PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gevechten op Java Veiligheidsraad talmt met Haiderabad Nederlands commentaar op Bevin Vrije veren: een Zeeuws belang BILT Artillerie en vliegtuigen ingezet Onlusten en stakingen in de republiek DE VOORSPELT 191e Jaargang-No.218 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 17 Sept. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week; t 3,75 per kwartaal; franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzcn: Brouwertjstr. 2 - Zterikzee: N. Bogerdstr. G 160. tel. Indonesië weer aciueel Jubileumweek en troonswis seling zijn nauwelijks achter de rug, maar zij worden in ons denken reeds verdrongen door de Indonesische kwestie. Indonesië is weer actueel en het kan ook niet anders; men krijgt sterk de Indruk, dat de Nederlandse zowel als de Ne derlands-Indische regering weldra voor ernstige beslis singen zullen staan. Immers, in de eerste plaats ïs de erkenning van een aantal republikeinse leiders, dat zij reeds jaren in het geheim lid waren van de communistische partij, 'n onthulling geweest, die niet alleen in Indonesië diepe indruk heeft gemaakt, maar ook in Amerika en En geland. In Indonesië zelf heeft zy velen tot nadenken ge bracht, en de grote groep re publikeinen, die er weinig voor voelt om zich met huid en haar aan Moskou te ver kopen, is er door opgeschrikt en schaart zich vast beslote- ner achter de nlet-communis- tische leiders. Wellicht z;al dit leiden tot een grotere bereid heid tot samenwerking met de Nederlandse regering, die toch waarlijk niets anders be oogt, dan het vinden van een ook voor de Indonesiërs be vredigende vorm van samen werking. Er is zelfs tweespalt uitge broken in de republikeinse ge lederen. Men stelle zich daar echtar niet al te veel van voor en bouwe er vooral geen ver wachtingen op. Wel is er re den tot verdubbelde waak zaamheid, want het ls de taak en de plicht van Nederland ervoor te zorgen, dat de niet- communisten geen slachtoffer worden van een poging tot communistische terreur in de republiek. De Nederlands-Indische re gering is zich deze plicht klaarblijkelijk bewust en zeer terécht heeft zij zich dan ook nadrukkelijk van het commu nisme gedistancieerd en maat regelen aangekondigd tegen leder, die zich aan Stalinisti sche activiteit schuldig maakt. Ook de reis van minister Stikker naar Washington is duidelijk van doel en met goe de reden ondernomen. Men mag het beschouwen als een belangrijk initiatief. Anderzijds dreigen er echter gevaren. Er doen de laatste dagen geruchten de ronde, dat dr. van Mook ontslagen zal wor den en vervangen door dr. Beel. Een dergelijke persoons wisseling in het tegenwoordi ge stadium zou onjuist zyn en stuit dan ook in brede la gen van het Nederlandse volk op grote tegenkanting. Het lijdt geen twijfel, dat er vele malen twyfel is gerezen in het verleden aan de juistheid van het beleid van dr. van Mook. De tijd heeft echter geleerd, dat hij 'n sterke figuur is ge weest. die er in de ongekend moeilijke omstandigheden van gemaakt heeft wat er van te maken was. Hem thans te ver vangen en ten offer te la ten vallen aan de verbreding van de basis van ons kabinet, zou onjuist zijn, temeer, omdat zijn vervanging in Indonesië nieuwe onzekerheid zou schep pen. Dit laatste moet zo enigs zins mogelijk vermeden worden en daarom is het te hopen, dat men dr. van Mook hand haaft tot dat de Verenigde Staten van Indonesië hun be slag hebben gekregen Wil men dan met alle 'geweld wisselen, dan kan het zonder dat er brokken worden ge maakt. In een koortsachtig tempo worden to Parys de laatste voorbereidingen getroffen voor de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Op het ter. ras van het paleis Challlot werden bronzen standbeelden geplaatst, vervaardigd door de beeldhouwer A. Pommier. Behandeling verdaagt tot Maandag a.s. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft Don derdagmiddag te Parijs be raadslaagd over de vraag of de stryd, die thans woedt tussen India en Haiderabad tot zijn terrein van bemoei enis behoort. De Chinese afgevaardigde dr. Tsjiang wilde de beraad slagingen al direct 4 dagen opschorten,,- maar zijn voor stel werd verworpen. Met 8 stemmen voor en 3 onthoudingen werd de kwes tie Haiderabad op de agenda geplaatst, waarna vertegen woordigers van de beide strij dende partyen aan de con ferentietafel konden plaats nemen. De vertegenwoordiger van Haiderabad noemde de aan val van India op zijn staat een schending van het hand vest der Verenigde Naties. „Er is", zo zei hij, „een voorbedachte oorlogsdaad ge pleegd door een staat, die spreekt over hoge geestelijke idealen van geweldloosheid." De man van India ant woordde hierop, dat Haidera bad geen staat is en dus niet bevoegd het geschil aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De Berlijnse crisis. Marshall sprak met Truman De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Mars hall, heeft Donderdag voor dc tweede keer deze week met president Truman geconfe reerd over de Berlijnse crisis. Men verwacht, düt dit het laatste onderhoud zal zyn met de president voor het ertrek van Marshall naar Paiys op Zondag. Op het Witte Huis en het min. van buitenlandse za ken weigerde men iets over het onderhoud mede te delen. SLACHTOFFER BEGRAVEN. Duizenden Duitsers hebben Donderdag de begrafenis gade geslagen van de 15-jarige Duitser, die verleden week Donderdag bij de relletjes werd gedood. Het. ander Britse licentie verschijnende blad Sozial De mokrat meldt, dat in de Sow- jet-zóne de Duitse artillerie munitie weer op scherp wordt gesteld en van nieuwe ontste kingen wordt voorzien. Textielpuntenkaarten VA 705 worden ongeldig. Het Centraal Distributie kantoor vestigt er de aan dacht op, dat de punten der oude textielkaarten VA 705 na 23 October a.s. niet meer geldig zyn. De punten der in omloop zyride kaarten Va 804 blijven voorlopig geldig. De vergadering werd hier op verdaagd tot Maandag a.s. Intussen rukken volgens 'n communiqué van de India- troepen de strydkrachten snel op. Zy hebben de stad Za- hirabad, 105 km. ten Westen van Secoenderabad, bezet. Haiderabad doet beroep op India. De premier van Haiderabad, Mir Laik Ali, heeft vla de ra dio een beroep gedaan op de premier van India, Pandit Nehroe, ,,de vijandelykheden onmiddellijk te staken tenein de tot grootmoedige overeen stemming te komen". Indien Nehroe hiertoe be reid was, zou hij niet slechts „het hart van en de dankbaar heid van het volk van Haide rabad gewonnen hebben en van de gehele wereld, doch ook de welgezindheid van alle Mo hammedanen". Vandaag ...is het 50 jaar geleden dat Bartel Wilton, de stichter van Wilton's machinefabriek en scheepswerf te Rotter dam, overleed; ...is het 60 jaar geleden, dat de Franse maar schalk F. A. Bazaine, befaamd uit de Krim- oorlog en de Frans Duitse oorlog, geheel verarmd te Madrid over leed. Aflevering van biscuits. Het bestuur van de onder- vakgroep biscuitfabrieken deelt mede, dat de fabrikan ten de aflevering van biscuits op normale wyze zullen voortzetten ten gerieve van kruideniers en consumenten. De aflevering zal verhoogd worden naarmate de verhoogde grondstoffentoewyzingen bin nenkomen en in het productie- programma kunnen worden op genomen. De consument dient er evenwel rekening mee te houden, dat deze verhoogde productie in de eerste "weken niet direct merkbaar zal zyn. REDE WERKTE ALS KOUDE DOUCHE Ook Parijs en Brussel teleurgesteld. In welingelichte kringen te 's-Gravenhage gelooft men dat de Nederlandse regering een nauwkeuriger onderzoek voorstaat van de voorstellen voor de vorming van een West-Europees parlement. Ernest Bevin, de Engelse mi nister van buitenlandse za ken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat dergelijke voor stellen „geen ogenblik de proef van een onderzoek zul len doorstaan." Naar aanleiding van Bevin's verklaring, dat men geen dak op een onvoltooid gebouw moet zetten, wordt in deze kringen gezegd, dat „het ar chitectonisch bezien verstan dig zou kunnen zyn de toe komstige bouw van het dak te bestuderen, terwijl men nog aan het huis bezig is. Het zou zelfs verstandig kunnen zijn de onderdelen van het dak van te voren gereed te maken." Men neemt aan, dat de Ne derlandse regering de voor stellen niet -zal afwijzen of goedkeuren, doch hun bruik baarheid zal onderzoeken. Eer. woordvoerder van het Franse ministerie van bui tenlandse zaken verklaarde Donderdag, dat Frankrijk zal trachten het Vyfmogendheden verdrag van Brussel, „dat het beschouwt als van het hoog ste belang voor de verdedi ging van West-Europa. de grootst mogelyke doelmatig heid" te geven. De woord- voorder gaf commentaar op de verklaring, die de Britse minister van buitenlandse za ken, Bevin, in het Lagerhuis aflegde. Duncan Sandys, voorzitter van het Internationale comi té, dat in Mei het Europese Congres in Den Haag beleg de, verklaarde, dat Bevin's rede „had gewerkt als een douche van ijskoud water voor millloenen mensen in alle delen van Europa, die hun hoop gevestigd hadden op de bijeenkomst van een Europese assemblee als de volgende noodzakelijke stap op de weg naar Europese eenheid, kracht en vrede." In kringen in nauwe be trekking tot de Belgische re gering verklaarde men, dat België bereid was „een ge baar te maken in overeen stemming met zyn na-oorlog- se buitenlandse politiek" in het kader van de wederzyd- se defensie maatregelen van Engeland. Frankrijk en de Benelux-landen. Dit werd ver klaard naar aanleiding van Bevin's aankondiging in het Lagerhuis, dat een byeen- komst van de ministers van defensie van de landen van het pact van Brussel binnen enkele dagen zou worden ge houden. Met het s.s. „Waterman", dat Vrijdag van Rotterdam vertrekt, zal de Niwin de eer ste 20.000 kerstpakketten ver zenden. "Uit Bu'lavia wonlt gemeld, dait opnieuw gevechten zijn uit gebroken te Solo. Do strijd begon met schermutselingen voor het hoofdkwartier van de pro-communistische jeugdbe weging Pesindo. Later hebben de gevechten, die van mid dernacht tot zonsopgang duurden, zich tot de gehele stad uitgebreid. Er vonden ook gevechten plaats op het station. Uit Tjepoe en uit Madioen komen berichten over stakin gen. Donderdag werd de gehele productie op de olievelden te Tjepoe stilgelegd, toen de ar beiders tot staking overgin gen. Deze staking breidde zich uit tot de gas-, post. en tele- graafbedrijven en de dienst van het bosbeheer. Tjepoe is de tweede plaats in de Repu bliek, waar een staking van ernstige aard ls uitgebroken, sedert de arbeidersorganisatie zich aansloot bij de communis tische partij. Maandag jl 9taakten 600 arbeiders te Ma dioen, waardoor de watertoe voer in deze stad werd stopge zet. MOH. HATTA SPRAK. In een vergadering van het voorlopig parlement te Djoc- ja heeft de minister-president Moh. Hatta medegedeeld, dat een aantal gearresteerde com munistenleiders onder wie Tan Malakka in vryheid zijn ge steld. Hij besprak uitvoerig de ver. houding tot Rusland, welk land hy prees als de vrijheids- kampioen voor de koloniale landen. Hij ontkende evenwel, dat men de Sowjet-doctrine moest overnemen. NEDERLANDSE HOUDING. Een woordvoerder van het ministerie van overzeese ge biedsdelen in Den Haag lichtte het communiqué toe, dat de NederlandsIndische regering uitgaf over de communistische activiteit. Hij zeide o.m.: „Bjj de van Republikeins gebied uit geleide subsersie- ve communistische acties, welke steeds toenemen, is het streven altyd gericht op omverwerping of ten minste aanranding van het gevestigde wettige gezag en ontwrichting van het maatschappelijke en econo mische leven. ïn dit verband merkte de woordvoerder op, dat de rede van Moeso hier omtrent niets aan duidelijk heid te wensen overlaat. De woordvoerder wees erop, dat het communiqué juist is i. ",4\ De Groenlose slagers hebben een originele wyze gekozen om hun ongenoegen over de vleesdistributic te uiten. Zij huurden een orgel, voorzagen dat van toepasselijke op schriften en collecteerden in hun witte jassen om op deze manier „in hun onde rhoud te voorzien". Kortzichtigheid mag niet tot verdeeldheid leiden Voornemen van Minister kan Zeeland slechts schaden Ons bericht van Dinsdag betreffende het voornemen van de minister van Verkeer en Waterstaat om het vrye vervoer op de veerboten over de Westerschelde op te heffen hebben wU de stemming in Zw.-Vlaanderen kennen de allereerst laten volgen door een beeld van de reac tie in dit gebied op liet genoemde bericht. Men heett er uit kunnen lezen, dat de stemming ver deeld is. Er is een bevolkingsgroep in Zeeuvvsch Vlaanderen die niet rouwen zou, als de overtocht over de Westerschel de weer betaald zou moeten worden. Wij laten deze bezwaren tegen liet vrye vervoer voor wat zy zijn, maar willen daartegenover wyzen op het alge meen Zeeuws aspect van deze aangelegenheid. Ieder gewest heeft er belang bij, dat zyn communicatiemid delen zo goed mogelyk zijn. Heeft het geen goede verbin dingswegen, geen goede water en trein-aansluitingen, geen goede autowegen, dan zal dit de ontwikkeling in de weg staan. Dit geldt voor Zeeland en voor Zeeuwsch Vlaanderen even goed als voor andere de len van Nederland. GEEN ISOLEMENT! Nu verkeert Zeeland wat dit punt aangaat van nature in een bijzonder moeilyke po sitie. Waarmede Moeder Na tuur Zeeland ook gezegend moge hebben, zeker niet met goede verbindingswegen met de rest van het land. Smalle dammen vormen de enige vas te overgangen naar de eilanden en de delen van Zeeland, die vroeger eilanden zyn geweest en Zeeuwsch Vlaanderen is zelfs uitsluitend te bereiken dwars door eer. ander land heen, of per veerpont. De veronderstelling is niet te gewaagd, dat het daardoor is, dat Zeeland in het jongste verleden, men mag wel zeggen in het Wilhelminische tijd perk, een achterstand heeft opgelopen vergeleken bij an dere gebieden, waarmede het een halve eeuw geleden nog gelijk stond. De bevolking bleef in een onmiskenbaar iso lement. handel en industrie ontwikkelden zich elders in sneller tempo. Zelfs Drente, toch waarlyk ook geen cen traal gelegen gebied en aller minst gezegend met natuur lijke rijkdommen, kwam snel tot voorspoedige ontwikkeling toen men eenmaal aandacht aan deze provincie begon te wijden en er goede verkeers wegen kwamen. SPREKENDE CIJFERS Nu wijzen de vervoercijfers uit, dat de vrije veren over de Westerschelde Zeeuwsch Vlaan deren meer op de voorgrond hebben gebracht. Ondanks het feit, dat het gemotoriseerde verkeer nog sterk aan banden is gelegd door het Zondagse rijverbod en doof het stelsel van rijvergunningen, heeft er een verkeer over de Schelde plaats, dat het vooroorlogse volkomen in de schaduw stelt en niemand zal kunnen ont kennen, dat dit voor Midden- en Zuid Zeeland 'n voordeel is. Wie over en weer een bezoek brengt, laat er geld achter. Zou deze bron van Inkomsten vervallen, dan zou men aan beide zijden van de Schelde dit pijnlijk in de beurzen voelen Daar komt nog by, dat met name Oost Zeeuwsch Vlaande ren een industriegebied in op komst is, dat zeer vermoede lijk een goede toekomst tege moet gaat. Niemand kan zeg gen, waartoe de industrie zich daar ontwikkelen zal. maar wie zich de artikelen herin nert, die wij enkele maanden geleden aan de Zeeuws- Vlaamse industrie gewijd heb ben, zal zich tevens herinne ren, dat zij reeds thans een niet te verwaarlozen factor in de Nederlandse economie betekent. En deze industrie in op komst, die in de toekomst het reddingstouw kan worden, waaraan Zeeland zich kan op trekken, zou men nu een slag toe gaan brengen die haar zwaar zou treffen? Terwyl vry vervoer gunstige kansen verhoogt? Het zal duidelyk zijn, dat zich tegen dit voornemen ge heel Zeeland dient te verzet ten. ALGEMEEN BELANG GAAT VOOR. Het moge waar zijn, dat de middenstand in Zeeuwsch Vlaanderen enige schade lijdt van vrij vervoer. Daar staat tegenover, dat de dreigende kopersvlucht diezelfde midden stand tot zijn eigen voordeel zal prikkelen tot groter acti viteit. Het moge waar zijn. dat de beurtschippers er schade van ondervinden. Daar staat tegen over, dat een intenser goede renverkeer zeer vele anderen brood brengt. Maar bovenal: tegenover de ze bezwaren tegen vrye veren van middenstand en beurt schippers staat het algemene Zeeuwse belang en dat eist. dat Zeeland goedkope en goe de communicatiemiddelen heeft. Met verlangen wordt op de Zeeuwse eilanden uitgezien naar vrfle veren ook over de Oosterschelde en hoewel iede re Zeeuw terdege begrijpt, dat dit verlangen niet aanstonds in vervulling zal gauai, hij re kent er toch op, dat in de toe komst die vrye veren wel de gelijk werkelijkheid zullen worden. Komt er nu een opheffing van het vrije verkeer over de Westerschelde, dan betekent dit voor het zwaar getroffen, voor zyn toekomstig bestaan vechtende Zeeland, een pijnly. ke achteruitstelling. De toekomst van Zeeland maakt het noodzakeiyk, dat het vrye vervoer over de Wes terschelde gehandhaafd blyft. Daarom is het te hopen, dat het provinciaal bestuur krach tig protest aantekent tegen de plannen van de minister van verkeer en waterstaat en zich tot het uiterste verzet. Zeeland kan in dit tydsbe- stek allerminst nieuwe slagen gebruiken. Zie de P.Z.C. van 16 Sept. Het troepenschip „Water man" zal Vrydag 17 Septem ber a.s. met aflossingsdeta chementen uit Rotterdam naar Ned. Indië vertrekken. De garderegimenien. Door het Comité "Nationaal Fonds ceremonieel tenue gar deregimenten zal Woensdag 22 September a.s. des morgens te 11.00 uur het Binnenhof de plechtige overdracht aan Komngir Juliana plaats vinden van de aan de ere-compagnieën verstrekte ceremoriiële tenues. Na deze plechtigheid zullen deze ere-compagnieën der gar deregimenten grenadiers, ja gers en Prinses Irene, alsmede de Mariniers voor Hare Maje steit de Koningin defileren langs het gebouw van de Hoge Raad op het Plein. Dr. H. V. Evatt naar Amsterdam. De Australische plaatsver vangende minister-president en minister van Buitenlandse Zaken, dr. Herbert V. Evatt, is Donderdagmorgen naar Am sterdam vertrokken. Daar zal hem door de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly een lunch worden aangeboden'. Op zijn tocht naar Amster dam zal dr. Evatt dc bloe menveiling in Aalsmeer be zoeken. Vonnis Ilse Koch veranderd. Het vonnis van Ilse Koch, de weduwe van dc vroegere commandant van het concen tratiekamp Buchenwald, dat wegens wreedheden levenslang gevangenisstraf luidde, is door het Amerikaanse militaire be stuur veranderd in vier jaar gevangenisstraf. Tydens haar proces werd zij ervan beschuldigd lampekap- pen van dc huid van getatou- eerde gevangenen te hebben laten maken. De gevangenen zouden speciaal ter dood ge bracht zyn. uitgegeven om te voorkomem dat eventuele maatregelen te gen comm. activiteiten zou den worden gekenschetst als te zyn gericht tegen het gezonde nationalisme. „Het na tionalisme wordt door het communisme vaak als dek mantel voor haar acties ge bruikt", zeide hy. GEVECHT BIJ BOEMIAJOE. In de omgeving van Boc- miajoe, een plaatsje even voor. bij Poerwokerto aan de spoor lijn naar Tegal, wu'ren gedu rende de laatste weken ver scheidene sterke benden geïnfll- trerd van de andere zijde der status quolyn. Naar schatting bedroeg de sterkte van deze benden ongeveer 1000 man. zy bleken de beschikking te heb ben over automatische wapens terwijl zelfs een aantal mortie ren werd gehoord. In de nacht van 6 op 7 Sep tember kwamen deze benden in contact met een Nederland se patrouille. De volgende dag moest met steun van artille rie en Auster-verkennings- vllegtuigen een actie tegen deze concentratie worden in gezet, waarna de benden in allerlei richtingen de vlucht namen. De verliezen, die de benden daarhy hebben geleden, belo pen tussen 100 en 150 man. Aan Nederlandse zijde sneuvel de een man, terwijl een man wordt vermist. De achtervolging van de ge vluchte bentien wordt voort gezet. STAAT VAN BELEG TE SOLO. Het persbureau Antara meldt, dat voor Solo de staat van beleg is afgekondigd. Te Solo werden o.m. ont voerd Slamet Widjojo en Par- dio, leden van de communis tische partij, zeven officieren van de T.N.I., onder wie over ste Soeha'rman en overste Soe- karto en leden van de stryd- organisatie Banteng, onder wie de ex-leider dr. Moewardi. Voorts wordt vernomen, dat te Kalasan drie leden van de Pesindo werden ontvoerd. On der de vele communiqués, be vond zich een van de P.K.I., waarin kabinetswijziging werd geëist en men opriep tot strijd tegen de Nederlanders. OVERLEG DEN HAAG-BATAVIA. Donderdagmorgen ls het overleg van de Nederland se regering met de prefede- rale Indonesische regering, waarvan dr. van Mook het hoofd is, begonnen. De be sprekingen hebben plaats ten departemente van al gemene zaken. In trapgat gevallen. Toen de 64-jarige Amster damse mevrouw E. A. P. van Herson, die met vacantie in Hilversum vertoefde, uit een raam wilde kyken, dat boven het trapgat ligt, verloor zy b .ar evenwicht en viel door het trapgat naar beneden. Zy brak haar nekwervel en over leed spoedig. Willy Lages over de ondergrondse strijd. Willy Lages, chef van de Amsterdamse S.D., heeft tij dens het proces tegen „Krimi- nal-Sekretar" Aibani te Am sterdam, waarbij hij als getui- ,ge fungeerde, een merkwaar dige uitlating gedaan. Hy zei: „Wii stonden midden in een strijd. Mijn beste mensen wer den vermoord en in grachten gesmeten. Vijf en twintig per cent van onze mannen is ge vallen. Ik maak de illegaliteit geen verwijten, zy heeft zich met heldenmoed geweerd. Maar met diezelfde helden moed weerden zich myn man nen in de stryd." Twintig jaar voor ex-politiecommissaris van Amsterdam. De byzondere raad van cas satie legde de voormalige comissaris van politie uit Am sterdam, R. W. D. von B. een gevangenisstraf van 20 jaar met aftrek op. Het byz. ge rechtshof te Amsterdam had deze ex-chef van het bureau Joodse zaken tot levenslang veroordeeld. DROOG WEER. Geldig tot Vrijdagavond. Over het algemeen veel be- wolking, maar droog weer. Matige, langs de Wadenzee tij- delyk krachtige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1