Ontmoeting met de jonge kerken in het Oosten NIEUWS UIT ZEELAND Communistische opstand in Solo Amerika en het Aziatisch communisme Ontslag van Dr. v. Mook thans definitief? HAIDERASAD STAAKT DE STRIJD. WALCHEREN Dr. Brouwer sprak op classicale zendings vergadering te Middelburg. Nauw contact met Sangirese Kerk. De Hervormde Gemeenten Walcheren kwamen In clas sicale vergadering tP Middel burg bijeen om over de zen ding te spreken- Deze bijeen komst werd opgeluisterd door de aanwezigheid van dr. K. J- Brouwer, president-direc- teur der Ver. Nederlandse Zendingscorporaties te Oegst- geest, die op boeiende wijze sprak over zijn reis geduren de vijf maanden door een groot deel van Indonesië en over de ontmoetingen, die hij daar heeft gehad- Deze ontmoetingen verschil den wel sterk met die. welke dr- Brouwer 20 jaar geleden had. toen hii eveneens een grote reis door de archipel maakte. Toen was alles nog typisch zendingsterrein, thans was het een ontmoeting met de jonge Kerken van het Oos ten, die misschien niet in alle opzichten gereed, maar in ie der geval wel bereid zijn om de verantwoordelijkheid voor het eigen kerkelijk leven te dragen. In de jaren van Ja- oanse bezetting hebben zij het bewijs geleverd de naam van Kerk tenvolle waardig te zijn. gezien de standvastig heid en de bekwaamheid tot het voortzetten van de ar beid. die toen aan de dag werden gelegd-Dit alles stemt tot grote dankbaarheid en tot vertrouwen voor de toekomst. De achter ons liggende tijd heeft het ons doen weten, dat dit werk door ons zal kun nen en mogen worden voort gezet. De spanning in de we- rld doet echter de vraag stel len: tot hoe lang? OPBOUWWERK NODIG Daarnaast riep dr. Brou wer op om oog te hebben voor de grote moeilijkheden, waar voor deze zusterkerken staan In hun wereld van 70 millioen mensen zijn er slechts 21a millioen Christenen- Het gaat hier om een taak, die ver bo ven hun en onp vermogen ligt en die slechts in het geloof te aanvaarden is, aldus dr Brouwer. Er zad met man en macht gewerkt moeten wor den aan de opleiding van lei dinggevende krachten. De ontwikkeling der groei ende Kerken met hun drang Daar zelfstandigheid voor geestelijk en Kerkelijk werk maakt de positie van de Ne derlandse zendingsarbeider précair. Van hem wordt veel wijsheid cn tact vereist, vooral ook omdat de oude re figuren in deze kerken meer geneigd zijn tegen de zendiesinstanties aan te leu nen. terwijl de greep naar de zelfstandigheid van de jonge re groepen uit krachtig is. Hier is een bewust geleid „Gemeente-opbouwwerk" noodzakelijk- Soortgelijke krachten zijn ook werkzaam in de Kerk van de Sangi-eilanden, waar mede de Classis Walcheren in de toekomst nauw contact zal onderhouden. De bewustheid groeit van wat verleden jaar op de Kwitang-conferentie werd vastgelegd: dat de plicht en de roepine van de Evan gelie verkondiging in de al lereerste plaats rust op de jonge Indonesische Kerken. Wij hebben hen dienend bij te staan- Dr. Brouwer lichtte dit al les toe met vele voorbeelden die hii had opgemerkt cn De liquidatie van de distributie. NOC STEEDS Df STUDIE. Naar aanleiding van berich ten. waarin mededeling wordt gedaan van de vermoedelijke aanstaande opheffing van rantaoeneringsmaatregelen vestigt het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening de aandacht op de desbetreffende zinsnede uit de regeringsverklaring van 3 2 Augustus. Bedoelde zinsnede luidt als volgt: ..Naarmate de goederenvoorziening het toe laat. zal het distributiestelsel worden geliquideerd." De bestaande rantsoene- ringsmaatregelcn worden op het ogenblik aan een onder zoek onderworpen. waarbij wordt nagegaan in hoeverre opheffing of verruiming mo gelijk is. Berichten, welke lou ter op grond van dit onderzoek en vooruitlopen op het resul taat daarvan de opheffing of wijziging van rantsoenerings maatregelen aankondigen, zyn minstens voorbarig, aldug het ministerie. Ter vermijding van misverstand wordt aangeraden de officiële berichten af te wachten. Stikker sprak met Marshall. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken. Stik ker. heeft een onderhoud van een half uur gehad met mi nister Marshall. Daarna sprak hy met de onder-minister van buiten landse zaken, Robert Lovett. De gehele situatie in het Verre Oosten werd bespro ken, meer speciaal de com munistische activiteit aldaar. Men noemt aan. dat de heer Stikker Dinsdag naar Nederland terugkeert. maakte gewag van gesprek ken met leidende figuren. KERKDIENST 's Avonds werd in de Oost- kerk een kerkdienst gehou den. waarin voorgingen ds. A. de Vries, dr. <K. J. Brou wer en ds. W. Oosthoek. Dr. Brouwer, die de predicatie hield, vond daarbij gelegen heid uiting te geven aan zijn grote dankbaarheid. dat het zendingswerk, hoewel in ge wijzigde vorm, ons weer als taak van Godswege is toever trouwd- De jonge Indonesi sche kerken zijn nu haast al le zelfstandig, maar zij vra gen van hun oudere zusters in Europa nog veel steun en raad. Deze taak te volvoeren speciaal ten opzichte van de Classis Taroena van de San girese Kerk. is de opdracht aan de gemeenten en aan de Classis Middelburg. Tweederde meerderheid moet verzekerd zijn. De „Nieuwsgier" publiceert Vrijdag een telegrafisch ont vangen bericht van zijn cor respondent uit Dsn Haag: „Het staat thans vast, dat dr. van Mook als luitenant- Gouvemeur-Generaal heengaat De besprekingen tussen de regering en de landvoogd over het tijdstip van aftreden duren voort. Waarschijnlijk blijft dr. van Mook niet aan tot de in stelling van de interim-rege ring, doch hij zal wel voor korte tijd naar Indonesië ver trekken voor het overgeven van zijn ambt. Een definitief besluit over het tydstip van terugkeer is nog niet gevallen. Wel is het zeker, dat dr. van Mook in dit stadium geen diplomatieke post zal aanvaarden. Ttjdens de besprekingen blykt de Ne derlandse regering te hebben erkend, dat het hoofdmotief voor haar handelswijze gele gen is in de verzekering van tweederde meerderheid voor de Grondwetsherziening". Naar aanleiding van dit be richt van de „Nieuwsgier" deelde men ons van zeep ge zaghebbende zijde mede, dat de regering in dit stadium geen vrijheid heeft enige me dedeling terzake te doen. Een republikeins woordvoer- dér heeft aan de pers op vra gen betreffende het eventueel aftreden van dr. van Mook me degedeeld, dat hij er de voor keur aan zou geven, dat dr. van Mook in functie blyft: „bet is duidelijk, dat hy onze vijand is, maar wij kennen hem tenminste", aldus deze woordvoerder. Grote Diamantsmokkel. In sommige Belgische kran ten van Donderdagmorgen, komt een advertentie voor, waarin het „Jewelers Vigilan ce Committee,' te New York namen 3 de Amerikaanse rege ring een beloning van 50.000 dollar ultgelooft aan degenen, die inlichtingen kunnen ver schaffen aangaande het smok kelen van juwelen, diamanten, edelstenen, uurwerken enz. naar de Ver Staten. Kerk gedenkt leeuwenbezoek. Op St. Rosa-dag van 1939 werd er in de St. Michiels kerk te Sittard een druk bezochte hoogmis opgedra gen. Er ontstond een pa niek onder de kerkgangers, toen er plotseling in de open kerkdeur een heuse leeuw verscheen, die rusUg door de mensenmassa heen drong tot op het priester koor, vlak voor het altaar- De dodelijk verschrikte mensen zochten onder ge weldig gedrang een uitweg uit de kerk. Personen wer den onder de voet gelopen cn men verborg zich zelï in de biechtstoelen en op de preekstoel. De woestijnko ning was ontsnapt uit zijn kooi in het circus op het naburig marktplein en werd door 2ijn oppasser terug gebracht. Azor. de circusleeuw, had zich heel rustig ge dragen, en zijn bijna eer biedige kalmte bij het al taar gaf hem in Sittard de bijnaam: godvruchtige Azor. Azor zal nu vereeuwigd worden. In de voorgevel van dc St. Michielskerk, welke men aan het restau reren is. zal een gedenk plaat worden aangebracht, waarin een lccuwekop is uitgebeiteld, met vermel ding van datum en jaar van het gebeurde. Marshallconferentie te Parijs. Aan het einde van deze maand zal te Parus een bijeen komst worden gehouden van de ministers der 16 landen, die bjj het plan Marshall zijn aan gesloten. Zoals men weet werd aatx de conferentie, welke kortgeleden heeft plaats gehad slechts door de plaatsvervan gers van deze ministers deel- ger De Raad in donker Dezer dagen verga derde de gemeenteraad van Veerr onder voor zitterschap van jhr. L F. den BeerPoortu- gael. Juist toen de se cretaris de notulen van de vorige vergadering begon voor te lezen, ging het licht plotse ling uit, doordat er kortsluiting was Ont staan in de electrische leiding: De burgemees ter stelde voor de ver gadering te zijnen hui ze voort te zetten, welk voorstel „met al gemene stemmen aan genomen werd." Dus toog het gehele gezel schap naar het huis van de burgemeester, waar de vergadering in huiselijke kring gehou den werd. Radio-Haiderabad meldt, dat de Xlcara bevel heeft gegeven Vrijdagmiddag om 17 uur plaatselijke tjjd het vuren te staken. De regering van Hal- derabad Is afgetreden. Verder bloedvergieten werd door de regering nutteloos geacht. De Nizam heeft voor de radio medegedeeld, dat een nieuwe ministerraad is ge vormd en dat alle vonnissen van de leiders der congres partij z\jn ingetrokken. Hij sprak de verwachting uit, dat het niet moeilijk zou zijn met de regering van In dia tot een regeling te ko men, indien recht en orde eenmaal herstel zouden zijn. Hij heeft zijn buiten het land vertoevende ministers op dracht gegeven, niet bij de Veiligheidsraad aan te drin- fen op een oplossing van de oor Haiderabad tegen India aanhangig gemaakte zaait. Pandit Nehroe heeft de troepen met hun overwinning geluk gewenst. Boulevardloop te Vllssingen. Op Zondag 26 September organiseert de Vlissingse sportvereniging „Marathon" haar traditionele Boulevard loop. De start en de finish zijn zoals gewoonlijk by het voormalig hotel „Britannia", De afstand voor Junioren bedraagt 1200 meter en voor Senioren 3600 meter. Het startschot zal om kwart voor vijf door de burgemeester van Vllssingen, dé heer Kolff ge lost worden. Vele prominente Belgische en Nederlandse athleten heb ben reeds voor deze wedstrijd ingeschreven o.a. de bekende Nederlandse lange afstandlo per Jef Lataster, die momen teel in prima conditie ver keert, wat hij op de Olympische Spelen wel bewezen heeft. Ook onze Zeeuwse athleten o. a. Harting, Vreeken en vele anderen ontbreken niet op het appèl en zullen ongetwijfeld him uiterste best doen om een prijs in de wacht te slepen. De wisselbeker is sinds vo rig jaar in het bezit van de Belgische kampioen op de 1500 meter, de bekende Her mans. Het belooft een span nende strijd te worden en niemand kan met zekerheid zeggen wie als triomphator uit deze strijd te voorschijn zal komen, hoewel bij velen onze landgenoot Lataster de grote favoriet is. Er is een groot aantal pry- zen beschikbaar gesteld, o.a. door de P.Z.C. een beker voor de eerstaankomende Zeeuw. VEERDIENST HERVAT. Nadat de stagnatie op het veer WolphaartsdykKortge- tot Vrijdagmorgen had voortgeduurd, arriveerde des middags de sleepboot „Ram- mekens" van de Koninklijke Maatschappy „De Schelde" uit Vlissingen, die de veerboot „De Zandkreelf" voorlopig op en neer zal slepen. Om 1.10 uur n.m. kon zodoende de normale dienst hei-vat worden. ONDERLINGE STRIJD VAN REPUBLIKEIN SE TROEPEN. In verband met de gevechten, welke de laatste dagen te Soekarta tussen gewapende groepen hebben plaats gevonden, js thans in de gehele residentie Soerakar- ta de staat van beleg afgekondigd. Voorts meldt de correspondent van Aneta te Medan dat het „volksleger" in opstand is gekomen tegen het republi keinse gezag van Noord-Sumatra. Alleen de politie is op de hand van de regering, doch de Republikeinse officiële woord voerder voegde er aan toe: „De politiemacht is te zwak om de orde to kunnen handha ven in de gebieden waar de onlusten uitgebroken zijn". Mej. J. A. Kome Donderdag is te Goes in de leeftijd van 55 jaar overleden mej. J- A. Kome, oud land- bouwhuishoudlerares in dienst der Z-L-M. Met mej. Kome is een der pioniersters van het landbouwonderwijs in Zee land heengegaan. Sinds zii in 1923 aan de Z- L-M. werd verbonden heeft zij zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de ontwikkeling van de Zeeuwse plattelands vrouwen en meisjes- Niet al leen dat zij vele cursussen gaf en in de laatste jaren di rectrice van de landbouw - huishoudscholen te Tholen en Kortgene was, doch boven dien heeft zii de stoot gege ven tot oprichting van de Bond van Plattelands-vrou wen. Toen mej- Kome op 3 Maart j 1- om gezondheidsre denen in de Landbouwhuis- houdschool te Kortgene af scheid nam, is door de grote belangstelling uit alle delen der provincie nog eens dui delijk tot uiting gekomen welke grote waardering er al- lerwege voor haar werk be stond- Het stoffelijk over schot zal Maandag 2 uur ter aarde worden besteld. RIJ KSLAXDBOUW- WINTERSCHOOL TE GOES Toegelaten tot de le klas se: J. Balkenende, N. J. Mar- cusse, D. P. Remijnse en J. A. W. Wisse, allen Kamper land; A. Blok, 's-Heer Abts- kerke; R. L. Boogaard en P. Steijn", Hoedekenskerke; F. M. Boot en J. G. Verlare, Rilland; M. J. Dekker, 's- Heerenhoek; A. EL Dieleman, Walsoorden; A. Dingemanse en P. Vos, Zoutelande; C, van Eykeren, Oudelande; C! Geschiere en C. Karelse, Goes; Chr. Geuze, Scherpe- nisse; J. Glerum, Schore; P. C. S. van Hattum, Noordgou- we;. A. Janse en P. Lampert, Biggekerke; L. J. Klompe, Dreischor; J. S. Koert en J. C. Rentmeester, Wolfaarts- dyk; D. Koole, Souburg; W. L. Leendertse, J. M. Mareus- se en M. F. Zuidweg, allen Wissekerke; E P. Lenshoek en S. J. Noteboom, Kloetiru ge; L. D. Markusse, Kort gene; C. J. Nijsten, Borssele; L. F Polderdijk, Nieuw- en St. JoosJand; J. A. Poort vliet, De Heen; F. de Ruy- ter, Temeuzen; C. J. Sinke, Baarland; J. Sturm, Veere; J. Timmerman, Kwadendam- me; L. A de Vos, Kats. Voorts meldt de correspon dent van Aneta te Medan, uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat 10 September in Tapanoeli (ten westen van het Tobameer) een „sociale revo lutie" is uitgebroken. Een on der communistische invloed staand volksleger is daarby in opstand gekomen tegen de T.N.Ï. en het republikeinse civiele bestuur. In Padangsi- dempoean en Sibolga vonden schermutselingen plaats, waar- bg de T.N.I -commandant van Padangsidenipoean, kapitein Nakoean, werd gedood. De correspondent meldt voorts, dat de miliaire gou verneur van Tapanoeli en de commandant van de republi keinse strijdkrachten spoor loos verdwenen zijn. Verschei dene vooraanstaande republi keinse persoonlijkheden werden door de opstandelingen gear resteerd. Aangenomen wordt dat de opstandelingen in dit gebied de overhand hebben. ARRESTATIES. „Antara" meldt uit Djom- bang, dat de Nederlandse auto riteiten een groot aantal ar restaties hebben verricht na het „ultimatum", volgens het welk de republikeinen binnen 48 uur het vuren moesten sta ken. IN SOLO. Naar een Republikeins woordvoerder zeide, kan de toestand in Solo als volgt wor den samengevat: De commu- nistisch-gezinde legerforma- ties van de jeugd-beweging „Pesindo" zyn samen met het Republikeinse corps mariniers, de „Alri", in opstand gekomen tegen de politie en de geregel de Republikeinse troepen. Deze laatsten worden gesteund door de anti-communistische militaire formaties van de „Hizboellah" en door de „Re- volutionnaire volksbeweging", die een Trotskische strekking heeft, waarvan de leider dr. Moewardi, onlangs waarschijn lijk door de communisten werd ontvoerd. Doch ook onder hen heerst verdeeldheid. Onder de gere gelde troepen hebben zich twee groepen gevormd: de ene bestaat uit elementen, die de „ingsloten stellingen" in het door de Nederlanders in West- Java gecontroleerde gebied krachtens het accoord van de „Renville" hebben verlaten (ongeveer 20.000 man) en de andere is samengesteld uit ele menten van de „Soerakartadi- visic", die in Midden-Java is gestationneerd. Deze twee groepen leveren onder elkaar slag en bestry- den zowel de communisten als de anti-communisten. Naar aanleiding van de ge vechten in de Republikeinse troepen onderling zei een Re- Jmblikeinse zegsman, dat al- een het zenden van Republi keinse afdelingen uit Djocja, waar het tot nog toe kalm was, een einde kan maken aan de onlusten en de krygswet, die te Soerakarta is afgevaar digd, kan doen eerbiedigen. DE GEVECHTEN. Omtrent de strijd in Solo meldt Antara nog, dat de he vige gevechten in 't Noord- en Noord-Oostelyk stadsdeel van Donderdagnacht voortgingen tot Vrijdagmorgen, Vrijdagmorgen zijn tevens gevechten in het Zuidelijk stadsdeel dat tot dusverre rustig was geweest uitge broken. Kantoren en scholen zijn ge sloten. Het aantal slachtoffers en verdere byzonderheden zijn nog niet bekend. Gewapende benden drongen kantoren van de Sobsi en het woonhuis van een lid van de Pesindo binnen om huiszoeking naar documen ten te verrichten. De blijde gebeurtenis aan het Engelse Hof. Prinses Elizabeth van En geland verwacht haar baby omstreeks half November. De bevalling zal in Buckingham Palace geschieden. Oude munten worden ongeldig. Op 1 October a.s. zullen de halve gulden, het bronzen en zinken twee-en-een-halve- centstuk en de bronzen halve cent buiten omloop worden ge steld. Na deze datum behoeven deze munten niet meer in beta_ ling te worden aangenomen. Van 1 October tot 31 December a.s. kunnen de bovengenoem de munten worden omgewis seld bij alle postkantoren, enz.; de halve guldens bovendien bij de Nederlandse Bank N.V. Een „BucL -nwald-commissie" te Berlyn loeft geprotesteerd tegen de wyziging van het von- I nis voor de kampbewaakster Il se Koch. Middelburg Ledenvergadering K.V.P. te Middelburg. In de te Middelburg gehou den ledenvergadering van de Kath. Volkspartij werden de Eerste-Kamerverkiezingen en de verhouding tussen de Kring en de K.V.P-Statenfractie uit voerig besproken. Hierbij merkte men uit de vergadering op. dat ook thans weer het K. V.P.-Statenlid uit Middelburg weinig blyk van belangstelling gaf. Zijn afwezigheid werd.des te meer betreurd, daar men ook gaarne een verklaring had Verkregen omtrent de houding der fractie inzake de verho ging van het provinciale sub sidie voor het zwakke kind, zulks onder verwijzing naar het urgentieprogram der par tij. Bovendien, zo werd opge merkt, maakt de fractie de in druk, weinig homogeen te zijn. De voorzitter merkte op, dat het bestuur in deze aangele genheid diligent is. Men besloot voorts het be stuur uit te breiden met de heren Ch. de Reeper en A: v d. Horst. Tot afgevaardigde naar de Kringvergadering werd de heer J. F. Vriens aan- gèwezen en als zijn plaatsver vanger de heer A. Vermeijs. Tenslotte werd de mogelijkheid onder het oog gezien cm de wetsontwerpen over de Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie en de Ondernemingsra den te doen bespreken. HANDEL IN BONKAARTEN. De Middelburgse politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een vyftal per sonen, die zich schuldig had den gemaakt - aan handel in bonkaarten. Vlissingen GYMNASTIEKLERAAR. 13. en W. van Vlissingen stellen aan de gemeenteraad voor ter voor ziening in de vacature vakonder wijzer lichamelijke oefening aan de openbare school E te benoemen de heer J. H. Bakker te Middel burg. WOONRUIMTE WET. B. en W. van Vlissingen stellen voor de léden van de commissie van advies, bedoeld in artikel 8 der woonruimtewet 1947, met ingang van 1 October 1948 opnieuw te be ll ÜRBEPLANTING OMGEVING „LEEUWENTRAP". B. en W. van Vlissingen hebben aan de raad een plan aangeboden tot herbeplanting van het terrein, gelegen tussen de Badhuisstraat, de Parklaan en de „Leeuwentrap" (plan Badhuisstraat II), alsmede 'n plan tot herstel van de oorlogs- en inundatieschade aan het grond- lichaam van dit plantsoen. Het plan is ontworpen in samenwerking met de landschapsdeskundige van de Stichting Nieuw Walcheren, de heer C. P. Broerse. De kosten hiervan worden begroot opq f7200.—. Er kan gerekend worden op een rijksbijdrage van vermoedelijk 90%. NIEUWE MOTORMAAIER. B. en W. van Vlissingen stellen de raad voor een crediet te ver lenen van f 1220 voor de aanschaf van een nieuwe motormaaier. Ver der stellen B. en W. voor aan de straat, welke evenwijdig komt te liggen aan de Gravestraat de naam Julianastraat te geven. Nieuw- en St. Joosland Bonkaarten halen. Maandag zijn te Nw. en St. Joosland aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de zelfverzorgers letter A t/m K. Veere GEMEENSCHAPPELIJK BOUW. EN WONING TOEZICHT. Dinsdagavond 14 September vergaderde de gemeenteraad van Veere onder voorzitter schap van'jhr. I. F. den Beer- Poortugael. De ingekomen stukken en mededelingen werden behan deld, waaronder een medede ling was, dat een Provinciale subsidie van 500.voor de vestingwallen en één van j 1000voor het carillon was toegekend. Een voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet van 500.beno digd voor de bouw van een schuurtje by het pand B 106 verhuurd aan G. Geertse, werd goedgekeurd. Voorts werd .een voorstel tot het verhogen van de aan de A.N.W.B. toegekende subr sidie van 5.op 15.— aangenomen. Wegens te hoge kosten werd besloten niet toe te tre den tot de gemeenschappelyke regeling bouw- en woningtoe zicht. zo als werd voorgesteld door Gedeputeerde Staten. Daarna kwam het raadsbe sluit van 22 Juni ter sprake. Men besloot het toen aange nomen voorstel tot het leggen van een leiendak op het Vis- myngebouw, in te trekken en te besluiten tot het leggen van een pannendak, daar architect Klokke, op wie van verschil lende zyden critiek werd uit geoefend, het werk niet meer voor de overeengekomen pry's kon uitvoeren. Het voorstel van B. en W„ tot het leggen REGERING BESEFT HET GEVAAR. Nationalisten werden voor vragen van Moskou gespannen. Op vragen aan een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeide deze, dat het mi nisterie nauwlettend de snelle voortgang van de communis tische activiteit in Zuid-Oost- Azië sedert het begin van dit jaar heeft gadegeslagen en dat het uiteraard de ontwik keling in beschouwing heeft genomen, teneinde de oorzaak van deze actie vast to stellen De resultaten van de com munistische activiteit in In donesië, Burma, Malakka en Indo-China zijn door de pers vermeld, zoals deze zich voor deden. Er is echter weinig aandacht besteed aan een bepaalde stra tegie, die door de communis ten in onafhankelijke gebie den In Zuid-Oost-Azië wordt toegepast Om steun en aan hang te krijgen in Jiun jacht naar de macht hebben de com munistische leiders voortdu rend voorgegeven, dat zij voor vechters zijn van het nationa lisme, zoals dat leeft in de geest van de bevolking. Dit schema heeft goed gewerkt, tenminste tot de veroordeling van de houding van Joego slavische comunisten, die door Moskou veroordeeld werden wegens hun nationalisme. Er zyn echter bewyzen, dat eerlyke nationalistische leiders in Zuid-Oost-Azië, die aanvan kelijk door de communistische leuzen bedrogen waren, nu tot de ontdekking zyn geko men, dat in onder communis tische bestuur staande gebie den buiten de Sowjet-Unie 't nationalisme wordt beschouwd als een grote misdaad en de aanleiding is voor meedogen loos ingrijpen in de binnen landse zaken van deze staten door internationale communis tische organisaties. Naar aanleiding van deze mededelingen zeide de Neder landse minister Stikker: Dit is het zelfde onderwerp, dat ik met minister MashaJl zou willen bespreken. Wy zijn ge duldig genoeg geweest inzake het communisme. Het verschil tussen nationalisme en com munisme wordt tenslotte dui delijk en wij moeten het com munisme bestriiden. Kort" tiicl geleden, in Juni, was ik in Indonesië en ik kan medede len. dat het communisme al daar een ernstig probleem is, Dit wil ik met Marshall be spreken. Minister Stikker heeft o.nx. gesproken met mr. van Kleffens. Het vrije vervoer op de Westerschelde. De Statenkieskring Hulst van de K-V-P. heeft zich te legrafisch gewend tot het col lege van Gedeputeerde Sta ten in Zeeland om mede te delen, dat de kring met ver ontwaardiging kennis nam van de plannen om het gratis vervoer per veerboot over de Wester Schelde af te schaffen De kring vertrouwt er op, dat alles gedaan zal worden om het tolvriie verkeer te handhaven. De kring verzocht telegra fisch aan de Katholieke Ka merfractie in Den Haag steun voor de handhaving van dit verkeer, zond een protest-te legram aan de minister van waterstaat en verzocht adhaé- sie van de Statenkieskring Sluis voor zijn protest-actie. HERSENGYMNASTIEK. Op 23 September a.s. zal zich een aantal leerlingen van diverse scholen in den lande naar Schiphol begeven om hun krachten te meten in een hersengymnastiek-wed- strijd op luchtvaartgebied, die door de K.L.M. met een zeer speciaal doel georganiseerd wordt. De Lockhead Constel lations van de K.L.M. krijgen, nl. namen van Nederlandse stéden of eilanden en nu is de opzet om één van deze toestellen plechtig te dopen, waarmee dan tevens alle an dere toestellen hun naam ztu- len krijgen. De grote moei- lykheid was nu om te beslis sen welke machine zou woe den uitverkoren om plechtig te worden gedoopt en uitein delijk heeft men besloten om de jeugd van de in aanmer king komende steden of ei landen in deze aangelegen heid de beslissende stem te geven. Ook Walcheren neemt aan de wedstrijd deel met vijf .leer lingen van middelbare scho len, die door loting zyn ge kozen uit een aantal door de directies van deze schs* len aangewezenen. De Constellation, die gd- noemd wordt naar de plaats of het eiland, van waar dfc winnende ploeg afkomstig is, zal dan op een nog nader vast te stellen dag op Schip hol officieel ten doop gehou den worden. MOND. EN KLAUWZEER. By verschillende landbou wers in Sluis werd bij hun vee- stapetl mond- en klauwzeer geconstateerd. van een pannendak werd aan genomen. Men besloot een brief aan ir. Klokke te zenden waarin hem er op wordt gewezen, dat hy zich reeds meer vergist heeft hetgeen door de raad be treurt wordt. Het voorstel tot het verkopen van twee woning wetwoningen werd aangeno men, terwijl eveneens in prin cipe besloten werd tot het verhuren van 7 woningwetwo ningen voor de tyd van 5 jaar. Het voorstel tot het overdra gen van de verhurings-be- voegdheid aan het college van B. en W. werd teruggenomen. Bij de rondvraag vroeg de heer van Beveren of het niet mogelijk was het stallen van. auto's des nachts onder de Campveerse toren te voorko men, waarop de voorzitter zei dat de heer v. Cranenburgh hierover zal worden geraad pleegd. Officiële Publicaties HINDERWET. VERDAGING DER BESLISSING OP EEN VERZOEK OM VERGUNNING. B. en W. der gemeente Vlissin gen. gelet op het verzoek, onder dagtekening van 25 Juli 1948 inge diend door J. F. Jansen, alhier, waarbij een definitieve vergunning wordt gevraagd tot het oprichten van een modelmakerij waarin zul len worden geplaatst een electro motor van 2 P K. voor het drijven van een schaafmachine, een elec tromotor van 2e P.K. voor het drij ven van een lintzaagmachine én een electromotor van 2 P.K, voor het drijven van een draabank, in het perceel kadastraal bekend ge meente Vlissingen. sectie D No. 429. plaatselijk gemerkt Kleine Kerkstraat 5; overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, binnen de termijn, be paald in art. 8, eerste lid, Hinder wet, op grond dat het technisch onderzoek nog niet is beëindigd; gelet op art. 8. tweede lid. der Hinderwet, besluiten: de beslissing op voormeld verzoek te verdagen. Vlissingen. 17 September 1948. Sport JOE LOUIS WEER IN DE RING. De wereldkampioen zwaar gewicht Joe Louis zal in Juni a.s. zyn titel te New York verdedigen tegen de winnaar van de wedstrijd BaksiChar les. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor spoedgevallen zal te Mid delburg te bereiken zijn de heer W. Feikema, arts, Dam 16, tel. 2993; te Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande dr. M. Huygens, Noodwoning 306. Zuidstraat, Westkapelle, teL K 1188-316; te Vlissingen: de heer L. P. Boon-j, arts. Badhuisstraat 24; te Veere, Serooskerke en Oost- kapelle de heer M. A. v. d. Sluijs tel. 271 Véere. APOTHEKEN. Middelburg Apotheek v. Pien- broek, Markt 69, telef. 2134. Vlissingen: Apoth. fa. Ocken- burg, Singel no. 5, tel. 511.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2