NIEUWS UIT ZEELAND Bevin en de Europese samenwerking Vlissingse winkelweek was een succes Politieman was al te ijverig Kruideniers bij minister van den Brink. Stalin „niet thuis". Stakers stookten onrust in Parijs. WALCHEREN Bijzonder Gerechtshof In oorlogstijd heeft dat soms noodlottige gevolgen. Toch werd hij vrijgesproken. Woensdag 7.yn de zittingen van het Byzonder Gerechtshof te Middelburg na anderhalve maand onderbreking, in ver- •>and met de vacantle, hervat. De wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, C. A. Blom- mesteijn te Waarde, maakte zich in de bezettingstyd enige malen buitengewoon verdien- steiyk voor de Duitsers, ook al kwam dit slechts voort uit plichtsgevoel. In Yerseke arresteerde hij op last zekere Hirdes, die door de Duitsers werd gezocht en sloot hem op in een cel van het politiebureau. Later bracht hy de arrestant naar Middel burg, waar hy hem ter be schikking stelde van de S.D. Hirdes werd naar Duitsland gevoerd en overleed in Buchen- walde. Tot op heden weten zijn ouders niet, wat de reden van de arrestatie is geweest. Het vreemde van de zaak was dat als datum van deze aanhouding zwart op wit staat vermeld 11 Qctober 1912. ter- wyi de ouders van Hirdes ver klaarden, dat 13 November 1943 de rampdag in de familie was. Blommesteyn was ook aan wezig by de huiszoeking bij de heer Quant te Goes, die ver dacht werd van illegale werk zaamheid, derhalve gearres teerd werd en naderhand gefu silleerd. De ex-land wachter van Pe- perstraate werd eveneens als getuige gehoord. Merkwaardig was het, dat hy destyds heeft verklaard, dat B. een grote activiteit bij de huiszoeking aan de dag legde cn nu onder ede mededeelde, dat dit niet het geval was. Enkele getuigen décharge maakten nog melding van il legaal werk door B. De procureur-fiscaal eiste 6 maanden opsluiting, ontzet ting uit de rechten en uit het recht om bij de politie een functie te bekleden voor het leven. De pleiter, mr. van Zinnicq Bergmann, vond de straf te zwaar en vroeg uiterste cle mentie. Het Hof meende echter tot vrijspraak te moeten besluiten. KLEIN VERLAAD. Vele maanden had Leuntje van den Dorpel uit Wemeldin- ge al uitgezeten na de ver oordeling door het Tribunaal en nu moest Jfiy opnieuw op het matje komen. Tegen de N.S.B.-burgemeester van 's H. Arcndskerke en de Landwacht had zg verteld, dat zekere Mulder, met wie zij het slechts kon vinden, onderduikers ver borgen hield. De procureur fiscaal vond het een bedenke- lqk geval en wilde Leuntje een jaar opsluiten. Die dacht aan haar kinderen en barstte in tranen uit. De straf vield meer 2 maan den. S.S.-ERS OP DE LOOP. „Een schoft, te lui om te werken", was de weinig vleiende kwalificatie van L. van de Weele uit 's Heer Abts- kerke, die dienst heeft geno men bij dc Waffen S.S. en thans spoorloos is. De eis luidde 8 jaar. Een Duikboten naar'de West vertrokken. De onderzeeboten O 24 en Zeehond zijn Woensdagmiddag uit Rotterdam vertrokken naar de West, waar zy met de Van Kinsbergen zullen oefenen. Aan boord beivinden zich 2 wetenschappelijke werkers, die met het slingertoestel van {>rof. Venlng Meinesz zeer be- angrijke onderzoekingen zul len doen. (Ingezonden mededeling) Sr gaat niets boven CUSTARD. MAÏZENA (Ingezonden mededeling) Last van zenuwen? Mijn hardt'» Zenuwubletten helpen U er overheen. straf van 5 jaar werd ge vraagd tegen J. Leune uit St. Annaland. eveneens op de loop, die ook bij de Waffen S.S. diende; 3 jaar was de eis tegen M. de Jager uit 's Heer Arendskerke, de derde vrijwil liger. De S.S.-ers kregen resn straffen van 6 jaar, 4 jaar en 1 jaar voorw. met 3 jaar proeftyd. MEDDAGZITTIXG. Een man met een mooie naam (Maurice Desiré Cësar Pharailde Persijn uit Terneu- zen) had zich niet mooi ge dragen: hy vertelde aan de Duitsers, dat inwoners uit Hulst en Koewacht NSB-bil- jetten hadden verwijderd en naar de Engelse zender luis terden. Ook veranderde hy kruizen van zand en bloemen bij een sacramentsprocessie in hakenkruizen. Hij had nooit een beroep gehad, maar was toch lid van het N.A.F. De eis luidde 9 jaar met af trek; het vonnis 4 jaar met aftrek sedert 15 Mei 1945 Zes gaar met aftrek sedert 25 Mei 1945 was weggelegd voor A. F. Simpelaar uit Oostburg die deelnam aan razzia's op onderduikers -en die voor verraad niet terug deinsde. Eis: 8 jaar met af trek. Hulpvaardige conductrice werd beloond. Twee Nederlanders, die een reis naar Enge land maakten, bleken in een autobus in Gold- thorpe moeilijkheden te hebben met het Engelse muntstelsel. De conduc trice, mrs Ann. Ccick, kwam beide Nederlan ders te hulp. zy maak te hen wegwijs cn ver telde alles over de in deling van het Engelse muntselsel, dat van het onze heel wat afwijkt* De Nederlanders keerden naar ons land terug, maar zy vergaten de beleefde bus-conduc trice niet, zo weet de „News Chronicle" te melden. Zij nodigden de bus-conductrice, haar man en haar beide kin deren uit 'op hun kosten een vacantie in 's Gra- venhage door te bren gen. NIEUWE BONNEN Geldig van 18 September t.m. 9 October. Mees: 204, 206 Vlees 100 gr.; 205 Vlees 300 gram. Geldig voor het tydvak van 18 September t.m. 2 Oct. Tabaks- en Versnaperings- kaarten. Tabak: 103, 107 Tabak, 2 rts. sigaretten of kerftabak. De niet aangewezen bonnen van strook 1 kunnen worden vernietigd. VOORLOPIG NOG GEEN OPTIMISME. Eden pleit voor de plannen van Churchill. In het Engelse Lagerhuis heeft de minister van buiten landse zaken Bevin gisteren een belangrijke verklaring af gelegd toen hg zeide, weinig vertrouwen te hebben in de plannen voor een Europese unie. Ik wil niemand een koud stortbad bezorgen, zo zeide Bevin, maar de verschillende plannen kunnen een behoorlijk onderzoek niet doorstaan. Zij komen allemaal neer op prijs geven van de zelfstandigheid en daar voelt niemand iets voor. Wel verklaarde Bevin het nut van samenwerking zeer goed in te zien* omdat het de enige manier is om een zeker evenwicht te scheppen in de wereld, waar op het ogenblik Amerika en Rusland. Volgens de „Washington Post" hebben „betrouwbare onderzoekingen van het mini sterie van buitenlandse zaken naar de openbare mening, die met zorg getoetst en her- toest zijn", uitgewezen, dat 82 van de Amerikaanse be volking bereid is „de ellende van een nieuwe oorlog tege moet te zien, liever dan ver dere Sowjet-Russische koeiene- ring te verdragen". Meer dan 60 wilde de krasse maatregfel toepassen, de blokkade te verbreken door een gewapend convooi naar Berlijn te zenden. Amerikaans koopvaardij schip beschoten. Het ministerie van buiten landse zaken der V.S. heeft bericht ontvangen, dat op 13 Sept. het Amerikaanse koop vaardijschip Moses Brown van de Oost-Siberische kust uit beschoten is. Nederlandse zenders worden storingvrij. MAAK PAS IN MAAKT 1950 De Europese radioconferen tie te Elseneur in Denemarken is geëindigd. Zij is 25 Juni begonnen en had tot doel de huidige chaotische toestand te verbeteren door herverde ling van de golflengten van alle Europese zenders. Aan bijna alle behoeften der 32 landen kon worden voldaan en wat Nederland betreft zul len de luisteraars met genoe gen vernemen, dat voor Hilver sum I de 'golflengte 746 kes (ongeveer 402 meter) kon worden verkregen en voor Hil versum II de golflengte 1007 kes (ongeveer 298 meter). Hierdoor zal een eind komen aan de storing door andere zenders. Voorts is toegewezen een derde golflengte van 1594 kes (ongeveer 182 meter). Deze golflengte, die ook aan een aantal andere landen is toegewezen, is bestemd voor zwakke zenders. Nederland kreeg het maxi male aantal golflengte, dat onder de huidige omstandig heden kon worden verwacht. Met het oog op het feit, dat bijna alje Europese sta tions hun golflengten moeten wijzigen, hun antennes moeten veranderen of antennes moe ten bybouwen, is bepaald, dat eerst op 15 Maart 1950 alle Europese stations hun nieuwe golflengten in gebruik zullen nemen* Amerika en Rusland al te zeer domineren. Bevin zeide de mening te zijn toegedaan, dat Engeland, alvorens het zich zou aanslui ten bij een unie, het oordeel van de andere landen van het Britse gemenebest zou moeten vragen. In ieder geval zal vol gens hem de vorming van een Verenigde Staten van Europa nog veel tijd in beslag nemen. Eden was de tegenstander van Bevin en verdedigde Chur- chills plannen voor een Euro pese unie. Geen V.N.-supervisie over de koloniën. De zestienlandencommissie der V.N. voor niet-zelf bes tu rende gebieden heeft aan het eind van een zitting van 10 dagen te Genève vier voor stellen der Sovjet-Unie, de supervisie van de V.N. over de 70 koloniën van de we reld uit te breiden, verwor pen. De commissie besloot, dat de voorstellen niet on der haar bevoegdheid vallen. Zij nam een door India ge opperd compromis-voorstel aan. Strijd in Haiderabad. De Indische troepen, die Hai derabad zijn binnengerukt, hebben de laatste dagen flinke vorderingen gemaakt, doch stuiten op toenemende tegen stand. De Indische premier Nehroe heeft verklaard te ho pen, dat de strijd kort zou du ren en verder gezegd, dat de onlusten in Birma en Malakka het bewijs zyn, dat men er goed aan doet in Haiderabad tijdig de rust te herstellen. Vandaag komt de Veilig heidsraad bijeen om uit te ma ken, of de Raad bevoegd is het geschil tussen Haiderabad en India te behandelen. Slaken van het verzet tegen prijsbeheersing. Op verzoek van de minis ter van economische zaken, prof. mr. J. K. M. van den Brink, is het bestuur fan de vakgroep detailhandel in kruidenierswaren, door hem in audiëntie ontvangen. De minister sprak de wens uit, dat het openlijk protest van de kruideniers tegen de prijsbeheersing gestaakt zou worden. Hy gaf te kennen na der kennis te willen maken met de moeilijkheden en de toekomst van het kruideniers, bedrijf. Uitvoerig werd stil ge staan by de vragen, waarom de toevoer van nieuwe ar beidskrachten zo gering is en waarom vele kruidenierszaken te koop worden aangeboden. De minister getuigde zelf van de belangrykheid van een goed functionnerend detail handel-apparaat en toonde zich een voorstander van een zo spoedig mogelijk herstel van een vrije handel. Hy wees daarbij echter tevens op an dere belangen in onze volks huishouding, waarmede even eens rekening dient te worden gehouden. De vakgroep heeft besloten een stichting voor het vak onderwijs in het leven te roe pen, waarvan het Niva-insti- tuut met zijn directeur het centrum zal vormen. Zimmerman krijgt - tien jaar. Het Bijzonder Gerechtshof te Middelburg veroordeelde R. J. Zimmerman tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek wegens verraad en hulpver lening .aan de vyand. De Bijzondere Raad van Cassa tie sprak Woensdagmorgen eeh straf van 10 jaar gevan genisstraf met aftrek uit tegen deze verdachte. Te hoge prijzen, dus hoge boeten. F. J. M. te Hulst moest voor de Tuchtrechter voor de Prijzen te Terneuzen ver schijnen, omdat hij onjuiste prijzen in rekening had ge bracht bij de vervaardiging van costuums en jassen. M. bracht naar voren, dat hy niet goed op de hoogte was van de prijzenbeschikking. „De slechte stoffen houden wy over en de goede worden ver werkt. Daardoor waren de prijzen iets verhoogd.", aldus M., die de laatste jaren door ziekte niet had kunnen wer ken. De Tuchtrechter hield met deze motieven rekening en legde een boete op van 250. Voor een soortgelijk geval had zich H. L. te Oostburg te verantwoorden. L. erken de het feit. De slechte stof fen verkocht hy in zijn win kel, de goede werden ver werkt, zodat de nryzen om hoog gingen. L. Kreeg een boete van 75Ó. P. A. B. te Groede ver kocht cognac en oude jene ver tegen te- hoge prijzen. Bij verstek werd hij daarvoor veroordeeld tot .een boete van 850. Berlijnse crisis duurt yoort. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dart Stalin op het ogenblik zyn jaarlijkse vacantie houdt „op grote afstand van Moskou" en dat hy daarom de Weste lijke vertegenwoordigers deze week niet heeft ontvangen. Berichten, dat hij de verte genwoordigers had „gewei gerd" te ontvangen, warden onjuist genoemd Men wyst er te Londen op, dat de Engelse regering even als de regeringen der andere tonden met de Sow jet-regering onderhandelt en niet met Sta lin persoonlijk.' Er is geën enkele aanwij zing, aldus een correspondent van Reuter^ dat de vergade ring op het Kremlin de weg heeft geopend voor hervatting der besprekingen te Berlijn. Als de onderhandelingen te Moskou deze week definitief zouden mislukken, zo gaat de correspondent voort, kan wor den verwacht dat de Westelij ke mogendheden twee stappen doen: 1. Volledige publicatie van de besprekingen te Mos kou en Berlijn en 2. Een snelle beslissing ne men inzake het al of niet voor de assemblee der V.N. bren gen van de Berlynse kwestie. Politie kreeg ijzeren hekjes j\aar 't hoofd. Tweeduizend arbeiders in de vliegtuigfabrieken, die hoger loon eisen en tegen ontslag protesteren, zijn Woensdag morgen voor het kantoor der fabrieken op een boulevard te Parijs samengeschoold. Toen de politie hen trachtte uiteqp te drijven, rukten zij de ijzeren hekjes om de bomen uit de grond en wierpen deze naar de politie. Vier politiemannen moesten naar een ziekenhuis worden gebi-acht. Nader meldt Reuter, dat tengevolge van stalling bij de Air France Woensdagavond geen vliegtuigen van die maat schappij konden opstijgen en dat men verwacht, dat het ge hele personeel in staking zal gaan Vijfentwintigduizend mijnwerkers in Lotharingen zullen 24 uur staken. Ook de metaalarbeiders in het depar tement Seine zullen een dag staken. Enige honderden mijnwer kers te Bethüne hebben even eens aan de stakingen deelge nomen. In Marseille gaan de transportarbeiders een etmaal in staking. Nader wordt gemeld, dat de optocht der 4000 arbeiders te Tarbes zyn oorzaak vond in de verhoging van. de broodprijs met 45 procent. Bij Renault te Parijs vond de staking van naar schat ting ruim vijftienduizend ar beiders voortgang. Jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn overleden. Dinsdagavond is te s-Gra- venhage in de ouderdom van 72 jaar overleden de heer jhr. mr. dr. E. A. Beresteyn, oud lid van de Tweede Kamer. Be halve de politiek, hebben kunst en wetenschap zyn bijzondere belangstelling* gehad. Hy had in de Tweede Kamer zitting voor de Vrijz. Dem. Bond. De heer P. J. Behrtel en me vrouw J. BehrtelDe Bijl te Dordrecht, hebben in goede ge zondheid hun 65-jarige bruiloft ge vierd. De oudjes zijn 85 en 88 j?"- oud. Gedeputeerde Staten danken personeel ProY. Stoombootdienst. Het college van Ged. Staten heeft Zaterdagmorgen twee le den van het personeel van de Provinciale Stoombootdienst te weten kapitein W. J. Roest en de matroos Klaassen ont vangen en bij monde van de Commissaris d^r Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot dank gezegd voor hun red dingspogingen by het ongeval met de Amerikaanse B 29, erfi- ge weken geleden. Dialect- en volkskunde- onderzoek. Voor een aatal plaatsen in onze omgeving, waar nog steeds geen of niet voldoende medewerking is, zoekt het Dialect- en Volkskunde-bureau Kloveniersburgwal 29 te Am sterdam, medewerkers die be reid zyn de beide vragenlijsten (voor onderzoek van de volks taal en de folklore) in te vul len, die eens per jaar worden uitgezonden. Deze plaatsen zijn: GaDinge, Grijpskei-k, Klevers- kerke, Kortgene, Koudekerke, Meliskerke, Middelburg, Nieuwdorp, Nieuwland, Oost- kapelle, Oostburg, Ritthem, Serooskerke, Vlissingen, West- Souburg, Wissekerke, 't Zand, Gaarne wekken wij onze le zers uit deze plaatsen, die zich in staat achten de lijsten van het bureau in te vuleln op, om op deze wijze dit bij uitstek nationale en voor de wetenschap zo belangrijke werk te steunen. jeugdige ladelichtster Te Vlissingen werd een 13- iarig meisje aangehouden, die uit een winkellade f 35had gestolen. Het meisje was een winkel binnengegaan en had de win kelier wat kartonnen dozen gevraagd om mee te spelen Toen de winkelier zich ver wijderde om het gevraagde te gaan halen, had zii haar kans schoon gezien en /35 uit de lade gehaald. Tien gulden had zii aan haar moeder gegeven met de mededeling, dat zii die gevon den had. De overgebleven 25.verstopte ze thuis als „reserve-snoeppotjë". Het meisje werd door de politie aangehouden op het signale ment, dat door de gedupeerde winkelier was verstrekt. Reisboek van Zeeland verschenen. HET VOORZIET IN EEN BEHOE.TE. Zowel de Provinciale Zeeuwse V.V.V. als plaatselijke V.V.V.'s in de provincie hebben in het verleden folders uitgegeven, die ovet-al in het land op V.V.V.- kantóren en in reisbureaux voor het wegnemen xagen en die op smaakvolle wijze tot een be zoek aan Zeeland noodden. Een aan dë huidige omstandigheden aangepast boekje, dat de toeristi sche mogelijkheden voor alle Zeeuwse gemeenten tezamen weergaf, bestond echter niet. In deze lancune is thans voor zien. De fa. G. W. den Boer te Middelburg heeft een zowel wat uitvoering als wat inhoud be treft zeer verzorgd „Reisboek van Zeeland" in het licht gezon den, dat voor de prijs van f 1. alom verkrijgbaar is. Op 172 pa gina's worden alphabetisch alle gemeenten behandeld op een zo danige wijze, dat de toerist reeds bij voorbaat weet, wat hij kan verwachten. Vermeld staat het aantal inwoners en de opper vlakte, de adressen, waar nade re inlichtingen gaarne worden verstrekt, het kenmerk van de stad of het dorp, de verbindin gen, de gelegenheden, waar lo gies is te krijgen, de middelen van bestaan, de takken van sport, die er beoefend worden, de geschiedenis in vogelvlucht en last but not least de beziens waardigheden. Vijftig meren deels zeer artistieke foto's en een kaartje maken de tekst le vendig. De gids wei-d samenge steld door de Provinciale Zeeuw se V.V.V. Dit „Reisboek van Zeeland" is overigens niet alleen voor de toerist van buiten de provincie van belang. Ook de Zeeuwen zelf Zullen bij lezing hiervan worden opgewekt om gedeelten van gemeenten in hun provin cie, die zij nog niet kennen, te gaan ontdekken. Bovendien is het voor alle belangstellenden in de geschiedenis en de be zienswaardigheden van Zeeland een handig naslagwerkje. Het zal ongetwijfeld in de. reeks van provinciale reisboeken, die thans aan het groeien is, een waardige plaats innemen. De middensluis te Terneuzen. De herstellingswerkzaamheden aan de Middensluiskolk te Ter neuzen zijn nu zover gevorderd, dat deze weer vol water is gezet. Als nu nog de aarden wallen zijn verwijderd en de binnensluisdeu- ren aangehaakt, kan deze kollc weer in gebruik worden genomen. Middelburg" NIEUWE KERK KRIJGT DAKBEDEKKING. Woensdag is een begin ge maakt met het aanbrengen van de dakbedekking op de Nieuwe Kerk te Middelburg. Het aanzicht van het monu mentale kerkgebouw, waar van dc restauratie goede vor deringen maakt, zal hierdoor aanzienlijk verbeteren. Het werk- en opslagterrein achter het Stadhuis is tljans door een hek van de Lange Noordstraat afgescheiden. Woensdag is aldaar een hou ten keet voor de directie van de Stadhuisrestauratie opgetrokken. A.s. Vrijdag zal het Middelburgs Muziekcorps zijn laatste concert op het Molenwater tijdens dit sei zoen geven. Vermoedelijk om deze reden heeft de heer Caro op het programma verscheidene nummers geplaatst, die in meerdere of min dere mate populair zijn, zoals de' Ouvertures ..De barbier van Se- villa" en „Dichter en Landman", de „Feestreien" van Morks' en de Wals uit „een Walsdroom" van O. Strauss. Het programma besluit mét een herinnering aan. de achter ons lig gende strijd om de bevrijding ln de vorm van een mars „Leve de Vrijheid", gecomponeerd door de heer Caro. RIJKSKWEEKSCHOOL. Aan de Rijkskweekschool te Mid delburg zijn Maandag de eerste examens afgelegd door hen, die de één-jarige spoedcursus volgden. Geslaagd zijn: E. S. C. Aerts. Goes, I. D'hont, Groede, C. A. van Leeuwen, Middelburg. J. E. Isaacs. Biggekerke, P. J. M. de Leeuw en W. A. v. d. Linde, beide te Vlis singen. R.H.B.S. MIDDELBURG. Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen is met ingang van 1 Sep tember 1948 aangewezen als onder directeur der R.H.B.S., de heer P. A. ter Weer. Marktberichten VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN". Marktbericht van 13 Sept. Groenten: Stokprincessen 3248; Snijbonen 20—56; Dubb. 20—36; An dijvie 414; Augurken I 662; Postelein 12—24; Prei 18; Uien 57; Spinazie 5—23; Rode kool 6 8: Savoijekool 68, alles per kg.; Bloemkool I A 5660; idem I 21 53; idem II 10—21; idem II 6—14; Platglaskomk. IA 5—8; idem I 4— 7; idem II 45; idem III 45; Na- tuursla I 2—5, alles per stuk; Kro ten 26; Peen 610. beiden per bos; Fruit: Maagdepeer 36—49; Conference 3653; Burré Hardy 34—63; Tr. de Vienne 38; William Duchesse 3640, Bonne Louisse 39 62; Frankenthaler 1.181.36; Me loen suiker 21—32; idem annanas 2563; idem net 2268: Tomaten natuur 18—40, Kasperziken 37—46, Appels: Manks Codlin 2339, Notarisappel 2542, Transp. de Croncels 25—51. Ellison Orange 35 46, Jacq. Lebel 16—30. Laxton Superbe 5457. Appel-val 622. Aardappelen: BI. Eigenheimers 3.30—5.19, Kcopm. Blauwe 5—5.50. O.- en W.-$ouburg BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zyn te Souburg aan de beurt voor het afhalen van bon kaarten de letters K t.m. Z. Arnemuiden BONKAARTEN AFHALEN. Morgen zijn te Arnemuiden aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten de letters G t.m. Z. Zeeuwse boeren en tuinders vierden Woensdag in Heiloo een oogstdankfeest, georganiseerd door de L.T.B., mee gevierd. De dames A. de Feyter^en S. de Feijter, beide te Zaamslag, slaagden voor de acte lager onder wijs. Grafische kunst in de wederopbouwkampen. De Zeeuwse arbeiderskampen worden dezer dagen bezocht door de kunstschilder-graficus Jelle Troelstra, die hier in opdracht van de Centrale Commissie voor cultu reel werk in de arbeiderskampen, met grafische kunst exposeert. Tot nu toe was het werk van beeldende kunstenaars nog niet ln de kampen behandeld en daarom heeft de commissie, na overleg met deskun digen, een prachtige verzameling prenten aangekocht, die uit onge veer 60 stuks etsen, lithografieën, gravures en houtsneden van he dendaagse kunstenaars bestaat. Met deze verzameling maakt Jelle Troelstra sedert Maart de „ronde van Nederland" door de kampen. De tentoonstelling duurt in elk kamp twee dagen. Op de eerste avond geeft de heer Troelstra toe lichting, de tweede avond houdt hij een causerie over het zien en. genieten van schilderkunst, toege licht met lichtbeelden. Aan vijf kunstenaars werd voorts opdracht éegeven om voor de arbeiders vijf prenten te maken, die voor hen tegen kostprijs verkrijgbaar zijn. Verder is aan deze expositie een prijsvraag verbonden. Iedere be zoeker kan namelijk zijn gedach ten over de tentoonstelling schrif telijk aan de heer Troelstra doen toekomen. Voor de beste inzenders zijn prijzen beschikbaar gesteld. Tot nu toe heeft deze expositie bij de bewoners van de kampen veel instemming ondervonden. Ir. C. de Hoogh -f* Te Berïnekom is ten huize van familie in de leeftijd van 54 jaar ovei-leden Ir. C. de Hoogh, sedert begin 1946 di recteur van de dienst Open bare werken Bevelanden te Goes. Opening Openbare Leeszaal Woensdagmiddag vond in een druk bezochte bijeenkomst in het Schuttershof te Goes de officiële opening plaats van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De voorzitter van de vereniging, de heer J. I. Ballego.yen-de Jong sprak een welkomstwoord en schet ste in koi'te bewoordingen het ontstaan der bibliotheek, waarna de burgemeester van Goes. Mr. W. C. ten Kate, de officiële openingsrede hield Vervolgens sorak namens het Provinciaal Bestuur, de heer A- Schout, terwiil ook Jhr. v. Doorn, burgemeester van Kattendiike, namens de Plat telandsgemeenschap in Zuid en Noord-Beveland het woord voerde. De voorzitter van de Open bare Leeszaal te Middelburg, Ds- v. Empel, bood vei-vol- gens ook zijn gelukwensen aan, waarna Mei- Visker, di rectrice van de Goesse Lees zaal nog enige inlichtingen verstrekte. Vervroegdë oesterexport naar Engeland. Reeds eerder maakten wij er melding van dat de oes_- is echter bericht ontvangen, dat Zaterdag a.s. de eerste oesters reeds kunnen worden geëxporteerd. Dit staat onge twijfeld in verband met de voor de oesterverzending gun stige wending in de weers omstandigheden. Want voor de oester-export moet het koel weer- zyn. FEESTFILM IN DE ZIEKENHUIZEN. De directie van het Grand The ater te Goes heeft Dinsdag de feestfilms gedraaid in het Gasthuis en St. Johanna. Dat de patiënten meer dan dankbaar waren voor deze verrassing behoeft nauwelijks gezegd. Duizenden namen aan de wedstrijden deel. Ondanks het frisse najaarsweer waren vele Vlissingers- Woensdagavond rond de muziektent op het BellamyparK samengedromd. De meesten stonden er met een kloppend hart: Het winkelweekcomité maakte nl. de uitslagen van de verschillende wedstrijden bekend. Velen waren in de afge lopen week met papier en potlood langs de etalages ge trokken, zij hadden gepuzzeld, en gepeinsd, bonnen ge plakt en schoenen versleten op weg naar de inleveringsbus bij het Verkeershuis De prijsuitreiking. De voorzitter van het win kelweekcomité, de heer P. Labruyère, sprak een wel komstwoord. „De winxelweek is volkomen geslaagd", aldus de heer Labruyère, „duizen den en nog- eens duizenden op lossingen zijn binnengekomen niet. alleen uit Vlissingen. Er kwamen oplossingen binnen uit Zeeuwsch-Vlaanderen, van de Bevelanden, tot zelfs uit Gx-oningen toe. Het bleek een goede gedachte te zyn ge weest de winkelweek te com bineren met de feestelijkhe den". Spr. dankte de velen die aan de totstandkoming vdn de week hadden bijgedragen, DE SPANNING STEEG. Inmiddels steeg by het pu bliek de spanning. Het comi té evenwel wist "deze spanning nog op te voeren. Na het wel komstwoord van de heer La bruyère speelde „Ons Genoe gen" vrolijke muziek. Voor de tent werd er ongeduldig ge trappeld, want -T- daar ging het toch maar om men wilde weten wie met de vijf honderd gulden naar huis zou gaan. Men zag aan veler ge zichten, dat zij in verbeelding reeds aan het kopen waren geslageneen nieuwe lamp voor de huiskamereen step voor Jopie en een pop voor RietjeHet grote mo ment kwam nader. De heer Labruyère besteeg ten tweede male het- spreekgestoelte: de namen van de winnaars der kleine premies klonken over het Bellamypark. Eindelijk kwamen de laatste ronden aan de beurt. De prijswinnaars za ten overal tussen het publiek, tot zelfs onder de leden van „Ons Genoegen". De premies werden hoger en hogervijf >en twintig vijftighonderd het werd stil op het Bellamy park. Men hoorde alleen het la\Vaai van de jongens van de Zeevaartschool, bezig met de ontgroening van de eerste.. jaars. Vijfhonderd gulden... de heer Labruyèi'e zwaaide met een verzegelde enveloppehet hoogtepunt was er. Een auto kwam aanrijden: de pryswin- nares! Het was mevr. W. C. Flipse, Steenhuisstraat no. 2, Vlissingen, die speciaal met een taxi was gehaald. De heer Labruyère felici teerde haar namens het win kelweekcomité en het publiek onderstreepte dit met een har telijk applaus. GROOT SUCCES. De winkelweek is weer ten einde. Zy is een groot succes geworden. Het bewijs is gele verd dat er onder de Vlissing se middenstand initiatief leeft en dat men hier wat tot stand kan brengen. Dat het publiek dit weet te waarderen is on- dttbbelzinnig bewezen door de grote deelname aan de wed strijden*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2