De Bondowoso affaire Boter en kaas spoedig van de bon? NIEUWS UIT ZEELAND Nieuws in een Notedop Gevangenen van „Djocja". Anjerfonds-Zeeland gesticht. WALCHEREN jT-genda „We staan dichter bij een vrije markt, dan menigeen vermoedt De productie stijgt. (Van onze Haagse redacteur). „Het lUkt my, dat de boter spoedig van de bon kan, mits de andere vetsoorten eveneens in voldoende mate aanwezig zfln; en hetzelfde kan van de kaaa gezegd worden, indien er ook voldoende andere broodbe legging verkrtJgbaar is". Aldus luidt het antwoord van de heer Q. J. Blink, voorzitter van de vereniging voor Zuivelindustrie en Melkhyygiëne als ik hem op de man af vraag hoe het nu zit met de al zo lang met smart verbeide opheffing der distributie van zuivelproducten. Een reëel en nochtans hoopvol antwoord, dat nog eens onder streept wordt door de toevoe ging „dat wfl dichter by een vrye markt staan dan menig een vermoedt. Maar' waarom krygen wy dan nog maar zo weinig boter en kaas vraag ik. Weinig? Wij krygen meer dan voor de oorlog zegt de man, die het weten kan, tot myn verbazing. Meer dan voor de oorlog, vooral meer kaas. Maar dat u de indruk hebt van minder is verklaarbaar. Vroeger at een groot deel van onze bevolking helemaal geen of heel weinig kaas; Brabant en Limburg bijv. hadden liever worst op het brood. Maar nu krijgt men daar evenveel als wy hier. En het is maar de vraag of ze weer van de kaas afstappen als er weer worst is. Overigens stygt de produc tie. Er was in de laatste week, wahrover de cyfers bekend zijn, 37 pet. meer productie clan een jaar geleden. Hoe zyn de vooruitzichten ln het algemeen. De Italiaanse koloniën. Maandag begint in Parijs een conferentie over de Ita liaanse koloniën, waaraan ver tegenwoordigers van Rusland, de V. S., Frankrijk en Enge land deelnemen. Wordt men het niet eens, dan moet het probleem volgens het vrede s verdrag met Italië op 15 Sep tember aan de Ver. Naties worden voorgelegd. En natuur- ïyk wordt men het niet eens... Ongerustheid over de Paus. De Paus lieeft alle publie ke audiënties afgezegd. Hy gevoelt zich echter wel en wil geen dokter ontvangen ondanks de ongerustheid van degenen om hem heen. Naat 'men verklaarde, heeft Z.H. kou gevat tydens zyn laatste toespraak op een vrouwenver gadering, die in de gietregen werd gehouden. De Paus is 72 jaar oud. Rijwielen met hulpmotor. De A.N.V.B. heeft er in een adres aan de minister van finan ciën op gewezen, dat het rijwiel met hulpmotor, wat de ver- keerswetgeving betreft, binnen kort gelijkgesteld zal zijn met een rijwiel, d.w.z! er mag mee wjrden gereden op rijwielpa den en de bestuurder zal geen rijbewijs nodig hebben. De A.N. W.B. dringt er bij de minister op aan, te willen bevorderen, dat de bezitters van een rijwiel met hulpmotor worden vrijge steld van de betaling van mo torrijtuigenbelasting. Och, velen maken zich nu al weer druk over de vólgende crisis, maar dat is overdreven. Als er werkeiyk vrede komt tn Europa zal er een enorme vraag zyn. De grote massa gaat er <fp vooruit, wil beetr voedsel en vraagt dan al heel spoedig om meer boter en meer kaas. 't Is zelfs de vraag of de hoeveelheid grasland en het aantal werkkrachten het zullen kunnen bybenen". DE BENELUX. Wat betekent Benelux ln dit opzicht. Als de denkbeelden van het chateau d'Ardennes venvezen- ïykt worden zullen België en Luxemburg op 1 Januari 1950 aan de binnenlandse markt toegevoegd worden. De Belgi sche zuivelindustrie, die op een lager peil staat, maakt zich daar wel bezorgd over, maar wy houden daar voeling mee en zullen wel een oplossing vinden. (Nadruk verboden). Doodstraf geëist tegen Krlmatsekretar. De. procureur-fiscaal by het Byzonder Gerechtshof te Am sterdam. mr. C. van Rij, eiste de doodstraf tegen de 45-jarlge Duitse Kriminal-Sekret&r, Paul Fröhllch, die na Dolle Dinsdag, toen hy bij de S.D. in Utrecht gedetacheerd was, een lange reeks van moorden en wandaden heeft begaan. Reeds eerder was gebleken, dat Fröhllch met een verbijs teringwekkende koelbloedig heid Nederlanders vermoordde, door ze met salvo's uit een buitgemaakte Amerikaanse stengun te doorzeven. De president las een verkla ring voor van de moeder van een slachtoffer, die beschreef hoe haar zoon, toen hy met de armen in de hoogte stond, door Fröhllch met een salvo van vier schoten werd gedood. Ook het standrechteiyk -neerschieten van de onderdui ker Jack Platenkamp werd behandeld. De Utrechtse S.D. chef Neumeyer, die by deze executie de leiding had ge had, Verklaarde op de vraag van de président of Platen- kamp geblinddoekt was, dat dit niet het geval whs ge weest en voegde hier aan toe: „Nog nooit hebben Nederlan ders, die neergeschoten moes ten worden, zich laf getoond". „Het Dagblad" ziet in de publicatie der overwe gingen geen reden om zijn critiek op de vonnissen t e matigen. De omroeper liet zijn licht schijnen. In onze ditie voor Wal cheren maakten wij reeds melding van een adres, dat door een aantal bewoners van de Noordweg ln ver band met de onvoldoende straatverlichting aldaar aan het gemeentebestuur van St. Laurens is gezonden. Men wil. wanneer het gas bedrijf te Vlissingen niet voor meer lantarens kan zorgen, zelf een electrische noodverlichting in voortuin tjes aanbrengen. De palen en lampomamenten liggen al gereed. Menige inwoner van St. Laurens, die Zaterdagavond naar de radio luisterde, hoorde vreeemd op, toen tussen twee nummers van het „Orkest zondernaam" van Gër de Roos, de omroe per schertsend vertelde, dat het gemeentebestuur van St. Laurens te zwakke gas pit] es verstrekt en de be woners daarom zelf lan taarns in hun tuinen heb ben gezet... Aardig nieuws voor de luisteraars in den lande, maar toch wel wat voorbarig... De dief met het snorretje. In het voorjaat* van 1947 dwon- gan twee personen in Zevenhuizen de chauffeur van E.. onder bedrei ging met een revolver, uit zijn auto te stappen, waarna zij met de auto verdwenen. De onbekende daders waren 'n man met kleine snor en een grotere man. Korte tijd daarna werd een taxichauffeur te Rotter dam het slachtoffer, want de inzit tenden gingen er met zijn auto vandoor, toen hU aan het opgege- adres aanbelde. Weer waren de daders een man met een kleine snor en een iets grotere man. Kor- In een commentaar op de door Aneta gepubliceerde overwegingen in cle uitspraak van de Bondowoso-affaire door de krijgsraad by de zeemacht te Soerabaja schrijft ,Het Dagblad" te Batavia o.a.: „Men zal zich herinneren dat wy, toen wy alleen het uitgesproken vonnis kenden, daar onze grote bevreemding over hebben uitgesproken Nu wy echter ook de overwe gingen van het gewezen von nis kennen, hebben wy geen enkele reden, om op onze mening terug te komen. Wij Zouden wel opmerkingen over het oordeel van de krijgsraad kunnen maken, doch achten het verkiesiyker, te wachten, tot het Hoog Militair Ge rechtshof in hoger beroep uitspraak zal hebben gedaan. Zoalsmen zich zal herin neren .stonden op 30 Juli 14 beklaagden terecht in verband met het overiyden van 46 ge vangenen tydens een trans port van Bondowoso' naar Soerabaja, Degtien hunner .Wètden, VXlJêë^pioken, texwyi ;tte sëFgeanLrtmjoor J,',t°t één 'maand hechtenis Tverd veroordeeld. By dit vonnis overwoog de krijgsraad bij de zeemacht, dat beklaagde in- dèrdaad in gebreke is ge weest, weshalve de raad van oordeel is, dat er ten aan- Volgens de .Daily Express" is dr. Buil, een der befaamste phy- alci van het atoomproefstation te Didcot (Berkshire), van ziln func tie ontheven, „daar hy tijdens de oorlog iid is geweest van de com munistische narty". - Een jager met straalaandrij ving van de luchtmacht der Ver. Staten, de F 86. heeft de snelheid van het geluid bereikt (300 meter per sec). Benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau J. Hof man, wonende te Amsterdam, voor zitter van de Nederlandse Chrlste- lyke Grafische bond cn 2de-voor- zltter van het Christelijk Nationaal vakverbond (by bevordering). ninkïyke Landmacht gesneuveld. Generaal Creerar de bevelheb ber van het cersto Canadese leger tydens de Jongste oorlog, die zulk een groot aandeel heeft gehad in dc bevrijding van ons land, heeft gedurende het afgelopen weekeind o.m. een bezoek gebracht aan Grocsbeek en Uden. Konrad Goebbels. «en broer van de vroegere minister, is door een zuiveringshof te Darmstadt bestempeld als een „actieve Nazi" en veroordeeld tot vier jaar dwangarbeid met aftrek. Dr. Beel is per KJL.M. naar Indonesië vertrokken om als gede legeerde van het Opperbestuur zyn taak to aanvaarden. Officieel wordt gemeld, dat tydens de week eindigend op 23 Augustus ruim 1200 personen in de provincie Bihar. Voor-Indlë, aan de gevolgen van cholera zyn overle den. Tussen Larangan en Tegal (Java) had een aanslag met Jan- dingsmynen plaats op een spoor brug. Het kunstwerk bleef behou den. Er zijn êr nog 8 9000. Ineen onderhoud van Ane ta met do heer S. van Schie, hoofd van het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië, schatte de ze het aantal Europeanen en Indo-Europeanen In de Repu bliek thans nog op acht k ne gen duizend. Tussen 28 April en 20 Augustus van dit jaar, werden nog in totaal 5581 per sonen geëvacueerd. De evacu atie van kinderen is niet ge worden wat men zich daarvan voorstelde, <fcïar de meeste op gegeven adressen onjuist ble ken, terwyi de pleegouders van vele alleenstaande kinderen weigerden om dezekinderen af te staan. De beëdiging was vergeten. In de vergadering van de Staten van Suriname deelde mr. G. van der Schroef me de. dat hy tot de ontdek king was gekomen, dat de leden van het College van Algemeen Bestuur niet be ëdigd waren en dat derhal ve de aanvullende begro ting, die de goedkeuring van dit College behoeft, niet wettig was. By de nieuwe staatsregeling is dit college in de plaats gekomen van de Raad van Bijstand, maar de leden zyn dezelfde ge bleven. De autoriteiten heb ben echter vergeten, dat het nieuwe college beëdigd moest worden. Ten gevolge hiervan zyn alle wetten, die door het nieuwe college be krachtigd zyn. onwettig. Nadat de Staten het debat over de staatsbegroting had den uitgesteld, heeft dfe Gouverneur onmiddeliyk 't College van Algemeen Be stuur bijeengeroepen en be ëdigd. De Gouverneur trok eveneens onmiddeliyk de nieuwe wet op hc'. Kiesrecht in en diende na de beëdi ging de wet opnieuw by de Staten in. Trekpaarden naar Frankrijk. In de eerstkomende dagen zal van Franse zyde een aanvang wor den gemaakt met de afname van Nederlandse trekpaarden. De stichting „Export en import van paarden", die met de uitvoe ring is belast, heeft voorlopig een overeenkomst getroffen voor de le vering van 800 stuks, de netto-prys voor de Nederlands» exporteur 2al 1025.bedragen. zien van bekl. sprake is van „schuld". Echter wil de Raad niet als bewezen aannemen, dat het kloppen en roepen der gevangenen inderdaad zou zyn gehoord. De Raad is daarom van oordeel dat bekl. „grovelyk" in gebreke is ge weest. Voorts overweegt de Raad det beklaagde J. geen persoon ls die zich op eni gerlei wijze uit zyn moeiiyk- hedên heeft trachten te pra ten doch van de beginne af alle schuld op zich genomen heeft. Bovendien is het de Raad* niet kunnen ontgaan, dat hy moreel zeer geschokt is door de onverantwoordelij ke en tendentieuse wyze, waarop de affaire-Bondowoso door sommige groepen en per sonen. zonder enige kennis van zaken, ten aanzien van de schuldvraag ver bulten haar eigenlijke - proporties, naar voren is gebracht en misbruikt voor allerhande duistere doeleinden. snor en een iets grotere man. Kor- fonds-Zeeland zal, onder presi- te tijd na dit geval trachtte men dium van de Commissaris der Dochterinstelling van Prins Bernhard-fonds. De Commissaris der Konin gin in Zeeland is, evenals z(jn ambtsgenoten In andere gewes ten, overgegaan tot vorming van een Anjerfonds, het An jerfonds Zeeland, dat moet worden beschouwd als een dochterinstelling van het te Amsterdam gevestigde Prins Bernhardfonds. Zoals thans wel algemeen be kend zal zijn heeft laatstge noemde instelling ten doel de zelfwerkzaamheid van het Ne derlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cul tuur in het algemeen te be vorderen, alsmede de Ned. cultuur in de overzeese gebie den en in het buitenland uit te dragen. De stichting tracht haar doel te bereiken door het verlenen van financiële steun aan personen of organisaties voor alle arbeid, die de gees telijke weerbaarheid van het Nederlandse volk kan ver sterken, zonder op enigerlei wyze de zelfstandigheid der gesteunde organisaties aan te tasten. Deze mooie arbeid wordt, voor zover het arbeidsobjecten van plaatselijk en/of regionaal karakter betreft, gedelegeerd aan de Anjerfondsen, die dus een zekere mate van autono mie verkrygen. Het bestuur van het Anjer fonds-Zeeland zal, onder presi- Aannemerscursus voor Zeeland en W.-Brabant TVirfée* 'Wilhelmina nam afscheid van het Loo-personeel. „Een halve eeuw slotvrouwe van het Loo", dat was eigenlijk het thema van de hulde welke Zaterdagmiddag aan H.K.H. Prinses Wilhelmina op de bas- secour van het Koninklijk Pa leis „Het Loo" werd gebracht door allen, die daar op eniger lei wyze aan verbonden zyn. Een kleurige landeiyke stoet met verscheidene fraai opge tuigde wagens bestaande uit het voltallige personeel van de intendance, de congiergerie, de koninklijke boerderyen, de bloemisterij, de moestuin, de houtvesteryen Gortel Hoog Soeren, alsmede talrttke kinderen van personeelsleden en een groot aantal ge pen sionneerden, trok gedurende een half uur langs de Prinses, die gezeten was op het bordes van het paleis. Duizenden toe schouwers sloegen het schouw spel gade en juichten H.K.H. Prinses Wilhelmina by herha ling harteiyk toe. In de bioscoopzaal van het paleis werd na het défilé een toepasselyk spel voor H.K.H. opgevoerd door de kinderen van de school te Hoog Soeren. Een onvergetelijk ogenblik was het voor de vele ouderen toen H.K.H. hen ten afscheid persooniyk de hand drukte. Rumoer in Hollywood. Hollywood staat in rep en roer tengevolge van een ge heimzinnig ongeval, dat de filmster Rita Johnson is óver komen. Reeds Maandag had zy er over geklaagd, dat men haar op het hoofd had gesla gen, zonder verder iets te wil len zeggen. Wat later moest zij het bed houden en thans is haar toestand ernstig: Zy heeft een operatie aan de sche del moeten ondergaan. De dok ter had op het hoofd der ac trice een „buil ter grootte van een sinaasappel" en verder over het gehele lichaam spo ren van slagen geconstateerd. De zieke zon slechts verklaard hebben, dat zij met het hoofd ergens tegen aan was gebotst. De broer van de actrice heeft echter om een onderzoek ver zocht en de politie is door ie mand, die zich uitgaf,voor de directeur van het hotel, waar de gewonde verbiyf houdt, op gebeld met de mededeling, dat ae actrice „ln buitengewone omstandigheden" was ontvoerd. Toen men de directeur van het hotel ondervroeg, wist hy van een telefoongesprek niets af. Acht Griekse communisten nebben de piloot van een passa giersvliegtuig op het traject Athe- nc-Saloniki met geweld van wa penen gedwongen naar Joego-Sla- vlë te vliegen. Op 7 Juli is ln Beieren een kinderverlammings-epidemie uit gebroken. 43 hjders zUn overle den. zich :ester te maken van een auto in de Nassau Dillenburgstraat te 's-Gravenhage. Dit werd even wel door het flink optreden van de chauffeur verhinderd. Een man met een kleine snor en een iets grotere man kónden, na een wor steling met de chauffeur, ontko men. Inmiddels werden door de poli tie te zitten, bij het verkopen van een te Bodegraven ontvreemde auto, twee personen aangehouden, van wie één een snorretje droeg. Onmiddellijk na het binnenkomen van het bericht toog de Haagse recherche naar Zuilen. Daar kwam vast te staan, dat de man met het snorretje de 24-jarige bouwkundig tekenaar A. M. N., uit Den Haag en de man in zijn gezelschap de 38-jarige bouwkundig tekenaar C. O., uit Schoonhoven was. Na on derzoek werden nog als medeplich tigen gearresteerd de 25-jarige re clame-tekenaar E. H. M. D.. uit Utrecht en de 25-jarige student H. R. uit Delft. Met uitzondering van een. werden alle ontvreemde auto's in beslag genomen. De daders heb ben allen bekend. Zware brand te Stadskanaal. Te Stadskanaal heeft een felle brand het grote kledings- magazyn annex woninginrich ting van de finha gebr. Zwart- senberg totaal verwoest. Aan een aangrenzend woonhuis, be woond door een der firmanten, werd ernstige schade toege bracht. De schade is door het ver loren gaan van o.m. kostbare bontwerken en Perzische tapij ten, zeer aahzieniyk en wordt voorlopig geraamd op tenmin ste 500.000 gulden. Gebouwen en inventarissen waren tegen brand verzekerd. Ook ten aan zien van het personeel, onge veer 770 personen, dat door deze brand voorlopig werkloos zal zijn, was een verzekering afgesloten. Bacillendrager besmette bokking. De geneeskundige hoofdin specteur van de volksgezond heid deelde mede, dat in eni ge gemeenten ln 't Noorden des lands in de afgelopen week gevallen vastgesteld zyn van paratyphus, veroor zaakt door gebruik van ge stoomde bokking. De bokking was behandeld door iemanl, die bacillendra- Koningin, jhr. mr. A. F. C. de mbrt door de volgende personen: J. L. Bemhardi, arts te Stave- nisse, C. J. van Hootegem, bur- femeester van Hontenisse. A. Kostense, burgemeester van Biervliet, C. Lijnzaad, direc teur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelyk en Cul tureel Werk te Middelburg, mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land te Heinkenszand, jhr. R. J. H. Q. Roëll, burgemeester van Haamstede, A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Vlissingen en J. S. Visscher, directeur van de Stichting Nederlands Volks herstel in liquidatie te Goes. In de Markiezenzaal van het Stadhuis te Bergen op Zoom, werd Zaterdagmiddag in tegenwoordig heid van verschillende burgemees ters en onder grote belangstelling uit aannemerskringen officieel ge opend het nieuwe leerjaar van de aannemerscursus voor Zeeland en West-Brabant, georganiseerd door de Raad van Bestuur voor de bouwbedrijven, samengesteld uit de samenwerkende patroonsbonden. De cursus, die reeds vorig jaar is begonnen en waaraan thans het derde leerjaar is toegevoegd, heeft tot doel de jongeren dia zich als aannemer willen vestigen en daar toe aan strenge eisen moeten vol doen, de nodige theoretische ken nis by te brengen. De voorzitter van de regionale commissie van toezicht, de heer P. J. Weijte, besprak het doel van de cursus. De burgemeester van Bergen op Zoom, ir. H. Witte, hield vervol gens de openingstoespraak en noemde deze cursus de eerste stap naar ordening van het maatschap pelyk leven, voor wat betreft de bouwvakken. Verdei wees hy nog op de grote sociale taak aan het bouwen verbonden en sprak de hoop uit dat deze cursus ook tot oplossing van de woningnood zou bijdragen. De heer Thunissen bracht de gelukwensen van de raad van bestuur van Je bouwbedrijven over, waarna de inspecteur van het onderwijs, de heer Blom, de over- gansrapporten aan ..e cursisten uit reikte. Van de 20 cursisten uit het le leerjaar konden er 17 en van de 10 cursisten uit het tweede leer jaar 9 bevorderd worden. De cur sisten den Dekker uit Zierikzee en Wandel uit Nieuwerkerk, die resp. in het 2de en 1ste leerjaar het hoogste aantal anten behaal den, ontvingen "!en boekwerk. Met een buidel vol frankskes.... WERD AAN INWISSELEN NIET GEDACHT. België is voor iedere Neder lander het moderne luilekker land en het is dan ook erg ver- leidelyk voor degene die by onze Zuiderburen werkt, maar zyn domicilie in ons land heeft, om de verdiende francs in het land van overvloed te besteden en niet zoals hy verplicht is te doen, 75 daarvan naar Nederland uit te voeren en daar om te wisselen. De arm Polder Walcheren neemt Middelburg kasgeld op. ger bleek' te zijn- Slechte fruitoogst in België. Volgens officiële cijfers is de Belgische appeloogst dit jaar vrij slecht uitgevallen. Men ver wacht een oogst van ongeveer 70.000 ton. Verder verwacht men, dat dit jaar slechts de helft van de normale hoeveelheid ge ren zal worden geoogst. De per- zikoogst beloopt 60 van die van het vorige jaar. De prui- menoogst wordt geschat op 25.000 ton. Hongarije en Tito. Hongarije heeft in een nota de Joego-Slavische beschuldi ging, als zou het land zich sinds de veroordeling door de Cominform van de leiding der communistische party van Ti to, gemengd hebben in binnen landse aangelegenheden, van de hand gewezen. De Hongaarse regering zal dezelfde politieke lijn als tot dusver jegens Tito blyven vol gen. ,JHet stygende aantal perso nen, dat uit Joego-SIavië vlucht omdat het accoord gaat met de verklaring van de Com inform, bewyst dat dergeiyke mensen in Joego-SIavië wor den vervolgd. De Joego-Slavi sche protestnota was bedoeld om het Joego-Slavische vólk te bedriegen." EXECUTE'S IN JOEGO-SLAVIÊ. Radio Belgrado heeft be kend gemaakt, dat 43 leden van de Kroatische Oes- tasji-organisatie, die op 27 Augustus jl. ter dood waren veroordeeld, geëxecuteerd zyn. (De Oe8tosji hebben in de tweede oorlog met de Duitsers gecollaboreerd). Verschenen is de rekening der inkomsten en uitgaven van de Polder Walcheren over de dienst 1947. De balans der gewone in komsten en uitgaven sluit met èen nadelig saldo van 810.714,79 (inkomsten f 3 043.934,43; uitgaven 3.854.649,22), die der bui tengewone inkomsten en uit gaven met een batig slot van 639.550,31 (inkomsten 2.109.802,79; uitgaven f 1.470.252,48). Aan pacht van landeryen kwam binnen 947,36, aan inkomsten van gebouwde eigendommen 104,42, aan gewoon dykgeschot van vo rige dienstjaren 56.888, Uitgegeven werd aan ge wone werken in de Noordwa- taring f 46.751,27, in de Oost watering 11.666,15, ln de Zuidwatering 31.629,01, in de Westwatering 9.726,74. Het totaal der kosten aan wateringen bedraagt f 199.962,70, van herstelling oorlogschade 3.080.912,89, van buitengewone kosten aan Polders zeeweringen en af- en uitwateringsmiddelen 1.466.099,92. Voor straat- en zandwegen heeft de balans der gewone inkomsten en uitgaven een kwaad slot van f 106.520,27 (inkomsten f 11.414,40; uit gaven 117,934,67) de ba lans der buitengewone in komsten en uitgaven een ba tig saldo van 37.531,81 (in komsten 37.531,81; uitga ven nihil) Teneinde in 1949 zonodig door middel van geleend geld te kunnen voorzien in de be hoefte aan kasgeld, zo de gewone middelen niet toerei kend mochten blyken, Stelt het dag. bestuur van de Pol der Walcheren voor aan de algemene vergadering het te machtigen tot opname van kasgeld tot een bedrag van tén hoogste 3.000.000, het zij door middel van geldle ningen op korte termyn, het zij in rekening-courant. RAMINGEN OVER 1949 POLDER WALCHEREN. Een voorlopige raming van de uitgaven en inkomsten voor hei dienstjaar 1949 van de Polder Walcheren geeft het volgende beeld: Uitgaven: f 1.701.168.87 (begro ting 1948 f 1.850.512.45); Inkom sten: f 1.020.154.37 (begr. 1948 f 1.850.512.45). De globale raming voor de uit te voeren gewone werken in de waterkeringen lui den als volgt: Noordwatering f225.000; Oostwatering f24.000; Zuidwatering f34.000; Westwa tering f 39.000; buitengewone werken Oostwatering f35.000.— De balans van inkomsten en uitgaven der gebouwde eigendommen toont een gped slot van f 45.331,07 (inkom sten 164.921,28; uitgaven 119.590,21). Zoutelande SCHOOLFEESTJE. Dinsdagmorgen heeft bur gemeester Kodde te Zoute lande de school bezocht, waar hy de kinderen toesprak ter gelegenheid van Koningin Juliana's inhuldiging. Na af loop was er een tractatie. NOORDWEG-BEWONERS VIERDEN FEEST. Zaterdag wapperde opnieuw het rood-wit-blauw van de hui zen aan de Noordweg en om geving te Middelburg: Onder leiding van de buurtvereniging hebben de bewoners vrolijk feest gevierd ter gelegenheid van het gouden regeringsjubi leum vaa H.M. Koningin Wil helmina en de troonsbestijging door H.M. Koningin Julian». 's Middags trok een kleurige optocht van kinderen met ver sierde fieten, stepjes en wagen tjes door de wijk. De regen slaagde er niet in de opgewek te stemming te verminderen, maar was er toch oorzaak van, dat de kinderspelen moesten worden uitgesteld tot a.s. Za terdagmiddag. Om de jeugd toch een prettige middag te be reiden werd In een hooischuur een filmvoorstelling geïmpro viseerd. De meisjes en jongens kregen daar ook een tractatie en een aandenken, 's Avonds ging opnieuw een optocht rond, waarbij Crescendo voor de vro lijke muziek en de deelnemers aan de gecostumeerde voetbal' wedstryd, die direct hierna op het aardig verlichte feesterrein begon, voor de humoristische noot zorgden. Later op de avond werden voor de volwas senen volksspelen georgani seerd, die een groot succes wer den. Vooral de aanvallen van de dames op de heren tydens de rondedansen veroorzaakten ware lachstormen. BOUW SCHOOL OP 'T AND KAN BEGINNEN, Naar wy vernemen is de Ryksgoedkeuring voor de bouw van de semi-permanente open bare lagere school op 't Zand thans verleend, zodat de bouw werkzaamheden kunnen begin nen. Vlissingen VOOR DE NIWIN. Te Vlissingen is op de Klei ne Markt by de kiosk een Ni- win-bus geplaatst, waarin boe ken en tydschriften voor de soldaten in Indië kunnen wor den gedeponeerd. Voor boeken is een speciale zak gemaakt, zodat deze by het inwerpen niet worden beschadigd. Reeds overal in Nederland treft men deze bussen aan. y brachten in een half jaar tyds een half millioen boeken voor de soldaten overzee op. 60-JARIG HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar Stouthark, wonen de in de St. Jacobstraat te Vlis singen, vierde Vrijdag zijn'diaman ten huwelijksfeest, 's Avonds bracht de harmonie „St. Caecllia" e-.A serenade, terwijl de St. Jacobs- straat ter gelegenheid van dit feest de feestverlichting had ontstoken. Grijpskerke BRAND. Vrydagavond te half acht woedde op het perceel bouw land van de heer A. Jansse te Blggekerke een felle brand in een 'grote party afvalstoffen van 14 gemet blauwmaanzaad Aangezien zich op slechts 6 meter afstand van de vuur haard het zaad, een hoeveel heid gereedschappen enz.'lagen opgeslagen, verleende de brand weer van Grypskerke assisten tie. Alles kon in veiligheid worden gebracht. van Vrouwe Justitia reikt ech ter ver en daardoor zullen op 15 September niet minder dan 29 personen voor de Byzonde-- re Politierechter te Middelburg moeten verschijnen. Het zyn sleepbootkapiteins, landarbei ders, baggerschippers, grond werkers, een dienstbode, een stratenmaker, een werkopzich- ter, een stoker, een magazyn- bediende en enkele arbeiders. Vyf en twintig wonen in Nieuw-Namen, drie in Sas van Gent en één in Clinge. De be dragen, die niet werden inge voerd, variëren van fr. 875 tot fr. 82.728. Oogstcolonnes op Schouwen-Duiveland. Nu het rooien van aardappe len en het oogsten der uien, waarvan zowel areaal als op brengst belangrijk groter zyn dan andere jaren, zoveel werk meebrengt, komt byna iedere landbouwer op Schouwen-Dui veland werkkrachten te kort. Dit wordt meer veroorzaakt door het feit, dat men blijk baar vroeger klaar wil zijn, dan tien of meer jaren geleden. Toen was het toch heus geen zeldzaamheid dat in October nog aardappelen werden ge rooid. Een en ander brengt echter thans mede, dat zowel uit N.- Beveland als uit Tholen oogst colonnes op Schouwen-Duive land zijn ingezet, terwijl ook via de Districtsarbeidsbeurs daarvoor in aanmerking ko mende D.U.W.-arbeiders te werkgesteld zyn in het land bouwbedrijf, DF MOSSEL VERZEN DING. De mosselverzending van Bruinisse naar Yerseke, Tho len enj., ter doorzending naar België, Frankrijk en de inleggerijen, bedroeg deze week 4220 tonnent Recht streeks naar België gingen 250 tonnen, terwijl naar En geland werden geëxporteerd 420 zakken mossels k 50 kg. Kerknieuws iNED. HERV. KERK. Beroepen te Paramaribo (vac. D. A. Hoekstra), J. H. Hanneman, voorg. Vryz. Herv. te Rotterdam; Heteren toez., F. J. Sinke te Stavenisse; be dankt voor Waubach toez., W. A. Versteeg te Kortgene. GEREF. KERKEN. Aangenomen naar Borssele- Driewegen J. v. d. Veen te Ouddorp; bedankt voor Gaast- meer G. Visser te Wissekerke. INTREDE DS. W. C. F. METZ Zondagmorgen, ..deed ds. W. C. F. Metz zyn. intrede als voorganger van de Ver. v. Vryz. godsdienstigen te Goes. In deze dienst welke werd bij gewoond door het voltallige college van B. en W. en de ge meentesecretaris van Goes en een afvaardiging van de Ned. Herv. en de Doopsgezinde ge meente bepaalde de nieuwe predikant zijn gehoor by de tekstwoorden uit 1 Kron. 29 5: „En wie is er willig heden zyn hand den Heere te vul len?" Er moet by allen de be reidheid zijn den Here volko men te dienen en de nieuwe predikant wil hierbij geen weg wijzer, doch een voorganger zyn. Na de predikatie sprak de heer H. J. Memelink namens het bestuur der Ver. v. Vryz. Godsdienstigen een welkomst woord tot de nieuwe predikant* wien nadat het kerkelyk werk anderhalf jaar heeft stilgele gen, een grote taak wacht. Op zijn verzoek zong men daarop ds. Metz Ps. 121 4 toe. De heer A. C. Burger sprak daarop een welkomstwoord na mens de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente, die een goede samenwerking zal toejuichen. Tenslotte voerden burgemees- tre ten Kate namens het ge meentebestuur en-de heer A. M. Koolwijk namens de Doops gezinde gemeente het woord. Ds. Metz dankte de verschil lende sprekers. MIDDELBURG. Maandag: Van Benthem en Jutting. expositie werk Jaap Min (ook volgende dagen). Electro: Sneeuwwitje en de zeven dwergen en de Inhuldigingsfilm, 7 en 9.15. Schouwburg: Misleide Jeugd en de Inhuldigings film, 8 u. Dinsdag: Circus Jos Mullens, Molenwater, openingsvoor stelling, 8 uur. Electro: Sneeuwwitje en de zeven dwergen en de Inhuldigingsfilm, 7 en 9.15. Schouwburg Bioscoop: Cbr. Filmactie met „Boe melstudenten", 8 uur. VLISSINGEN. Maandag* Alhambra, Sneeuw witje en Inhuldigingsfilm, 7, 9. Luxor: Vogel vry ver klaard, 7, 9. Concordia: Vergadering v. dames (soldaten in Indië)' 4 uur. Dinsdag: Alhambra: Sneeuw witje en Inhuldigingsfilm, 7, 9. Luxor: Cisko, Kid in Nieuw Mexico, 7, 9. Gereformeerde Kerk, ope ning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2