Plannen tot afsluiting van het Haringvliet NIEUWS UIT ZEELAND Walcherse melkschaap wordt verbeterd Franse landbouwers bezoeken Zeeland r~ Amerikaanse Ambassadeur in Zeeland s. Vrij vervoer op de Westerschelde te duur Walcheren. Record omzet van Walcherse veiling. Men wil ook Hollandse IJssel en Brlelse Maas afdammen. Omvangrijke sluizenbouw noodzakelijk. Er bestaan plannen om de Hollandse IJsel t»y Krimpen a. d. IJsel af te dammen. Het zoet waterreservoir, wat daar door zal ontstaan, zul water gaan leveren aan Delfland en Schieland. Ook de Brlelse Maas wordt afgedamd. Vérder overweegt men do afsluiting van het Haringvliet. Hiervoor zullen talrijke sluizen gebouwd moeten worden. Dit werd Maandag medege deeld door de hoofd in genieur- directeur van de Rijkswater staat ir. J. W. de Vries, tij- dens een vergadering van de Nederlandse vereniging voor landaanwinning. Hy deed aller eerst mededelingen over de In poldering van de Biesbosch, waaraan reeds is begonnen. De stryd tegen de storm vloed, die jaarlijks nog grote stukken cultuurgrond, onder water zet, wordt met' kracht gevoerd. De stormvloedcom missie bepleit stopzetting van het uitdiepen van riviermon den. Dordrecht voelt weinig voor de bouw van sluizen in ver band met de afdamming der bovengenoemde rivieren; men vreest, dat de open haven hiervan nadeel zal ondervinden. Door deze moeilijkheid kan het zg. vtjf-eilanden-plan nog niet verwezenlijkt worden en heeft men zich voorlopig moeten be perken tot het twee-eilanden plan (Roozenburg en Voome- Putten). Rotterdam zal een in dustriehaven krijgen achter een sluis. DaaTby zal rekening worden gehouden met de mo gelijkheid, dat ook de Oude Maas afgedamd zal worden. Verboden artikel 1 Een uitgeversmaat schappij te 's Gravenha- ge stuurde onlangs een kist gevuld met boeken naar Indonesië. Deze boeken waren deeltjes van de serie „Brandende Kaarsen". Een dezer dagen echter, aldus het Nieuwsblad voor de Boekhaftdel, kwam de kist terug. Uit begelei dend schrijven bleek dat de boeken niet móchten worden ingevoerd, want „wegens brandgevaar", mogen geen brandende kaarsen naar Indië wor den verzonden.. Te Breda werd in 'n bonds vergadering en een postzegel tentoonstelling het 40-jarig bestaan van de Ned. Bond van Verenigingen van Postzegel verzamelaars herdacht. Intocht van Koningin Juliana in Den Haag. Voor de intocht van H.M. Koningin Juliana in Den Haag en haar verblijf aldaar van 18 tot 22 September is een uit voerig feestprogramma opge maakt. Zaterdagmiddag te drie uur arriveert het koninklijk gezin bij het viaduct ^ian de Laan van N.O. Indië, vanwaar de tocht In de crème calèche wordt voortgezet. De tocht gaat dan naar het paleis aan het Noordeinde, waar een grote bloemenhulde Is georganiseerd. Bloemen, die in de stoet worden meegedra gen zullen in de vorm van een mozaïek (met kroon-motief) worden neergelegd. Als de mozaïek voltooid is, zal een zanghulde aanvangen. Des avonds te half negen maakt de koninklijke familte een rijtoer door Den Haag. Dinsdag 21 Sept. begeeft de Koningin zich naar de Ridder zaal voor do plechtige opening van de zitting der Staten-Ge- neraal. Om kwart voor vijf daarna zal de Koninklijke familie een rijtoer maken. Dinsdagavond wordt te Scheveningcn een groot ha- venfcest georganiseerd, waar aan de Koninklijke familie een bezoek zal brengen. Op Woensdag 22 Sept. is er des middags een galavoorstel ling van het openluchtspel „Wy herdenken" en om half zeven volgt in het Kurhaus een galadiner, aangeboden door het Haagse gemeentebe stuur. Tot slof is er een gala bal. Generaal Crerar te Bergen op 2?oom. Het laatste bezoek van Generaal Crerar In ons land gold do Cana dese begraafplaats to Bergen op Zoom. Maandag om even over half twaalf arriveerde Generaal Crerar met zijn gevolg aan de Canadese begraafplaats, waar hij door het Gemeentebestuur van Bergen op Zoom cn het Oorlogsschadc-comitê werd ontvangen. Generaal Crerar legde een krans afin de voet van het monument, waarna hij de goed verzorgde begraafplaats inspecteer de. De burgemeester van Bergen op Zoom bood Generaal Crerar *n Delfts-blauw bord aan, als herin nering aan de bevrijding van Ber gen op Zoom. Het ligt In de bedoe ling van Generaal Crerar, om, al vorens naar Canada terug te ke ren, ook de oorlogsgravcn In Nor- mandië te bezoeken. Protest tegen verhoging van witfebroodprijs. De bond van land- en zui- velarbeiders heeft zich ln brieven gericht tot de minis ter van landbouw, visserij en voedselvoorziening en tot de landarbeidersbonden N.C.L.B., St. Deusdedit en A.N.L.B. Hierin worden bezwaren geuit tegen de verhoging van de prijs van het witte brood, waardoor do arbeiders klasse het zwaarst zou wor den getroffen. £>e bond stelt de genoemde landarbeiders bonden voor om gezamenlijk tegen deze prijsverhoging te protesteren. GROTE BEWONDERING VOOR HERSTEL EN WEDEROPBOUW. Ook Marshall-deskundige aanwezig. Maandag is de Amerikaanse ambassadeur te Den Haag, dr. H. B. Baruch, vergezeld van de Chileense gezante, mem Car men Vial de Senorct en do ad viseur voor het Marshall-plan in Nederland, do heer Q. Va lentine cn enkele Nederlandse vrienden,, voor een bezoek aan Zeeland te Middelburg gearrl- veord. „Vrede" zegt Wysjjnsky. Toen de Sowjet-Rus- sische plaatsvervangende minister van buitenland se zaken Andrei Wys- ■jinsky Maandag op het Franse ministerie van buitenlandse zaken arri veerde om de conferen tie bii te wonen over de voormalige Italiaanse ko_ loniën en een verslagge ver hem vroeg wat het zou worden „oorlog of vrede", keek hy eerst verbaasd en antwoordde toen ,yvrede". Zondag hebben 145 Belgen te Willemstad bij con tweetal massa graven hun landgenoten herdacht, die ln 1940 op het Hollands Diep nabU Willemstad het leven lieten toen het «chip. waarmee xU als krijgsgevangenen door do Duitse weermacht werden vervoerd, op "n mijn liep. Honderden Belgen lie ten by deze ramp het leven. Na aankomst voegde zich de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembrpot, bij de hoge gasten, die daarna op het gemeentehuis te Mid delburg werden ontvangen. De loco-burgemeester weth. J. W. Kögeler, vertelde iets over de geschiedenis der hoofd stad, herinnerde aan de ver woestingen en wees op het herstel en dankte voor de vele. Amerikaanse giften aan Wal cheren. Met dankbaarheid maakte spreker gewag van de Marshall-hulp, waardoor veel Nederlandse welvaartsbronnen worden gestimuleerd. Spr. zei- de te hopen, dat ook Middel burg hierin zal delen. De vriendschappelijke gevoelens van de Zeeuwse hoofdstad bracht spr. tot uitdrukking döo_- het aanbieden van de zil veren stadspenning. Dr. -Baruch dankte voor de ontvangst, waarna de Abdijge- Ruil van West-Berlijn tegen Thueringen? Berichten uit Thueringen melden van hardnekkige ge ruchten, dat de provincie, die in 1945 door de Amerikanen aan de Sovjet-Unie werd overgedragen, weer in han den van 't Amerikaans bestuur gegeven zou worden in' ruil voor West-Berlyn. Geallieerde politieke waarj nemers te Berlijn staan ech ter zeer sceptisch tegenover deze geruchten, volgens wel ke in Thueringen .reeds maat regelen zouden worden geno men. Pootaardappel-export bemoeilijkt. Hoge eisen en lage prijzen. (Van onze Haagse redacteur). Hoewel de besprekingen met enkele lanclen nog moe ten beginnen, is nu reeds ge bleken, ilat de voornaamste Landen, die Nederlandse poot- aardappelen importeren, eisen stellen, waaraan ons Land onze telers en handelaren niet kunnen voldoen. Slechts na zeer moeizame onderhan delingen bleelc het mogelijk tot een compromis te ko men, waarbij Nederland een flinke voer moest Laten. Voor zover thans' de con sequenties zijn tc overzien staat wel reeds vast, dat er niet kan worden ontkomen aan een verlaging van de maten en prijzen, wil ons land althans een groot ge deelte van zijn pootgoed kun nen exporteren. Het spreekt vanzelf dat, aangezien ook do telers reeds een gevoelige klap moeten incasseren in de beperkte afzetmogelijkheid van hun pootgoed door de maatverlaging, deze verlaging van do verkoopprijs mede ge vonden moest worden in de handelsmarge. Door het Be stuur van het bedrijfschap is daarom besloten tot verla ging van deze marge. Maar dit was nog niet voldoende. Ook do reeds eerder vastge stelde telersprjjs moest wor den verlaagd. De maatverandering eq prijsverlaging hebben ernsti ge consequenties voor de teelt van pootgoed. Wil Nederland echter zyn exportpositie zo good mogciyk handhaven, dan zal het de concurrentie tagon andere landen het hoofd moeten bieden. In de eerste laats door betere kwaliteit e leveren, maar verder zal het ook met de prijzen van zijn concurrenten terdege re kening moeten houden. bouwen, het stadhuis en de be planting der wallen werden bekeken. De lunch werd gebruikt in het Wooldhuis te Vlissingen en gevolgd door een bezoek aan de N.V. Kon. Mij. De Schelde ONTVANGST TE VLISSINGEN. In het Vlissingse gemeente huis werd dr. Baruch ontvan- fen door loco-burgemeester L. van Oorschot, die de aan dacht vestigde op de vele reeds opgeloste en nog onop geloste na-oorlogsproblemen. Ook deze spreker wees op de betekenis van de Marshall-hulp voor Nederland. Dr. Baruch verklaarde diep onder de indruk te zyn van de moed der Zeeuwen om op te bouwen vat vernield was en prees de liefde der mensen voor hun land. Een volk als dit zal niet verdwijnen, aldus dr. Baruch. Dit is een land, waard om geholpen te worden en om van de hulp het volle pro- .fyt te trekken. Met een op wekking' om onvermoeid voort te arbeiden besloot de ambas sadeur zyn toespraak. De heer Valentine gaf even eens uiting aan zyn bewonde ring voor Nederland en wees erop, dat Nederland, hoewel liet-klein Is, de vierde'staat Ts' op de lijst der hulp ontvangen de mogendheden. In Westkapelle werden be plantingsobjecten, het oorlogs museum en de landingsplaats bezichtigd. De Stichting Nieuw Walcheren fungeerde hier als gastvrouwe en bood een thee aan. Des avonds begaven de hoge gasten zich naar Oostkapelle, waar ten huize van de Com missaris der Koningin gedi neerd werd. Heden wordt, zoals bekend, een bezoek aan Yerseke ge bracht. Congressisten moeten op „Zeeland"-boot logeren. Op Woensdag en Donderdag wordt in de Rivièrahal van de Diergaarde te Rotterdam, het 42ste algemene congres gehou- dr-van de Ned. Stucadoors Patroonsbond. Zeeland zal hier met een 20-tal leden vertegen woordigd zijn. Driehonderd deelnemers aan dit congres zullen, in verband met het tekort aan hotelruim te, logeren op het m.s. „Ko ningin Emma" van de My. „Zeeland", dat in reparatie ligt aan de Lloydkade. Autobusondernemers naar Zeeland. Woensdag a.s. zullen de au tobus-ondernemers uit Lim burg, Ni-Brabant en. Zeeland ter gelegenheid van hun jaar lijkse contactvergadering' een trip door Zeeland maken. Het gezelschap komt te Kruiningen bijeen en bezoekt vervolgens Yerseke. Vandaar ;aat men te Wemeldinge aan loord van de Min. Lely naar Zierikzee om vandaar naar Veere over te steken. Na een rondrit over het eiland wordt te Vlissingen' gedineerd. Donderdag wordt een bezoek gebracht aan de Glasfabriek te Sas van Gent. Na een lunch te Terneuzen vertrekt het ge zelschap weer. BIJZONDER GERECHTSHOF. Op 15 September zal de Kamer voor Zeeland van het Haagse mij zonder Gerechtshof te Middelburg voor de eerste maal na de vacan- weer zitting houden. Er wor den twee verraadzaken behandeld, alsmede twee gevallen van jacht op onderduikers en drie van vrij willige toetreding tot de Waffen 1 SS. Minister overweegt ofschaiiing Naar wij vernemen hééft de Minister van Verkeer en Wa terstaat aan het college van Gedeputeerden in Zeeland ad vies gevraagd over de ophef fing van het vrye vervoer over de Westerschelde tussen Zeeuwsch Vlaanderen en het overig- Zeeland. De mi nister is namelijk van mening, dat de financiële consequenties van dit vr^je vervoer te druk kend zyn. Hij overweegt der halve afschaffing daarvan. Hulster raad schrok van de begroting. De gemeenteraad van Hulst heeft de begroting 1948 behandeld. Voor af hield de heer Loclcefeer een algemene beschouwing, waarin hij tot uiting bracht, dat, hoewel de raad geschrokken was van de be grotingscijfers, hij deze begroting toch in grote trekken zou goed keuren. Bij de behandeling bleek, dat het Gasbedrijf niet rendabel werkt. Besloten werd een nader onderzoek in te stellen. Er was een algemene wens om de salarissen van de amb tenaren te verhogen. Plannen zijn in voorbereiding om de molen op de wallen te restau reren en de openbare begraafplaats in orde te brengen. Ook zullen de wegen verbeterd worden. Oude klokken in ere hersteld. Naar wij vernemen zullen oude klokken, daterende uit het midden van de zeventiende eeuw, welke in het museum te Hulst wa ren opgeborgen, wederom in ere hersteld worden. Een der klokken komt in de toren van het gemeen tehuis te hangen, een andere zal op 's Lands Huys worden aange bracht, terwijl een klein klokj e zal gebruikt worden oni de raadsver gadering te openen. België rookt Nederlandse sigaren. En Belg. tabaksindustrie protesteert. De Belgisch-Luxemburgse fderatie van tabakverwerkende industrieën heeft aan de leden der regering §en schrijven ge zonden, Waarin geprotesteerd wordt'tegen de gevoerde han delspolitiek. Met name wordt er- wat de sigarenindustrie be treft op gewezen, dat Neder land voor de oorlog ongeveer 200.000 sigaren per maand naar België uitvoerde. Hoe wel tussen de vertegenwoordi gers van de Nederlandse en Belgische tabaksnyverheid werd overeengekomen dit aan tal op te voeren tot500.000 en deze overeenkomst ter ken nis werd gebracht van de au toriteiten, die een handêlsac- coord voorbereidden, werd, al dus het protestschryven, in de Nederlands-Belgische handels overeenkomst een hoeveelheid van 48 millioen Nederlandse sigaren opgenomen. - Wat-de kerftabak betreft is de toestand voor België al even ongunstig. Volgens de Bel gisch-Luxemburgse federatie zou Nederland 30 keer zoveel kerftabak naar België uitvoe ren als voor de oorlog, het geen het dubbele is van het geen in het handelsverdrag is voorzien. Nadat nog gewezen is op de Nederlandse prijzen politiek, die het de Belgische sigarenindustrie onmogelijk maakt te .concurreren, dringt do federatie er bij de regering op aan aan deze toestand een einde te maken. Russen vonnisten Beriijners. Vier personen uit het Wes telijke gedeelte van Berlijn, die verleden Dinsdag nabij de Brandenburger Tor door de Sowjetpolitie gearresteerd wa ren, zyn door een Sowjet- rcchtbank veroordeeld tot 25 jaar arbeidskamp. Zy zyn schuldig bevonden aan het aan vallen van Sowjet-burgers en mishandeling van politieman nen uit de Oosteiyke sector. Er zijn woedende protesten in W. Berlijn^ geuit tegen dit vonnis. Belangstelling voo r de mechanisatie. Bewondering yoor Zeeuwse bedrijven. Niet Vrijdag, maar Zater dagmorgen om 11 uur arri veerden in Zierikzee een 40- tal Franse landbouwers welke in Roosendaal werden afge haald door ir. D. W. Stolp, Consulent der 'Z.L.M.. Na zich In Concordia wat opgefrist te hebben, begaven zij zich naar het stad huis, waar ze door wnd. bur gemeester Du Croo in hun eigen taal hartelijk, .welkom geheten werden. 's Middags ging het per autobus van van Oeveren via Brouwershaven naar de Do meinen en het strand, waar slechts enkelen van het zeebad gebruik maakten. Op Wes- te-Schouwen vertoefden men in hotel v. d. Zande. Ook de „Schouwse Boer we'rd door enkelen bezocht. Nadat men de inlagen en het stoomgemaal bezichtigd had, ging het weer terug naar Zierikzee. Zondagmorgen toog men ter kerke en 's avonds werd in Concordia een film gedraaid, die betrek king had op de landbouw. Maandag stond Noord-Beve- land op het programma, dat per veerboot van Jac. Bërre- voets bereikt werd. Om 9 uur des morgens kwam men te Coiynsplaat aan, waar de besturen van de drie ontvangende vereni gingen, namelijk de Coöp. Landbouwver. Noord-Beve land, de kring Noord-Beve land van de Z.L.M., Vereen. Bedrijfsvoorlichting, de be zoekers ontvingen. Allereerst werd het geme chaniseerde landbouwbedrijf van de heer K A. A. Lan- geraad en Zn. te Kamper land bezichtigd. Na een etentje te Wisse- kerke, werd des middags het landbouwbedrijf van de heer I. v. d. Maas te Kats beke ken; Daar hadden de Franse bezoekers speciale belang stelling voor het interieur en de inrichting van de boerde- ry. Nadat nog een bezoek was gebracht aan het fruitteelt- bedrijf van de heer J. A. van Oeveren te Kbrtgene, werden tot slot het magazijn en de graandroger van de Coöp. Noord Beveland be zichtigd. Elf millioen voor kleine zandboeren. Er is een plan gemaakt voor verdeling van de elf millioen guldon, die door de regering ln het vooruitzicht zijn gesteld als compensatie voor de te ge ringe bedryfsuitkomsten in 1948 voor* de kleine bedryven op de zandgronden. Het is do bedoeling, dat het geld be steed zal worden als blijvende verbetering van het kleine be- dryf. De betrokken boer kan over zyn aandeel pas beschik ken, wanneer hij aantoont, dat hy deze gelden productief in zyn bedryf aanwendt. Hout voor Nederland. De E.C.A. heeft Maandag de grootste dagelijkse ïyst van toewijzingen gepubliceerd, die tot dusver voorkwam. Aan Nederland werd een be drag toegewezen van 2.261.107 dollar voor de aankoop van timmerhout en houtzagerijpro ducten,' vaten en ruwe suiker alsmede oceaanvrachten. De coöperatie bood aan de gasten een diner aan in de Stadswijnkelder te Kortgene. Opgetogen keerden de Fran se bezoekers terug naar Schouwen en Duiveland. Dinsdag zijn Zuid-Beveland en Walcheren aan de beurt. Het ligt in de bedoeling, na terugkomst in Zierikzee, naar Bruinisse te rijden, waar aan de bezoekers door de plaatse- lyke mosselhandelaren - een Zeeuwse mosselmaaltyd zal worden aangeboden. Woensdag zullen de gasten een bezoek brengen aan de Coöperatieve Suikerfabriek „Dinteloord" te Stampersgat, welke fabriek te Steenbergen 'n lunch aanbiedt. Ook de Coö peratieve Vlasfabriek te Steen bergen en de Draineerbuizenfa- briek De Leeuw te Halsteren worden bezocht. 's Avonds heeft er te Zierikzee een af scheidsdiner plaats, dat aan geboden wordt door de Coöpe ratieve Aankoopvereniging „Schouwen en Duiveland" g.a en de kring Schouwen en Dui- land der Z.L.M. Donderdag 16 September verlaat het ge zelschap Schouwen en Duive land. Alvorens naar Frankrijk terug te keren zal het gezel schap eerst nog een bezoek j aan de Jaarbeurs en aan Am-1 sterdam brengen. Vlissingen WINKELWEEK. Op Woensdag 15 Sept. zal „Ons Genoegen" van 19 tot 21 uur con certeren in de tent aan het Bella- mypark. Tijdens dit concert, hetwelk wordt aangeboden door de Winkel week-commissie der Vliss. Midden standscentrale en dat het sluitstuk vormt van de door haar georgani seerde Winkelweek, zullen de uit slagen der verschülende attracties en de winnaars der week-premies en die van de hoofdpremie be kend worden gemaakt. VOOR DE JONGENS IN INDIë. Maandagmiddag kwamen, onder presidium van mevr. VleugelFlorusse, in Concor dia een 25-tal dames bijeen, die allen familieleden in In dië hebben. Het doel van de bijeenkomst was te komen tot het organiseren van eni ge avonden in de grote zaal van „Concordia", waarvan de baten geheel ten goede zul len komen aan de Niwin, die op haar beurt weer Kerst pakketten zal zenden aan onze jongens, die zovele dingen moeten ontberen. De commis sie vertrouwt dat velen deze avonden zullen bezoeken en door het kopen van loten, blijk van belangstelling wil len geven voor het mooie werk dat de Niwin verricht. Te zyner tijd zal hekend ge maakt worden, wanneer de avonden precies worden ge houden. Middelburg BUURTFEEST. Ter gelegenheid van de inhuldi ging en jubileumfeesten organi seerde de buurtvereniging Dam poort en omgeving te Middelburg Zaterdag een kinderfeest. In op tocht marcheerden de kinderen met t'anlboers en padvinders voor op naar het speelterrein, waar al lerlei aardige wedstrijden werden gehouden. Het terrein was aardig versierd, terwijl door een luidspre ker vrolijke muziek, weerklonk, 's Avonds konden de ouders tot grote hilariteit van de vele belang stellenden nog eens hun krach ten meten met zaklopen en andere wedstrijden. WEDVLUCHT. De uitslag van de wedvlucht van Neufvllles (B.). afstand 110 km, uit in de postduivenhoudersvereniging „Zeelandia" te Middelburg luidt: le pr. J. Damman, 2e en 8e pr. J. Poelman; 3e en 7e pr. P. van Sab ber,; 4c pr. F. Klaaysen; 5e en 10e pr. J. M. Verstelle; 6e pr. D. M. Klaassen; 9e pr, A. Hooftman. Zaterdag organiseerde* de Vereniging van Postduiven- houders „De Telegraaf" te Middelburg een wedvlucht van Maastricht. Afstand cir ca 163 km. De eerst aanko mende duif had een snelheid van 1076.35 meter per minuut. Uitslag: 1, 5, 12, J. A. Minne- boo; 2, 3, 10, 14, 15, C. Pou- wer; 4 A. v. d. Hoofd. Allén te Vere. 6, 16, M. Warrel Mid delburg; 7 B. Huybregt; 8, P. J. de Rooy; 9, S. Kodde. Al len te Vere; 11 H. A. Polvliet en 17 W Hendriks te Middel burg; 13 A. Steketee Sou burg. Voor hel eersl millioen gulden overschreden. Maandagmiddag ging aan de groenten-, fruit- en eier- veiling te Middelburg de vlag omhoog. De oorzaak hiervan was het verheugende feit, dat de geldelijke omzet van de Coöp. Veilingsveremgïng Wal cheren van begin 1948 tot he den de millioen gulden heeft overschreden, voor het eerst in het 42-jarig bestaan. Vanzelfsprekend ging deze bijzondere gebeurtenis niet on opvallend voorbij. Namens de vereniging sprak de voorzitter, de heer B. Koele, de kopers én het personeel toe. De aanvoer der, die met koop 159 het mil lioen volmaakte, was Gebr. van. 't Westende te Heer-Arends- kerke, de koper de heer C. Maas te Vlissingen. Beiden-'» kregen een vulpen aangeboden, terwijl de overige kopers op een consumptie werden getrac- teerd. De directeur, de heer Kweldam, feliciteerde het be stuur namens de directie én personeel en bood bloemen aan. De heer Jan Leijnse wenste het bestuur namens alle kopers geluk. De heer Maas dankte voor het geschenk en zegde medewerking toe om spoedig het tweede millioen vol te ma ken. Zeker niemand had deze om zet zo "kort na de inundatie verwacht. Wel een bewijs dat telers en bestuur met kracht hebben aangepakt. Van geïnundeerde grond zijn trouwens al pruimen en drui ven aangevoerd, zodat de na tuur zich wel snel heeft her steld. Het behaalde record zou dan ook zeer verheugend zyn voor de telers, ware het niet dat de meesten. voor zeer hoge lasten zitten en nog vele wach tende zijn op de hun toekomen de vergoeding. EXAMEN SCHEEPSWERK. TUIGKUNDIGE. Voor diploma A als Scheeps- werktuigkundlge zijn ge slaagd de heren H. Hillebrand te St. Laurens (met lof), P. Hendrikse te Middelburg (met lof) en S. Kodde te Middel burg, alle leerlingen van de Machinistencursus te .Middel burg. Stamboek voor Zeelan d in het leven geroepen. Werkzaamheden beginnen reeds deze herfst. Om verbastering van het vlees-wol schaap te voorkomen en door juiste selectie het melkschaap te verbeteren, is door het Ryksveeteeltconsu- lentschap voor Zeeland te Mid delburg een afdeling voor het Melkschapen-stamboek in het leven geroepen. Zij zal haar werkzaamheden nog deze herfst beginnen. Het ligt in de bedoeling de melkschapen.. houdèrs op Walcheren te be wegen lid te worden van het stamboek. Vóór de inundatie van Wal cheren was het melkschaap daar inheems. Kwam het vroe ger in veel streken van Ne derland voor, in later tyden is het practisch overal ver dwenen. Alleen bij enkele veehouders in Friesland en op Walcheren kan men het nog aan treffen. In Fx'iesland be staat ook ondanks het ge. ringe aantal eigenaren van melkschapen een stamboek. Op Walcheren hielden de meeste rundveehouders één of twee melkschapen. De melk werd tot zogenaamde natte en soms ook wel tot droge schapenkaas verwerkt. Volgens een heel eenvoudig procédé werd uit de zeer zet te melk een zachte kaas ge maakt, die weliswaar kwalijk riekt, maar op de boterham met wat zout en peper toch lekker smaakt. Dc massa, be staande uit zacht gestremd eiwit met een hoog vetgehal te, is boter en kaas tegelijk: een fris, smakelyk en gezond product. Toen het water over Wal cheren kwam, gingen vele melkschapen verloren. Maar langs de duinranden bleef 'n aantal gespaard, terwijl enke le liefhebbers er eveneens in slaagden dieren te behouden. Het lukte, met hulp van Land- bouwherstel, een behoorlijk aantal uitgezochte exemplaren door de moeilyke tijd van inun datie en weilandherstel heen te helpen. Er bleef dus een redelijke kern over, waarop goed was voort te bouwen. Het Veeteeltconsulentschap heeft er voor gezorgd, dat extra aandacht werd besteed aan omwisseling en het ge bruik van goede rammen. In het thans ingestelde stamboek zullen de voorko mende melkschapen, die be- hoorlyk melk geven, in ruime mate. worden ingeschreven. Door te bevorderen, dat ram men worden aangehouden van de beste exemplaren, misschien ook door eens een melkscha- pen-ram uit Friesland in te voeren, zal getracht worden het zeer sterk verbasterde melkschaap te verbeteren. De geliquideerde vereniging van Zeeuwse Boerenbóterpro- ducenten zonderde haar batig saldo 750.af voor hulp aan de verbetering van het melkschaap. Daardoor zullen de inschrijv'ngskosten en het lidmaatschapsgeld laag kunnen blijven. Twee employés van het Ryksveeteeltconsulentschap zullen deze herfst de houders van melkschapen bezoeken om de aansluiting en inschrij ving voor bereiden. Wanneer er voldoende deelname is, zal uit de leden een commissie voor de-leiding van het Stam boek worden gevormd. Ritthem DE FEESTELIJKHEDEN, Zaterdag werden te Ritthem de feestelykheden gehouden. Om 1 uur opende men het feest, met klokgelui, waarna, leden van O.N.D.A. op de to ren volksliederen speelden. Tengevolge van' een flinke re genbui moest het feest onder broken worden, zodat, pas om kwart sover 2 de feeststoet zich van de school naar het Gemeentehuis begaf, waar de burgemeester' een feestrede hield. Hierna voerden in het wit geklede meisjes een lin- tenspel uit, afgewisseld met zang der schoolkinderen. Nu volgden kinderspelen, alsblok- hardlopen, stoelendans en hin demislopen. Tegelijkertijd wér den ook volksspelen gehouden, waarvan de uitslag der eer ste prijzen was als volgt: ring steken per fiets mej. Jannie Ovaa, stoelendans de dames M. Louwerse en C. v. d. Broecke, kruiwagenrijden de heer P. v. d. Broecke met mej. J. Cevaalde Visser, hinder- nisryden de heren P. en H. Tarvenier, hardlopen de heer P. v. d. Broecke en voor hard rijden evenals de heer P. v. d. Broecke. Om half 8 gaf de muziek vereniging O.N.D.A. een con cert, wat werd afgewisseld met. zang van de plaatselijke zangvereniging. Na een muzi kale wandeling ging men naar het inmiddels ontstoken vreug devuur, dat niettegenstaande de grote vochtigheid, lustig brandde. Ook uit andere ge meenten waren tal van bezoe kers gekomen om mede te ge nieten van dit zeer geslaagde op echt Ritthemse wijze ge vierde feest. Meliskerke BIJZONDERE RAADSZITTING. Ook in Meliskerke kwam de ge meenteraad in bijzondere vergade- - ring bijeen. De burgemeester las de proclamatie van H.M. de Konin gin voor. De raadsleden gingen ac- coord met het zenden van een tele gram van hulde/ Tot waarnemend gemeentesecre taris is benoemd de heer W. H. van der Heyde, ambtenaar ter secre tarie. die in deze zitting de eed aflegde. De voorzitter deelde mee, dat een nieuw meubilair voor de gemeente kamer en het vergaderlokaal is aangekocht, tegen redelijke prijs.' De raad zegde hem hiervoor dank. Marktberichten VEILING WALCHEREN W.A. 10 September. Groenten: Andijvie 410, Stok- irincessen 30—46, Dubbele 20—35, inijbonen 2057, Postelein 17—23, Uien 5—7, Spinazie 621, Rode kooi -n 6—9, Savoyekool 6—10, Bloemkool IA 66—69, id. I 20—60, id. II 8—28, id. III 413, Platglasjtomk. IA 5 10, id. I 4—8, id. II 4—7. id. Ill 4—6, Natuursla I 1.50—6, Peen 6—12, Prei 9—13. s Fruit: Pruimen: Abrikoospruim 2142. Reine Victoria 4761. Druiven: Black Alicante 1.38 1.46. Frankenthaler 1.111.46. Diversen: Meloenen suiker 44 85, id. annanas 15—36, id. Oranje A 47—62, Tomaten kas 18—43. Appels Notarisappels 2440, Gra- vensteiner 28—47. Glorie v.. Hol land 2946, Transp. de Croncels 3132, Manks Codlin 29—39, Jacq. Lebel 26—32. Appels-val 5—20. Peren: Triumph de Vienne 45 ,71, Beurré Hardy 35—66.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2