Waar is jane brey? Een merkwaardig schip loopt van stapel KAPPIE en het eiland Koeterwaal Derby ie Vlissingen AEIHER Mooie soitering lange Onderbroeken k&m, ml, OSfjdtoMxL L. FILiUS Betonmolen 500 meter SMALSPOOR CHAUFFEUR MONTEUR PELMAN Ms. Wal-Ngapoe: geboren te VHssingen, ge doopt in Gorinchem, geboekt voor Indonesië. Een ?p zal op de w< ker te ongewone gang van zaken. Zaterdag 25 September schip worden gelaten. der firma Bfl- Gorinchem het motor- Wal-Ngapoe te water Het is een veeboot, bestemd en speciaal ingericht voor het vervoer van vee tussen Soem- ba, Bali en Java, terwijl het te vens accommodatie heeft voor 12 passagiers. Het schip is 96 meter lang. 15 meter breed en heeft een diepgang van 5,40 meter. Het wordt voortbewo gen door een Werkspoormotor van 2500 P.K., waarmede het een snelheid kan halen van 13,25 zeemijlen per uur. Het schip heeft een geschie. denis, die vrijwel uniek mag heten in de historie van de Nederlandse scheepbouw. De opdracht tot het bouwen van het schip werd reeds voor de oorlog door de Koninklijke Paketvaartmaatschappij te Amsterdam verleend aan de N.V. Kon. Mij. „De Schelde' te Vlissingen. Het werd inder daad door „De Schelde" ge bouwd en tochheeft het nooit op een helling van „De Schelde" gestaan, zal het niet te Vlissingen te water lopen! Daar het schip tijdig gele verd moest worden, was het na de oorlog namelijk onmo gelijk om het te Vlissingen op een der hellingen op stapel te zetten. Wel was dit mogelijk bij een relatie van „De Schel de", n.l. Bijkers Aannemings bedrijf N.V. Scheepswerf en Constructiebouw te Gorin chem. De afdeling scheepsbouw van de Schelde vervaardigde nu alle onderdelen voor het stalen casco en bouwde die samen tot stukken van ten hoogste tien ton. Deze stukken werden per motorllchter naar Gorinchem vervoerd en daar werden deze honderden en honderden onder delen samengevoegd. Zo nauw keurig was in Vlissingen ge werkt, dat alles precies bleek athletiek Molenwalen-estafette te Middelburg. De Middelburgse atletiek vereniging E.M.M. organi seert ook dit jaar weer haar traditionele stadsestafette. Deze loop, die altijd over de Singels werd gelopen, zal echter dit jaar in verband met het zeer slechte wegdek nu worden verlopen rond het Molenwater. Dit heeft tevens als voor deel, dat de wedstrijd voor de toeschouwer s veel over zichtelijker wordt, dus ook aantrekkelijker. De te lopen afstanden zijn hetzelfde gebleven (400, 800, 1500, 1500, 800, 400 m.) ter wijl het parcours thans als volgt loopt: Start: Schouwburg, Molen water, voorlangs de Water toren, geheel de Zuidsingel, langs de Huishoudschool en weer de Schouwburg (finish) De wisselbeker, welke maal in totaal, of 3 maal achtereen gewonnen dient te worden, is in het bezit van „Marathon" te Vlissingen. In tegenstelling met vori ge jaren is de inschrijving thans ook open gesteld voor Brabantse ploegen. te passen en thans is het zo ver, dat Zaterdag aanstaande het schip te water kan worden gelaten. Na de tewaterlating moet de Wai-Ngapoe worden versleept van Gorinchem naar Vlissingen en z\j moet dan tussen Gorin chem en Dordrecht onder de vaste brug b\j Baanhoek door. Daartoe zullen de masten, de schoorsteen en het topdekhuis zo gemonteerd worden, dat zij bij deze brug weer afgenomen kunnen worden om op de werf te Vlissingen opnieuw gemon teerd te worden. Het schip zal daarna te Vlissingen gedokt worden. MOTORSPOR1 ZEEUWSE MOTORRIJDERS STARTEN VOOR DE LAATSTE MAAL. Voor de derde en voor dit seizoen de laatste maal zal de motorclub „Schel- degouwen" op Zaterdag 2 Oc tober een betrouwbaarheids- rit organiseren. Deze keer is het geen oriënteringsrit, maar een zuivere tijdrit, zodat het traject nu aanzienlijk langer is dan voor de beide vonge ritten. De route loopt door Walcheren, Zuid-Beveland en Tholen en is aangegeven op een kaart, welke de deelne mers voor de start wordt verstrekt. De juiste afstand bedraagt plm. 224 km., wel ke voor de lichte motoren met een gemiddelde snelheid van 36 km. per uur en voor de zwaardere met 42 km. per uur moet worden verre, den. De start is 's middags om half drie vanaf hotel Tivoli te Goes, terwijl de finish avonds tussen 8 en 10 uur te Middelburg is. Teneinde te contróleren, of de deelne mers de route met het vast gestelde gemiddelde rijden zijn een aantal bekende en gehèime contróles ingelegd. Naast een groot aantal fraaie prijzen, zal aan iedere deel nemer, die de rit reglemen tair volbrengt, een herinne ringsdiploma worden uitge reikt. Deze prijsuitreiking zal ongeveer een uur na de fi nish plaats vinden in „De Gouden Zon" te Middelburg. Een verstandige daad van de organisatoren is, om ten ge rieve van eventuele pechvo gels een volgauto het traject te doen afrijden. Reeds nu blijkt, dat een groot aanteal motorrijders 'n degelijke betrouwbaarheidsrit meer op prijsstellen dan de beide vorige zoekritten. De inschrijvingen stromen bin nen en waarlijk niet alleen uit Walcheren en Zuid-Beve land. Motorrijders uit Zw.- Vlaanderen, Tholen en Noord- Brabant zullen aan de start verschijnen. Deze deelname is mogelijk, doordat de deelne mers. die niet op Walcheren of Zuid-Beveland wonen, eerst zullen kunnen starten. Artsen in de Sowjet-Unie heb ben een nieuwe methode ontdekt om een van de ernstigste kinder ziekten, de spieratrophie, te be strijden. ScheeDvaartherichTiM. Vlissingen aangekomen: 22 Sept. Kun Labori v. Duinkerke. Vlissingen vertrokken: 22 Sep tember Actinia n. Colerain. Gepasseerd n. Antwerpen: 22 September Zonnewijk v. Kaapstad; Boskoop v. Madeira; Quo Vadis v. Duinkerken; Wego v. Londen; Jaarstroom v. Rotterdam: 23 Sept. Albireo v. Rotterdam; Algiba v. Rotterdam. Van Antwerpen: 22 Sept. Mar- garetha n. Ipswich; Alblasserdijk n. Rotterdam. Het voetbalprogrammq Zware wedstrijd voor de Com Boys. Knalnummer in Goes. 2e KLAASE B.: Alllance-Breskens; De Zeeu wen-Vlissingen; Goes-Dosko; Hero-R.B.C.; Internos-Middel burg. Wie zou durven hopen op enig succes voor Breskens te gen Alliance en dan nog wel n Roosendaal. Hopelijk wordt de nederlaag niet al te zwaar, want dat is nog wel het enige waarvoor Bresltens kan strij den: 'n zo klein mogelijke ne der laag. De wedstrijd van de dag is de ontmoeting van De Zeeuwen en Vlissingen, welke dan voor eerst sinds jaren weer eens zal gaan plaatsvin den. We achten Vlissingen ster ker en op papier wordt het een overwinning voor de rood- witten. Toch kan het in zo'n plaatselijke ontmoeting soms zonderling toegaan. Moge het in elk geval een sportieve strijd worden. In Goes gaat eveneens een knal-nummer. De Goesenaren hebben ook zware weken. Zij zullen tegen Dosko heel erg sterk voor de dag moeten ko men, anders vrezen we voor een slechte beurt. R.B.C. lijkt bjjna onoverwinnelijk en licht zijn we geneigd tegen Hero weer een serie doelpunten te voorspellen. Een R.B.C. over winning ligt het meest voor 20. Eindelijk durfde de maat tussen zijn vingers doorkeken en hij zag nog net hoe er op de plaats van de spleet een groot luik naar beneden viel. „Waar ben ikwaar zijn we", mom pelde de maat. „We zijn opgesloten in een eiland. Hier komen we nooit weer uit! Waar is Kappie! Waar is de mees ter!" Klit Klef meerde de Kraak aan de rotswand, waar een smal paadje langs liep waar donkere nissen op uitkwamen. „Wie had kunnen bevroeden, dat ik hier weer zo spoedig terug zou zijn!" zei htf< „Ik ben nog geen maand weg geweest. Het zal de hoofdman wellicht zeer be hagen, temeer daar ik nu een schip met drie man sterk heb meegebracht. Dat zal ene zeer grote verrassing voor hem zijn!" de hand, maar vroeg of laat komt toch de verrassende ne- j derlaag en waarom niet vroeg en dan in Breda Middelburg 1 kan met een gewnzigde ploeg in Etten wel iets bereiken. 3e KLASSE F M/O.C.-R.C;S.; Nieuw Bonj- vhet-Steenbergen; M.E.T.O- O.D.I.O.; Zierikzee-Yerseke. M.O.C. is geen wonderploeg en. het zou ons al sterk mee vallen als de Bergenaren dit jaar iets te zeggen zouden hebben in de titelwedstrjjd. Toch zal R.C.S. er niet ge makkelijk van kunnen winnen. Het zich herstellende Steen bergen kan de Börgvlieter jongens wel hebben M.E.T.O., dat zo goed begoii in Goes, struikelde en nu het O.D.I.O. moet bekampen, zal het wel een tweede nederlaag te slik ken krijgen. Zierikzee moge ontmoedigd zijn door de ne derlaag tegen O.D.I.O., we ge ven hen tegen Yerseke nog altijd de overwinning. 3e KLAASE F. Stcen-Aarilenburg; Clinge- Corn Boys; Sluiskil-Hulst; Hontenisse-Axel; Hoofdplaat- Terneuzen; Oostburg-IJzendU- ke. Een volgende overwinning voor Steen zit in de wedstrijd tegen Aardenburg zeker en vast. Moeilijker heeft het Com Boys, dat tegen Clinge in het veld moet. Clinge is begonnen met er goed tegenaan te zit ten en hoewel de Boys ster ker zijn, kon hen dat wel eens parten spelen. Sluiskil speelde de beide eerste wed strijden njet wisselend succes. Of tegen Hulst veel te halen valt betwijfelen we. Hontenis- se is een gemakkelijke prooi voor Axel, We hoeven daar over niet meer te zeggen. En zo zal ook Terneuzen met Hoofdplaat wel raad weten. Minder zeker is de uitslag van Oostburg-IJzendijke. De be zoekers beginnen zich beter te weren, maar Oostburg komt ook niet slecht uit de hoek. 4e KLASSE G E M.M.-Biervliet; De Patrijzen- Kminingen. De start van E.M.M. moet een overwinning worden. Bier vliet althans heeft er nog weinig van terecht gebracht. Kruiningen zal tegen de Pa trijzen ook wel niet tot winst komen. RES. 2e KLASSE E. Middelburg II-Goes II; R.C.S. Iï-Breskens II; Vlissingen II- Terneuzen II. Nu Goes II op zo zwakke benen staat, zou Middelburg II deze tegenstander wel eens kunnen laten sneuvelen. Als thuisclub is ook R.C.S. n ln staat heer en meester te blij ven tegen Breskens n En dan mag Vlissingen II als derde thuisclub niet onderdoen en moet ook winnen. Dit laatste is nog wel het meest vast staande, maar zowel Goes II als Breskens II konden onze verwachtingen wel eens aan hun laars lappen. BOKSEN Bruce Woodcock, de Britse kam pioen zwaargewicht, die gister avond Lee Oma door k. o. heeft verslagen, heeft toegestemd zijn Europese titel tegen Olie Tandberg, de Zweedse kampioen, te verdedi gen. ZATERDAG. De week wordt besloten met 'n operaconcert: José Candel. so praan. Omroeporkest en -koor voeren operafragmenten uit van Mascagni, Verdi, Bizet, Moussorgsky en Grieg (H. II 20.15). De film „Crossfire" is het onderwerp van de rubriek „Om en nabij de twintig" (H. II 17.30). Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 9.05 Morgenconcert; 11 De Zonnebloem; 12.33 Lunchconcert door het Me- tropole Orkest o.l.v. Dolf v. d. Lin den; 13 Ned. Strijdkr.; 14.20 Engel se les voor beginnelingen; 15.15 Zangrecital door Jan Voogt. tenor a. d. vleugel Jaap Hillen; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17 De Wigwam; 18.30 Ned. Strijd kr.; 19.30 Jeronimo Villarina, guitaar; 20 Nieuws; 20.20 Lichtba ken door de Z. E. heer Henri de Greeve; 21 Negen heit de klok; 22 Weekend serenade door Het Or kest zonder Naam o.l.v. Ger de Roos: 23 Nieuws; 23.2024 Antonin Dvorak-programma. Hilversum II: 7 en 8 Nws.; 9.35 Koorzang; 10.20 Radiofeuilleton; 11 Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Actuele kanttekeningen van en door Willy van Hemert; 12.33 Orgelspel door Cor Steyn uit het City-theater te Amsterdam; 13 Nieuws; 14.20 Kon. MilitaireKapel o.l.v. Kapt. Rocus van Yperen; 15.15 Omroepkamer- orkest o.l.v. André Rieu; 16.45 Sportpraatje door Klaas Peered boom; 17.30 Om en nabij de twin tig; 18 Nieuws: 19 Actualiteiten, op kunstgebied onder redactie van Max Dendermonde en Rutger Schoute; 20 Nieuws; 20.15 Omroep orkest o.l.v. Hugo de Groot; 21.15 „De bonte bal" o.l.v. Jan Hahn brengt de revue „Niet zeuren"; 22.30 The Ramblers; 23 Nieuws. Amsterdamse beurs 22 Sept. 23 Sept. 3. 119% 120 163 160% 160% 174 174 249% 251% 339% 340% 167% 171% 182% 177 178 261 264 157% 157% 100 97% 101% 101% 81 81% Ned. Ind. Hand. Ned. Hnd. Mij. A.K.U. Calvé Unilever Philips Kon. Petr. Amst, Rubber H.A. Lijn Scheepv. Unie H.V.A. Deli Mij. Ned. '48 (3% Ned. dollar '47 Ned. W. S. Grootboek '46 De effectenbeurs kenmerkte zich bij opening door een uitgesproken kleurloze tendenz. Er scheen een druk op de markt te liggen, die zijn oorzaak vond in de hoek van Kon. Olie. zonder dat de koers hierdoor echter beïnvloed werd. De ondertoon van de markt blijft niet ongunstig en van enig aan bod door het publiek valt niets te bespeuren. Voor de beurs is de ontwikkeling van de burgeroorlog op Java van groot belang, maar in weerwil van de onrustige politieke situatie aldaar houdt men het oog gericht op de bevredigende gang van zaken bij de ondernemingen. De cijfers wijzen uit, dat de econo mische ontplooiing gestadig voort gaat. Deze overweging kwam he den tot uiting voor de koersen van de toonaangevende cultuurmaat schappijen. die aanvankelijk vol komen ongeanimeerd waren, maar ln het tweede deel van de markt over de gehele linie een opleving vertoonden. Zo liep Am sterdam rubber op tot 171 en H.V. A. tot 263. Certificaten Deli My., die begin beurs verwaarloosd wa ren, werden in open hoek op 158 verhandeld. Feuilleton"*) T Romantisch verhaal van H. Morgan 40 Jane Grey? Had Jane Grey deze beide kerels op hem afgestuurd Streed zij met zulke gevaar lijke middelen tegen hem? De geheimzinnige telefoon gesprekken op de avond voor zijn vertrek schoten hem plot seling weer te binnen. Het blijkbaar ernstig gemeende dreigement van een dezer anonimidat was dus toch geen misplaatste grap ge weest. Had Jane Grey dan werkelijk een of andere bende achter zich, die haar op kri tieke ogenblikken in bescher ming nam en Slechts een ogenblik flitste de ze mogelijkheid hem door het hoofd, maar direct daarop wees hij haar gedecideerd af. Jane Grey had niet de minste reden hem eenvoudig uit de weg te ruimenZij wist immers, dat hij niets met de politie te maken had, dat haar een haar zou worden ge- wanneer hij er in gceu xi krenkt, Maar hij was voortdurend in Brown's gezelschap! En Al Brown Deze gedachte werd ver drongen door een andere, die plotseling bh hem opkwam: Dayton! Die Bob Dayton, die zich ook Lewis noemde! Niemand anders dan hij kon deze .eigenaardige overval hëb; ben geënsceneerd! Een over val, zo onopvallend, dat nie mand van d§ weinige voorbij gangers er ook maar iets van bemerkteVerdraaid-nog- an-toe, in Londen of in Man chester zou zoiets niet moge lijk zijn geweest! „Wat wilt U van me?" vroeg Robby Walter eindelijk, terwijl hij zich zo goed moge lijk trachtte te beheersen. „Wat hebt U hier te spion neren?" „Ik spionneer nietik wacht op iemand!" antwoord de de journalist. „En die iemand is „Dat gaat U niets aan!" „U volgt ons hier in dit huis!" Hij wees niet een ge baar van zijn hoofd naar het paleisachtige gebouw achter hen. „Maar probeer U niet om te ontkomen! U wordt door vier brownings bewaakt... en daar achter die ramen zijn er nog zes op-U gericht!" „Ik weet niet, wat U „Daar binnen kunt u verder praten over het hetgeen u niet weet. Er zullen u daar zeer bereidwillig alle gewenste in lichtingen worden verstrekt", siste een der beide kerels spot tend. Robby Walter zag in, dat hem niet veel anders over bleef dan zich in het onvermij delijke to schikken. H\j brak er zich nog steeds het hoofd over, wat dit alles te beteke nen had. Goed, het kon Day ton zijn, die maatregelen had getroffen om. te voorkomen, dat z(jn ge waal-deerde mede werkster werd ontvoerd. Het kon ook een middel van Jane Grey zelf zijn om hem schrik aan te jagen. Het kon ach watwat kon het hem. tenslotte ook schelen. In ieder geval hield het verband met Jane Grey en derhalve zou het hem zijn hoofd wel niet kosten! Zij had met hem gedanst, zh had zich alleraardigst met hem onderhouden: ze wist dus, dat hij niets ernstigs met haar voorhad en daarom Tussen de beide mannen in legde hij de' korte afstand af, welke hem van het gebouw scheidde. De deur ging vanzelf open en nadat zij binnen wa ren gegaan, sloot deze zich. ook weer vanzelf, zonder dat een zichtbare hand de klink had aangeraakt. (Wordt vervolgd) ZON EN MAAN. 25 September. Zon: Op 6.30 onder 18.32 Maan: Op 21.27 onder 14.41 25 September. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water u.+NAP u.-i-NAP 5.49 1.64 6.17 1.83 6.44 1.96 7.03 1.35 18.10 1.62 18.34 1.82 19.00 1.96 19.20 1.38 Laag Water u.—NAP u.—NAP 12.01 1.48 0.17 1.87 0.49 2.02 0.24 1.46 12.34 1.67 13.05 1.82 12.44 1.28 Stalen Baby-kruikje uit één stuk, zonder naad. Gemakkelijk te vullen, 2.75. Uw Baby-uitzet, met alles wat er bij hoort van wiegje tot kin- derwagen toe. Terstond een aankomende smidsknecht gevraagd bij C. DE POOR- TE Zn., Breeweg 15, Mid delburg. Te koop petroleumkachel. I.g.st Kustwacht A 142, Vrouwenpolder. TABAK ZONDER BON SHAGTABAK, ROOKTABAK, PRUIMTABAK, 1.23 Zi per 100 gram. Deze tabak is goed gefermenteerd; niet te onderscheiden van overzeese. Verzending onder rembours. Minimum kg.; vanaf 3 kg. franco. Het bekende adres B. KAN, Arnhem, Klarendalse weg 64. in maten 4, 5, 6. Wollen Jaeger, Zwaar Interlock en Katoenen Jaeger, Gemoltonneerd CROENEWOUD 63, VLISSINGEN. TELEFOON 772. Wtf leven vrij, wij leven blij Krijgen elke maand één ei. Maar bij ons kan men nog volop echte KAMPERPALING kopen. Prijs ls billijk en binnen ieders bereik. Palinghandel N. KORT, Vlamingstraat, Vlissingen. In klein gezin z.k., wordt prima kosthuis aangeb. aan 3 beslist nette pers., weekend afw. Br. ond. lett. K 16, Bur. P.Z.C., Vlissingen. De nieuwe catalogus van onze leesbibliotheek is verschenen. Ruim 3800 titels w.o vele nieuwe. Alg. Boekhandel J. DE JONGE, Goes, Lange Kerk straat 3133. Gevraagd SMIDSKNECHT of aankomende en om te vens opgeleid te worden voor waterleidingbedrijf, bij ABR. JANSSEN, Smid, Groede. Schuttershof Middelburg Bezoekt Zaterdag en Zon dag onze DANCING van 812 uur. Na afloop bus Vlissingen. DE DIRECTIE. Te huur een 350 liter, in prima staat en plm. 5 en 7 m. lengte met wis sels en draaischijf. Aann. Bedrijf Zeeland N.V., Achtersingel 2, M'burg. SPOED Garagebedrijf in Middel burg vraagt voor direct Moet in staat zijn auto rijlessen te geven. Brieven no. 788, Bur. P.Z.C. Middelburg. Uit Buitenland geïmporteerd tegen verlaag de prijzen, fijne FRANSE KINAWIJN, merk Picon; APERITIF fles f 4.75; fijne FRANSE KINAWIJN, merk Dubonnet, liter fles 5.20. Zie étalage. Vraagt onze uitgebreide prijscourant. Wijnhandel Slütery Filiaal DENEVERS, Langedelft 90, Middelburg. Te koop zwarte bontjas. N. Vliss weg 223, Souburg W\j kunnen plaatsen flink persoon voor mag azijn werk en een flinke jongen, leeftijd 16 jr., voor ma gazijn en bezorging. F. MALJERS ZOON, Vlissingse str. 35, M'burg. f=PELMINISME= de beproefde mental-training versterkt Uw Wilskracht. Zelf vertrouwen. Toet. Geheugen, Concentratie, wekt Uw slui merende talenten en capa citeiten en bevrijdt U van mlnderheidsgevoel, bloos-, spreek- en andere angsten. De Pelman Instituten verwier ven zich in de laatste 50 jaar in 8 verschillende landen een reputatie van desk. betrouw bare leiding en discretie Geïll. geschriftjes, die U vol ledig inlichten, óók over onze Cursussen Karakterkunde Graphologie en afz. karakter analysen uit hanschrift, gratis en vrijbl. op aanvr. als U dit blad vermeldt. INSTITUUT Damrak 68 - telefoon 41878 AMSIERDAM 'Erkend door de Inspectie v. h. Schr. Onderw.) men hem wees op het belang van gezonde, witte tanden, ook van dichtbij gezien, dus op.. SOLID(&, waarmee hij nu trouw zijn tanden poetst Succes bleaf niet uit, want zijn prettige, innemende lach gaf de doorslag voor zn promotieI Poets Uw tanden geregeld met die heerlijke, frisse Solidoz en Uw tanden mogen gezien worden. Ook van dicht bij l Solidox bevat Surinol (sulfo-ricin- oleaat), een kostelijk middel tegen tand steen èn voor 't verkrijgen van gezonde, witte unden. Koop nog vandiig een tube 1 De grote tube is het voordeligst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3