PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT Eerste Troonrede van H. M. Koningin Juliana De gouden koets reed naar de Ridderzaal Vergadering Ver. Naties in Parijs geopend 0£ BILT De Madioen-opstand duurt nog voort Troonrede en millioenennota Belastingverlaging in overweging Indonesië. De economische toestand. Duizenden juichien Koningin Juliana foe 191e Jaargang - No.222 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa F. van de Velde Jr Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christell! ke feestdagen. Woensdag 22 Sept. '48 ABONNEMENTSPRIJS. 30 ct. per week; 1 3.75 per kwartaal; franco per post t 4.— per kwartaal. Losse nummers -10 cent ADVERTENTIEPRIJS; 12 Ct. per "W" WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro nr^aMSO? p'z^.^NUddefburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tyd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr. G 160. tel. 26 Het Ned. Instituut voor Opinie-onderzoek heeft on langs een groot aantal perso nen de vraag gesteld, welk land naar hvm mening aan Nederland ten voorbeeld kon worden gesteld. De uitslag was een tikje wonderlijk. Twee en zestig procent zegge en schrijve 62 procent! van de onder vraagden was namelijk van oordeel, dat geen enkel land aan Nederland ten voorbeeld kan worden gesteld, maar dat Nederland in tegendeel aan de meeste andere staten ten voor beeld kan dienen. Troonrede en millioenennota, zijn, goed beschouwd, feiten, die deze opvatting motiveren. Immers: beide staatsstuk ken zijn documenten, die res pect afdwingen voor het Ne derlandse volk, dat in zeer moeilijke omstandigheden een grote mate van discipline en zelfbeheersing aan de dag legt, gepaard aan een inderdaad voorbeeldige ijver, en voor een regering, die in staat blijkt na een alleszins bevredigende prestatie in de voorbije parle mentaire periode toch weer voor de dag te komen met een uitermate belangrijk con structief program. Beschouwt men de troonre de, voor het eerst uitgespro ken door Koningin Juliana, dan treft daarin allereerst de nuchtere werkelijkheidszin en het begrip voor wat de ge zondmaking van ons staatsbe- staan eist. Inniger internatio nale samenwerking wordt aan gekondigd, naast krachtige voorbereiding van de economi sche unie met België. Terwijl, evenals in de vorige troonrede, met leedwezen geconstateerd wordt, dat de bemoeiingen van de Verenigde Naties met het Indonesische vraagstuk niet bepaald hebben bijgedragen tot een vergemakkelijking van de oplossing der strijdvragen, wordt een ongetwijfeld door het volk begeerd krachtig op treden tegen verstoorders van orde en rust aangekondigd. Het besef van de noodzake lijkheid van krachtige weder- opbouwpolitiek en woningbouw op grote schaal spreekt uit de aankondiging van een ver groot bouwprogramma en het verlangen naar meer vrijheid voor het bedrijfsleven vindt zijn weerspiegeling in de aan kondiging, dat de beperkende bepalingen verder zullen wor den verminderd. Minder aangenaam zal het Nederlandse volk in de oren hebben geklonken, dat de re gering haar subsidies op de kosten van vele levensmiddelen gaat verlagen. Afgewacht moet worden of dit zal kun nen geschieden zonder de door velen verlangde, door even ve len gevreesde derde loonronde, met alle daaraan verbonden consequenties. Sociale maatregelen, steun aan de kleine boeren, het zijn noodzakelijke onderdelen van deze Troonrede. Maar even belangrijk is toch ongetwijfeld de aankondiging, dat belas tingverlaging in overweging is, dat eindelijk aandacht zal worden geschonken aan de re classering met name van de jeugdige politieke delinquen ten, en dat kinderen met uit zonderlijke aanleg betere ont wikkelingskansen zullen ver krijgen. Deze drie dingen zijn nieuw en zij voorzien in een onmis kenbare behoefte. Het oordeel over deze Troon rede, die veel langer was dan gebruikelijk is, kan daarom niet ongunstig luiden. De Millioenennota het gaat hier uiteraard om een eerste en daarom vluchtig oor deel zal eveneens bij het kiezerscorps bevrediging wek ken. De gewone dienst ver toont een zeer behoorlijk over schot en is zelfs sluitend als men rekening houdt met de typische, grote bedragen vei- slindende na-oorlogsuitgaven. Als men de kapitaaldienst me de in rekening brengt, valt er toch nog een aanzienlijke vooruitgang te constateren, daar het tekort op de begro ting van anderhalf milliard ge daald is tot rond 650 millioen gulden. Dit wijst op een gezonde ontwikkeling, bij het voort schrijden waarvan het Neder landse volk het grootste be lang heeft, een ontwikkeling, die ons land terecht een goede naam in het buitenland geeft. Dat dit bereikt kon worden, terwijl toch onze productie jog beneden het niveau van 1938 ligt, wettigt de hoop, dat bij verder herstel de Neder landse staat weldra weer op hechte financiële grondslagen zal rusten. Troonrede en millioenennota maken by eerste beschou wing een goede indruk, die- vertrouwen in de toekomst rechtvaardigt TT T®n Ah Seng, de bekendste leider der communisten in Johore. die tot de dood door de strop was veroordeeld, heeft zich onder het zingen van de internationale naar de galg begeven. Tegen rustverstoorders in Indonesië zal krachtig worden opgetreden H. Mt Koningin Julinana heeft Dinsdag bij de opening van de zitting der Staten- Generaal de navolgende troonrede uitgesproken: Leden der Staten-Generaal, Slechts korte tijd is verlo pen sedert ik, nadat mijn moeder afstand deed van de troon en de regering door mg werd aanvaard, in Uw midden de eed aflegde en werd ingehuldigd. Met ontroering en dank baarheid denk ik terug aan de wijze, waarop het 50-jarig regeringsjubileum van mijn moeder werd gevierd en bij de troonswisseling alom uiting werd gegeven aan warme ge voelens van aanhankelijkheid ten opzichte van haar en aan de wijze, waarop men mij heeft welkom geheten. De herinnering aan dit alles zal mij sterken bij het vervullen van de taak, die op mijn schouders is gelegd. Groot zal de inspanning zijn, die van ons allen wordt gevergd om het. hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarvoor het nog zo zwaar onder oorlogs gevolgen lijdende Koninkrijk gesteld is in een wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. De grote verwachtingen, die de samenwerking der ge allieerden in de strijd had opgewekt ook ten aanzien van samenwerking in de vrede, zijn niet in vervulling gegaan. Scherpe tegenstellingen blij ven zich openbaren. De rege ring zal voortgaan om in het kader der Verenigde Na ties te streven naar verster king der internationale ge meenschapsgedachte. Bijzon dere aandacht wijdt zij aan de ontwikkeling van de ker nen van internationale aan eensluiting, die in de Unie tussen Nederland, België en Luxemburg en de samenwer king der vijf mogendheden ingevolge het Verdrag van Brussel, reeds haar levens vatbaarheid hebben bewezen Een spoedige totstandko ming van de economische Unie met België en Luxem burg acht de regering van groot gewicht. Zij werkt met kracht mede aan het wegne men van de hinderpalen, die aan de realisering dier Unie in de weg staan. Ook op sociaal-cultureel gebied wordt nauwer samen werking binnen de Benelux, zowel als in verband met het vijf-mogendhedenverdrag voorbereid. In het bijzonder op het gebied van de ge zondheidszorg is de werk zaamheid van Nederlandse zyde in de internationale sfeer toegenomen, mede door de totstandkoming van de woreld-gezondheids-organisa- tie. De toestand van 's lands financiën noopt er toe de mi litaire krachtsinspanning, voor wat betreft de land macht, vrijwel uitsluitend te blijven richten op het in In donesië onderhouden van ccn voor haar taak berekende krijgsmacht. Voor zover be treft de Koninklijke Marine en de luchtstrijdkrachten wordt daarnaast een begin gemaakt met de vorming van een bijdrage aan de gemeen schappelijke verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West-Eu- ropese mogendheden. In aansluiting aan de kor telings tot sland gekomen Grondwetsherziening zal krachtig worden voortgewerkt aan 't scheppen van 'n nieuwe rechtsorde tussen Nederland, Indonesië, Suriname en de Ne derlandse Antillen, ter ver werkelijking van 't gerecht vaardigde streven der volke ren overzee naar vrijheid, ge lijkwaardigheid en zelfstandig heid. Met verheuging mag wor den geconstateerd, dat de staatkundige opbouw van de federalistische gebieden in In- Aan paddenstoelen vergiftiging overleden. De 60-jarige baronesse N. E. Taets van Amerongenvan Reenen is in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar overleden. Zy was een van de slachtof fers van de paddenstoelenver giftiging, die zich Vrijdag jl. in het gezin van de oud-burge meester van Zandvoort, de heer H. van Alphen te Bergen, voordeed. donesië gestadige voortgang heeft gevonden. In al deze febieden kan ook een bevre- igend, zy het onderling ge varieerd, herstel van het eco nomisch leven worden waar genomen. De verhouding tot de Re publiek blyft by voortduring zorg baren. De op grondslag van de Renvillebegïnselen ge voerde onderhandelingen heb ben nog niet de zozeer ge wenste oplossing kunnen brengen. De herhaalde bemoeienis van de Veiligheidsraad met de Indonesische kwestie, ook nadat een Commissie van 'Goede Diensten in Indonesië haar werkzaamheden was be gonnen, heeft niet steeds by- gedragen tot een weloverwo gen behandeling van de in gewikkelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhoudin- fen in Zuid Oost Azië. Ver- rouwd mag intussen worden, dat onze erns'ige wil om aan de gerechtvaardigde vrij hei dsaspira ties der volkeren overzee te voldoen op een wyze, die tevens waarborg biedt voor recht en veilig heid, ook internationaal in toenemende mate begrip ont moet. Nog steeds moeten in Indonesië zware offers wor den gebracht. Hulde zy hun gebracht, die cn hierbij denk ik in het bijzonder aan de strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht veel al onder zeer moeilyke om standigheden met gedold en volharding hun plicht vervul len. 3fet eerbied gedenk ik hen, die daarbij het offer van hun leven brachten, ter wijl mijn warme medegevoe len uitgaat naar hun nabe staanden. Een krachtig op treden tegen orde- en rust- verstorende elementen blyft noodzakelijk Een regeling van de rechts positie van ambtelyke en particuliere werknemers on der het nieuwe bestel is in voorbereiding. De Nederlandse en Suri naamse regeringen beraden zich op een nauwere handels politieke samenwerking, waar mee gepaard gaat een rege ling van het onderlinge be talingsverkeer. Het ligt in 't voornemen om ook met de Nederlandse Antillen soort gelijke regelingen te treffen. Het in de. naaste toekomst wederom sluitend maken van de betalingsbalans met het buitenland blijft een voorwerp van aanhoudende zorg. Hoe wel de resultaten, die tot nu toe, dank zij een gemeen schappelijke krachtsinspan ning, konden worden bereikt, tot dankbaarheid stemmen, moet nog een moeilijke weg worden afgelegd. Nog steeds moet in belangrijke mate een Deze 5 km. lange hoogspanningskabel, die dezer dagen in de Oosterschelde tussen Schouwen en Xoord-Beveland te water is gelaten, zal in de toekomst deel uitmaken van de nieuwe electrische verbinding GoesSchouwen. beroep worden gedaan op vreemde hulpmiddelen. Indien de Amerikaanse hulpverle ning niet tijdig ware geschied, zou een ernstige terugslag in het herstel van de volks welvaart onvermijdelijk zijn geweest. Ons land is dan ook grote dank verschuldigd aan het Amerikaanse volk, dat op grootse wijze zijn daad werkelijke belangstelling voor Europa toont. Zowel uit een oogpunt van exportbevordering als ter waarborging van voldoende werkgelegenheid voor de steeds groeiende bevolking is krachtige industrialisatie dringend noodzakelijk. Hoe wel de regering de techni sche vraagstukken, die hier door worden opgeroepen, geenszins onderschat, ls zjj van mening, dat het industri alisatie-vraagstuk in de eerste plaats een economisch pro bleem is. Zy acht het daar om een belangrijk deel van haar taak, voorzover dat in haar vermogen ligt, economi sche omstandigheden te scheppen, die het bedrijfsleven tot een gezonde uitbreiding der industriële capaciteit prik kelen. Op het gebied der produc tie en der consumptie zal al het mogelyke worden gedaan om meer normale verhoudin gen te herstellen, een en an der naarmate de deviezenpo- sitie zulks toelaat. Afneming van de schaarste zal het mo gelijk maken de overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven te verminderen. Beperking van de invoer zal echter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse betaalmiddelen, nog onvermijdelijk blijven. De indiening van verschil lende wetsontwerpen op het gebied van de middenstands- politiek is ln de loop van dit zittingsjaar te verwachten. Gestreefd wordt naar ver betering van de materiaal positie in de bouwnijverheid en mede daardoor naar op voering van de arbeidsproduc tiviteit, teneinde het bouw programma, speciaal voor wat betreft woning- cn drijfsbouw, te kunnen vergro ten. Met het oog zowel op de voorbereiding van de econo mische Unie met de Benelux- partners als op de noodzake lijkheid tot verlichting van de Lasten voor tie schatkist, zullen de subsidies op levens middelen worden verminderd of beëindigd. De regering 7.aJ daarbij nauwgezet rekenfng houden met gevolgen daar van voor de kosten van le vensonderhoud en bij de te vólgen loon- cn prijspolitiek de instandhouding van soci aal gerechtvaardigde en eco nomisch verantwoorde loon- en prysnormen blijven bevor deren. De troonrede kondigt ver volgens een aantal sociale maatregelen aan, o m. steun aan grote gezinnen,' wier in komen beneden een sociaal gerechtvaardigd peil blijft, herziening der sociale verze keringen en een wetsontwerp op de ziekenfondsen. Redevoeringen van Auriol, Bramuglia en Trygve Lie. Met angst zien wij de brandhaarden zich uitbreiden en de meest redelijke mannen -fanatiek wordwi. Do wereld is ver lamd door vrees, egoïsme en vo ordoordeeT. Van Uw morele macht is de vrede afhankelijk. Aldus sprak de Franse pre sident Auriol de 58 delegaties toe, die Dinsdag in het paleis de Chaillot bijeen waren ge komen voor de eerste zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties. De tijdelijk voorzitter, de Argentijn Juan Bramuglia, opende na het welkomstwoord van Auriol de vergadering. Hij legde er in een korte rede de nadruk op, dat, hoewel ve len op een oorlog aansturen, een wereld van vrede bestaan baar is. De vergadering derV. N. moet er een worden van wederzijds begrip en algemene vriendschap, was zyn vrome wens. Tevoren had hij gepleit voor toelating van alle landen tot de V. N. Er konden geen uit verkorenen en buiten de wet gestelden zijn. Na Bramuglia nam de se cretaris-generaal der V. N., Triegve Lie, het woord. Hij bracht hulde aan de waarne mers der V. N., die bij het ver vullen van hun taak om het leven waren gekomen. De dood van Bemadotte toonde volgens Lie duidelijk aan, dat men niet te veel mocht vertrouwen op de plaatselijke autoriteiten. Dringender dan ooit rees de vraag hoe de V. N. hun mede werkers konden beschermen. Triegve Lie deelde mede. daarover enkele voorstellen te zullen indienen, daarbij doelend op zijn plannen tot instelling van een beperkte politiemacht. Na deze drie toespraken werd een minuut stilte in acht genomen ter herdenking van graaf Bemadotte en andere in Palestina omgekomen functio narissen. Onmiddellijk hierna ging men over tot het kiezen van een voorzitter. By de tweede stemming werd de Australi sche minister van buitenland se zaken, Herbert Evatt, ge kozen. Hij kreeg 31 van de 51 stemmen, Bramuglia 20. Vervolgens werd de verga dering verdeeld in zes dom- missies, o.a. een politieke, een economische en financiële en een sociale commissie. De eer ste commissie koos Paul Spaak tot haar voorzitter. De zitting werd hierop tot Woensdag verdaagd. De agenda omvat niet min der dan 70 punten, waar on der zeer netelige als het Pale stijnse vraagstuk. Voorlopig is er dus genoeg werk aan de vredeswinkel voor de heren afgevaardigden. Nederlandse troepen bij Malang aangevallen. Djocja heeft nog hoop. (Zie vervolg op pag. 2). Antara meldt uit Djocja, dat de staatsgreep in Madioen reeds op 12 Sept. werd uitge voerd. Vijf bataljons commu nistische troepen namen aan de actie deel. Uit dit bericht blijkt voorts, dat ook Magetan, Ngawi en Ponorogo in handen van de communistische troepen zijn. Djokosoejono, die door de communisten werd benoemd tot militaire gouverneur van het gewest Madioen, verklaar de, dat het voornaamste doel van de revolutie is het houden van een opruiming in het leger van de republiek. OP SUMATRA. Volgens de republikeinse voorlichtingsdienst heeft te Padang Sidempoean, Sibolga en Taroetoeng, (Sumatra) een zuiveringsactie van het repu- Prinsjesdag in oude glorie Dinsdagmiddag is H. 31. Koningin Juliana in gezelschap van Z. K. H Prins Bernfecrd in de gouden koets van het Pa leis Noordeinde naar de Ridderzaal gereden ter plechtige opening van de zitting van de Staten-Generaal. Het was de eerste maal sinds de bevrijding, dat deze plechtigheid met groot ceremonieel geschiedde; de eerste maal ook, dat Koningin Juliana de opening verrichtte met het uitspreken van de troonrede. Er waren motieven genoeg om de grote belangstelling voor deze plechtigheid te verwachten: Prinsjesdag in zijn oude glorie van een feestelijke stoet met de gouden koets, die thans een jonge Koningin naar do oude ridderzaal voer de. Om één uur zou H. M. de Koningin Van het Paleis uit rijden.. Reeds lang voor dat tijdstip hadden velen zich op gesteld langs de route, welke de Koninklijke stoet zou vol gen: Noordeinde, Heulétraat, Lange Voorhout, Tournooi- veld. Korte Vijverberg, Binnen hof. Tegen half één hadden de militaire onderdelen, die aan erewachten en afzetting deel namen, de opstellingen ingeno men. Het militaire vertoon ge paard gaande met het inne men der opstellingen voor de afzetting trok veel belangstel ling en uiteraard had vooral het ceremonieel tenue der gar deregimenten bijzonder de aan dacht. Want laat het wezen, dat velen de fraaie uniformen reeds by de intocht van de Ko ningin hadden kunnen bewon deren, toch wil men ze nóg wel eens gaarne zien. Zo was er voor de duizen den genoeg te zien om het wachten te bekorten, tot het eerste der minuutschoten viel, afgegeven door een batterij op het Malieveld, ten teken, dat de Koningin van het Paleis vertrokken was. De Koninklijke stoet. De stoet werd geopend doot een rijknecht-majoor met twee rijknechts te paard, gevolgd door een detachement der Ko ninklijke marechaussee ter sterkte van 24 man. Dan een compagnie grenadiers met het vaandel van het regiment gre nadiers en de Koninklijke Mi litaire kapel onder leiding van kapitein Rocus van Yperen. Hierna een commando rijkspo litie te paard, voorafgaande aan een rijtuig, waarin gezeten waren de Grootmeesteres van H. M. de Koningin, mevr. C. M. baronesse van Tuyl van Se- rooskerken en de grootmeester mr. G. C. D. baron van Har den broek. Dan volgde Hare Majesteit Koningin Juliana, vergezeld d. Z. K. H. de Prins der Neder landen, gezeten in de gouden koets, met zes paarden bespan nen, gaande een koetsier naast elk paard en vier takeien aan elke zyde van de koets. Twee adjudanten reden resp. ter rechter- en linkerzijde van de koets, do overige adjudanten achter de statiekoets. Hierna volgden nog enige rijtuigen met hof-dignitarissen. Het geduld dergenen, die langs de route stonden, werd wel beloond door het schouw spel, dat deze feestelijke stoet bood. Overal werd Hare Ma jesteit hartelijk toegejuicht op haar tocht naar de verenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal. In de Ridderzaal. In de ridderzaal welke voor het eerst prijkte met een sobere versiering van palmen- groepen ter weerszijden van de troon en van bronskleurige chrysanten en groen had den reeds tijdig do velen, die de plechtigheid zouden bywo- nen, zich verenigd. Daar was het stemmige zwart der he renkleding, daar waren het foud en zilver der ambtskledij, aar waren uiformen en fleu rige toiletten der dames. On der de aanwezigen waren de leden van het corps-diploma- tique. leden van hoge colleges, hoge ambtenaren, de Commis sarissen der Koningin in Zuid- Holland en Gelderland, de bur gemeesters van Den Haag en een aantal Indonesische afge vaardigden, o.w. de Sultan van Pontianak, Hamid II, prof. dr. R. A. A. M. Hoesein Djaja- diningrat en Anak Agoeng en van de West-Indische delegatie de heren mr. dr. Pos en mr. da Costa Gomez. Later namen ook de minis ters hun plaatsen in, zomede de leden van de Raad van Sta te. De voorzitter der verenigde vergadering, prof. mr. R. Kra nenburg, benoemde in de com missie van in- en uitgeleide de heren de Wilde. Schilthuis. Groen, de Zwaan, van der Feltz, Verkerk, van Heuven Goedhart, mej. Nolte en de he ren Wendelaar en Fiévez. In de ridderzaal drongen de tonen der muziek van de ma rinierskapel, welke het Wilhel mus speelde, door. Dat was het sein, dat de Koninklijke stoet nabrj was. Toen een der com miezen-griffiers de komst van H. M. had aangekondigd, re zen allen van hun zetels. Be geleid door bovengenoemde commissie schreed H. M. Ko- nigin Juliana naar haar zetel. Naast haar nam Z. K. H. Prins Berahard plaats. Dan kwam het grote moment, dat Konin gin Juliana haar eerste troon rede uitsprak. Koningin Juliana las de troonrede met grote nadruk op zeer belangrijke punten. Haar stem klonk vermoeid, na de vele plichten giste ren de grote ontvangst ten paleize die de Koningin in de laatste dagen heeft moe ten vervullen. In diepe stilte werd ditmaal de lange troon rede aangehoord. Daarna verliet de Koningin zich van haar zetel. Prof Kra nenburg riep luide: „Leve de Koningin", driemaal her haald door alle aanwezigen. H. M. werd daarop uitgeleide gedaan. Langs de zelfde route ging de stoet daarop naar het Paleis terug. Toen de commis sie van in- en uitgeleide in de zaal was wedergekeerd, werd de bijeenkomst gesloten. blikeinse leger plaats gehad. Daarbij werd de bataljonscom mandant te Padang Sidem poean doodgeschoten. HATTA TEGEN DE NEDERLANDERS. Volgens Antara heeft de republikeinse minister-pre sident, 3Ioh. Hatfa, te Djoc ja verklaard, dat de Neder landers niets te maken hebben met de communisti sche opstand. Sprekend over het voorstel van mi nister Stikker om gezamen lyk het communisme te be strijden, zcide Hatta, dat de republiek de komst van Nederlanders op republi keins gebied niet zal toe staan. De opstand te Ma dioen is een interne aange legenheid. INFILTRATIES BIJ MALANG. Uit Malang wordt gemeld, d' t weer verscheidene republi keinse benden binnendrongen op het door Nederlandse troe pen bezette gebied bij de stad. Vijf schietpartijen kwamen voor met benden, die varieer den van 15 tot 100 man. Eén politieman en één ondeme- mingsemployé werden gedood. Er vielen ook een aantal ge wonden. Radio Djocja riep Dinsdag middag om, dat er te Solo we derom rust heerst. De markten functionneren normaal. De vechtpartijen zouden geëindigd zijn. Hetzelfde radiostation deelde mede, dat de nodige maatregelen voor de herove ring van Madioen getroffen worden. De Republikeinse com mandanten in het gewest Ma dioen zouden trouw zijn aan de Djocja-regering. Het vlieg veld bij Madioen is nog in han den van regeringsgetrouwe troepen. Later meldde Radio Djocja, (lat de voorbereidingen voor hel ontzetten van Madioen door de troepen van de repu blikeinse regering zijn vol tooid. SOESOEHOENAN BETUIGT TROUW. De Soesoehoenan van Soera- kart a heeft een rede gehouden voor Radio-Solo, waarin hy verklaarde achter de regering Soekamo-Hatta te staan en deze te erkennen als de enige wettige republikeinse regering. VOORSPÉL T KOUD VOOR DE TIJD VAN HET JAAR. Geldig tot Woensdagavond. Wisselende bewolking met nog enkele regenbuien. Langs de Wad denzee geleidelijk wat afnemende maar tUdelijk nog krachtige Noord westelijke wind. Overigens zwakke tot matige wind tussen West en Noordwest. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1