Minister Lieftinck als oppassend huisvader De assemblee van de Wereldraad der Kerken Bacteriën gaanSouburg's rioolwater reinigen De droeve geschiedenis van Bonzo De Zeeuwse tabak Hij moest nog leentjebuur spelen, maar kan toch al bijna rondkomen Na de millioenennota TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1948 (Van onze economische medewerker) Minister Lieftinck heeft de feeststemming, die er in Nederland ten gevolge van de inhuldiging van Koningin Ju liana heerst, niet willen bederven. Wij zouden dan ook bij na durven zeggen, dat de door hem op Dinsdag j.l. aan de Staten-Generaal aangeboden begroting voor 1949 een ca deau aan het Nederlandse volk is, dat velen \v§! zal mee vallen. Nu moeten deze woorden niet zo opgevat worden, dat de fiscus door belastingverla gingen ons leven het volgende jaar zal veraangenamen, doch wel zo dat het tekort op de to tale begroting, dat in 1948 nog ca. 1750 millioen bedroeg, voor 1949 kon worden vermin derd tot ca. 660 millioen. Een tekort blijft er dus. En dat wil derhalve zeggen, dat de totale uitgaven voor leger, vloot, justitie, rentebetaling op de schulden, onderwijs, so ciale uitkeringen, vergoeding oorlogsschade (om maar enke le posten te noemen) ook in 1949 groter blijven dan de in komsten uit de belastingen. Ook in 1949 verkeert ons land dus in de positie van de huis vader, die met zijn weekloon niet kan rondkomen en die bij zijn buurman geld moet lenen om te blijven leven. Maar het is de oppassende huisvader, die steeds minder bij die buurman behoeft aan te kloppen. Dat deze positie op zich zelf onbevredigend is, zal geen wel denkend mens bestrijden, doch de schuld daarvan kan werke lijk de heer Lieftinck met in de schoenen worden geschoven. De oorlog die onze Oosterbu ren ontketend hebben, heeft een dusdanige ontwrichting veroorzaakt, dat nog vele of fers nodig zyn oorlogsschade vergoeding, wederopbouw, ren tebetaling op een vergrote schuld, extra uitgaven voor het herstel van de rust in In donesië, enz.), vooraleer de oude tijden van sluitende be grotingen kunnen terugkeren. Deze begroting valt, even als die voor 1948, in drie de len uiteen. De „gewone dienst" bevat alle normale lopende uitgaven; deze sluit met een overschot- van 739 millioen. Dit bedrag wordt evenwel ge heel opgesoupeerd door de „buitengewone dienst I", waar onder zijn gebracht alle uitga ven met een aflopend karakter, die ten doel hebben de door de oorlog vernietigde kapitaalgoe deren te herstellen. Hier komen dus de gevolgen van de oorlog voor de dag. Herstel van orde en rust in Care-congres in Amsterdam De chefs der verschillende Euro pese „Care-Missions". de Euro pese staf en de hoofdbestuursle den uit New York zijn op het ogenblik voor een vierdaags con gres onder leiding van de direc teur-generaal der Cooperative for American Remittance to Europe, mr. Paul Cornly French, le Am sterdam bijeen. Het congres heeft besloten, dat het hoofdkwartier voor Noord- Europa. omvattende de Benelux- landen, Engeland en Finland, voortaan te Amsterdam gevestigd is. Als directeur voor Noord-Euro pa zal optreden mr. Sherlock Har- riek. Amsterdam is gekozen om zijn centrale ligging en de uitste kende luchtverbindingen. Wat de Care-hulp aan Neddrland betreft, blijkt hier vooral behoef te aan textiel te bestaan. Neder land is het enige land waar het mogelijk is gebleken ook steenko len bij de te distribueren goederen te voegen. De Care-organisatie zal in ons land zeker nog voortgaan tol Juli J949. EEN BIJBELFILM. Het bestuur van het Ne derlands Bijbelgenootschap heeft voor propagandistische doeleinden een „bijbelfilm" laten vervaardigen, die thar.s gereed gekomen is en onder de titel „Geen grenzen meer" op 29 September haar tour nee door Nederland zal be ginnen. Indonesië vergt byv. 181 millioen, het herstel van oor logsschade 429 millioen, de overheidsbemoeiing met dis tributie en prijsregeling 28 millioen, de steun by herbouw en noodhulp 99 millioen, al temet uitgaven dus, die wij vóór 1940 niet kenden. Konden mij volstaan met deze twee posten, dan zou de balans toch nog- in evenwicht zijn. De „kapitaalsuitgaven", d.w.z. de uitgaven voor nor male investeringen (staatsbe drijven. marineschepen. Zuider- zeefonds, wegenaanleg enz.) veroorzaken evenwel een na- deling saldo van 295 millioen. De deur dicht doet echter het „Landbouw-Egalisatiefonds" met zijn tekort van 365 mil lioen, waardoor de totale staatsuitgaven het reeds ge noemde gat van 660 millioen veroorzaken. En toch toont juist dit Ega lisatiefonds verbetering. Het uitgetrokken bedrag geeft aan de grootte van de subsidie, die de regering geeft aan de im porteurs van graan en andere voedingsmiddelen en aan de producenten van levensmidde len. Tegenover 1948 nu kon een aanzienlijke besparing worden, bereikt (van 235 millioen), doordat de regering een prijsdaling van de buiten landse grondstoffen verwacht. Anderzijds doordat bewust ge koerst wordt in de richting van prijsverhoging van sommige goederen, vooral van die, wel ke als een zekere luxe moeten worden beschouwd en waarvan de consument dan ook maar de volle kostprijs moet betalen, opdat ons te lage prijzenni- veau meer dat van het Bel gische nadert. De gehele begroting geeft duidelijk de indruk, dat de re gering het zich langzaam doch zeker aandienende economische herstel ook door haar begro- tingspolitiek wil bevorde ren. De begrotingstekor ten zijn aanzienlijk ver minderd. waardoor het in flatiegevaar eveneens kleiner wordt. Het bedrijfsleven zal bovendien meer armslag krij gen door inkrimping van de overheidsbemoeiing op het ge bied van distributie en prijsre geling. Nog is het niet moge lijk de in- en uitvoer vrij te ge ven of vestigingen en uitbrei dingen vrijelijk toe te laten, de kentekenen voor een ken tering ten goede zyn echter desondanks duidelijk aanwezig. (Nadruk verboden). - tl WKÊÈ: Wat een mooie schoenen! Jarenlang heeft dit meisje niets dan lompen en rafels gekend, maar nu kan ze die oude kapotte sandaaltjes weg gooien. De UN AC, de organi satie der V N., die zich de zorg voor 4 millioen jeugdige slacht offers van oorlog en honger heeft aangetrokken, bezorgde haar een paar gloednieuwe, stevige stappers. Vol trots staart de peuter naar de blin kende schoentjes. Onder grote belangstelling nam mej. E. de Clercq afscheid als directrice van de Utrechtse Open bare Leeszaal, na bijna veertig jaar als zodanig in functie te zijn geweest. Uitbreiding van de tabaksteelt biedt thans perspectief Mooi product van de Zeeuwse gronden. Enige tijd geleden heeft de riikstuinbouwconsulent voor ta bak ir. R. v. d. Ven een bezoek gebracht aan Zeeland en in een vijftal plaatsen een bijeen komst belegd voor het geven van inlichtingen over de ta baksteelt^ Men Is namelijk van mening - en ir. v. d. Ven verdedigt die mening krachtig dat er heel wat meer tabak in Ne derland en ook in Zeeland ver bouwd kan worden. Wat de Zeeuwse tabakslan- den betreft werd geconsta teerd, dat zij een zeer goede opbrengst geven. Reeds eerder was gebleken, dat de brand baarheid van de geoogste ta bak goed was en dat bij een deskundige behandeling zelfs 20 tot 30 geschikt was voor dekblad. Hoewel het tabaksge bied in Zeeland nog klein is, staat het met zyn product reeds aan de spits en daarom meent men, dat hier voor de Zeeuwse klein-landbouwer een mooie kans ligt. Dit jaar is er in Nederland totaal 350 ha. tabak verbouwd Men verwacht nu, dat de teelt snel zal toenemen. Gaan de plannen van onderscheidene klein-landbouwers door, dan zal er volgend jaar reeds op 1000 ha. grond tabak worden geplant en dan is het ook niet: uitgesloten, dat binnen afzien bare tijd een areaal van 2000 ha. wordt bereikt. HULPMIDDELEN. Twee hulpmiddelen voor het volvoeren van deze grote uit breiding zyn aanwezig, name lijk een proeftuin voor tabak met een laboratorium in Wageningen en de coöpe ratieve organisatie, die nodig is voor het opkopen van de tabak en het classificeren, fer menteren enz., waarna het product op de markt kan ko men. De verbouwers kunnen dus advies krijgen voor hun aan plant en wanneer de oogst bin nen is treedt de coöperatie op. Daarnaast is voor het wel slagen van deze nieuwe cultuur uiteraard nog nodig, dat er vraag blijft naar inlandse ta bak. Nu is er op het ogenblik een wereldtekort aan tabak en dat tekort zal nog wel even aanhouden. In zoverre is dus de toestand gunstig! Daar naast heeft Nederland te kampen met tekort aan devie zen voor de aankoop van bui tenlandse tabakken, zodat er afgescheiden van de wereld vraag in. Nederland nog een speciale vraag is naar tabak, die geen deviezen kost. Aan die speciale vraag zou den de tabakstelers in Neder land kunnen voldoen. Zij leve ren dit jaar ongeveer 500.000 kg. tabak af en hoewel er een mengverbod is, wordt die ta bak clandestien al heel druk gemengd met buitenlandse ta bakken. MENGEN. Wordt het mengverbod opge heven of worden er bepaalde voorschriften gegeven, waarbij vermenging met buitentijdse tabakken wordt toegestaan dan neemt men aan, dat er in Ne derland zeker een hoeveelheid van 4 millioen kg. inlandse tabak verwerkt kan worden. Dat is dan nog maar 10 van het vroegere jaarlijkse ta baksverbruik in Nederland. Verscheidene duizenden klei ne boelten zouden met de teelt van tabak een beter inkomen kunnen verdienen dan ze thans hebben. Het is namelijk^rioge- lijk de tabaksteelt in te*hui- ven tussen de teelt van andere gewassen, omdat de tabalt juist in de tijd, dat andere ge wassen alle aandacht vragen, vrijwel geen verzorging be hoeft. De verwachting bestaat daar om. dat in de nabije toekomst ook in Zeeland voor de kleine boeren de tabaksteelt een goe de bron van inkomsten zal worden. STEMMEN UIT DE KERKEN Zij wil niet meer zijn dan een raad. Wat alle kerken samenbindt. Op het Binnenhof te 's-Gravenhagc zyn Woensdag de nieu we parade-uniformen van de garderegimenten ar.tïn Koningin Juliana overgedragen. H. M. Iaat de officieren aan zich voorstellen. Het is al weer een paar we ken geleden, dat de afgevaar digden van de verschillende kerken die te Amsterdam bij een waren, zijn uiteen gegaan. In de dag- en weekbladen heb ben verslagen gestaan van het- ;een door hen besproken is. )e boodschap die is gegeven is gepubliceerd. Aan reporta ges én vraaggesprekken met bekende persoonlijkheden die daar aanwezig waren, heeft het niet ontbroken. De ver schillende radioverenigingen van ons land, de K.RO. dan uitgezonderd, hebben zich be ijverd om door hun apparaat meerdere bekendheid te geven aan dit kerkelijk gebeuren, dat in de geschiedenisboeken der toekomst opgetekend zal blij ven. RESULTATEN Wanneer we nu, een paar weken na de sluiting, vragen naar de betekenis van dit ge beuren, dringt zich natuurlijk de vraag op: Wat zijn de re sultaten van deze bijeenkomst, of welke zullen mogelyk in de toekomst de gevolgen zijn? Het kan ons weinig schelen, of het bijzonder plechtig was en evenmin of deelnemers uit verre landen mooie gewaden droegen. De vraag naar beken de persoonlijkheden komt ook al op de a'chtergrond. In de kerk mag het tenslotte nooit gaan om personen, ook al zijn er steeds weer bepaalde per soonlijkheden die de leiding geven. De vraag die over blijft is: Wat heeft men be reikt en welke richting zullen deze gezamenlijke kerken uit gaan? In een van de niet ker kelijke .bladen is de Amster damse samenkomst genoemd „een van de belangrijkste en meest hoopvolle gebeurtenis sen in onze verwarde en neer drukkende tijd". Is dit inder daad zo? SLECHTS EEN RAAD. Allereerst kan er nu op ge wezen worden dat de Wereld raad der kerken er officieel is 'als een vertegenwoordiging van alle kerken die zich daarbij aangesloten hebben. Het is een lange weg geweest om zover te komen en er ligt enige be schaming in, dat dit niet eer der is gebeurd. Een paar we reldoorlogen waren blijkbaar eerst nodig. Maar nu is het dan zover dat er een Raad is van al deze kerken gezamenlyk. Zij wil echter niet meer dan een Raad zijn. Hier is niet ge sticht een bond van kerken. De gedachte dat men van hier uit een nieuwe kerk zou wil len stichten, waarin de andere opgaan, is van den beginne af aan niet ter sprake gekomen. Er is geen enkele kerk die iets van haar zelfstandigheid prys geeft. De Raad, die nu gesticht is. wil in geen geval heerschappij voeren. Men is uitgegaan van een verbonden heid die er in Christus, de Heer van alle Kerk, is. De kerken willen in de "toekomst gezamenlijk zich beraden over de moeilijkheden die er in de ze wereld zijn en vanuit het Evangelie willen ze trachten een uitweg te vinden. ER IS EEN BAND. Onwillekeurig dringt zich hier een vergelijking op met de Verenigde Naties. Op ver schillende plaatsen is er in de ze geest over geschreven. Toch zal een ieder, die .ook maar oppervlakkig de verslagen heeft gelezen, hebben gevoeld dat het karakter van de by- eenkomst in Amsterdam een gans andere is geweest. In de U.N.O. leeft het verlangen naar eenheid. Maar dit komt steeds meer op de achtergrond. Ieder land verdedigt zijn eigen belangen. Wanneer de kerken samenkomen, weten zy alle dat zij alleen Kerk kunnen zyn als zij staan in gebonden heid aan Jezus Christus en in gehoorzaamheid aan Hem i©r mogen we zeggen dui delijk is dit ook tot uiting ge- Zuiveringsinstallatie nadert voltooiing Imposant bouwwerk binnen drie maanden gereed. In dc Souburgse weiden, waar de sporen van de inundatie nog bij lange na niet zijn uitgewist, wordt met man en macht gewerkt aan een groot bouwwerk: de eerste rioolwater-zuiveringsinstallatie met bactiriologische reiniging op Walcheren. In Augustus 1947 is hiermee begonnen en tbans is men zo ver gevorderd, dat deze „fabriek" binnen drie maanden door de aannemer zal kunnen worden opgeleverd. Dezer dagen wordt ook de bouw van een dergelijke installatie voor Westka- pelle aanbesteed. Een derde zal in de toekomst buiten Middelburg verrijzen. Toen het Ingenieursbureau Bouw nijverheid te Oegstgeest in Aug. van vorig jaar met de verwezen lijking van Souburg's ambitieuze project begon, had het aanvanke lijk enige tegenslag. Doordat de grondvesten van het gebouw vrij diep kwamen te liggen, werd de laag aarde boven de 8 a 9 m. dikke derrielaag te dun. Het gevolg was, dat de grond op de plaats, waar gebouwd werd. omhoog kwam. hetgeen ernstige stagnatie in de arbeid veroorzaakte. Niet minder dan 120 man hebben toen als paar den gewerkt om verandering in de situatie te brengen. Er werd een travers gemaakt en zo is men de moeilijkheden de baas geworden. Men r oet over de bouw van der gelijke installatie's. zoals er nog veel te weinig in ons land be staan, zeker niet te licht denken. Deze eist namelyk de vervaardi ging van velerlei kanalen en go ten. zéér ingewikkeld betonwerk, waarvan de kosten in de inschrij vingssom door het aannemersbe drijf nimmer precies kunnen wor den verwerkt, om de eenvoudige reden, dat het een onzekere fac tor is,, hoe lang er aan gearbeid moet worden. MEN KAN HET DRINKEN. Het rioolwater van Souburg zal een lange weg moeten afleggen al vorens alle schadelijke bestandde len er uit verdreven zijn. Het gro te tiool komt uit op een over- stortput (die tussen haakjes een garantie geelt, dat. ingeval de in stallatie buiten bedrijf is. het wa ter in de vlak bij de put stromen de spreng kan vloeien) en de in houd wordt door pompen via roos ters en verscheidene goten, waar grotere ongerechtigheden achter blijven, naar de voorbezinkingsbak gebracht. Vandaar stroomt het, in middels al heel wat zuiverder ri oolwater in de aeretatietank, waar in grote borstels zijn bevestigd. Het wordt daar gereinigd door toe voeging van bepaalde bacterieen. Tenslotte moet het water nog door de nabezinkingsbak en wanneer 't daar uitkomt kan men het zonder vrees drinken. Daarvoor is het water evenwel niet gezuiverd. Het wordt afge voerd naar een put en gaat dan de polder in ter bevloeiing van het land. Dat zulks een voordeel is voor de boeren wordt thans ook door hen. die aanvankelijk tégen de installatie waren, ingezien. Een groot voordeel is ook, dat de onreine stoffen nuttig kunnen worden gemaakt in de slijkglstïngs- tank. Daarachter liggen de slijk- velden, bestaande uit lagen grove en fijne sintel en zand. waar straks prachtige mest voor het opschep pen ligt. KOST DRIEKWART MILLIOEN. Het imposante betonnen bouw werk is thans goeddeels gereed. Het staat op een terrein van 180 x 90 m. en kost, met inbegrip van dc machinerieën en de bijkomende werken, driekwart millioen. Het ligt in de bedoeling er na vol tooiing grond tegen aan tebren- gen en deze te beplanten. Hierdoor worden vogels aangelokt en dus schadelijke insecten verdelgd, maar tevens wordt Souburg er een aardig parkje door rijk. Om een verantwoord geheel te krijgen is de bekende landschapsarchitect, de heer C. P. Broerse, uitgenodigd de ze beplanting te ontwerpen. Momenteel staat 500 m3 leiding water ter waarde van 300 in dc voorbezinkingsbak bij wijze van proef. Ook de andere tanks wor den op deze wijze getest. Het pompstation, dat van baksteen is opgetrokken naast de slijkgïstings- tank en dat zeer aantrekkelijk van architectuur is. zal ondermeer een klein laboratorium bevatten. De grondvesten voor de grote pom pen zijn klaar, maar of de machi nes spoedig na de voltooiing van het bouwwerk geïnstalleerd kun nen worden is nog efen ODen vraag en hangt uitsluitend van de leve- ringstyd af. Oerang Oetang verhuisde van het oerwoud naar Diergaarde Blijdorp. Een slome duikelaar. Twee maanden geleden hing Bonzo nog in vrijheid te slingeren in een o£ ander oerwoud van Noord-Sumatra en Woensdag arri veerde hij als gevangene in Dier gaarde Blijdorp. Bonzo is een orang oetan,. een mawas zoals de inlander hem noemt, maar dan een mawas koeda, een mawas „zo groot als een paard". Zijn kwabliskootjes wijzen erop, dat hij al een ouwe heer is. op z'n minst twaalf jaar oud en vermoedelijk is hij het grootste exemplaar in Europa. Zijn gewicht bédraagt ongeveer 70 ki lo. Er zijn in onze dierentuinen wel zwaardere geweest, maar die wa ren dan letterlijk vetgemest en stierven ten slotte aan vetzucht. EEN KRACHT-AAP. Bonzo is, met permissie gezegd, een soort duikelaar. Er "zit ogen schijnlijk geen kwaad in zijn traagheid, maar als hij eenmaal los komt. berg je dan maar. Want in zijn armen heeft hij een giganti sche kracht. Bonzo heeft ook een litteken aan een van zijn ringers. Dat wijst eropdat hij al eens een oogje heeft "gewaagd aan een vrouw, die hem niet toebehoorde. In de aula van de Gemeente Universiteit te Amsterdam werd het eredoctoraat in de faculteit van Letteren en Wijsbegeer te verleend aan Mrs. H. M. Allen, die met haar echtgenoot in 1933 de uitgave van Erasmus' brieven verzorgde. Mrs. Dr. H. M. Allen ontvangt de bul uit handen van Prof. Vechting. komen er is iets wat deze allen verbindt. Er is iets dat heengaat, dwars door de tegen stellingen van ras en volk. van fiolitieke en sociale tegenstel- ingen, van Oost en West „Christus heeft ons tot zijn eigendom gemaakt. Hier 'in Amsterdam nebben we ons op nieuw aan Hem overgegeven en aan elkaar verbonden, toen we deze Wereldraad der Ker ken hebben gesticht". Deze samenkomst doet een beroep op de Christelijke gemeente, waar ter wereld ook, om dit verbond te onderschrijven. Al dus de boodschap, die gericht is „aan allen die in Christus zijn en die bereid zijn te luis teren". Deze aanhef is kenmerkend voor deze eerste officiële ver gadering van de Wereldraad der Kerken. Zo heeft men al- leereerst zelf willen luisteren. Vanuit deze gebondenheid aan Christus Jezus heeft men alle problemen willen bezien. GEEN OVERSCHATTING. Wat er in Amsterdam ge beurd is, moeten we niet over schatten. We mogen het ech ter ook weer niet onderschat ten. Wat er aanvaard is, mag in veel opzichten niet meer zijn dan een schuchter pogen, het zal toch niet nalaten in gans de wereld invloed uit te oefenen. „Het is niet aan de mens zonde en dood van de •Aarde te bannen om de Heilige Katholieke kerk te bouwen, om de macht van Satan te overwinnen. Ma$ God is machtig dit te doen". Vele moeilijkheden van deze verwarde wereld zijn bespro ken. De rapporten en bespre kingen zullen worden uitge geven. Ze zullen een ryk mate riaal bevatten, dat waard is gelezen en herlezen te worden, omdat hier onmiskenbaar richtlijnen voor de toekomst te vinden zijn. Wanneer we uit de vele dingen één willen noe men, dan zouden we willen wij zen op het rapport, dat met algemene stemmen is aan vaard, over oorlog. Als een middel om geschillen te be slechten wordt de oorlog on verenigbaar genoemd met de leer en het voorbeeld van on ze Here Jezus Christus. Oorlog is „zonde tegen God en verwording van de mens". IN GODS HAND. Men is gaan twijfelen aan de bewering dat 'n rechtvaar dige oorlog voor een recht vaardig doel mogelijk zou zijn. Maar tevens wordt in dit rap port ingegaan op de oorzaken die tot oorlog leiden. „Wij hebben de oorlog meer ge vreesd dan gehaat". Hier Is leiding aan de geesten gege ven! De wereld is in Gods han den. God gebruikt mensen in Zijn dienst en Hij heeft de ker. ken in deze wereld gesteld, op dat deze Zijn geopenbaarde wil zouden verkondigen. Deze Raad heeft geweten dat daar in alleen haar roeping ligt en deze is belangrijk. H. De wettige echtgenoot straft een dergelijke euveldaad met een po ging om de vingers van zijn rivaal af te bijten. GEVANGEN. Zoals gezegd, twee maanden ge leden hing Bonzo nog in een oer woud, alleen of hoogstens met vrouw en kind. want de mawas leeft niet in troepen. Toen ver schenen er mensen met een jacht- acte. Zij verdreven hem net zo lang, tot hij in een bijna apart staande boom een toevlucht had genomen, kapten de takken van de omringende palmen af tenein de het overspringen te beletten en onderwierpen Bonzo aan een hon ger-dorstkuur van drie tot vier dagen, steeds nauwlettend be waakt. Langer hield hij het niet uit. Zodra hij van armoe naar be neden kwam, werden er zware ro tan netten over hem heen gewor pen, belagers onder aanvoering van de heer van Geuns sprongen als katten op zijn rug en knevel den hem. Later werd hij naar de „Ceram" vervoerd, een schip dat ergens in een haven lag en voor Amsterdam was bestemd. Met Bonzo zijn 40 apen. Sumatra makaken, een vis arend en twee tijgerkatten meege komen. Maar hij kijkt zelfs zijn soortgenoten niet aan en oordeelt met een zuur gezicht, dat zij de ernst des levens niet beseffen. „Strijd tegen het vuur". „Brandveiligheid heeft be halve het sociale aspect de bescherming van de arbeiders in de bedrijven ook een zeer belangrijk economisch as pect", aldus de heer P. L. van Boven, hoofdinspecteur voor het brandweerwezen op een persconferentie, welke Donder dag te 's-Gravenhage belegd werd als een inleiding voor „de strijd tegen het vuur". Door een grote campagne, waarbij radio en pers zullen worden ingeschakeld,en waar voor verschillende grote fir ma's in het gehele land etala ges, hebben afgestaan, hoopt de hoofdinspectie van het brandweerwezen het Neder landse volk te doordringen van het nationaal belang van de brandveiligheid. Kwakzalver is niet meer te consulteren. In Rotterdam hield de laatste tijd een kwakzalver zitting, op wiens visitekaartje te lezen stond: „Par ticuliere inrichting voor physische therapie". Vele patiënten verkeer den in de mening met een bevoegd arts te doen te hebben. Maar ach ter het bureau troonde in werke lijkheid de 5I-jarige physicolhera- peut W. Hij was omringd door tal- rijke kleine flesjes, die voor het merendeel gevuld waren met ge neesmiddelen. welke men verpakt bij de apotheek kan kopen. Hij haalde ze alleen uit de originele verpakking en vulde er de flesjes mee. Een duur kortegolfbestralings- apparaat, waar menig arts jaloers op kon zijn, maakte de nodige in druk. evenals een onderzoektafel. W. verdiende gemiddeld f 1000 per maand. De prijs van de geneesmid delen varieerde van f 1.10 tot f 12. Hielpen deze niet. dan kwam het bestralingsapparaat er aan te pas. Voor een behandeling daarmee moest f 10.betaald worden. Dr. W.. die veel klanten van buiten had. zal voorlopig niet te consulteren zijn. Zijn spullen zijn door de politie in beslag genomen en proces-verbaal is opgemaakt. Het lag in de bedoeling van W.. een arts. die door zijn houding tij dens dc oorlog weinig praktijk had overgehouden, aan zijn zaak te verbinden om „de lading te dek ken". 6000-ste schip te Rotterdam. In de Rotterdamse haven is Woensdagmiddag het zesdui- zendste schip van dit jaar binenngelopen, n.l. het Engelse schip „Edenwood". Het is voor de eerste maal na dc bevrij ding, dat dit cijfer is bereikt. Het vooroorlogse peil is nog niet bereikt, doch 50 van het vooroorlogse aantal is reeds overschreden. Donderdagmiddag werd in het stadhuis te Nijmegen dc algeme ne vergadering geopend van de Nederlandse vereniging voor ge meentebelangen onder voorzitter schap van jhr. dr. C. Q. C. Quar- les van Ufford. commissaris der Koningin in Gelderland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3