Wensen van de landbouw Conflict tussen Notaris en de Grondkamer Jubilerende raadsleden NIEUWS UIT ZEELAND Voornaamste Rijkswerken in Zeeland Rijkspolitiemannen aan de start r Knipcursus! Commando Henneicke voor het Hof. fKefarine 4 Minister wil geen grotere last leggen op het Nederland se volk. DE TOESLAGEN. Verschenen is de memorie Van antwoord nopens het ont werp van wet tot wijziging van de begroting van inkom sten en uitgaven van het land- bouw-crisisfonds voor het dienstjaar 1947 en tot wijzi ging van de begroting van in komsten en uitgaven van het landbouw-egalisatiefonds voor dat dienstjaar. Hieraan is het volgende ontleend. t De regering heeft do wen sen van de georganiseerde landbouw aan oen uitvoerig onderzoek onderworpen en is daarbij tot de slotsom geko men. dat zU, wanneer zjj daaracen volledig tegemoet was gekomen, grotere lasten zou hebben moeten leggen op andere categorieën van liet Nederlandse volk, dan gerechtvaardigd was. In de overtuiging, dat door de than9 in uitzicht gestelde toeslagen aan de moeilijkheden, waarmede een gedeelte der boeren had te kampen. In vol doende mate wordt tegemoet gekomen, meent de minister zich te kunnen onthouden van commentaar op de In het voor lopig verslag voorgestelde be dragen. Wel wenst hjj cr nog na- drukkeliik op te wtyzen, dat de voor 1946/1947 vastgestelde melkprys destijds geen aanlei ding gaf tot bijzondere onte vredenheid. althans aan de minister is £iervan nimmer iets gebleken. De minister deelt mede, dat het niet mogelijk zal zijn tot onmiddellijke uitkering der toeslagen over te gaan. Ge wacht dient te worden op de fgoedkeuring van de voorstel en ter dekking van de uitga ven. DE RICHTPRIJZEN Over de vraag, of en in hoe verre verhogingen van de richtprijzen dienen plaats te vinden in verband met het eventueel niet verlagen van de accoordlonen met 10 is na der overleg met de stichting voor de landbouw gepleegd. B\j dit óverleg is gebleken, dat het uitblijven dezer verlaging slechts van betekenende in vloed zal zijn op de kostprijs België heeft overschot op de begroting. Op de Belgische begroting voor 1949 komen de uitgaven voor met frs 60 milliard 118 millioen, terwijl de inkomsten worden geraamd op fr6 60 milliard 408 millioen. De be groting sluit dus met een gunstig saldo van 290 mil lioen frs. Tydens een uiteenzetting voor de pers, verklaarde de Belgische minister van be- f;rotlng Merlot, dat de oor- ogsuitgaven in de begroting voor 1049 voorkomen met 'n bedrag van frs 12 milliard, hetgeen 7 milliard minder Is dan in 1948. (Ingezonden mededeling) Koopt ntn een echte Leidse wollen Deken. Zojuist ontvangen prachtige gebloemde LEIDSE WOLLEN DEKENS Extra grote maten Zie etalage (Ingezonden mededeling) Abonné's van dit blad kunnen zich opgeven voor deelname aan een schriftelijke knipcur sus. Zy worden daarby met raad en daad terzijde gestaan door erveren leraressen. Alle deelneemsters ontvangen gra tis een fraaie modeplaat met ruim 250 modellen. Per les 75 ct. Scliriftciyke aanmelding voor 1 Oct. aan het bureau v. d. blad, onder motto Knipcur sus Ilmo. der suikerbieten en ten aan zien van de andere producten ?een merkbare invloed uitoe- ent op de kostprijs. De rege ring pleegt thans overleg met de stichting voor de landbouw over de wijze, waarop een compensatie Kan worden ver kregen. Betreffende de verdeling van de toeslag van 40 millioen voor het jaar 1947 is door de stichting voor de landbouw een voorstel ingediend. Dit voorstel is door de overheid aanvaard, nadat enkele ver eenvoudigingen waren aange bracht, waarmede do stichting zich kon verenigen. Ingevolge dit voorstel zullen twee toeslagen worden uitge keerd, te weten: a. een compensatietoeslag voor alle bedrijven gelegen op zandgrond en b. een overbruggingstoeslag voor de bedryven van 18 ha., welke gelegen zyn op niet-zee- kleigronden. De onder a bedoelde toeslag heeft tot strekking tegemoet te komen aan de volgens calculaties van het L.E.I. over het geheel genomen on voldoende bedryfsuitkomsten van de bedrijven op zandgrond gelegen. Bij de bepaling, wel ke bedryven voor deze toeslag in aanmerking komen, worden frote moeilijkheden ondervon- en. De grootte van de toeslag voor de bedrijven van 18 ha. bedraagt circa 40 per ha. Met het toenemen der bedrijfs- oppervlakte neemt per ha. de toeslag af en wel zodanig, dat by een bcdryfsgrootte van 44 ha. een totale uitkering van 500 wordt bereikt. Deze uit kering is een maximum. Be- dryven boven 44 ha. ontvangen eveneens een toeslag van 500. Voor de oppervlakte groenten en fruit wordt een aftrek toe gepast van S 24 per ha. Z'n nieuwsgierigheid werd bevredigd. Donderdag stonden vier landwachters terecht voor het Bijz. Gerechtshof te Utrecht. Onder hen bevond zich de oud-hoofdredacteur van het Nationale Dagblad. Johan Raat gever. Eigenlijk zouden het er maar drie zijn geweest, want de vierde ge dagvaarde Oppelaar uit Utrecht was nog steeds zoek. Maar zijn nieuwsgierigheid werd hem noodlottig. De man liet zich od de dag van de zitting in de buurt van •het gerechtshof zien, werd herkend en ingerekend. Zo kon hij toch nog van de par tij zijn. Ja hy mocht zelfs aan de „besprekingen" deel nemen. De -zaak wordt overigens volgende week Donderdag nog voortgezet. Nederlands protest tegen vrijlating van Ilse Koch. De nationale federatieve raad van het voormalig ver zet in Nederland heeft zich in nauwe samenwerking met het hoofdbestuur van de Ne derlandse vereniging van ex- Eolitieke gevangenen in de ezettingstyd, met een uitge breid expresseschrijven tot ge neraal Clay, de opperbevel hebber in de Amerikaanse zó ne in Duitsland gewend, ten einde een Nederlands protest te doen horen tegen het „on begrijpelijke besluit van ge noemde, generaal, de straf van de misdadigster tegen de mensheid Ilse Koch van le venslang tot vier jaar te ver minderen. De protesterende organisa ties zullen hun protest ook doen toekomen aan. president Truman. Brandstoffen voor Kamerbewoners. Het Centraal Dlstrlbutier kantoor deelt mede, dat van de Brandstoffenkaart TB 806, welke aan kamerbewoners wordt uitgereikt, de bonnen 01 en 03 zijn aangewezen voor het kopen van drie eenheden vaste brandstoffen per bon. Jodenjongens maakten honderden slachtoffers. Een lange lijst van namen van Joodse Nederlanders las mr. M. H, Gellnck, procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, voor, toen hy de slachtoffers op somde van de twee AmsterdaVn- mers J. J. R. en M. H.. die als Ud van de colonne Henneicke, de Zen- tralatelle für Jlldische Auswande- rung zoveel als mogeiyk hadden gesteund by het opsporen van Jo den. De werkzaamheden van deze co lonne Henneicke vullen wel één van de zwartste bladzyden uit de geschiedenis van de bezettingsja ren. Henneicke zelf was een snor- der-taxi-ohauffeur. die zich ont popte als één zo felle Jodenjager, dat hij de leiding kreeg over een apart commando en tenslotte door de illegaliteit werd geliquideerd R. en H. hebben in dit commando waar zy volgens hun verklaring „toevallig" in terecht waren geko men, een belangryke rol gespeeld. Hij heeft in enkele maanden hon derden slachtoffers gemaakt. Als getuige werd o.a. gehoord Willy Lages, gewezei hoofd van de S.D. in Amsterdam. Lages noemde het werk van de groep Henneicke „privat arbeit". Zij maakten zich bovendien aan plunderen schuldig Een agent van de Amsterdamse politie, die in opdracht van de ille galiteit de werkzaamheden bU de Zentraïstelle moest bespionneren, zeide dat verdachte H. „de kwaad ste van het stel" was cn R. eigen lijk een „sul". De procureur fiscaal eiste ten slotte tegen beide verdachten de doodstraf. De beroemde tenor Jan Kle- pura en de Hongaarse zangeres en filmster Martha Eggerth komen in October naar ons land om elk een gastconcert te geven. Het suikerbleten- transport op Schouwen-Dulveland. EEN LOOXCONFLICT? Naast de grote hoeveelheid suikerbieten, die vorig jaar Eer R.T.M. van Schóuwen en luiveland naar diverse fa brieken werden vervoerd, zal dit jaar nog een gedeelte be stemd voor Puttershoek, dat anders per schip werd ver laden, eveneens door de R. T. M. per wagon worden ver voerd. Het personeel der R. T. M. staat dus weer voor een ex tra drukke bietencampagne en om het vervoer op te van gen, zullen de lynwerkers worden ingeschakeld bij het bietentransport. Deze ïynwerkers zyn daar voor door de directie der R. T. M. 10 cent per ton boven hun gewone loon aangeboden, doch dit wordt door de be trokkenen niet acceptabel ge acht. Er zal nu gevraagd worden om 20 cent per ton. Een uiterst billijke en ge rechtvaardigde els, als men bedenkt dat het transport in het gewone bcdryf veel meer kost. Het personeel, dat dienst zal doen by de overvaart der wagons en die werken van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur, heeft daarvoor een ex tra toeslag gevraagd van 3 per nacht plus 'n uur schaft- tyd. Wegenplan voor Walcheren vastgesteld. DOOR HERVERKAVELINGS- OOMMISSIK. Vrydag is dc Herverkave lingscommissie Walcheren in maandeiykso vergadering bij een geweest. In deze bijeen komst is het Wegenplan, dat wil zeggen de projecten van wegen in het herverkavelings- febied van Walcheren, die in e komende 12 maanden zullen worden uitgevoerd, vastge steld. De Herverkavelingscommis sie heeft thans de officiële voorwaarden voor vestiging van landbouwers in de Noord- Oostpolder ontvangen. Deze zyn in de vergadering bespro ken en daarby heeft men een groot aantal de revue laten passeren. Men hoopt spoedig deze voorwaarden te kunnen publiceren. Aanzienlijke bedragen uitgetrokken. In een bijlage behorende bij de nota betreffende de toe stand van 'a Lands financiën overgelegd bij de rijksbegro ting 1949, troffen wij. enkele gegevens aan over dè vóór naamste rijkswerken in Zee land. Het herstel van de oorlogs schade aan de Abdij te Mid delburg zal In 1949 vorderen een' bedrag van 200.000. In totaal zal dit werk, dat tot 1956 duurt, 7.3 milliben vor deren. Tuchtrechter voor de Prilzen Boeren moesten te hoge pachtprijzen betalen „Formele kwestie" zegt verdediger. (Ingezonden mededeling) UC.LN PUNLN IN GRIEP 30 (AUSIIEN I 0.7» Verloren Dondcrdagav. 23/9, door blinde te Vliss.. leren beugel van geleidehond. Gaan de van dhr. Klaasson, Span- j—-dstr M'burg naai bus M'burgVliss. van 10.30 n.m. of van halte bus B.W.-plein n. BadhulMtr., Vliss. Voor vinder Seen waarde, blinde zee? gedup. aarne torugbez.OSTfi, Bad- huisstr. 93 of bij dhr. Klaaesen. Vrijdagmiddag behandelde de Tuchtrechter voor de Prijzen te Middelburg, mr. J. D. Vink, het tweede gedeelte van de zaak tegen mr. P. I,,, notaris te Middelburg, die er ondermeer van werd be schuldigd te hoge pachtpryzen te hebben bedongen. Reeds enige maanden geleden kwam deze Affai re voor de Tuchtrechter en werden de pachters aan het woord gelaten over de kwaliteit van het betref fende land, maar dc zaak moest toen voor nader onderzoek worden onderbroken. Mr. Vink merkte by het begin van de zitting op. dat hy zich dit maal wilde bepalen tot de pryzen zelf. Hy liet daartoe als eerste getuige verschijnen de heer mr. H. B. B., secretaris van de Grondka mer. Dozo zette uiteen, dat de Grondkamer voor Zeeland uitein- dclijk de pachtprijs bepaalt cn ieder contract beoordeelt. Hy deelde mee. dat op 17 Januari 1946 op Walcheren ccn bijeenkomst van deskundigen werd gehouden, waarin het pachtprijspell werd be sproken. Men kwam daar tot de conclusie, dat voor do allerbeste grond een toporbs van f 130 per ha moest worden vastgesteld. Mr. L. woondo deze vergadering by. Dc normen zyn door het departement goedgekeurd cn kunnen dus als officieel gelden. Uit de notulen bleek, dat mr. L. een voorstel had gedaan om de pryzen aldus vast te stellen: beste grond f 150. goede f 126 en slechte f 75. alles per ha. Dit voorstel werd echter niet aanvaard. Nog werd meegedeeld, dat na Mei 1940 naar schatting een verhoging van de pachtprijs van 10—15 werd door gevoerd. Het werd mr. L. verweten, dat hij, toen hy in verband met aller lei onzekere factoren meende nlot voor zes Jaar. zoala gebrulkeiyk. te moeten verpachten, maar voor drie wezen. Jaar. daarvan de Grondkamer nlot op de hoogte had gesteld. Mr. L. repliceerde, dat hy met zulke kwesties beter niet naar de Grond kamer Kon lopen, omdat die daar toch géfcn begrip voor toonde. Een taxateur van de Grondka mer. daarna gehoord, zei, dat hy by zijn taxatie's uitgegaan was van de ligging en de aard van de grond en dat hy daarby het paehtprij8peil in acht had geno men. Hy vond alle door mr. L. bedongen pachtsommen op één na te hoog. Daarentegen merkte de taxateur W. V. op, dat goede grond nooit te duur kan worden betaald, een mening, die, zoals later bleek, ook door de volgende getuigen werd gedeeld. Dc Tuchtrechter had daar echter nle: veel aan. Hy wilde getallen horen en hij kreeg die na enige moeite ook: deze zo wel als de volgende getuigen A. de B. en J. R., allen landbouwers en J. L. V., notaris, waren het er over eens dat f 60 per gemet niet te duur is voor een goed stuk grond. Deze prijs wordt ook dik- wyis betaald, ook al is dit niet In overeenstemming met het pacht- pryspeil. Er volgde nu een breedlopig en langdurig debat over het ontstaan van dat pachtpryspell en de waar de daarvan. Getuige mr. H. B. B. was er een vurige verdediger van. maar de raadsman van mr. L., mr. F. W. Adrlaanse, vond het alleen maar billijk wanneer men als maatstaf aanlegt de vergelyking met de pachtpryzon van voor 1940. Doet men dat. dan komt vast te staan, dat hier van prijsopdryving ■helemaal geen sprake is. In zijn pleidooi noemde mr. Adrlaanse deze kwestie louter en alleen een formele overtreding, die er op neer komt, dat de voor schriften van de Grondkamer niet zijn nageleefd. Dit soort conflic ten tussen verpachters en de Grondkamer behoort niet voor de Tuchtrechter voor de Pryzen te komen. Dinsdag zal vonnis worden go- Voor de vernieuwing van de schutssluizen te Vlissingen men heeft het iaar van vol tooiing maar liever niet ge noemd is in 1949 2.7 milli oen beschikbaar en voor het herstel van de binnenhavens 1 millioen. De totale kosten van de sluisrèparatie zullen 6.5 millioen bedragen en van het havenherstel 2.4 millioen. DE HERVERKAVELING. In de herverkaveling van Walcheren- zal in 1949 11.7, millioen worden gestoken. Het gehele werk moet in 1958 klaar zijn en heeft dan 63 mil lioen gulden gekost. Voor de bouw van een be lastingkantoor te Middelburg het moet in 1951 gereed zijn en het zal dan 1.5 milli oen gekost hebben is iets minder dan 100.000 beschik baar in 1949. De bouw van een loodsen- wacht te Vlissingen zal in 1949 voltooid moeten zijn. Er zal in dat jaar nog 200.000 verwerkt worden van de to- taalkosten, die op 350.000 gul den komen. De inpoldering van het Zui- dersloe, die op 2 millioen' gul den is begroot, zal in 1949 een bedrag van 1.4 millioen eisen WATERSTAAT. Aan de begroting 1949 van het departement van Water staat ontlenen wy nog, dat voor bijdragen in de tekor ten der calamiteuze polders ln de provincie Zeeland 600.000 wordt uitgetrokken (in 1948: 400.000); voor onderhoud en verbetering van havens in Zeeland f 307,000 (ln 1948: 231.000): voor onderhoud en verbetering van de tramweghavens aan het Zype 37.000 (in 1948: 170.000). Voor de haven van Philippine is in 1949 f 6000 uitgetrokken. Aan het onderhoud en de verbetering van het Kanaal van Tcrneuzcn zal ln 1949 besteed worden 1,1 milli oen (ln 1948 1,5 millioen). terwijl de electriciteitswei-ken langs het kanaal 135.000 zullen kosten (ln 1948: 100.000). Die electriciteits- kosten worden geheel door België terugbetaald. Het Kanaal door Zuid-Be veland zal in 1949 210.000 mogen kosten (in 1948: f 160.000), en dat door Wal cheren 950.000 (ln 1948: f 500 000). Tenslotte ls nog 500' uitgetrokken voor het kanaaltje van Sluis naar Brugge. De provincie Zeeland komt op het Rijkswegenplan voor met een bedrag van 735.000 in 1949 (in 1948: 1,1 mlL. lioen). Voor aanleg van we gen ls nog een totaal be drag van 4,7 millioen voor alle provincies uitgetrokken. In. 1948 kreeg Zeeland daar van f 150.000. Groenten- en fruitten, toonstelling te Zierikzee geopend. Te Zierikzee werd Vrijdag middag een groenten-, frult en bloemententoonstelling ge opend, georganiseerd ter ge legenheid van het, zilveren ju bileum der vereniging van oud-leerlingen van wintercur- sussen. Het woord werd gevoerd door de heren J. Schouls, voorzitter van de tentoon stellingscommissie, mr, C. J. B. du Croo, wnd. burgemees ter van Zierikzee, en ir. W. van Soest, rijkslandbouwcon- sulent. De laatste spreker roemde de tentoonstelling en wees er op, dat 't er in de toekomst op aan zal komen steeds kwaiiteits producten te leveren. Afdeling Zeeland van de I.F.L. opgericht Er is thans ook in Zeeland een afdeling van de Interna tional Friendship League, de Bond voor Internationale Vriendschap, opgericht. Het doel van deze beweging is door het aanknopen van vriendschapsbanden onder de volkeren der wereld een geest van vriendschap en wederzyd- samenwerking te-stichten. Zy tracht dit doel te berei ken door jonge mensen in de gelegenheid te stellen him va- cantïe's gezameltjk in diverse centra door te brengen. Zij heeft geen politieke richting en eerbiedigt elke godsdienst. In de winter belegt de afde ling vergaderingen, debatavon den en gezellige byeenkom- sten. Wy vernemen dat in Zeeland veel belangstelling be-' staat voor de I.F.L. Hr. Ms. „Vulkaan" in Genl. Een Nederlandse flottille, bestaande uit vier mijnenve gers en het reparatieschip „Vulkaan" dat tijdelijk Vlis singen als basis heeft gekozen brengt dezer dagen zoals eerder gemeld een bezoek aan de haven van Gent. Het geldt een beleefdheidsbezoek, tydens hetwelk de officieren door het stadsbestuur zullen worden ontvangen. Vrijdag is dé flottille in Gent aange komen. He< adres van Middelburgs gemeentebestuur. Doordat wij niet terstond de be schikking konden krijgen over de definitieve tekst van het adres van het Middelburgse, gemeentebestuur aan de minister van Financiën en de leden van de Tweede Kamer, is één passage uit dit adres niet geheel Juist weergegeven. Wy laten daarom de passage hier in de-juiste lezing volgen: - - ,',Op 14 Mei KMO. toén dèVijand nog niet tot Zeeland was doorge drongen, capituleert het Neder landse leger na de bedreiging van Duitse zijde, dat na de verwoesting van Rotterdam nog meer steden zullen worden verwoest als men de wapens niet strekt. Nu bij de ze capitulatievoorwaarden de Pro vincie Zeeland werd uitgezonderd en het parool gold „Zeeland vecht door" een parool, dat de Zeeu wen met trots vervulde moest Middelburg als enige slachtoffer een zeer zware tol betalen, doordat haar gehele stadskern werd verwoest. De rechtsgrond voor vergoeding aan do Middelburgse getroffenen krijgt daarmede naar onze mening wel een bijzonder aspect". TE HOGE GRONDPACHT- PRIJZEN. Dinsdag j.l. hield de Tuinbouw- commissie der Z.L.M. een vergade ring te Goes. In deze byeenkomst wees de heer ir. Soest er op dat er regelmatig klachten binnen komen over te hoge grondpachtpryzen in het fruitteeltgebied. Men besloot 'n speciale commissie in te stellen, die dit vraagstuk zal bestuderen. „Wai Ngapoe" nog niet in het water. De' tewaterlating van het m.s. „Wai Ngapoe", die van daag te Gorkum zou geschie den, Is uitgesteld in verband met de te lage waterstand van de Merwede. Het hangt af van de weersomstandighe den, wanneer het schip in zijn element zal glijden. „VERZORGING VAN KRANZIXMGEN" Donderdag hield de vereni ging tot Christelijke verzor- '~g van kranzinnigen in land afd. Zoutelande haar algemene vergadering. Burgemeester Kodde sprak een openingswoord. Uit het verslag van de penningmeester bleek dat er een kastekort is van 9.61. De aftredende bestuursleden werden belden herkozen, n.l. de heren A. Janse en A. Ge- schiere. Tot afgevaardigden naar de algmene vergadering van Woensdag 26 September te Bergen op Zoom werden benoemd de heren" D. Kodde en J. Stroo. De opkomst wa* zeer gering. ZONDAGSDIENST Voor spoedgevallen zal te Vlissingen te bereiken zyn dr. Detmar, Badhuisstraat 25, tel. 258; te Veere, Serooskerke en Oostkapelle dokter P. J. Bom, tel K 1188/276; te Middelburg J. B. Simons, arts, Vlissingse singel, tel. 2191; te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande de heer Beek, arts, Langedamsestraat 30, Zoutelande, tel. K 1186282. APOTHEKEN. Middelburg: 25 Sept. t/m 1 1 Oct. Apotheek Nonhebei,- L. Delft 133, tel. 2538. Vlissingen: Apotheek Enge- ring, Singel 60, tel. 25. Gemeenteraad Vlissingen Millioeneniening vo or woningbouw. Er is een Julianalaan Burgemeester mr. B. Kolff heeft Vrijdagmiddag in de ver gadering van de Vlissingse gemeenteraad twee raadsle den gehuldigd, die langer dan 25 jaren lid van dit college waren. Zich richtend tot de heer E. Andriessen, die 4 Sept. j.l. 25 jaar lid was, wees hij op de vele en belangryke arbeid, die de heer Andriessen heeft ver richt. Zijn byzondere belang stelling ging uit naar de so ciale belangen. Men weet, aldus de heer Kolff, wat men aan u heeft en de raad heeft uw oordeel steeds op hoge prys gesteld. Namens de raadsleden, het college van B. en W. en de se cretaris bood spr. een bloemen mand aan. Eenzelfde geschenk werd aangeboden aan wethouder L. P. van Oorschot, waarby de burgemeester wees op het meer bewogen karakter van diens loopbaan alg raadslid. De byzondere belangstelling van de heer van Oorschot ging uit naar onderwijszaken en drankbestrijding, maar het meest naar de maatschappelijk minder en minst bedeelden. Tezamen, zo besloot de bur gemeester, hebben de jubilaris, sen iet® hoog gehóuden en dat is de democratie geweest, die zy vooruitbrachten. De heer M. J. van Poelje (P. v.d.A.) pjoot zich by deze hul digende woorden aan evenals de heer H.- van Rooijen (C.H.), die sprak voor de rechtse raadsfracties. In zijn dankwoord deelde de heer Andriessen mede, dat het in zHn voornemen ligt het vol gende jaar als raadslid te be danken. De heer van Oorschot herinnerde aan het ideaal, dat hem steeds bezield heeft: een dienende taak te vervullen in het algemeen belang. Spr. ein digde met een citaat van De Genestet: „Slechts hij die deel neemt aan de strijd, smaakt de vruchten van de vrede". DE AGENDA. Bij de ingekomen stukken, bevond zich het jaarverslag 1947 van het gasthuis. De heer J. L. de Wit (C.H.) informeer de naar de stichting van het nieuwe gebouw voor het gast huis. Wethouder M. A. van Popering (P.v.d.A.) deelde me dé, dat afgewacht moet wor- Geslaagde athletiekdag te Goes. Op do gem. sportterreinen te Goes werd Vrijdag een geslaagde athletiekdag van de in Zeeland gestationneerde Rykspolitie ge houden. Een 75 tal rijkspolitieman nen uit alle delen van de provin cie, allen leden van de Rijksbolltie- sportvereniging, gewest 's Graven- hage, namen hieraan deel. De wed strijden weren ln twee klassen verdeeld, nl. A (tot 32 jaar) en B (32 jaar en ouder). Winnaars van de driekamp klasse A (medaille van de Commissaris der Koningin) werd de ym, afdeling Hulst; klas se B: vm. afdeling Middelburg. In de individuele driekamn werd winnaar in klasse A (lauwerkrans districtscommandant) R. van Eg- dom uit Axel; klasse B: W. van Dalen, Sas van Gent. Een voetbalwedstryd tussen Zeeuw8Ch-Vlaanderen en de Rest van Zeeland eindigde in een 2—2 geiyk spel. Na afloop reikte de districtscom mandant, majoor van Helden, met een toepasselijk woord de veie mooie pryzen uit. By de wedstry- den gaven o.m. van hun belang stelling biyk de Commissaris van politie uit Middelburg en de In specteur van politie uit Goes. Het ligt in de bedoeling ieder jaar een dergeiyke athletiekdag te gaan or ganiseren. De voornaamste uitslagen lul den: 100 m. A: 1 P. L. Aerts, 's Hee- renhoek 12.3 s.; 2 A. van Elsaoker, Driewegen 12.9 s.: 3 J. W. v. Dyke, A. J. Polder 12.9 s. 100 m. B: 1 G. J. M. Ultee, Uzen- dyke 12.5: 2 W. van Dalen. Sas van Gent 13.6; 3 A. P. L, de Ble, Sluis 13.6. 400 m. A: 1 P. L. Aerts, vnd. 1.4; 2 D. Niezing, Briiintsse 1.6.8; 3 C. H. van Aperen, Nw. Namen 1.6.8; 400 m, B: 1 P. M. Dieleman, Sas van Gent 1.09.8; 2 G. J. M. Ultce, vnd. 1.08.2 (beste tijd ln serie). 800 m. A: 1 D. E. Mooy, Haam stede 2.21.8; 2 M. P. C. van Aert, Breskens 2.25.8; 3 R. van Egdom, Axel 2.27. 800 m. B: A. P. L. de Bie, vnd. 2.40.7; 2 A. v. d. Broecke, Aarden burg 2.41,8. 1500 m. A: 1 D. R. Millenaar. Terneuzen 5.32.9; 2 J. C. L, van Hest. Westdorpe 5.36.2; 3 H. L. Warrens, Zuiddorpe 5.41.2, 1500 m. B: 1 N. I. Mesker, Kou- dqkerke 5.52.1; 2 G, E. Hoek, Nw.- en St. Joosland 6.53,4. 3000 m. A: 1 W, H. Ooms, Wol- faartsdijk; 2 M. P. van Kaam, Hontenlssë. 3000 m, B: A. v. d. Broecke, Aar denburg. Kogelstoten A: l.T. van Raaijen, Kruiningen 10.02 m.; 2 Th. Lau rens. Clinge 9.74 m.; 3: R. van Eg- dom, vnd. 9.10 m. Kogelstoten B: 1 W. van Dalen, vnd. 9.2Ö; 2 H. Ley ten, Seroosker ke (W.) 8.55; 3. J„ L, Boogaard, Terneuzen 8.41. Discuswerpen A: 1 T. van Raayen, vnd. 20.56 m.; 2 J. C. L. van Hest, vnd. 25.82 m.; 3 A. A. Helmich, Oud-Vossemeer 24.43 m. Dlscuswerpén B: 1 L. dc Vries, Zierikzee 24.34- m.; 2 W. van Dalen, vnd. 21.15 m.; 3 G. J. Versluis. Burgh 20.32 m. Vèrspringen A: lit van Egdom. vnd. 8.45 m.; 2 J. Neufeglise. Mid delburg 5.17 m.; 3 J. M. Bruljns, Hansweert 6.15 m;;4 D. E. Mooy, Haan 'ede 5.14 nv Vèrspringel» B: 1 A Hoqmes, Domburg 5.22 m.; 2 H. Leijten, vnd. 4.96 M>; 3 G. P. Vreeke, Hans- weert 4.90 r... Speerwerpen A: 1 T. Jansen, Duivendyke; 2 O. P. de Bruyne, Sluis. Speerwerpen B: 1 W. van Da len, vnd.; 2 G. J. M. Ultee, vnd. Hoogspringen A; 1 J. C. L. van Hest, /nd.; 2 T. Jansen, vnd.; J. den Haan, Zuiddorpe. Hoogspringen 1 G. J. Ver sluis, vnd.; 2 W. van Dalen, vnd. 4 x 100 m. e8taf; 1 voorm. afd. Oostburg; 2 voorm. afd. Goes; 3 voorm. afd. Hulst. den of die nieuwbouw in 1949 van het bouwvolume af kan. Alg gemeenteontvanger werd beëdigd de heer R. J. Zijlstra, die met enkele woorden dank te voor zijn benoeming. Als waarnemend ontvanger werd beëdigd de heer B. Vermeer. BENOEMINGEN. Benoemd werden vervolgens tot onderwijzer Lich. opvoe ding aan school E. de heer J. H. Bakker te Middelburg, tot ambtenaren van de burgerlijke stand de heren F. C. Wijsveld en E. Hoek en tot leden van dc commissie woon ruim te wet de heren A. de Landmeter, J* P. Ventevogel, J. Marys, J. Post en mej. M. B. Linse in de kamer A. en de heren M. J. Corveleyn, C. Kamermans, F. Schets, J. Visser en mej. J. Dage vos in de learner B. Een aantal kleinere punten gingen onder de hamer door. Een bedrag van 7200 werd toegestaan voor het plantsoen Badhuisstraat 2. De heer De Beun (P.v.d.A.) vroeg aandacht voor de beplanting van de Vlissingse watergang en de heer De Wit (C.H.) informeer de naar de beplanting van het Villapark. Ook wilde hij daar een wachthuisje vpór de bus. Wethouder van Popering (P. v.d.A.) zegde aandacht daar voor toe. Er is een ontwerp voor een wachthuisje, maar er wordt nu een. goedkoper.-plan, uitge werkt. Besloten werd tot aankoop van een motormaaier. De straat evenwijdig lopend aan de Gravestraat werd Si mon Stevinstraat genoemd, de Koudekerkse weg West werd herdoopt in Julianalaan en de Koudekerkse weg Oost zal het toevoegsel „Oost" verliezen. Goedgekeurd werd het aan gaan van een lening groot 7.369.520.ten behoeve van de woningbouw. Er zal nog overleg met de woningbouw verenigingen plaatshebben over het dóór-lenen van deze gel den aan die verenigingen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de meest Ooste lijke straat van het uitbrei dingsplan Beatrixlaan te noe men en de naam Goudsbloem laan te laten vervallen. DE RONDVRAAG. Op een vraag van de heer A. van Schvjndel (P.v.d.A.). deelde B. en W. mede, dat in de loop van de volgende weck wordt begonnen met de aanleg van electrische verlichting langs de oude Vlissingse weg. In dit verband brengt de heer J. Marys (A.R.) de verbete ring van de Oude Vlissingse- weg ter sprake, die dringend nodig is. Op twee vragen van de heer M. J. Corveleyn (K.V.P.) be treffende de heffing van veer geld voor de veren over de westerschelde en uitbreiding van de beplanting in het Bel- lamypark zullen B. en W. la ter antwoorden. De heer J. L. de Wit (C.H.) wees op het on geoorloofd plaatsen van han delsgoederen op trottoirs en vroeg meer toezicht. Hy be pleitte de bouw van een wacht huisje by de Keersluis. Mevr. A.D. Hartjes (C.H.) bepleitte do spoedig^ aanleg van gas in de Herm. Heyermanslaan en zy wilde de bussen naar de Leeuwentrap iets verder laten doorrijden. De heer Corveleyn (K.V.P.) zag een noodzaak voor meer loketten by de cas- sa van het sportterrein. De heer M. A. L. Beun (P.v.d.A.) bespeurde gevaar voor kinde ren bij open kelders van ver woeste percelen op de hoek C. BuskenstraatBoul. Bankert. De heer A. de Bart (P.v.d. A.) wilde weten voor wiens rekening de Verlengde Paul ICrugerstraat, die pas ls ver nieuwd, nu weer heriegd wordt. B. en W. zullen al deze kwesties nader bekijken. Daar na sluiting. HET STATION TE VLISSINGEN. Te Vlissingen hebben Donderdag besprekingen plaats gehad over de bouw van het niéuwe spoorwegsta tion. Aan deze besprekingen na men o.a. deel dc heren mr. van Houten en Ir. Voermans van de Ned. Spoorwegen. Behandeld wer den de plannen om het station ln iets Noordelijke richting te ver plaatsen en de eventuele bouw van een tunnel onder de spoorlijn ten behoeve van do nieuwe ryksweg over N.- en St. Joosland naar Vlis singen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2