Berlijnse stadhuis opnieuw door demonstranten bestormd De Gentse plannen voor Terneuzen's haven Vorsten verbroederden in het Amstelhotel Brazilië biedt toekomst aan landbouw-emigranten De BILT Gemeenteraad verhuist naar het Westen Zesenveertig politiemannen ontvoerd VOORSPELT TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 7 SEPTEMBER 1948 Een uur voordat de Berlijnse gemeenteraad Maandag zou bijeenkomen, verzamelden zich enkele honderden communis tische demonstranten voor het Berlijnse raadhuis, in weer wil van een bekendmaking van de Duitse politie in de Sow jet-sector, dat „voorzorgsmaatregelen" zouden worden ge nomen, teneinde een rustige zitting van de gemeenteraad te garanderen. Sprekers klommen op vrachtauto's en spoorden de demonstranten, die rode vlag gen en banieren droegen aan, zich niet te laten weerhouden om het raadhuis binnen te gaan. De demonstranten be stormden het gemeentehuis, verdrongen de Duitse politie, forceerden de hoofdingang en zwermden het gebouw binnen, 10 minuten voordat de gemeen teraad zou vergaderen. Slechts enkele gemeente raadsleden hadden hun plaat sen aan de conferentietafel in genomen toen 500 schreeuwen de demonstranten, na de sup poosten en politieagenten te hebben verdrongen, de verga derzaal binnendrongen. De demonstranten in de ver gaderzaal werden wat rustiger toen iemand uit de perstribu ne hen toesprak en een beroep op hen deed de zaal te ver laten. Na ongeveer een half uur verlieten tenslotte de demon stranten druppelsgewijs het stadhuis. De politie bleef rus. tig toezien en greep geen en kele maal in. Slechts werden enkele suppoosten gearres teerd, die slechts hun plicht deden door te trachten de in dringers tegen te houden. VERHUIZING. Het spreekt vanzelf, dat on der deze omstandigheden de Westelijke partijen niet van zins zijn zich voor de vierde maal het vergaderen onmoge lijk te zien maken door tieren de menigten. Maandagavond vroeg kwa men de gemeenteraadsleden van de drie „pro-Westerse partijen" in de Britse sector bijeen, _ter bespreking van de toestand. Daarna deelde dr. Frieden- burger, plv. burgemeester, mee, <lat- de gemeenteraad Jater op de avond vergadering zou hou den in een collegezaal in Char- lottenburg in de Britse sector. De communistische leider Karl Litke verklaarde daarop, dat de S.E.D. niet aan de ver gadering zal deelnemen. „Deze vergadering zal geen wettige vergadering van de Berlijnse gemeenteraad zijn, doch een privé-vergadering van de vertegenwoordigers der Westerse partijen", zo zeide Litke. „Het zou zeer wel mo gelijk zijn geweest, een gewone vergadering in het raadhuis te houden". GEPEUPEL. De bevelhebber van de Amerikaanse sector, kolonel Frank Howley, zeide in een verklaring ook het zijne over de betogingen. Allereerst stel de hfl vast, dat zijn Sowjet- collega zijn plicht niet had gedaan. Hij voegde er aan toe, dat Amerikaanse burgers niet te Berlijn konden gaan, waar zij wilden, zonder door het „com munistisch gepeupel" mishan deld te worden. ARRESTATIE. Emil Meyer, een lid van de sociaal-democratische partij en adviseur van financiën in het district Pankow, is Maan dag door de Duitse politie in zijn woning gearresteerd. Het bureau van de burgemeester van Pankow gaf geen reden op voor de arrestatie. Zes en veertig politiemannen uit de Westelijke sectoren, die, bij de demonstratie van IVIaan- dag, „hun toevlucht hadden gezocht" in het bureau der geallieerde verbindingsofficie ren, gevestigd in het Berlijnse raadhuis, zjjn door de politie van de Oostelijke sector gear resteerd en, naar Reuter meldt, met- de boeien aan weg gevoerd. De politie van de Oosteiyke sector moest hiertoe een deur openbreken. Do 45 Westelijke politieman nen waren omgeven door een cordon van leden der Duitse politie uit de Sowjet-sector. Tevoren hadden de Sowjet- autoriteiten verzocht de papie ren van de geïsoleerde weste lijke politiemannen te mogen controleren, om na te gaan, of er „misdadigers bij waren De Amerikaanse autoriteiten stonden dit toe, maar deelden mede, dat zij legervrachtauto's zouden zenden om de 46 man op te pikken, wat ook het oordeel der politie in de Oos telijke sector mocht zijn. De twee vrachtauto's die de Amerikanen hadden laten aan rukken, werden door de politie van de Oostelijke sector naar het Sowjet-hoofdkwartier ge reden. De Duitse civiele be ambten, die met de vracht auto's waren meegekomen, werden vastgehouden, maar de Amerikaanse soldaten, die de chauffeurs vergezelden, wer den op vrije voeten gesteld. Een hoofdofficier van de Duitse politie in de Sowjet- sector hééft verklaard, zo wordt nader bericht, dat hij met toestemming van de Sow- je*-autoriteiten bevel had ge geven tot het openbreken van de deur, waarachter zich de 46 politiemannen bevonden. De „schijnoorlag" boven Engeland ten einde. Maandagmorgen te 8 uur is de „schijnoorlog" van vier dagen, tijdens welke Britse en Amerikaanse vliegtuigen Ïi robeerden belangrijke doe- en in vele delen van Enge land aan te vallen, geëin digd. De aanvallers onderna men des nachts „terreuraan vallen" op grote schaal op Londen en Grimsby. De in gangen van de havens van Portsmouth, Southampton en Weymouth en de monding van de Humber werden be zaaid met „vijandelijke" mij nen. Het communiqué, dat na de oefeningen werd uit gegeven, bevatte geen duide lijke aanwijzing omtrent het resultaat van de raids. Na de inhuldiging. Koningin Juliana verlaat met Prins Bernhard de Nieuwe Kerk langs dezelfde weg onder de pergola naar het Paleis terug te keren. Brits vakverbond gispt „onheilstichters". De presidente van het jaarlijk se congres van het Britse vak verbond. Florence Hancock, heeft een aanval gedaan op de „extremistische elementen" in het vakverbond. „Wij zijn ons ervan bewust, dat er in dit land, evenals in vele andere landen, een organisatie bestaat, die met alle middelen tracht moeilijkhe den in de industrie te provoce ren", aldus miss Hancock. Het vakverbond moest zich van de ze „onheilstichters", die hun in vloed ontlenen aan die bondsle den, „die toestaan door hen mis leid en geëxploiteerd te wor den", bevrijden. Met grote meerderheid werd op het congres een resolutie aangenomen, die onofficiële sta kingen en „niet-loyale activiteit van kleine fracties binnen het verbond" veroordeelt. Albanië protesteert tegen grens- schendingen. Het hoofdkwartier der V. N. heeft medegedeeld, dat Albanië een protest heeft ingeiend te gen het schenden der Albanese grens door de Griekse rege ringstroepen. „D,e misdadige schending op grote schaal" had 2 September plaats gehad. Drie bataljons wa ren 300 km. het Albanese gebied binnengedrongen, aldus het pro test. NOORS VLIEGTUIG NEERGESTORT. Een Catalina van de Noorse luchtmacht is tegen een berg op het eiland Sund voor de stad Bergen gevlogen. De piloot en een andere inzittende zijn gered. De dertien andere inzittenden zijn om het leven gekomen. Maquette geeft wensen van Gent aan. GROOTSE OPZET. Dat de stad Gent de gehele geschiedenis door een verbeten strijd tegen binnen- en buiten landse concurrenten heeft moe ten voeren, om haar haven op ieil te houden, is algemeen be- ;end. Eerst was Brugge, later Antwerpen de grote concur rent, terwijl sedert ruim een eeuw de mond van de Gentse haven in het buitenland, c.q. Nederland ligt. Elke verbete ring, die Gent nodig heeft, brengt dus internationale en nationale consequenties met zich mee. Ondanks al deze moeilijkhe den is de stad echter steeds blijven vechten voor datgene, wat naar haar mening haar haven rechtens toekomt. De vele artikelen en noodkreten, die men over dit onderwerp regelmatig in de grote Belgi sche, vooral Gentse bladen kan aantreffen, zijn hiervoor wel het beste bewijs. Enkele dagen geleden kon men nog lezen, dat Gent weer eens op spoedige uitbreiding van de sluizen te Terneuzen heeft aangedrongen, omdat het feit, dat grotere schepen de Gentse havens niet meer kunnen bereiken enkele grote firma's aanleiding heeft gege ven zich te beraden, of ze mELar niet beter hun kantoren konden verplaatsen naar Ant werpen of Rotterdam. DE MAQUETTE. Behalve in de dagbladen, maakte Gent echter ook op andere wijze zijn zienswijze en plannen kenbaar en zo zagen we op de V.V.V.-tentoonstel- ling te Terneuzen, die enkele weken geleden is gehouden, een maquette gemaakt door de Dienst van Havenwerken van de Gemeente Gent, waar op op duidelijke wijze is aan gegeven, wat Gent nu eigenlijk m Terneuzen wenst te zien tot stand gebracht. In verband met het grote belang, dat ook Zeeuwsch-Vlaanderen bij deze plannen heeft, geven wij hier bij een afbeelding van deze maquette. Allereerst blijkt hieruit, dat Gent van plan is ditmaal de zaak grondig aan te pakken en geen genoegen te nemen met een kleine verandering aan JACHTVERHALEN TIJDENS HET DINER. De levensomstandigheden zijn er uiterst primitief. Ook vaklieden een kans I (Van onze emigratie- medewerker). Volgens berichten van de emigratie deskundigen ir. G. J. Heymeyer, die momenteel in Brazilië vertoeft, zijn de kan sen op vestiging van een Ne derlandse kolonie aldaar thans zeer gunstig. Deze me dedeling vestigt weer eens de aandacht op dit onmete lijke land, waarop veler ogen gericht worden, zodra men zich met het probleem emi gratie gaat bezig houden. Dit behoeft niet te verwon deren, als men weet, dat reeds in 1911 en 1912 een aantal Nederlandse gezinnen zich in de Braziliaanse staat Parana gevestigd heeft en wel te Carambey. dat thans een bloeiende Nederlandse kolonie is. Er zijn zelfs eigen scholen, waar onderwijs wordt gegeven door eigen leerkrach ten, die aan Braziliaanse scholen opgeleid zijn. Het is begrijpelijk, dat men zich als adspirant-emigrant wanneer men goede be richten over een Nederland se kolonie hoort aange trokken gevoelt tot de streek, waar zij gevestigd is, doch nieuwe vestiging aldaar is voorlopig uitgesloten wegens de beperkte huisvestigings- mogelijkheden. Wij halen Ca rambey dan ook slechts aan levendige gesprekken tussen de Scandinaviërs en de Griek se Prins. De hotelgasten, die in dezelfde zaal dineerden kregen de indruk, dat Prins George wilde jachtverhalen aan zgn tafelgenoten be schreef. Ook Kroonprinses Louise, beschreef met een cigaret in de hand veelvormi ge figuren in de lucht. PRINSES MAGARET. De gecombineerd Grieks- Scandinavische tafel, die één van de levendigste bleek te zijn. door de ongedwongen houding, die werd aangeno men, kreeg al spoedig con currentie van die der Engel se vorstelijke gasten. Prinses Margaret Rose was één der laatsten, die zich aan tafel begaf. Zij kuste Kroon prinses Louise van Zweden op de wang en zette zich aan tafel naast baar. De Prinses, evenals alle vorste lijke gasten, gebruikten het dagmenu van het hotel. >ok burgemeester d'Ailly kwam nog een kijkje nemen op deze avond. Het was geen wonder, dat hg een grote lijst in de hand had met de namen van alle aanwezigen, want al deze vorstelijke Zwe den, Noren, Denen, Engelsen en Luxemburgers waren moei lijk uit elkander te houden, De burgemeester werd aan velen hunner voorgesteld Tegen tien uur was' de grote hal een bonte verza meling van Europa's Kroon prinsen, Prinsessen en een Erfgroothertog. Het frêle fi guurtje van Prinses Marga ret, die zich op dat uur had omgekleed in een blauwe ja pon met een cape, ging bijna schuil tussen de forse figu ren van Kroonprins Olav, Kroonprins Gustav Adolf, Prins Axel en de rijzige ge stalten van de Scandinavi sche Prinsessen. 's Avonds werd een tocht gemaakt door de grachten. als een voorbeeld „van wat goede emigratie vermag", 't Is .een bloeiend dorp gewor den in ongeveer 40 jaar •tijds en bewijst, dat Brazilië ook voor Nederlanders be hoorlijke kansen biedt. FATALITEIT Er is daarover wel eens anders gedacht1 Men noemt Brazilië soms het land, „onderworpen aan de fatali teit der zee". Daarmee wil men aangeven, dat de Bra ziliaans© beschaving een kust- beschavlng is, m.a.w. er be staat weinig belangstelling voor het binnenland, waar de armoede dan ook groot is. Er zijn 48 millioen mwoners, maar het land is zo onmete lijk groot,, (meer dan 5 mil lioen vierkante kilometer), dat de bevolkingsdichtheid nog geen getal van twee cn- fers haalt. Er kunnen in de komende tien tot twintig jaar zeker twee millioen im migranten bijkomen. In de afgelopen 70 jEiar kwamen er drie tot vier millioen bin nen. BOEREN. Kort geleden arriveerden in Santos, m de staat Sao Pau lo, twee Nederlandse boeren, A. P. M. Cruysen en W. Miltenburg, die ploegen en andere landbouwmachines, alsmede twintig prachtige koeien, met zich meegenomen hadden. Zij zijn thans doende een kolonisatieplan te onder zoeken, waarbij de besturen van de verschillende staten (er zijn er 21) in principe huln nebben toegezegd door verlening van Tandbouwcre- dieten. Daartegenover zouden, de emigranten dan enig vee en landbouwmachines moeten meebrengen. Voor landbouwers geldt bij voorkeur emigratie in gezins verband (tenminste drie wer kende leden in de leeftijd van 1530 jaar). OOK ANDERE VAKLIEDEN. Men blijve zich er van bewust, dat het Braziliaanse platte land, vergeleken met Neder land, zeer achterlijk is en de levensomstandigheden er ui terst primitief zijn. Wil men deze omstandigheden op de koop toe nemen, dan biedt Bra zilië zeker toekomst voor landbouw-emigranten, mits men zich houdt aan de raad gevingen, welke van deskundi ge zijde worden gegeven, de vestigingsplannen goed worden voorbereid en men niet op z'n eentje gaat avonturen! Ook niet-agrariërs kunnen in Brazilië een werkkring vin den, namelijk timmerlieden en andere geschoolde arbeiders; verplegend personeel en in het algemeen zij, die in zieken huizen kunnen werken: huis bedienden, die niet ouder zijn dan 50 jaar, voor zover zij het gewone werk verrichten bij personen, die naar Brazilië verhuizen of aldaar reeds woonachtig zijnhotelperso neel e.d., technici met middel bare of hogere opleiding, wier werkzaamheden de productie rechtstreeks aangaan. BEWIJZEN. Eenmaal in Brazilië aange komen is men verplicht zich in zijn beroep te bekwamen. Om voor toelating in aanmer king te komen, moet men kun nen bewijzen (aan de hand van diploma's bijvoorbeeld) over voldoende practijk-erva- ring te beschikken. Portugees is er de voertaal. Vijfduizend Europese emigranten zouden zich gemakkelijk kunnen ves tigen op de hoogvlakte van Goids, waar een heerlijk kli maat heerst en een uistekende graansoort groeit. Plannen dienaangaande zijn in bewer king. (Nadruk verboden)» de bestaande zeesluis. Het stuurt aan op de bouw van een geheel nieuwe sluis, waarvan de afmetingen zodanig zijn ge dacht, dat deze in staat moet worden geacht ook bij eventu ele nog grotere tonnenmaat en diepgang der zeeschepen aan alle eisen te blijven voldoen. ENKELE MATEN. Dit wordt duidelijk als men de afmetingen van de be staande sluis vergelijkt met die van de nieuw geprojecteer de. De oude en de nieuwe lengte zgn 140 meter tegen 290 meter, de breedte 18 me ter tegen 35 meter, de diepte 8 meter tegen 11 meter. Het behoeft geen betoog, dat deze nieuwe sluis inderdaad een uit komst zou zgn en aan alle eisen zou kunnen voldoen. Verder zou zoals men ziet de nieuwe sluis uitmonden in de bestaande buitenhaven, die dan echter belangrijk zou wor den vergroot. Wat er van dit plan komen zal, moet de toekomst uitma ken, maar gezien de hardnek kigheid, waarmede Gent de eeuwen door zijn havenbelan- gen heeft weten te verdedigen, vermoeden wij wel, dat het ook ditmaal de strijd zal winnen en dat eerlang te Terneuzen een nieuwe sluis zal komen te liggen. Voor allen die op de één of andere wijze bg deze plannen betrokken zijn, zal het in ieder geval aanbeveling verdienen daarmee rekening te houden. Vijf volksvertegen woordigers waren verhinderd. Vijf leden der Staten-Ge- neraal maken de zitting in de Nieuwe Kerk niet mede. Hieronder zgn drie commu nistische leden. Van de zijde van het hoofdbestuur der C. P. N. deelt men ons mede^ dat dit het gevolg is van het feit dat: de heer de Groot met vacantie is. b. De heer Wagenaar we gens gezondheidsredenen bui ten verblijf houdt. c. De heer Stokvis bui tenslands is in verband met een internationaal juristen congres. Er is geen sprake van een demonstratie, doch de afwe zigheid van deze heren is louter het gevolg van om standigheden. AANHOUDEND ONSTANDVASTIG WEER Geldig tot Dinsdagavond Weer toenemende bewolking met later op de dag overal in het Westen van het land tg- deiyke regen en aanwakkeren de Zuid-Westelijke wind. Koel weer. H.M. Koningin Wilhelmina bracht een bezoek aan de on derzeeboot „Zwaardvis", die ter gelegenheid van de jubi leums- en inhuldigingsfeesten in de haven van Amstedam ligt. De Amerikaanse verbin dingsofficier heeft verklaard, dat de V.S. zouden proteste ren tegen de „door de Sow- jet-autoriteiten goedgekeurde handelingen". Een protest der regering werd niet uitgesloten geacht. Prinses Wilhelmina naar Den Haag. H. K. H. Prinses Wilhel mina heeft Maandagmiddag om half één de hoofdstad verlaten en zich in gezelschap van mevr. L. Th. de Beau fort per auto naar het Pa leis „De Ruygenhoek" in Den Haag begeven, waar zjj ge durende een week verblyf zal houden om uit te rusten van de vermoeienissen der jubi leumfeesten. Moord te Helmond. Maandag middag is te Hel mond het lgk gevonden van de 44-jarige J. van S., vader van drie kinderen. Na het eerste onderzoek bleek, dat de man was overvallen en tengevolge van een messteek in de hartstreek moet zjjn overleden. Als verdacht van deze moord is aangehouden de 43-jarige M. K. uit Helmond. De beweegredenen voor deze moord zgn nog niet bekend. Nieuw lid Tweede Kamer. Als opvolger van dr. L. J. M. Beel, die benoemd is tot gedelegeerde van het opperbe stuur in Indonesië, is thans aan de beurt om benoemd te worden verklaard tot lid der Tweede Kamer de heer M. P. J. M. Corbey te Sittard. Margaret in haar schik. In de loop van Zondag arriveerden alle vorstelijke gasten, die Maandag de in huldiging bijwoonden. De ene karavaan auto's na de andere, begeleid door wit- gehelmde motorescortes trok door Amsterdams versierde straten. De stoetenreeks werd ingezet door de aankomst van het Noorse Kroonprinse lijk paar op Schiphol. Ruim twee uur later arriveerde de jongste dochter van de En gels© Koning, Prinses Mar garet Rose en tegen de avond kwamen de overige Scandi navische gasten, Kroonprins Gustav Adolf en Kroonprinses Louise van Zweden en Prins Axel en Prinses Margaretha van Denemarken met de Scandinavië-express het Cen traalstation binnen. Allen begaven zich onmiddellijk naar het Amstelhotel. Prinses Margaret gebruikte de thee op haar kamer te zamen met de gravin van Athlone. Zij was zeer in haar schik met haar kamers en vooral met. het prachtige uit zicht op de Amstel, Om zeven uur stelden zich ruim een dozijn auto's voor het Amstel hotel op om de vorstelijke gasten naar het paleis te rijden, waar zij hun opwachting maakten bij de Nederlandse Koninklijke fa milie. Nimmer heeft de grote eetzaal van het Amstelhotel een dergelijk aantal Europese Prinsen en Prinsessen geher bergd alsZondagavond. GRIEKS-SCANDI NAVISCHE AFDE LING. De Scandinaviërs waren 't eerst aan tafel, de tocht had bij hen kennelijk de eetlust opgewekt, want zij bestelden onmiddellijk hun diner. Tij dens het diner kwam het tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5