Waar is janc breyf KAPPIE en het eiland Koeterwaal Ook de afdelings voetballers traden aan Huisslachters en de vlees-distributie LEZERS SCHRIJVEN Circusschip verging in de Caraïbische zee UIT DE PROVINCIE Walcheren. Er wordt 26 millioen kilo meer opgegeten dan de bonnen toestaan. Slagers derven een omzet van 105 millioen. De slagersbonden hebben in hun „Open Brief" aan minis ter-president Drees op een «er zwak punt in de vleespo- lltiek gewezen: het abnormaal aantal huisslachtingen van 600.000 varkens, aldus schrijft Het Parool. Voor de oorlog bedroeg dit aantal gemiddeld 230.000. Nu kan een gezin, dat zijn bestaan in de landbouw vindt, even' moeilijk het mesten van een, varken voor eigen gebruik worden ontzegd, als een slager of een bakker om meer vlees en brood te eten dan de bon nen hem toestaan. Wanneer echter, naast de erkende sla gers en bakkers, aan nog eni ge honderduizenden gezinnen de mogelijkheid wordt gegeven om meer dan de dubbele hoe veelheid vlees en brood te eten dan op de bonnen wordt ver strekt, dan krijgt deze zaak een heel ander karakter. Eigenlijk doet zich deze si tuatie voor bij de tot een on gezonde omvang uitgedijde huisslachtingen. Het lijkt ons eenvoudig onzin te beweren, dat er steekhoudende argu menten zijn, die de stijging in het aantal huisslachtingen van 230.000 tot 600.000 rechtvaar digen. HET MES SNIJDT DUBBEL Van de nu 350.000 extra- huissiachtingen, kan het ge slachte gewicht gesteld wor den op Ï51/2 njillfoen kg. Uit Sande van de onderstelling, t een gezin slechts één var-, ken heeft en dat zelf geheel opeet waarvoor vier gezins leden het gehele jaar de vlees- bonnen worden ingehouden komen wij tot de berekening, dat 1.400.000 personen 26 mil lioen kg. vlees méér eten, dan hun op bonnen zou worden verstrekt. Trekken wij van het totaal aantal vleesconsumenten alle zelfverzorgers van vlees af, dan bjijven er ongeveer zeven millioen mensen over, die van Stroman-aannemers. Een lezer schrijft ons: Een week of wat geleden heeft Goes enige woningen aanbesteed. De laagste inschrijver kreeg het werk niet toegewezen, want zo gaat het verhaal deze inschrij ver is slechts een stro-man voor een aannemersbedrijf dat niet meer als zodanig mag werken. Een voor enige tijd „weggezuiverd" be drijf dus. De volgende inschrijver werd ook niet gegund, want ook weer naar het vertaal de inschrijving was niet aanvaardbaar; te hoog dus. Een buiten de bedoelde aanbe steding staande aannemer werd uitgenodigd een offerte te maken. Het resultaat is verder bekend; zijn prijs ligt zo ongeveer tussen de laagste en de opvolgende. De prijs schijnt „aanvaardbaar" te zijn. Als Wederopbouw of Volkshuis vesting deze prijs Inderdaad aan vaardbaar acht is het dus mogelijk dat aan laatstbedoelde aannemer wordt gegund. Wat is nu evenwel het geval? De aannemer aan wie dan ge gund zal worden is eveneens een aannemer die als stroman optreedt, ditmaal niet voor een stadgenoot maar voor zjjn broer. Dat deze aan nemer reeds veel werk uitgevoerd heeft verandert niets aan de fei ten. De tegen de Goese aannemer(s) aangevoerde bezwaren gelden in de zelfde of mogelijk erger mate te gen de uitgenodigde aannemer(s). Moet dit toch wat al te dwaze geval doorgaan? hun vleesbonnen behoren ^crond te komen. Zou die 26 millioen kg vlees, die nu door de nieuwbakken huisslachters b*- ven het normale rantsoen wordt geconsum^rd, toevloei en aan de zeven millioen ge wone consumenten, dan zou den deze hun rantsoen var kensvlees, dat thans ongeveer 4 kg. per jaar bedraagt, met 3.7 zien stijgen. By een normaliseren der huisslachtingen tot 250.000 stuks, zouden de plattenlands- slagers hun geminimaliseerde omzet vergroot zien met 45 millioen gulden per jaar by een rantsoen van 200 gram. Wanneer de 350.000 onge oorloofde huisslachtingsvar- kens ln de distributie gebracht konden worden, zou dit de geldomze't van alle Nederland se slagers met ongeveer 105 millioen verhogen Philips met radar-proeven begonnen. De N.V. Philips Telecom municatie Industrie Hilver sum heeft in Hoek van Hol land een Radarproef-station geopend, dat gevestigd is in een speciaal voor dat doel gebouwde toren. Daar de to ren op een hoge duinenrij is opgesteld, kunnen met behulp van de daarin aanwezige ra dar apparatuur waarnemingen zowel aan de zee en landzijde, als in de lucht verricht wor den. Schepen, die passeren of binnenvaren tussen de pieren van de Nieuwe Waterweg wor den hier nauwkeurig geob serveerd. De „New York Times" meldt uit Korea, dat veertig Amerikaan se soldaten, die op weg waren naar huis, om het leven zijn gekomen bij een spoorwegongeluk ten Zui den van Seoel (Korea). Er werd onderzocht of het ongeluk een ge volg van sabotage was. Ex-politieke gevangenen te Leiden bijeen. COMMUNISTISCHE LEDEN IN HET GEDING. Dinsdag heeft mr. B. W. Stomps uit Haarlem te Lei den een congres van de Ne derlandse Vereniging van ex- politieke gevangenen uit de bezettingstijd geopend. In het eerste deel van zijn rede besprak mr. Stomps moeüykheden van het afge lopen jaar, die vooral voort kwamen uit het feit, dat verscheidene bestuursleden wegens ziekte gevolg van hun verblijf in concentratie kampen hun werkzaamhe den tijdelijk moesten onder breken. Het kernpunt van dit con gres nl. de vraag of zo als enkele afdelingen hebben voorgesteld de communis tische leden der vereniging nog langer het Vertrouwen genieten en dus van de ver eniging deel kunnen uit ma ken, kwam hierna ter spra ke. Mr. Stomps, zetde hierover: grote beroering is in de ver eniging gewekt door dé po litieke gebeurtenissen in Eu ropa. Dit heeft verschei dene leden doen afwijken van het begrip werkelijke democratie. De bestaansplicht van onze vereniging Komt hierdoor in gevaar. Het is te hopen dat dit congres ajdus de voorzitter de eenheid in de vereniging kan bewaren, want slechts als eenheid kan de vereniging voldoen aan hetgeen zij zich tot plicht stelt, net opkomen voor de belangen en réchten van de nagelaten betrekkin gen van hen die vielen en van degenen onder ons, die als gevolg van hun verblijf in kampen of gevangenissen hun arbeidskracht verloren. Australische minister in ons land. Dr. Herbet Evatt, de plaatst- vervangende minister-presi dent en minister van Buiten lands Zaken van Australië, die voor een bezoek van eni ge dagen aan ons land op Schiphol arriveerde, had een onderhoud met minister-pre sident W. Drees- Ook zou hij een bezoek brengen aan de minister van Buitenlandse Zaken Mr. D. U- Stikker- Van de 56 opvarenden werden slechts 12 gered 13. Nadat de vreemdeling de Maat weer tot bewustzijn had gebracht, be klom hy de trap naar de brug. „Dat was dat," zei hy. „Nu zal lk myne verdere maatregelen nemen „Wat betekent dat?" vroeg Kappie. „Wat voor maatregelen? Ik ben hier degene, die maatregelen neemt!" „Uw opmerking berust op een mis verstand," legde Kilt Klef uit, terwyl hy zich naar het stuurrad begaf. „Ik ben genoodzaakt met mijne handen dit stuur te hanteren, daar gij dit schip wellicht een verkeerde richting zoudt doen varen! En daarom zou ik de ma chinist willen verzoeken zich wegr naar de machinekamer te begeven en hij zal wel zo verstandig zijn dat te doen, omdat hy weet, dat lk anders Op een andere manier zou moeten In grijpen!" „Maarmaardat gaat te ver!" riep Kappie woedend. „Ik heb het hier te zeggen! Dit is myn schip!" „Het is uw schip!" zei de vreemde ling glimlachend. „Maar nu staat het ten mijne dienste. Later zult U dit kun nen begrijpen!" En hy draaide de te- legraaf op „volle kracht vooruit!" Elf kinderen aan boord. Vier en veertig personen, meest circuspersoneel, wor den vermist nadat hun schip, de 380 ton metende „Euzke- ra", in de Caraïbische zee door een tropische windhoos werd overvallen. De „Euzke- ra" die 56 opvarenden plus ongeveer- zestig dieren, waar onder leeuwen, tijgers en an dere roofdieren, en een hoe veelheid circusmateriaal aan boord had kapseisde en zonk binnen twee minuten. Het Noorse motorschip „El Caribe" heeft naar het kust- station in Miami geseind, dat het op ongeveer 1200 km. ten Zuiden van Miami een red dingsboot met 12 opvarende van de „Euzkera" heeft opge pikt. De kapitein van het Noorse schip, dat naar Curagao vaart, heeft uit de verklarin gen van de overlevenden een rapport samengesteld, dat hij per radio naar de Ameri kaanse vloot heeft .gezonden, aldus meldt „De Volkskrant". ORKAAN Uit de gegevens is gebleken dat de 45 meter lange „Euzke ra", een motorjacht, dat aan de voormalige president Mc- Kinly heeft toebehoord, het circus Razzore van Mariel op Cuba naar Cartagena in Co lumbia vervoerde. Op onge veer 1200 km. van de Colum- biaanse kust werd het schip gegrepen' door een tropische orkaan. Het schip kapseisde en zonk zo snel, dat er geen tijd was om de drie reddings boten en het vlot uit te zet ten.Alle opvarenden kwamen in het water terecht. Enkele van hen slaagden er later in een reddingsboot vast te grij pen en om te keren. De door de „El Caribe" opgeviste red dingsboot had negen passa giers en drie leden van de bemanning aan boord. De be manning bestond uit elf kop pen. Onder de 45 passagiers bevonden zich elf kinderen en tien vrouwen. De passa giers waren onderdanen van Cuba, Argentinië, Peru, Chili en andere Zuidamerikaanse landen. Het waren acrobaten en circusknechts met hun gezinnen. fluim» T A Romantisch verhaal van H. Morgan 33 ».Niet zo breedvoerig, Phil... we kunnen hier iet tot zons opgang ie Don Quichotterieën aanhoren! Hoe ben je nu hier verzeild geraakt?" ..Ik volgde de auto van Ja ne Grey tot die bodega, wacht te buiten tot zii er weer uit kwam en reed daarna op nieuw achter haar aan. Hier haalde ik haar in en dat zou me waarschijnlijk niet ge lukt zijn, wanneer zii geen Panne hadden gekregenhet scheen, dat er aan de motor Jets nielt in orde wasKort en goed. die Lewis duwde me eenvoudig een revolver onder m'n neus en dwong me mijn wagen aan hem af te staan. Ze gingen er ijskoud mee van door en lieten mii met dit wrak zitten!" „Die straf is nog veel te ge- rmg voor je opdringerigheid, Phil! Eigenlijk moesten wii Je nu ook maar laten zitten, lan kan je zelf zien, hoe je verder komt!' .„Om hemelswil, doe dat niet, Rob by l" jammerde Phi lemon Moundsight. „Stel je voor, dat ik hier overvallen word. of „Wij moeten verder, Wal ter!" sneed Brown de dikke Moundsight het woord af- WÜ zullen deze wagen op sleeptouw nemen. In Colby kunnen we hem dan Jane Grey weer ter beschikking stellen." „O.K.! Heb je een ketting?" „Alles bii de hand!" „Phil jij blijft achter het stuur van deze wagen zitten». Wees bly, dat mister Brown een weker hart heeft dan ik!" Vijf minuten later zette de stoet zich in beweging. Te gen Zeven uur in de ochtend bereikte ze ColbV en stopten voor Hotel Splendid- Brown wisselde een paar woorden met de, portier, maar tijdens dit korte onderhoud werd zijn gezicht steeds lan ger en ongeduldiger. Plotse ling keerde hij zich om en liep terug naar de wagen, waarin Robby env Moundsight zolang gewacht hadden. „Nu zitten we lelijk vast, Walter!" bromde hij ontmoe digd- „Het tweetal is een pur geleden hier aangekomen, heeft mister Moundsight's auto in de garage van het hotel ondergebracht, waar hij tar beschikking staat van de rechtmatige eigenaar en moet daarop per trein zijn doorgereisd-!" Walter sprong geërgerd uit de wagen. „Iets dergelijks had ik kun nen verwachten!" zei hij nij dig- „Had ik haar nu maar in die bodega vastgehouden! Wat moeten we nu beginnen? Brown haalde zijn schou ders op- „Zoeken!" „En wat doen we met dat vehikel van mij?" verstoutte Moundsight zich schuchter te vragen. „Steek het op je hoed!" snauwde Robby hem toe- „Dat lijkt me wat omslach tig" zei Brown, sarcastisch. „Het dunkt me beter, dat we hem hier ergens stallen. Ik ken de firma in Hollywood, waarvan hii afkomstig is- De heren zullen blij zijn, als ze hem terugkrijgen.en zelfs met een defecte motor! Ik zal hen van een en ander in kennis stellen." „Maar waar kunnen ze nu heen zijn gegaan?" Robby Walter beet geërgerd op zijn onderlip en keek om zich heen, alsof de gezochten zich ergens in de buurt schuil moesten houden- „Ik denk, er niet aan hier te blijven!" „Je bent toch niet van plan op goed geluk heel Amerika door te toeren? veronderstel de de detective. „Dan zul je je alleen moeten amuseren- Hier kunnen we tenminste voor lopig even uitrusten en eens zakelijk overleggen, wat ons te doen staat. In het wilde weg te gaan zoeken, heeft geen zin- Kom mee!" Robby moest erkennen, dat Brown gelijk had en volgde hem in de hall van het ho tel- Philemon Moundsight slofte triest achter hen aan- Robby Walter slaakte een diepe zucht en schreef daar na de slotzin voor zijn arti kel in de „Herald": (Wordt vervolgd.) De radio-reportage uit de Nieuwe kerk. Naar aanleiding van de crltiek, die van verschillende zijden gele verd is op de radio-reportage over de inhuldigingsplechtigheid in de Nieüwe kerk të Amsterdam, deelt de Regeringsvoorlichtingsdienst het volgende mede: Bij de vaststelling van de ver moedelijke duur der plechtigheid was men er van uitgegaan, dat de eedsaflegging, resp. de plechtige verklaring van dc leden der Staten- Generaal meer tijd in beslag zou nemen dan in werkelijkheid het geval bleek te zijn. Dienovereen komstig was ook het gehele uit zendingsplan opgesteld en waren maatregelen getroffen om te voor komen, dat de aandacht van de luisteraars zou verslappen ten ge volge van de te verwachten lange duur van de aflegging van eed of belofte, waardoor mogelijk afbreuk zou zijn gedaan aan het plechtige karakter van de inhuldiging, voor zover deze door de radio-ontvang toestellen kon worden gevolgd. Toen tijdens de plechtigheid bleek, dat de genomen maatrege len niet in practijk behoefden te worden gebracht, was het in het samenspel tussen radio-verslagge ver en radio-staf in de Nieuwe Kerk welhaast ondoenlijk wijzi ging-te brengen in het tevoren op gestelde plan. Het zou dan ook on billijk zijn de Nederlandse Radio Unie in dit opzicht een foutieve op vatting van haar taak te verwij ten. Gepensionneerde militairen in nood. In het gebouw „Amicitia" te 's- Gravenhage werd Woensdag de twintigste algemene vergadering van de Algemene Militaire Pen- sioenbond geopend. Ruim 80 afde lingen hebben afgevaardigden ge zonden naar deze vergadering, die ook werd bijgewoond door ver tegenwoordigers van zeven samen werkende bonden en van de mi nister van oorlog en van marine a.i. De algemene voorzitter, de heer W. Klooster, zeide in zijn openings woord verontwaardigd te zijn, dat er nog steeds geen enkele maatre gel tot uitvoering is gekomen als een redelijke tegemoetkoming in de stijgende noodtoestand van ge- pensionneerden van de land- en zeemacht en de overzeese gebieds delen. Reeds meer dan twee jaar geleden werd officieel beloofd, al dus spr.. dat de pensioenen zoveel mogelijk aan de prijsstijging aan gepast zouden worden. Dit is nog steeds niet gebeurd. De heer Kloos ter verklaarde echter dat de ruim 7500 leden van de A.M.P., vier maal zoveel als vóór de oorlog in samenwerking met een zevental andere burger- en militaire pen sioenbonden een niet meer te ne geren groep van 60.000 gepension- neerden vormen, die met alle wet tige middelen zullen strijden voor de inwilliging van hun verlangens. Enkele daarvan werden door Bpr. naar voren gebracht, o.m. uitkering van een tegemoetkoming over 1948, het verzekeren van een menswaar dig bestaan, dat de oud-gepension- neerden ruim 25 Jaar onthouden la en aanspraak op pensioen vMC weduwen van vóór 1909. De voorzitter betreurde het ten zeerste, dat het wetsontwerp tot verhoging van pensioenen met een toeslag voorlopig van de agenda der Tweede Kamer was afgevoerd. Hij deed een dringend beroep op de regering en de leden der Twee de Kamer om met de grootste spoed een voorschot te doen ver strekken, waardoor althans eniger mate aan de grote nood der ge- pensionneerden kan worden tege moet gekomen. Met luid applaus werd door de vergadering de verklaring begroet van de heer P. P. Kuntze, hoofd van de afdeling pensioenen van 't ministerie van oorlog, dat men op het ministerie van oorlog spoed zou betrachten bij de behandeling van de pensioenkwestie. Miniatuur- straalvliegtuig. Voor de eerste maal is 'n verkleind model van een straalvliegtuig te Kopenha gen opgestegen. Het toestelletje, dat iets meer dan 50 centimeter lang is, wordt met een fietspomp voortbewogen. Electrische zuilen veroor zaken de benzineontste king. Het miniatuurvllegtulg, waarvan 't geronk tot op 2 km kan worden gehoord, bereikt een uursnelheid van 170 km en wordt met behulp van touwen in kringvlucht gehouden. Het toestel kan 2 minuten in de lucht blijven. Economische conferentie te Brussel. Begin 1949 zal in Brussel een Europese economische conferentie worden gehouden. In October zal reeds met de voorbereiding worden begon nen. Eerste resultaten zeggen weinig. Ie KLASSE: Arnemuiden begon best tegen Colijnspl. Boys met een uitslag (61), welke de verwachtingen overtrof. Ook Kloetinge deed het niet minder goed door in 's Hr. Hendrikskinderen een 05 buit weg te halen. Nieuwdorp schijnt 'n woordje te gaan meespreken, hield de maidenspeech in Krabbendijke (13). Mocht Wemeldinge de kracht van vorig jaar behouden hebben, dan is Rilland's prestatie prima en een aanwijzing voor de kampioensstrijd (30). 2e KLASSE: A:Kapelle en Kats produceerden tezamen negen doelpunten, een prestatie op zichzelf, maar Kapel- Ie maakte er juist het oneven goaltje van (54). Kattendijke liet zich thuis door Krabbendyke II kloppen (15), hetgeen geen schande is, want Krabbendijke II is niet de eerste de beste. Wol- faartsdijk belooft in deze klasse wel een rol te zullen gaan spelen. Rilland Bath II werd gekraakt (4 0). En tenslotte was de degradant Yerseke III toch in staat om tegen Col. Boys II een goed figuur te maken. (14). B: Op Walcheren werd ook weer eens. na verschillende stille jaren, de bal in de Zaterdagcompetitie aan het rollen gebracht. Veere en Koudekerke openden de rij, waar bij Veere de sterkste bleek, zij het na veel inspanning en veel doel punten. (5—4). Kloetinge II—Wol- faartsdijk II 5—3. C: Nieuwland. nu ingedeeld in de zwakste afdeling, kon zelfs de Arnemuiden reserves nog niet aan (04) en ook De Bevelanders ble ken niet in staat Nieuwdorp II er onder te houden 52). Koudeker ke HDomburg HI 11. ZONDAG-COMPETITIE. Ie KLASSE: A: Eede, pas toegetreden, mag het in de eerste klasse proberen en het was aan Lewedorpse Boys. pas gepromoveerd, als spar ring partner op te treden. De Boys maakten de goals en wonnen dus. (02). D.S.W. begon met verstek te laten gaan in Domburg. Groede moest alle zeilen bijzetten om Zuld- zande de baas te blijven (45) en Sluis haalde uit Schoondijke een zeer magere overwinning (1—2). B: Vogelwaarde overvleugelde P. S.K. zonder moeite (41), hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat P.S. K. niet aan de verwachtingen gaat beantwoorden. Hansw. Boys liep vlot van stapel tegen Volharding '32 (5—3) en Luctor verwees Schelde- boys naar de kelder met onrustba rende- cijfers (I—10). C Dreischor had met' Burgh II geen last (6—2) en Zonnemaire be gon met een protest tegen Schou wen, zodat hier nog puntenwisse- ling kan inzitten (2—2. Het nieuwe begin tegen S.V.O.W.K. was voor Renesse niet kwaad, maar. de ne derlaag was ook niet ontmoedi gend (>-1). RES. le KLASSE A: Roburll—Yereeke II 4—2; Bier vliet II—Vlissingen III 0—5. RES. Ie. KLASSE B: Aardenbufg IITemeuzen III 4—4; Sluiskil IIIJzendijke II 1— I; Hoofdplaat IIHulst II 42; Oostburg II—Corn. Boys II 14. Brieven voor de jongens In Indië. VERLAAGD TARIEF ALLEEN VOOR LUCHTSPOSTBLADEN. Tengevolge van het steeds toene mend postverkeer tussen familie- bétrekkingen in Nederland met militairen in Indië. waardoor het aantal brieven naar hen verzon den thans ongeveer 600.000 stuks per week bedraagt met een ge wicht van meer dan 6000 kg., onge acht de 39.000 dagbladen tot een ge wicht van 1400 kg., die eveneens per luchtpost worden verzonden, is het noodzakelijk geworden uit te zien naar maatregelen van bezuini ging, zo deelt het ministerie van oorlog mede. Deze kan uiteraard niet gezocht worden in een be perking van het aantal brieven, dat verzonden mag worden. Wel is het echter mogelijk het gewicht te be perken. Brieven thans naar Indië gezonden wégen gemiddeld per stuk 10 11 gram. Luchtpostblad weegt slechts 4.7 gram. Werden al le brieven op iuchtspostbladen ge schreven, dan zou het aantal te verzenden kilogrammen post tot bijna de helft worden terugge bracht. wat een besparing van ruim f 2.000.000.per jjaar zou be tekenen. Dit deed de minister van oorlog en marine a.i. na overleg met zijn ambtgenoot van overzeese gebieds delen besluiten, dat met ingang van 1 October a.s. het luchtpostverkeer van Nederlandse burgers met mi litairen in Ipdië tegen verlaagd ta rief uitsluitend gebruik mag wor den gemaakt van luchtpostbladen. Zodra de oude postbladen zijn verbruikt zullen nieuwe verkrijg baar worden gesteld met groter oppervlak om te beschrijven. TWEEDE KLASSE: A: De Zeeuwen III—Hansw. B. II 7—0; Goes III—Middelburg HI 0 1; Kwadendamme I—Patrijzen II 3—0; Volharding "32 II—Luctor II 63. B: Vogelwaarde II—P.S.K. H 2— 2; Temeuzen IVRapenburg II 0 3; Axel IIIGraauw I 23; Com. Boys IH—Rla W II 5—1. C: Dreischor nBurgh III 13O;- Schouwen IZonnemaire H 11; Zierikzee iyRenesse II 60. DERDE KLASSE: A: Middelburg IV—Goes IV 3—1; Zeelandia III—E.M.M. III 0-8; Kwadendamme H—Patrijzen III 4 4; Domburg IVlissingen V 40. B: Groede IIAardenburg II 5 1; Retranchement IE.M.M. IV 1— 1; Oostburg IIIBreskens III 24; D.S.W. n—Middelburg V 5-4; Sluis II—Schoondijke II 2—1. C: P.S.K. III—Sluiskil III 1—5; Hulst IIIHontenisse III 23; Hulst IVRapenburg III 05; Steen IHGraauw III 150; Graauw IIKrulningen II 2-r-4. JUNIORES. Afdeling A (1517 jaar). Groep I:'Vlissingen—RCS 2—5; Walcheren I—Breskens I 1—1; Oostburg—Kou dekerke 5—1. Groep II: Rilland Bath—Kapelle I2; GoesMiddelburg II 32; De Zeeuwen II—Krabbendijke 21.» Afdeling B (1214 Jaar). Groep I: RCS I—Vlissingen I 1—4; Wal cheren IGoes, Goes niet opge komen. Groep IH: RCS n—Vlissingen Hl l—l; Groep IV: Com. Boys—Temeu zen 3—0. Vlissingen GOED AFGELOPEN. Maandagmiddag viel te Vlis singen de 32-jarige v. d. B„ die werkzaam was bij „De Schelde", door een glazen dak. Van 8 meter hoogte kwam hij op de grond terecht. Hij werd onmiddellijk naar het zieken huis vervoerd, waar na onder zoek bleek dat hij wonder bo ven wonder slechts enkele lich te kneuzingen opgelopen had, zodat hij spoedig weer huis waarts kon keren. BRANDWEER WAS PARAAT. Dinsdagavond om kwart voor 8 belde de bode van het Vlissingse Stadhuis de brandweer op met de jobstijding „De zolder brandt". On middellijk werd uitgerukt met drie spulten en een ladderwagen en slechts enkele minuten na het alarm was men op de plaats van de brand, waar echter geen vonkje was te bespeuren. Het betrof hier namelijk een oefening, die volko men slaagde. DE UNAC-PRIJSVRAAG. Het Nederlands comité van de Unac heeft kort geleden een ra dioprijsvraag uitgeschreven. De namen van de prijswinnaars zijn thans bekend gemaakt. Onder de winnaars van de hoofdprijzen be vindt zich mevr. A. D. Hartjes Nijhmd te Vlissingen. zy kreeg een 2-persoons kano. Middelburg Circus Muilens. Een circus ls pas goed wanneer er veel paardennum. mers in voorkomen. Met deze maatstaf gemeten behoort circus Mullens zeer zeker tot de goede soort. Paarden vor men hier de hoofdschotel van het programma. Dat wil niet zeggen, dat er verder niets te zien valt, integen deel, ook het overige pro- grammadeel is de moeite waard. De paardendressuur evenwel ls het meest attrac tieve van het jubileum-pro gramma 1948 van dit Neder landse circus. Het was daar om jammer, dat er Dinsdag maar een matig aantal be zoekers was om de presta ties van de familie Mullens gade te slaan. Het ls altijd weer een prachtig gezicht de fraaie rasdieren door de pis te te zien galopperen. Voor al mej. José Mullens en de nog jonge Henri en Willie Mullens gaven enige bijzon der goede staaltjes van paar dendressuur en -acrobatiek. Verder was er aardig variété werk van de Ribarto's en bleek de Oosterse experimen tenshow van directeur Jos. Mullens verrassende ontkno pingen te bieden. Toegangsweg industrie terrein wordt aangelegd. Het heeft wel lang geduurd, maar tenslotte kreeg het ge meentebestuur van Middel burg toch toestemming uit Den Haag om noodzalteiyke openbare werken uit te voe ren. Een van de voornaamste is wel de aanleg van de toe gangsweg tot net industrie terrein, waaraan thans druk gewerkt wordt. Langzaam maar zeker groeit een brede weg, die het terrein van de Nieuwlandse weg af gemak kelijk toegankelijk maakt. Terzelfder tyd wordt riolering gelegd en een transformator- huisje gebouwd. De aanleg van de spoorbaan op het in dustrieterrein zal spoedig vol gen. Het haventje met de twee door de Coöperatieve Landbouwvereniging „Eiland Walcheren" gebouwde aan legsteigers is gereed. Het gehele achterste ge deelte van het terrein is nog beschikbaar voor nieuw te vestigen Industrieën. Op het voorste gedeelte zyn de groenvoederdrogery en de kunstmestloods van „Eiland Walcheren" in vol bedryf. De eerste voorbereidende werk zaamheden voor de bouw van. een grote graanschuur zijn begonnen; in deze loods komt behalve opslagruimte, een thans in de kunstmestloods ondergebrachte schoningsin- richting en eéh graandroge- rlj. Men hoopt deze volgend jaar in bedrijf te kunnen stellen. De firma Polak Zn. zal binnen een jaar, nadat het gehele industrie-terrein kant en klaar is, haar opslagplaats by' de Meelfabriek verplaat sen. Daarna zal de lelijke half verwoeste silo en net daarnaast aanwezige stompje fabrieksschoorsteen woraen gesloopt. Naar alle waar schijnlijkheid zal zich op deze plaats de Houthandel Alberts Co. vestigen. Nieuw- en St. Joosland VERORDENING VOOR NOODSLACHTING. Maandagmiddag kwam de raad van Nieuw- en St. Joosland bijeen. Bij het verslag van de rekening 1947 schoolartsendienst op Walche ren vroeg de heer v. Nimwegen inlichtingen over het ontbreken van een gymnastielokaal by de scholen en vroeg of het niet mo gelijk' was by de begroting 1949 een bedrag uit te trekken voor materiaal daarvoor. Het t.b.c.«-onderzoek zal binnen enkele Jaren landeiyk worden aan gepakt, zodat ook deze gemeente aan de beurt zal komen. Met algemene stemmen werd be sloten een gratificatie van 2 van de wedde tot een maximum van f 50.aan het gemeentepersoneel te verlenen, benevens een restitu tie van 2l/2% over 1948 van de pen sioengrondslag. Er werd een verordening rech ten voor gebruik noodslachtplaat» vastgesteld, hetgeen hierop neer komt, dat voor elke noodslachtinf een recht verschuldigd is van één gulden per dier. benevens bij goed keuring voor menseiyk voedsel bo vendien een recht van twee cent per kilogram geslacht gewicht van het slachtdier, een en ander te be talen door de eigenaren van de in de inrichting ter slachUng aange voerde dieren. Naar aanleiding van een brief van Ged. Staten werd de begro ting 1948 gewijzigd. Bij verdere zaken werd door da heer v. Nimwegen toestemming gevraagd een interpellatie te mo gen houden over de prikkeldraad afrastering, die zich bevind rondom het Kerkplein, hetgeen met 5 te gen 1 stem werd goedgekeurd. Ten slotte diende spreker een motie in, welke door B. en W. in studie zal worden genomen met verzoek om prae-advies, welke eveneens met 5 tegen één stem werd aangenomen. O.* en W.-Souburg ZWEMWEDSTRIJDEN. Te Souburg werd Zaterdagmid dag door de zwemvereniging „Luc tor et Emergo" een zwemwedstryd voor leden georganiseerd. Er be stond hiervoor grote belangstelling en er werden goede tyden ge maakt. Verder waren er wedstrij den voor de schooljeugd. Dc wis selbeker kwam voor dc tweede maal in bezit van dc openbare school. Deze scnool moer nu nog eenmaal de beker winnen, voor zy eigenaresse wordt. Tenslotte werd aan deelnemers en deelneemsters een surprise uit gereikt. Kerknieuws EVANG. LUTH. KERK. Beroepen te Middelburg Vlissingen H. Johannes te Mon nikendamde Rijp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3