Laatste rapport van Bernadotte gepubliceerd NIEUWS UIT ZEELAND Critiek op Middelburg's nieuwe industriehaven Voorstellen tot vrede in Palestina. APARTE STATUS VOOR JERUZALEM. In Par|Js is het laatste Pa- lestinu-rapport van Bernadotte gepubliceerd. dat juist werd beëindigd voor de moord op de liemiddelaar. Dit rapport, dat als basis voor de besprekingen in de algemene vergadering der V.N. zal dienen, komt tot deze conclusie: Er moet een formele vrede of ten minste i*>n wapenstilstand komen in Palestina en de strijdkrach ten moeten gedemobiliseerd worden. Bernadotte gaf z|jn mening weer in zeven punten: 1. Alle mogelijke maatregelen moéten getroffen worden om te voorkomen, dat de vijande lijkheden hervat worden. 2. Er bestaat een Joodse staat ln Palestina en er zjjn geen gegronde redenen om aan te nemen, dat deze niet zou blij ven bestaan. 3. De grenzen van de Joodse staat moeten definitief vast gesteld wordbn. of door een formele overeenkomst tussen de betrokken partijen of door de V N. 4. Bif het vaststellen der gren zen moet men in hoofdzaak uitgaan van het beginsel dat het Arabische zowel als het Joodse gebied van een geogra fisch standpunt gezien gaaf moeten zijn. 5. Het recht der vluchtelingen om naar hun huizen terug te keren moet verzekerd worden. 6. Jeruzalem moet op een be paalde w|jze behandeld worden gezien de religieuze en inter nationale betekenis van de stad en de samengesteldheid der verschillende belangen. 7. Internationale garanties zijn gewenst. In een specificatie wordt aanbevolen, dat Negejov aan de Arabieren en Galilea aan dc Joden diént te worden toe gewezen. De beschikking over het Arabische gebied in Palestina moet aan de Arabische staten worden overgelaten, evenwel na raadpleging der daar wo nende Arabieren. Lydda moet een vrije vlieg- havcn worden, waarvan Ara bieren en Joden gebruik mo gen maken. Jeruzalem, als afzonderlijk probleem, dient onder contro le van de V.N. te worden ge steld. Wat kweken wij voor Koninginnedag Nu het volgend jaar Konin ginnedag valt op 30 April, brengt dit voor de bloemisten nieuwe gezichtspunten. Geluk kig zijn er ook in die tijd voor versieringsmateriaal wel oranje- bloemen. zij het dan ook niet in die overvloed als in Augustus. De diverse oranje-tulpen zullen echter uitkomst brengen, ook de oranje-viool, op de B. B. te Apeldoorn aangekondigd als Oranje-zon, de goud-gele crocus zal eveneens dienst kunnen doen alsmede de oranje azalea's uit Boskoop. De heilige plaatsen dienen onder gewaarborgde bescher ming te staan en de Arabische en Joodse gemeenschappen moeten de grootst mogelijke autonomie krijgen. Het recht van vrije toegang tot Jeruzalem dient volledig te worden gewaarborgd De godsdienstige, sociale, economische en politieke rech ten van Arabieren en Joden in Palestina dienen volkomen gewaarborgd en geërbiedigd te worden. De Ver. Naties zouden een verzoeningscommissie moeten instellen, die tot taak heeft bemiddelend op te treden bij het voortzetten van de poging om een vreedzame oplossing te vinden en toezicht te hou den op het nakomen der over eenkomst. Tot slot dringt de bemidde laar bij de N.V. aan op een regeling van het vluchtelingen probleem. Abdullah voelt niets voor concurrentie. Koning Abdoellah van Trans- jordanlë heeft de secretaris generaal van de Arabische liga, Azzam Pasja, getelegra feerd, dat h|j zich zal verzet ten tegen de plannen voor een Arabische regering voor Pa lestlna. Het telegram zegt: „Daar ondanks de wapenstilstand het Arabische legioen thans in Jeruzalem nog voortdurend al leen vecht en het gebied be heerst van Ramallah naar de vlakte, kunnen wij niet toe staan. dat een ander gezag binnen het gezagsgebied van onze militaire regering op treedt". Auto met boter verbrand. Maandagavond bemerkte de bestuurder van een ATO- vrachtwagen met aanhanger, beide met boter geladen, dat zijn auto in brand stond. Hij was reeds op derijksweg on der Laren, in de richting van Amsterdam. He. bleek, dat de brand veroorzaakt was door gesmolten boter, die op de hete uitlaatpijp was gedropen. Pogingen van de bestuurder om de vlammen met zijn jas te doven, hadden geen succes. Wel slaagde h|j er ln de bran dende wagen af te koppelen en een stuk verder te rijden, zodat geen gevaar voor de aanhanger meer bestond. De auto brandde geheel "it. De brandweer uit Laren, die later arriveerde, kon niets meer red den. Koningin bezocht de Schbuwburg. Koningin Juliana had Maan dagavond gehoor gegeven aan de uitnodiging van het Haag se gemeentebestuur om in de Koninklijke Schouwburg een bijzondere voorstelling te harer ere van het Shakespeare's co- medie „het spel der vergissin gen" bij te wonen. Gevaarlijke liefhebberijen. In een eenvoudig schuurtje, waarop met witte kalkletters het woord „Tana" was aan gebracht, kwamen op de Leutherberg te Venlo geregeld drie jongeman, nen van 18 en 19 jaar b|jeen, zonder dat de ar geloze bewoners van de stadswijk Leutherberg ook maar een vermoeden hadden, dat er in het on ooglijke gebouwtje een geheim munitie- en wa pendepót was ingericht. Vier Venlose politieman nen, die „Tana" inspec teerden, verbaasden zich over het interieur, dat bekleed was met vlag gen en wimpels, een kist cowboyverhalen, film ster-foto's, een complete Engelse stengun met do zen kogels, revolvers, een lichtkogelpistool, handgranaten en een partijtje never-brisant- en mortiergranaten. Eni ge bajonetten, dolken, mïtrailleuronderdelen en enkele kistjes vliegtuig-, stengun- en geweermu nitie completeerden de verzameling. De gehele inventaris van „Tana" werd in beslag genomen, terwijl tegen de drie jongelieden proces-ver baal werd opgemaakt. Ned. Indië is nu definitief Indonesië. De jongste wijziging van de Grondwet ter voorbereiding ener nieuwe rechtsorde heeft tevens voor do benaming „Ned.-Indië" de naam ..Indonesië" in de plaats ge steld, aldus een officieel communi qué. Bij formulieren en wettelijke bepalingen zal ingevolge deze wij ziging steeds over „Indonesië" die nen te worden gesproken. In de be staande wettelijke bepalingen heeft de grondwetsherziening ech ter geen verandering gebracht. Aan de Nederlandse regering zal worden verzocht, om ook in trac- taten en overeenkomsten, waarin Ned.-Indië wordt genoemd of waarbij dit gebiedsdeel partij is, een soortgelijke wijziging in te voeren. Aangenomen mag worden, dat particuliere instellingen en licha men, die ln hun benaming de term „Ned-Indië" of „Ned.-In- disch(e)" dragen, daarin op over eenkomstige wyze verandering zullen aanbrengen. Opnieuw proteststaking in Frankrijk. De drie grote vakverenigin gen van Frankrijk hebben een oproep gedaan tot een alge mene staking van 2 uur op Vrijdag, om te protesteren te gen de door de regering aan gekondigde bezuiniging in de administratieve diensten en te gen de hoge kosten van le vensonderhoud. De arbeiders van de genatio naliseerde electriciteitsfabriek te Parijs z|jn twee uur in sta king gegaan. De „Force Ouvriere" heeft om een sta king in het gasbedrijf in de Par|jse voorsteden verzocht tussen 8 en 12 uur. H.M. Koningin Juliana deed Zaterdagmiddag haar officiële, intocht in Den Haag. H.M. met Z.K.H. l'rins Berntmnl en Prinsen Beatrix iu de crème calèche op weg naar het Paleis. Veiligheidsraad behandelde klacht van de Nlzam. Do Veiligheidsraad heeft zich Maandag bezig gehouden met de kwesUe Halderabad. Do vertegenwoordiger van •India zeide vergeefs getracht te hebben de delegatie van Haiderabad een boodschap van de Nizam te overhandigen, waarin deze gelast het beroep op de Veiligheidsraad in te trekken. Het besluit van de Nizam was niet genomen on der Indische druk. In feite, al dus deze afgevaardigde, waren de Indische troepen op uitno diging van de Nizam binnen gerukt. De Nizamdelegatic verklaar de nog geen instructies te heb ben. De Brit Sir Alexander vond, dat met de verdere be handeling van do zaak ge wacht moest worden tot nade re inlichtingen ontvangen wa ren. Polygoon-Profilti verkreeg toe stemming tot het vervaardigen van een film-reportage van de plechtig heden in de Ridderzaal. Onder meer zal het uitspreken van dc Troonrede door H. M. Koningin Juliana worden opgenomen. Maatregelen ln Israël tegen terrorisme. In Israël zijn noodmaatrege len genomen „ter voorkoming van terrorisme". Het actief deelnemen aan daden van ter reur wordt met 5 tot 20 jaar gevangenis gestraft. Op het lidmaatschap van terroristische organisaties staat 1 tot 5 jaar. Het verle nen van hulp aan dergelijke organisaties wordt met ten hoogste drie jaar of oen boete van 1000 pd. st. gestraft. Weer Duitsers naar Mariënbosch. In het interneringskamp Mariënbosch b|j NQmogen, waar politieke delinquenten ttjdeiyk moeten verblijven voor verdere doortocht naar Duits land, zijn thans door de rijks vreemdelingendienst weer eni ge tientallen ongewenste vreemdelingen, in dit geval rijksduitsers, ondergebracht. Op het ogenblik vertoeft hier nog een honderdtal rijksduit sers, dat op verder transport naar Duitsland wacht D Visser was met vacantie. De haven van Nieuw-Namen. Uit welingelichte bron ver nemen w|J, dat door enkele ingezetenen van Cllnge een verzoek is ingediend b|j het B|jk om de haven van Nieuw Namen in Oost Zeeuwscb- Vlaanderen te mogen exploi teren. Het Is de bedoeling dat de exploitanten ervoor zorg dragen, dat deze haven in goede staat gebracht en gehouden wordt en dat z|j daarvoor het recht ontvangen om de havengelden te innen. Een en ander zal onder toe zicht van de Rijkswaterstaat moeten geschieden. Gedepu teerde Staten en 't Gemeen- bestuur van Cllnge, bij wie dit verzoek om advies werd aangeboden, hebben terzake gunstig geadviseerd, zodat men met belangstelling de beslissing van het R|jk tege moet ziet. R.K. H.B.S. in Oostburg Een medewerker meldt ons: De oiannen om de R.K. welke momenteel nog in Uzendijke is gevestigd, mettertijd defini tief in Oostburg te vestigen, blij ken een meer vastere vorm aan te nemen. Naar wij vernemen is dezer da gen, in opdracht van het schoolbe stuur, in Oostburg een perceel grond aangekocht waarop de nieu we school ge'iouwd zou moeten worden. Deze grond is gelegen aan het begin van de Rijksweg naar Aardenburg. ter hoogte van de z.g.n. Tol. In tegenspraak met het boven staande bericht deelt het bestuur van de stichting „Kath. Midd. Ond. voor Zeeuwsch Vlaanderen" mede. dat de Kath. Middelbare school voor West.-Z.-Vlaanderen overeen komstig de besluiten van dit be stuur in IJzendijke gehandhaafd blijft en wel in de Kath. Meisjes school met bijbehorende gebou wen. Wat de definitieve vestiging betreft merkt het bestuur op, dat het zich contractueel verbonden heeft tot de stichting van de ge bouwen in dezelfde gemeente. GOESE GEMEENTE-SECRETARIS ERELID VAN BOND VAN GEMEENTE-AMBTENAREN. De Ned. Bond van gemeente ambtenaren, die dezer dagen te Groningen vergaderde, benoemde de heer J. van Ballcgoyen de Jong te Goes, die om gezondheidsrede nen zijn functie in het hoofdbe stuur van deze bond moest neer leggen, tot erelid. Bestuur „Kinderzorg". In het bestuur van de vereniging „Kinderzorg" heeft een verwisse ling van functies plaats gehad. Thans is voorz. ds. A. de Vries te Middelburg, vice-voorz. ds. C. v. d. Waa te 's-Heer Arendskerke. PUZZLE NED. ROODE KRUIS. Het Ned. Rode Kruis heeft de namen der prijswinnaars bekend gemaakt van de puzzle, die ter gelegenheid van de lan delijke propaganda-actie werd opgenomen in de Roode Kruisheraut, De vijf hoofdprijzen gingen naar: 1 Zrs. Dominicanessen, Zwolle; 2 M. Vorsselmans, Zundert; 3 M. D. Wittop Ko ning, Huizen; 4 G. Langerak, Ameiden en 5 mej. G. v. d. Akker, Alphen a.d. R|jn De lijst van de overige prijswinnaars ligt op ons bureau tc Vlissingen ter in zage. Gedep. Staten beleggen verkeersconferentie. Gedeputeerde Staten van Zeeland zullen 20 October a.s een verkeersconferentie beleg gen, waar o.m. het personen vervoer in Zeeland zal worden bsproken. Hiertoe zijn vele be langhebbenden uitgenodigd. Teraardebestelling mej. Kome. Op de begraafplaats te Goes werd Maandag het stoffelijk overachot ter aarde besteld van mej. J. Kome, oud-land- bouwhuishoudlerares der Z.L. M. Verscheidene afgevaardig den van Z.L.M. en Bond van Plattelandsvrouwen en oud leerlingen, waren aanwezig. Enkele sprekers voerden het woord. Talrijke bloemstukken dekten de baar. Lagere landbouwschool te Kruiningen geopend. Te Kniiningen werd Maan dagmorgen in de landbouw- huishoudschool de lagere land bouwschool officieel geopend. Na de toespraak van ae voor zitter der Z.L.M. ir. M. A. Geuze werd het woord gevoerd door verscheidene autoriteiten, die allen op het belang van een dergelijke school wezen. Walcherse onderwijzers op excursie. Zaterdagmiddag werd door de le den van de drie Walcherse afdelin gen van de Nederlandse Onderwij zers Vereniging met hun dames, een excursie gemaakt naar het Waterleidingbedrijf der gemeente Middelburg te Oranjezon. De tocht stond onder leiding van het Hoofd bestuurslid de heer W. Spinnaay. Op het terrein werd het gezel schap van ongeveer 60 dames en heren ontvangen door de directeur der gemeentebedrijven, ir. B. C. Roeters van Lennep. Aan de hand van een schema gaf hij eerst een overzicht van het bedrijf, waarna de installaties werden bezichtigd. Vervolgens werd een wandeling gemaakt door 't schitterende duin- terrein. Na een geanimeerde auto tocht via Domburg en Westkapelle keerde het gezelschap naar Vlis singen en Middelburg terug. RINGMIDDAG VAN DE JEUGDCLUB WALCHEREN Zaterdagmiddag werd in de noodkerk tc Zoutelande door dc Hervormde jeugdclubs van Walcheren een jaarlijkse Ring- middag gehouden. De presiden te. mevr. E. Janse-Vos, sprak een openingswoord, waarna Westkapelle een boogjes-spel opvoerde Hiernp. volgde een voordrachtenwedstrijd, waarna o.l.v. de heer Visser enkele liedjes werden gezongen. Koudekerke voerde een zangstuk op. De tractatie be stond uit patates-frites. De presidente sloot deze geslaagde middag. Er waren 176 meisjes en leidsters tegenwoordig. TARIEF GRONDKAMER. De Ministers van Justitie en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hebben goedgekeurd de door de rondkamer van Zeeland vastgestelde wijzigingen en aanvullingen van het tarief- reglement. Op vragen van het Eerste Kamerlid van Heuven Goed hart naar aanleiding van de afwezigheid van de ambassa deur te Moskou, ten tijde van de politieke besprekingen al daar in Augustus jl.. heeft mi nister Stikker geantwoord dat aan de ambassadeur te Mos kou in aansluiting aan dienst- besprekingen, voor hot eerst sinds 8 jaren, verlof was ver leend. Hij was reeds vertrok ken voordat bekend werd, dat te Moskou besprekingen zou den worden gehouden. Gezien de grote geheimhouding der besprekingen zou de aanwe zigheid dan dr. V.isser te Mos kou niet van zodanig belang z|jn geweest, dat voor terug roeping van verlof voldoende aanlelolng zou hebben bestaan. RODE KRUIS IN BERGEN OP ZOOM. De afdeling Bergen op Zoom van het Ned. Rode Kruis, vierde haar 80-jarig bestaan met hulp- on verplegingswed- 8trijden. Hierbij werd voor het eerst in ons land gebruik ge maakt van de schmink- en wondnabootsingsmethode. Dr. van Mook moest naar Java terug. BH z|jn vertrek van Schip hol heeft de lt. gouverneur-ge neraal dr. H. van Mook. de aanwezige journalisten een onderhoud toegestaan, waarin h|j een overzicht gaf van de redenen voor zijn onverwacht vertrek en van z|jn zienswijze over de gebeurtenissen in de Archipel. „Ik ga terug, aldus dr. van Mook, omdat de gebeurtenis sen een dusdanige ontwikke ling nemen, dat fic meen niet langer weg to kunnen bl|jven. Dc besprekingen met de Ne derlands© regering zijn hierme- j do afgebroken en zullen op een daartoe geschikt tijdstip weer worden opgenomen. Beslissingen ln verband met de communistische acties op republikeins gebied zijn nog niet door mij genomen. Dit zal ik eerst in Batavia doen, wanneer ik m|j volkomen op de hoogte heb gesteld van hetgeen zich heeft afgespeeld. Wel kan ik u verklaren al dus dc landvoogd dat. de Nederlandse regering volko men bereid ls dc regering Hatta te steunen." Op een desbetreffende vraag zeide dr. van Mook geen berichten ontvangen te hebben die er op wijzen, dat de com munistische activiteit zich litgebreid heeft tot de gebieden welke bulten het republikeins gebied vallen. Tenslotte deelde de land voogd nog mwlfi ,dat het niet uitgesloten ls dut de gebeurte nissen te Madioen een kléine remming zullen veroorzaken op de demobilisatie van Neder landse troepen In Indië. Het overgrote deel der oorlogsvrij willigers die momenteel naar huls terug gaan of zullen gaan Is echter reeds ver trokken. Kerknieuws GEEN SAMENSPREKING GER. KERKEN EN GER. KERKEN (art. 31). In „De Reformatie" is op renomen het antwoora van ie deputaten der Gerefor meerde Kerken, onderhouden de artikel 31 K.O. op de brief van de Gereformeerde Ker ken inzake samenspreking tussen bplde Kerkgenoot schappen. Het voorstel tot mondelinge samenspreking wordt door de deputaten der Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O afgewezen. Reeds eerder hadden de Geref. Kerken een voorstel van art. 31 om elk aar schriftelijk vragen te stel. len, afgewezen. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar: Paramaribo, J. H. Hanneman, voorg. Vrijz. Herv. te Rotterdam, vroeger te Middelburg. Grondwetsherziening ln Zeeland afgekondigd. Maandagmiddag had ln tal van Zeeuwse gemeenteraden, die in plechtige vergadering bijeengekomen waren, de af kondiging plaats van de Grondwetsherziening, welke de reorganisatie van het Ko ninkrijk beoogt en daarnaast nog drie andere wijzigingen in de Grondwet aanbrengt. In verscheidene gemeenten bestond voor deze plechtig heid ruime belangstelling Te Middelburg geschiedde de afkondiging in een zitting van de rechtbank en ten ge meentehuize, waar echter feen raadsvergadering was elegd. VEER TE VEERE GESTREMD De dienst op het veer over het kanaal door Walcheren te Veere zal Woensdag 22 Sep tember en eventueel zoveel langer als nodig zal blijken, zijn gestremd. Dit houdt ver band met het jaarlijks onder houd. Noodlottige val. De 57-jarige J.M. te Dom burg is Maandag van een dak van een huis, waar h|j werk zaamheden verrichtte, geval len en was op slag dood. M. was ongehuwd. Bezwaren tegen Axel's monument. Zoals wij gemeld hebben Is Zaterdag te Axel een bevrij- dingsmonument onthuld. Het monument bestaat uit een naaktfiguur van een man, die met de hand op de borst ach terover stort. Het Katholieke deel van de Axelse bevolking ontbrak bij de plechtige ont hulling, omdat men de open bare expositie van dit beeld in strijd achtte met de Christe lijke zedeleer. Bij de andere feestelijkhe den waren de Katholieken wel aanwezig. Zeeuwse successen bij Rode Kruiswedstrijden. Bij de hulp- en verplegingswed- strijden voor Rode Kruis-ploegen, die ter gelegenheid van het 80-ja rig bestaan van de Bergen op Zoomse afdeling werden gehouden, wisten de deelnemers uit Zeeland enige aardige successen te boeken. Bij de wedstrijden voor heren plaatste Middelburg zich op de vijfde plaats met 487 punten (com mandant 59 punten), Oost- en W.- Souburg behaalde 470 punten (com mandant 62 punten) en Amemui- den 342 punten (commandant 59 punten). De afdeling Oost- en W.- Souburg /eroverde bij de wedstrij den voor dames de vijfde plaats met 444 p. (commandante 111 pun ten). Het maximaal te behalen aantallen punten bedroeg voor de herenploegen 1000, voor de dames- ploegen 750. voor de commandan ten resp. 200 en 150. Gemeente voldeed echter aan de eisen van de belanghebbenden. De peilschaal In het kanaal door Walcheren is al geruime tijd een behoorlijk stuk droger dan normaal het geval is. Was vroeger het kanaalpeil 90-j—thans wijst het water 50aan, ondermeer een gevolg van de herstelwerkzaam heden, die na de oorlog noodzakelijk aan de beschoeiing moesten worden verricht en die thans in volle gang zijn. Deze lage waterstand is vanzelfsprekend ook merkbaar in de twee open haventjes in het Middelburgse industrieterrein en is daardoor de hoofdoorzaak van de critiek, die hier en daar ten opzichte va» deze havens kan worden beluisterd. De opzet was een terrein zónder haven. „Een behoorlijk industrie terrein moet een goede haven hebben, wil het inderdaad nieuwe industrieën aantrek ken", aldus verklaarde ons een vertegenwoordiger van de schippersvereniging Schutte- vaêr. „De thans vrijwel vol tooide haventjes in Middel burg z|jn echter te klein, te nauw en te droog. Z|j z|jn 1.50 m. diep en dus kunnen slechts schepen van ten hoogste 100 ton er gebruik van maken. W|j hebben de indruk, dat alleen rekening is gehouden met het spoor- en wegtransport. Aan voer per schip is echter, wan neer mechanisch gelost kan worden, veel goedkoper. Voor de schippers zou het uiteraard een groot nadeel z|jn, wanneer de bedrijven op het industrie terrein, door de omstandighe den gedwongen, daarvan zou den moeten afzien". In de kringen van Schuttevaêr be schouwt men de schuine glooi ing van de havens als een groot nadeel. ONGEGRONDE VREES. Gemeentewerken van Mid delburg merkt naar aanleiding hiervan op, dat deze critiek geheel misplaatst is. Immers: van het begin af aan is het plan geweest een industrieter rein aan te leggen zonder ha vens. Twee bedrijven, de fir- WALCHEREN Vlissingen Bonkaarten halen. Woensdag z|jn te Vlissingen aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de letters F, G en H. G. DEKKER. Op 1 October zal de bureau referent van de Ned. Spoor wegen te Vlissingen, de heer G. Dekker, de dienst met pen sioen verlaten. De heer Dek ker kwam op 17 September 1906 als surnumerair te Ar- nemuiden bij de Spoorwegen. Sedert 1 Juli 1919 werkt hij reeds op het station te Vlis singen. RIDDER ORANJE NASSAU-ORDE. Bij Kon. Besl. ls de luitenant ter zee der Ie klasse J. Metz, vroeger te Vlissingen. thans woonachtig to Bioemendaal, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Middelburg Huldeblijk-actie te Middelburg een succes. 10.550 INSIGNE'S VERKOCHT. De actie voor de inzame ling van gelden ten bate van het Nationaal Huldeblijk b|j het gouden regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhel- mina, ls te Middelburg een groot succes geworden. Er werden niet minder dan 10.550 draaginsigne's verkocht met een opbrengst van 5500. Daarnaast kwam uit giften 200 binnen, zodat door het plaatselijk comité te Middel burg 5700 voor de kanker bestrijding beschikbaar kon worden gesteld. Dit eindresul taat geeft echter nog niet het bedrag, dat door Middelburg bijeen is gebracht weer. Som mige zakenlieden en onderne mingen hebben rechtstreeks giften aan het fonds gezonden. Zo stelde een Middelburgs bedrijf een bedrag van 500 beschikbaar. Aanvankelijk meende het plaatselijk comité met 8000 speldjes te kunnen volstaan, maar spoedig bleek, dat bijbe steld moest worden. Het grote succes van de actie is mede te danken aan het tijdstip, waarop gestart werd te weten tijdens de 2-Z.E.T.O. De werk kracht van de comitéleden en allen die zich voor dit doel hebben ingespannen, zoals ge meentepolitie, Rode Kruis, brandweer, C.O A.K., leer krachten en particulieren, is echter eveneens van invloed geweest. BEGIN VAN BRAND. Maandagmorgen omstreeks 10 uur werd de Middelburgse brand weer gealarmeerd voor een brand in het perceel Gortstraat 44. Enkele minuten later rukte men uit, maar toen men in do Gortstraat aan kwam, bleek, dat hulp niet meer nodig was. Een gasslang was losge schoten en het gas in brand gevlo gen. Hierdoor werd een muur ge schroeid. maar deze was gelukkig van vrijwel onbrandbaar mate riaal., zodat het vuur niet over sloeg. Door het gaskraantje te slui ten, kon men de brand in de kiem smoren. Nieuw, en St. Joosland Bonkaarten halen. Woensdag z|jn te Nieuw- en Sint Joosland de niet-zelfver- zorgers aan de beurt nieuwe bonkaarten af te halen, Zoutelande MOTORBOTTACTIE. De jongens van de knapen- vereniging te Zoutelande heb ben voor de zending (motor bootactie) dc mooie som op gehaald van i 57,45. ma's Alberts en Polak, hebben daar echter om gevraagd. Zij zijn toen aangelegd volgens de eisen van de aanvragers. Later besloot de coöperatie ve landbouwvereniging Eiland Walcheren mede gebruik te maken van het haventje voor de fa. Alberts en in de kosten daarvan dus haar aandeel bij te dragen. Bovendien liet zij twee steigera bouwen, zodat zij, wanneer het kanaalpeil weer normaal zal zijn en de haventjes een diepte van circa 2.80 m. zullen hebben, zonder moeite kunstmest zal kunnen aanvoeren. Momenteel is het alleen mogelijk met kleine schepen graanproducten, zoals brouwgerst, aan de wal te brengen. De fa. Alberts zal het haventje voornamelijk als „balkengat" gaan gebruiken. In sommige kringen wordt gevreesd, dat de waterstand in de beide havens pas nor maal zal zijn, wanneer de werkzaamheden aan de sluizen te Vlissingen voltooid zijn, d. w.z. over een jaar of vjjf. De ze vree9 is echter ongegrond: Rijkswaterstaat verzekerde ons, dat zodra het herstel- werk aan het kanaal gereed is en dat zal, naar men hoopt, niet al te lang meer duren het kanaal en daar mede de haventjes weer op normaal peil zullen worden gebracht. DE BESCHOEIINGEN. Er is geen sprake van, dat nieuw te vestigen industrieën op het achterste gedeelte van het terrein een haven van no de zouden hebben, ook al wil len zij grondstoffen aan- en producten afvoeren over het water. Zij hebben immers de gehele kanaalkant tot hun be schikking en kunnen voMaan met de bouw van steigers. Wat de klachten over de schuine glooiing betreft: de aanvragers namen de beslis sing zelf voor beschoeiingen of steigers te zullen zorgen. De mooiste haven krijgt men weliswaar, wanneer men steile kanten bouwt, maar dit zou ongeveer 500 per meter hebben gekost en dat vonden de belanghebbenden te duur. Marktberichten. Marktbericht van 17 Sept. 1948, Groenten: Dubbele 2036; Stok- snljbonnen 20—51; Kassnübonen 50 63; Stamsnijbonen 2032; Pronk- bonen 2728; Saxa 2035; An dij - vio 4—13; Augurken I 33—58; idem II 16—47; idem Hl 13; Kroten 6; Peen H 5—6; Postelein 6—23; Prei. I 15—23; Uien 1—6; Spinazie 3—16; Spruiten 3537; Rode Kool 57; Sav. kool 5.5—6.5; Witte kool 5, alles per kg.; Bloemkool I A 50—77; idem I 15— 60; idem II 8—28; idem III 5—16; Platglaskomk. IA 4—7; idem I 4 5: idem II 4—5; Natuursla I 14—7; idem n 2504. alles per st.; Kro ten 1—8; Peen 6—9; Ramenas 1—7; Losraap 67, alles per bos. Fruit: Peren: Conference 29—53; Bonne Louisse 29—51; Trimph de Vienne 49—58; Maagdeperen 26— 36; William Duchesse 29—30; Prui men: Warwick Droper 37—55; Gr. Prune 1538; Black Alicante 1.03 1.12; Frankenthaler 8098; Bra men 50—58; Meloen suiker 52—75; Meloen net 2949: Meloen oranje A 4866; Tomaten kas 3750; Ap pels: Ellison Oranje 2847; Zoete Blumé 33; Cox Oranje 59; Saxton Superbe 24—31; Appels val en fabr. 1425; Peren Nov. Porteau 21; Sig- neurs d' Esperen 42—44; Beurrè Hardy 41: Peren val 19—34; Aard appelen: BI. eigenheimers 3.40 5.90; Bevelanders 3.80; Bintje» 4.20—5.50; Koopm. blauwe 3—6.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2