PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Subsidies op levensmiddelen worden lager Spaak zorgt voor de klap op de vuurpijl Treurige toestanden in Breskens' haven De zaak Poos-Slagter M BILT Consumentenprijzen zullen daardoor stijgen 50 GRAM VET PER WEEK Strijd om Madioen. Vandaag. Toespraak tot de Sowjet-Unie Totaal verouderd en nog vriiwel niets hersteld Stijgend vervoer vraagt directe maatregelen Aanval op de luchtbrug. 191e Jaargang-No.228 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Woensdag 29 Sept. '48 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: l£ ct. per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro nr^59300 P.'zfc^Mddelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: BrouweriJstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. G 160. tel.; De regering is van mening dat de toestand van 's lands financiën niet toelaat, dat sub sidies op levensmiddelen wor den verstrekt, waar zulks niet strikt noodzakelijk is, aldus de memorie van toelichting bij de begroting van het land- bouwegalisaticfonds. In deze memorie worden enige mede delingen gedaan over distribu tie en de prijsregeling van le vensmiddelen. De subsidie, die thans op suiker wordt verleend en onge veer 15 cent per kg. bearaagt, zal komen te vervallen. De subsidie op varkensvlees zal worden verminderd door ver hoging van de consumenten- prgzen. Door verhoging van de huidenprijzen zal het moge lijk zijn tot een daarmee over eenkomende verlaging van de subsidie op rundvlees te ko men. Ook op het gebied van bo ter, bak- en braadvetten en oliën zullen dergelijke maatre gelen worden genomen. BOTER. Zo zal de toeslag op boter, die belangrijk hoger is dan de toeslag op margarine, aan merkelijk worden verlaagd. Ook de prijzen van bak- en braadvetten en spijsoliën zul len worden herzien. Voorts be staat het voornemen de te dis tribuéren hoeveelheden spijs- vetten te verhogen met 50 gram per week. Het. saldo restituties op verkoopprijzen wegens te lage consumentenprijs van normaal brood is geraamd op j 31.000.000. Gerekend is op een restitutie van 4 ct. per 800 gram normaalbrooü. Het nadelig saldo op de aan- en verkoop van suiker wordt geraamd op 2.500.000. Aan gezien de binnenlandse suiker productie niet geheel voldoen de is voor het te verwachten gebruik, dient nog suiker te worden geïmporteerd. Gere kend is op een saldo te impor teren hoeveelheid van 70.000 ton. De prijstoeslag op slacht vee is begroot op 21.000.000. Het nadelig saldo op de aan koop, verwerking en verkoop Toenemende onrust In Frankrijk. Dinsdag is de ondust in Frankrijk toegenomen en werd opnieuw melding gemaakt van botsingen tussen Gaullisten en communisten, toen laatstge noemden Gaullistische bijeen komsten in verschillende delen van het land trachtte te ver storen. De tekenen van een komende strijd tussen rechts en links in Frankrijk nemen toe, aldus Reuter. Er zijn grote stakingen aangekondigd. Gemeenschappelijke defensie van de West-Europese Unie. Er is een communiqué ver schenen over de besprekingen in Pargs tussen de ministers van defensie van de vijf lan den der West-Europese Unie. De ministers waren het eens over een gemeenschappelijke defensie-politiek, die het af zonderlijke werk van hun eigen staven zou beheersen. Zij besloten een permanente' organisatie in het leven te roepen. Deze organisatie zal zich bezig houden met pro blemen, die de productie en het verkrijgen van materiaal betreffen. De kern van een land-, lucht- en zeemacht commando zal er in opgeno men worden. Brand op dansavond. Bij een ernstige brand in een dansgelegenheid te Os- suchow bij Warschau zijn 22 personen om het leven ge komen en 30 ernstig gewond. De dansavond was georga niseerd door een organisatie van vrijwillige brandweerlie den. Er zijn verschillende arrestaties verricht op grond van nalatigheid. Doordat de ramen gegrendeld waren, konden de brandweerlieden en hun gasten niet van de eerste verdieping springen. Minister Beel in Nederland terug. Dinsdagavond om elf uur ar riveerde met het lgnvliegtuig uit Batavia, dr. L. J. M. Beel, gedelegeerde van het opperbe stuur. Dr. Beel zag er opge wekt uit. van vlees en vleesproducten wordt geraamd op 3.000.000. MELK. Als bgdrage aan het bedrijf schap voor zuivel in verband met de consumptiemeikvoor- ziening grote bevolkingscentra is opgenomen 12.000.000, als kosten van de consumptie- melkvoorziening '9.500.000 en als bgdrage aan het bedrijf schap voor zuivel voor de kos ten, verbonden aan de toeslag op de melkprijs aan veehou ders 165.000.000. De melk prijstoeslag kan ten opzichte van vorige jaren lager wor den geraamd, als gevolg van de voorgenomen verhoging van de consumentenprijs van boter. In de raming is reke ning gehouden met een verho ging van de toeslag op con- summptiemelk met 1 cent per liter tot 1 Mei 1949. Meer punten bij huwelijk. Het C.D.K. deelt mede, oat zij, die op of na 1 October a.s. een aanvrage om textiel punten indienen in verband met huwelijk 150 punten zul len ontvangen. Vóór 1 Octo ber ingediende aanvragen wor den nog volgens de oude richt lijn behandeld. De textielpo- sitie laat niet toe aan boven bedoelde maatregel terugwer kende kracht te verlenen. Oud-minister Fiévez in Commissie van Negen. Oudrminister A. H. J. L. Fiévez is benoemd tot lid van de commissie van negen voor Indonesië, in dé plaats van dr. L. J. M. Beel, thans gedele geerde van het opperbestuur In Indonesië. Actie van de republikeinse troepen duurt voort. Een woordvoerder van het republikeinse ministerie van binnenlands zaken te Djocja gaf Dinsdag en overzich van de gang van zaken op militair gebied. Hij zeide, dat het plaatselijk bestuur in de om geving van Walikoekoen en Sarangan weer normaal func- tionneert. In Blitar in Oost-Java zijn verscheidene personen, die be weerden, dat Moeso reeds pre sident geworden was, gear resteerd. De Haarlemse politie heeft in samenwerking met de rijkspolitie te Voorschoten een uitgebreide diefstal van huishoudelijke artike len opgelost, waarvan de rijkspoli tie te Voorschoten lucht had ge kregen. Twaalf jaar geëist tegen Keuvel Voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam stond Maan dag terecht P. R. Rienks, een tijdens de 'oorlog beruch te figuur in 't Gooi, de gees telijke vader ook van „Keu vel en Klessebes" uit het politieke cabaret der N.S.B. Zijn vrouw Ceesje Speenhof vervulde lange tijd de rol van Klessebes. Rienke gaf toe zonder noodzaak te hebben deelgenomen aan huiszoekin gen naar ondergedoken Jood se kinderen. Lange tijd werd hij aange zien voor de dader van de moord op A. M. de Jong, omdat hij in de Hilversumse studio's pochte op deze daad, maar dat bleek onjuist. De verdediger noemde zgn cliënt een typische hysteri cus, die overloopt van fanta sie en graag de heldenrol wil spelen. De advocaat-fiscaal eiste 12 jaar met aftrek. Op 11 Oct. wordt uitspraak ge daan. ...is het 100 jaar gele den, dat de Kroatische heerser Jellachlck nabij Buda door de Hongaren werd verslagen; ...is het 350 jaar gele den, dat Floris van Pal- landt, graal van Culem- borg, een der stichters van het verbond der ede len, werd geboren. Studieverlof voor militairen. Dienstplichtige korporaals en soldaten, die de studie aan een universiteit of hogeschool wensen aan te vangen of voort te zetten, kunnen op 'n daartoe strekkend verzoek, ongeacht de lichting, waarvoor zij voor de dienstplicht zijn ingeschreven, groot verlof krijgen, indien zg op 15 Octo ber 1948 ten minste 24 maan den in werkelijke dienst zijn of zouden zijn. Deze bepaling geldt uiter aard slechts voor hen, die in Nederland dienen en geen vrijwillige verbintenis hebben gesloten. Etigeland-vaarders in de val gelokt. Zij kregen een Duitse onderscheiding. Dinsdagmorgen werd de be handeling van de zaak tegen Poos en Slagter voor het Bij zonder Gerechtshof in Den Haag voortgezet. Mr. Ikman van Burck be handelde daarna een groot aantal schriftelijke verklarin gen over arrestaties in het tweede O.D.-proces. Zo nu en dan moest de pre sident om stilte verzoeken, wanneer het publiek al te luidruchtig zijn mening te kennen gaf over de uitlatingen van de verdachten. De procu reur-fiscaal las nog een ver klaring voor van dr. Harster, chef van de S.D. in Neder land, in welk stuk gezegd wordt, dat Poos en Slagter nauwgezet en ijverig voor de Duitsers werkten^ Voor hun grote verdiensten in het „Eng- land-spiel" had Harster hen op voordracht van Schreieder, die beiden ook hogelijk waar deerde, een onderscheiding toegekend. Naar aanleiding van het fusilleren van de 72 verzetslieden uit het eerste O.D.-proces hadden Poos en Slagter aan dr. Harster ge vraagd teruggeplaatst te wor den naar de Nederlandse re cherche, omdat zij, volgens de verklaring van Harster. be zwaar maakten tegen het ar resteren van Nederlanders, die later doodgeschoten wer den. ENGELANDVAARDERS Vervolgens kwam aan de orde het tweede punt van de dagvaarding: het in de val lokken van twaalf Engeland vaarders In Januari 1942. De mannen waren door twee V-lieden aan boord van de Sch. 81 gebracht, waar ze door 30 Duitsers werden be sprongen. Poos en Slagter be- kenden, dat ze bij de arresta tie aanwezig waren. De sergeant Reyntjes als getuige gehoord, vertelde, dat hij te IJmuiden aan boord van een logger zou gaan met nog zes anderen. Zij gingen aai boord, waar ze begroet wer den door een man in schip perstrui, maar zij werden di rect daarop door Duitsers ge grepen. Poos en Slagter er kenden, dat ze bij deze arres tatie schipperstruien hadden gedragen. In de middagzitting kwam ter sprake een verklaring van de S.D.-er Bartela. Volgens de ze heeft de heer Goedhart van Het Parool na zijn arrestatie vrijwillig veel verklaard en ook namen genoemd. Hij zou ook gezegd, hebben, waar het „Pa rool" in Zand voort gedrukt werd. Poos en Slagter vertel den dat zij in' Zandvoort de drukker Gertenbach met diens medewerkers arresteerden. De heer Goedhart zou ook vrijwil lig een getekende schets van de drukkerij hebben meegege ven. Ook de heer Lans, die in Den Haag de uitgifte van „De Vrijheid" verzorgde, zou na zijn arrestatie de naam van de drukkerij en de drukkers heb ben genoemd. SCHREIEDER. Toen verscheen Schreieder ten tonele. Hij vertelde, dat hij in Poos en Slagter bruikbare mensen zag. Zrj zgn de enige Nederlandse politieambtenaren die de „Deutse. Verdienstme- daille" gekregen hebben. De getuigen mej. Terwindt en res. eerste luit. Lauwers vertelden uitvoerig over hun lotgevallen bij „dropping" in Nederland. Tenslotte werd nog de be schuldiging, dat Slagter in Hengelo twee jaar lang als V- man en provocateur heeft ge werkt, behandeld. Berlijn Maandag in de Veiligheidsraad In de assemblee der Ver. Naties heeft de Belgische minister Paul Spaak als woordvoerder der kleine Wes terse landen een ware Davids aam-al gedaan op de Marxistische Goliath, de Sovjet-Unie. Scherp en vengnig antwoordde de anders zo gemoedelijke, voormalige Brus selse advocaat de openbare aanklager Wisjinsky op zgn Zaterdag g .uite aantijgingen. De Westerse politiek is in gegeven door vrees, zei Spaak, vrees, die gij, Uw re gering, Uw politiek aanjaagt. De Sovjet politiek is gericht op ondermijning der V.N., de Sovjet-Unie voert een im perialistische politiek. De Russen hebben in alle landen een vijfde kolonne, in verge lijking waarmee die van Hit- Ier slechts padvindersvereni gingen waren. Europa heeft genoeg ge had van Hitlerdom en fascis me verzekerde Spaak en be hoeft zich thans niet meer te onderwerpen aan enig to talitair regime. Het plan Marshall is de voortzetting van de politiek van Wilson en Roosevelt en biedt Euro pa de enige grote kans tot rpdding. Minister Spaak beschreef de argumenten van Wisjins ky, dat de verdragen tus sen de Sovjet-Unie en haar buurlanden uitsluitend ge richt waren op vrede en het West-Europese verdrag op oorlpgsophitsing als „niet zeer subtiel". Was er werke lijk iemand in de wereld, zo vroeg Spaak zich af, die ge loofde, dat Luxemburg, Bel gië of Nederland deci zou den willen nemen aan een agressieve oorlog In de afgelopen 25 jaar hadden België en Luxemburg twee oorlogen meegemaakt, kon iemand geloven, dat zg een derde kunnen overleven? Deze landen hadden zich slechts ter verdediging aan een gesloten. „Het is door de oorlog dat de Sovjet-Unie de Baltische landen, een deel van Finland en een deel van Polen heeft geannexeerd" zo vervolgde Spaak, „en door haar zeer brutale politiek dat zij Polen, Praag, Boekarest heeft be reikt, plaatsen die zij niet wenst to verlaten. Daarom voelen wij, dat zij aan de oever van de Rgn staan.' „Er is geen land ter we reld, Azië en Afrika incluis, waar vertegenwoordigers van de Sovjet-regering een gele genheid hebben gemist dat land moreel, politiek en soci aal te verzwakken." De Belgische premier ver klaarde tenslotte, dat zijn rede niet betekende dat alles verloren was. Men moest be ginnen met een compromis te sluiten. De heer Vincent Auriol, President van de Franse Republiek, onderhoudt zich met Mevr. Roosevelt bjj de ontvangst voor het officiële diner, dat de President de leiders van de delegaties ter vergadering van de U.N.O. op het Elysee aanbood. Verouderd meneer, totaal verouderd en bovendien na de bevrijding nog vrijwel nlpts aan gedaan. Kgkt U zelf maar eens rond. 't Is eenvoudig treurig! Het is de heer F. A. L. Vroon, de voortvarende secretaris van de Vereniging van Belanghebbenden bij de haven te Breskens, die deze sombere woorden spreekt, wanneer we hem vragen eens iets te vertellen over deze haven, welke toch voor geheel West-Zeeuwsch-Vlaanderen van vitaal be lang is Heeft de heer Vroon gelijk? Of is hg in zijn bege righeid voor deze haven eindelijk verbetering te krijgen tè veeleisend We hebben in gezelschap van de heer Vroon en van de voorzitter, de heer J. W. Woit_ tiez er eens rond gekeken en het is inderdaad treurig. Verzakte kaden, steigers, waarop de kranen van de over- slagcoopemtie niet mogen ko men omdat ze er waarschijn lijk zouden doorzakken. Het paalwerk verrot, stuk gescho ten, door explosies gespleten en versplinterd, Nergens Is er meer enige vering en de schip pers, die hier voor de wal moe ten komen, staan duizend ang sten uit, dat hun vaartuig met de kim tegen de stenen be schoeiing zal stuk stoten. Een paar latten houden soms een gebroken paal zo goed als het gaat in zgn ver band en zelfs zagen we een meerp'aal, die met een stuk Ijzerdraad, op zgn plaats ge houden wordt. Zo zouden we nog kunnen doorgaan, maar dat heeft wei nig zin. Breskens' haven ligt er treurig bij. De wegtrekkende Fransen hebben er in 1940 al het een en ander aan vernield, maar de grote klap kwam toch bij de bevrijding. Er moést toen iets gebeuren en de ver eniging van belanghebbenden heeft zich al spoedig na de be vrijding met een uitvoerig ge documenteerd adres tot de Ne derlandse regering in Londen gewend. Daarbij werd niet al leen de aandacht gevestigd op de ontzettende schade, welke oorlog en bevrijding hier had den aangericht, maar ook en vooral op het feit. dat deze haven volkomen verouderd is en dat men er met herstel en verbetering alleen niet komt. komt. WATER. OP DE KADEN. Eigenlijk liggen bgv. alle kaden te laag, hetgeen wel blijkt bij hoog water, wan neer het zeewater meters ver over de kaden stroomt. Bij springtij komt er zelfs een halve meter water in sommige loodsen, zeer tot schade van de daar opge slagen materialen of andere goederen. Om van de ram pen, welke zich voordoen bij abnormaal hoge water stand nog maar niet eens te spreken! Er is bgv. geen verzekeringsmaatschappij, zo verzekerden bovenge noemde heren ons, die voor de opgeslagen goederen een assurantie willen af sluiten. EEN BINNENHAVEN? De belanghebbenden hebben er in 1945 reeds op aange drongen, dat Breskens een geheel nieuwe binnenhaven, afgesloten met een schut sluis zou krggen, waar onafhankelijk van het tij ge lost en geladen zou kunnen worden en waar handel en industrie voldoende gelegen heid voor een natuurlijke ont wikkeling zouden kunnen vin den. In het belang van Bres kens, dat door het vertrek van het bedrijf van de firma van Melle reeds een zwaar verlies leed, in het belang óók van de landbouwstreek West- Zeeuwsch-Vlaanderen, welke een behoorlijke haven voor afvoer van zgn producten niet kèn missen. De bietenafvoer, welke bin nen enkele dagen gaat begin nen, belooft dit jaar bijv. zware eisen te stellen. De oogst is goed geweest en men verwacht 20 tot 25 duizend ton meer dan in 1947, toen ruim 61.000 ton afgevoerd moest worden. Hoe dat moet aflopen, weet ik nog niet, zucht de heer ^Vroon. We zijn weer een jaar verder en er is nog altgd niets gebeurd. BELOFTEN.. Er zijn natuurlijk beloften De kade en de beschoeiing zullen hersteld worden en ook aan de Oostelijke haven zul len ten behoeve van de vis sersschepen voorzienihgen worden getroffen. Maar wan neer? Het is broodnodig, vooral ook wanneer de ge meente volgend jaar het nieu we vismgngebouw gaat zetten. Op uitvoering van het plan voor een geheel nieuwe bin nenhaven durft men in Bres kens voor de eerst komende jaren al helemaal niet meer te hopen. Dat zou 6 millioen kosten. Maar werkelijk af doende verbetering van de be staande havens toch zeker vier millioen en ook die zui len op de begroting van ver keer en waterstaat voorlopig wel niet ter beschikking ge steld worden. GROEI De cijfers wijzen uit, dat er groei zit in de bedrijvigheid in deze haven. Er werd in '47 133.000 ton gelost en 120.000 ton geladen, waarbij nog komt 38.000 ton vis, welke hier aan gevoerd werd. Dit zal in 1948 nog belangrijk meer worden. Maar de groei zal terugge drongen worden, wanneer de toestand blijft zoals ze nu is. Er moet toch op korte ter mijn iets gebeuren. En als het dan niet mogelijk is. dat nu reeds de belofte van minister Ringers, dat Breskens een ge heel nieuwe binnenhaven zal krggen, gestand wordt gedaan toch zullen in elk geval de middelen moeten worden ge vonden om de bestaande ha ven weer in een toestand te brengen, welke een behoorlijke af- en aanvoer van producten en materialen mogelgk maakt. Zonder dat zal de vroegere weivaart van de streek nim mer kunnen terugkeren. Dat minister Lieftinck een sluitende begroting wil indie nen, ig prachtig, maar dat mag toch niet ten koste gaan van de primaire belangen van een streek, welke bereid en In staat is haar deel bij te dragen in het herstel van de welvaart van het gehele land. Zo denkt men er tenminste 'in Breskens over! Vóór Spaak had als laat ste vertegenwoordiger der Grote Vijf de Franse minis ter Schuman een veel gema tigder redevoering gehouden. Schuman merkte niet ten onrechte op, dat Frankrijk zijn vrienden soms verbijstert door de wispelturigheid in zijn binnenlandse politiek. In feite, voegde hij er troost rijk aan toe, blijft Frankrijk trouw aan zichzelf. Als voor naamste vraagstuk waarvoor de V.N. zich gesteld zien, zag hij de Duitse kwestie. De atoomenergie was een „zaak van leven en dood voor de wereld." ALGEMEEN DEBAT GEËINDIGD. Het eerste deel der assem blee is thans geëindigd. De sprekers van het grootste deel der delegaties hebbende stelling van hun regeringen tegenover de hangende pro blemen bekend gemaakt. Er zgn in de vijfdaagse woordenvloed harde en dui delijke woorden gevallen en de rede, die de Belgische vertegenwoordiger Spaak hield, kan als de oratorische klap op de vuurpeil gelden. Zijn regelrecht tot de Sov jet-Unie 'gerichte toespraak werd herhaaldelijk onderbro ken door een applaus zoals in de vergaderingen van de assemblee nog met gehoord was. De oratorische stroom der afgelopen dagen heeft de bed ding uitgeschuurd waarbin nen zich de komende bespre kingen zullen houden. Vrij wel algemeen is men hier van mening, dat de smalheid dezer bedding In de volgende weken tot gevaarlijke stroomversnellingen zou kun nen leiden. In de kringen der gedelegeerden verheelt men niet, dat de sombere verwachtingen, die met be trekking tot deze assemblee gekoesterd werden, bewaar heid dreigen te worden. Het debat is ten volle befieerst door de erkenning van het falen van zo menig onder deel van het werk der V.N. en door de tegenstelling- der gevormde blokken van Oost en West. DE VEILIGHEIDSRAAD. De Berlgnse kwestie zal waarschijnlijk niet voor Maandag in de Veiligheids raad behandeld worden. De Amerikaanse senator Warren Austin zal dan voorzitter zgn. Argentinië heeft de Veilig heidsraad verzocht Indië te gelasten zich uit Haiderabad terug te trekken Zolang de Nizam niet zelf voor ons verschijnt kan ik geen geloof schenken aan de door hem getekende brieven en tele grammen, zei de Argentijnse afgevaardigde. De Raad moet Indie verzoeken zich te on derwerpen aan de bepalin gen van het Handvest. Gevaarlijke Russische voorstellen. De Russische vertegen woordigers in de Berlgnse commissie voor de luchtvei- ligheid hebben Maandag voorstellen gedaan, waardoor het handhaven van de lucht brug practisch onmogelijk zou worden gemaakt. De Russen willen eenvou dig alle nachtvluchten ver bieden, waardoor 50 h 60 van het vervoer door de lucht naar Berlijn zou wor den verlamd. Verder wiilen zij het vlie gen bij mist en bg slechte weersgesteldheid verbieden. Alsof dit alleo nog niet duidelijk genoeg is, eisen de Russen verder nog ingelicht te worden over: het type vliegtuig dat Berlgn binnen komt, het registratienummer er van, de namen van de be manning en de passagiers, de soort van te vervoeren foederen, de datum en de uur van de vlucht, dc tus senlandingen en de datum van terugkeer van het toe stel. De 85 jarige weduwe J. M. C.—R„ wonende te Delft, kwam door eigen onvoorzichtigheid onder een uit Delft komende tram bij de halte Pasgeld te Rijswijk. Zij is in een ziekenhuis overleden. VOORSPELT: KOELER. Geldig tot Woensdagavond. Wisselend bewolkt. Matige, in het Noorden van het land krachtige Zuid-Westclüke wind. Koeler.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1