Drente levert elke twee millioen liter dag bijna ruwe olie Waar is jane Grey? Gesprek met Dr. Niemöller C Zestig jaren Leger des Heils De kerk en het communisme Schoonebeck werd belangrijk industrie centrum TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1948 Geest van vergeving maakte diepe indruk in Duitsland (Van een bijzondere medewerker) Gedurende de conferentie vata de Wereldraad der Kerken, die Ln Amsterdam werd gehouden, vertoefde in ons land als lid van de Duitse delegatie'dr. Martin Niemöller, die thans als Kerkpresident van Hessen-Nasasu in de ontwikkeling tan het Kerkelijk leven in Duitsland een belangrijk aandeel heeft. Ds. Niemöller is een van de ambassadeurs van Evange lisch Duitsland. Hjj maakte reizen naar Engeland en Ame rika en binnenkort zal hjj Scandinavië bezoeken in verband met de buitenlandse contacten van het Evangelische Hilfs- werk, terwijl voor het volgend jaar een tournee door Austra lië wordt voorbereid. Ds. Niemöller sprak in Am sterdam op een der grote bij eenkomsten in het Concertge bouw en tijdens het we- reldjeugdappèl in de Apollo- hal richtte hy zich tot de al daar verzamelde 6000 jonge ren. Er gebeurde in de Apollo- hal meer. Een menigte van 6000 jongeren ontving Martin Niemöller met een' indrukwek kende ovatie. By de herinnering daaraan, kijkt dr. Niemöller een ogen blik peinzend voor zich uit: „Gelooft u mij, ik heb al veel grote ervaringen gehad, maar wat ik daar. in de Apollohal beleefde, dat heeft mij zo sterk aangegrepen, dat ik mijn ont roering niet meester was. Zulk een spontane ontvangst dit land Wij kwamen op dit laatste punt aan het eind van ons ge sprek terug, toen wij hem vroegen iets te zeggen over de Assembly en over de ver houding NederlandDuits land. Men mag niet verwach ten, aldus dr. Niemöller. dat deze Assembly terstond gro te resultaten zal afwerpen. Er zullen nog tal van vragen over blijven. vooral daar, waar ds meningen zo scherp tegenover elkaar zijn gesteld als in de secties, waar het ging over de verhouding ten opzichte van politieke en sociale ontwikke lingen. Voor geheel Centraal Europa zyn deze discussies van onmiddellijke politieke be tekenis. De moeilijkheid is voor een niet gering deel ge legen in de omstandigheid, dat het denken in West. en Centraal Europa en dat in Amerika niet zuiver op elkan der zijn afgestemd. DUITSLAND. Wat is het belang van deze conferentie voor Duits land? By het onmiddellijke re sultaat is de Duitse kerk niet zo zeer geïnteresseerd. Zij toch staat midden in de conflicten, waarvan de discussies in de Assembly de weerspiegeling hebben gegeven en wij zyn daarom meer geïnteresseerd by de reacties en de inzichten en naar hun doorwerking. Voor ons wag het belangryk- ste, dat wij er bij konden zijn en dat wij ons voelden opge nomen in een sfeer van Chris telijke broederschap. In onze aanwezigheid hier hebben wij de kracht van de oecumenische verbondenheid als een zegen ervaren. Hier werden deuren geopend en wy mochten een bijdrage leveren tot deze broe derschap, ook door ons aan deel in het samenstellen der rapporten. Zal het woord van deze Assembly weerklank vinden bij het Duitse volk? Dit is de vraag naar de invloed op de massa, zo zeide dr. Niemöller en ik geloof dat wy hier staan voor een der meest brandende problemen. Het gaat daarbij over het pro bleem van individu en ge meenschap en de Kerk heeft tot taak het beginsel van een Christelijke Gemeenschap te protecteren in een wereld, waarin de verbondenheid van individu en gemeenschap in de nivellering van massacultuur is ondergegaan en geen erken ning meer vindt. FRANKRIJK. Het gesprek nam een wen ding, doordat de verhouding met andere landen, met name Frankrijk, aan de orde werd gesteld en dr. Niemöller, rea list als hy is, stelde daarbij de folitieke verdeeldheid van 'rankrjjk tegenover de geo grafische en politieke verdeeld heid van Duitsland. Is hier een basis te vinden? Wy kunnen niets doen; wij kijken naar Europa en wij weten maar één ding, n.l. dat de communisten niet geïnteresseerd zijn bij een overeenstemming in het Wes ten. En de Kerk? Dr. Niemöller maakt een gebaar van twijfel. De protestanten in Frankrijk Opleiding gevangenis personeel. Namens de minister van ju stitie heeft de directeur-gene raal voor het gevangeniswe zen een commissie geïnstal leerd welke rapport zal uit brengen over de opleiding van hoger zowel als lager gevan- genispefsoneel in het kader van de uitbouwplannen voor het gevangeniswezen. Voorzit ter dezer commissie is mr. dr. N. Mulder, politierechter te Amsterdam. vormen een kleine minderheid. Hun stem wordt, hoe waarde vol zij ook is, nauwelijks ge hoord. Zonder de Katholieken in Frankrijk zal er van de Kerk uit niets kunnen wor den ondernomen .En wanneer men dan bedenkt, dat de Ka tholieken in West-Duitsland verlangen op zich zelf te blij ven, dan is het wel heel moei lijk, een begin te vinden. HET COMMUNISME. De Assembly heeft zich uit voerig bezig gehouden met de verhouding tot het communis me. Zij heeft de discussies voor een niet onaanzienlijk deel beheerst en wij vroegen dr. Niemöller ons iets te zeg gen over deze discussies met betrekking tot de Duitse situ atie. De tegenstelling tussen het standpunt van Forster Dulles en dat van de Tsjechi sche hoogleraar Hromodka achtte dr. Niemöller minder juist. Ongetwijfeld heeft prof. Niebuhr een veel zuiverder formulering gegeven, want in zijn betoog, waarin hij zijn landgenoot Dulles aanviel, gaf hij tegelyk een antwoord aan" Hromadka, toen hij het verwijt maakte, dat zy de betrekke lijkheid verabsoluteerden. Wanneer het standpunt van de Kerk wordt gevraagd, dan kan zy het communisme en bet kapitalisme alleen maar in een zelfde vlak zien en zy kan tegen beide alleen maar spreken van uit de prediking van het Kruis. Zy spreekt van boven naar beneden en niet omgekeerd. NEDERLAND EN DUITSLAND. Tenslotte kwam onze vraag aan dr. Niemöller om iets te zeggen over de verhouding NederlandDuitsland. Hij vat te de afgesprongen draad weer op en wees er op, dat de ver houding tussen het Neder landse en het Duitse volk veel zawarder belast is dan die tussen Duitsland en Frankrijk. Een bijzonder bezwarend gevolg van de Hitlertijd is. dat Duitsland er toe heeft bijge dragen, dat juist bij de klei nere volken van Europa de verzoeking tot nationalistisch denken en handelen is gewekt, terwyl dit nationalisme toch eigenlijk een overwonnen standpoint is. Door het Derde Rijk zijn hartstochten gewekt, die men dood waande. In haar uitwerking is deze zonde te genover de kleine volken veel schadelijker geweest dan de botsing met de grote mogend heden. Daarom zal een over eenstemming met uw volk zo veel moeilijker zijn, omdat er meer hindernissen zijn weg te ruimen. (Nadruk verboden) Eerste stap op het huwelijkspad. „De tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898—1948" in de Houtrusthallen te 's- Gravenhage heeft gedu rende de afgelopen we ken, reeds duizenden bezoekers getrokken. Maar dat een slechts enkele uren getrouwd paar als eerste stap op het huwelijkspad de tentoonstelling ging bezichtigen, was nog niet voorgekomen. Dins dagmiddag betraden de heer en mevrouw Plug- Hasenoot. die enige uren te voren in Noord- wijk in het huwelijk waren getreden, de tentoonstellingshal, ge volgd door hun fami lie „van beide zyden." Zij waren naar Den Haag gereden, opdat de jonge echtgenoot kon zien wat de vrouw in de laatste vijftig ja ren heeft gewrocht. Eén der leden van het bestuur van „De Ne derlandse Vrouw", me vrouw Meihuizen, heet te het paar welkom, waarna het werd rond geleid. Dinsdagavond vertrokken de jonggc. huwden naar hun toe komstige adres „Toe komststraat" te Noord- wyk. De Indische Nederlanders. Minister Drees heeft in ver band met een protest-telegram van groepen Indische Neder landers, die door de minister aangeduid zouden zijn als „Ne derlanders, maar niet in de engere zin", aan de proteste rende organisatie'® meege deeld, dat hij geenszins een diskwalificatie van de Indische Nederlanders bedoelde. De re gering, aldus minister Drees, is zich de betekenis van de band tussen Europese en Indi sche Nederlanders volkomen bewust. De door de minister gebezigde uitdrukking „in en gere zin" had slechts een for mele betekenis. Beroepsgeheim van de journalist. Dinsdag a.s. om 11 u voormid dag zal de journalist de heer H. A. Lunshof voor de Hoge Raad verschynen. De heer. Lunshof, die wei- gtrt de naam te noemen van degene, die hem de notulen van Linggadjati heeft ver strekt. werd -hiervoor door 't gerechtshof te Amsterdam tot 10.boete veroordeeld, van welke uitspraak hij op 21 September in hoger beroep komt. Mr. Gerbrandy jr. zal als raadsman optreden. e De Franse ambassadeur te 's-Gravenhage. Z.Exc. Jean Rivie re, heeft Donderdag de tentoon stelling „De Franse tuin van mid deleeuwen tot onze dagen" ir. het Rijksmuseum te Amsterdam ge opend. By dc Amsterdamse Droogdok-Mjj. ligt een 8000 tons schip, dat nu nog de naam „Luxor" draagt, maar binnenkort zal wor den omgedoopt in „Negba". Het schip Is door de regering van Israël aange kocht en wordt het vlaggeschip der Isra- elietlsche handels vloot. Zal er ook elders in ons land olie worden gevonden? (Van onze speciale verslaggever) Eén millioen acht honderd duizend liter ruwe olie gaat dagelijks van het landelijke dorpje Schoonebeek, waar de Nederlandse Aardolie Maatschappij het enige Nederlandse olieveld exploiteert, naar Bernis bij Rotterdam om daar geraffineerd te worden. Elke dag rijden twee volgeladen tanktreinen, elk met 900 n?3 ruwe olie van het Drentse dorpje bij Coevorden naar de opslagplaatsen van de Ba taafse in Pernis, waar de olie haar verdere bewerking ondergaat. De route leidt over Hilversum, Amsterdam en Haarlem, omdat de treinen te zwaar zijn voor de baan UtrechtRotterdam. In 1933 begon men ten Westen van Coevorden met de eerste boringen. Zij lever den geen resultaat op. Daar na probeerde men het acht kilometer ten Oosten van deze plaats. Men trof er in een kalksteenlaagje wel olie aan, doch de productie van de bron één kubieke meter per dag was te gering om een lonende exploitatie mogelijk te maken. Een der de boring bij Schoonebeek le verde olie op in een redelijke hoeveelheid. Men kreeg er 30 m3 per dag, een kwan tum, dat inmiddels al weer tot de helft is teruggelopen. Doch er was oüe! Verdere boringen loonden de kosten en de moeiten. Thans z(jn zestig putten productief, die gemiddeld dertig ton ruwe olie per dag opleveren. De Nederlandse Aardoüe Maat schappij, de N.A.M., heeft in Schoonebeek 550 man in dienst en bij diverse aannemers, die woningen en dienstgebouwen optrekken of buisleidingen aanleggen, werken nog on geveer 400 man, zodat in ichoonebeek bijna duizend ar beiders een bestaan linden. Men heeft er 68 huizen on derhanden voor de employé's uit het Westen. Er staan ba rakken voor ongehuwde ar beiders. De Schoonebekers, die in de landbouw moeilijk meer een bestaan kunnen vinden, hebben bij de N.A.M. een be trekking gekregen. Met vijf grote eigen bussen en enke le gehuurde bussen wordt da gelijks het personeel aange voerd uit Emmen, Coevorden en Klazinaveen. Er is een centraal verlaad- station verrezen met zes gro te opslagtanken. Er zyn rui me werkplaatsen, magazijnen en garages gebouwd. Met de talrijke boortorens begint Schoonebeek langzamerhand 't aanzien te krijgen van een belangrijk industriecentrum, al grazen de koeien nog rus tig rondom de torens en ploegt de boer tussen de op afstand tot afstand op de bronnen opgestelde pompen „ja-knikkers" noemt de bevolking ze karakteristiek nog vreedzaam zijn ak ker RIJKE BRONNEN? Zijn het ryke bronnen, daar in Schoonebeek? De deskundi gen wagen zich niet aan voorspellingen. De eerste 8 jaar zullen zij zeker nog vol doende vloeien. Maar dat kan over twintig en veertig jaar ook nog wel het geval zijn. Zoveel blijkt de toeschouwer wel, dat de N.A.M. vertrou wen heeft in de exploitatie. De zaken worden energiek aangepakt en groots opge zet. Bevestiging van dit ver trouwen krijgen wij, als een hunner ons mededeelt, dat er op het ogenbljk weliswaar zestig putten in exploitatie zijn, doch dat het voorlopige plan voorziet in het boren van 140 putten en dat de mogelijkheid van drie maal zoveel niet is uitgesloten! Indien men meent, dat de Nederlandse oliewinning een spectaculair bedrijf is, vergist men zich. Op de plaatsen, waar geboord wordt, is enig vertier, in de centrale werk plaats en in de magazijnen is een aantal arbeiders bezig met zijn dagelijkse arbeid, doch bij de putten, waaruit de olie wordt opgepompt kijkt men vergeefs uit naar be diening. De „ja-knikkers" staan eenzaam in het veld en verrichten 24 uur in een etmaal hun productieve ar beid. De Nederlandse olie spuit niet met geweld uit de grond, zoals bijvoorbeeld in Mexico. De gasdruk in de bodem de buizen reiken tot 850 meter diepte is hier te gering en de olie is te traag. Zij is donker en dik als appelstroop en gaat uit de put rechtstreeks door bulzen naar de meetstations, waar slechts enkele arbei ders een verwarmingsinstal latie bedienen. De olie zelf krijgt men nergens te zien. Zij is zó dik, een gevolg o.a. van het grote kwantum paraffine, dat zii in de tanks dicht bij de putten verwarmd moet worden om ze voldoen de vloeibaar te maken voor de veriading. Maar dan blijft ze ook vloeibaar genoeg om in Pernis zonder nieuwe ver warming opgeslagen te kun nen worden. DE BEWERKING. Bij de bewerking hier ver krijgt men er betrekkelijk weinig benzine uit, verder petroleum, gasolic, smeer olie en teepol, dat is een pro duct voor de vervaardiging van een uitstekende kwali teit synthetische zeep. De Nederlandse oliewinning dekt nog lang niet 's lands behoeften aan dit product, doch Schonebeek is pas in opkomst en het Nederlandse vernuft en de Nederlandse ondernemingsgeest zijn groot genoeg om het aangevangen werk energiek voort te zet ten. En wie weet, welke schatten elders nog in de grond verborgen liggen PROEFBORINGEN BIJ DELFT. Deze week is by de N.V. Bataafse Petroleum Maat schappij een proefboring be gonnen tussen de plaatsjes Den Hoorn en Schipluiden ten Zuiden van Delft. De bo ring in Delft, die moest uit maken of dc Nederlandse bo dem behalve in Schonebeek Jopie pie was weer weg. De negenjarige Jo pie van Dipten te Delft, die bekend is geworden door zijn veelvuldige uitstapjes, is weer eens door de politie opgepakt. Hij had zich verstopt' in de autobus naar Monster, doch werd door een passagier ontdekt. Zyn reisje ging ditmaal dus niet door. Maar... Jopie zal vast wel nieuwe plannen hebben. ADELBORSTEN GEÏNSTALLEERD. In Den Helder werden Don derdag 110 adelborsten geïn stalleerd door de commandant van het instituut, kap. ter zee F. T. Burghard. De erewacht van de oudste en de tweede jaarg. adelborsten trad aan. De commandant zeemacht Neder land, schout brj nacht J. J. L. Willinge, woonde de plechtig heid b». nog op andere plaatsen aard olie bevat, heeft geen resul taat opgeleverd. Dat wil uiteraard nog niet zeggen, dat in deze streek geen olie aanwezig is. De mogelijkheid bestaat altijd, dat men op enkele hondarden meters af stand van een' eerste boring olie aantreft in een gebied, waarvan men door verschil lende voorafgaande proefne mingen aanneemt, dat de bo dem oliehoudend is. Daarom is men nu tussen Den Hoorn en Schipluiden aan het zoe ken. Ook is men oa.. bij Zeist en Doorn en bij Zaandam en Pu mierend bezig met bodem onderzoek. Wanneer met seis mische hulpmiddelen gegevens over de ondergrondse struc tuur zijn verzameld (door 't registreren van door dieper gelegen aarcjlagen terugge kaatste trillingen, die aoor exploisies worden veroor zaakt), moeten grondboringen tot op grote diepte deze ge gevens bevestigen. Pas wan neer daaruit blijkt, dat de structuur van de diepliggen de aardlagen gunstig is voor de aanwezigheid van olie, is een proefnemingboring naar olie gerechtvaardigd. Bij Zeist en bij Zaandam is men nog slechts bezig met de grond boringen, die da seismische onderzoekingen moeten com pleteren. (Nadruk verboden). Hei Vlissingse Korps jubileert Eerste jaren waren moeilijk De gekste verhalen deden er zestig jaar geleden in Vlis- singen de ronde over het Le ger des Heils. Men kende nog niets van het Legerwerk en bovendien werden de eerste samenkomsten gehouden in een huis, dat vóór die tijd een min der goede reputatie genoot. Dit huis was provisorisch als Legerzaal ingericht. Er was een klein platform getimmerd, waarop de officieren plaats konden nemen en er waren verder wat ruw-houten ban ken. GROTE BELANGSTELLING. De eerste bijeenkomst 21 September 1888 was er een overweldigende belangstelling. Het zaaltje stroomde vol, zodat het er spoedig niet uit te hou den was van de hitte. Tallo zen moesten buiten blijven staan. Twee jonge vrouwen begon nen als eerste officieren in Vlissingen haar moeilijke werk. Het verliep de eerste avond alles vrij rustig. Twee politie agenten postten in de zaal en zorgden er voor dat geen on geregeldheden voorkwamen. Het bleef echter niet zo. De daaropvolgende weken begon men de Legermensen te mole steren. De officieren moesten on der politiegeleide rxüar huis worden gebracht en op al lerlei manieren trachtte men de samenkomsten te verstoren, rotte sinaasappe len vlogen door de zaal en de ruiten werden met ste nen bekogeld. Een andere keer ging tij dens de samenkomst het licht plotseling uit: Straatjongens waren bij de gasmeter gekro pen en draaiden de gaskraan dicht. HET WERK GING DOOR. De Legerpioniers lieten zich echter niet ontmoedigen. Het werk ging door, ja. groeide zelfs. Het aantal medewerkers werd groter en er kwam een vaste soldatenkern. Ook kon den er een paar instrumen ten worden aangeschaft. Het was nog wel geen volledig mu ziekcorps, alleen een paar trompetten en een grote trom om het rhythme aan te geven. Verder werd een zangbrigade Historische snijders-landdag In de nazomer van het jaar 1748 werd te Zuidhorn (Gr.) een snijderslanddag gehouden. Deze landdag had voor dc Ne derlandse kleermakers van die dagen belangrijke gevolgen, want het aldaar genomen be sluit om het loon van 6 stui vers op 7 stuivers per dag te brengen, werd later in een groot deel van ons land over genomen. Mede ter herdenking van deze snijderslanddag van 1748 zal de bond van kleerma kerspatroons in Nederland een tweedaags Congres houden te Groningen. Hoewel het nu gaat om meer dan een stuiver per dag zal er tussen de landdag van 200 jaar geleden en het Congres van thans wel enige overeen komst bestaan. De bond is nl. van mening dat de prysvoor- schriften te drukkend zijn en dat daardoor het kleermakers ambacht in het gedrai% schijnt te komen, evenals dat twee eeuwen geleden het geval schijnt te zyn geweest. opgericht. Het mooiste was echter, dat men na een paar jaar een nieuwe zaal kreeg, 'eveneens in de Gravenstraat, tegenover het eerste gebouw. Langzamerhand werd Vlis singen met de Legeruniformen vertrouwd en het „Leger" raakte ingeburgerd. WAARDERING. Thans ondervindt het' werk in bre<je kring waardering en belangstelling. Het werk be staat uit twee delen: Evan- Dezer dagen bestaat het Vlissingse korps van het Leger des Heils zestig jaar. In deze zes tig jaar is er door dit korps veel werk verzet en vooral in het begin moest men onder moei lijke omstandigheden ar beiden. Een der oudste Vlis singse Heilsoldaten, de heer P. Leeuwenburg, die zich in 1888 als jon gen van 15 jaar bij het Leger aansloot, vertelde ons iet» van deze „zes tig legerjaren". leniging van de Op beide terrei- V— gelisatie sociale nood. _r nen is. ook in Vlissingen, voor treffelijk werk verricht. Er wordt nauw samengewerkt met de kerken en met de ge meentelijke sociale dienst. Tij dens de bezetting kon het on der de naam geloofsgemeen schap Leger des Heils de leger, arbeid gedeeltelijk voortzetten. Voor het Vlissingse korps wa ren het bijzonder moeilijke da gen. Het gebouw werd ver woest en daardoor moesten huissamenkomsten worden be legd. Thans is men gehuisvest in een voormalige school aan de Paul Krugerstraat. Waar schijnlijk zal in 1950 met de bouw van een nieuwe zaal worden begonnen. Twee Evangelische wereldcongressen. Dr. Robert A. Cook, voorzitter van de internationale beweging „Youth for Christ" heeft plannen onthuld voor twee evangelistische wereldcongressen in 1949 een in Zwitserland en één in Tokio en voor 1000 nieuwe „Youth for Christ"-samenkomsten, tegen de zomer van 1949. Dr. Cook was zo juist teruggekeerd uit Zwitserland, waar hij 21 en 22 Augustus het Evangelistisch Wereldcongres te Beatenberg had bijgewoond. Het succes van het congres te Beaten berg, zo zeide dr. Cook, heeft zelfs de meest optimistische afgevaar digde verbaasd. Aanwezig waren 500 afgevaardigden uit 25 landen. „Als we niet binnen 12 maanden In actie komen, dan zullen we ver der in de geschiedenis als hypo crieten geboekt staan", aldus dr. Cook. Gedetailleerde plannen zijn ge maakt voor de verschillende lan den. Voor Nederland heeft men zich tot doel gesteld 200.000 be keerlingen te maken, benevens 'n school met de bijbel te stichten. Twintig evangelistische ploegen zijn er na het congres op uitge trokken om in 200 steden en 10 landen gedurende de maand Sep tember samenkomsten te leiden. Smuts over immigratie. Generaal Smuts heeft van de regeringMalan ophelde ring gevraagd inzake het im migratiebeleid* „Naar het ui terlijk te oordelen lykt het erop, dat het scherm over dit land gaat vallen en er geen verdere immigratie meer zal plaats vinden", zei Smuts. Feuilleton rcuniciun j Romantisch verhaal van H. Morgan 35 Bovendien geloof ik niet, dat Jane Grey een dergelijk voorstel van zijn kant nu zo maar zou accep teren „Bah leer mii de vrou wen kennen, jongeman!' Een partij als miin zoonAls ik ook niet voortdurend op hem letEnfin, dat zal ik hem zelf wel onder het oog brengen. Ik ben U in ieder geval zeer erkentelijk voor uw waarschuwing, mister Wal ter!" „Ik deed het in Phil's eigen belang! Ik mag hem graag, dat weet U maar de goeie jongen kan nu eenmaal niet op eigen benen staan, zijn twee en dertig jaren ten spijt! Als hij zijn moeder niet had ..Hii zal waarschijnlijk wal woedend op me ziin, dat ik U van een en ander in ken nis heb gesteld-. „Hij heeft niet woedend te ziindie opstandigheid zal ik er wel uit krijgen- Die jeugd var. tegenwoordig staat voor niets meer. In mijn tijd waren er nog geen charmante filmactrices, mrs. Mondsight, maar ik ben er van overtuigd, als zii er wel geweest waren, zou geen en kele heer haar hebben aan gekeken". zei Robby met een pientere mrs- Moundsight hem even wantrouwend op nam- „Vertel me nu maar, waar ik Phil vindén ban, jonge man". „Kamer 293!" Zo plotseling als mrs Moundsight gekomen was, zo schielijk was zii ook weer verdwenen. De weg naar ku mer 293 kon zij alleen wel vinden; met afgemeten passen schreed zij over de gang en enige minuten later stond zij tegenover de verloren zoon, die zich juist behaaglijk op de divan had uitgestrekt en bij haar onverwacht entrée een geestverschijning ryeen- de te ontwaren. Hij krabbelde overeind, staarde zijn energieke ma ma, die sinds ziin prille jeugd elk zijner schreden had geleid, stom verbaasd aan en keer de eerst tot de werkelijkheid terug, toen de stramme, grij ze dame tegenover hem op strenge toon vroeg: „Wat doe jij hier in Colby. Philemon?" „Philemon!" Dat betekende het stormsein! Moundsight kende ziin ongemakkelijke mama. aan wier al te goede zorgen hij zich nu reeds jaren tevergeefs trachtte te ont worstelen. In haar nabijheid voelde hij zich nog steeds een zó onschuldig gezicht, dat de kind, dat hulpeloos en zon der eigen wil aan de toorn der grote mensen is overge leverd. „Ikiktrachtte hij zich te rechtvaardigen, maar mrs. Moundsight liet hem niet uitspreken. „Geen uitvluchten, Phile mon! Antwoord! Wat moet jij hier in Colby?" Philemon Moundsight brak 'zich nog steeds het hoofd over de vraag, hoe hetter we reld mogelijk was, dat zijn moeder hem zelfs hier had weten te vinden, maar nu zii op een verklaring aandrong, probeerde hij ijverig zijn ge dachten te ordenen om een aannemelijk excuus te vin den. „Ik ben hier voor zaken natuurlijk, voor zaken stotterde hij, nóg steeds on der de indruk van de onver wachte ontmoeting. „Voor zaken?!" Mrs. Mound sight klemde haar lippen tot een smalle spleet opeen en trad een paar stappen op hem toe. Zij leek de wrekende ge rechtigheid- „En wat voor zaken ziin dat wel, miin jon gen?" Philemon vatte moed. Stel lig was zijn moeder het ei genlijke doel van zijn ver blijf hier niet bekend, anders zou zii wel met de deur in huis ziin gevallen- „Dat is., dat is toch vanzelfsprekend, moeder.voor de fabriek., voor miin scheermesjes na tuurlijk. ja., ik was van plan om hier een fili.. om hier een filiaal te vestigen'*- Een filiaal, waarvan ie de leiding dan zeker aan dat schepsel, aan die Jane Grev wilde toevertrouwen, niet waar?" viel zii hem in de re de. <Wertt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5