se? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Massa-demonstratie in West-Berlijn Onregeerbaar Frankrijk Het vliegveld voor Zeeuwsch Vlaanderen Verdwenen Amstelveens meisje terecht oe BILT Drie doden na schietpartij H.M. de Koningin uit Amsterdam vertrokken. VOORSPELT Dit bl.a verschijnt dagelijks, ADVERTENTIEPRIJSBet per chhrfs'S1jkePfefst2;genn AIgemeen WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN RZC Mdföhirg. Bureaux te Vlissingen- Vlamingstr 16-18-20 tijd. 1 tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel 2077 en 2924 -Goes: L. Vo.ststr. 55. tel. 2475 (b.gg 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zierikzee: N Bogerdstr G 160. tel. 26 Sowjet-vlag aan flarden gescheurd soldaten gemolesteerd Een kwart millioen Berlijners uit alle delen van de stad hadden gehoor gegeven aan een oproep van de Soc.-Dem.- Party om Donderdagmiddag op het plein der Republiek voor het Rijksdaggebouw te demonstreren tegen de situatie in de Sowjet-sector. Dit was de grootste betoging, die de- voormalige hoofdstad sinds het einde van de oorlog beleef de. Vele bedrijven hadden reeds om twee uur hun poor ten gesloten om him arbeiders en eraployé's gelegenheid te geven aan de demonstratie deel te nemen. king de karabijnen greep en het vuur op de demonstranten opende, namen laatstgenoem den de vlucht. De meesten van hun konden ontkomen. Het Onder het motto: „Berlijn roept de Wereld" spraken be kende woordvoerders der Westelijke Partijen, onder wie Franz Neumann en prof. Reu ter. Er moeten nieuwe verkie zingen gehouden worden, zeide. dr Suhr, de voorzitter der Be'rlijnse gemeenteraad, om de wereld te laten zien hóe Ber lijn denkt. „Hij die bang is voor een .volksbeslissing door een stemming, heeft een slecht geweten. We willen niets an ders dan met rust gelaten worden zodat we in vrede kunnen werken. Afgevaardigden van de Ber- lijnse spoorwegarbeiders zei den, dat de Communisten „die over de ruggen van de Sowjet- bezettingstroepen naar de macht waren geklomen, nu al hun best deden om van Ber lijn een Communistische stad te maken". „Zij rekenen op generaal honger en generalis simo winter om ze te helpen, maar ons geduld is uitgeput en we zullen de strijd winnen". Ook Ernst Reuter, de in '46 gekozen burgemeester, die1 door de Sowjet's werd gewei-j gerd, hield een rede, waarin hij zeide, dat de dag zou ko men dat „de treinen weer tot Stettin zouden rijden". Hij zeide verder: „Amerikanen, Fransen en Engelsen,, kijk naar Berlijn, jullie kunnen de stad niet verlaten, jullie moe ten blijven totdat de strijd te gen de duistere 'machten is ge wonnen". Nadat de vergadering was afgelopen werd een jeep met een Sowjet-offlcier en twee „tommygunners" met stenen bekogeld. ERNSTIG INCIDENT Er deed zich na de demon stratie een incident voor, dat reeds aan drie personen een 16-jarige jongen en twee po liticbeambten het leven heeft gekost. Mogelijk is het aantal slachtoffers nog groter. Het incident nam een aan vang, toen enige jeugdige per sonen er ln( slaagden op de Brandenburger Tor te klimmen en poogden de daar aange brachte Sowjet-Russische vlag te verwijderen De politie aan Russische kant van de poort schoot op de jongelui. Voor de opdringende menig te moesten zowel de Duitse politie als de Sowjet militai ren zich vlug terug trekken_ Een auto met Sowjet-soldateri werd omvergeworpen. De in- zitende werden de kleren van het lijf gerukt. Inmiddels was het de demonstranten gelukt de Süwjetviag van de stok ie scheuren en op straat te gooien, waar zij door de me nigte aan flarden werd gere ten. Eerst toen de politieverster- Queuille gereed voor I de stemming. De Franse kabinetsforma teur, dr. Queuille, heeft een nieuwe regering gevormd, waarover Vrijdagmiddag ge-' stemd zal. worden in de Franse Assemblee. Queuille heeft alleen nog moeite met het vinden van een minister van financiën. Waar schijnlijk zal hij deze taak zelf op zich nemen. De socialistische fractie in de Franse nationale vergade ring, heeft besloten deel te nemen aan een door Henri Queuille gevormde coalitie regering. KRITIEK. Reuters correspondent, Ha rold King, meldt, dat de po sitie van de Franse schatkist steeds kritieker wordt. Spoed maatregelen zullen noodzake lijk zijn, om tegen het einde van de maand over voldoende contanten te kunnen beschik ken, o.m. ter betaling van de salarissen der talrijke ambte naren. Amerika is voorstander van de instelling van'een internatio nale permanente bewakingsmacht der V.N. van 1000 tot 5000 man sterk. hoofdbureau van politie van de Oostelijke sector verklaart, dat de daders die de vlag van de Brandenburger Tor haal den, zijn gearresteerd. Nog voordat de duisternis viel, was de rust om het Rijksdag- gebouw en Unter der Linden hersteld. TEGEN-DEMONSTRATIE De Socialistische Eenheids partij heeft een beroep op de Berl(jnse arbeiders gedaan om Zondagmiddag een demon stratie te houden in de Lust- g,ar ten in de Sowjet-sector en een „passend antwoord" te ge ven op de an i-Sowjet-denio'ij straties van Donderdag. Donderdag om tien voor ne gen heeft H. M. Koningin Ju liana, tezamen met Prins Bernhard der Nederlanden, en haar gevolg, het paleis op de Dam te Amsterdam verlaten en zich naar haar paleis te Soestdijk begeven. Om precies 21.40 uur arri veerde H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard te Baarn. Een enorme mensenmenigte verweklomde daar de lands vrouwe en haar gemaal. Een ware zee van wuivende armen begeleidde de Koningin en de Prins toen zij het pa leispark inreden. Om drie minuten over tien betrad H. M. over de uitgerol de loper en tussen een haag van lakeien haar „huis". De prinsesjes waren reeds in de middag geheel onopval lend op het paleis gearriveerd. Rantsoenbonnen vermicelli en gebak worden ongeldig. Het centraal distributiekan toor deelt ons mede, dat de rantsoenbonnen H 25 (voor 1 rantsoen vermicelli e.d. of 400 gram brood) én de rantsoen bonnen H 27 (voor 1 rantsoen gebak of 400 gram brood) tot en met 25 September geldig zijn voor het kopen van brood. Na 25 September zijn deze bon. nen niet meer geldig. Het Wereldgebeuren DERDE MACHT ZWAK EN VERDEELD, Oplossing met-in zicht. Een èxcentriéke Franse mil- lionnair heeft de universiteit van Oxford vijftien millioen aangeboden voor de stichting van een speciale leergang ter opleiding van „toekomstige we reldleiders". Een en vijftig jon- feliederi, uitblinkend in wils- racht en intelligentie zouden uitverkoren moeten worden gratis deze leergang te vol gen. Voorwaarde is slechts, dat minstens een derde van de jongelui uit Frankrijk afkom stig zal zijn. De curatoren van de Oxfor- ter-universiteit, die het aan bod nog in beraad houden, zul len wellicht in deze voorwaar de aanleiding vinden de milli- onnair toe te voegen: Regeer de wereld, begin met uw eigen land. Het hedendaagse Frankrijk is waariyk geen voorbeeld van een goedbestuurde en gezonde staat, die een leidende rol kan aspireren. In ijltempo volgen de kabinetten en de formateurs elkaar op; de bejaarde staats lieden, wier namen steeds weer opduiken Blum, Ramadier, Schuman, Marie spelen doelloos stuivertje wisselen in de departementen. Plan na plan wordt opgesteld geen enkel uitgevoerd. Intussen ver ergert ae economische toe stand, stijgt het prijspeil en daarmee ae ontevredenheid en daalt het internationale pres tige. Een land, dat de helft van tijd regeringsloos is, telt op de duur niet mee. Het zou onjuist zijn het ver val der Franse democratie uit sluitend toe te schrijven aan algemeenheden als decadentie, georek aan grote leiders, groeps-egolsme. Er is een andere factor die maakt, dat het land vrijwel onregeerbaar is: De krachts verhoudingen zijn op de meest ongunstige wijze verdeeld. De twee extremistische partijen van links en rechts, de com munisten en de Gaullisten heb ben samen de absolute meer derheid. Beide groepen zijn dictatoriaal van inslag en be dreigen de democratische in stellingen. Er tussen geklemd is de befaamde „derde macht", die het evenwicht moet bewa ren tussen Thorez en de Gaul le. Maar deze derde macht, waarop nota bene de basis van de regering moet rusten is zwak en bovendien verdeeld. De snel opgekomen M.R.P. is haar hoogtepunt van vlak na de bevrijding al lang voorbij. De radicaal-socialisten, die overigens radicaal nóch socia listisch zijn, teren op een voor oorlogs verleden en brokkelen steeds verder naar de Gaulle Aan de Landbouwhogeschool te Wageningen zijn 169 nieuwe stu denten ingeschreven. Vorig jaar bedroeg dit aantal 193. Het totaal aantal ingeschreven studenten be draagt thans 1147 tegen 1185 vorig jaar. afr-Dë -socialisten tenslotte zjjn bevangen in de vrees nog meer aanhang onder de arbei ders te verliezen. Elke coalitie, steunend op deze groepen is van meet af aan wankel en gedoemd tot uiteenvalenl, gelijk de practijk bewezen heeft. Hoe kan deze staatkundige janboel ongelost worden? Welké politieke acrobaat en jongleur zal nog een regering kunnen vormen? Niemand in Frankrijk weet het. Geen enkele groep is ook tot offers bereid om het land uit de greep der inflatie te red den. De arbeiders nemen geen ge noegen met een verder gaande versobering van de levensstan daard. Hun vakbonden grom men reeds. De haute finance heeft als va derlands devies „Allons les francs de la patrie"; De Gaulle is hun voorvechter voor vrije onbelemmerde economie. Op de duur is een verbitterde strijd links tegen rechts onvermijde lijk. De komende maanden zul len critiek zijn. lii - Na de inhuldiging werden officiële statiefoto's gemaakt van het Koninklijk Echtpaar en van het Koninklijk Gezin. Op deze foto draagt H.M. nog de hermelijnen kroningsmantel, Z.K.H. Prins Bernhard is gekleed in generaalsuniform. West-Dultsland krijgt meer Marshall-hulp. Van onofficiële, doch be trouwbare zijde wordt verno men, dat de raad van de orga nisatie voor Europese econo mische samenwerking er in heeft toegestemd, dat West- Duitsland 100 millioen dollars meer zal ontvangen dan de 367 millioen dollars, die oor spronkelijk voor dit gebied als aandeel in de Marshall-hulp was bestemd. Terrein werd door de luchtvaartdienst gekozen. Lange tijd is men in het on zekere gebleven over de plaats, waar het centrale vliegveld voor Zeeuwsch-Vlaanderen zou komen. Oost en West hadden over deze plaats ieder hun eigen mening vooral in ver band met de verkeersmoeilijk heden in dit gewest. Kort ge leden is nu bekend geworden, dat dit vliegveld eerlang zal worden aangelegd in de van Wijekhuysepolder bij Hoek- en dat dit punt is gekozen door of althans in overleg met de Rijksluchtvaartdienst. De geruchten, die achter eenvolgens wilden, dat dit per manente vliegveld zou komen te liggen bij Axel, op de Axel- se vlakte en ergens in de nog te bedijken Braakman zijn hier mede dus voorgoed van de baan. Wat de keuze van de Rijks luchtvaartdienst betreft, hier over kan Zeeuwsch-Vlaanderen slechts tevreden zgn. Zowel Oost als West krijgen wat haar toekomt en vooral als straks de Braakman zal zijn verdwenen en er een weg Ter- neuzenBiervlietIJzendijke zal zijn aangelegd, zal de keu ze tot haar recht komen. Voor het gedeelte van Zw.- Vlaanderen, dat ten Oosten van het Kanaal Gent—Terneu zen ligt, wordt het nu echter wel zaaks nauwlettend te gaan toezien op de kruisingen van dit kanaal. Dit ook weer in verband met de door Gent zozeer ver langde sluisuitbreiding en ka naalverbreding. Deze kruisin gen moeten zodanig zyn, dat indien ook maar enigszins mo gelijk, wachten niet meer kan voorkomen. Truman even vast beraden als Marshall. President Truman heeft op een persconferentie verklaard, dat hij zonder voorbehoud de verklaring van minister Mar shall steunt, dat aan. de hui dige ontwikkeling te Berlijn vastberaden weerstand moet worden geboden". „Wij komen op voor onze rechten te Ber lijn en doen alles wat wij kumien door middel van on derhandelingen. Wij onderhan delen thans niet onder dwang en zullen dat ook niet doen. Wij zullen besprekingen voort zetten in de hoop vrede te krggen", aldus Truman. Twee en dertig biggen pér auto op stap. Onder de gemeente Alphen en Riel brachten controleurs van de C.C.D. en enkele me ters van de Belgische grens een Belgische luxe auto tot stilstand. Bij onderzoek bleek, dat zich behalve de chauffeurs en en mede-inzittende, ook 32 biggen in de auto bevonden, die bestemd waren voor frau duleuze uitvoer naar België. De biggen bleken afkomstig van een handelaar uit Tilburg, die, evenals diens broer en nog een handlanger, in verzekerde bewaring werd gesteld. Ook de chauffeur van de auto werd gearresteerd. De mede-inzitten de wist over de grens te ont komen. Was met haar pseudo-Amerikaan in Frankrijk terecht gekomen. Jongeman was uit opvoedingsgesticht ontvlucht. Dank zij de radio-omroep van de politie is het 1 Augus tus uit Amstelveen verdwenen dienstmeisje Johanna Mole- man gevonden. Zoals men zich zal herinneren wist een onge veer 25-jarige jongeman, die zich uitgaf voor een zekere Brooklyn, tijdens de jubileum tentoonstelling de Lutam in Amstelveen connecties aan te knopen met hét 15-jarige Am- stelveense dienstmeisje Johan na Moleman. Korte tijd daarna bleek het tweetal verdwenen te zijn en deed de familie bij de politie te Amstelveen aangifte van de verdwijning. De politie heeft toen onmiddellijk per politie- radio een bericht tot opsporing Amsterdamse jongen verdwenen. Sinds 31 Augustus is de 17- jarige J. W. Maatenboer uit Amsterdam spoorloos verdwe nen. De jongeman, die lid is van een padvindersorganisatie, was op Koninginnedag des middags naar het Stadion ge gaan met de hoop ingescha keld te worden in het stadion- spel. dit geschiedde echter niet. Hij heeft zich de weigering dermate aangetrokken, dat hg in een kwade bui in zijn ouder lijk huis verscheen. Hjj weiger de 's avonds met zijn ouders de feeststad in te gaan. Hij ging alleen, doch is later op ae avond, via een belendend perceel de ouderlijke woning weer binnengegaan.. Met de fiets van zijn broer en vijf gulden is hij weer ver trokken. Sindsdien heeft men niets meer van hem vernomen. rondgestuurd, dat niet alleen in Nederland maar in geheel Europa werd verspreid. SUCCES. Dit bericht had succes en op 27 Augustus kon het voort vluchtige tweetal door de poli tie te Avesnes in Noord- Frankryk worden aangehou den. De Amstelveense politie heeft daar het meisje opge haald. De jongeman was in de ge vangenis ingesloten en wordt daar vastgehouden in verband met illegale grensoverschrij ding. Hij zal daarvoor door de Franse rechter worden ver- oordeld en na het uitzitten van zijn straf, die tussen een week en twee maanden kan variëren, uitgeleverd worden aan de Nederlandse politie autoriteiten. Het meisje is ter beschikking van de kinder rechter gesteld. Inmiddels is gebleken, dat de bewuste Brooklyn, die zich uitgaf voor Amerikaan, een gewone Amsterdamse jongen is, die de naam Frans Cozijn draagt. Hij was ontvlucht uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. Het is een zeer geslepen heerschap, die reeds eerder had getracht naar nu is komen vast te staan hetzelfde spelletje met een 16- jarig meisje uit Monnikendam te spelen. VRIJ WARM WEER. Geldig tot Vrijdagavond. Enkele overdrijvende wol kenbanken, maar droog en over het algemeen zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit Zuid-Oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperatuur ala gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1