Nederland en de Ver. Naties De zaak Poos-Slagter NIEUWS UIT ZEELAND De oeververdediging van de „Wilhelminapolder" De zaak Weinreb in cassatie WALCHEREN LAATSTE POGING IN INDONESIË Rede dr. J. H. van Royen In de assemblee der Ver. Naties heeft Maandag: dr. H. van Royen, de Nederlandse ambassadeur In Canada een re de gehouden, die voornamelijk handelde over Indonesië. Dr. van Royen begon met de verklaring, dat Nederland nooit de bevoegdheid van de Veiligheidsraad om In Indone sië tussen beide te komen had erkend en dat nog niet deed. ..Uiterst verontrustende ge beurtenissen hebben zich de laatste weken voorgedaan bip- nen de Republiek Indonesia, zo zeide hij. Een hooggeplaatst man onder de leiders van de Republiek heeft openljjk de handtekening geloochend die hij heeft geplaatst onder de Renvllle-overeenkomst onder d? auspiciën van de commissie, die de V.N. naar Indonesië heeft gezonden. Hy handelde onder leiding van mensen, die eerst kort ge leden naar Indonesië zjjn te ruggekeerd, na een verbiyf van vele jaren in een zeker vreemd land. De Nederlandse regering heeft het zeer duidelijk ge maakt, dat zij prompt en doeltreffend zal handelen om buitenlandse infiltratie, die leidt tot nieuwe terreur en slachting, te voorkomen". „Niettegenstaande de ver ontrustende ontwikkeling van de laatste weken stelt de Ne derlandse regering vertrouwen in de gematigde en construc tieve elementen in dc Repu bliek en doet zij een laatste po ging om, zowel binnen als bui- Doodstraf tegen rechercheur geëist Onder grote publieke be langstelling werd door het Bijz. Gerechtshof te Leeuwar den de zaak behandeld tegen dc 58-jarige brigadier-recher cheur A. Kaper te Amsterdam, die tijdens de bezettlngsjax-en alom in den lande een onmen selijke terreur heeft uitgeoe fend. 25 goede vaderlanders vonden door toedoen van deze S.D.-satelliet de dood. De advocaat-fiscaal, mr. jhr. van Wjjck, achtte al de punten van de ten laatelegging bewe zen en eiste na oen uitvoerig requisitoir de doodstraf. Interlocal gesprekken worden duurder In de memorie van toelich ting op de P.T.T.-begroting voor het komende iaar wordt het tariefpeil in het algemeen bevredigend genoemd. In voorbereiding is noch tans een voorstel tot aanpas sing van het tarief voor het interlocale telefoonverkeer aan de werkelijke kosten der ge sprekken. Het aan het Rttk ten goede komende winstsaldo bedraagt 9.140.000 in welk bedrag de winst van de postcheque- en girodienst 8.569.000) ls be grepen. De winst van de rijks postspaarbank, bedragende j 8.672.000, wordt aan de re serve toegevoegd. Het bedrag, dat ln de be drijfsmiddelen in 1949 zal wor den geïnvesteerd beloopt J 90.000.000. Een kinderdievegge te Batavia. Donderdag 16 September j.l. deed een Chinese inwoner van Buitenzorg aangifte bij de politie, dat zijn drie-jarig dochtertje met dc baboe werd vermist. Na een intensief onderzoek met medewerking van de Ba- tavlase politie ontdekte men het kind by een Chinese fa milie ln de Matramamvyk. Het bleek, dat het meisje voor 50.aan de kinderlo ze Chinese familie was ver kocht. Een acte van over dracht was opgemaakt door de betreffende wijkmeester, na dat de baboe had verklaard, dat het een kind van haar was. Reeds eerder had zij een vier jarig kind aangeboden. Bij 't verhoor bleek, dat zij aan een Chinese familie ln een andere wijk van Batavia een jonge tje had aangeboden van vier maanden. De „koopprijs" was nog niet vastgesteld. Staatsmijnen openbaren plannen voor 1949. STEENKOOLPRODUCTIE: 7,200.000 TON. Ontleend is aan de toelichting op dc begroting 1940 van de Staatsmij nen voor 1949: Rekening houdend n.et een ver dere toeneming van personeels sterkte en stijging van het effect is voor 1949 weder uitgegaan van een- gteenkolenproductie van 7.200.000 ton. Ket ligt in de bedoeling de pro ductie van cokes en stikstof, welke in 1947 resp. 1 527.520 ton en 58.759 ton bedroeg en voor 1948 geraamd kan worden op resp. 1.910.000 ton en 66.000 ton. in 1949 op tc voeren tot 2.056.000 ton co kes cn 82.500 ton stikstof in eind producten. De geraamde resultaten van het gehele bedrijf laten toe om boven de rente van de bij het rijk opgenomen credieten een be drag van f 5.000.000 tc bestemmen ter gedeeltelijke dekking van het restant-verlies over 1944/1945. Naar verwachting zullen in 1949 in dc briketfabrick van staatsmijn Wilhelmlnn circa 400.000 ton bri ketten worden vervaardigd. De aardappelteelt wordt bedreigd Mededeling van minister van Landbouw Aan de memorie van toe lichting by de begroting 1949 van het departement van land bouw is het volgende ontleend: De in de loop van het afge- pen dienstjaar aangevangen internationale samenwerking op het gebied van de bestrij ding van de coloradokever maakt goede vorderingen. Intussen constateert de mi nister met bezorgdheid, dat momenteel een veel ernstiger gevaar de aardappelteelt en dientengevolge do export, niet alleen van -.aardappelen, doch tevens van bloembollen en boomkwekerijproducten be dreigt. Hij stelt zich voor zeer spoedig het tot stand komen van wettelijke maatregelen te dezer zake te bevorderen. OP WALCHEREN. Het herstel van de cultuur- ronden en van een zeer be- mgrijk deel van de levende en dode inventaris in de land bouw zal, naar verwacht mag worden, in 1949 voltooid zyn, met uitzondering van Walche ren. De werkzaamheden al daar verlopen overigens in het algemeen volgens de verwach tingen. De minster is teleur gesteld over de omstandigheid, lat het ten gevolge van tekort aan materialen en arbeiders niet mogelijk is gebleken voor degenen, die zich voor over plaatsing naar de Noord-Oost polder aanmeldden, aldaar reeds voor het seizoen 1940 bedrijven met gebouwen ter beschikking te stellen. ten de Republiek al degenen te verenigen, die bereid zijn mede te werken om de democrati sche vrijheden te beschermen". Een beperkter gebruik van het z.g. vetorecht door sommi ge van de permanente leden van de Veiligheidsraad zou volgens dr. van Royen een van de grootste oorzaken van de inmpasse bij de V.N. wegne men. „Mijn land is bereid en beslo ten alles wat in zijn vermogen ligt bjj te dragen tot het her stel van een grotere mate van harmonie tussen de tegenover elkaar staande groepen en tot een grotere vrijdom van vrees in de wereld". Langdurige pleidooien De veelomschreven en omstre den zaak tegen 'drs. Fr. Wein reb, werd Maandagmiddag we derom voor de Bijz. Raad van Cassatie in Den Haag in be handeling genomen. Drs. Wein reb, een bekend figuur .in de Iéraëlltische wereld gedurende de bezetting, was in de jaren 1942 en 1948. de opsteller van de zg. Weinreblijsten, waarop talloze namen van Joden voor kwamen -die in eerste instantie van deportatie naar Polen ge vrijwaard zouden blijven. Na de oorlog kwamen echter diverse verklaringen binnen als zou Weinreb zich schuldig hebben gemaakt aan verraad van zijn geloofsgenoten. Twee verdedigers bepleitten deze zaak. In de practisch ge heel gevulde zaak in het ge bouw van de Hoge Raad wachtte eenieder met spanning op de dingen die komen zou den. Mr. dr. Smit laakte scherp de getuigenverklaringen die voor het Byz. Hof waren af gelegd en die 'zijns inziens in strijd met de waarheid waren Bepaald ergerlijk noemde hij het onderzoek dat door de re chercheur D. was geleid en waarby de verklaringen ver draaid zouden zijn ten ongun ste van zijn cliënt. Mr. de Haas uit Utrecht ging de gevallen na waarby zijn cliënt de verradersrol zou hebben gespeeld. Met data's en straatnamen, namen van per sonen en oelnummers traentte hij ieder bewijs van schuld van zijn cliënt weg te nemen. Hierop besloot hij zijn plei dooi, excuus makend voor de lange tijd, namelijk drie en een half uur, dat hij aan het woord geweest was: „Een lange tijd heb ik van u gevergd, ech ter maar kort vergeleken bij de tijd die mijn cliënt reeds in gevangenschap doorbrengt". Ook hy verzocht om onmiddel lijke lnvrijheidsstelling. De procureur-fiscaal achtte het een zeer moeilijk parket waarin de Raad gewikkeld was. Onder deze omstandighe den stelde hij voor, de zaak nog aan te houden tot een 'de finitief antwoord was binnen gekomen. Hierop trok de raad zich terug om de onmiddellijke in- vryheidsstelling van beklaagde te overwegen. Na een kwartier keerde de Raad tei'ug en prof. Verzyl eindigde deze langduri ge zitting met te zeggen dat nog niet tot onmiddellijke in- vryheidsstelling kon worden overgegaan. Uitspraak over drie weken. Zij joegen tientallen Nederlanders in de dood. Maandagmorgen om 10 uur Ih to 's-Gravenhage voor 't Bijzonder Gerechtshof het proces begonnen tegen Leo Poos en Maarten Slagter, twee voormalige politieambte naren, die tydens de bezetting een meedogenloze strijd ge voerd hebben tegen liet Nederlandse verzet. Tientallen ver loren daardoor ln Duitse concentratiekampen of voor 'n vuurpeloton het leven. Slagtcr, vóór de oorlog inspecteur van politie, was al voor 1910 via uitstapjes van de Haagse politiezangvere- niging, In contact gekomen met. de Duitsers en toonde zich toen reeds een „brulkbaccr" mens. Er was voor deze zaak grote publieke belangstelling. Toen Poos en Slagter ln de beklaagdenbank plaats namen klonk ln de zaal van verschillende kanten onderdrukt gesis. Een oude dame maakte zich btf het zien van deze tWeè S.D.-ers zo overstuur dat zy uit de zaal geleid moest worden. werden gehoord in verband met het oprollen van de O. D.-groepen. EEN SNEEUWBAL. KLACHT TEGEN ADVOCATEN. Voordat de president mr. A. Ikman van Burck het woord aan de procureur fiscaal gaf voor het voor lezen van de tenlastelegging, dankte hij de toegevoegd advocaat mej. mr. 1. Boon, omdat zij op het laatste ogenblik nog bereid gevon den wei'd beide verdachten te verdedigen. Mr. Ikman was zeer verontwaardigd over de houding van de advocaten van Poos en Slagter, die op het laatste ogenblik hun cli ënten in de steek lieten zonder hiervan aan het Hof bericht te zenden. De pre sident deelde mede, dat h\j een aanklacht zou indienen bij de Raad van Toezicht en Discipline van advocaten te Rc'terdam. HOONGELACH. Na voorlezing van de ten lastelegging vroeg de presi dent aan de verdachten of zli wisten, dat In de jaren 1910 tot 1945 Nederland met Duitsland ln oorlog was. Poos antwoordde bevestigend maar Slagter verklaarde het aanvankemk niet geweten te hebben. Het boongelach van de zaal werd door het vinnig geklop van de president da delijk afgebroken. De luit-generaal b.d. jhr. W. Röell verscheen in de ge tuigen bank. Besproken werd de oprich ting van de O. D. en de lot gevallen van de generaal, die Fn 1942 gearresteerd werd door Poos en Slagter en ter dood werd veroordeeld. Zyn ontsnapping aan de dood zou o.m. door de in vloed van dr. Kersten op Himmler begunstigd zyn. ZIEN ER GOED UIT. „Herkent u de d= verdach ten?" vroeg de president aan generaal Röell. „Welzeker" an- woordde de generaal. „Ze zien er nu alleen veel beter uit" „Dat doen de cellenbarakken", meen de de president. Ook de volgende getuigen Verschillende getuigen, meest weduwen vah de 72 vermoorde Nederlanders, konden zich niet inhouden en riepen „moorde naars" tegen de twee verdach ten, die onbewogen voor zich keken. Voorgelezen werden schrif- telyke verklaringen, welke betrekking hadden op door Poos en Slagter verrichtte, arrestaties. In totaal noem de de tenlastelegging er 97. Dit aantal is echter slechts een gering deel van alle ar restaties, die deze twe hand langers van de S. D van Maart 1941 tot September 1944 verricht hebben. De voorlezing van al deze verklaringen duurde meer dan anderhalf uur. Onder de getuigen heerste enige ontstemming over „de stralende gezondheid" van beide verdachten. „Het lykt wel of ze uit een gezond heids kolonie komen", zei één van hen. Als laatste getuige ver scheen mexfr. Kocks, die met haar twee pleegzonen in haar drukkerij het illegale blad „Parool" drukte. Poos heeft haar en de pleegzonen gear resteerd. zy werd later weer vrygelaten, doch de pleegzo nen kwamen voor een vuur- peleton. Het was ondertussen half negen geworden en de president besloot de zitting tc verdagen. Belgische zeelieden herdacht Zondag zijn te Antwerpen de gevallenen herdacht van het elgische zeewezen gedurende de beide wereldoorlogen. Er werd een plechtige mis opge dragen waarin 'h aantal depu taties in optocht naar het mo nument op de Tavenier- plaats trok. Hier werd gespro ken door de burgemeester van Antwerpen. Kransen werden neergelegd door o.a. een depu tatie van. het Nederlandse loodswezen. Walcheren in de aether Maandagavond 7.30 u was de N C.R.V.-rubriek „actueel ge luid" geheel gewijd aan een reportage over de vorderingen bij het herstel van het eiland Walcheren. Onder leiding van Jan Vis ser werden een drietal vlotte vraaggesprekken gehouden, die de luisteraars in het kort een beeld gaven van de stand van Zaken. De loco-burgemeester van Middelburg, de heer J. W. Kö- geler, liet enige cijfers horen over de vernielingen in de Zeeuwse hoofdstad en ge waagde van de moeilijkheden die zich bij de herbouw voor doen. Do heer G. Ballintijn, secre taris van de Stichting „Nieuw Walcheren", getuigde van de wil dér Walcherense bevolking er weer boyen op te komen, ondanks de vele nadelige fac toren. Burgemeester J. L. Dreg- mans van Koudekerke tenslot te vertelde in zijn kwaliteit van voorzitter van de Stich ting „Gedupeerde Grondge bruikers Walcheren" iets over de komende oogstvooruitzich- ten. Middelburg's verwoesting en de capitulatie voorwaarden Zoals wjj dezer dagen hebben gemeld, hebben B. en' W. van Middelburg een adres aan de minister van financiën en de Staten-Generaal gezonden, waarin werd gesteld, dat hun stad een byzondere positie t. a.v. de vergoeding van oor logsschade innam omdat de verwoesting mogelyk een ge volg zou zijn geweest van niet- naleving van de capitulatie voorwaarden in Mei 1940. Naar aanleding hiervan scrijft gep. luit.-generaal W. J. C. Schuurman het volgende aan dé N.R. Crt.: Op 14 Mei 1940 werd mij door de opperbevelhebber van land- en zeemacht gelast aan de Duitse gezant m- Hotel des Indes in Den Haag mee te delen dat: „de opperbevelhebber van land- en zeemacht besloten had naar aanleiding van het bombarderen van de open stad Rotterdam en de drei ging, dat andere steden dat lot zouden delen, waartegen wij geen tegenweer konden stellen, de wapens neer te leggen met uitzondering van het gebied Zeeland, waar Franse troepen vochten, die niet onder onze bevelen ston den." Belgische onderschei dingen voor Zeeuwsch-Vlamingen. De minister v. Openb. Werken van België, de heer Behogne, zal Donderdag a.s. te Terneu- zen n aantal ei'etekens uitrei ken aan Zeeuws - Vlamingen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor 'het behoud en het weer spoedig in bedrijf stellen van de sluizen te Ter- neuzen. De minister, vergezeld van een aantal autoriteiten uit Brussel en Gent zal c.a. half één te Terneuzen arrive ren met het jacht „Artevelde". Nadat eerst bloemen zullen wórden gelegd op het monu ment van het gevallen perso neel van de Rijkswaterstaat zullen in hotel Rotterdam de onderscheidingen worden uit gereikt. TECHNISCHE AMBTENAREN BIJEEN Zaterdagmiddag hield de Kring Zeeland van de Bond van Technische Ambtenaren in Overheids- en Semi-Oever- heidsdienst in Middelburg haar eerste contactbijeenkomst in het nieuwe seizoen. De heer W. Metselaar, tech nische ambtenaar bij de Rijks waterstaat, hield een lezing over de dijkdichting van Wal cheren. Wederopbouwtaak voor gemeentebesturen. Begin Augustus heeft, zoals wij reeds gemeld hebben, de minister van wederopbouw eni ge mededelingen gedaan over de overdracht van wederopbouw werkzaamheden door het Colle ge van Algemene Commissaris sen voor de Wederopbouw aan de gemeentebesturen. De gemeenten zullen bevoegd heid krijgen om een wederop- bouwplan geheel of gedeeltelijk vast testellen en bouwwerken binnen nader vast te stellen grenzen goed te keuren. Tevens zal aan de gemeenten bevoegdheid worden verleend tot voorbereiding van ont eigening zonder voorafgaande verklaring bij de wet, dat het algemeen belang de onteigening vordert. Voorts krijgt de burge meester of een deskundige be voegdheid voor herverkaveling of toewijzing van gronden inge volge de Noodtoewijzingswet. Dan krijgen de gemeentebestu ren de supervisie over de we- deropbouwwerken, de voorbe reiding van financiële afwikke ling der particuliere herbouw en herstelgevallen en. Aan de Prov. Directie van de wederop bouw en volkshuisvesting is 'n controlefunctie toegedacht. Voor dj finantiële lasten, die ten ge volge van deze taakuitbreiding voor de gemeenten op de ge- gemeentekas komen te drukken heeft de minister een vergoe dingsschema vastgesteld. Voor wat Zeeland betreft heeft het ministerie van wederopbouw overleg ge opend met de gemeenten Middelburg en Vlissingen, de gemeenten op Schouwen en Duiveland, Tholen en St. Philipsland, en de gemeen ten in W.-Zeewsch-Vlaande ren om tot de bovenomschre ven taakoverdracht te ko men op korte termyn. Ontwateringswerken op Schouwen In de vergadering van het waterschap Schouwen ge houden in 's Landskamer te Zierikzee heeft de dijk graaf, de heer J. Klompe, mededelingen gedaan over de stand van de grote ontwate ringswerken. De werken in Den Osse zijn grotendeels voltooid. Het gebied iang de Verseputse vaart tussen Zierikzee en Kerkwerve tot aan 't stoom gemaal is in volle uitvoering. By Prommelsluis zijn echter over een lengte van 150 me ter de zijkanten van de wa tergang weggezakt. Op ad vies van het laboratorium voor grondmechanica te Delft zal de watergang eerst door bronbemaling worden droog gelegd, waarna uitgraving plaats heeft en opvulling met zand en grint tot de gewens te diepte. Bij de verdere uitvoering van ontwateringswerken zal men bruggen zoveel mogelijk vervangen door duikers Het gemaal met vijzel in de Prun- je is gereed. Het gebied by de Nieuwerkerkse vaart zal a.s. voorjaar in bewerking komen. Daarnaast rest nog het gebied Schelphoek. Wat het herstel van de wegen betreft, het volgend jaar hoopt men daarmee door te gaan. Over de situa tie van de aangrenzende pol ders zal de provinciale Inge nieur, de heer Koning, advies uitbrengen aan Ged. Staten. Het schijnt, dat er in deze kwestie schot komt. Zwarte handel op de Goese markt. Naar het A.N.P. van de pers dienst van het ministerie van eco nomische zaken verneemt, werden op de weekmarkten te Goes, Rot terdam, Haarlem. Leiden, Groenlo en Den Haag door de prijsbeheer- singsambtenaren overtredingen achterhaald op het gebied van de handel in serviesgoed. De tegen normale prij zen van de fabrieken ge kochte artikelen werden door be paalde groothandelaren tegen te hoge prijzen aan de detailhandel verkocht, welke op zijn beurt aan marktkooplieden leverde, uiteraard veel te duur. Welk gevolg dit heeft voor de prijzen welke het publiek betaalt, blijkt uit de volgende cijfers: kom metjes van 11 cent werden op de markt verkocht a voor één gulden, een Rotterdamse detailzaak betaal de aan zijn grossier 400 pet. boven de geoorloofde prijs, waarbij men zich trachtte te dekken met ver valste facturen. Een detaillist te Leiden verkocht theeserviezen van I 10.80 voor 49.50. Grote partijen handelswaar wer den tc Goes, Rotterdam. Leiden. Haarlem, Den Haag eh Groenlo in beslag genoemen. Vlissingen Bonkaarten halen. Woensdag zijn te Vlissingen aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de letters W t.m. Z. VOOR DE JONGENS IN INDIE. Maandagmiddag 3 uur werd in „Concordia" te Vlissingen - dóór Mevr. Vleugel—Florusse de ten toonstelling geopend, waarvan de opbrengst ten bate komt aan de Zeeuwse jongens in Indië. In haar openingswoord heette mevr. Vleu- gel-Elorusse alle aanwezigen wel kom en zij hoopte dat velen de tentoonstelling, die tot Woensdag avond duurt, zullen bezoeken. Ve le dames hebben haar medewerking verleend door het maken van hand werkjes en zij hoopte dat alle be zoekers mild zouden geven voor het mooie doel. Hierna voerde de heer de Buck, als voorzitter van de Band Neder- land-Indië in Vlissingen, het woord. De tentoonstelling die diverse soor ten handwerken omvat, maakt een goed verzorgde indruk en de zaal is aardig versierd met planten. De tentoonstelling is werkelijk een bezoekje waard. Ter gelegenheid van het 3-jarig bestaan van de Vlissingse Boksclub zullen 16 October wedstrijden ge organiseerd worden. De hoofdpartijen worden ge bokst tussen Dijkman, Amsterdam, 2e in de A-kampioenschappen '48 zwaargewicht, tegen Theelen. Eind hoven. -eveneens een A-klasser. De Vries, Amsterdam middenge wicht tegen Sanders, Eindhoven. Verder boksen M. Kerkhoven te gen C Rademaker, Amsterdam; J. Meulmeester tegen A. Kneppers, Amsterdam, Ook deze laatsten zijn 3 A-klassers. Aanvragen om calamiteus verklaring Maandagmiddag even over half drie werd het laatste van de tien zinkstukken ter verdediging van de onderzee se oever van de O. Beve- landpoldei naby het Goese Sas neergelaten. Terwyl de stoomfluiten van de sleepbo ten gilden, zonk het 1200 m2 grote zinkstuk langzaam om laag onder de druk van een slordige 350 ton bazalt, wel ke door rappe handen van de bakken af erop geslingerd werden. Weer is er thans in enkele maanden tijds voor 400,000 naar de bodem van de Oosterschelde verdwenen! De oeververdediging is voor het Waterschap de wilhelmi napolder, evenals trouwens voor andere waterschappen, het grote zorgenkind. Door uitschuring van de onderzee se oever, er worden diep ten van 2550 meter ge peild deden zich in de oorlogsjaren, toen het leggen van zinkstukken niet moge lyk was. twee dijkvallen voor ln de Wilhelminapolder en de O. Bevelandpolder. Het leg gen van nieuwe dijken kost te toen reeds een millioen gulden by elkaar, terwyl resp. 10 en 8 H.A. kostbare grond voor de landbouw verloren ging. Hierbij nog niet gere kend de inundatieschade voor de Mij de Wilhelminapolder, die ook wel op 2 millioen kan worden geschat. Ter voorkoming van nieuwe dijkvallen zijn vorig jaar on geveer vor de sluizen dertien zinkstukken neergelaten, een werk van 700.000, terwijl thans voor de O. Beveland- Eolder tien stukken met een otaal oppervlak van 12.000 m2 zyn gelegd. By dit laat ste werk dat een zeer voor spoedig verloop had, werd in totaal 3600 ton zinksteen gestort. Hiermee is men niet klaar, want thans zal nog 'n oppervlakte van 23000 m2 met ruim 20 millioen kg. na-- bestort worden. Wil de Wilhelminapolder op de duur behouden kunnen worden, dan zal in de toe komst nog een geheel aan eengesloten verdediging ge maakt moeten worden, het geen nog f 2 millioen zal vergen. De enorme kosten kunnen evenwel niet meer door het Waterschap zelf ge dragen worden In de na jaarsvergadering van de Pro vinciale Staten zal daarom een aanvrage om calamiteus- verklaring van dit Water schap in behandeling komen. M. Riteco tegen P. v. d. Waart, Amsterdam: J. v. Boven tegen P. Smit, Amsterdam: P. Uyl tegen P. v. Loenen, Amsterdam; II. v. Leeu wen tegen H. v. Ingen. Amsterdam; C. v. d. Burg tegen B. Wuurman, Amst.rdam; H. de Klerk tegen de neger Alexander, Amsterdam; P. de la Beij tegen J. Gunter. Het belooft een spannende strijd te worden. FILM HUISHOUDELIJK»' VOORLICHTING. Maandagavond hield de plaatse lijke afdeling der Commissie voor H ïishoudelijke- en Gezinsvoorlich ting een propaganda-filmavond in het Concertgebouw te Vlissingen. Wethouder L. P. van Oorscht sprak een openingswoord. Mevr. Duikers uit Rotterdam sprak over „Arbeid is een zegen, werken schenkt vreugde, en vol doening", Zij wees op de onmis baarheid van voorlichting op huis houdelijk gebied, en sprak de hoop uit dat ook in Vlissingen huishou delijke cursussen opgericht zouden worden, die door ygle „Huismoe ders" bezocht zouden worden. Daat-na werden de films „Onze broodmaaltijd" en ..Hoe maakt men van oud nieuw" vertoond. Dinsdagavond zullen deze films vertoond worden in het Öntspan- ningsgebouw Havendorp. Serooskerke Bonkaarten halen. Woensdag zyn te Seroosker ke aan de beurt de nieuwe bonkaarten- af te halen de niet-zelfverzorgers. Biggekerke BONKAARTEN HALEN. Donderdag zijn te Biggeker ke de zelfverzorgers aan de beurt de nieuwe bonkaarten af te halen. Veere BIETENCAMPAGNE TE VEERE BEGONNEN. Maandagmiddag 27 Septem ber werden te Veere de eerste suikerbieten op de kade aan gevoerd. Oostkapelle E.H.B.O.-DIPLOMA'S UITGEREIKT. Zaterdag jl. had de uitrei king plaats van diploma's aan de geslaagden der E.H.B.O. afdeling Oostkapelle. Met een passend woord aan elk der geslaagden reikte de ere-voorzitter, burgemeester Sprenger ,de diploma's uit. Ook dr. Bom en zijn echtge note waren hierby aanwezig, De geslaagden zijn C. den Hollander, Jacs Kooman, P. Louws, J. Mesu en W. v. d. Woestijne. Aan dr. Bom werd uit waar dering voor de gegeven lessen een cadeau overhandigd. KUNST Cor Kee improviseerde. Een improvisatieconcert, zo als de Amstei-damse organist, Cor Kee, Zaterdagavond in de Grote Kerk van Goes gaf, heeft iets zeer aantrekkelijks. Men is namelijk getuige van het proces, dat men compone ren noemt, want in feite is improvisatie niets anders dan compositie. Er wordt echter één frase in dit proces over geslagen, n.l. de notatie, het geïmttroviseerde toondicht wordt niet opgeschreven. Im provisatie zal daarom dikwijls spontaner zyn dan composi tie. De mogelijkheid om wel overwogen een muziekwerk samen te stellen is volkomen uitgesloten, de stryd tussen geest en materie moet op het moment, dat de muziek gaat klinken, uitgestreden zijn, cor rectie kan niet worden aange bracht. Ook speelt de disposi tie van de concertgever een grote rol. Wanneer de impro visator niet gedisponeerd is, moet het concert op een mis lukking uitlopen. Cor Kee was Zaterdagavond in voortreffelijke vorm.- Een drietal organisten had hem het volgende programma op gegeven: preludium en fuga, variaties over „Nu syt wefie- come", een driedeligè sonate op het koraal „Allein Gott- ln der Höh' sei d'Ehr", een pas- sacaglia op een psalmmelodie en een toccata eveneens op een psalmmelodie. De organist voerde deze opgave op buiten gewone wijze uit. Hy beheerst de elementen der muziek; vorm harmonie, contrapunt, rhythme en metrum hanteert hy op geniale wyze. Speciaal het preludiuyi en fuga en de variaties op „Nu syt wellecome" boeiden bijzon der. Vooral de in de kerk aan wezige organisten zullen van dit concert zeer genoten héb ben de K. kosten. Een goedkoper plan zal door genoemde commissie worden overgelegd. Verschillende leden drongen aan od zo mogelijk uitvoe- x-ing vóór de winter. De voorzitter deelde mede naar aanleiding van klachten over te snel rijden van.auto's, dat eerst daags de borden zullen worden ge plaatst aangevende de maximum snelheid van 40 km. Voorts dat in overleg met de heer Broerse een plan van beplanting voor de ber men van de Noordweg van de grens Middelburg tot de kom van Briegdamme in voorbereidingis, behoudens goedkeuring van het Polderbestuur. Naar aanleiding van vragen door de heren Hamelink en Koole Mzn. deelde de voorzitter mede dat de bermen in dit gedeelte worden ge lijkgemaakt. De voorzitter deelde mede dat Vlissingen nog eet} viertal lan taarns heeft toegezegd en dat op donkere punten de bewoners him buitenlichten zullen laten branden. Voorts dat plannen tot electrifica- tie in voorbereiding zijn. "i Aangeboden WercT :de ."-rekening 1947. De heren Hamelink en R\e- mens werden aangewezen als léden der commissie van onderzoek. Vastgesteld werd de vergoeding voor ophalen van huisvuil tot een bedrag van f 840 per jaar. Met in gang van 8 Augustus werd dit werk opgedragen aan J. van de Bosse. Met algemene stemmen werden de volgende voorstellen van B. en W. aangenomen: het aanvragen en aanvaarden van een voorschot in gevolge art. 56 der Woningwet voor electrificatic van de woningwet woningen „Huis en Hóf": deelne ming in de N.V. Watermaatschap pij „Midden-Zeeland" en aanslui ting onrendabele gebieden. Begon nen zal worden met aanleg in de Grijpskerkseweg; toestemming .van een jaarlijkse subsidie van.f 25 per j2ar en per leerling boven de 4 jaar aan de Vereniging Christelijke Kleuterschool. Benoemd werden tot leden van de commissie van advies bedoeld in artikpl 8 van de Woonruimtëwet de heren K. A. Hamelink, J. Hille- brand, J. Koole Mzn., J. Mesu en S. Simonse. Bij de rondvraag zegde de heer Hamelink dat hem klachten berei ken over het onderhoud van het plantsoen bij het monument oor logsslachtoffers. De voorzitter zegt onderzoek en zonodig voorziening toe. i eeuwse nippen Geslaagd voor 3e stuurman op de Handelsvaart P. Blankert, leer ling van de De Ruyterschool 'te Vlissingen. De Zaterdag gehouden col lecte voor het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten" te Souburg, bracht 138.51 op. Geslaagd te 's-Gfavenhage voor "t voorlopig diploma scheeps- werktuigkundige de heer J. Walt- huis te Middelburg. St. Laurens DE STRAATVERLICHTING. Vrij dagmiddag vergaderde de ge meenteraad van St. Laurens onder voorzitterschap van burgemeester van 't Hoff Door de A.N.W.B. werd verzocht toetreding als lid voor een jaarlijk se contributie van f 25. B. en W. stelden voor te volstaan met de reeds eerder verleende subsidie van f 10. Aldus besloten. Ingekomen was van de commis sie overleg Landschapsschoon ,de mededeling, dat voor het door B. en W. ingediende plan voor egali satie en beplanting der ruïne te Brlgdamme, geen toestemming zal worden verleend, gezien de hoge Officiële Publicaties SPREEKUUR WETHOUDER VOLKSHUISVESTING VLISSINGEN. De wethouder van Volkshuisves ting te Vlissingen zal Donderdag 30 Sept. a.s. geen spreekuur houden, maar in plaats daarvan op Vrijdag d.a.v.. des middags van half vier tot vijf uur, in het kantoor van de Woningdienst. Nagekomen advertentie Hodiau mortis, tuté neantindite, nia kora Umiko, Sinjoro A. VAN OORSCHOT Ke li ripozu en paco. Nome de la Esperan- tosekcio. „La estonto estas Nia" Vlissingeno, la. 25 ah de Septembro 1948.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2