PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Montgomery ontsteekt bevrijdingsfakkel Cultureel leven in Zeeland BILT „Laat ons standhouden voor vrijheid en recht" Van Portsmouth tot Eindhoven KAARTEN OP TAFEL TE MOSKOU. Troepen van India bezetten Haiderabad Bonnen voor 6 mud kolen aangewezen. De koelhuisbrand in Amsterdams haven DE VOORSPELT 191e Jaargang-No. 215 Dinsdag 14 Sept. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week: 3,75 per kwartaal: franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks 1 ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per êSS3tlkePfJS3«<S /üsemee,; WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro nx^S^OO P.ZU.. Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. G 160. Maandag heeft Montgomery te Portsmouth de bevrij dingsfakkel ontstoken. Ter gelegenheid hiervan verklaar- de de veldmaarschalk, chef van de generale staf van het Britse imperium, dat het dragen van de fakkel van Ports mouth naar Eindhoven een symbool was voor de eenheid tussen België, Engeland Frankrijk en Nederland. Op haar weg door deze gebieden zou. de fakkel de be woners aan de donkere bezettingsjaren en de gehate vijand herinneren, doch ook aan de komst van de bevrijdende le gers. „Het dragen der fakkel is echter meer dan dit, het is een symbolische daad, die het gevoel van saamhorigheid en wederzijds begrip tussen de vier landen levendig zal houden". Hij verklaarde verheugd te zyn, dat Portsmouth gekozen was als beginpunt van de tocht. „Wij zijn er trots op, dat onze strijdende manschap pen deze erkentelijkheid ver diend hebben. Ik zal nooit het welkom vergeten, dat onze legers bij het oprukken na de zware strijd in Normandië te beurt viel. De wilde tonelen van vreugde en geestdrift bij ht binnenrukken van België en later van Nederland, zullen voor de rest van mijn leven In mijn herinnering blijven" Montgomery zeide een goede reden te hebben om zich Eind hoven te herinneren. Hij had zijn hoofdkwartier aldaar ge vestigd en de Engelse Koning had hieraan een bezoek ge bracht. Na de gevechten was er een grote blijvende vriend schap tussen de Britse solda ten en de bevolking ontstaan. De Britse soldaten werden gastvrij in de huizen ontvan gen en hij, Montgomery, achtte zich gelukkig deze herinnering te vernieuwen. In de dagen dat de oorlog ten einde liep kon den wij niet bevroeden, dat wij vier jaar na de gevechten 'in een sfeer van internationale onzekerheid en wantrouwen zouden leven. Laat dit voor ons allen een bittere teleurstelling en een zaak van diepe bezorgdheid zijn". „Laat ons in deze onzekere wereld stand houden voor vrij heid en gerechtigheid. Nooit wensen wij te zien, dat Euro pa weer braak komt té liggen door de vernielingen van een oorlog. Wij moeten één zijn en sterk en besloten tegen agressie te strijden in welke gedaante deze ook moge ver schijnen. Door eenheid en kracht hebben wij in het ver leden de vijand van ons afge schud en zo zal het ook in de toekomst zijn indien wij elkaar standvastig bijstaan Op deze wijze zullen wij, vrij heidslievende landen, een bol werk vormen tegen agressie. Op deze wijze zullen wij 't voor Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken, hebben Engeland, Frankrijk en de V. S. overeenstemming bereikt over de volgende stap, die ge daan zal worden bij de be sprekingen met de Sowjet-Unie over de Berlynse crisis. Naar men. aanneemt zijn reeds instructies gezonden aan de drie Westelijke afgevaar digden te Moskou. De drie Westelijke verte genwoordigers zijn Maandag morgen op de Amerikaanse ambassade te Moskou bijeen geweest om het rapport over de besprekingen van de mi litaire gouverneurs te Berlijn te bespreken, dat Seydoux, diplomatiek adviseur van de Franse militaire gouverneur Koenig, uit Berlijn heeft mee gebracht. Volgens welingelichte Wes terse waarnemers zouden de vertegenwoordigers, zo niet Maandagavond, dan waar schijnlijk Dinsdag een bezoek aan het Kremlin brengen. De drie landen zouden het er eens over zyn geworden, wat gedaan zou moeten wor den in geval van het uitblij ven van een overeenstemming te Moskou. Franse regering zonder geld. Volgens de Franse financiële pers is de Franse schatkist uitgeput. De staat beschikt nog slechts over 30 40 mil liard francs in contanten, ter wijl de staatsuitgaven 100 mil liard francs per maand belo pen. Men wil nu 100 milliard le nen bij de Banque de France en voor 100 millioen nog dit jaar nieuwe belastingen hef fen. ons en onze kinderen mogelijk maken ons te verheugen in de jaren van vrede en groeiende welvaart, die voor ons liggen". Voor het overbrengen van de fakkel naar het continent is een Britse Marinesloep uit gekozen. Het dragen van de bevrijdingsfakkel, dat voor 't eerst in 1946 geschiedde op initiatief van de burgemeesters van Eindhoven en Bajeux, is thans een ieder jaar terugke rende ceremonie geworden. Van Bayeux zal de fakkei door koeriers naar Eindhoven worden gedragen langs dezelf de route waarlangs de gealli eerde legers naar Nederland oprukten. Nazimoeddin opvolger van Djinnah. Volgens kringen, die in nauw contact staan met de re gering van Pakistan, is Cha- waja Nazimoeddin, minister president van Oost-Bengalen, aan koning George IV aanbe volen als opvolger van Djin nah, de Zaterdag overleden gouverneur-generaal van Pa kistan. Moet dr. van Mook aftreden Twee toonaangevende dag bladen in Batavia hebben cri- tiek geleverd op de berichten, volgens welke de Nederlandse regering dr. van Mook mis schien zou verzoeken af te treden. „De Nieuwsgier" schrijft, dat het wegzenden van dr. van Mook thans zou betekenen het wegwerpen van de kans misschien de laat ste kans dat hij zou slagen in Indonesië. Het „Nieuwsblad" meent, dat het verwijderen van de ge zagvoerder in dit uiterst cri- tieke stadium van de reis „niet meer dan partijpolitiek" zou betekenen. DE EERSTE WERELDBURGER. De eerste „Wereldbur- fer" heeft zich Maan- ag van het internatio naal gebied van de V. N. te Parijs aangemeld. Hy zou gastvrijheid genieten in het palais Chaillot, waar hij in het restau rant verbiyf zou hebben gekozen. Het gaat om de Ame rikaan Gerry Davis, die op spectaculaire wyze zyn hoedanigheid van burger der Verenigde Staten heeft prijsgege ven en onlangs zijn pas poort op het Ameri kaanse consulaat te Pa rijs heeft afgegeven, om zich tot „Wereldburger" te proclameren, ten ein de de aandacht van de openbare opinie te vesti gen op ae dringende noodzakelijkheid van een wereldregering. Laatste vorstenstaat in Voor-Indië. Te Delhi is Maandag officieel bekend gemaakt, dat Indi sche troepen de staat Haiderabad om 4 uur plaatselijke tjjd van drie kanten zijn binnengetrokken. Haiderabad is de laatst overgebleven vorstenstaat in Voor-Indië en telt 17 millioen Inwoners., Volgens een com muniqué van de Indische regering is de actie ondernomen omdat de regering van Haiderabad geweigerd heeft de Ra- zakars te ontbinden en de terugkeer van Indische troepen naar Sccoenderabad mogeiyk te maken voor het herstel van orde en zich in de staat. i De Razakakars'zyn militante Mohammedanen. Over hun op treden in de voor 80 procent Hindoese staat en aan de gren zen van het overwegend Hindoese India is door India her haalde malen geklaagd. Nog steeds te weinig anthraciet. Met ingang van 15 Septem ber a.s. worden geldig ver klaard de bonnen 03 en Q4 van de brandstoffenkaart TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht op het kopen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen be voorraden is het noodzakelijk, dat de aangewezen bonnen zo spoedig mogelijk, in ieder ge val vóór 1 October a.s., bij een leverancier worden inge leverd. Er wordt op gewezen, dat het tekort aan anthraciet nog steeds zeer groot is, zodat de verbruikers er genoegen me de zullen moeten namen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten worden geleverd. Hieruit blijkt, dat de in omloop zijnde geruchten over het binnenkort vrij komen van eierkolen en gascokeg on gegrond zyn. Het ligt niet in het voornemen, voor het stook- seizoen 19481949 een verde re bonaanwijzing te doen ge schieden. De brandstoffen- kaart TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden bewaard. Met betrekking tot de brand- stoffenkaarten voor kamerbe woners volgt een nadere pu blicatie. Op 4 October zal de wereld dierendag worden gehouden. De bekende actrice Rika Hop per .is in de ziekeninrichting aan de Prinsengracht te Amsterdam opgenomen om een heupbehande ling -te ondergaan. Nog geen overzicht van de schade. Machinekamer gespaard. Maandagmorgen was de situatie ..i het koelhuis Amerika aan de Oostelijke Handelskade zo, dat de brandweer kon beginnen orde op de zaken te stellen. Wel zijn er nog vuurhaarden in het gebouw, zodat waakzaamheid geboden bleef de drijvende motorspuit Jason en twee twee rijdende motorspuiten zijn nog steeds in actie maar werkelijk gevaar was niet meer aanwezig. Gebleken is, dat de machineka mer, die zich aan de Westelijke zij de van het gebouw Amerika be vindt, door de brand is gespaard. Deze wonderlijke meevaller is uit sluitend te danken aan het feit. dat men in dit gedeelte reeds ge reed was gekomen met het aanleg gen van betonen vloeren en deze vloeren hebben de zeer hoge tem peraturen overleefd. Het gebouw is verder echter goeddeels uitgebrand en vermoe delijk verloren. Zodra de, brand weer haar blussingswerk heeft be ëindigd. kunnen experts het ge bouw betreden en een begin ma ken met het onderzoek. Dit zal vermoedelijk nog wel enkele da gen in beslag nemen, zodat al dus deelde de directie van de Biaufries mede niet voor het einde van de week een overzicht van de schade kan worden gege ven. Blaauwhoedcn en Vrieseveem is reeds sedert de bevrijding doende in Rotterdam een nieuw groot koel huis te bouwen. De materiaalposi tie maakt het echter onwaarschijn lijk. dat dit gebouw vóór 1950 in gebruik genomen kan worden, .hoe wel alle bestellingen al gedaan en toegewezen zijn. Dit doet de di- De gouverneur van Pakistan, Moh. Djinnah, is Zondag j.l. overleden. De Nizam dient protesten in De Nizam van Haiderabad stond bekend als de rijkste man ter wereld. Hy is 62 jaar oud en hij leeft als een asceet. Hoewel hij 600 auto's bezit en 375 millioen pond sterling aan vermogen, geeft hij voor zich zelf slechts 1 pond per week uit. De bioscoop acht hij een 'twaad, races vindt hij geld verspilling. 's Morgens om t uur staat hij op en gaat aan het werk. Zijn grootste amu sement is wandelen in de pa leistuin. Zijn liefhebberij-studie is lezen van klassieke werken in het Perzisch en het Urdu. Tijdens de laatste wereld oorlog schonk hij 4.5 millioen p. sterling aan Engeland. Ook stichtte hij een groot studie fonds. DE VEILIGHEIDSRAAD. Te Londen wordt verklaard dat de regering van Haidera bad een protest bij de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties wil indienen. Deze raad zal dan moeten uitmaken of Haiderabad een onafhankelijke staat is. Een woordvoerder van de Verenigde Naties te Parijs verklaarde dat Haiderabad het COMMISSIE ZAL DIVERSE ASPECTEN DAARVAN BESTUDEREN. Onder leiding van Mr. dr. A. J. J. M. Mes. Van verschillende zijden, waaronder de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, Afd. Zeeland, en particuliere orga nisaties werd aan de Stichting Zeelapd voor Maatschappelijk en Cultureel werk het verzoek gedaan, de diverse aspecten van het Zeeuwse leven aan een nader onderzoek te onderwer pen. Gedacht werd hierbij in de eerste plaats aan het vaststel len van de verschillen in voor zieningen en behandeling van Zeeland ten opzichte van de rest van Nederland. Voorts aan het inventariseren van leemten op. de verschillende le vensterreinen en het zo moge lijk aangeven van oplossingen om hierin te voorzien. Daar naast zou men willen nagaan wat er nog bestaat van een eigen Zeeuwse cultuur en het zo mogelijk eveneens aangeven van oplossingen om deze te be hoeden en te bevorderen. SPECIALE SECTIE. Het bestuur van de Stich ting Zéeland heeft gemeend hiervoor een speciale sectie in het leven te moeten roepen, waarvan de leden zich tot taak zullen stellen, met medewer king van deskundige krachten een bepaald terrein in studie te nemen en daarover te rappor teren, waarna in gezamenlijke bespreking gezocht kan wor den naar eventueel te nemen maatregelen. De sectie zai staan onder voorzitterschap ran mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van het Algemeen Bestuur der Stich ting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, terwijl het secretariaat bij de Stichting Zeeland zal berusten. Bij het samenstellen van de commissie heeft het bestuur er naar gestreefd in het bijzonder deskundige en regionaal-inge voerde figuren aan te zoeken. Het bestuur heeft de volgende ingezetenen van Zeeland uitgeno digd daarin zitting te nemen: J. C. Corver, Vlissingen, Direc teur Gew. Arbeidsbureau: Mr. A. C. van Epenhuysen, Middelburg, Voorzitter van de Raad van Arbeid; J. S. Visscher, Goes; Ir. M. A. Geuze, Poortvliet, Voorzitter Z.L. M.; C. de Putter, Axel, Voorzitter C.B.T.B.; P. V. M. Ver eau ter en. Nieuw-Namen (Clinge), Voorzitter N.C.B.; F. P. O. M. Koch, St. Jan steen. Voorzitter Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zeeland; Ir. M. de Vink, Middelburg, Direc teur Planologische Dienst; A. C. Willemsen, Burgemeester van Yer- seke; G. Balllntiin, Middelburg, Hoofdredacteur Prov. Zeeuwse Courant; A. P. Stufkens, Middel burg. Hoofdcommies Prov. Griffie van Zeeland: Drs. J. J. P. Boeze- man. Hulst. Rector R.K. Lyceum; A. Hoolhorst. Oostburg. Rector Openbaar Lyceum; Dr. K. Huizen- ga, Middelburg, Directeur Chr. geschil wil voorleggen aan het Internationaal Gerechtshof. Als Haiderabad een beroep op de Veiligheidsraad zou doen, aldus de woordvoerder, is de president, sir Alexander Cadogan, bevoegd de raad in speciale vergadering bjjeen te roepen. Eigenlijk is de raad in permanente zitting. De bijeen komsten zijn echter onderbro ken door het verhuizeo van Lake Success naar Parys. POLITIONELE ACTIE. Luitenant-generaal Rajen- drasinhji, de bevelhebber de Zuidelijke legergroep van India, heeft zich In een pro clamatie tot de bevolking van Haiderabad gericht, waarin hy verklaarde dat de Indische troepen het land zyn binnenge rukt „om een einde te maken aan de Razaku'r-terreur en om orde en rust binnen de staat en de veiligheid in het aan grenzend gebied te herstellen. Tegenover een correspon dent van Reuter verklaarde de generaal, dat tot dusver „alles goed ging". „Wy hebben goe de vorderingen gemaakt", zo zei hy, „ofschoon wfl op tegen stand zijn gestuit." Hij noem de de operatie een „politione le actie". In zyn proclamatie beloofde de generaal het volk van Hai derabad, dat het, „zodra de taak vervuld Is, in de gelegen heid zal worden gesteld over de toekomst te beslissen, zowel wat de interne regering be treft als aangaande de betrek king met India". V.N. IN CONFLICT BETROKKEN. Haiderabad heeft een be roep gedaan op de Veilig heidsraad en de Ver. Naties tegen het binnenrukken der Indische troepen. Het staat nog niet vast, of en wanneer de Raad in speciale verga dering byeen zal komen. In Pakistan wordt gede monstreerd ten gunste van Haiderabad, zodat het aller minst is uitgesloten, dat uit het conflict IndiaHaidera bad een groter conflict ont staat. Kweekschool; Dr. J. J. Westendorp Boerma, Zierikzee, Rector Open baar Lyceum; C. Kuiper, Goes. In spect. L. Onderw.; A. Leenhouts, Middelburg, Insp. L. O.; Mr. F. W. Adriaanse, Advocaat en Pro cureur te Middelburg; H. Pieters, Middelburg, Bibliothecaris Prov. Bibliotheek; Mevr. E. J. v. d. Broecke-de Man, Aardenburg; W. L. M. Groffen, Vlissingen, Journa list R. v. d. Borgh, Middelburg, Geneeskundig InsDecteur v. d. Volksgezondheid in Zeeland; Mej. J. C. P. Tazelaar, Middelburg, schoolarts; J. L. van Veeren, Vlis singen, InsDecteur Inv. en Ace.; A. de Roo, Goes. Belastingconsu lent; W. Weststrate, Hansweert, Vakbondsbestuurder (N.V.V.); A. de Lange, Goes, Vakbondsbestuur der (C.N.V.); P. van Himst, Goes, Vakbondsbestuurder (K.A.B.); Jhr. R. J. H. Q. Roëll, burgemeester van Haamstede; Jhr. Mr. J. Schuur- beque Boelje, Burgemeester van Zierikzee; L. A. Verburg. Burge meester van Stavenisse; R. Ger ritsen. Wethouder van Zierikzee; J. M. Mullié. Kortgene; Mr. P. H. W. F. Tellegen. Burgemeester van Terneuzen; A. H. M. van der Hoek, Notaris te Groede. De communistenleiders Maurice Thorez (links) en Jacques Duclos (rechts) verlaten het Elysee na een bespreking met president Auriol over de regeringscrisis, welke inmiddels weer Is opgelost. Communistische opstand te Solo? In Solo, de tweede stad van de Djocja-Republiek, zyn gevechten uitgebroken tussen ae communisten en de Rege- ringsaanhan gers Volgens bericht van, het persbureau Antara zouden de gevechten onder leiding staan v.an de jongerenbeweging Sin- do. Deze beweging sloot zich onlangs bij de communisten aan. De Republikeinse regering is te Djoeja byeen om de toestand onder de ogen te zien. Op een massa-bijeenkomst •van de Republikeinse commu nistische partij heeft Moeso betoogd, dat de leiding der Republiek in handen moet ko men van de progressieve krachten. Hij zei ondermeer: „Wij erkennen geen enkele over eenkomst. Status-quo lynen bestaan voor ons niet meer. Onze strategie is er in de eerste plaats opgericht, zo veel mogelijk Nederlanders te doden en hun wapenen buit te maken. Voor de Moham medanen "is thans het ogen blik gekomen voor „de hei lige oorlog." Sowjet-commandant van Wenen verdwenen. Uit Wenen wordt gemeldt, dat majoor Landa Darlew, de plaatsvervangende Sowjet-com mandant van Wenen, sedert 9 dagen spoorloos is verdwe nen. Russische observatieballon bij Berlijn. Een Amerikaanse hoofdoffi cier van de luchtmacht heeft te Berlijn verklaard, dat „te genwoordig bijna voortdurend" Sowjet-observatieballons wor den waargenomen in de gealli eerde luchtcorridors. De hoofdofficier zei dat de ballons, op een hoogte van 4000 voet gestationneerd, las tig zijn voor het luchtverkeer. Vierhonderd gedetineerden in het interneringskamp te Stuttgart en 77 in het-kamp te Ludwigsburg zijn een staking begonnen uit pro test tegen de vrijlating van Schacht, aldus het Duitse Nieuws bureau (Amerikaanse zóne). Twee dames door gasverstikklng gedood. Zondagavond deden omwo nenden, die reeds de gehele dag geen levensteken hadden waargenomen in een villa aan de Albertus Perkstraat te Hil versum, een droevige ontdek king. Twee bejaarde dames, de 84-jarige weduwe A. H. Bimie en de 69-jarige Amsterdamse verpleegster A. Grotendorp, bleken door gasverstikking om het leven te zijn gekomen. De overige familieleden, behalve een tweeling van 7 maanden, die in een bovenvertrek aan getroffen werd, vertoefden met vacantie in Zuid-Limburg. Doordat een raam van deze kamer open was, zijn de kinde- rer aan de dood ontsnapt. Wel waren zij enigszins bedwelmd. Het woord Is aan Nederland. ALTHANS VOLGENS MERDEKA. In een publicatie van ,.Mer- deka", welke wordt uitgege ven door het republikeinse bu reau te New York, wordt ge zegd: Aangezien de republiek het standpunt inneemt, dat de compromis-voorstellen, die in Juni j.l. door de heren Du bois en Critchley werden aan geboden, een eerlijke en ge schikte basis voor bespreking vormen, zijn het uiteraard de Nederlanders, die moreel ver plicht zijn, met nieuwe voor stellen voor de dag te komen. Deze verantwoordelijkheid rust eerder op Nederland dan op de Commissie van Goede Diensten. REIS OM DE WERELD. Als gevolg van een overeen, komst tussen de „Northwest Airlines" en de K.L.M., is een luchtlijn om de wereld tot stand gekomen. De reiskosten voor de gehele tocht bedragen 1700 dollar. De reis kan in 7 dagen worden gemaakt. De route is compleet wan neer op 28 September door de K.L.M. de dienst Amsterdam- Sjanghai wordt geopend. Met de bestaande K.L.M.-dienst New YorkAmsterdam en de dienst van de „Northwest Air lines" SjanghaiNew York is de route rondom de wereld volledig. rectie ten opzichte van het herstel van de beide door de brand uitge schakelde koelhuizen een zeer sceptisch standpunt innemen. „Eerst moet de brandweer ge reed zijn, dan kunnen de experts hun werk doen en dan zullen wij eens zien", is voorlopig nog haar standpunt. Ook wat betreft het verlies van de inhoud der pakhuizen zijn nog geen nauwkeurige cijfers te noe men. Juist de laatste dagen voor de brand is veel verladen. Dit was nog niet alles op de werktabel ge registreerd. Men hoopte Dinsdag de juiste cijfers bekend te kunnen maken. Het verlies van het koelhuis Amerika en het uitschakelen van het koelhuis Australië betekont, dat ongeveer vijftien procent van de koelhuisruimte van ons land verloren is. ONDERZOEK NAAR DE OORZAAK. „Het politieonderzoek naar de oor zaak van de grote koelhuisbrand in Amsterdam heeft nog niet uitge wezen, waardoor deze enorme brand ontstaan is." aldus ver klaarde de heer P. L. van Boven, hoofdinspecteur van het brand weerwezen en hoofd van het bu reau brandweer van het ministerie van binnenlandse zaken in een on derhoud met een verslaggever van het A.N.P. Men zoekt de oorsprong van de brand in de nieuwe met pek geplakte ^kurkinstallatie. die juist was aangebracht. Ook werd nog niet vastgesteld, waardoor de brand zo een grote omvang heeft aangenomen, want het is niet be kend in welk stadium de brand gemeld werd. Het is heel wel mo gelijk, dat het vuur reeds uren lang heeft liggen smeulen. Daar om wordt ook nagegaan, welke in structies de nachtwaker en de in het koelhuis aanwezige machinist ontvangen hadden met betrekking tot de controle in het gebouw. Hoofdinspecteur van Boven ver klaarde voorts, dat het blussings werk zeer belemmerd werd door de moeilijke toegang tot het ge bouw. Alle deuren waren voor de isolatie en als beveiliging tegen diefstal afgesloten en aan de bin nenkant nog met een ijzeren staaf gebarricadeerd. De brandweer heeft deze deuren dan ook moeten forceren. LOF VOOR DE BRANDWEER. Vol lof sprak hoofdinspecteur van Boven over het blussingswerk van de Amsterdamse brandweer lieden. Door hun optreden hebben zij de machinekamer naast het koelhuis „Amerika" en het koelhuis „Australië" weten te behouden, hóewei de deuren in de brand muur tussen beide koelhuizen, niet zoals behoort, gesloten waren. Zij hebben deze deuren later met le vensgevaar gesloten. De heer van Boven was van mening, dat door een verdere com- partimenterifig van het verwoeste koelhuis de brand nooit een dus danige omvang had kunnen ne men. Hij noemde deze brand een waarschuwend voorbeeld en deed een dringend beroep op directies van grote bedrijven om toe te zien, dat in hun fabrieken en op slagplaatsen preventieve maatre gelen tegen brandgevaar genomen werden. Plaatselijke brandweren en de brandweerinspecties zijn be reid de bedrijven te controleren. In 1947 leed ons land door brand een totale schade van ruim 100 millioen gulden. Het laat zich aanzien dat dit bedrag over 1948 nog groter zal zijn. Maadaginorgen is een begin ge maakt met het overbrengen van de nog geredde hoeveelheden boter uit het pand Australië. Het vlees voor zover gered was reeds ge borgen en ook de groenten en fruit is er reed^. uitgehaald. Het vraagstuk is nu de koelruimte te vinden om deze goedei'en op te slaan. TROOSTELOOS BEELD. Het beeld, dat de Oostelijke Han delskade bood, was troosteloos. Overal bluswater, vermengd met gesmolten boter en gemalen kurk van de isolatielagen. Een dikke vieze zwarte brei omspoelt het zwart geblakerde gebouw, waar van het dak en de puiaan de Noordzijde zijn ingestort. De laad- brug naar de binnenhaven, die meer dan 30 pur één gloeiende vuurmassa was, is scheefgetrokken en verkleurd. De dikke witte rook pluim, die nog traag van de ruïne uit opstijgt, maakt de atmospheer om het gebouw zeer onaangenaam. Een penetrante brandlucht, ver mengd met de stank van de ver brande levensmiddelen, slaat op ogen en longen van degenen die er werken, maar schrikt de brand weerlieden niet Vf. Onvermoeibaar dringen zij steeds weer opnieuw het gebouw in om ook nog de al lerlaatste resten vuur te vernieti gen. Maandagavond was het vuur nog steeds niet gedoofd. Radiozenders vielen uit. De beide Nederlandse radio zenders vielen Maandagmiddag ongeveer een kwartier uit. De ze technische storing, welke om 13.39 begon, was te wijten aan het feit, dat de netspan ning over geheel Hilversum plotseling was weggevallen, zulks doordat de stroom van de voedingskabel uit Amster dam uitviel. KOEL WEER. "Geldig tot Dinsdagavond: Zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen en later opklaringen. Matige en voor al in de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1