PROVIHCIALE ZEEUWSE COURAHT Alleen een snelle herbouw kan Middelburg redden" Bevin wil geen „nieuw München" Aanval tegen Madioen Dinsdag ingezet 0£ BILT Opheffing van de „zinloze blok kade'' moet het eerste doel zijn Adres van het gemeentebestuur inzake de oorlogsschaderegeling VOORSPELT 191e Jaargang - No.223 Uitgave van de Firma Provinciale Dit blad verschijnt behaive op Zon- en Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 23 Sept. '48 ABONNEMENTSPRIJS. 30 Ct. per week: 3.75 per kwartaal; franco per post l 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg:. Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes. L. Vorststr. 55. tel. 2475 b.g.g. 2228) - Oostburg Pr. Mauritsstr 12. tel. 102 - Temeuzen Brouwerijstr 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. G 160. tel. S Waardering en critiek De Troonrede en de Millioenen- nota vinden in de Nederlandse pers in het algemeen waarde ring. Men verheugt zich met de Regering over het wat gunstiger geworden perspectief, waar deert de werkelijkheidszin, wel ke uit beide staatsstukken spreekt, met name ook t.a.v. de Indonesische kwestie, en con stateert, dat prof. Lieftinck er in is geslaagd met scherpe za kelijkheid een duidelijk beeld te geven van de verbeteringen in onze begrotingspositie. Toch is er ook wel critiek. De Nieuwe Rotterdamse Cou rant. welke in de algemene waardering geenszins achter blijft, schrijft bijv.: Wat wij echter in de Troonrede missen Is de uitdrukkelijke erken ning van de prioriteit van de ver sterking van de productieve krach ten boven de vergroting van de consumptie op korte termijn. Hier past dus wederom het plaatsen van een vraagteken, vooral omdat ver derop de op zich zelf natuur lijk niet onwenselijke voortgang van de verbetering van de voedsel voorziening in uitzicht wordt ge steld. De regering zal binnen zeer afzienbare tijd een duidelijke be slissing. o.i. in de hierboven be pleite zin, moeten nemen, ook al verdient het toejuiching, dat ook op het gebied der consumptie de bedoeling voorzit „om meer nor male verhoudingen te herstellen". Het Parool legt de vinger op een andere zwakke plek: Terwijl vijftien Ministers gebo gen zaten over „hun" paragrafen werd in Jeruzalem Bernadotte vermoord, kwam men in Parijs tot overeenstemming over de verdeling van de Marshall-hulp over de zes tien daarbij betrokken landen, brak in Madioen een communisti sche opstand los en werd een eerst teruggeroepen Luitenant-Gouver neur-Generaal ijlings naar de plaats des onheils gezonden. De Troonrede heeft van dit alles geen weet. die spreekt alleen van dank baarheid jegens Amerika terecht overigens! en van een nog zorg barende situatie in de Republiek. Zij krijgt er iets onwezenlijks door, iets afgetrokkens, niet geschikt om belangstelling gaande te hou den. Het Algemeen Handelsblad betrekt ook vorige regeringen in zijn betoog: Onder de voorgangers van de tegenwoordige regering is ons land ongetwijfeld in menig opzicht weer op gang gekomen. De productieve krachten draaien weer. En de be groting sluit bijna, zij het dan ook dat enkele reële gaten eer wegge moffeld zijn dan gevuld. Maar dit is geforceerd gegaan ten koste Van vele kostbare vrijheden en econo mische gezondheden. Reserves zijn opgeteerd, de staat, die overal Sin terklaas speelde, leefde ver boven zijn inkomen, het vertrouwen in het geld daalde, de belastingen oefenden een vernietigende druk uit, het handelsleven, nationaal en internationaal, werd in een keurs lijf gedrongen dat een economisch verantwoorde ontwikkeling ten dode zou hebben opgeschreven, ware het niet dat de vindingrijk heid v£\n onze Nederlandse koop lieden en fabrikanten soms toch nog wegen wisten te banen om met hun productieve energie de volkswelvaart als geheel te ver groten. Ondanks, niet door het vroegere regeringsbeleid. De „Volkskrant" prijst even eens de werkelijkheidszin in Troonrede en Millioenennota en vervolgt dan: Dat wij in militair opzicht niets anders kunnen doen dan onze ho ge en zware taak in Indonesië ver vullen dat tegen de elementen, welke de orde en de rust verstoren, krachtig zal worden opgetreden, dat regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werknemers onder het nieuwe be stel overzee in voorbereiding en verder, dat het inflatiegevaar ge acht mag worden te zijn overwon nen. deze en soortgelijke uitspra ken geven aan de Troonrede een positieve kleur. Gaandeweg echter verflauwt die toon en menig departement heeft er zich mee tevreden gesteld om de jonge Koningin de oude cliché's in de mond te leggen, welke waarlijk niet veel betekenis hebben, dan passe-partouts om vergeelde pren ten. De landbouwende bevolking zal met de louter theoretisch klinkende uiteenzetting van de regeringspoli- tiek in dezen wel even „gelukkig" wezen als verleden aar. De mid denstanders zullen zeker geen juichkreet aanheffen omwille van de vriendelijkheid, waarmede zij in de Troonrede genoemd worden, al is het zó. dat reeds de vrien delijkheid een streep aan de balk waard is. En de onderwijspara- graaf valt misschien omdat de verwachtingen ten gevolge van de omstandigheden, waarin prof. Rut ten. dr. Gielen opvolgde wat magertjes uit Het „Vrije Volk" is het minst bevredigd door de economische paragraaf. Terecht wordt daarin de nood zakelijkheid van een krachtige in dustrialisatie bepleit, maar als wij lezen, dat het scheppen van econo mische omstandigheden ,.die het bedrijfsleven tot een gezonde uit breiding der industriële capaciteit prikkelen", de taak der regering is, dan willen we wel graag eens precies horen wat die woorden be tekenen. Zoals we ook wel zouden willen weten wat verstaan moet worden onder het herstellen van normale verhoudingen, niet alleen op het gebied van de consumptie, maar ook op dat van de productie. Hier spreekt de drang naar her stel van de vrije economie sterker dan voorheen. „Trouw" (A.R.) kan van de rede in het algemeen zeggen, dat zij zeer voorzichtig is ge steld en dat zij ten aanzien van tal van punten, die zij aanroert en waarop zij maat regelen in uitzicht stelt, zeer gereserveerd is. Westelijke mogendheden eensgezind De grote rede van Bevin, Woensdagmiddag in het Brit se Lagerhuis, heeft niet de verwachte opheldering ge bracht over de stand der besprekingen te Moskou. „Ik moet U teleurstellen", zei Bevin tot de Lagerhuis leden. „Het stadium, waarin de besprekingen zich be vinden maakt het niet mogelijk een verklaring hierover af te leggen. Wij beschouwen de opheffing der blokkade te Berlijn als de essentiële voorwaarde, waarop een re geling gebaseerd moet zijn." De Sovjet-Unie had ge meend, zei Bevin verder over de blokkade, dat wij binnen enkele weken in moeilijkhe den zouden geraken en dat honger en wanordelijkheden zo snel zouden komen, dat wij Berlijn hadden moeten verlaten. Het optreden der Sovjet-Unie ten opzichte van Berlijn noemde Bevin een „schamele dank voor de ge allieerden, die in de oorlog aan de zijde der Sovjet-Un e stonden." Bevin vergeleek daarop de prestatie in vredestijd van de Britse en Amerikaanse lucht macht met de grootste in spanning gedurende de oor log. Indien de „zinloze blok kade" bleef gehandhaafd, ver trouwde hg er op, dat de Britse en Amerikaanse lucht macht gezamenlijk in staat zou zijn Berlijn door de win ter heen te helpen. 80.000 gulden schade door de jeugd. Brief van wethouder aan de schoolkinderen. Niet minder dan zeven tig k tachtig duizend gulden per jaar bedraagt de schade, welke de baldadige jeugd aan straatlantaarns, gebou wen, hekken en afrasterin gen, ruiten en stadsschoon in parken en plantsoenen door haar vernielzucht aan de gemeente berokkent. Het euvel reeft zulke afmetin gen aangenomen, dat hét gemeentebestuur zich ge noodzaakt acht de nodige maatregelen hiertegen in het leven te roepen, aldus meldt de „Volkskrant". Uitgaande van het stand punt, dat men hier langs de weg der overreding meer dan met geweld bereikt, heeft het college van B. en w. een schrijven gericht aan de hoofden van scholen, waarin een beroep gedaan wordt op het onderwijzend personeel, om de jeugd tot betere inzichten te brengen. Daarnaast richtte de wet houder van onderwijs tege lijkertijd een persoonlijk schrijven aan de Utrechtse schoolkinderen, dat op de lessen zal worden voorgele zen en besproken. GEEN ONENIG HEID. Over de geruchten over onenigheid tussen de drie Westelijke mogendheden zei- de hij: „Wjj zjjn het niet slechts geheel eens over de ten opzicht© van Berlijn te volgen politiek, doch ook over de politiek, die wij gezamen lijk zouden volgen, indien onze poli 'iek ten opzichte van de Duitse hoofdstad zou falen." „Hiermede zeg ik niet, dat oorlog voor ons onvermijde lijk is. Dat stadium hebben wjj nog niet bereikt." Berlijn was thans een sym bool van weerstand, een soort vooruit geschoven post. Toen de blokkade opgelegd werd, moest er een ernstig besluit genomen worden. Dit was ge nomen. Terugtrekken zou be tekend hebben naar een nieuw München te gaan. „Ik geloof dat Oost en West samen kunnen leven. Ik ben bereid dit te verkla ren en te zeggen leef in vrede in het gebied dat gij hebt." Bij deze zinsnede werd door de leden van de oppo sitie afkeurend geroepen, ACHTER BERNA- DOTTE'S VOOR STEL. De Britse minister roerde Yoego-Slavië weigert inlichtingen aan de V.N. De Yoegoslavische regering heeft geweigerd aan de spe ciale Balkan-commissie der V.N. de verzochte inlichtingen over de recente gebeurtenissen aan de Noordelijke grens van Griekenland te verstrekken. Westelijke nota aan Moskou verzonden. Te Parijs wordt officieel ver nomen, dat de drie Westelijke mogendheden een nota over de Berlijnse crisis hebben over handigd aan de Sowjet-ambas- sadeurs te Parijs, Londen en Washington. ook de Palestijnse kwestie aan en bracht daarbij war me hulde aan graaf Berna dotte. De regering had het laat ste rapport van Bernadotte nauwgezet bes udeerd en was tot de conclusie gekomen, dat de daarin vervatte voorstel len als één enkel plan op gevat dienden te worden en in zijn geheel ten uitroer ge legd. Na Marshall heeft dus ook Bevin zich achter de aanbe velingen van Bernadotte ge steld, waarmee voor het eerst de beide Angelsaksische lan den inzake Palestina één lijn trekken. De Arabieren heb ben reeds doen weten, dat zij de nieuwe oplossing niet willen aanvaarden. OPPOSITIE ACH TER BEVIN. Nadat Bevin het woord had gevoerd, sprak R. A. Butler voor de oppositie (Conservatief). Hij verklaar de naar aanleiding van Be- vin's uiteenzett'ng: „Het ge hele Huis staat achter hem. Als dat de polit'ek der rege ring is, kan hij naar Parijs terug gaan en vertellen, dat we hem bij de uitvoering van zo'n politiek zullen steunen." Arabische redering in Palestina. V.N.-convooi beschoten. Da Arabische Hoge Commis sie heeft bekend gemaakt, dat te Gaza een Arabische „rege ring van Palestina" is ge vormd. Minister-nrcsident is Ached Helmi Pasja. Volgens een rapport van de autoriteiten der V.N. te Tel Aviv, zijn vier personen ge dood en enige andere ge wond bij de beschieting van een convooi der V.N., in de buurt van het pompstation te Latroen. Het was het eerste convooi van Tel Aviv naar Je ruzalem na de moord op Ber nadotte: De vier slachtoffers zijn bur gers. geen personeel der V.N. De aanvallers waren, volgens het rapport, „Arabische sluip, schutters". In Jeruzalem wordt weer gevochten. Volgens Arabische berichten vallen de Joden voortdurend met mortiervuur Arabische stellingen aan. In October verkiezingen in Frankrijk. Met 319 tegen 256 stemmen is in de Franse nationale as semblee een voorstel van de socialisten verworpen, om de gewestelijke verkiezingen in Frankrijk uit te stellen tot in het eerste half jaar van 1949. Het staat thans vast, aldus Reuter, dat deze verkiezingen op de vastgestelde datum in October zullen doorgaan. Minister Stikker terug uit de Ver. Staten. Met het K.L.M.-lijnvliegtuig uit New York is Woensdag morgen te kwart over zeven enige uren vroeger dan de in de dienstregeling vermel de tijd minister mr D. U. Stikker op Schiphol aangeko men. De minister reisde ter stond door naar Den Haag. Mr. Stikker zal pas Dins dag naar Parijs vertrekken voor de vergadering van de U.N.O. Herdenkingsplechtigheid voor Graaf Bernadotte. Donderdagavond 30 'Sep tember, zal in de Ridderzaal in Den Haag een plechtige bijeenkomst worden gehou den, gewijd aan de nagedach tenis van Graaf Folke Ber nadotte. De bijeenkomst is georganiseerd door de Vere niging voor Internationale Rechtsorde, het Nederlandse Rode Kruis en de Nationale Padvindersraad. Uitlevering van Papanek verzocht De Tsjechoslowaakse rege ring heeft de Franse regering om de uitlevering verzocht van Jan Papanek, de vroegere Tsjechoslowaakse afgevaar digde in de V.N. Dr. Papanek, die na de Februari-gebeurte nissen stelling heeft gekozen tegen de nieuwe regering te Praag, bevindt zich thans te Parijs. Opstandelingen zouden reeds zijn ingedamd. Republikeinse delegatie niet naar Batavia. De militaire autoriteiten te Djocjö hebben Woensdag ver kaard, dat Dinsdag „een drie ledige aanval is ingezet tegen de rode legers rondom Madi oen". Eerder had Reuter reeds ge meld, dat volgens berichten uit Republikeinse bron te Batavia de T.N.I de communistische weerstand reeds had geneutra liseerd In Tjepoe, Bodjonegoro en Blitar en dat de opstande lingen waren teruggedreven in het gebied In en rond Ma dioen. Antara meldt in een over zicht van de toestand te Madi oen, dat op de hoofdwegen van de stad Madioen thans vracht auto's, voorzien van rode vlag gen, af en aan rijden. De Re publikeinse legereenheden in de stad zijn ontwapend, de ge hele politie ontbonden en vele diensthoofden zijn vervangen Het voormalige democratisch Volksfront heeft na de staats greep te Madioen een nieuw gewestelijk bestuur gevormd, lat als naam kreeg „regering van het nationale front". De gouden koets onderweg naar de Ridderzaal. K.L.M. zet binnenlands verkeer stop. TIJDENS DE WINTERMAANDEN. Op grond van ervaringen opgedaan gedurende het af gelopen winterseizoen, waar in het reizigersverkeer in 't algemeen sterk terugliep, heeft de K.L.M. besloten om met Ingang van 1 November het binnenlands luchtverkeer gedurende de a.s. wintermaan den stop te zetten. Vier Duiise fabrieken voor Nederland. Het geallieerde bureau voor herstelbetalingen te Brussel heeft materiaal uit 53 Duitse fabrieken verdeeld onder de aangesloten staten. Bij deze verdeling werden aan Nederland vier fabrieken toegewezen, onder welke een fabriek te München, die preei- sie-instrumenten vervaardigt en een fabriek voor chemische producten te Kalle (Wiesba den), België kreeg 11 fabrie ken. 35 Zeeuwse hoofdstad kan bijzondere aanspraken doen gelden Burgemeester en Wethouders van Middelburg hebben een uLvoerig adres gericht tot de Minister van Finan ciën en de leden van de Staten-Generaal in welk adres met klem wordt aangedrongen op verbeteringen in de ont worpen regeling voor vergoeding van de materiële oor logsschade en bovendien wordt gevraagd om een büzon- dere behandeling van Middelburg, daar deze gemeente 'n uitzonderingspositie inneemt. De hier aangerich e oorlogs- schade is immers niet alleen aan de gewone oorlogshan delingen te wjjten, maar ook aan een aantal bijzondere voorvallen. B. en W., die dit adres* hebben opgesteld in opdracht van de gemeenteraad, erkennen, dat het ingediende wets ontwerp enige verbeteringen brengt voor een aan al oor logsslachtoffers, maar wijzen er toch met nadruk op, dat voor een groot deel van de getroffenen nog long geen billijke regeling werd bereikt. In de eerste plaats herin nert het adres er aan, dat het Nederlandse leger op 14 Mei 1940 capituleerde toen de vijand nog niet tot Zee land was doorgedrongen. Dit gebeurde na de bedreiging van Duitse zijde, dat na de verwoesting van Rotterdam nog meer Nederlandse steden zouden worden verwoest in dien men de wapenen niet neerlegde, Is bij deze capitu latie bedongen aldus vraagt het gemeentebestuur dat Zeeland hiervan zou worden uitgezonderd Hier van is nooit gebleken, zodat de vraag te beantwoorden valt, waarop rechtens het pa rool: „Zeeland vecht door" steunde. Zeer zeker heeft dit doorvechten de Zeeuwen met trots vervuld, doch de vraag naar het recht mag niet on onderzocht blijven. Zou bedoeld parool in strjjd blijken met de ciapi ulatie- voorwaarden, dan k.an de verwoesting van Middelburg op 17 Mei 1940 niet anders worden gezien, dan als het gevolg van niet-naleving dier voorwaarden van Nederland se zijde, hoe barbaars de Duitse vergelding ook moge zijn geweest. In dat geval krijgt de rechtsgrond van de vergoeding aan de Middel burgse getroffenen toch wel een zeer bijzonder aspect, vooral als men in aanmerking neemt, dat Middelburg het enige slachtoffer was van dit doorvechten. In October 1944 breken de geallieerde strijdkrachten de toegang tot de onbeschadig de havens van Antwerpen open dooi het prijsgeven van het eiland Walcheren aan de zee. De vraag rijst hier, in hoeverre dit met goedkeuring of medewerking van de Ne derlandse regering geschied de. Zou deze vraag bevesti gend moeten worden beant woord, dan zou voor de hier door veroorzaakte schade het beginsel der wet op de Mi litaire Inundatiën van 1896 toepassing vinden. Ten bate van het gehele land en ter bekorting van de oorlog werd het eiland Wal cheren opgeofferd, zodat by bevestigende beantwoording van de gestelde vraag hier dan een rechtsgrond zou be staan, welke tot nu toe ln 't verborgene is gebleven. Het derde bijzondere ge val dat het request vermeldt is. dat tijdens de bezettings tijd de Duitsers aan niet-De- woners van Walcheren de tosgang tot het eiland ont zegden, duizenden Walchena- ren die geen beroep uitoefen den en ook zij die aan de bezetter onwelgevallig waren, geëvacueerd werden, waardoor schade van algemene aard is ontstaan. BETEKENIS DER SCHADE. De bestaansbronnen van Middelburg zijn: 1. provincia le hoofdstad; 2. centrum van het eiland Walcheren; 3. toe ristencentrum; 4. woonstad op traditiegronden5. winkel centrum van Zeeland; 6. han delscentrum voor landbouw producten en 7. industrieel centrum van bescheiden om vang. De' schade in Mei 1940 tastte vooral de bestaansbron nen 3, 4 en 5 aan, welke maatregelen werden vergroot door de evacuatie en dc ver nietiging van het landschaps- schoon door de inundatie. Middelburg was beroemd als gave, laat-middeleeuwse stad. Door de verwoesting van zjjn centrum vèrloor het eveneens zijn aantrekkelijk heid voor het winkelend pu bliek, terwijl dit nog werd verergerd door het verbod Walcheren te betreden en door de vernietiging van 't landschapsschoon. Als centrum van het eiland Walcheren is Middelburg zeer sterk aangetast door de ver arming van Walcheren's plat telandsbevolking. welke in '44 niet alleen aanzienlijke scha de opliep aan haar gebouwen en materialen, maar haar bron van welvaart: de grond, sterk zag aangetast door de inundatie met het zoute zee water. Sind3 enkele jaren heeft de bevolking geen nor male oogst gehad en moest zij zich tevreden stellen met vergoeding van de zg. „kale oogstkosten." Dat dit jaar een gunstige oogst gaf, was dank zij het vele regenweer. Toch blijft de landbouw en veeteelt in Walcheren veel sterker afhankelijk dan el ders van de weersgesteldheid. Middelburg als winkelcentrum leed aanzienlijke schade door het ontbreken van de oogst- producten als gevolg van de inundatie. Hierdoor kwam en bleef de landbouwende be volking in zeer behoeftige omstandigheden verkeren, als gevolg waarvan wederom de middenstand ernstig te lijden kreeg. Het is een cumulatie van factoren, die voor Middelburg funest dreigt te worden, na melijk verlies van outillage en apparaat enerzijds en ver lies of verarming van klan ten anderzijds. Het gemeen tebestuur meent, dat een der gelijke cumulatie elders niet of nauwelijks bestaat. HET HERSTEL DER STAD. Het al of niet spoedig her stel van de stad zal afhan gen van de verleende ver goedingen. Hoewel het aan hangige wetsontwerp verbete ringen geeft boven het vorig ontwerp, gelden deze verbe teringen toch practisch alleen voqt de kleinere woningen en dan nog slechts voor een pand per eigenaar. Herbouw van de andere woningen en bedrijfspanden, zo noodzake lijk om de stadskern weder om volgebouwd te krijgen, is als gevolg van de enorme lasten, welke de bouwers op zich moeten nemen, haast ondoenlijk. De zeer lage taxa ties der verkoopswaarde van bedoelde grotere bedrijfspan den, welker herbouw voor waarde is voor Middelburgs herrijzenis (als hotels, gara ges, drukkerijen en andere zakenpanden) wreken zich hier. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft naar zijn mening aangetoond, dat vol doende redenen aanwezig zijn om na te gaan of voor Mid delburg geen bijzondere gron den, zowel rechtens als eco nomisch, aanwezig zjjn om aan haar bewoners een scha devergoeding van de geleden materiële oorlogsschaden te geven, welke aanzienlijk uit gaat boven de algemene nor men, zulks ter bevrediging van het rechtsgevoel en ter behoeding van de stad voor het gevaar van blijvende ver arming. De brief eidigt aldus: „Alleen een snelle her bouw, welke slechts mogelijk zal zijn door belangrijke fi nanciële verbeteringen zal onze stad kunnen behoeden voor blijvend verval." HOE STERK? Republikeinse waarnemers te Batavia deelden aan Aneta mede, dat de sterkte der com munistische troepen onder be vel van de kolonel Djokosocjo- no wordt geschat op 3 A 4000 goed bewapende manschappen. Deze waarnemers verklaren, van mening te zijn, dat de strijdmacht van Djokosoejono thans in een nauwe kring rondom de stad Madioen is ge- isoleerd. Zij achten de loyaal gebleven Republikeinse troe pen in staat de toestand zon der hulp van buiten af weer onder controle te krijgen. Het vliegveld bij Madioen is in Re publikeinse l.anden. BOTSING MET NEDER LANDSE TROEPEN. Vier Nederlandse militairen wer den gedood en zes licht gewond, toen Nederlandse patrouilles in de loop van de vorige week in het gebied benoordoosten van Bobot- sari (Midden-Java) in contact kwa men ..iet uit republikeins gebied geïnfiltreerde benden, aldus meldt de correspondent van Aneta uit Semarang. BANTAM DOET NIET MEE. Volgens Radio-Djocja hebben in Bantam, dat door Nederlands ge bied afgesloten is van het repu blikeinse gebied, het front Demo- krasi Rakjat, de Partai Kommunis Indonesia en de Gerakan Boeroeh (Arbeiderspartij) verklaard, dat zij echter de regering Soekamo-Hat- ta staan. OPROEP VAN DE COMMUNISTEN. De communistische radio te Ma dioen heeft een oproep uitgezon den van de militaire' commandant van Madioen, gericht tot alle mi litaire commandanten ln Oost-Java op republikeins gebied, om naar het gemeentehuis te Madioen te komen, teneinde daar gezamenlijk de algemene situatie te bespreken. Hun werd een vrije overtocht ver zekerd. C.V.G.D. NAAR BATAVIA De delegatietrein uit Djocja met leden van de C.V.G.D. is te Bata via aangekomen. De leden wensten zich niet uit te laten over de situa tie. De reis was zonder incidenten verlopen. Blijkens mededelingen van medereizigers is te Djocja de toestand volkomen rustig. SPOORBRUG OPGEBLAZEN Radio Djocja meldt nog. dat de communisten bij JSdaeiioen de spoor brug hebben opgeblazen. Radio Djocja meldde, dat de re publikeinse regering een communi qué heeft uitgegeven, waarin ge zegd wordt, dat zij niet van plan is de leden van de republikeinse delegatie naar Batavia te zenden, „hoewel de noodzaak tot contact wordt ingezien" in verband met de Nederlandse eisen. Volgens het communiqué verlangden de Ne derlanders. dat de republikeinse gedelegeerden door de Commissie van Goede Diensten worden aan bevolen, waarna bü aankomst op Nederlands gebied contróle dooi de Nederlanders zou volgen. Oorlogsschade- regeüng voorlopig nog niet aan de orde. Nu het nieuwe parlemen taire seizoen begonnen is, ziet de Tweede Kamer zich aanstonds geplaatst voor werkzaamheden, welke na de behandeling der wetsontwer pen, verband houdende met de Grondwetswijziging, in de afgelopen zomer niet meer konden worden afgedaan: Van de heel grote dingen wachten ons nog de regeling van de oorlogsschade, de pu bliekrechtelijke bedrijfsorga nisatie en de werkloosheids verzekering. Wat de oorlogsschade be treft is men nog altijd do memorie van antwoord der regering wachtende en het kan nog wel enige maanden duren vóór die verschijnt. Men kan veilig aannemen, dat deze omvangrijke onder werpen pas na afhandeling der begroting van 1949 aan de orde kunnen komen. Achttien jaar geëist tegen Landwacht-commandant. De advocaat-fiscaal by het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam eiste 18 jaar gevangenisstraf tegen de Amsterdammer Pruijmboom. die in de bezettingstijd als com mandant van een compagnie Land- wachters te Amsterdam contróle deed uitoefenen op persoonsbewij zen en Ausweisen, en opdracht gaf illegale werkers te arresteren. AANHOUDEND KOEL WEER. Geldig tot Donderdagavond. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. In het Noorden van het land tij delijk krachtige, overigens meest matige wind tussen West en Noord. Ongeveer de zelfde temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1