrechter achtte zich niet bevoegd in beoorde ling te treden, omtrent de juistheid van dit pryspeil. In ons verslag van het tweede deel der zitting werd een der getuigen, een notaris, abusievelgk J. L. V., genoemd, Dit moest zijn J. L. v. d. H. Passementerieën- smokkel zwaar gestraft AARDENBURGSE HANDELAARSTER KRIJGT 10.000 BOETE. De Bijzondere Politierechter Middelburg veroordeelde Dinsdag S. M. D., handelaar ster te Aardenburg, die zicli schuldig had gemaakt aan overtreding van het Deviezen- besluit, conform de eis, tot een geldboete van 10.000 subs. 6 maanden hechtenis, alsmede een voorwaardelijke straf van 3 maanden met een proeftijd van 3 jaar. Zg had in 1946 en 1947 grote hoeveelheden passementerieën, ter waarde van 60.000 in Bel gië gekocht en naar Nederland laten smokkelen, waar zij de goederen in de handel bracht. Instemming met plannen van Prof. J. F. Berghoef voor verenigingsgebouw. Centrum "van gemeenteleven. Maandagavond is in een le denvergadering van de Vereni ging van Vrijzinnig Hervorm den te Middelburg het besluit genomen tot bouw van een ver enigingsgebouw met kosterswo ning, die zullen worden opge trokken op het reeds eerder daartoe bestemde open terrein bg de Koorkerkstraat, dat thans als parkeerplaats dienst doet. Wij vernemen, dat de plannen, die zijn ontworpen door de Aals- meerse architect, prof. J. F. Berghoef, de instemming had den van de gehele vergadering. Zoals bekend zal deze vereni ging de Koorkerk, na voltooiing van de restauratiewerkzaamhe den, die nog enkele jaren in be slag zullen nemen, huren van de Ned. Hervormde gemeente te Middelburg, zodat zij voor het eerst sedert de brand van Mei 1940, toen de kerk in de St. Pieterstraat in vlammen opging, weer over een eigen gelegen heid tot het houden van gods dienstoefeningen zal kunnen beschikken. Het verenigingsge bouw komt hier recht tegen over te liggen. De stijl van het nieuwe pand zal goed aansluiten bg de om geving en is zeer smaakvol. Het eigenlijke verenigingsgebouw is 21.33 m. lang en 9.89 m. breed. Beneden komen vier lokalen, waarvan de twee middelste waarschijnlijk van elkaar zullen worden gescheiden door een harmocicamuur, die gelegenheid biedt er één zaal van te maken. In het eerste lokaal zullen de catechisatie's worden gehouden, de twee andere kunnen voor be stuursvergaderingen e.d. dienen en het vierde wordt denkelijk een uitleenbibliotheekje en spreekkamer. Daarnaast komt een wachtkamertje. De boven zaal ligt direct onder de kap het licht valt binnen door twee grote koekoeken en biedt plaats aan circa 150 personen. Er zal een podium in worden ge bouwd en het zal worden ge bruikt voor vergaderingen, Westhill-Zondagsschoollessen, jeugdkerk, vergaderingen van de provinciale vereniging, ter wijl het tevens de bedoeling is hét aan buitenstaanders te ver huren, teneinde de exploitatie mogelijk te maken. De kosterswoning is 8.57 x 6.70 m. en wordt zo ruim, dat waar schijnlijk één kamer ingericht kan worden voor de centrale ad ministratie. Oiider deze woning komt de verwarmingskelder en tussen het huis en het gebouw een spoelkeukentje. Ernaast zal een binnenplaats liggen, omge ven door een muur. Boven op het verenigingsgebouw wil de architect een aardig luiklokje bevestigen. Enkele bomen, die bij het complex zullen staan, zijn al geplant. Het overgrote deel van de bouwkosten kan men dekken uit een Rijkssubsidie van 65 pet. Het ontbrekende gedeelte moet worden verkregen uit bijdragen van de leden, terwijl er wellicht ook aandelen zullen worden uit gegeven en men zo nodig na tuurlijk een hypotheek kan verkrijgen. is reeds een bouwfonds gesticht en er zal voorts een finantiële commissie in het leven wordei. geroepen. Een som van 20.000 moet nog bijeen worden gebracht. Voor de aanschaffing van de inventaris is een apart fonds gesticht. Dank zij de schaderegeling heeft men reeds een begin van 8500. Het verenigingsgebouw zal 'n centrum van gemeenteleven worden, dat, naar men hoopt, van dag tot dag gebruikt kan worden. Men gelooft, dat het verenigingsleven er zeer door gestimuleerd zal worden en meent, dat zelfs de voorberei dingen hiertoe reeds meewer ken. Dit bleek ook op de verga dering van Maandag. De bouw zal ongeveer één jaar in beslag nemen. Wanneer begonnen kan worden is thans nog niet te zeggen. De bouwver gunning zal zo spoedig mogelijk worden aangevraagd. Van bellenwagen tot toerbus. Na de bevrijding haalde de N.V. Stoomtram Walcheren uit een dump te Tilburg el£ in goede staat verkerehde bellewagens. Deze pri mitieve autobussen hebben ten dienste van het passagiersvervoer verscheidene dulzende kilometers afgelegd, maar werden langzamer hand overcompleet, omdat er steeds meer nieuwe bussen door de fabriek werden afgeleverd. Men is toen op de gedachte ge komen om vier van deze oude, ge trouwe gedienden by de autobus- senfabriek Jongerius te Utrecht te laten ombouwen tot moderne, kleine touringcars. Dit viertal is thans afgeleverd. Samenvoeging gemeenten op Zuid-Beveland. GED. STATEN STEEDEN ONDERZOEK IN. In verband met de plannen tot samenvoeging van gemeenten in de zak van Zuid-Beveland stel de het College van Gedeputeer de Staten Maandag ter plaatse een onderzoek in. West Brabants. Zeeuwse Streekbeurs. Op Dinsdag 19 en Woensdag 20 October a.s. zal in Bergen op Zoom de 34ste West Bra bants-Zeeuwse streekbeurs ge houden worden. Locomotief-onderhoud op de Zeeuwse lijnen. Ingaande 3 October zal het onderhoud van de locomotieven van de Zeeuwse lijn, dat tot dusver in het depot van de N.S. te Goes plaats vond, in Roosen daal geschieden. In verband hiermee zal een aantal bankwer kers van Goes naar Roosendaal worden overgeplaatst. De Goese watertoren. De watertoren te Góes wordt thans grondig gerestaureerd. De gehele spits is afgebroken en wordt vervangen door een nieuwe. WATERSCHAP SCHOUWEN. De rekening 1947 van het Wa terschap Schouwen sluit met een batig saldo van f 39.808.71. De inkomsten bedroegen f 826.427.50 en de uitgaven f 786.618.79. VERGADERING GEREF. ORGANISTEN. In de Geref. kerk te Goes werd Zaterdag- een vergadering van Zeeuwse Geref. organisten gehouden onder leiding van de heer I. van Noppen uit Middel burg. Na orgelspel van de heer J. Fondse uit Middelburg hield ds. R. A. Flinterman, Geref. predikant te Goes, 'n causerie over „De reformatie van ons Psalmgezang", toege licht met psalmen uit het Psal ter 1948, door een koor gezon gen. Tot slot speelde de heer Fondse nog een viertal varia ties over een lied van J. S. Bach, waarna ds. Flinterman vooriging in dankgebed. Vlissingen „EERBIED VOOR ALLES WAT LEEFT EN GROEIT". In het Concertgebouw te Vlissingen gaf de afdeling Zuid van de Nederlandse Ver eniging tot bescherming van dieren een film- en propagan- da-avond, waar het woord werd gevoerd door de directeur der vereniging, de heer G. Nieu- wenhuijsen uit 's Gravenhage. Als uitgangspunt van zijn be toog had de heer Nieuwenhuij- sen het woord van H. M. Ko ningin Juliana gekozen: „Eer bied voor alles wat leeft en groeit". De heer Nieuwenhuysen ver telde enige frappante staaltjes van dierenmishandeling. Spr. keerde zich ten sterkste tegen de in Zeeland nog voorkomen de gewoonte om, paarden staarten te couperen. Er staat een nieuwe dierenwet op sta pel, aldus de heer Nieuwen hugsen, die het couperen van paardenstaarten zal verbieden. Ter wille van enig financieel voordeel worden soms dieren op wrede wijze mishandeld, b. v. het verhogen van de ras kwaliteiten van een hond door het beest de oren af te snij den etc. Spr. roemde de tot standkoming van het asyl te Vlissingen. Vertoond werd de film „S. O.S. voor het dier". De bijeen komst werd geprecideerd door mevr. Niemeyer. 's Middags was in „AJham- bra" voor de jeugd deze film vertoond. Als practisch resul taat. van de woorden van de heer Nieuwenhuijsen leverden Vlissingse schooljongens 28 ka tapulten in. LERAAR BENOEMD. De heer J. H. Bakker te Middelburg, is met ingang van 1 October a.s. benoemd tot leraar lichamelyke opvoeding aan de Zeevaartschool te Vlis singen. AMBTSJUBILEUM. Dinsdag a.s. zal de heer P. M. Wijtenburg, kassier van het waterleidingbedrijf te Vlissin gen, zijn 40-jarig jubileum bij deze .naa'.ochappij vieren. Middelburg 150 woningen worden hersteld. Dinsdagmiddag werd ln Mid delburg door de Algemene Woningbouwvereniging een be langrijke aanbesteding gehou den, te weten het herstel van oorlogsschade en- onderhoud aan 150 woningen aan de Ro zenstraat en omliggende stra ten. Het betreft hier een werk van circa 200.000. Op de inschrijving komen wij r.og nader terug. Herbouw in de binnenstad. Wederom zullen enkele lege plekken in de binnenstad van Middelburg verdwynen. Zowel in de Zusterstraat als in de St. Pieterstraat zgn de eerste werkzaamheden vogr de bouw van twee flinke winkelpanden begonnen. Voorts zal spoedig een begin worden gemaakt met de bouw van twee zaken in de Lange Delft. FOKKERSSUCCES. De heer P. J. den Hollander te Middelburg, behaalde op de gro te nationale pluimvee- en ko nijnententoonstelling te Pur- merend met zijn Havanna's de eerste prijs „goed-goed" en de eerste prijs „goed" met zijn Gouwenaars de eerste prijs „goed-goed" en „goed". LANDDAG» V.P.R.O. Naar wij vernemen zal de V.P. R.O. op Zondag 8 Mei 1949 in het Schuttershof te Middelburg een Zeeuwse landdag organiseren. Als inleiding zal 's morgens in Vlissingen een godsdienst oefening worden gehouden. TRAGISCH OVERLIJDEN. De heer V. te Vlissingen, die Maandag een bezoek aan een tandarts bracht, werd tij dens de behandeling door een hartverlamming getroffen en overleed onmiddellijk. OPBRENGST COLLECTE. De Emmabloemcollecte ten bate van de tuberculosebestrij ding heeft te Middelburg 1500 opgebracht. Zaterdag 2 October wordt een collecte gehouden door de Hoogelandstichting (reclasse- ringswerk). BUSSENSTATION IN GEBRUIK. Op 1 October a.s. zal het „bus- senstation" op de Bodenplaats te Middelburg waar de bussen van en naar de dorpen zullen arrive ren en vertrekken, in gebruik worden genomen Koudekerke V.C.K. II—BEVELANDERS I 0—4. V.C.K. II speelde te Koudekerke voor de competitie van de 2e klas Z.V.B. tegen Bevelanders I. V.C.K. II venoor deze wedstrijd met 40. CONCERT. Zaterdagavond gaf de muziek vereniging „Voorwaarts" te Koude kerke haar laatste concert van het zomerseizoen. Na afloop van dit concert, volgde er nog een muzi kale rondwandeling. O.- en W.-Souburg WEDVLUCHT. De vereniging van postdui- venhouders „De Luchtbode" te Souburg, hield op Zondag 25 September een wedvlucht van Quivrain. Afstand 119 km. lste prijs: C. de Kraker; 2de prijs C. de Kraker; 3de prijs: M. Pothuizen; 4de prijs: Gebr. Cal- jouw. 5de prijs: A. Rottier; 6de prijs: M. Pothuizen; 7de prijs: C. de Kraker; 8ste prijs: M. Pot huizen; 9de prijs: P. Babijn; 10de prijs: L. Leurgans. Fraai kantoor plechtig geopend. Lelijk eendje werd mooie zwaan. Dinsdagmiddag is te Domburg het op de hoek van de Singel en de Schuitvlotstraat gelegen nieuwe kantoor van de Coöp. Boerenleenbank ..Domburg" met enige plechtigheid geopend. In 1916 opgericht, begonnen met een klein aantal leden, nam het bedrijf gestadig in omvang toe. Thans telt de bank ruim 1700 spaarders, 250 rekeninghou ders en 500 leden. De behoefte aan meer ruimte kon bevredigd worden door de beschikking over een aanzienlijke reserve, zodat in November j.l. het zwaar beschadigde pand Klein Vlaan deren kon worden aangekocht. Het is flink onder handen geno men, zodat de Domburgse bank, die via de Coöp. Centrale Raf- feisenbank tegenwoordig alle bankzaken behandelt, thans over een ruim, goed geoutil leerd kantoorlokaal, een kluis, een bestuurs- en een wachtka mer beschikt. De tuin werd aan trekkelijk beplant. Vele bloemen vormden een opluistering van de openings plechtigheid. die werd bijge woond door het bestuur van de Ring van Boerenleenbanken, de voorzitters en kassiers op Wal cheren, het personeel en de oud kassier van de bank, de gemeen tebesturen van Domburg, Aag- tekerke en Westkapelle, zij, die aan de bouw medewerkten en Ledenverlies op het platteland. Kon 1946 beschouwd worden als het eerste normale jaar na de oor log, in 1947 werd de vereniging Ziekenhuisverpleging op Walche ren te Middelburg reeds weer ge plaatst voor moeilijkheden, voort spruitende uit de zich steeds uit breidende invloed en omvang van het ziekenfondswezen, aldus lezén wij in het jaarverslag 1947 van de ze vereniging. Dank zy de goede wyze van organisatie is de vereni ging er echter krachtig voor biy. ven staan, maar er moesten offers worden gebracht. Deze konden door nauwe samenwerking met het Alg. Middelburgs Ziekenfonds tot een minimum worden teruggebracht. De premie voor de ziekenfondsen werd in 1947 op 50 ct. gesteld voor alle verstrekkingen en op 40 ct. voor alle verstrekkingen behalve ziekenhuisverpleging. Er werd overeengekomen, dat te Middelburg de vereniging de ziekenhuisverple ging zou behouden, die ze reeds had als herverzekering voor de verplichtverzekerden. Terwijl men dus te Middelburg als lid bleef van de vereniging, was dit op de dorpen uitsluitend het geval wan neer men zich voor 40 ct. verze kerde by het ziekenfonds Walche ren. In de practyk bleek, dat vele leden de voorkeur gaven aan vol ledige verzekering by hun zieken fonds en deintengevolge de ver eniging verlieten. Het Algemeen Ziekenfonds en de verenlg'ng wor den voor de vrijwillig verzekerden als één geheel beschouwd. Nu per 1 Juli 1948 de premie is gebracht op 10 ct. per lid boven 16 jaar, zal zo nodig van die datum af ook aanspraak kunnen worden gemaakt op een ten behoeve van deze groep verzekerden ontstaan tekort. Dit is wel een van de be langrijkste maatregelen die door onderling overleg tot stand zijn ge komen en is van verregaande bete kenis in de toekomst. MEER OPNAMEN. De verliezen op het platteland zyn voor de vereniging, die daar de verzekeringsgedachte op sociale basis heeft doen rypen, niet aan genaam. Echter, waar de propa ganda altyd slechts gericht was op de belangen der verzekerden en zij zelf hebben te beslissen, waar zij die belangen het veiligst weten, past geen beklag. Het zal nodig zijn dat men tydeiyk omschakelt en tracht te bereiken, dat aan de vereniging Walcheren wordt gela ten voor die verzekeringen welke niet op het terrein der ziekenfond sen liggen. Het aantal opnamen steeg van 1009 in 1946 tot 1159 in 1947, het aantal verpleegdagen van 16.791 tot 19.094'/i. een grote styging dus by een. dalend ledental. Een groot deel van het tekort is hier aan t» wyten. De exploitatierekening 1947 geeft voor de A-verzekering een nadelig saldo van f 18.597.29. voor de AA-verzekerden en de B/C-ver- zekering voordelig saldi van resp. f 3891.21 en f 249.22. anderen. De burgemeester van Domburg, jhr. ir. H. L. Boo- gaert, overhandigde geschenken namens het gemeentebestuur en zichzelf. REDE VOORZITTER. In zijn welkomstwoord wierp de voorzitter, de heer W. Brand, een blik in het verleden en gaf enkele motieven voor de ver groting: crisismaatregelen en oorlog, alsmede de geldsanering brachten veel werk met zich mede. De omzet bedraagt thans 5 millioen gulden. De bank is ook behulpzaam bij de herbouw van het district, door verlening van herbouwcredieten aan plaat selijke patroons. Spr. herdacht hierna de oud-voorzitter, wijlen de heer J. de Visser. Zijn foto krijgt een ereplaats in het kan toor. Hulde werd gebracht aan de oud-kassier, dp heer C. Lou- werse, die de nieuwe kassier heeft opgeleid. Nadat de heer Brand alle aanwezigen en de genen, die aan de totstandko ming hebben medegewerkt, had bedankt, deelde hij mede, dat de bank het plantsoen aan de gemeente zal schenken, wan neer er een verfraaiing tot aan de molen zal worden gemaakt. ANDERE SPREKERS. Jhr. ir. Boogaert noemde het gelukkig, dat „Klein Vlaande ren" zo'n goede bestemming heeft gekregen en de voorzitter van de Ring, de heer J. W. van 't Hoff uit St. Laurens, noemde de Boerenleenbanken niet het doel maar het middel. Nog nim mer is iemand er een cent aan tekort gekomen. De burgemees ter van Aagtelcerke, de heer J. Bosselaar, vond niet nodig, dat in zijn gemeente 'n bank komt; er is een goede verbinding met Domburg, waar de bediening niets te wensen overlaat. Het lid de heer M. A. Romijn ver geleek de verhuizing met een sprookje van Andersen: het le lijke eendje werd een prachtige zwaan. Tenslotte haalde de heer C. Louwerse op geestige manier oude herinneringen op. Na een dankwoord van de voorzitter werd het gebouw bezichtigd, waarna men nog enige tijd ge zellig bijeen bleef. Marktberichten Veiling van 27 September 1948. Groenten: Andijvie 417; Prei —14; Uien 58; Spinazie 618; Rode kool 67; Savoye kool 610; Witte kool 4. alles per kg.; Bloem kool I 1652; idem II 12—24; idem III 4—13; Platglaskomk. I 6—8; Jd. II 57; idem III 45; Natuursla I 6—12, alles per stuk; Peen 616, per bos; Fruit. Peren: Conferense 38—54; B. Lóuise d' Avr. 4157; B. Alex Lucas 46—53; Zw. Wijnpeer 4250; B. Ciairgeau 4148; N. Porbeau 4048; Legepont 5258; Val en fabriek 1438; Appels: Cox Oranje 4069; Glor e van Holland 4047; Manks Codlin 40—47; Trun- se Goud 3138; Val- en fabr. 12 30. Blanck Alicante 66—121; Fran- kenthaler 107118; Meloen ananas 5165; idem net 3263; Bonen: Snijbonnen 20—58; Dubbele 29—46; Stokprinces 45—49, alles per kg.; Aardappelen: eigenheimers .460— 6.30; Bintjes 4—5.80.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2