Opnieuw woedde grote brand in Amsterdam NIEUWS UIT ZEELAND Bevrijdingsmonument te Axel onthuld Drie aardappelloodsen in de as gelegd. Politie stelt uitgebreid onderzoek in. Zaterdagavond heeft opnieuw 'n grote brand in Amsterdam ge woed. Ditmaal was brand uitge broken in een van de aardap pelloodsen op de terreinnen van de Centrale Markthallen. Deze loods, van zeer brandbaar ma teriaal opgetrokken, stond spoe dig in lichter laaie, terwijl het vuur zich ook mededeelde aan twee andere loodsen. De brandweer rukte met groot materiaal uit, maar zag zich voor een lastige taak geplaatst. De wanden van de loodsen zijn van stro en haverdoppen ge maakt om de aardappelen tegen koude .te beschermen en de da ken zijn geheel van stro ver vaardigd. Een half uur na de melding Bevrijdingsfakkel In Eindhoven. Zaterdagavond is de bevry- dlngsfakkel in Eindhoven ge arriveerd. Om 8 uur kwamen 80 lopers en 18 wielrenners, onder wie zes uit Bayeux, het Phillpsrtadion binnen, waar de fakkel werd overhandigd aan de burgemeester, mr. H. A. M. T. Kolfschoten. Nadat het ..Wilt heden nu treden" had weerklonken, hield deze een rede, waarin hij aan gaf, wat het betekent, in vrij heid te mogen leven. Hij kon_ digdc aan, dat Mongomery vol gend jaar de plechtigheid in Eindhoven hoopt by te wonen. De burgervader bracht de fakkel daarna naar het Markt plein. waar het vuur op een monument zal branden, totdat het verder naar Nijmegen wordt gebracht. In het versierde Eindhoven werd tot laat in de nacht ge feest. 's Middags werd een ere- en dankplechtlghcid gehouden bij de graven van 700 geallieerde militairen. Eveneens werd een internationale „Bcnelux-bal- lon-raco" georganiseerd. De 74_jarige Fransman, Ch. Dolfuss, was de eerste, die de lucht inging. Zitting van de Staten- Generaal gesloten. De minister van binnenland se zaken. mr. Van Maaseveen, heeft Zaterdagmiddag, daartoe gemachtigd door H. M. de Ko ningin, de bultongowone zit ing der Staten-generaal ge sloten. De voorzitter der Eerste Kamer, prof. mr. R. Kranen burg, presideerde de verga dering. De heer Van Maarse- veen hield een rede, waarin hy de buitengewone zitting kort, ddch bijzonder gewichtig noemde. Immers werden daar in door de nieuw gekozen Ka mers de voorstellen tot veran dering in de Grondwet aange nomen. Ook uit hoofde van de gedachtenwisseling over be doelde voorstellen en over de regeringsverklaring van 12 Augustus 1948 mag deze par. lementaire periode vruchtbaar worden genoemd. „De Koningin heeft mii ver zocht U haar erkentelijkheid te betuigen voor uw toewijding en ijver in het behartigen van 's lands zaken", aldus besloot de spreker. Emil Ludwig overleden. Emil Ludwig, de beroemde Duitse schrijver van biogra- phieën, is Vrijdag te Ascona in Zwitserland in de leeftyd van 67 laar overleden. Ludwig, die vele biografieën van staatslieden geschreven heeft, week naar Zwitserland uit, toen Hitier aan de macht kwam. Ztfn boeken werden tij dens het Nazi-regime ver brand. Toen de Nazi's Frankrijk binnenvielen vertrok hy naar California, daar hij meende, dat ze ook Zwitserland zouden overmeesteren. Ludwigs werkelijke naam was Cohen en hy was geboor tig uit Breslau. Hij ging tot het Christendom over, doch toen de Joodse minister van Buitenlandse Zaken van Duits land, Rathenau, vermoord werd, sloot hy zich weer by de Joodse godsdienst aan „ten einde zijn trouw aan het oude volk te tonen." „grote brand" hadden ook dc twee belendende schuren vlam gevat. Een gelukkige omstandig heid was, dat de wind Zuid-West was, niet in de richting van de andere loodsen. Een dikke rook- massa lag over het terrein, waardoor de vele belangstellen den ma^ir weinig van de brand zagen. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, kwam de bluswerkzaamheden in ogenschouw nemen. Onder meer werd gebruik gemaakt van de drijvende motorspuit Jan van der Heiden, die het vuur beslechtte. SABOTAGE? De brand ontstond in loods 11, waar een grote partij gedroogde zuurkool, ter waarde van 95.000 gulden was opgeslagen. In de belendende schuren lagen frultconserven, noten en aard appelen. De aardappelen in de overige loodsen werden tijdens de brand in veiligheid gebracht, evenals zes auto's, die op het terrein stonden. Om 11,15 uur kwam de mel ding „brand meester" af. Het terrein rond dc loodsen was toen in een chaos herschapen, maar het vuur was beperkt ge bleven tot drie van de zes lood sen, die bij de brand van vorig jaar gespaard werden. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in naar dc oorzaak van deze brand In verband met het feit, dat dit dc derde voed selopslagplaats is, die in korte tijd een prooi der vlammen is geworden. Dc vorige waren koelhuizen in Botterdam Amsterdam. Buchenwalde- operatle. Prof. Robert Neuman, voor malig S.S.-arts in Buchen- walde. zou Zaterdag om zijn onschuld te bewyzen de openbare aanklager te Darmstadt, Rammel, die zich daarvoor bescliikbaar had gesteld, aan een chirur gische behandeling onder werpen zoals deze te Bu- chenWaldc werd toegepast. Hij zou door middel van 'n sonde en zonder verdoving een stuk van dc lever bij Hammei wegnemen. De uit slag is nog niet bekend. Oud-gevangenen verklaren, dat deze operatie steeds do delijk was. In Darmstadt wacht men vol spanning op de uitslag! Het pact van Brussel. MINISTERS VAN DEFENSIE BIJEEN In Londen is officieel ver klaard, dat dc secretaris-ge neraal van de permanente commisie van het Pact van Brussel heeft bekend gemaakt, dat „binnen het kader van het verdrag van Brussel, de mi nisters verantwoordelijk vooir de defensie van de vyf landen 27 September te Parijs een bijeenkomst zullen houden." Het verdrag van Brussel, dat 17 Maart door Engeland, I Frankrijk, België, Nederland jen Luxemburg werd getekend, bepaalt, dat de vyf landen de komende 50 jaren tezamen zullen optreden inzake de ge meenschappelijke verdediging en voor de gemeenschappelyke welvaart zullen werken. Men verwacht, dat de mi nisters van Defensie het rap port van de militaire commis sie, die geregeld in geheime vergaderinggedurende de af gelopen weck te Londen bij een is geweest, zullen ontvan gen en Destuderen. Diplomatieke 'waarnemers geloven, dat de aanstaande byeenkomst tc Parys de vol gende stap zal zyn naar de nauwere vereniging van de V.S. met de militaire plannen van de West-Europese Unie. Nederlandse regering .betuigde deelneming. BIJ MOORD OP BERNADOTTE. De Nederlandse regering heeft Zaterdag haar deelne ming betuigd aan de Ver. Na ties en de Zweedse regering, in verband met de moord op Bernadotte. De Nederlandse Zionisten bond heeft zyn afschuw over de moord uitgesproken. Ir. Damme voorzitter van Stichting van de Arbeid. Als opvolger van mr. D. U. Stik ker is ir. M. H. Damme, president directeur van Werkspoor en voor zitter van liet Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, benoemd tot voorzitter van do Stichting van de Arbeid. Sowjettroepen verlaten Korea. Radio Moskou heeft meege deeld. dat de Sowjet-regering besloten heeft 15 October een begin te maken met de ontrui ming van Korea door de Sow- jet-troepen. Ook de V. S. ver laten dan Korea. (Ingezonden mededeling) En dat, terwyl toch voor velen de afdoende remedio voor 't grijpen ligt: Kruschen Salts! De meeste rheumatische aan doeningen komen voort uit on zuiver bloed. Daar brengt de bloedzuiverende Kruschen- kuur uitkomst. De zes mine rale zouten waaruit Kruschen is samengesteld hebben re gelmatig gebruikt een wel dadig aansporende werking op lever, nieren en ingewanden. De kleine dageiykse dosis Kruschen spoort ze aan tot krachtiger werking: onzuiver heden in het bloed worden af gevoerd, in plaats van zich vast tc zotten in spieren en gewrichten, waar ze anders oorzaak zouden worden van die ondragelijke pijn. Volg het voorbeeld van die talloze RheumatiokUjders over dc hele wereld, voor wie het leven weer kleur kreeg, nu zc vry zijn van die tergende, slopende pyn. Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist. Vliegtuig stortte op auto's en fietsers. MINSTENS NEGEN PERSONEN GEDOOD. Tydens een vliegdemonstra- tie ter herdenking van dc „slag om Engeland" te Man sion is een tweemotorige Mos quito van de R.A.F. vlammend neergestort op een file auto's en wielrijders. Negen personen verloren het leven, onder wie de piloot en de navigator van het toestel en een 13-jarige jongen. De auto's vatten vlam en vele inzittenden raakten bekneld. Passagiers van een bus, die door wrakstukken werd getroffen, werden ernstig verwond. Op een ander vliegveld, na bij Saint Andrews in Schotland moesten de toeschouwers zich bukken voor rondvliegende de len van een Spitfire die ln de lucht was geëxplodeerd. De piloot werd gedood. De toestand in Frankrijk. De Franse nationaleverga dering heeft na de gehele nacht in zitting te zijn ge weest met 291 tegen 251 stem_ men het economisch en finan cieel programma van de nieu we regering van Henrl Queuil- le aangenomen. De vergadering verwierp een communistisch tegenvoorstel, de militaire begroting sterk te beknotten. Tijdens een bezoek van de Gaulle aan Grenoble is het tot relletjes gekomen, waarbij één persoon werd gedood. Het was een communist. Piccard verstuikt een pols. Professor Piccard, die op weg is naar de Golf van Gui nea., om aldaar diep-zee onder zoekingen te doen, is aan boord van zijn schip geslipt waardoor hy zijn pols ernstig verstuikt heeft. Ernstig geval van paddestoelvergiftiging. In een ziekenhuis te Alkmaar werden de oud-burgemeester, de heer H. van Alphen, zijn echtge note, zijn dienstbode en twee lo gé's opgenomen. Zij hebben ver giftigde paddestoelen gegeten. Men ■reest voor hun leven. De capitulatie van Haiderabad. De nizam van Haiderabad heeft het hoofd van zyn dele gatie naar de Veiligheidsraad opdracht gegeven het beroep van Haiderabad op de Raad in te trekken. Zoals reeds ge meld heeft Haiderabad geca pituleerd. De leider der Ra- zakkers is reeds gearresteerd. Liberalen wonnen in Zweden. De voorlopige'uitslagen van de Zweedse Kamerverkiezin gen geven het volgende beeld Sociaal democraten 112 (oud aantal 115); liberale volks partij 57 (26); agrarische par_ tf 30 (35): conservatieven 22 (39); communisten 9 (15). GRATIE VERLEEND. Bij K.B. is gratie verleend aan J. Boesveld, tot de dood straf veroordeeld by sententie door het Bijz. Gerechtshof te Arnhem. De doodstraf is ge- wyzigd in levenslange gevan genisstraf. GESNEUVELD IN NED. INDIË. De dodenlijst van de Kon. Landmacht en het K.N.I.L. vermeldt deze week 10 namen van gesneuvelden in Ned. In- dië. Aan do vooravond van de herdenking van de slag hem word bü het monument te Oosterbeek door Generaal P. H. W. Hlcks een krans gelegd. om Arn- Brlgade Het vrije vervoer over, de Westerschelde. RAPPORT KAMER VAN KOOPHANDEL De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeland zal aan het einde van deze week by de Minister van Verkeer een rapport indienen betref fende het al dan niet vrije vervoer met de prov. boten over de Westerschelde. Dit rapport is gebasseerd op de conclusie's van twee vergade ringen, die met belanghebben den worden gehouden. Aan de eerste Vrydag te Middelburg, namen vertegenwoodigers van het vervoerswezen," zoals de E.V.O., van de landbouw, de graanhandel en de verkeers- bonden deel; de tweede, die dezer' dagen in Zeeuwsch Vlaanderen wordt gehouden, zal ondermeer worden byge- woond door de directe belan- hebbenden, vertegenwoordi gers van de bevolking en de j middenstand. Uit het rapport, dat uit sluitend zakelijke argumenten naar voren zal brengen, zal blyken- welke wensen er in Zeeland ten aanzien van het Scheldevervoer leven. Wij vernemen, dat het bestuur van de Kamer van Koophandel afwijzend tegenover de minis teriële plannen staat. Zowel de Goese Hanze als de gewestelijke federatie van Hanze-besturen op Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren hebben eveeris besloten via de Kamer van Koophandel stel ling te hemen tegen het voor nemen van de regering om de vrije veren op de Westerschel de af te schaffen. Herv. Mannenver. „In dienst der kerk". Provinciale Toogdag. Zaterdag had te Goes de Provin ciale Toogdag plaats van de Herv. Mannenvereniging „In dienst der kerk". Uit de gehele provincie waren de afgevaardigden naar „De Prins van Oranje" gekomen. In zijn openings oord vertelde de voorzitter, ds. Odé, van Goes, dat er in Zeeland nu 21 aangesloten af delingen zijn met in totaal over de 800 leden. Deze getallen kunnen en moeten verdubbeld worden in het aanstaande seizoen. Hierna sprak dé heer C. Dron- kers uit Vlissingen over: het ko mende winterwerk. Zijn hoofdstel lingen waren: Maak je vergadering zo interessant mogelijk.- Vermijd alles wat eenton:J is. Ook: niet al tijd moeten dezelfde personen aan het woord zijn: zo veel mogelijk moeten alle leden geactiveerd wor den. Na de pauze behandelde ds. Odé het onderwe De nieuwe kerkor de en onze eigen gemeente. De discussie toonde aan dat dit een zeer actueel onderwerp is. Het blijkt jammer wat door de verspreide, ligging der Zeeuwse eilanden vergaderingen als deze altijd bekort moeten Worden, daar velen anders hun- boot Of trein missen. De stranding van de „Comitas". Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft aan de algemene vergadering meegedeeld, dat het van de verleende machtiging tot het aangaan van een dading met L. Smit Co.'s Interrtationale Sleepbootdienst ter beëindiging van het tegen deze firma ge voerde rechtsgeding, gebruik zal maken, tenzy de vergader- ring wil dat het geding wordt voortgezet. De kwestie met de sleepbootdienst ontstond in verband mét de stranding van sleepboot „Maas" en het sleepschip „Comitas" op de oever van de Zuidwatering op 21 December 1939. Inmiddels is gebleken, dat de kapitein van de sleepboot na de stran ding niet alles heeft aange wend om de gevolgen van de aanvaring te beperken. De nieuwbouw te Goes. MODELHUIZEN WORDEN INGERICHT. Nu langzamerhand steeds meer huizen van de grote in aanbouw zynde complexen te Goes voor bewoning gereed komen, ontvangen B. en W. het verzoek van een firma van elders om voor enkele weken enige woningen als modelhui zen volledig te mogen inrich ten. Daar het college terecht van mening was dat hiervoor de plaatselyke middenstand eerder in aanmerking kwam, is hierover contact opgenomen met de middenstandsverenigin gen, die thans een enquête on der hun leden houden, wie hieraan wenst deel te nemen. Het ligt in de bedoeling te beginnen met één van de ar beiderswoningen in Bouwplan H volledig te installeren met meubelen, keukeninrichting, kortom alles wat in een huis nodig is. Goesse middenstan ders uit' verschillende bran ches kunnen dus op deze wijze exposeren. Later by het gereedkomen van de. middenstandswoningen in Bouwplan III, zal daar het zelfde geschieden. De toonliui- zen zullen dan gedurende en- ke weken enige dagen voor het publiek toegankelyk zyn. Voor de mlddenstandswonin- f:en, die zo mogelyk aan par- iculieren verkocht moeten worden, zal een dergelijke show, waarby alle mogelijkhe den van aankleding worden getoond, ongetwijfeld ook de verkoop stimuleren. SLUISDEUR BESCHADIGD Het motortankschip Albanië is Vrydagavond bij het inva ren dc sluis te Hansweert te gen de sluisdeur gevaren waardoor deze ernstig bescha digd werd. Na een grote borgstelling by de Rykswa- terstaat mocht hét schip de reis voortzetten. Intrede ds. J. C. Sickesz te Vlissingen. Ds. J. C. Sickesz van^.Ter- neuzen heeft Zondag intrede gedaan bij de Ned. Hervormde gemeente van Vlissingen, na in de morgendienst bevestigd, te zijn geworden door ds. J. Mor tier van Zuidland, die daarbij tot onderwerp van zyn preek - had gekozen Psalm 119 vs. 105 „Uw woord is een lamp voor mijn voet, een licht op mijn pad". In de avonddienst deed ds. Sickesz zyn intrede. De St. Jacobskerk was daarbij vry wel geheel bezet en onder de aan wezigen merkten wij op bur gemeester mr. B. Kolff, de gemeentesecretaris, de heer A. de Beijl en tal van vertegen woordigers van zusterkerken. Ds. Sickesz las een gedeelte uit de 111e Psalm en uit het vijfde hoofdstuk van de tweede brief aan de Korinthiërs en koos daarna tot tekst voor zyn intree-preek het woord uit 2 Kor. 5, vs. 19: „En heeft het woord der verzoening in ons gelegd". Spr. stond daarbij uitvoerig stil bij de betekenis van de prediking, waarby het steeds moet gaan om het Woord Gods, dat er altijd is, alle boze machten ten spijt. Dit woord ls echter geen ver zoeking, maar een nodiging. Dit lykt heel eenvoudig, maar er gaat zeer veel achter schuil, n.l. de verzoening, welke ge heel Gods werk is. Het predik ambt is in wezen dan ook de bediening der verzoening. Het kan en mag niets anders zijn. Het besef, dat daarvoor nodig is, dat de predikant zich zelf verzoend weet, maakt zijn werk even heerlijk als zwaar. Hij is de brenger van een boodschap van God en de ge meente is daarop een. ant woord schuldig. Een antwoord echter, dat haar ook door God geschonken werd. Slechts wie de verzoening aanvaarden, putten daaruit nieuwe krach ten en vormen de cellen, waar uit een nieuwe en gelukkiger gemeenschap opgebouwd kan worden. Na de zegenbede zong de gemeente de nieuwe predikant enige verzen van gezang 121 toe. Ds. Sickesz dankte hierna het gemeentebestuur en de vertegenwoordigers van de zustergemeenten voor hun be langstelling. Tenslotte zy nog vermeld, dat het kerkkoor o.l.v. mevr. Kousemaker aan deze dienst zijn medewerking verleende. Elfde eeuwfeest van Zierikzee. De hoofdcommissip voor het 11e eeuwfeest van Zierikzee, dat Augustus 1949 zal wor den gevierd, is als volgt sa mengesteld: W. Abeleven, al gemene leiding, G. Grelleman, secretaris, notaris P. Heerink, financiën, P. van Beveren, his torie, A. J. Argelo, aesthetica en techniek. AFSCHEID Ds. VROEGINDEWEIJ Wegens zij aanstaand ver trek naar Bleiswijk is Ds. W. Vroegindeweij, Ned. Herv. predikant te Poortvliet, voor nemens Zondag 26 September a_s. van zijn gemeente afscheid té nemen. WALCHEREN Vlissingen Jubileumsamenkomst Leger des Heils. In de Nieuwe Kerk te Vlis singen werd Zaterdagavond in een bijzondere samenkomst van het Leger des Heils, korps Vlissingen het 60 jarig be staan van dit korps herdacht. Het muziekgezelschap uit Dordrecht onder leiding van kapelmeester J. A. van der Heijden verleende hieraan me dewerking. Nadat de samenkomst was geopend door Senior-Majoor W. F. Malcorps, wenste de burgemeester van Vlissingen mr. B. Kolff het korps geluk met het jubileum. Ondanks moeilijkheden in het begin en ln de oorlogsjaren is de geest van het korps niet getroffen aldus de burgemeester. Spre ker hoopte dat het Leger des Heils zou mogen voortgaan met "zyn wérk-töt. heit'.én ge luk van de bevolking van Vlissingen. Ds, J. Hindrikse, Gerefor meerd predikant, wees op het geen Leger en Kerk samen bindt. Wij strijden samen te gen dezelfde goddeloosheid, dezelfde verwording en dezelf de zondeliefde, Ds. H. Aalbers Ned. Herv. predikant zelde het een vreug de te vinden met Heilsoldaten te mogen omgaan. Ook deze spreker wees op datgene wat Kerk en Leger samenbindt. De bijeenkomst werd opge luisterd door zang, muziek en declamatie. Bonkaarten hajen. Dinsdag zijn te Vlissingen aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de letters C, D ,en E. Middelburg AFKONDIGING GRONDWETSWIJZIGING. Hedenmiddag om half 3 zal in de Raadszaal de grondwets wijziging plechtig door de waarnemend burgemeester, de heer J. W. Kögeler worden af gekondigd. De raadsleden zijn ter bywoning hiervan uitgeno digd. ONDERSCHEIDING. De heer Th. Alofs te Middel burg heeft de medaille van verdienste in zilver ontvangen, als beloning voor belangrijke diensten aan het Ned. Rode Kruis bewezen. VLIEGERS BOVEN 'T ZAND. De buurtvereniging van 't Zand heeft in haar streven om de bewo ners van deze Middelburgse buurt feestjes èn verbeteringen in de wijk te bezorgen, de jonge garde niet vergeten. Zaterdagmiddag werd 'n vliegerwedstrijd gehouden, waarbij veertig prachtige exemplaren het luchtruim ingingen. De jeugd werd bovendien getracteerd. 's Avonds verzamelden alle deelnemertjes en talrijke ouders zich in het vereni gingslokaal. waar de voorzitter, de heer Jacobsen, de prijsjes uitdeel de. De uitslag luidde: mooiste vlie ger 1 Willy Minnaar, 2 Anny Wald- huis: 3 fc. Woudstra, 4 Corry van Herwijnen, 5 Wim Midavain; meest stilstaande vlieger 1 Ko Tilroe, 2 Ger Stevense, 3 Gabe Woudstra, 4 Siem de Bree, 5 Jacques Jacobsen; hoogste vlieger: 1 Jopie Sturm, 153 m.. 2 J. Jacobsen, 133 m., 3 Beb Sinke. 128 m.. 4 Ger. Stevense, 127 m., 5 Henny Cuyé, 125 m. De andere kinderen kregen troostprijzen. Het enthousiasme van de meisjes en jongens kende geen grenzen en vormt voor het bestuur van de ver eniging een aansporing om van deze vliegerkamp een jaarlijks te rugkerend feest te maken. BOTSING Zaterdag-morgen kwam een autobus met oplegger van de Stoomtram Walcheren by het nemen van de bocht tegen over het Militair Hospitaal te Middelburg in botsing met 'n vrachtauto. Er ontstond enige materiele schade. De ver keerspolitie stelt een zoek in naar de schuldvraag. HET LICHT GING UIT. Da jonge personeelsvereniging van de fa. Alberts te Middelburg, De Zaagmolen, belegde Zaterdag in het Schuttershof een feestavond, die veel bezoekers trok. Het pro gramma was uitermate afwisse lend: aardige toneelschetsjes, mu ziek, samenzang, voordracht, piano- soli door de heer Blokpoel, een ver loting en conférence, verzorgd door de ruim 70-jarige Frenks, die daar mee bewees nog niets van zijn vi- taiilteit te hebben verloren. Alles ging goed, totdat om kwart over 11 de lampen doofden als gevolg van de electriciteitsstoring. Het bestuur liet ijlings drie kaarsen ha len en met die spookachtige ver lichting bleef men gezellig bijeen. Juist wilde de voorzitter de bij eenkomst sluiten, toen het licht weer aanfloepte. Er werd toen nog een toneelstukje opgevoerd, waar na er bal was tot 3 uur. Westkapelle BOERDERIJ-BOUW Het Bureau Wederopbouw Boerderijen te Middelburg- heeft de bouw van een boer derij voor de heer H. van Sluis, te Westkapelle. op gedra gen aan hét Aannemersbe drijf R. W. Laan te Souburg, voor 52. 423,22. Nieuw- en St. Joosland ERNSTIGE VAL. De 25-jarige mej. P. Klap Eikenhout te Nieuwïahd, had Vrijdagmiddag het ongeluk van een losstaande trap in haar woning te vallen. Ze kwam zeer ongelukkig terecht. Met een wervelfractuur werd ze naar het ziekenhuis te Mid_ delburg vervoerd,waar zij werd opgenomen. Oostkapelle CONCERT. Donderdagavond gaf het Domburgs muziekcorps „Apol lo" te Oostkapelle, onder lei ding van zijn directeur, de heer Broerse, een concert op de muziektent. Hoewel het weer niet meewerkte, was er toch. vrij veel publiek. Vlissingen leent 7.6 mlllloen. B. en W. van VHssingen stellen aan de gemeenteraad! voor hy de rijkspostspaarbank vier leningen aan te gaan groot 2.500.000, 1.200.000, 1.740.000 en 2.220.000 voor het financieren van de bouw kosten der volgende woning complexen: 176 woningen Goed Wonen, 85 woningen St. Willibrord, 139 woningen Goed Wonen en 176 woningen Volks huisvesting. De bouw van deze complexen werd voorlopig ge financierd uit kasgeldleningen. De gemeente leent nu van de Postspaarbank tegen 3%% en geeft de leningen uit aan de bouwverenigingen tegen •4%, zijnde het percentage, waarop de rijksbijdrage is ge baseerd. Voor het verschil in rente vormt de gemeente een reservefonds, dat naar gélang het een zekere omvang heeft aangenomen, bestemd kan worden voor extra aflossing. Waterstaatsingenieurs komen bijeen. Op Woensdag 22 dezer zul len in het hotel de 1' Euröpe- Excelsior te Domburg, de le den van de Raad van Ingeni eurs bij de Rijkswaterstaat met een extra-diner het30- jarig bestaan van hun Bond herdenken. Verscheidene dezer ingenieurs hébben meegewerkt aan de dichting van de Wal- cherse dijkgaten. Van Dom burg uit zal een toch oven Walcheren, in het bizonder naar Westkapelle worden ge maakt. Fruittentoonstelling te Zierikzee. Te Zierikzee werd Vrijdag a.s. in de Nieuwe Buers van het Huis van Nassau een ten toonstelling geopend van fruit groenten en bloemen. Deze tentoonstelling is ge organiseerd door de Vereni ging van oud-leerlingen van Wintertuinbouwcursus te Zie rikzee ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der vereni- ging- Walcheren en Bevelaml zonder licht. Zaterdagavond omstreeks kwart over 11 doofden in alle plaatsen van Walcheren en, Noord en Zuid-Beveland lang zaam, de lampen .staakten de.' wijzers van de electrische klokken hun loop. vielen ma chines stil en verstomde de radio. In de electrische centra le te Vlissingen had zich een technische storing voorge daan, die eerst na ruim drie kwartier opgeheven ..kon wor den. - "Zaterdagmorgen trad in dé electriciteitsvoorziening van Amsterdam een korte storing op. De radiostations te Hilver sum vielen gedurende een half uur uit. PLUIMVEE-, KONIJNEN- EN DUIVENTENTOON- STELLING. Voor' de grote tentoon stelling van pluimvee, konij nen en duiven op 5 ea 6 Nör vember a.s. in de gebouwen vani de Coöperatieve Veilings vereniging „Walcheren", Ka- naalweg 4 te Middelburg zijn reeds door particulieren en belangstellenden vele ereprij zen toegezegd, o.a. ook door het Gemeentebestuur van Middelburg, de Burgemeester van Koudekerke, het lid van Gedeputeerde Staten Mr. A. J. van.der Weel en tal van an deren. Poolse bevrijders geëerd. Ter herinnering aan de gevallen helden van de eerste Poolse pant serdivisie, die in September 1944 Axel bevrijdden, werd Zaterdag middag onder zeer grote belang stelling het bevrijdingsmonument te Axel onthuld. Dit monument is opgericht op de plaats, waar de Polen de eerste aanval op Axel in zetten. Het stelt een jonge man voor, die getroffen in de hartstreek, stervend neervalt. Talrijke utoriteiten waren bij deze onthulling aanwezig. Wij merkten o.a. od vele Poolse officie ren, de heren A. Schout, C. Philip- se en C. Hamelink, leden van Ge- dep. Staten van Zeeland, burge meesters van omliggende plaatsen, onder wie die van Terneuzen en Hulst, het gemeentebestuur van Gent, deputaties van de Poolse ver enigingen van Schiedam en Breda, de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Zeeland, de heer F. R. M. Koch, en vele Polen, die in Zeeland en" België woonachtig zijn. Het monument was bedekt met de rood-wittu Poolse kleuren en werd geflankeerd door de Poolse en de Nederlandse vlag, die halfstoks waren gehesen. REDE DE HEER OLIESLAGERS De voorzitter der commissie voor het monument, de heer O. Olie slagers, bracht de geschiedenis der bevrijding nogmaals in herinnering. De Polen, aldus de heer Oliesla gers, hebben ons de bevrijding ge bracht als instrumenten in Gods hand. Spr. bracht eerbiedige hulde aan hen, die in deze strijd zijn ge vallen. Ter hunner ere is dit monu ment opgericht. Hierna verzocht de heer Olieslagersaan de com mandant der divisie, kolonel Szyd- lowski, tot de onthulling te willen overgaan. Na de onthulling werden de vlag gen gehesen en werd een minuut stilte n acht genomen. De muziek zette het Poolse volkslied in, waar onder- na „Asaf" „Wien Neerlands bloed"' vraasr. 'zong. Kolonel Szydlowski en burge meester van Oeveren voerden hier na het woord. Beiden spraken zij de hoop uit, dat in geheel Europa vrede zou moge.: heersen. Ten slotte sprak de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten. Vele Axelse ver enigingen en - rticulieren defileer den tenslotte voor het monument. Aan de voet hiervan werd een schat van kransen en bloemen gelegd. Tevoren waren ei- op de graven der Poolse gevallenen eveneens kransen gelegd. Vrijdagsavonds werd een 1 >cht gemaakt naar het Poolse I-rvls aan de Kanaaldijk. Daarna volgde in et „Gulden Vlies" een interessante lezing door Jan H. de Groot over: ,;West Po len". Zaterdagavond waren er con certen op de "ïarkt. Zondag kwa men honderden uit de omgéving monument bez' tigen. Kerknieuws CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Opperdoes ds. R. Slofstra te Vlissingen. |T-genda MIDDELBURG. Maandag. Raadszaal Stadhuis: af kondiging grondwetswijziging, 2.30; Electro: De rode hengst, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Dark Command, 8 uur. Dinsdag, Electro: De onbekende zanger, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag: Luxor: Sensatie om TÖ&- ca 7, 9; Alhambra: Onder Hyp nose 7. 9; Gemeentehuis: Ge meenteraad 2.30. Dinsdag: Luxor; De schrik van Parijs 7, 9; Alhambra: Vrouw tegen vrouw 7, 9,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2