PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bernadotte in Jeruzalem vermoord Wapensmokkel met Australische vliegboot D£ BILT Gehele wereld diep geschokt Bernadotte als bemiddelaar Sprekende cijfers Met stengun neergeschoten in Joodse wijk Vermoedelijk door leden van Stemgroep Vandaag De „Willem Ruys" kreeg gesynchroniseerde schroeven VOORSPELT 191e Jaargang-No.219 Zaterdag 18 Sept. 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingcn. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. dagelijks. Algemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Ginï nrll3593CK)> P.ZC., Middelburg. ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 Middelburg: Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. G 161 Met gevoelsargumenten al leen valt het voornemen van de minister van verkeer en waterstaat om een einde te maken aan het vrije vervoer over de Westerschelde natuur lijk niet te bestrijden. Wel echter met cijfers. Wel nu de cijfers over het eerste halfjaar van 1939 en 1948 lui den als volgt: Aantal vervoerde passagiers: VlissingenBreskens 1948: 443.491, (1939: 133.277); Ter- neuzen— Hoedekenskerke 82.958, (43.692); Kruiningen— Perkpolder 457.090, (45.046); Zierikzee—Katseveer 55.843, (21.775)KortgeneWol- phaartsdijk 128.229, (69,344); VeereKamperland 46.439, (11.334). Totaal 1.214.050, (324.468), Aantal vervoerde autos: Vlissingen—Breskens 1948: 43.899, (1939: 21.580); Terneu zen—Hoedekenskerke (3120); KruiningenPerkpol der 83.194, (9421); Zierikzee— Katseveer 5283, (2951); Kort- e-ene—Wolphaartsdijk 16.921, (11.893), Totaal 149.279, (48.965). Duidelijk blijkt uit deze cij fers, dat de toename van het verkeer over de Westerschelde zeer veel groter is, dan dat over de Oosterschelde. Een ge volg mede van het vrije ver voer. Maar tevens een bewijs van de behoefte, die aan vrij vervoer bestond. En een bewijs van de toenemende economi sche betekenis van Zeeuwsch- Vlaanderen. Want men duidt het ons niet euvel: Wij nemen niet voetstoots aan, dat de pleziertochtjes over de Schelde van overwegende invloed zijn op bovenstaande cijfers. Omgekeerd dient natuurlijk rekening te worden gehouden met wat het Rijk betaalt. Gaat men deze kosten na, dan blijkt, dat de Rijksbijdra ge zeer aanzienlijk gestegen is. Zo bedroeg het tekort voor het Rnk in 1939 167.628; in 1941 273.500. Na 1945 bleef het tekort stijgen, niet alleen door verlies aan inkomsten uit het vervoer, maar ook door de enorme stijging van de ex ploitatiekosten. Deze zijn thans 300 400 hoger dan voor de oorlog. Brandstof kostte bijvoor beeld vorig jaar 69 per ton; thans reeds 105 per ton. De grote schepen gebruiken 10 tpn per dag! De bijdrage van het Rijk voor de diensten Vlissingen Breskens, Hoedekenskerke Terneuzen en Kruiningen Perkpolder werd voor 1947 ge raamd op 865.937.50; voor 1948 op 1.111.175.— Hieruit blijkt, dat het vrije vervoer over de Westerschelde inderdaad een niet gering be drag vergt. Nogmaals echter: Ons inziens mag dit geen argument zijn om het vnje vervoer te laten vervallen. Zijn wij juist ingelicht, dan zou de regering slechts een laag tarief voor de veren wil len invoeren. Het gaat echter om het {irincipe. Is er eenmaal een aag tarief, dat dus niet noe menswaardig op het vervoer zou drukken, wie garandeert dan, dat het niet verhoogd zal worden? Voor de oorlog waren de tarieven hoog. En daarin schuilt het grote gevaar! KORTE PRED1CATIE „ZONDER MIJ KUNT GIJ NIETS DOEN". Joh. 15 5. Het is opvallend hoe eenvou dig de kijk van de Bijbel op de wereld is. Waar wij vanwege de veelheid van problemen geen lijn meer kunnnen ontdekken daar toont de Bijbel ons zonder omwegen, wat de stand van za ken is; hoe over dit of dat valt te oordelen. Ongetwijfeld roept dit verzet op. Wij maken nu een maal situaties gaarne moeilijk en ingewikkeld. In de eerste plaats om interessant te zijn maar daarnaast vooral ook om beslissingen te kunnen uitstel len. Een mens van deze tijd houdt namelijk van vrijheid. Hij bindt zich bij voorkeur niet. Hij wil maar het liefst onpersoon lijk zijn. Hij wil leven zonder hart. Levensbeslissingen vallen hem niet in de smaak. Men is „neutraal". Maar de Bijbel accepteert dit niet. Dat wil zeggen: de bood schap, die God ons daarin laat brengen gaat daar niet mede ac- coord. Fel, maar tegelijk bewo gen, grijpt zij de door ons bij eengebrachte warwinkel van ge dachten en ideën aan om ons zonder meer voor de eenvoudi ge vraag te stellen, wat wij eigenlijk willen: het leven of de ondergang; het licht of de duisternis; God of de duivel! En zij stelt als punt van beslissing de figuur van Jezus Christus. Men neme en beschouwe dit practisch. Het gaat er voor een mens om of hij met Hem, zoals Hij heel reëel door de prediking van profeten en apostelen tot ons komt, wil leven. Wil hij dat, dan wordt leven tot Leven, dan verdwijnt de duisternis, dan gaat Gods Licht stralen en dan ontdekt hij, dat het werkelijk waar is, dat men zonder Christus niets beginnen kan. J. v. d. GRAAFF. Sas van Gent. Vrijdagmiddag werd de wereld opgeschrikt door het ontstellende bericht, dat Graaf Bernadotte de bemidde laar van de Verenigde Naties in het Palestijnse conflict, te Jeruzalem werd doodgeschoten. Het hoofdkwartier der V. N. te Jeruzalem bevestigde officieel de dood van graaf Bernadotte en zijn metgezel, de Franse kolonel Serot, vertegenwoordiger van de Vei ligheidsraad. Volgens het eerste bericht werd Bernadotte, toen hij een Joodse wijk te Jeruzalem in ging, door mannen in militair uniform aangevallen. Donderdag verklaarde Ber nadotte te Damascus, dat hij voor zijn terugkeer naar Parijs om daar zijn rapport over Palestina in te dienen, naar Jeruzalem en Bagdad zou gaan. Graaf Bernadotte kwam Vrijdagmiddag uit Ramallah, 16 kilometer ten Noorden van Jeruzalem, te Jeruzalem aan, waar hij gedurende een uur een onderhoud had met een brigadecommandant van het Arabische legioen. EEN BESCHEETING Ongeveer 3 kilometer ten noorden van Jeruzalem werd van de richting van het zie kenhuis Haddassah op de berg Scopus uit op zijn auto ge vuurd. De kogels doorboorden het spatbord aan een kant zonder dat iemand gewond werd. De auto van graaf Ber nadotte werd begeleid door jeeps met hoog geplaatste of ficieren van het Arabisch le gioen, In Jeruzalem aangekomen stapte Bernadotte uit zijn auto om het kogelgat te inspecte ren. Hij scheen ontsteld te zijn en zeide: „Ik wens niet be schoten te worden, door gere gelde noch ongeregelde man schappen". Een pantserauto sloot het convooi, waarin Ber nadotte gereisd had. ONTPLOFFINGEN. Vervolgens reed Bernadotte naar Arabische en Joodse grensstroken, waar men ver wachtte, dat hij de Joodse wijk binnen zou gaan. Toen hij in het Arabische gebied was aangekomen, klonken twee Graaf Folke Bernadotte, pre sident van het Zweedse Rode Kruis, werd te Jeruzalem vermoord. Groep Stern tevreden. Een woordvoerder van de Joodse groep-Stem heeft naar aanleiding van de moord op Bernadotte tè Tel Aviv ver klaard, „tevreden te zijn dat het gebeurd is". Hij zeide er niet van op de hoogte te zijn of de groep- Stem verantwoordelijk voor de moord was. De groep-Stem werd ge sticht door Abraham Stem, een uit Polen afkomstige Jood, die vroeger lid was van de Ir- goen Zwai Leoemi doch uit trad en een onafhankelijke or ganisatie stichtte. De groep be gon haar activiteit in 1942 door Britse politiemannen en soldaten te doden en particu liere gebouwen te plunderen. Stern zelf was een vroeg slachtoffer. In 1942 viel hij in een flat te Tel Aviv in een hinderlaag van Britse detecti ves waarbij hij om het leven kwam. Het ledental heeft de dui zend nooit overschreden, doch allen streven fanatiek naar een algehele Joodse overheer sing van Palestina, luide ontploffingen door Jeru zalem. Men kon deze niet pre cies localiseren, doch zij wa ren het gevolg, naar vernomen werd, van het vuren der Jo den in het gebied van de berg Zion. DE MOORD. Een voorlopig bericht van de Amerikaanse consul-gene raal, John Mac Donald, zegt: Het convooi, waarin graaf Bernadotte en zijn gezelschap reisde, was om 5 uur Vrij dagmiddag op de terugweg van het regeringsgebouw. Toen zg door het zich in Joodse gebied bevindend Ka- tamon reden, verscheen plot seling een jeep met vier man, die de weg versperde, twee van de vier liepen op de auto van Bernadotte toe. Kolonel Frank Bogley (V. S.), veiligheidsofficier der V. N., worstelde met één van hen en werd licht in het gelaat ge wond. De tweede bereikte de auto van Bernadotte en ver moordde twee personen, door van zeer nabg met een sten- gun schoten te lossen. De jeep wist te ontkomen. Volgens de Amerikaanse consul-generaal te Jeruzalem, is Bernadotte „vermoedelijk door de Joodse groep Stem" vermoord. Leden van de. groep Stem hadden Bernadotte enkele da gen geleden gewaarschuwd, dat hij zijn voet niet weer in Jeruzalem moest zetten en hem bedreigd met de dood. Naar verluidt had graaf Bernadotte zijn rapport, een herziene versie van de oor spronkelijke voorstellen aan de Veiligheidsraad, bjjna vol tooid. Men neemt te Washing ton aan, dat het rapport zich in het hoofdkwartier op Rho- dos bevindt en dientengevolge postuum aan de algemene ver gadering te Parijs kan worden voorgelegd. De Franse consul te Jeruza lem heeft zijn regering mee gedeeld, dat graaf Bernadotte en een Frans kolonel zijn ge dood. Functionarissen der V.N. verklaren dat een spoedzitting zal moeten worden belegd van de Veiligheidsraad, die Berna dotte zg'n bevoegdhëid heeft gegeven. ONTSTELTENIS ALLERWEGE. In de gehele wereld heeft de moord op i'raaf Bernadotte grote ontsteltenis veroorzaakt. Minister-president Drees noemde het feit afschuwelijk. „Ik ben diep geschokt", aldus de minister-president, te horen, dat deze man, die bezig was met een taak in het belang van de vrede werd omgebracht, vooral omdat hg reeds in de laatste oorlog zoveel gedaan heeft om mensen in veiligheid te stellen. Deze moord is een daad, die waarschijnlijk tot ge volg zal hebben, dat de toestand in Palestina zich weer toespitst". George Marshall, de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, beschreef de moord op Graaf Bernadotte als „een tragische en schokkende gebeurtenis". Een woordvoerder van het Jewish Agency te Parijs, zeide, dat het nieuws hem „als met stomheid geslagen" had. Hans Hedtoft, de Deense pre mier, noemde de dood van Ber nadotte „een. verschrikkelijke slag". Het nieuws van de moord op Graaf Bernadotte werd Ko ning George van Engeland ge bracht op Balmoral Castle. Viscount Cecil, president van de voormalige Britse vereni ging van de Volkenbond, verklaarde: „Wie voor deze verschrikkelijke gebeurtenis verantwoordelijk is moet ge grepen en onmiddellijk streng gestraft worden". De omroeper van radio Stockholm stelde het Zweed se volk ontroerd op de hoogte van de dood van Graaf Ber nadotte. Het nieuws verwekte algemene verontwaardiging in Zweden, waar Graaf Bernadot te zeer hoog staat aangeschre ven in verband met zijn werk gedurende de oorlog ten be hoeve van krijgsgevangenen in Duitse concentratiekampen en zijn pogingen om Noren, De nen. Nederlanders en andere geallieerden uit de kampen te bevrijden. Twee dagen geleden werd zijn boek „In plaats van wapens" waarin zijn humani taire arbeid gedurende de Fins. Russische oorlog in 1939— 1940 wordt beschreven, in Stockholm gepubliceerd. Israel Cohen, vice-voorzitter van de commissie van buiten landse zaken van de raad van Joodse afgevaardigden in En geland noemde de moord „een lafhartige schanddaad en hoogst betreurenswaardige ge beurtenis". Generaal Cunningham, de laatste Britse Hoge Commis saris in Palestina, gaf het vol gende commentaar: „Het is 'n. allerafschuwelijkste daad op dit ogenblik, nu iedereen weet dat het vraagstuk aan de V. N. is voorgelegd. Voor Pales tina kan hieruit in geen en kel opzicht iets goeds voort komen". Sir Ronald Stoors, de voor malige militaire en burgerlijke gouverneur van Jeruzalem verklaarde: „Graaf Bernadot te heeft een ongelooflijk moei lijke taak vervuld met voor beeldig geduld en initiatief, waarbij hij zich de sympathie verwierf van alle rechtgeaarde mensen aan welke zgde zij ook stonden". Edward Atiyah, secretaris van het Arabisch bureau te Londen liet zich als volgt uit: „Ik ben met ontzetting ver vuld en alle Arabieren zullen het nieuws met dezelfde ge voelens vernemen". Voortzetting in Parijs? Van besprekingen in Moskou. Het ministerie van buitenland se zaken der V.S., heeft bekend gemaakt, dat er geen verdere bijeenkomsten worden voorzien tussen de Westelijke afgevaar digden en Molotof aangaande de Berlijnse crisis. Indien de Wes telijke afgevaardigden 't Krem lin niet opnieuw bezoeken, voor Molotof naar Parijs vertrekt (al dus wordt vermoed), dan zou den de onderhandelingen in de Franse hoofdstad worden voort gezet tussen de vier ministers van buitenlandse zaken. wordt langs dodencel 601 in het „Oranje Hotel" te Scheveningen het jaar lijks défilé gehouden; wordt prinses Anne van BourbonParma, echtge note van ex-koning Mi- chaël van Roemenië 25 jaar; viert Chili onafhanke lijkheidsdag. Sterke drank is vrij. HAVERMOUT EN GORT EVENEENS. Met ingang van Zaterdag 18 September is de verkoop van ge distilleerde dranken aan gros siers, Horecabedrijven en slij ters vrijgegeven. Aan alle rantsoeneringsmaat regelen ten aanzien van haver mout en havergort, voorzover die nog bestonden, is eveneens een einde gekomen. Ook vele Nederlanders danken hem hun leven. Prachtig werk voor slacht offers in Duitse kampen. Graaf Folke Bernadotte, de 53 jaar oude neef van Koning Gustaaf van Zweden, president van het Zweedse Rode Kruis, werd op 20 Mei van dit jaar benoemd tot be middelaar van de V.N. in Palestina. Hij vertrok vijf da gen later per vliegtuig uit Parijs. Zijn eerste onderhan delingen voerde hij met Az- zam Pasja, de secretaris-ge neraal van de Arabische Liga in Cairo. Daarna ging hij naar Tel Aviv -^voor bespre kingen met de Joodse minis ter van buitenlandse zaken, Mosje Sjertok. Op 6 Juni maakte hij be kend, dat Joden en Arabie ren zijn voorstel tot een wa penstilstand van 4 weken aanvaardden en vestigde 18 Juni zgn hoofdkwartier in Rhodos. Tien dagen later was hg gereed gekomen met zijn vre desvoorstellen die voorzagen in een federale unie van Ara bische en Joodse staten en waarbij Jeruzalem aan de Arabieren werd toegewezen. De bedoeling van het plan was de wapenstilstand van vier weken te laten overgaan in een duurzaam bestand. De Arabieren verwierpen het plan op 3 Juli, daar zij daar in een andere vorm van ver deling zagen en drie dagen later verwierp ook de Israël- ietische regering de voorstel len. De Joden stemden in met een verlenging van het be stand met 30 dagen, doch de Arabieren weigerden. De Vei ligheidsraad werd bijeenge- roepen de dag voordat de strijd weer uitbrak. Graaf Bernadotte deed nogmaals 'n dringend beroep op Joden en Arabieren, in te stemmen met een onvoorwaardelijk sta ken van het vuren geduren- Eerste schip ter wereld met deze nieuwe vinding. Voldeed aan de verwachting. Het is geen wonder dat, hoewel de „Willem Ruys" reeds geruime tijd de werf van de Kon. Mij. „de Schel de" te Vlissingen verlaten heeft, de bouwers hun ge dachten nog dikwijls over 't schip en de machine-installa tie laten gaan. En hoewel ieder er van overtuigd is. dat een goed product is afgeleverd, dat ge heel aan de verwachtingen voldoet, wil men nog graag elke verbetering, die nog aangebracht kan worden, ook inderdaad aanbrengen. Daarbij hebben de bouwers de volle medewerking van de reder, aldus lezen wij in „De Schelde" Als resultaat van deze sa menwerking is na de laatste Indië-rcis van het schip, een inrichting aangebracht, met behulp waarvan het mogelijk Is, de beide schroeven zuiver synchroon te laten draaien. Bij het gesynchroniseerd va ren gaan nu van de beide schroeven de schroefbladen steeds geljjktgdlg door top. De onderlinge afwijking is slechts enkele graden. De reden, waaroin deze uicuwe inrichting werd aan gebracht is de volgende: Elk schroefblad. dat de huid van het schip passeert oefent op het schip een im puls uit, hoofdzakelijk in ho rizontale dwarsscheepse rich ting. Nu hebben bij een dubbel- schroefschip de beide schroe ven die steeds in tegen gestelde richting draalen nooit precies hetzelfde toeren tal en de impulsen komen daardoor soms tegelgk, maar soms ook n& elkaar. Eenvou diger gezegd: de klappen hef fen elkaar soms op en een ogenblik later versterken ze elkaar. Het verschijnsel is te verge lijken met een wagen, die door twee paarden in draf wordt voortgetrokkeneerst hoort men de hoefslagen der paarden tegelgk, din door elkaar en even later weer in gelijke ca dans. Het is duidelgk, dat door de schroefbladen tijdens het draaien steeds in precies de zelfde stand ten opzichte van elkaar te houden, de impulsen op het schip kunnen worden opgeheven en haar hinderlijke trilling kan worden vermeden. Hiervoor is nu op de „Willem Ruys" een inrichting aange bracht. Op de driedaagse tocht, die het schip in de maand Augus tus heeft gemaakt, is de nieu we brandstofregeling (want op de brandstofregeling van de motoren komt het aan) in bedrijf gesteld en deze heeft geheel aan de verwachtingen voldaan. Voorzover ons bekend is de ze Inrichting enig ter wereld. p Het stemt tot grote voldoe ning, (laL deze constructie met zo gunstig resultaat is .aange bracht op dit mooie schip. de 10 dagen en drong er op aan, dat Jeruzalem tot „open stad" zou worden verklaard. Bernadotte liet zich door de hervatting van de strijd in het geheel niet ontmoedigen en door zijn toedoen gaven de V.N. in Juli het bevel het vuren aan belde zijden te staken. Amerikaanse waarnemers kenschetsten de wapenstil stand in Palestina als „de grootste overwinning van de V.N." Gedurende de wereldoorlog heeft Bernadotte zich onder scheiden door indrukwekkend humanitair werk. Hg begverde zich voor de vrijlating van Noren, Denen, Nederlanders en andere poli tieke gevangenen uit de Duitse concentratiekampen en wist daarbg opmerkelgke successen te boeken. Ook deed hg veel voor deoverle venden uit de kaïnpen na de Duitse capitulatie. Vele Ne derlandse mannen en vrou wen danken hem hun leven. De tegenslagen in Pa lestina ontmoedigden Berna- notte geen ogenblik. Hij was overtuigd, dat hij uiteindelijk succes zou hebben Het heeft niet mogen zijn. Met graaf Bernadotte is een grote Europese figuur heengegaan. Televisie in ons land. Mogelijkheden worden onderzocht. De Ned. Radio Unie heeft be sloten de mogelijkheden van te levisie daadwerkelijk in studie tc nemen. Door het uitttrekken van belangrijke bedragen wor den de technici binnenkort in de gelegenheid gesteld met deze mogelijkheden nader kennis te maken. Practische doorvoering zonder onoverkomenlijke financiële be zwaren vereist, dat de program ma's worden uitgewisseld. Dit kan geschieden met straalzen ders. Wat ons land betreft over weegt men het nemen van proe ven op dit E^bied door de tele visiezendingen van Philips via 'n straalzender op de Domtoren door te zenden naar Hil versum of Amsterdam. Het toe komstbeeld is een aantal zen ders met frequentie-modulatie en enkele uren televisie per dag. Dat het vraagstuk ook van re geringswege in studie is, blijkt uit het feit, dat men doende is met de oprichting van een tele visie-commissie. Poos en Slagter komen voor. Voor het Haagse Bijzondere Gerechtshof zullen op 27 Sep tember en volgende dagen de S.D.-ers L. A. Poos en M. Slagter, die 200 arrestaties hebben verricht, terecht staan. Het merendeel van de slacht offers is in concentratiekam pen overleden. Zij speelden o. m. eeri rol in het beruchte Englandspiel en drongen zich bij verzetsorganisaties in. Tot de 45 getuigen behoort Schrei- eder. Amerikaans wondervliegtuig. ONTHULLINGEN OVER MILITAIRE GEHEIMEN. Do Northrop vliegtuigmaat schappij in Californië heeft details onthuld over twee met de grootste zorg bewaakte Amerikaanse militaire gehei men, de XF-89, een jager en de X-4, een klein vliegtuig voor experimentele doelein den. De XF-89 zou een zeer snelle jager zijn, voorzien van „Eerle RöntgenstTaal-ogen" die door duisternis, storm en mist heen kunnen kijken. Hij zou al verscheidene weken Eroef hebben gevlogen. De emanning bestaat uit een piloot en een radar waarne mer, die in een druk-cabine zitten. De X-4 is voorzien van gasturbine-motoren, kan veel langer in de lucht blijven dan vorige raketvliegtuigen en heeft het vliegende vleugel model. Toestel met drie Amerikanen en Phllippino aangehouden. Merkwaardige gedragingen van een Australiër. Volgens berichten uit Singa pore heeft de Nederlandse po litie beslag gelegd op een Australische Catallna- vliegboot met een bemanning van drie koppen, die zich op weg naar Singapore in Neder landse territoriale wateren bevond. Volgens deze berichten, was deze Catalina 's-nachts in de Riouw-archipel opgemerkt, v-aar de bemanning een aantal republikeinen met een voor raad wapens zou aantreffen. De bemanning bestond uit drie Amerikanen en een Phi lippine. Een politie-autoriteit te Sin gapore deelde op een perscon ferentie mede, dat men meent hiermee de meest belangrijke arrestatie op het gebied van de smokkelhandel te hebben verricht. Het zal echter Lanj tijd duren voor men aan Marshall-kolen voor Ned. Spoorwegen. Vrijdagmiddag is in de Coen- haven van Amsterdam, het eer ste schip met Marshall-kolen voor de Ned. Spoorwegen ge arriveerd. Deze Marshall-kolen, die door de directeur van het Rijkskolen- bureau, de heer H. H. Wemmers Jr., aan de directie van de Ned. Spoorwegen werden overgedra gen, kwamen om ongeveer 5 uur juist in handen van onze natio nale spoorweg-maatschappij, toen aller gedachten terugging naar de 17e September vier jaar geleden. Op die dag. in hetzelf de uur. gingen 42.000 onzer spoorwegmannen in staking, waartoe door generaal Eisenho wer geadviseerd was. Onder auspiciën van de „Com mission Européenne d'Opinion Pu- blique" wordt in het Internationaal cultureel centrum te Amsterdam een congres gehouden van Europe se opinie-onderzoekers. illegale wapenhandel tussen do Phïlippijnen, Malakka, Java en Sumatra een eind heeft gemaakt. De Catalina bevatte veer tig kisten met wapens en mu nitie, waaronder tommyguns en zware machinegeweren. De arrestanten, die zich thans in een Nederlandse ha ven bevinden, zullen in Indo nesië voorkomen. Volgens een officiële mede deling is tevens een Australi sche vrouw gearresteerd. Te Singapore wordt het onder zoek voortgezet. Meer arresta ties worden verwacht. Fanny en Slijkhuis in hel hoge Noorden. Tijdens de atletiekwedstrij den te Helsinki won Fanny Blankers-Koen drie nummers. De 80 m horden ging in 11.4 sec., de 100 m in 12.0 sec., terwijl zij het vèrspringen won met een sprong van 5.59 m. Te Stockholm kwam Slijkhuis uit op de 1500 m. Hij werd twee de achter de Zweed Bengtsson in 3 min. 50.6 sec. De tijd van de winnaar was 3 min. 50.4 sec. WESTELIJKE WIND. Geldig tot Zaterdagavond. Voor het Noorden van het land: Zwaar bewolkt met la ter plaatselijk enige regen, nu en dan krachtige en langs de Waddeneilanden tijdelijk harde Westelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. Voor het Zuiden van het land: Zwaar bewolkt met en kele tijdelijke opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind tussen West en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1