Onenigheid over Marshall-plan Moord te Nijkerk Gezagdragers spraken NIEUWS UIT ZEELAND Zeeland vierde de inhuldiging Het vreemdelingen-seizoen te Haamstede in 1948 Schuman's eerste besluiten. Walcheren. T urndemonstratie op Middelburgse markt Amerikanen stellen onaanvaardbare voorwaarden Er zyn plotseling moeilijkheden gerezen bij de uitvoering van het plan-Marshall. De organisatie voor Europese samenwerking, waarvan de uitvoerende raad geregeld bijeenkomt, heeft haar werk zaamheden voorlopig opgeschort De raad heeft haar zittin gen voor onbepaalde tijd verd aagd. Wat is er aan de hand? Ei- zijn moeilijkheden tussen de Amerikanen en de vertegen woordigers der 16 Marshall- landen. De Verenigde Staten oefenen zware druk op Frankrijk uit om een derde deel van de dol lars to bestetien aan de bewa pening van het land. Averell Harrinmn, do verdeler van de Amerikaanse zendingen naar Europa, heeft het duidelijk ge merkt dat Amerika een sterke Westelijke Unie als een dwin gende voorwaarde beschouwt voor verdere verstrekking van dollars. „Amerika verspilt toch maar dollars ais de zestien landen bij een Russische aan val onmiddellijk onder de voet worden gelopen", aldus onge veer het Amerikaanse stand punt. In de tweede plaats is er on enigheid tussen de economi sche deskundigen van generaal Clav, de Amerikaanse bevel hebber in Duitsland en de des kundigen van Frankrijk en an dere landen. Clay meent, dat do Brits Amerikaanse zóne 380 millioen meer dollars nodig heeft dan de raad der 16 landen oor spronkelijk voor Blzonkk had uitgetrokken. Vooral de Fransen voelen er weinig voor het economische herstel van Duitsland voor te laten gaan bij eigen behoeften. Een moeilijkheid van andere aard is, dat de Marshall-landen het onderling ook niet geheel eens kunnen worden over de verdeling der gelden. Het zou hier echter om bedragen van betrekkelijk weinig belang gaan. HARRTMAN BIJ SPAAK. Indien binnen korte tijd geen oplossing wordt gevonden zal de kwestie waarschijnlijk wor den voorgelegd aan de plenai re vergadering der organisa tie, waarin de ministers van buitenlandse zaken der deel nemende landen zitting heb ben. Naar het A.N.P. te Brussel verneemt, is de reizende am bassadeur voor het Marshall plan, Averell Harriman. Maan dagavond uit Parijs te Brussel aangekomen, alwaar hij in de loop van de avond de heer Spaak heeft ontmoet en met hem de kwestie van de verde ling van de Marshall-hulp aan Europa besproken. Goud voor Amsterdam in woestijn gevonden. Een postpakket, bevattende 25 kg. goud in de vorm van staven, waarop als bestemming Amsterdam stond aangegeven, is in de woestijn nabij Cairo gevonden. Uit het etiket bleek, dat het pakket door „Swiss Air" was vervoerd. Het was geheel onbeschadigd. Bij de politie was tot dusver geen aangifte van vermissing bin nengekomen. Prof. Kranenburg grootkruis Ned. Leeuw. Naar wij vernemen zal de eerste regeringsdaad van Ko ningin Juliana na haar in- huldiging zyn, het verlenen van het grootkruis der orde van de Is ederlandse Leeuw aan Prof. Kranenburg, voor zitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal en voor zitter van de gecombineerde Kamers. Acht en vijftig jarige man met mes doodgestoken. DADER GEARRESTEERD. In de nacht van Zaterdag op Zondag is in het Holkerveen (gemeente Nykerk) de 58-ja- rige G. van D. van het leven beroofd. Deze van D. een weduw naar, had als huishoudster mej E., die voorheen in be trekking was bij de 47-jarige C. in Amersfoort, wegens ziekte van diens vrouw. Nadat de vrouw van C. hersteld was, trad mej. E. in dienst bij van D. Dit was echter niet naar de zin van C.. hij tracht te haar over te halen terug te komen, zonder succes even- wel. Zaterdag vatte hij het plan op naar net Holkerveen te gaan om de vrouw te spreken Ministerpresident en landvoogden voor de radio. te krijgen. Hij arriveerde 's avonds om 9 uur per fiets, doch trof haar niet thuis, om elf uur kwam hij ten tweede male, doch wederom zondei resultaat, mej. E. was n.l. naar Amsterdam en nog niet thuis gekomen C. repareerde met hulp van de zoon van van D. een lekke band en vertrok daarna. Om ongeveer twee uur 's nachts kwam hij voor de derde maal bij de woning van van D. H|j vroeg, of de vrouw naar buiten wilde ko men. Deze weigerde. Van D. die reeds te bed lag, begaf zich in nachtkleding naar buiten. Wat er toen precies is voorgevallen is niet bekend, na enige ogenblikken keerde van D. in zijn woning terug, Hij zei, dat hij gestoken was en zakte levenloos in elkaar. C. werd te Amersfoort in zijn woning gearresteerd. Hoe wel hij aanvankelijk ontkende, heeft hij later bekend de moord te hebben gepleegd met een schoenmakersmes, dat hjj reeds enige dagen in zijn zak had. Oost en West huldigen Koningin Juliana. Minister-president W. Drees hield een radio-toespraak ter gelegenheid van het regerings jubileum en van de Inhuldi ging. Na de minister-nresident spraken dr. van Mook, ir. L. A. H. Peters, dr. W. Huender. de heer E. A. Römer, mr. H. de Vries en prof. dr. R. A. Hoessein Djajaainingrat. MINISTER-PRESIDENT DREES. Minister-president Drees zei- de o.a.: Zo al bij de jubileumfeesten de gedachte aan het afscheid soms als een weemoedige on dertoon kon doorklinken, ge zegd mag toch worden, dat er ook een verblijdend element ligt in het feit, dat Koningin Juliana bij het aanvaarden van do koninklijke waardigheid niet enkel kon betuigen hoe veel haar gelukkig gezin voor haar betekent, het gezin, dat in de vorstelijke paleizen en in ons volksleven zulk een lichte toets brengt, maar ook aan haar moeder nog kon zeggen wat zij in haar leven voor haar geweest en nog is. Het Nederlandse volk ziet ook de overgang daardoor des te ster ker in het licht der continuï teit. Het begroet zyn nieuwe Ko ningin uit het aloude stam huis met de warmste gevoe lens en met diep geworteld vertrouwen. Koningin Juliana aanvaardt het bewind in een tyd van ken tering voor het koninkryk, een tyd, die beslissend kan zyn voor de toekomst der onder haar kroon verenigde volke ren. Dat uit Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen een uitgelezen schare van verte- f-emvoordlgers naar Nederland s gekomen om deel te nemen aan de jubileumfeesten en aan de Inhuldigingsfeeston, wettigt het vertrouwen, dat, ondanks do spanningen overzee, die ook voor Koningin Juliana eon bron van diepe zorg zullen z-Jjn, onder haar kroon vrtfe en vruchtbare samenwerking tus sen de gebieden, waarvan het lot in de loon der geschiedenis zo geweven ia, tot nieuwe ver- werkelüldng zal komen. Koningin Wilhelmina heeft in dc loop van haar bewind, hoe gezegend het ook in vele opzichten is geweest, de geva ren groter zien worden en de tyden ongunstiger. Koningin Juliana begint in een tyd, van moeiten en zorgen zwaar. Mo ge haar de zegen geschonken worden van een leven, waarin de volkeren onder haar kroon hun lot lichter zien worden, hun samenwerking nauwer, de vrede beter beveiligd. Moge zy, gelukkig in haar gezin, ook gelukkig zyn in en met die kring van volkeren. DR. VAN MOOK. De luitenant-gouverneur ge neraal van Nederlands-Indië dr. H. J. van Mook zeide o.a.: Majesteit. Op deze gewich tige dag der inhuldiging moge het my vergund zijn uit dit verre land enkele woorden te spreken, naast hetgeen de in Nederland aanwezige delegatie van Indonesië reeds heeft over gebracht en zal overbrengen. Sinds 39 jaren is de geschie denis van het koninkrijk ook uw geschiedenis met haar bloei en haar rampen, haar geluk en haar pijn, haar ervaring en haar loutering. Uwe Majesteit heeft deel gehad aan een trot se en goedgedane arbeid. De smart van het lijden, dat wy in deze eeuw moesten on dergaan, de verbeten wil tot volhouden, wortelt in het besef te strijden voor een eerlijke zaak. En in onze hoop op de dagen van de toekomst, zullen we, Nederlanders, met onze jonge vorstin, een jong volk blijven, dat het andere jonge volk in Indonesië de hand reikt, om tezamen in vrijheid' verbonden ons weder geheel op te richten. Wy zijn gelukkig Uwe Ma jesteit bijgestaan te weten door de Prins der Nederlanden, omringd door de dochters en gekoesterd door de moeder des vaderlands en wij richten de bede tot God, dat hij Uwe Majesteit en het Huis van Oranje in zijn genade moge bewaren. IR. PETERS. De gouverneur van Curagao, ir. L. A. H. Peters, zeide o.a.: Wij hier op Curagao hopen, dat het aan Hare Majesteit Koningin Juliana, voortbou wende op het eminente voor beeld van Hare Koninklijke Moeder, gegeven moge zijn de welvaart van Nederland te zien opbloeien en de wonden, door de oorlog geslagen, in materieel en geestelijk opzicht te zien helen. Wij weten hoe haar het wel en wee van hare onderdanen, zowel in het rijk in Europa als overzee, ter har te gaat. DR. HUENDER. De gouverneur van Surina me, dr. W. Huender, verheugde het, een stem van Suriname uit te mogen doen horen voor de Inhuldiging van Koningin Juliana. Dezelfde oprechte ge voelens van aanhankelijkheid en van de diepst denkbare Omjetrouw, welke de ingeze tenen von Suriname in hun harten troffen en tot uiting brachten ten aanzien van Ko ningin Wilhelmina, koesterden zjj en wensten zij openlijk kond te doen ten aanzien van Ko ningin Juliana. Paardenstudiedagen geopend. Namens de minister van landbouw verrichte de direc teur-generaal ir. C. Staf Maan dag de officiële opening van de internationale paardenstu diedagen, die gedurende drie dagen in de senaatszaal van de Utrechtse Universiteit dooi de Ned. Zoötechnïsche vereni ging gehouden worden. Ir. Staf gaf na de officiële opening enkele beschouwingen over de huidige positie van de paardenfokkerij in Nederland en in Europa. Een Griekse priester van het eiland Chios, is ter dood gebracht wegens „actieve deelneming aan de strijd tegen de regeringstroe pen". Maandag is de eerste van de 12 tweemotorige Convair vliegtui gen. welke de K.L.M. besteld heelt, op Schiphol geland. Koperen Ko in de hoofdstad. Op het Damrak musi ceerde op de Inhuldi gingsdag ook een popu laire Middelburgse ver schijning: Koperen Ko. Voor de Amsterdam mers was zijn optreden een nieuwtje en tiental len rijen dik dromden de toeschouwers en toe hoorders rondom deze Zeeuwse figuur. Vooral de jeugd was buitenge woon nieuwsgierig en trachtte kennelyk Kope ren Ko de kunst af te kijken en vast te stellen, hoe hy met zijn mond niet alleen, maar ook met armen en benen zijn ingewikkeld instru mentarium bespeelde. Vakverbonden ontevreden. De nieuwe regering Schu- man heeft besloten de Inkom stenbelasting te verlagen. De regering besloot verder tot toekennen van een speciale bonus van 2500 francs aan di verse categorieën van personen in staatsdienst. De eerste reacties der vak bonden op het verlenen van deze buitengewone vergoeding zijn thans bekend. Behalve het communiqué van het bestuur der C.G.T. is thans een mede deling verschenen in het in- terconfederaal kartel en het algemeen verbond der kaders, waarin dit kartel op zyn beurt stelling neemt. Het verklaart dat „de maat regel die het karakter heeft van 'n aalmoes, bestemd is om het verzet der loontrekkenden tegenover de blijvende sociale onrechtvaardigheid, waarvan zij het slachtoffer zijn, te kal meren". Een grote hoeveelheid kunst schatten, o.a. schilderijen van Rembrandt en Breughel, van een totale waarde van 70 millioen gul den. z(jn uit de V. S., waar zij in veiligheid waren gebracht, naar Duitsland teruggezonden. Commissaris der Koningin zal perspenning uitreiken. Zaterdag 18 September a. s zal de Commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, in het Schuttershof te Middel burg aan de leden van de Zeeuwse Journalisten-Kring de weder ingestelde Zeeuwse Perspenning uitreiken. Tevens zal de heer mr. M. Rooy, voorzitter van de Ne derlandse Journalisten-Kring en hoofdredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant een inleiding houden over 't onderwerp „Pers en Vrij heid". Voor het by wonen van deze byeenkomst zyn vele Zeeuw se autoriteiten uitgenodigd. St. Bavo-school in Oostburg geopend. De eerste nieuwe permanente lagere St. Bavo school in Zeeland, die in Oostburg, is Maandag offi cieel in gebruik genomen. Na een dienst in de kapel van het St. Antonius ziekenhuis, begaf de eerwaarde deken H. A. F. Lie- vegoed, gevolgd door kerk- en schoolbestuur, onderwijzend perso neel, de met oranje en vlaggen ge tooide schoolgaande jeugd en vele ouders zich naar de nieuwe school. Deken Lievegoed zegende de school en opende daarna de deur. Nadat het tegen de vestibule aan gebrachte oranjelint was doorge knipt, zegende zijn eerwaarde ook de lokalen. Daarna hielden deken Lievegoed en burgemeester Hoekzema een korte toespraak. De schoolkinderen declameerden enkele schetsjes en zongen liede ren. Met een driewerf Leve de Koningin werd de korte plechtig heid besloten. DE KLOKKEN LUIDDEN. In de dorpen en steden van het Zeeuwse land, hebben Maandag de klokken geluid en hebben vreugdetonen geklon ken: Nederland heeft zijn nieuwe Vorstin ingehuldigd. Hoewel het hoogtepunt van de feestelijkheden in de meeste plaatsen op 31 Augustus was geweest, is men toch ook 6 September niet achtergeble ven. ZIERIKZEE. In Zierikzee waren kinder feesten. Tengevolge van de re gen moesten de kinderen ech ter in de school worden ge- tracteerd. Om half één werd de klok geluid. Op de trappen van de Grote Kerk gaf het gemengd- en kinderkoor een zanguitvoering. De raad kwam 's middags bijeen. De waarne mend burgemeester, mr. du Croo, las de proclamatie van H.M. de Koningin voor en hield een feestrede. Tenslotte waren er volksspelen. Ook brandde 's avonds de feestver lichting. TERNEUZEN. De raad van Temeuzen kwam in een buitengewone zitting byeen. Burgemeester mr. P. H. W. F. Teilegen hield een gloedvolle rede. Er werden adressen van trouw verzonden aan H.M. Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Verder waren er kinderspelen en een wielerwedstrijd. De feesten werden met een groot vuur werk besloten. OOSTBURG. Te Oostburg werd de laat ste dag van de Oranjefeesten op intieme wijze gevierd, 's Morgens werd in het Ledel- theater een buitengewone raadsvergadering gehouden. Op het toneel prijkte een byna levensgroot portret van Ko ningin Juliana en haar kinde ren, welk portret was omgeven door bloemen en planten. Hon derden inwoners van Oostburg Vlissingen BALIXXNWEDSTRIJD. De ballonwedstrijd, die tij dens de feestelijkheden te Vlis singen werd gehouden, is een buitengewoon succes gewor den. Uit alle delen van het land komen de kaarten binnen. Doch niet alleen uit Nederland, maar ook uit het buitenland. Zo ontving het bestuur van de Bond van Buurtverenigingen uit Denemarken twee brieven, een van Egler Edvardsen uit Draeby en een van Due Jör- gensen uit Hulby. De ballon nen warén 1 September ge vonden. Middelburg WEDVLUCHT. Zaterdag 4 September, hield de postduivenhoudersvereniging „de Telegraaf" te Middelburg een wed vlucht van Roermond uit, pl.m. 170 km., met oude en jonge duiven. Lossing te 12 uur. De eerste duif was te Middelburg om 14.39.14 uur, snelheid 1064.50 m. per minuut. De prijzen werden behaald als volgt: Chr. de Graaf. Middelburg 1, C. Pouwer. Veere 2, 5. 7, 13, 15, W. Daane, Middelburg 3, H. A. Polvliet, Middelburg 4, 16, A. Ste- ketee. Souburg 8, 18. A. J. Minne zoo. Veere 6. M. D. Walraven 9, M. Wattel 10, 11, 12, W. Hendriks 14, alle 3 te Middelburg, S. Kodde, Veere 17, 20 en R. Dirven, Middel burg 19. luisterden naar de voorlezing van de proclamatie door bur gemeester Hoekzema. Daarna werd gezamenlijk naar de re portage van de inhuldiging geluisterd, 's Middags was er een fraaie optocht en volks spelen. In Goes en Middelburg wer den er eveneens bijzondere raadsvergaderingen gehouden, terwijl in Middelburg een grote tumdemonstratie werd gege ven. VLISSINGEN BLEEF NIET ACHTER. Bijzondere zitting van de gemeenteraad. De „Piet Hein" met de Koninklijke Familie aan boord vaart Langs de eindeloze rij schepen in hun schoonste vlaggen- tooi, t|jdens de nationale vlootshcouw op het Bul ten-I J DRUKKER DAN HET VORIG JAAR Goede verwachting voor 1949. Jhr. R. J. H. Q. Röell, burgemeester van Haam stede, schreef onderstaand artikel over het vreemde lingen seizoen 1948 te Haamstede en de wensen en plannen die men daar heeft voor de toekomst. Hoewel het seizoen 1948 nog niet ten einde is, kun nen we niet anders zeggen dan dat Haamstede, wat be treft het bezoek van bad gasten, zeer tevreden is. Vooreerst mochten wij, on danks het over het algemeen slechte weer, volgens de voorlopige cyfers wederom meer logé's boeken dan het vorige jaar. Meer particulie ren stelden him woning ter beschikking om pensiongas ten op te nemen. Ook het aantal buitenlanders, onder wie Engelsen, Zwitsers, Ame rikanen en Belgen, nam toe. En niet te vergeten de kampeerders, die in steeds grotere getale hier hun va- cantie doorbrachten. Dit aantal begroeg tot heden ongeveer 1500. ,In het byzon- der waren er ditmaal meer georganiseerde kampen, zo als van de N.C.S.VÓ NiJ.N., V.C.J.C., Padvinders en Ver kenners. DE VOORUITGANG. Maar er Is meer vooruit gang te constateren. In de eerste plaats: de uitgifte van de Baacourant, die wekelijks en nog wel kosteloos werd uitgegeven. Een andere vooruitgang was de aanleg van een ver hard duinpad naar zee in de omgeving van de vuurtoren. Velen maakten gebruik van dit pad, dat in een grote be hoefte bleek te voorzien. Ver der bleek de dit voorjaar gereed gekomen uitzichttoren van het Waterleidingsbedrijf voor velen een bijzondere at tractie te zyn. Voorts was de openstelling van een nieuw gedeelte van de Do- maniale bossen te Westen- schouwen een groot succes. Meer dan 2200 wandelkaarten werden uitgegeven, terwijl bo vendien vele groepen in de gelegenheid werden gesteld dit unieke natuurgebied In ogenschouw te nemen. UITWISSELING. Ook de door V.V.V ge organiseerde uitwlssclings- tochten Walcheren Schouwen slaagden, niet tegenstaande de weinige medewerking van de Prov. stoombootdienst, ten vol le. De boottocht over de Oos- ter-Schelde en de rondritten resp. over Schouwen en Wal cheren werden door de deel nemers ten zeerste gewaar deerd. Aan deze dagtochten, die plaats vonden op de vier Vryaagen in Augustus, na men ongeveer 440 personen deel. Dank zy de nieuwe pont verbinding A. J. Polder Zype, die een grote verbete ring biykt te zijn, bezochten dit jaar voor het eerst de luxe autobussen van de be kende reisbureaux wekelijks Schouwen. Derhalve allerwege een vooruitgang die het beste be looft voor de toekomst. Zelfs zouden straks de- grenzen ge makkelijker overschreden kun nen worden, en de deviezen- restricties worden opgehe ven! Daartegenover staat echter dat de verzorging van onze gasten hier en daar nog te wensen overlaat, dat verschil lende pensionhouders en ex ploitanten van vreemdelin- genbedrijven gehandicapt zyn door hét gebrek aan goed personeel, aan linnengoed en aan voldoende toewijzingen voor levensmiddelen. Ook laat dikwijls te wensen over het bieden van voldoende „service" aan de gasten. Deze „service" te omschrijven als: voortdurende zorgzaamheid voor de gasten, kost niets! Dan de weinige afwisseling in de menu's steeds het traditionele puddinkje toe, de jengelende radio's, 't on nodige lawaai tot 's avonds laat. De toestand waarin het sanitair zich dikwijls bevindt enz, enz. In dit opzicht valt nog' veel te verbeteren. Dit ligt naar mijn mening ook op de weg van „Horeca". Dit alles de goede bedrijven en pensionhouders niet te na gesproken! Klachten ook over het niet volgens de dienstregeling functionneren van de ver keersverbindingen van de R. T. M. gedurende het topsei- zoen. Klachten over de verzen ding van de rijwielen van „Holland" naar Schouwen. Deze blyven over het alge meen veel te lang onderweg. WEG OPGEBROKEN. Waarom moest juist in het relsseizoen de verkeersweg RenesseZijpe op 4 plaatsen tegelijk worden opgebroken ,door resp. de Rijkswaterstaat, Gistermiddag kwam de ge meenteraad van Middelburg bij een in bijzondere zitting, waar bij tevens het voltallig gemeen- tepersoneel aanwezig was, ten einde de voorlezing van de door Koningin Juliana afgekon digde proclamatie aan te horen in de stemmig met bloemen ver sierde raadszaal. De waarn. voorzitter van de raad, de heer J. W. Kögeler, liet deze proclamatie volgen door 'n toespraak, waarin hij allereerst de afgetreden Vorstin huldig de. Als een ware landsmoeder heeft zij met haar volk meege leefd in voor- en tegenspoed en toonde altijd een diep medege voel met de lijdenden, zoals ook blijkt uit de bestemming, die zij aan het jubileumgeschenk heeft gegeven. Met weemoed nemen wij afscheid, omdat on der haar regering de rechten en vrijheden gewaarborgd waren. Gelukkig mogen wij ons prijzen, dat haar taak wordt overgeno men door haar dochter, die be zield is met de zelfde liefde voor land en volk. Zij aanvaardt deze taak in een moeilijke tijd/ doch blijkens de proclamatie is zij zich ten volle bewust van haar grote verantwoordelijk heid. Daarin ligt een belofte. Spr. besloot: „Laten wij in dit vreugdevolle ogenblik de be lofte afleggen, dat wij van hoog de Provinciale Waterstaat, het Waterschap Schouwen en de gemeente Zierikzee, met hier en daar slechts zeer summiere aanduiding van de wegomleggingen? DE PLANNEN. Wij zyn er nog lang niet; er valt nog zeer veel te ver beteren. Wat de plannen voor 1949 betreft, wy hopen op de ingebruikneming van het ver beterd en vergrote vliegveld Haamstede en heropening van de Zeelandlyn van de K.L.M. Effectieve reclame vooral dient gemaakt te worden voor voor- en naseizoen. Plannen voor de toekomst? Genoeg: uitbreiding Hotel accommodatie, betere gelegen heid voor sportbeoefening (tennisbanencomplex, golf), betere genre ontspannings- mogelykheden, vooral bij slecht weer, aanleg van fiets paden, meer verharde duln- overgegen enz. Eindconclusie: 1948 bracht voor Haamstede een goed vreemdelingenseizoen, ondanks het slechte weer. Ónze gas ten hebben genoten van het vele natuurschoon dat Weste- lijk-Schouwen biedt en over het algemeen van de goede verzorging. Het aantal klach ten wa gering. We zullen weer zo spoedig mogelijk aan de arbeid moe ten om onze gasten in 1949 nog beter te kunnen ontvan gen. Dat kan, want Haam stede, ja geheel Westeiyic- Schouwen, biedt voldoende mogelykheden ook voor de toekomst, mits het niet ver knoeid wordt door bouw van onaesthetische tydelyke zo merverblijven en dergelijke. tot laag onze Vorstin steunen. Moge de Almachtige God haar kracht en wijsheid schenken en nieuwe welvaart voor ons land. Lang leve Koningin Juliana!" DE FEESTELIJKHEDEN. Ondanks de regen klonk reeds vroeg 's morgens muziek in de stad. Het Leger des Heils open de de rij van concerten, en maakte, evenals Crescendo, ON DA en het pijperscorps Juliana een muzikale wandeling. Tijdens de uitzending van de plechtig heid te Amsterdam was het be grijpelijkerwijs stil in de stad; op het Abdij plein luisterden ve len echter naar deze reportage, die daar dank zij het initiatief van de heer ir. H. Lussanet de la Sablonière door een luidspre ker weerklonk. Het hoogtepunt van de feest viering was de grote turnde- monstratie op de Markt, waar naar duizenden Middelburgers zijn komen kijken en waaraan door zes verenigingen (Achilles, Wilhelmina, Medioburgum uit Middelburg, Domburg. Astrow uit Souburg en V.T.V. uit Vlis singen) werd meegewerkt. Hoe wel het programma wat overla den was en daardoor wel wat erg lang duurde, hielden de uit stekende verrichtingen van de turners en turnsters de aan dacht gespannen. De gymnas tische oefeningen werden met veel spirit uitgevoerd en vorm den een kleurig en boeiend kijk spel. Een optocht door de stad, waaraan het Middelburgs Mu ziekkorps medewerkte en waar bij de patiënten van het Gast huis niet werden vergeten, ging aan de demonstratie vooraf. 's Avonds gaven de Mid delburgse verenigingen, ditmaal besehenen door een feeërieke verlichting, opnieuw blijk van hun kunnen; de grondgym- nastiek vooral oogstte veel ap plaus. Crescendo en Excelsior speel den vrolijke muziek op de Markt, waar een alleszins ge slaagd bal-champêtre deze hoog tijdag besloot. IN VLISSINGEN. De feestelijkheden in Vlissin gen waren voor deze dag min der groots opgezet dan op de 31e Augustus. Toen was het immers voor Vlissingen de hoog tijdag. Ditmaal waren 't voor namelijk de buurtverenigingen, die kinderfeesten e.d. organi seerden. Op het voetbalveld bij de Keersluis was er o.a. een ge- costumeerde voetbalwedstrijd, welke de nodige hilariteit on der het publiek opwekte. De wielerwedstrijd op het Bella- mypark was wel het hoogte punt. Honderden stonden langs 't „lijntje" en volgden met span ning de wedstrijd. Een Vlissin- ger won deze Vlissingse race: P. H. Boogerd. Hij legde de af stand af in 53 minuten en 58.2 seconde. Nadat hem bloemen waren aangeboden, maakte hij onder daverend applaus een ererondje. De optocht met ver sierde wagens trok eveneens veel belangstelling. De feestelijkheden werden be sloten met een muzikale wande ling. Als vanouds verleenden de muziekgezelschappen „St. Cae- cilia" en „Ons Genoegen" hun medewerking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 6