PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wisjinskij keert zich tegen „oorlogshitserij" De blokkade van Berlijn voor de Veiligheidsraad Communistische opstand op Java breidt zich uit Ondernemersbelasting nog niet verhoogd De Zeeuwse Grondkamer BILT Voorstel tot vermindering van de bewa pening en verbod van atoomwapens Vandaag In 1950 verkiezing van gemeenteraden? Gevangeniswezen wordt verbeterd. MAX VAN POLL OVERLEDEN. DE VOORSPELT 191e Jaargang - No.226 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN g£>' ni^5930™ P.Z.G^Middelburg. Maandag 27 Sept. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal: franco per post ƒ4,per kwartaal. Losse nummers 10 cent. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr.G 160. tel. 28 De Verenigde Naties in Parijs In de Assemblee der Ver. Naties heeft de „leider van de oppositie", de Sovjet-afgevaardigde Wisjinsky, voor de verwachte stunt gezorgd door zich in 'n lange redevoering te keren tegen de „oorlogshitserij." Aan het eind van zijn rede diende hij een resolutie in, waarin wordt voorgesteld, dat de Grote Vijf binnen 'n jaar al hun huidige land-, zee- en luchtstrijdkrachten zullen verminderen. Alle atoomwapenen voor de aanval dienden te .worden verboden, waarbij een internationaal controle-orgaan bin nen het kader van de Veiligheidsraad toezicht en controle zou uitoefenen. Wisjinsky richtte zijn hoofd aanval op de Ver. Staten, die volgens hem leiding geven aan de bewapeningswedloop. De politiek van de V. S. na de tweede wereldoorlog werd Sekenmerkt door de volgen- e punten: 1. Openlijke steun aan landen met „de meest reactionnaire regimes"; 2. de organisatie van militaire al lianties; 3. bouw van nieuwe militaire steunpunten; 4. on gebreidelde oorlogspropagan da tegen de Sovjet-Unie; 5. bewapeningswedloop; 6. atoombom-verheerlijking. Een Brits-Amerikaanse staf zou in het geheim de belangen van de vrede bedreigen. Als bewys voor de plannen tot een nieuwe oorlog voer de Wisjinsky aan de gecom bineerde Anglo-Amerikaanse vlootmanoeuvres en do artike len in kranten en periodie ken, waarin „op onbeschaam de toon" diverse plannen om de Sovjet-Unie aan te vallen besproken worden. Reactionnaire kringen zaai en met behulp van kranten en boeken, die in millioenen exemplaren verspreid wor den, haat tegen democratie en socialisme. Ook hoge func tionarissen nemen aan de campagné deel. Wisjinsky noemde in dit verband een aantal namen, onder wie James Forrestal en Kenneth Royal, de Amerikaanse mi nisters van landsverdediging en oorlog. Ook Tiygve Lie kreeg een veeg uit de pan. Hij had in zijn verslag over de Ver. Na ties het plan Marshall ge noemd. Dal was onjuist, be toogde de Sovjet-afgevaar digde, want het plan Mars hall werkt volkomen buiten de Ver. Naties om en onder mijnt de onafhankelijkheid van de er aan deelnemende landen. Verder was Wisjinsky van mening, dat belangrijke aan bevelingen van de vorige as semblee volkomen genegeerd waren, o.a, die in verband met Palestina. Ook de Vei ligheidsraad had in de Pa lestijnse kwestie zijn plicht niet gedaan. Evenmin de Commissie van Goede Dien sten uit die Raad, die in In donesië werkt. Deze commis sie koos de zijde van de Ne derlandse overheersers en legde aan de Republiek de knechtende Renville-overeen- komst op. Zijn grootste ovatie kreeg hij echter bjj het einde van zijn rede, toen hij de tekst van zijn ontwapeningsresolu tie voorlas en de hoop uit sprak, dat de algemene ver gadering een duurzame bij drage tot de vrede zou leve ren. PROPAGANDA. De reactie van de meeste afgevaardigden op de rede was, dat ze weinig nieuws inhield. Het voorstel tot vorming van een controle-lichaam voor de ontwapening werd in de eerste plaats van „propagan distische waarde" geacht en niet voor verwezenlijking vat baar. Beroep van Queuille op arbeiders en boeren. De Franse premier, Henri Queuille, heeft in een radiorede een beroep op <de arbeiders ge daan het economische leven niet te verstoren door node loze stakingen. Als gevolg van de nieuwe belastingen, zo zcide hg, zal de begroting voor dit jaar beslist in evenwicht zijn. Hij waarschuwde de boeren, dat, als aan het verzoek van de regering redelijk te zijn, ten aanzien van levering en prijs van voedingsmiddelen niet wordt voldaan, de regering „doeltreffende" maatregelen zou nemen. De zaak is thans definitief beslist. Verscheidene personen wer den gewond bij gevechten tus sen voor- en tegenstanders van generaal de Gaulle in een zaal in het Oostelijke deel van Pa- rys. Een grote politiemacht veegde de zaal schoon. Bij zijn vertrek uit New- York heeft Pierre de Gaulle, burgemeester van Parijs, ver klaard, dat zijn broer, generaal Charles, de volgende verkie zingen in Frankrijk „zander •nige twjjfel zal winnet" De critiek op de „oorlogs hitsers" was slechts een af spiegeling van de gelijksoor tige beschuldigingen van Mo- lotov op de vorige assemblee. Het Amerikaanse blad de „New York Times" schrijft: Het voorstel betreffende het bulten de wet stellen van de atoombom is onaan vaardbaar, daar het van de Ver. Staten zou eisen, dat deze van de bom afstand doen, zonder de waarborg, dat de Sovjet-Unie eveneens zo zal handelen De „New York Herald Tri bune" van haar kant ver werpt beslist alle voorstellen van Wisjinsky, die zo schrijft het blad, enkel „producten van de propagandadiplomatie zijn." „AL TE GEK". Het Lagerhuislid Sir Thomas Moore, één van de Britse per soonlijkheden, die door Wys- jinsky als „oorlogstokers" wor den bestempeld, heeft verklaard, dat die bewering „al te gek" is. Ze steunt op redevoeringen waarin ik heb voorgesteld, aan maarschalk Stalin op vriend schappelijke en kordate wijze te zeggen: „Wat wilt ge oorlog of vrede? Zo gij vrede wilt, dan zullen we u terzijde staan met al de krachten waarover wij beschikken". Sir Thomas zeide dat hij En geland doorkruist heeft gedu rende vier jaar. „om overal de vriendschap met de Sow jet- Unie te prediken". „Ik heb daar aan een einde moeten maken, omdat- ik gezien heb, dat de vriendschap maar van één kant komt". P.T.T. accepteert ball-pointpennen. Aanvankelijk had het Staats bedrijf der P.T.T. het gebruik van ball-point pennen in zijn dienst verboden. Een onder zoek heeft uitgewezen, dat dit verbod niet behoeft te worden gehandhaafd. Onderhandelingen volkomen mislukt. De Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hebben besloten de blokkade van Berlyn voor de Veiligheidsraad te brengen. Dit besluit werd genomen tijdens een conferentie te Parijs van de drie ministers van buitenlandse zaken, waarin gedurende V/s uur de Russische antwoordnota over de Berlijnse kwestie werd besproken. In 'n communique werd deze nota „onbevre digend" genoemd. De Sowjet-regering heeft namelijk geweigerd de verzekering te geven, dat de blokkade zal worden opgegeven. Eindelijk is er meer licht geko men op het verloop der bespre kingen in Moskou. Het Russische nieuwsbureau Tass heeft een uiteraard eenzijdige verkla ring over de oorzaken van de mislukking uitgegeven. Het belangrijkste punt van geschil schijnt te zijn geweest, dat de Sowjets de controle over het verkeer en de luchttoevoer tussen Berlijn en de Westelijke zones wilde blijven uitoefenen. De Westelijke mogendheden wensten zich daar niet in te schikken. „In een nota van 14 Juli, ver klaarde de Sowjetregering, dat de situatie in Berlijn het resul taat is van een schending van de beslissingen te Potsdam. De ze schending bestond in de af zonderlijke valuta-hervorming in de Westelijke zones, de in voering van een geldsoort in Berlijn, benevens in de politiek van het „verminken" van Duits land. Dit had de Sowj et-comman dant gedwongen om het verkeer tussen Berlijn en de Westelijke zönes te verbieden. Daar er ech ter voorstellen van de kant van de Westelijke mogendheden wa ren gekomen, was de Sowjet regering tot besprekingen over gegaan. De vier mogendheden waren het eens geworden over de volgende punten 1. De re stricties betreffende het vervoer Moeilijkheden bij de Italiaanse communisten Er lopen in Rome geruchten over de moeilijkheden in de Italiaanse communistische par tij. Er zou kans bestaan, dat de pas herstelde Togliatti. die als te slap wordt beoordeeld zou moeten plaats maken voor de meer fanatieke Luigi Longo. Deze heeft in een analyse van de politiek der partij voor het centraal bestuur verklaard, dat de beweging te „lauw" was ge worden en een ideologische op- frisser nodig had. Diegenen, die niet waardig zijn voor de partij te werken, zullen er uit verwijderd worden. Een Tsjechische regering in balling schap. Er zal een „vrije Tsjecho-Slo- waakse raad" worden gevormd, in oppositie tegen de door de communisten overheerste rege ring in Tsjecho-Slowakije, zo heeft dr. Hotza, sêcretarïs-gene- raal van de Tsjecho-Slowaakse democratische partij te New- York meegedeeld. Hij schatte dat 10.000 politieke vluchtelin gen zich bij de raad zouden aansluiten. De zetel zal waar schijnlijk in de Ver. Staten ko men. en de handel tussen Berlijn en vde Westelijke zones zouden worden opgeheven; 2. Tegelijk hiermee zou de Duitse mark van de Sowjetzöne als enig geldmid del in Berlijn worden geïntro duceerd. De vier commandanten stuit ten tijdens de besprekingen op het bovengenoemde geschil en de onderhandelingen werden afgebroken. .is het 10 jaar geleden dat de „Queen Elisabeth", het grootste schip ter we reld, te water werd gela ten; ..is het 4 jaar geleden, dat de Slag om Arnhem was geëindigd. Generaal-majoor Djokosoejono die door minister-president Hatta werd gedegradeerd tot kolonel, is weer op het eerste plan gekomen bij de staats greep in Madioen. Kolonel Djo kosoejono is door de commu nisten benoemd tot militair gouverneur van Madioen. Naar de „Volkskrant" verneemt, wordt thans ernstig overwogen om de gemeenteraadsverkiezin gen een jaar uit te stellen. Zy zouden dan in plaats van in 1949 in 1950 plaats vinden, gelijk met die voor de Provinciale Staten. De gemeenteraadsverkiezin gen zijn in 1946 bij uitzonde ring voor 3 jaren geldig ver klaard, omdat een drievoudige verkiezing, zoals in laatstge noemd jaar gehouden is, voor de staatsburgers een te zware belasting uitmaakt. Te voor- zien was immers, dat de ge schiedenis van 1946 zich in 1950 herhalen moe^t. Om dat te voorkomen is vastgelegd, dat de gemeenteraadsverkie zingen een jaar eerder dan normaal zouden worden ge houden. Maar nu de Grond wetswijziging tussentijdse ver kiezingen voor de Tweede Ka mer hebben noodzakelijk ge maakt, vervalt de reden voor deze vervroeging. De normale toestand van. vroeger kan dientengevolge makkelyk wor- den hersteld: in 1950 verkfe- zingen voor de Provinciale Staten en de Gemeenteraden en in 1952 als er weer niets tussenkomt verkiezingen voor de Tweede Kamer. Koningin juliana naar Het Loo. H.M. de Koningin heeft zich Zaterdag met Prinses Marijke naar het Loo begeven om al daar enige rustige dagen door te brengen als gast van Prin- ees Wilhelmina. Hij was bij 600 arrestaties betrokken. In bezettingstijd is Deddo Gerringa, commandant van de Arbeits Kontroll Dienst, die Zwolle en wijde omgeving on veilig maakte, bij 600 arresta ties betrokken geweest. Ver scheidene slachtoffers kwamen in Duitsland om het leven. Voor het Arnhemse Brjz. Ge rechtshof werd tegen hem 15 jaar geëist. Het vonnis luidde 18 jaar opsluiting. (Van onze parlementaire redacteur). Op 1 September van het vorige jaar diende de commissie voor de verdere uitbouw voor het Gevan geniswezen, haar rapport in. Zij gaf een aantal behartigingswaar- dige aanwijzingen voor de vernieu wing van de gevangenïsarbeid over een breed front. Thans komt de verwezenlijking van haar denkbeelden in de Rijks begroting voor 1949 reeds gedeelte lijk tot uiting. Uit het terugtreden van het cellulair stelsel volgt, dat zowel de arbeid als het luchten in gemeenschap zullen kunnen plaats hebben, terwijl ook bij de gods dienstoefeningen de strenge afzon dering niet behoeft te worden ge handhaafd. Voorts zal aandacht moeten wor den geschonken aan de besteding van vrije tijd door de gedetineer den, terwijl aan de cellen, voor zo ver als woonvertrekken gehand haafd, een beter aanzien dient te worden gegeven. Hiervoor wordt op de begroting voor 1949 een bedrag van f 900.000 geraamd. ONRUST RONDOM MAGELANG. Zowel de communisten van Madioen als de troepen van de Djocja-republikeinen blyven vorderingen melden. Het is niet duidelijk, wie thans aan de winnende hand is. Volgens het persbureau Antara zou de laatste operatie tegen Madioen zeer spoedig aanvangen. Volgens een bericht van Za terdag zouden de republikein se troepen weer de contróle hebben over Tegalredjo, 15 km. ten Oosten van Magelang en over Sarangan, ten Oosten van Solo. Zondag meldde evenwel het persbureau Antara het officiële persbureau van de Djocja-republiek dat te Poerwodadi in Zuid oost Semarang, door kolo nel Sajoeti een communis tisch bewind is geprocla- Verhoging tabaksaccijns maakt ons rokertje duurder. Geen toeslagen meer voor kleine landbouwbedrijven. Enige tijd geleden kwam de regering met een wetsontwerp tot verhoging van de opbrengst van enkele belasting-en voor het voetlicht, om daardoor de uitgave van j 85 millioen voor toeslagen ten behoeve van de landbouwbedrijven op lichte gronden voor 1947 en 1948 te dekken. Men wilde dit zoe ken in verhoging van de ta baksaccijns en enige uitbrei ding van de weeldebelasting, terwijl voor 1949 een verho ging van de ondernemersbe lasting werd voorgesteld. Thans deelt de regering in de memorie van antwoord me de, dat zij niet het voornemen heeft verdere toeslagen ten be hoeve van de kleine landbouw- bedryven te verlenen. Nadere overwegingen in het licht van het streven der Benelux heb ben de minister de overtuiging gegeven, osJt een verhoging van de ondernemingsbelasting niet opportuun is. Het desbe treffende onderdeel van het wetsontwerp is daarom terug genomen. De geraamde opbrengst van de voorgestelde belastingmaat regelen daalt nu met f 13 millioen per jaar. De minister wil nu de opbrengst van de beide andere voorgestelde be lastingmaatregelen over een langer tijdvak dan twee jaar als dekking van de by slagen beschouwen. DURE SIGAREN DUURDER De verhoging van de tabaks accijns zal niet ten laste van het bedrijfsleven worden ge- Naar verluidt heeft Serrano Suner, Franco's vroegere minister van buitenlandse zaken, aan de Frans-Spaanse grens een onder houd gehad met het hoofd van „het republikeinse Spaanse bevrydings- comité", Indalecio Prieto. bracht, maar zij zal er wel toe leiden, dat voor de industrieën nieuwe middenstandsprijzen worden vastgesteld. Voor de goedkopere sigaren behoeft dit geenszins een bedrijfsverho- ging te betekenen, aangezien de huidige heffing van 40 op centen op de accijns in vele gevallen reeds een afronding naar boven van het opcenten- bedrag nodig maakt. Deze af ronding zal veelal de accijns verhoging van 26 tot 27 kunnen opvangen, zodat geen prijsverhoging plaats vindt. Het zelfde doet zich voor bij de goedkopere senoritas. Met betrekking tot de duur dere sigaren en do sigaretten en kerfk-'bak zal aan een ver hoging niet zyn te ontkomen, 't Blijft de industrieën echter mogelijk de pryzen v. d. goed kopere tabaksfabrikaten in mindere mate te verhogen dan die van de duurdere. Elf millioen voor voogdijkinderen. (Van onze parlementaire redacteur). Op de Justitie-begroting voor '49 is geraamd voor subsidie aan ver enigingen wegens kosten van ver pleging en kosten van begrafenis van Regerings- en voogdijkinderen f 11.000.000.voor subsidie aan verenigingen en aan andere op het terrein der kinderbescherming werkzame corporaties wegens alge mene kosten over 1948: f 150.000.— en voor subsidie wegens de kosten voor nazorg ten behoeve van Rege rings- of voogdijkinderen of uit een Rijksopvoedingsgesticht of tucht school ontslagen verpleegden f 7000 Het lijkt mogelijk dat voor 1949 met elf millioen kan worden vol staan. Het algemeen subsidie zal slechts bij hoge uitzondering gege ven worden. Hierdoor kan f 450.000 minder worden geraamd dan voor 1948. Het aantal Regerings- en voog dijkinderen in particuliere zorg. bedraagt thans circa 15.000. Er is echter nog steeds toeneming van dit aantal te constateren en wel zodanig, dat voor 1949 met een totaal van 16.000 kinderen rekening moest worden gehouden. HAAR TAAK EN WERKWIJZE. Het pachtsprijspeil. De Grondkamer voor Zee land gevestigd te Goes stelt het pachtprijspeil vast en deze kamer bekijkt alle pachtcontracten, die in deze provincie worden gesloten. Dat is voor onze landbou wende provincie een bijzonder belangrijk werk want het raakt ten nauwste aan de be- staansbelangen van- de land- pachters en grondbezitters. In den beginne is er in Zee land nogal wat misverstand gevyeest oveT de bedoeling van de nieuwe pachtwetgeving. Zeeland was de laatste provin cie, die in 1940 een pachtbu reau de directe voorganger van de Grondkamer kreeg en dat ging 'n beetje over de hoofden van de landbouworga nisaties heen, welke het niet met elkaar eens konden wor den over de samenstelling van het toenmalige Pachtbureau. In Sept. 1940 werd ten slotte van Den Haag uit het pachtbureau voor Zeeland ge vormd. Deze datum geeft overigens voldoende ophelde ring over de toen nogal wan trouwende houding der Zeeuw se landbouworganisaties. In 1941 werd het pachtbu reau ingevolge het Pachtbe- sluit omgezet in een Grondka mer en daarmee kon dus voor Zeeland volledig doorgevoerd worden het ganse samenstel van maatregelen, waarmee men hoopte de rechtpositie van de landpachters te verbe teren of althans te bescher men tegen verslechtering. PRIJSBEHEERSING. Al dadelijk kwam daar een prysbeheersingselement bij, want het bleek nodig de land pachten voorlopig te bevriezen op het peil van 1939. Later is die bevriezing weer enigszins losgelaten en nu is het zo, dat de Grondkamer het pachtprijs- peil voor Zeeland vaststelt, waarbij in verband met het gestegen algemene prijspeil een norm wordt aangenomen, die gemiddeld 10 15 ho ger ligt dan in 1939. Dit betekent niet, dat de werkelijke prijzen in de pacht overeenkomsten algemeen met dit percentage omhoog mogen gaan. Elk geval wordt name lijk afzonderlijk naar billijk heid bekeken. Het is wel eens voorgekomen, dat een pacht prijs met 20 of meer om hoog ging, omdat de prijs van 1939 abnormaal laag was ge steld. Uit zo'n sporadische grote verhoging wil men wel eens afleiden, dat de Grondkamer het prijspeil niet in de hand zou houden, maar die mening is onjuist. De Grondkamer heeft vaste normen, welke zij voor de prijs-beoordeling ge bruikt. EEN VOORBEELD. We willen hier een enkel voorbeeld geven. De norm voor de pachtprijs op Zuid- Beveland van klei-akkerbouw- land van de beste kwaliteit is circa 125.per H.A., welke prys in enkele gevallen stijgt tot 130.en in andere ge vallen daalt tot 110.De pachten voor zulke gronden op Schouwen en op Tholen zijn in het algeineen niet van de laagste. Voor Zeeuwsch Vlaanderen ligt de prijs iets lager, hetgeen weer verband houdt met de historische wor ding van het daar geldende prijspeil. Zulke normen als de hier aangegevene heeft de Grond kamer ook voor andere grond soorten en voor de verschillen de kwaliteiten van die grond soorten. Behalve door de aanpassing bij het algemeen prijspeil kan nog door een tweede oorzaak de pachtprijs iets verhoogd worden. Er is namelijk brj de Grondkamer een streven om het verschil in pachtprijs tus sen een hofstede en los land wat groter te maken dan voorheen. Dat houdt verband met de kostbaarheid van re paraties en met het dure on derhoud van de gebouwen. Bij het vaststellen van een nieu we pachtprijs voor een hof stede kan in verband met dat onderhoud de prijs iets hoger komen te liggen. Dit wat de prijsvaststelling aangaat. DE OMVANG. Wanneer wij ons nu bepa len tot de na-oorlogse werk zaamheid van de Grondkamer, dan blykt dat er gemiddeld in Zeeland 3500 pachtcontracten per jaar binnenkomen. Daar naast komen per jaar 100 verzoeken binnen tot schriftelij ke vastlegging van mondelinge overeenkomsten. Voorts blijkt, dat men de adviezen van de Grondkamer op prijs stelt, want er zijn dagen, dat er uit Zeeland 20 tot 25 adviezen worden gevraagd, waarbij er soms zijn, die betrekking heb ben op de meest-ingewiKkelde grondkwesties, met velerlei juridische voetangels. Vooral in dit najaar en het komende jaar verwacht men bij de Grondkamer een toene ming van de arbeid, omdat er vele contracten vernieuwd moeten worden, die in 1941 werden ingeschreven, BLIJVENDE PLAATS Uit het bovenstaande blijkt wel hoe omvangryk en beteke nisvol de arbeid van de Grond kamer is. Mocht men in 1940 nog ge dacht hebben slechts met een tijdelijke of met 'n oorlogsin- stelling te doen te hebben, dan is nu toch wel duidelijk geworden, dat de Grondkamer een blijvende plaats heeft voor het scheppen en behouden van gezonde toestanden in het landbouwbedrijf. Men moet de Grondkamer zien ln het licht van de nieuwe pachtwet geving er. van de oorzaken, die tot die wetgeving hebben geleid. Wij zullen daarop in een volgend artikel nog uit voeriger terug komen. De bekende conférencier Alex de Haas. is Zaterdagnacht in een uitverkocht Tuschinski-theater te Amsterdam tydens een „Nacht der prominenten" gehuldigd, ter gele genheid van zün 30-jari* jubileum. meerd, dat sympathiseert met Madioen. Voorts maak te Antara melding van een communistischo opstand in Parakan, dat ten Noord westen van Magelang ligt. Uit deze berichten blykt, dat de communisten dus titans do streek tussen Se marang en Djocja gedeelte lijk beheersen. In Bodjoncgoro (Oost Java) is door het republikeinse leger een zuiveringsactie uitgevoerd, waarbij tien minuten werd ge schoten. DEN HAAG CONFEREERT Deze week zullen in Den Haag besprekingen worden ge houden tussen vertegenwoordi gers van de prefederale rege ring van Indonesia en de Ne derlandse regering. Daarna zal de Nederlandse regering zich intern beraden over het wetsontwerp tot instelling van een interim-regering te Bata- via. De leden van het bijzon der federaal overleg hebben gevraagd, het voorontwerp van wet eerst nog over te log gen aan de Bandoeng-confe- rentie. BEROVING. Een Chinese vereniging in Oost-Java heeft zich tot de Chinese vertegenwoordiger in 1 .rijs gewend, met de mede deling, dat ordelievende Chine zen in Kediri, Toeloengagoeng en Wlingi door Indonesische benden zijn gevangen genomen cn dat hun eigendommen zijn geroofd. BESCHOUWINGEN. Het Dagblad te Batavia geeft enige beschouwingen. Het blad meent, dat men in Djocja de betekenis tracht te verkleinen van de affaire Ma dioen. Het kan zijn, dat de re gering Hatta zich in Djocja niet zou kunnen handhaven. Volgens het blad zouden be paalde republikeinen het niet onmogelijk achten, dat Hatta een ernstige candidaat zou zijn voor een plaats in de interim- wordt ïg te Sjahrir genoemd. PAKISTANiNERS. Do regering van Pakistan heeft verzocht om de terug zending van 250 man militai ren, behorend tot het Vroege re Brits-Indisch leger, die thans onder Pakistan behoren en die destijds overliepen naai de strijdkrachten van de Djoc ja-republiek Oud-lid Tweede Kamer en journalist. Zaterdagmiddag is te Eindho ven in de leeftijd van 67 jaar de heer M. J. M. van Poli, oud lid van de Tweede Kamer, over leden. De heer Van Poll, die drie we ken geleden zijn zoon in Eindho ven bezocht, werd aldaar door een beroerte getroffen en is de ze attaque liet meer te boven gekomen. Max van Poll trad in 1897 als corrector in dienst bij de „Bre- danaar". Door zelfstudie klom hij op en bekleedde achtereen- volgens belangrijke functies bij het dagbladwezen. In 1917 werd hij benoemd tot hoofdredacteur van de Nieuwe Haarlemse Courant, in welke functie Hij in 1919 overging naar het Limburgs Dagblad. Van 19211933 was hij hoofdredac teur van het weekblad De nieu we eeuw. Van 1923 tot 1936 trad hij op als hoofdredacteur van het dagblad De Morgen, na 1933 bleef hij als medewerker aan De Nieuwe Eeuw verbonden. Van 1929 tot 10 September 1946 had de heer Van Poll voor de K.V.P. zitting in de Tweede Kamer. In September 1946 werd hij benoemd in de Commissie- Generaal voor Indonesië. Op 15 November 1947 werd hem eervol ontslag als lid van deze Com missie verleend. Sinds kort was hij journalis tiek directeur-generaal van de N.V. Uitgeversmaatschappij „Neerlandia" te Utrecht. Zijn verdiensten werden be- -*i loond met de benoeming tot rid der in de orde van de Neder landse Leeuw. TOENEMENDE BEWOLKING Geldig tot Maandagavond. Toenemende bewolking, maar het grootste deel van de dag droog weer. Matige, en vooral langs de kust later krachtige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tem- peraluy*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1