PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Verlenging van grondpacht Dievenbende ontmaskerd 06 BILT Zwarthandelaar te Amsterdam neergeschoten Queuille doet beroep op de Franse Kamer CONGRES VAN DEMOCRATISCHE ADVOCATEN. Misdadige incidenten moeten eindigen. Schandaal in België Volgend jaar diesels naar Oost en West. VOORSPELT 191e Jaargang - No. 213 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Zaterdag 11 Sept. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week: 3,75 per kwartaal: franco per post 4.— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. por mm., minimum p. advertentie f 2. Giro nr 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. G 1' NABETRACHTING. De jubileumfeesten, de troonsafstand van Wilhelmi- na, de troonsbestijging van Juliana behoren tot het ver leden. Zij zullen voor ons ge hele volk tot de schoonste herinneringen blijven beho ren. Immers: wat ons uit *e oorlogsjaren tot dierbare ge dachtenis geworden is, de bijna onwerkelijke eensge zindheid van alle Nederlan ders, verdwenen als bij to verslag helaas bedroevend kort na de bevrijding, keer de plotseling meteen wel dadige warmte terug. Alleen reeds daarom zouden deze nazomerdagen van 1948 on vergetelijk zijn en alleen reeds daarom houden zij een belofte in voor de toekomst. Diep doordrongen blijkt ons volk van het besef, dat het in ons Koningshuis een rustpunt heeft, waaromheen het zich verzamelen kan in tijden vam voorspoed, zich zelf hervinden in tijden van rampspoed. Zelfs zij, die een kwarteeuw geleden afwijzend stonden tegenover de monar chie en de voorkeur gaven aan een republiek, begrijpen sedert jaren, dat het Ko ningschap in Nederland, ont daan van verouderde con venties een zegen is voor ons volk. De feestviering is voor beeldig geweest. Buitenland se persvertegenwoordigers, die in groten getale aanwe zig waren en toch waarlijk wel iets gewend zijn, verze kerden dat zelfs in Enge land een zo stijlvolle feest viering. zonder een enkele ontsiering door uitspattingen, die toch tevens een zó grote bewogenheid, ja ontroering van millioenen demonstreer de in een uur dat waarlijk historisch was in de geschie denis van een volk, nauwe lijks denkbaar zou zyn. En Engeland is dan toch het land, waar de traditie dieper in het volk geworteld is, dan waar ook. Er ls echter meer. Koningin Wilhelmina heeft bij haar afscheid van de troon dezelfde grootheid be reikt, die haar sierde en ma jesteit schonk op de belang rijkste momenten van haar leven. Zij stond daar die Za terdagmorgen op het Paleis- balcon te Amsterdam, na vijftig jaren zware dienst zo nederig en ontroerd en haar woorden waren zo verbijste rend eenvoudig en oprecht, zo mooi en groots echter te vens, dat wie het zeldzame voorrecht had, zich op dit Damplein te mogen bevinden, nog eenmaal smartelijk voelde, wat Nederland aan deze vrouw verliest. Het moederlijk gebaar, de omhelzing, waarmede zij Ko ningin Juliana als Koningin begroette, was het mooiste welkom dat zy haar schen ken kon en het Nederlandse volk heeft dit begrepen en op zijn beurt Juiliana niet slechts als vorstin aanvaard, maar haar ingehuldigd zo als een Koningin wordt ingehul digd van wie een volk zeer grote verwachtingen heeft, op wie het bouwt en aan wie het zich toevertrouwt. Juliana heeft het bewind aanvaard in ootmoed, maar fier. „Wie ben ik, dat ik dit doen mag?" was haar een voudige vraag. Maar daarop volgde de uiting van een aangrijpende vastbeslotenheid en een even aangrijpend Godsvertrouwen. Er is een grote mate van offervaardig heid nodig om in tijden als deze het newind te aanvaar den over een volk, een na tie. Niet voor niets verklaar de Juliana dat zij slechts na ■veel Innerlijke stryd bereid was deze roeping te volgen. Moge het daarom zo zijn, dat meer en meer het Ne derlandse volk doordrongen wordt van de zwaarte van dit offer en dat het zich een- drachtiger en eensgezinder dan ooit om zijn Koningin schaart, ja, haar drage met zijn eerbiedige liefde. Alleen daardoor kan ons volk demonstreren, dat het de zin van dit zware offer verstaat Premier ontvouwt zijn plannen. BEZUINIGINGEN. De Franse kabinetsforma teur, Henri Queuille, heeft de Nationale Vergadering een votum van vertrouwen ge vraagd van minstens 311 stemmen. Hy sprak over een „ernstige crisis" in Frankrijk en verzocht „discipline en op offering" om de franc te red den. „De oorzaak van deze crisis is de politieke wanorde en die kan niet voortduren, zonder het republikeinse regi me in gevaar te brengen". Queille beloofde de staats uitgaven te beknotten en her vormingen aan te brengen in het bestuur van genationali seerde industrieën. Hij zeide, dat hy ruim ge bruik zou maken van de vol machten door de vergadering aan de vorige regering-Marie toegestaan. De duurtetoeslag van 2500 francs, die werd voorgesteld door Schuman zal worden ge handhaafd. Verder wil de re gering niet gaan. Zoals bekend achten de vak bonden deze toeslag lang niet voldoende. „Onze economie bestaat al leen, dank zy de Amerikaanse hulp", zo verklaarde Queuille. „maar deze toestand zal niet eeuwig voortduren". De premier deelde mede, dat hy zijn eigen minister van financiën zou zijn. Hij nam geen onnifödellijke beslissing over de algemene verkiezin gen, die door de Gaullisten verlangd worden. Hoffman vóór stopzetting ontmanteling. Paul Hoffman, de directeur van het Marshall-bureau in de Ver. Staten, heeft zich op 'n persconferentie uitgesproken voor beperking van het ont mantelingsprogram voor de Duitse industrie. Naar zyn inzicht zou ont manteling van bepaalde fabrie ken nadelig werken op het Europese herstelprogram. Zoals bekend hebben Enge land en Frankrijk bezwaren te berde gebracht tegen een beperking van de ontmante ling. „Een beslissende fase is afge sloten. Vietnam is onafhankelijk", aldus verklaarde de hoge commis saris in Indo-China, Bollaert, tij dens een betoging van ca. 10.000 Vietnamezen voor het stadhuis van Saigon. „Pro-fascistische golf in Nederland". Op het „congres van demo cratische advocaten" in hoofdzaak communistische ad vocaten te Praag heeft de Sowjet vice- minister van ju stitie Zejdin; de oorlogspropa ganda" gegispt die gevoerd zou worden in de Ver. Staten, Turkije en in een deel van de Britse pers, en wbrdt geleid door de kringen, „die er be lang bij hebben een nieuwe oorlog psychologisch voor te bereiden." Nederl'andse afgevaardigde, het Kamerlid mr. B. J. Stok vis, zeide over zijn land: „Nederland wordt evenals andere kapitalistische staten overstroomd door een pro-fas cistische golf." Het congres heeft een reso lutie aangenomen, volgens welke „valse en tendentieuze, tot oorlog opstokende berich ten" in de pers bij conventie tot een internationale en natio nale misdaad dienen te worden bestempeld. De gematigde rechtervleu gel en de radicale ^afgevaar digden applaudiseerden harte lijk bij deze verklaring. De volksrepublikeinen (M.R.P.) en de socialisten applaudiseerdep ook, maar met minder geest drift. VERTROUWEN. Na de verklaring machtigde de Nationale Vergadering Queuille het premierschap te aanvaarden. - Thans moet de ministerlyst nog goedgekeurd worden. Voor Queuille hebben ge stemd: socialisten, volksrepu blikeinen (Katholieke M.R.P.), de meeste radicalen, enige „gematigde en conservatieven" en enkele Gaullistisch-ge- zinden. Het merendeel der Gaullis- tisch-gezinden heeft zich van stemming onthouden. Tegen stemden, de commu nisten en enkele Gaullistisch- gezinden. In Franse parlementskrin- gen gelooft men, dat het kabi net van Queuille, dat naar verwachting Zaterdagavond laat zal worden gevormd, minstens twee maanden zal stand houden. Het republikeinse nieuws agentschap „Antara" meldde, dat de commandant der Ne derlandse troepen in Oost-Ja va. generaal Baay, aan de re publikeinse bevelhebbers een ultimatum heeft gezonden, waarin geëist wordt, dat de vijandelijkheden in het door de Nederlanders bezette gebied in Oost-Java „binnen 48 uur" zullen worden beëindigd. Vol gens Antara zou generaal-ma- joor Baay, hebben gezegd dat, als deze eis niet werd ingewil ligd, hij aan generaal Spoor vergunning zou vragen om „de nodige maatregelen te nemen". Een zegsman van het leger te Batavia bevestigde, dat gene raal Baay van de republikein se militaire autoriteiten heeft geëist, dat er een eind zal worden gemaakt aan de „mis dadige incidenten" langs de bestandslijn, doch voegde daar aan toe, dat dit geen ultima tum was. Nader meldt Aneta, dat de Nederlandse militaire woord voerder verklaard heeft, dat het bericht in deze vorm „ifen- sens" was. De woordvoèroei zeide: „Generaal Baay heeft aan de republikeinse comman danten in Oost-Java doen we ten, dat er een einde moet ko men aan overvallen en derge lijke en dat zy, indien zulks met binnen 48 uur geschied zou zyn, de legercommandant van de ernst der situatie op de hoogte zou stellen". Amerikaans oorlogskerkhof moet ontruimd worden. Twee bouwmaatschappijen, de gezamelyke eigenaressen van de grond te la Neuvilie (provincie Luik), waarop een Amerikaans kerkhof is ge vestigd, hebben het Ameri kaanse detachement te Luik gerechtelijk doen aanzeggen, dat de grond binnen acht da gen moet zjjn ontruimd. Deze periode loopt a.s. Woensdag af. Op het Kerkhof liggen on geveer 10.000 Amerikaanse militairen begraven. De Belgische minister van binnenlandse zaken, Pierre Vermeylep, heeft na een ver gadering van het Belgische kabinet aan de pers meege deeld: „Ongelukkig genoeg is de regering aan handen en voeten gebonden. Wij zijn niet in staat iets te doen tegen de gerechtelijke actie, die de maatschappijen hebben inge steld om haar bezit terug te krijgen. De regering heeft de Amerikaanse autoriteiten haar spijt betuigd." De gjrond in kwestie is kort na de bevrijding door de Ame rikaanse militaire autoriteiten opgevorderd. In het exploit staat, dat de grond „weder rechtelijk wordC gebruikt." Het eist van ae Amerikanen, dat zij de grond binnen acht dagen verlaten en alles ver wijderen wat zij hebben mee gebracht. Voorts wordt geëist dat de eigendom In zijn oor spronkelijke staat wordt te ruggebracht, wanneer dit niet wordt gedaan zullen de eisers de Amerikanen vervolgen we gens de kosten van een der gelijk herstel. Men is voornemens de be graven stoffelijke overschotten, naar andere militaire begraaf plaatsen in Europa over te brengen. Den Haag ontvangt Koningin Juliana. B. en W. van Den Haag hebben van de gemeenteraad een crediet van 90.000 ge vraagd in verband met de feestelijkheden ter verwelko ming van H.M. de Koningin Juliana in de residentie. Zoals bekend, zal Koningin Juliana op Zaterdag 18 September haar intocht in Den Haag doen. Ongerustheid over de Paus. De Paus heeft alle publie ke audiënties afgezegd. Hij gevoelt zich echter wel en wil geen dokter ontvangen ondanks de ongerustheid- van degenen om hem heen. Naar men verklaarde, heeft Z.H. kou gevat tijdens zyn laatste toespraak op een vrouwenver gadering, die in de gietregen werd gehouden. De Paus is 72 jaar oud. Ex-Tsaar Ferdinand van Bulgarije overleden. Ex-tsaar Ferdinand van Bulgarije, is na een hartaan val op 87-jarige leeftijd te Coburg overleden. Prins Ferdinand van Sak senCoburg, hertog van Sak sen, volgde in 1887 prins Alexander van Battenburg op, die in 1886 afstand had ge daan van de troon. Een zigeu nerin had zijn moeder voor speld, dat een koningskroon voor hem was weggelegd. In 1915 bracht hij zijn land aan de zyde van Duitsland in de eerste wereldoorlog. In Oc tober 1918 deed hij afstand van de troon ten behoeve van zyn zoon Boris. De rest van zijn levensjaren heeft hij te ruggetrokken doorgebracht op zijn kasteel te Coburg. Publiek bemoeide zich met het geval Arrestant trachtte tweemaal te ontsnappen. Vrijdag omstreeks één uur, is op de N.Z. Voorburgwal te Amsterdam de 23-jarige van Velzen bij zijn arrestatie door de politie in verband met het drijven van zwarte handel, neergeschoten. Zijn toestand baart zorgen. Twee agenten van de hon denbrigade, die op de Nieu- Het Nationaal Archief van de Verenigde Staten in Washington heeft het gouden regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina herdacht met een speciale tentoonstelling, gewijd aan documen ten betreffende de betrekkingen tussen Nederland en de Ver. Staten. De Nederlandse ambassadeur, dr. E. N. van Kleffens (links) bekijkt samen met de staatsarchivaris Dr. Wayne C. Grover het document van het eerste verdrag, dat op 8 September 1782 in Den Haag werd ondertekend. Rijkspolitie spoorde de „onvindbare P impemel op. Stalen distributie bescheiden. De recherche der rijkspolitie te Apeldoorn, heeft in samen werking met de centrale re cherche te Amsterdam, een complot dieven gevat, dat on geveer een jaar lang voorna melijk op de Veluwe, regelma tig opereerde. De drie hoofd daders, een Amsterdammer en twee Veluwnaren, hebben ruim honderd inbraken op hun kerfstok. De eigenaardige wij- Najaar 1948 is belangrijk voor vele Zeeuwse pachters Dit najaar is belangrijk voor vele landpachters in Zeeland. Het Is namelijk zo, dat talrijke pachtovereenkomsten voor „los" land zul len aflopen mefc „rovenoogst" of met 1 November 1949 en nu moet ingevolge het „Pachtbesluit" de verlenging van de pachtovereen komst een jaar vóór de beëindiging, dus vóór November lj/48 ter sprake komen. Ir. R. van Hees, rijksconsulent voor grond- en pachtzaken in Zeeland zijn bureau is gevestigd te Goes verstrekte ons enkele gegevens over deze belangrijke kwestie. De pachtkamer en grondkamer in Zeeland. Het komt elk jaar voor, dat er pachters zijn, die hun pachtover eenkomst willen verlengen, maar die geen verlenging kunnen krij gen. Die verlenging zouden zij vermoedelijk via de Pachtkamers wel gekregen hebben, indien ze slechts op de hoogte waren ge weest van de wettelijke voor schriften. Omdat Htet najaar 1948 zo uiter mate belangrijk is in verband-met het aflopen van vele pachtcontrac- ten, is het ongetwijfeld nuttig iets over het Pachtbesluit 1941 mede te delen, waarin deze materie wordt geregeld. HET PACHTBESLUIT. Het Pachtbesluit maakt onder scheid tussen de pacht van een hoeve en de pacht van los land. De normale pachttijd voor een hoeve is twaalf jaren en voor los land zes jaren. Van elke pachtovereen komst moet een schriftelijk pacht- contract worden opgemaakt. Dit contract dient binnen dertig dagen na ondertekening door partijen, in drievoud aan de Grondkamer ter goedkeuring worden, ingezonden. Zijn deze pachtcontracten opge maakt na de invoering van het Pachtbesluit, dus na 25 November 1941, dan staat in het pachtcontract het tijdstip vermeld waarop de pacht eindigt. Hetzelfde geldt voor mondelinge pachtovereenkomsten, welke na 25 November 1941 geacht worden voor 6 of 12 jaren, al naar gelang het los land of een hoeve betreft, te zijn aangegaan. Zij ein- d gen na het verstrijken van het zesde resp. twaalfde pachtjaar. In dit verband meot er op ge wezen worden, dat het aangaan van 'n mondelinge pachtovereenkomst, hoewel deze volkomen geldig is, zij het dan ook dat de pachter niet tot betaling van en pachtprijs kan worden verplicht, als een overtre ding van het Pachtbesluit wordt beschouwd. Is een pachtovereenkomst, het zij mondeling, hetzij schriftelijk, gesloten vóór de invoering van het Pachtbesluit, dus vóór 25 No vember 1941, dan doet men ver standig zich voor de vaststelling van het einde der pachtovereen komst tot de Grondkamer te Goes te wenden om advies. DE VERLENGING. Wanneer een pachtovereenkomst is afgesloten voor de normale duur (12 jaren voor een hoeve, en 6 ja ren voor los land) kan de pachter by de Pachtkamer een verzoek in dienen om verlenging van zijn pacht. Dit verzoek moet tenminste één jaar vóór het einde van de lopende j jchtovereenkomst worden gedaan. Wanneer de pacht b.v. ein digt rovenoo of uiterlijk 1 No vember van het jaar 1949 dan moet het verzoek om verlenging gedaan worden vóór 1 November 1948. Aan deze bepaling wordt door de Pachtkamers van de kantongerech ten en de Pachtkamer van het Ge rechtshof te Arnhem strikt de hand gehouden. Wordt een verzoek tot verlen ging te laat ingediend, dan wordt het door de Pachtkamers afge wezen. En daarom ls het zo nood zakelijk, dat men weet, wanneer een pachtovereenkomst eindigt. DE PACHTKAMERS De Pachtkamers zijn verbonden aan de kantongerechten. In Zee land zijn er vier en wel: le. in Zie rikzee voor Schouwen en Drnve- land. St. Philipsland en Tholen, 2e. in Middelburg voor Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, 3e. in Oostburg voor West Zeeuwsch- Vlaanderen en 4e. in Terneuzen voor Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. De pachter kan dus verlenging van pacht vragen aan de Pachtka mer. In zeer vele gevallen echter wil ook de verpachter de pacht verlengen. Daarom is het noodza kelijk. dat de pachter voordat hij zich tot de Pachtkamer wendt, aan de verpachter gaat vragen of hy ook verlenging van pacht kan krügen. Wil de verpachter de verlenging toestaan, dan kan een nieuw pacht contract worden opgemaakt en aan de Grondkamer ter goedkeuring worden voorgelegd. Wil de ver pachter de pacht niet verlengen, dan kan de pachter verlenging vra gen aan de Pachtkamer. Wanneer de verpachter zich niet over de verlenging wil uit spreken, dan kan aan hem worden gezegd, dat de pachter verlen ging aan de Pachtkamer zal vra gen wanneer de verpachter zijn bedoeling niet duidelijk uit spreekt voordat het tydstip ver streken is waarop verlenging ge vraagd kan worden. Alle grond, die in Nederland ligt. is onderworp ,n aan de bepalingen van het Paqhtbesluit. Al wordt grond gepacht van een buitenland se eigenaar dan zijn toch de bepa lingen van het Pachtbesluit van kracht. Ook in dit „eval kan ver- 1 iging gevraagd worden. Zeer vele pachtovereenkomsten, die al lange tijd liepen vóórdat de Pachtwet in werking trad. zijn ge ëindigd in 1943. Voor zoover het los land betreft zyn nieuwe pacht overeenkomsten ontstaan, die in 1949 afgelopen zijn. Rovenoogst 1949 zijn er dus heel .vat pachten van los land die ein digen. Wanneer de verpachters in deze gevallen geen verlenging wil len toestaan, moet nog dit najaar de verlenging aangevraagd worden by de Pachtkamers. Het is dus van zeer veel belang, dat men zyn pachtcontracten van los land na leest om te Tien of de pacht ook eindigt rovenoogst 1949. Daarvan moet men zich nu op de hoogte stellen. BILLIJKHEID. Wanneer wordt door de Pacht kamer een verzoek tot verlenging toegewezen en wénneer wordt het afgewezen? Het Pachtbesluit zegt, dat de Pachtkamar m t beslissen naar billijkheid. De Pachtkamer moet het ver zoek afwyzen in 4 gevallen. Deze gevallen zyn: slechte bedryfsvoe- ring. gegronde klachten over het optreden van de pachter jegens de verpachter, bestemmen van de grond voor volkshuisvesting, wo ningbouw, handel of nyverheid, in dien het algemeen belang dat vor dert ei. tenslotte de noodzak voor d verpachter of een van zijn kin deren of kleinkinderen om het ge pachte persoonlijk in eigen gebruik te nemen. Wat dit laatste betreft, zal wanneer de grondslag van zyn maatschappel.jk bestaan zou ont nomen worden door verlies van het gepachte, de Pachtkamer het ver zoek tot verlenging slechts afwij zen indien het persoonhjk gebruik van het verpachte voor de ver pacht-r of zyn kinderen of klein kinderen van overwegende bete kenis is. Degene, die pacht van een instel ling, b.v. een Kerk. een Burgerlijk Armbestuur, een Maatschappy of iets dergelyks. zit betrekkelijk vei lig want dergeiykc instellingen kunnen het verpachte niet in eigen gebruik nemen. T ze van opereren gaf de poli tie, ongeveer een jaar geleden, het eerste spoor in handen. De heren hadden het alleen op geld en distributiebescheiden voorzien, om zich snel te ver plaatsen, namen zij dan ook fietsen mee. Later gebruikten zij zelfs auto's voor het ver voer. FIETSEN WERDEN GEVONDEN. Verscheiilene malen vond men, daags na een inbraak, in de buurt van een bu» of tram. halte, een heren- en dames fiets. De stamkaarten verloren zy op een dusdanige wijze, dat de gedupeerde eigenaars ze weer terugvonden en dus wel weer bonkaarten konden ha len. Van het geld maakten de inbrekers in de hoofdstad goe de sier. SURVEILLANCE. De rijkspolitie liet overal de rijkswegen naar het Westen controleren en het gelukte een motorsurveillance een motor, die de dieven hadden ont vreemd en in het Amersfoortse bos verstopt, op te sporen. De ze vondst werd het gezelschap noodlottig. Zij liepen in een in dit bos opgestelde val en het gevolg was. dat de drie hoofd daders, die een volledige be kentenis hebben afgelegd en vier Amsterdamse helpers, thans in de cel zitten. De laatste maanden braken zij ook in in de Betuwe en de provincie Utrecht. Een der twee Veluwse hoofddaders, die de bynaam heeft van „de' on vindbare Pimpernel" was on dergedoken, omdat hij nog en kele vonnissen te goed had. wendyk, een centrum van zwarte handel te Amsterdam, patrouilleerden, trachtten om streeks kwart voor één, V. V. te arresteren. Aanvankelijk ging de man mee, doch later nam hij de benen. De politie agenten vuurden enkele waar schuwingsschoten af en tracht ten hem tenslotte in de benen te schieten, zonder hem even wel te raken. De vluchteling gaf zich evenwel over en keer de naar de politie terug. Even later ontstond weer een worsteling het publiek bemoeide zich met het geval en koos de zyde van de arres tant en hierdoor aldus de verklaring van de desbe treffende agent van politie ging plotseling de revolver nogmaals af. De arrestant werd in de schouder nab\j de hals getroffen. Hy is overge bracht naar het Binnengast huis, waar een foto uitwees, dat de longtop is geraakt. Al bestaat er geen direct, gevaar voor zyn leven, tocht baart zijn toestand zorgen. (Van onze reizende redacteur) Naar wy vernemen kan erop ferekend worden, dat de Ned. poorwegen ingaande 1 Mei 1949 weer een vooroorlogse dienstregeling zullen hebben. Er zal tegen die tyd clan ook weer een normaal spoorboekje uitkomen. In feite eohter zal de dienst in sommige opzich ten het volgend jaar beter zijn dan zij ooit geweest is. In de eerste plaats zullen dan meer lynen electrisch be reden worden. Nu reeds rijden er electrische treinen van Amsterdam naar Amersfoort. Het volgend jaar echter zal ook de electrificatie tot Maas tricht en Heerlen gereed zyn, zodat deze steden op slechts drie uur afstand van de groto steden zullen komen te liggen met elk uur een trein. Nieuwe electri3che treinstellen worden nu geregeld afgeleverd. Ook worden er dieselmotorwagens gebouwd en hersteld, die in gaande 1 Mei 1949 zullen gaan ryden van Amersfoort op Leeuwarden, Groningen, Olden- zaal en Enschedé. Die plaatsen zullen dan binnen 2 Vz uur van de grote steden uit bereikbaar zyn. Nieuw vrachtschip voor Mij. „Nederland". De My. „Nederland" heeft by de Caledon Shipbuilding and Engi neers Company te Dundee een nieuw vrachtschip besteld, dat een lengte zal hebben van 150 meter en een breedte van ongeveed 22 meter. Het aantal brutoregister tonnen is ongeveer 7500. Het schip zal waarschijnlyk in Maart 1951 worden afgeleverd. De Gaulle op tournee. Generaal Charles de Gaulle zal te Orange in Zuid-Fran- kryk een begin maken met 'n grote serie redevoeringen. Hy zal in acht dagen een afstand van 2.000 km afleggen en meer dan honderd redevoerin gen houden in verschillende steden en dorpen. KORTE PREDICATIE „IK LAAT U NIET GAAN, TENZIJ GIJ MIJ ZEGENT." Gen. 32 26b. In alle toonaarden kan men tegenwoordig horen, dat het le ven een srijd is. En er ligt een grote waarheid in. We verlan gen allen naar zekerheid, naar vastheid. Waarop kan men nu eens rekenen? Waar ligt b.v. het uitgangspunt voor de opbouw van een nieuwe maatschappij na de tweede wereldoorlog.' Daarmee sta je al direct mid den in de vragen. Want is er ergens een dergelijk vast punt, een grond zo stevig, dat we met de opbouw kunnen beginnen en niet bedrogen uitkomen? De moeheid en de lijdelijkheid waaraan velen in deze tijd mank gaan, wettigt het vermoeden, dat velen zullen zeggen, er is nergens zo'n vast punt te vin den. Het loopt toch weer mis. Ogenschijnlijk geeft de Bijbel dat antwoord ook. Het pessimis me van 't boek Prediker is als geschreven voor deze tijd. Alles is vergeefs. Men is de strijd moe, omdat de strijd al zo dik wijls verloren is. Jacob strijdt aan de Jabbok een verloren strijd. Zijn heup is al ontwricht. Toch houdt Jacob vol, want hij strijdt met God! In die strijd gebruikt hij vreemde wapenen. Hij weende en smeek te God enhij overmacht. God zegende hem aldaar. Mogen wij eens ontdekken het vruchtelo ze van veel strijd en onze aan dacht richten op de strijd met God: De strijd om Zijn zegen. Het is een strijd die God zelf uitlokt, door de verkondiging. Is die strijd beslist, aqn hebben wij 't uitgangspunt voor een nieuw leven: de zegen Gods, die wij dan mogen zien in 't aange zicht'van Christus, die de ver moeiden rust geeft en onze last draagt. Vrouwenpolder. J. DE BOER. MINDER WARM. Vry veel bewolking. Enkele plaatselijke buien, hier en daar met licht onweer. Daling van temperatuur, vooral in de kuststrook. Aanvankelijk zwakke, veranderlijke wind, later zwakke tot matige wind tussen Zuid en West.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1