Waar is janc Urey 1 ure KAPPIE en het eiland Koeterwaal De radar-navigatie Politierechter Middelburg Sir Robert Watson in ons land (Van onze Haag se redacteur) Eens zal de tjjd tot het verleden behoren ,dat de schepe lingen ter bepaling van hun positie op zee gebruik maakten van een sextant. En misschien duurt dat niet eens zo heel erg lang. Want de techniek is de laatste jaren zo met grote stappen vooruitgegaan, dat nu reeds instrumenten in gebruik zyn, die het een navigator bU licht en by donker, by helder weer en by mist mogeiyk maken met de grootste nauw. keurigheid te bepalen, waar hy'zich bevindt. Engelse pionier. Op het Radar-proefstation in Noordwijk hebben wy met dit Decca navigatie systeem kunnen kennis maken. Wy zul len u niet met ingewikkelde technische details lastig val len. Het instrument, dat men gebruikt bevat als in een radio-toestel lampjes, doch niet vier of vgf, maar zestig of zeventig en het inwendige geeft een wirwar van draadjes te zien, om duizelig van te worden. En toch ziet het er aan de buitenkant heel een voudig uit: drie wgzerplaatjes met cijfers en enkele letters. Men leest er de getallen op af en met behulp van een kaart, waarop verscheidene iy- nen getrokken zg'n kan een schip of een vliegtuig in en kele ogenblikken precies be palen, waar het zich bevindt. DE ZENDERS. Het systeem berust op ra dio. In Zuid-Engeland, in Schotland en in Denemarken zijn enkele radio-zenders opge steld, die golven uitzenden, die met behulp van het Decca na vigatie systeem worden opge vangen en die de wijzers op de wijzerplaten hun bepaalde stand geven. Deze uitvinding betekent een enorme verbeteruig en vergemakkelijking van de plaatsbepaling. Rondom En geland, Nederland en Dene marken het bereik van de zenders zjjn de schepen en vliegtuigen, die met het appa raat zijn uitgerust, in staat hun positie zeer nauwkeurig vast te stellen. Het systeem werd voor het eerst in de oorlog gebruikt door de geallieerden bij de landingen op de Normandi- sche kust in 1944. De belang rijkste Nederlandse schepen zijn er thans mee uitgerust, o.a. de „Nieuw-Amsterdam", de „Oranje" en de „Willem Ruys". Ook op de lijndiensten van Harwich naar Hoek van Holland wordt mede met be hulp van dit systeem genavi geerd. NUTTIGE INSTELLING. Het Radar proefstation in Noordwijk is een interessante en tevens een zeer nuttige in stelling. Het onderzoekt de toepassingen van radar voor vredesdoeleinden ten behoève van het internationale scheep vaart- en luchtvaartverkeer. Aan de vervolmaking van de radarapparaten wordt in En geland en Amerika nog steeds gewerkt; het Nederlandse ra dar proefstation wisselt over deze nieuwe techniek geregeld gegevens uit met de belang rijkste buitenlandse laborato ria. Het besteedt aandacht aan de fabricatie van radar in Nederland zelf en het heeft op het ogenblik een appara tuur in ontwikkeling, die een aanzienlgke technische ver eenvoudiging is van de thans bestaande apparaten en waar van de productiekosten onge veer een derde zullen bedragen van de normale radio-appara- turen. In het Proefstation heeft Sir Robert Watson Watt, de Engelse geleerde en pionier op radargebied, ons een en an der over de toepassing van ra dar en electronische hulpmid delen ter vermindering van de risico's voor het wereldscheep- vaartverkeer, verteld. Sir Ro bert Watson Watt, die in 1934 als eerste de Engelse regering opmerkzaam maakte op de door hem opgemerkte effecten bij de toepassing van gerichte korte golven, heeft wel de be langrijkste stoot gegeven aan de ontwikkeling van radar, de techniek, die aan de geallieer den in de afgelopen oorlog zulke onschatbare diensteD heeft bewezen. Henk Alsem filmde ook in Den Haag. De cineast Henk Alsem heelt ook de aankomst van Koningin Juliana aan de grens van Den Haag voor zijn kleurenfilm opgenomen. Dit ging echter niet zonder moeite, want hij werd door de politie niet op het voor journalisten en foto graven gereserveerde gedeelte toe gelaten, omdat hi: niet in het be zit van een daarvoor vereiste toe gangskaart was. Deze kaart had hij door de moeilijkheden in verband met zijn film van de inhuldiging vergeten aan te vragen. De heer Alsem, gekleed in het uniform van kapitein, nam toen achter andere toeschouwers op een met prikkeldraad omgeven stuk weiland p aU. waar hij met enige werklieden een gedeelte van het terrein ophoogde. Met gebruikma king van enkele benzinevaten en wat planken kon op deze verho ging een stellage opgericht wor den, vanwaar hij gefilmd heeft. De heer Alsem deelde mede, dat ook nog andere momenten van de in tocht in Den Haag voor zijn kleu renfilm zijn opgenomen. Spoedige oplossing van Belgische Koningskwestie? Minister Spaak heeft de voorzitters der beide wetge vende Kamers van België verzocht de behandeling van het voorstel tot het houden van een volksreferendum over de terugkomst van de Ko ning, dat door de Katholieke fractie bij de Senaat is in gediend^ te bespoedigen. De Senaat zal zich hier over op 12 October uitspre ken. De Kamer zou het on derwerp dan in de daarop volgende week in behande ling kunnen nemen. Volgens Le Peuple is Spaak voornemens de eerstvolgende algemene verkiezingen in Oc tober 1949 te doen houden. De politieke toestand zoii daardoor worden opgeklaard. Wann;-*- de inlichtingen van Le Peuple juist zijn, zou dit betekenen, dat de rege ring van te voren aanneemt, dat het voorstel tot het hou den van een volksreferendum over de terugkeer van Ko ning Leopold niet mag leiden tot een ontbinding der Ka mers en van oordeel is dat in ieder geval tot October 1949 de politieke vrede ln België bewaard dient te blg- ven. Fusie van „De Groene" van de baan. Onafhankelijk van de uit slag van een door een der aandeelhouders van De Groe ne te ondernemen procedure, welke gericht zou zijn op te niet doening van de tot stand gekomen fusie van dit blad met de weekbladen Vrg Ne derland en De Stem van Ne derland J. M. zön de by de fusie betrokken groepen en financiers thans op hun fu. siebesluit teruggekomen, al dus meldt de N.R.C. De Groene zal ongewyzigd biyven verschenen, Vrij Ne- derland zal zijn uitgave ver- moedeiyk reeds in October staken en nopens de toe- komstmogelijkheden van De Stem van Nederland zyn de perspectieven evenmin ver strekkend. 17. De Maat had geen geduld meer. Hg klom de mast in en keek met 'n verrekykcr langs de horizon. „Daar zie ik land!" riep hy ineens. „Waar?" vroeg Kapple. „Vlak voor ons uit!" zei de Maat. „Dan moet dat het eiland Koeterwaal zyn!" zei Kappie." „Het ziet er niet als een eiland uit!" riep de Maat naar beneden. „Het is een bergeen rotspiek plat von boven. Als je het mij vraagt ls het een vulkaan! Wat een ellende! Een vulkaan! Dat ls vreselgk." „Wat zeg je me daar! Een vulkaan!" riep Kappie. „Zear juist gezien!" zei Klit Klef, die nog steeds aan het stuurrad stond. „Ene uitgedoofde vulkaan weltever staan! Dat is het eiland Koeterwaal! Mgn stuurkunst biykt feilloos te zyn, niet waar? Dat had gij beiden niet bevroed!" Herdenking in hei Oranjehotel Zaterdag zgn oud-gevange nen en de nabestaanden van oud-gevangenen uit het Oran je-hotel in Scheveningen weer bijeengekomen om hun doden te herdenken, zoals dat ieder jaar sinds de bevryding ge schiedt en om elkaar weer eens te ontmoeten ln» een be kende omgeving, maar onder aangenamer omstandigheden dan in de jaren, dat de cel lenbarakken hun erenaam kre gen. Een aantal autoriteiten was mede aanwezig, onder wie de chef van het militair huis van H.M. de Koningin, oud-minis ter Jonkman en de burgemees ter van Den Haag. Men liep in stilte langs de dodencel 601, waar kransen en bloemstukken werden ge legd, o.a. namens H.M. Ko ningin Juliana en' H.K.H. Prinses Wilhelmina. H.M. Koningin Juliana deed Zaterdagmiddag Haar officiële intocht in Den Haag. Na aan komst op het Paleis Noordeinde verschenen H.M. en Z.K.H. Prins Bernhard en de Prinses jes met de burgemeester van Den Haag, Mr. Visser, op het balcoh. Groeiende werkloos heid in België. Tgdens een redevoering te Borgworm heeft minister Spaak verklaard, dat de groeiende werkloosheid in Bel gië slechts door uitvoering van het plan Marshall overwonnen kan worden. Met betrekking tot de ko ningskwestie merkte Spaak op, dat de houding der socia listen geen wyziging heeft on dergaan. Wg zullen daarom nimmer onze goedkeuring kunnen hechten aan een volksraadple ging over de terugkeer van de koning. Deen stal armband van Grace Moore. Een 58-jarige Deen, Jens Persson, die deelnam aan de bergingswerkzaamheden van het K.L.M.-toestel, dat in Ja nuari 1947 op het vliegveld Kastrup verongelukte, zal zich moeten verantwoorden wegens diefstal van een arm band van de zangeres Grace Moore, die by het ongeluk om het leven kwam. Zgn vrouw had het sieraad'by een goüdsmid gebracht om te la ten herstellen. Deze man waarschuwde de politie. Feuilleton reuuiuiun j Romantisch verhaal van H. Morgan 37 Intussen was het vooral ook Bob Dayton, die Hobby heel wat hoofdbrekens bezorgde. Welke rol speelde die man in de, gehele geschiedenis en vóór alles in het persoonlijke leven van Jane Grey? Eigen aardig in alle berichten, welke tot dusver over de vluchtelinge verspreid waren was geen enkele maal ook maar van een man sprake ge weeststeeds weer heette het Jane Grey, Jane Grey, Jane Grey! Jane Grey hier en Jane Grey daar! En hoe meer Robby over Bob Dayton nadacht, des te feller ook voelde hii ziin la tente woede tegen deze man oplaaien. Voor zichzelf wilde hii echter niet erkennen, dat die antipathie jegens haar metgezel iets met Jane Grey te maken had. Hii mocht die man nu eenmaal niet en daar mee basta! Juist stond hii oo het punt zijn kamer te verlaten, om dat hii het binnen die vier muren niet meer uithield, toen er werd geklopt. De wij ze, waarop dit geschiedde, liet geen twijfel omtrent de identiteit van de man, die daar buiten voor de deur stond. De detective trad bin nen, zó kalm en zó volkomen onbewogen, alsof er niet een volle dag, maar een kwartier op hem gewacht werd. „Miin hemel, Brown, waar heb je al die tijd gezeten?" riep Walter- „Gistermiddag heb ik eerst eens op miin gemak de stad bekeken om haar grondig te leren kennen. Je moet weten dat is nu eenmaal miin spe cialiteit! In miin vak kan je nooit weten, hoe je dat nog eens te pas kan komen- Gis teravond had ik nog verschil lende andere kleinigheden te doen". „Dat interesseert me im mers geen lor!" viel Robby hem, popelend van ongeduld in de rede. „Waar is Jane Grey?" „Jane.. ach ja, dat wilde ik je nog zeggen", antwoord de Brown met zijn droge naïviteit. „Maak je maar ge reed.. over een uur gaan we naar Chicago!" „Brown, voor je speurders kwaliteiten heb ik diep res pect, maar ie eeuwige kalmte zou zelfs een koe stapelgek kunnen maken- Dat komt, na zich vierentwintig uur lang niet te hebben laten zien, rus tig hier binnenwandelen, ver telt een paar onbenullighe den of het wereldschokkende onthullingen betreft en zegt er dan zo terloops bii, dat we over een uur naar Chicago vertrekken! Zullen we Jane Grey daar werkelijk vinden? Hoe ben je haar od het spoor gekomen? Waar houdt zii zich in Chicago op?" „Halt! Een mens kan ook niet te veel vragen- Boven dien beantwoord ik ze alleen als .het mij past! Jane Grey is dus in Chicagomis schien heeft de onderwereld daar wel een bijzondere aan trekkingskracht op haar uit geoefend- Dat is nu eenmaal een dankbare schuilplaats voor mensen, die zich beter niet kunnen laten zien en wien het mes op de keel is gezetWaar Jane Grey zich in Chicago ophoudt, kan ik je nog niet zeggen, maar ik denk, dat wii daar wel spoe dig achter zullen komen. Ik heb er nog uitstekende rela ties- Hoe ik haar spoor ont dekt heb? Dat is een lang verhaal.... en als ik je dat nu nog helemaal moest ver tellen, zouden we vandaan zeker niet meer uit Colby wegkomen". „Dan doe ie het onderweg maar. Ik kan onmiddellijk vertrekken!" „Wii moeten van hier naar Kearney om daar aansluiting te kriigen op de Nordpacific"- „Dan ziin we dus pas over vierentwintig uur in Chica go! Wat kan er in die tus sentijd a niet gebeuren!" „Morgen is het pas de vier de dag van je achtervolging!" antwoordde Brown gerust stellend- (Wordt vervolgd.) Bergen op Zoomse haven voor omwonenden onaangenaam. De omwonenden van de Ber_ gen op Zoomse haven hebben aan de gemeenteraad een re quest gericht met het verzoek, maatregelen te willen nemen om aan de huns inziens on houdbare toestand van de ha ven een einde te maken. De Bergen op Zoomse haven is een tyhaven en tevens de uit laat van een groot gedeelte van de riolen. Bg laag water en warm weer is daardoor de toestand voor de havenbewo ners zeer onaangenaam. Met de plannen „Bergen op Zoom zeehaven" ln uitzicht is verbe tering al jaren achterwege ge bleven. De havenbewoners stellen thans voor in het midden van de haven sluizen te plaatsen en het voorste havendeel te gebruiken als spuihaven. Daar door zal worden bereikt dat gedurende langere tgd water in de haven staat en dat bo vendien een betere spuiing van de rioolultlaat kan plaats heb ben. Kamerleden stelden vragen. POLITIEKE DELINQUENTEN EN INDIK. Het Tweede Kamerlid de heer Burger heeft aan de mi nister van justitie gevraagd of hij kan mededelen, in hoe verre de geruchten juist zijn, dat' t aantal niet berechte ge detineerde politiek verdachten nog steeds meer dan 2000 zou bedragen en of hy bereid ls zorg te dragen, dat deze toe- stand op zo regelmatige moge- ïyke wyze ten spoedigste op houdt te bestaan ?- Het Tweede Kamerlid de heer Weiter heeft aan de mi nister van overzeese gebiedsde len gevraagd of het juist is dat kortgeleden opnieuw op Java een planter is vermoord, werkzaam op een onderneming naby Madjenang (Banjoemas) en dat 14 dagen vóór deze moord de militaire bezetting van.de betrokken onderneming was teruggetrokken. Indien inderdaad de bewa king van de bedoelde onderne ming is teruggetrokken, kan de minister dan mededelen, waarom dit geschiedde en of die terugtrekking het gevolg is van een onvoldoende sterk te onzer troepen op Java? Is deze blijkbaar ontijdige vermindering der troepen sterkte geschied in overeen stemming met de inzichten der Indische regering en van het Indische legerbestuur? De „Skun" thans op weg naar Londen. De Noorse houtboot „Skum", welke bij Terschelling in moei lijkheden was geraakt, is, ge sleept door de „Noord-Hol land' 'en de „Holland" op weg naar Londen. Het schip, dat 'n lading hout aan boord heeft, maakt nog 30 graden slagzij, terwyi de voormast gebroken Amsterdamse beurs 17 Sept. 30 Sept. Ned. Ind. Hand. B. 119% 117 Ned. Hand. Mu A.K.U. Calvé Unilever Philips Kon Petr. Arast. Rubber H.A. Lun Scheepv. Unie H.V.A. Dell Mij. Ned. '48 (3% Ned. '48 (31/4 Ned. dollar '47 Ned. W.S. Grootboek '46 157% 158 175 171*y<j 289 206 251', i 248 345 339% 173 165»a 188% 187 179% 176 260 257 160 159',ii 101% 100» 3 100 100 101% 101% 81% 81% 98 98 Het weerstandsvermogen van de markt, dat de vorige week reeds op de proef werd gesteld, had Maandag opnieuw een zware aanval te ver duren. Het nieuws dat gedurende dit week-end bekend is geworden, zoals de moord op Bernadotte, de staatsgreep in Indië, verhoog de in het algemeen het pessimisme. De derde grote brand in Amsterdam, waarbij wederom voedsel verloren is gegaan en aan zienlijke schade werd aangericht, werd in verband gebracht met de beide vorige waarbij eveneens zowel voedsel als voorlopig onvervang baar materiaal teloor ging en hier en daar sprak men van een heime lijke activiteit tegen de. Marshall hulp. De ondertoon van de markt was dan ook onrustiger dan de vorige week. BU opening bleek het prijsniveau over het algemeen twee drie punten lager te liggen en ook in het verdere verloop van de markt bleef een benedenwaartse richting merkbaar, zodat tegen slot de verliezen grotere proporties hadden aangenomen dan in de laatste dagen het geval is geweest. Olies en nagenoeg alle industrie- fondsen verloren vier vUf pun ten. Soeripno, de vertegenwoordiger van de Republic! Indonesia te Praag, die het verdrag met de Sovjet-Unie ondertekende over de uitwisseling van consulaire vertegenwoordigers te Djocja en Moskou. LEZERS SCHRIJVEN DE VRIJE VEREN. Naar aanleiding van Uw artikel „sprekende eij!er6" betreffende 't vrije vervoer over de Schelde wordt mijn inziens de kern van de zaak over het hoofd gezien, ook door de beide lezers die schrij ven. En dat is dat het vervoer over de Schelde een schakel is ln de Rijksweg van Breskens naar Eede. Derhalve ligt het in de lijn dat die schakel moet worden onderhou den door de Nederlandse Staat, zonder bijdragen van Provincie of particuliere zoals geschied is bij de afkoop van de Thoolse brug. Jammer, dat die schakel 's avonds telkens wordt afgebroken want dan wonen wij toch ook weer op een eiland voor wat de verbinding met het Noorden betreft. Het is een zeer groot economisch belang dat het vervoer langs de weg ra dicaal vr!1 is en dat we dag en nacht van ons eiland en naar ons eiland kunnen terug keren. Dus waar geen scheepvaart ls een vaste brug en waar scheepvaart ls er onder door, met een tunnel. 1Z. DE BRUIJNE, Sluis. DIEFSTALLEN. De politierechter te Mid delburg behandelde de vol gende zaken S. van S-, echtg. van J. W. F. H-. te Vlissingen, had zich ln April, Mei en Juni telkens een bankbiljet toege- eigend resp. van 20, 25 en 25, toebehorende aan A. Timmerman, 14 dagen gev. voorw., proeftyd 2 jaar. M. G.. kantoorbediende te Vlissingen, werd wegens schennis der eerbaarheid ver oordeeld tot 25 of 10 dagen en 1 maand gev. voorw., proeftijd 2 jaar. C. J. W., meteropnemer te Middelburg, had clandestien een aansluiting op het Rgks- radiodlstributienet aangelegd, Wegens diefstal van electri- sche energie werd hij ver oordeeld tot 30 of 15 d. J. M., aannemer te Kloe- tinge, wegens belediging van A. Beekman 20 of 10 d. J. A. S., landarbeider, had op 8 Juni 1948 twee dekens meegenomen uit het Barak kenkamp te Biggekerke, toe behorende aan net Rgk, 30 of 15 dagen, J. K. C, aannemer te Ar- nemuiden,had in Juni 1948 aan een woning te Arnemui- den werkzaamheden verricht zonder dat daarvoor een Rijksgoedkeuring was ver leend. f 200 of 2 maanden. C. L., 75 jaar. z.b. te Vlis singen, had by een aanvraag om ouderdomsuitkering op- zetteiyk onjuiste gegevens verstrekt, door zijn eigen ver mogen en dat van zyn vrouw veel lager op te geven dan het inwerkelykheid was. 250 of 1 maand. W. P W., houtbewerker en J. C., caféhouder, beiden te Vlissingen, werden wegens verzet tegen de politie ver oordeeld tot resp. 40 of 20 dagen en 14 dagen gevan genisstraf. .De 25-jarige meubelmaker H. S. te Middelburg had zich te verantwoorden wegens diefstal van electrische ener gie ten nadele van de ge meente Middelburg. Verdach te had in een perceel, dat van het electrisch-net was afgesneden, een clandestiene aansluiting op de kabel aan gebracht om zodoende zgn Tampen te laten branden en een electro-motor te laten draaien, 25 of 10 dagen en 2 weken gev. voorwproeftijd 2 jaar. P. de V., sleper te Vlis singen, had op 17 Juli een portemonnaie met enig geld gevonden en zich een en an der toegeëigend, 30 of 15 dagen en 3 weken gev. voor waardelijk. proeft. 3 jaar A K., timmerman te Rot terdam, had in Juli 1948 te Souburg, waar hij werkzaam was bg de wederopbouw, eni ge deurknoppen weggenomen en deze te Rotterdam ver kocht. 30 of 20 dagen. J. Ch. K.. grondwerker en Th. de D., sjouwerman, bei den te Vlissingen, hadden op 20 Juli een hoeveelheid ste nen, toebehorende aan de Wa terstaat, weggenomen. Straf resp. 30 of 15 dagen en 20 of 10 dagen J. B., echtg. van A. J. S., te Vlissingen, werd wegens diefstal van een portemon naie, inh. f 20, veroordeeld tot 30 of 15 dagen. W. J., landarbeider te Sou burg, had op 2 Aug 1948 een portefeuille. Inhoudende 120, weggenomen, f 25 of 10 dagen. BOUWEN ZONDER VERGUNNING. De Politierechter te Mid delburg behandelde de vol gende zaken: M. M. P., wed. van A. v. S„ en P. F. van 8., klom penmaker, beiden te Ovezan- de, hadden in Juni 1948 een stenen varkenshok laten bou wen zonder in het bezit te zgn van de daartoe strek kende rgksgoedkeurlng. Verd. P. werd veroordeeld tot f 75 of 25 dagen en verd. S. tot 300 of 3 maanden. De 32-jarige metselaar F. S. te Goes, die vorenbedoeld varkenshok heeft gebouwd, werd veroordeeld tot 75 of 25 dagen. De 27-jarige timmerman A. G., wonende te Baarland, had zich te verantwoorden we gens oplichting. Verdachte was op 24 Mei 1948 bg de Wederopbouw te Baarland gaan werken bg de firma Vos en Van Keulen. Bij zyn in- dlenstreding gaf hg aan de hoofduitvoerder van het werk op in Rotterdam te wonen en te Baarland in de kost te liggen. Hy was echter woon achtig te Baarland en heeft van 24 Mei tot 9 Juli 1948 aan kostgeld, reisgeld en te veel betaald loon ten onrech te in ontvangst genomen een bedrag van 198. 3 maan den gev. voorw., proeft. 3 jaar. De 40-jarige aannemer P de Mugnck te Driewegen hadf ln Juni 1944 herstellingen verricht aan de landbouw- schuur van L. Geense te Driewegen, zonder dat voor die werkzaamheden de Rgks- goedkeuring was verleend of aangevraagd, 150 of 30 d. D. van S. en K. J. van S., 25 jaar, beiden lom penkoopman te Goes, waren op 8 Aug. 1948 wederrechte- lgk binnengedrongen in de woning van G. Hijman. Ieder 1 week gevangenisstraf. H. J., timmerman en met selaar te Baarland, had in Juni 1948 herstellingen ver richt aan de woning van K. zeevaart te Baarland, zonder dat voor die werkzaamheden een Ryksgoedkeuring was verkregen of aangevraagd. 150 of 30 dagQp. De postcheque- en girodienst maakt bekend, dat met ingang van 1 September J.L het internationaal giroverkeer met Zweden is hervat. Scheep vaartherichten Aangekomen te Vlissingen: At- lantik v. Antwerpen. Vertrokken: Antares n. Ply mouth. Gep. n. Antwerpen: Webo v. Huil, Tano v. Rotterdam. Oud Beijerland v. Swansea. van 't Hoff v. Huelva. Alblasserdam v. Huelva, Europa v. Londen. Grote- kerk v. Sydney, Hada v. Rotter dam, Fortuna v. Huil. Hilversum v. Amsterdam. Gep. v. Antw.: Alcuander n. Lon den. Zeeland n. zee. Margaretha n. Londen, v. Ostade n. Amsterdam, Socrates n. Curacao. UIT DE WOENSDAG. Vanavond treedt in het kader van de Bachweek 1948 op de: ..Schola Cantorum Basiliensis". een ensemble, dat zich bezig houdt met de vertolking van oude muziek en daarbij specia le aandacht schenkt aan een zuivere vertolking. Hiertoe worden zoveel mogelijk oude instrumenten gebruikt, zoals viola da gamba, blok/lult. etc. Uitgevoerd wordt: Het Bran- denburgse Concert no. 5 in D. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 9.30 Morgenconcert; 11 Clarinet-recital d. G«s Karten a. d. vleugel Mori- nus Voorberg; 12.33 Koor o.l.v. Alex Schellevis; 13 Nieuws: 14 Busch-strijkorkest; 15 Zangrecital door Henk Kroes, bas-bariton; 15.30 Kamerorkest o.l.v. André Rieu; 16.15 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Populaire orgelbe speling uit het Concertgebouw te Amsterdam door Piet van Egmond; 18 Onze Nederlandse koren en korpsen; 18.30 Ned. Strljdkr.; 19.45 Engelse les voor gevorderden; 20 Nieuws; 20.15 Optreden van de „Schola Cantorum Basiliensis": 20.45 Cyclus: Vijftig jaar Neder landse muziek"; 23 Nieuws. Hilversum II: 7 en 8 Nieuws; 9 Mendelssohn; 10.20 Onze keuken; 12 Frans Wouters en zijn orkest; 12.38 Orgelspel door Johan Jong: 13 Nieuws; 13.20 Dolf v. d. Linden en zijn Metropole-orkest; 14 Ge sproken portretten; 14.15 Czerny en Beethoven; 15 De vrouw in de mist. hoorspel; 15.40 De regen boog; 16 De roodborst jes; 18.45 Vra gen staat vrij; 18 Nieuws; 19.30 Voor de jeugd; 20 Nieuws; 20.15 Stafmuziekcorps; 22 Bruce Lowe zingt; 23 .ieuws. ZON EN MAAN. 22 September. Zon: Op 6.25 onder 18.39 Maan: Op 19.56 onder 10.50 22 September. Vlissingen Temeuzen Hans weert Zierikzee Hoog Water u.+NAP u.+NAP 4.04 1.98 16.12 1.94 4.29 2.13 16.39 2.10 5.13 2.23 17.15 2.17 5.35 1.48 17.40 1.41 Laag Water u,—NAP u.—NAP 10.03 1.80 22.32 2.02 10.42 1.98 23.11 2.20 11.18 2.13 23.45 2.36 10.46 1.37 23.15 1.65

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3