Amerikaanse jeugd in khaki Geen verzet meer tegen de dienstplicht KAPPIE en het eiland Koeterwaal KliHKER 1ETHU Portugals sterftecijfer daalt Strijd tegen de tuberculose duurt voort Waar is Jane Grey? Zuid-Beveland WALCHEREN (Van onze correspondent) NEW-YORK, Aug. Op 7 September gaan, voor de tweede maal in acht jaar, de grijze formulieren in zee, waarmee de Amerikaanse jeugd van 19 tot 26 jaar in volle vrede wordt opge roepen zich voor dienstplicht te laten registreren. Ditmaal zul len de jongens merkwaardig genoeg, met heel wat meer lank moedigheid worden ontvangen dan in 1940. Want al stond Europa toen in brand, de Amerikaan was lang niet overtuigd van de noodzaak laat staan wijsheid van Roosevelt's besluit. Pro minente figuren als Lindbergh konden toen immers in alle ernst argumenteren dat een strijd tegen de Nazi's „broeder moord" zou zijn.. En het zou tot Pearl Harbour duren voor de natie in haar geheel het nut en de noodzaak van dienstplicht leerde inzien. Nu ls er van een gewapend conflict geen sprake. Maar dit maal blijven protesten tegen de nieuwe dienstplicht uit. Men erkent algemeen, dat er niets anders op zit. Si vis pacem para bellum (Wilt ge vrede, bereikt u dan voor op oorlog). Ook Lindbergh spreekt weer. Maar in de 56 dichterlijke, bijna als een bede geschreven pagina's van zijn „Of Flight and Life" (Van vliegen en leven) klinkt een toon van berusting. Het is ditmaal geen aanval op enig land zelfs niet op de Ameri kaanse politiek. Hij spreekt slechts de hoop uit, dat de mens heid haar drang naar technische volmaaktheid en wetenschappe lijke perfectie zal kunnen aan passen aan de eisen van inter nationale zedelijkheid. Ik zou niet graag willen be weren, dat de stemming van Lindbergh's laatste geschrift ty perend is voor die van het Ame rikaanse publiek. Maar hoezeer men hier op het „onverbeter lijke Europa" kan horen afge ven, de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk is wel diep overtuigd, dat het nu in het internationale schuitje zit en derhalve moet meevaren met alle consequenties van dien. VRIJSTELLINGEN. Het strekt Truman ongetwij feld tot eer, dat hU de dienst plichtwet heeft doorgevoerd. Men kan hierbij aanvoeren, dat in eerste instantie het aantal nieuwe recruten niet bijzonder hoog zal worden. Want, althans voor het eerste jaar, zijn grote groepen uit de burgerij vrijge steld. Daartoe behoren in de eerste plaats zij, die in de land bouw werkzaam zijn, broodwin ners en gehuwden. Het is dus duidelijk, dat de huidige presi dent onder deze volkslagen ze ker niet aan populariteit zal in boeten. En voor een aan tal niet productief te werk ge- Scheepvaarlbeweging op ■de Nieuwe Waterweg. Gedurende de maand Augus tus kwaimen de Nieuwe Water weg binnen 973 schepen me tende 1.331.833 reg. ton bruto tegen in Augustus 1947 711 schepen metende 1.066.878 reg. ton bruto. Sedert 1 Jan. 1948 zijn bin nengekomen 6158 schepen met 9.357.422 reg. ton bruto en in !het zelfde tijdvak van 1947 4209 schepen metende 6.859.454 reg. ton bruto. Dezer dagen constateerden doktoren niet minder dan zes ge vallen van para-typhus te Zwolle. In het plaatselijk Sophia-zieken- huis zijn thans reeds 16 patiënten, lijdende aan deze besmettelijke ziekte, opgenomen. stelde vrijgezellen betekent de dienstplicht overigens niet meer dan 35 dagen in een nieuw uni form dat naar de regering heeft toegezegd er nog beter uit zal zien dan wat de strijd krachten tot dusver dragen. Het oproepen van de dienst plichtigen wordt in Amerika dan ook allerminst beschouwd als 'n belangrijke tegenzet in de „kou de oorlog" met het Kremlin. Men wil slechts paraat zijn. Want ook zij, die in eerste in stantie het formulier kunnen te rugzenden met een sterretje achter het vetgedrukte regeltje landarbeider of gehuwd zullen enkele weken later een nieuw invulbiljetje in de bus vinden. Daarop zullen zij zeer gedetail leerde bijzonderheden over zich zelf hebben te vermelden, die de leger- en marine autoriteiten in staat stellen hen voor de toe komst te klassificeren. Dat de Amerikaan, die toch allerminst geneigd is iets te slik ken, dat hem niet bevalt, de nieuwe dienstplichtverordening in zo'n rust en kalmte heeft aan vaard, kan mede worden toege schreven aan de voortreffelijke wijze, waarop men hier voor de oud-strijders zorgt. Dit heeft er toe geleid, dat het „in dienst gaan" veel minder wordt gezien als een uitweg voor hen, die nergens anders voor deugen, of die node gedurende een aantal maanden hun tijd gaan ver knoeien „omdat het nu eenmaal moet". Zij, die eervol zijn gede mobiliseerd kunnen rechten doen gelden op tal van privile ges, die zich uitstrekken van onderwijs-faciliteiten tot het verkrijgen, op uitzonderlijk gun stige voorwaarden, van leningen en voorschotten voor het bou wen van een eigen huis of het opzetten van een eigen bedrijf. ANGSTHUWELIJKEN. Weinig Amerikanen hebben geprobeerd door ijlings in het huwelijk te vluchten de dienst plicht te ontkomen. Er was maar één stad in de gehele V.S. waar trouwlustigen een stormloop op het stadhuis ondernamen uit angst dat het huwelijk de vol gende dag verboden zou zijn..! Dat was in Brooklyn, een hoogst emotioneel district van New- York, waar 600 paren in de rij stonden om in de echt verenigd te worden. De ambtenaar van de Bugerlijke stand werkte zich in acht uur door een rijsteberg van 400 heen en stuurde de ove rigen terug tot de volgende dag. Van het overschot kwamen er toen echter slechts de helft te rug. De nacht had kennelijk be zinning gebracht. Wat beteke nen 35 dagen in uniform in ver houding tot een overhaaste ver bintenis tot een heel leven van corveethuis! 5. Toen de zon nog maar net boven de horizon kwam, voer de „Kraak" al de haven uit. De Maat had een slechte nachtrust ge noten en hij was vol sombere voorge voelens uit zijn bed gestapt. En de om standigheden werkten niet mee om hem weer wat opgewekter te maken, want toen hy op de barometerkeek, zag hy dat die ongelooflik laag stond. „Er ls storm op komst!" voorspelde de Maat. „Ook dAt nog! Ik zei al, dat er ellende op komst was, maar er is nooit Iemand die naar my luisteren wil! Dat is altijd het zelfde!" „Storm!" zei Kappie. ,,Man, maalt mij nou niks wys. Het is het prachtigste weer van de wereld! Kyk die zon eens mooi opkomen!" „Hfl is te rood!" vond de Maat. „Trou wens de barometer heeft ons nog nooit bedrogen. Ik blijf er by: er ia storm op komst, en we kunnen beter meteen terugkeren, voordat het te laat is!" „Je doet net of je bang bent voor een stormpje!" zei Kappie. „De „Kraak" ls geen roeibootje, Maat!" Maak je maar niks geen zorgen hoor. Pas liever op je stuur!" door TOM M. LOMBAERS. PORTO, Sept. Maria da Concepcao Pinho is een winkel binnengedragen. Zij voelde zich niet goed en viel flauw. Er was 'n dokter in de buurt en die heeft haar bygebracht. Over een kwartiertje stapt Maria weer op en gaat door naar haar werk. Maria da Concepcao Pinho is nu 18 jaar. Zy' zal nog wel dikwijls flauw vallen, want zy heeft tuberculose. Wat zal de toekomst haar brengen? Als zy dertig jaar geleden ge leefd had was het antwoord eenvoudig geweest: zy had doorgewerkt tot ze niet meer kon; dan was zij op het bed gebleven en had niets meer verdiend en daar was zy na enige tyd gestorven. Heel eenvoudig. En nu? Nu is het helaas met zoveel anders. Als Maria een ernstig ongeluk had gehad was het eenvoudi ger geweest: zy was met een ziekenauto weggebracht, haas tig geopereerd, nog een tijd De Sowjet-gezant in Israël, Pavel Yershow overhandigt mi nister-president David Ben Gurion zyn geloofsbrieven. Feuilleton") Romantisch verhaal van H. Morgan 25 In de pauze tussen de tweede en derde ronde stond hij zwijgend op om zich van zyn opdracht te gaan kwijten. Hoe onopvallend de gehele scene zich ook had afgespeeld toch waren er twee toeschou wers, die haar van het begin af hadden gevolgd. „Zij heeft een briefje ge kregen!" fluisterde Robby. zich naar Brown toebuigend- „Een waarschuwing?" „Ik ben geen helderzien de", antwoordde Al Brown ironisch, „maar desondanks geloof ik eerder, dat het een uitnodiging is". „Een uitnodiging?" „Ja, van Hylton! Hij heeft haar herkend en zal van de gelegenheid gebruik willen maken om een uurtje in gezel schap van de betoverende Ja ne Grey door te brengen!" „En zij?" „Zy neemt zijn invitatie aan! Klik maarzij schrijft al! Nu krijgt me neer Dayton, of hoe hy an ders heten mag, het briefje met het verzoek om het naar Hylton te brengen! Hij ver tikt hetmaar Jane Grey zou geen echte vrouw zijn, als zij haar wil niet wist door te zetten!" Het gebeurde, zoals Brown verwachtte. „Waarempel!" zei Robby, onwillekeurig wat luider dan gewenst lyas- „Ik moet zeg- g?n. mister Brown.u ver staat uitstekend de kunst te combineren". Brown bepaalde zich tot zijn gebruikelijke ironisch lachje. „Het wordt tyd, dat we gaan", zei hij daarop. „We moeten weg ziin vóór Day ton terug komt. Hy houdt ons te veel in de gaten! Kom mee. dan zullen we eens zien, wat rjane Grey van plan is Denver, aan de voet van de Rockey Mountains, hoofd stad van de staat Colorado, verleent huisvesting aan een mengelmoes van mensen van allerlei ras en nationaliteit. In het Noorden van de. ove rigens moderne stad, ligt in zekere zin haar oorsprong, een menigte oude huizen, blijkbaar onwillekeurig neer gezet op een plek, welke de eigenaars om een of andere duistere reden aantrok al dus een wirwar van steegjes en nauwe straten vormend, waar in de loop der jaren al les was neergestreken, wat het daglicht schuwde. Een auto reed langzaam door deze spaarzaam verlich te wijk en stopte voor een niet zeer hoog gebouw, boven welks ingang, als voorbeeld van een gebrekkige lichtre clame, op een bord het woord „Bodega" was aangebracht. Jane Grey stapte uit de wagen en hoorde op hetzelfde ogenblik de kwakende tonen van een saxophoon, slechts af en toe overstemd door de rhythmische cacophonie van geluiden, welke de drummer verwekte- „Nou. Bob?" „Stapelgek!" bromde Bob Dayton, met zijn voet een hin derlijke koffer wegduwend, om daarna eveneens van zyn plaats te glijden. „En hier wil je binnen gaan?" „Waarom i>?t?" „Als we heelhuids terug komen, zal er toch zeker geen stuk van onze bagage meer te bekennen zijn!" „Jii maakt het weer veel erger dan het is!" „Je moet het zelf weten!" Op een wenk van Jane Grey ging hij haar voor, opende de deur en liet haar passeren- De muziek, voortgebracht door drie, allerzonderlingst uitgedoste negers, zWeeg juist toen zii binnentraden. Ver schillende dansparen keerden naar hun tafeltjes terug, wel ke rond de kleine dansvloer gegroepeerd stonden. Jane Grey maakte van de ingetreden pauze gebruik om zich te oriënteren. De ruim te was niet bijzonder groot, maar liet zich nochtans door de dichte rook. die er hing. moeilijk overzien. Het muzi kale trio troonde ergens op de achtergrond op een podi um- Het publiek behoorde stel lig niet tot de élite van Den ver. De mannen waren over het algemeen vrii behoorlijk gekleed, maar hun gezicht droeg duidelijk de sporen van een ongebonden leven- An deren zagen er uit als cow boy's op hun Zondags en de ongegeneerde wijze, waar op zii zich gedroegen, moti veerde het vermoeden, dat zij zó uit de prairie waren ko men aanwaaien. De dames waren meer dan opvallend geschminkt en gepoederd en gehuld in toiletten, welke van weinig distinctie getuigden- (Wordt vervolgd) in het ziekenhuis gebleven en daarna naar huis gegaan: te vroeg, want er is een nieuw spoedgeval, maar in ieder ge val grotendeels genezen. Maar Maria is niet overreden, zij is alleen flauw gevallen. Er zyn sanatoria in Portu gal voor tuberculose. Goede sanatoria. Hoeveel bedden zij tezamen hebben weet ik niet, maar in ieder geval is het voor een klein percentage van het aantal zielen. „Is er kans" zo vroeg ik de dokter die Ma ria hielp, „dat zij naar een sanatorium gaat?" de dokter haalt zyn schouders op. Kans? Och, kans, ja, waar om niet. Zyn ja is een duidelijk neen. Waarom zou ze "er niet heen gaan? Omdat er geen plaats ls. Moet ze betalen als ze er heen gaat? Nee. maar wie betaalt gaat natuurlyk voor. En als er plaats was Dan konden we heel Por. tugal wel in een sanatorium stoppen. EEUWENLANGE WANTOESTANDEN De dokter overdryft, maar niet eens zo erg veel. Eeuwen lange wantoestanden op eco nomisch, sociaal en moreel ge bied, gevolgd door de tijd na de revolutie van 1910 tegen de monarchie, een tijd waarin de wanorde op elk gebied door de regering zelf haast ge preekt werd, hebben hun ge volgen. Men kan in één jaar een brug bouwen, in tien jaar een land electrificeren. Hoe veel jaren zullen er nodig zijn om een tot in de grond ver nielde volksgezondheid te her. stellen of liever: hoeveel generaties? Dit zou zelfs zo zijn als de stryd op volle kracht kon worden gevoerd, maar dat is niet het geval. Voor sanatoria, ziekenhuizen, is veel geld nodig en boven dien veel doktoren en ver pleegsters. Veel geld kan het land niet missen men kan niet alles tegelijk herstellen en is met de economie be- fonnenzo gauw het land op it gebied sterker staat kan op ander terrein ook meer bereikt worden. Dat wil niet zeggen, dat de stryd om de geestelijke en lichamelijke ge zondheid verwaarloosd is; er is hier al veel- gedaan, maar gezien de nood is het niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. En het is juist deze strijd, die voor Por tugal belangryker is dan elke andere vooruitgang; een sterk, energiek, wilskrachtig en ge zond volk zal zich in elke toestand wel reddeneen verzwakt, willoos, ziek volk zal zelfs de gunstigste econo mische en financiële toestand niet kunnen handhaven. Maar zonder zekere welstand is volksgezondheid onmogeiyk; en zo blijven wy in een kringe tje ronddraaien, men kan in 20 jaar niet herstellen wat ln vier eeuwen vernield ls. DE STERFTECIJFERS In dat licht gezien zijn de resultaten van Salazar's be wind al belangryk. Het sterf- tecijfer, dat in 1926 bijna 20 ?er 1000 inwoners was, is nu cyfer 1946) gedaald tot 14.7. De grootste vooruitgang is hierbij geboekt op de kinder sterfte; het aantal dood gebo ren en gestorven kinderen van nog geen jaar bedroeg ln 1910, 4.7 niet per 100 geboor ten maar per 1000 inwoners en was dus bijna 1/5 van de totale sterfte. In 1926. na 16 jaar republiek was het geste gen tot 6.23 per 1000 inwoners of bijna 1/3 van de totale sterfte; een cyfer dat wel in feen Europees land zal hebben estaan. In 1946 was dit cy fer met de algemene sterfte gedaald en was het nog 4.1 per 1000; nog een uitzonder- ïyk hoog getal maar lager dan ooit in de Portugese geschie denis. Een vergelijking met de geboorte laat zien, dat het aantal doodgeborenen iets meer dan 4% is per 100 ge boorten: van de 8 babies, die in de wieg liggen sterft er nog een binnen het jaar, maar dit laatste is meer een gevolg van achterlijkheid dan van zwakte. Er sterven in Portu gal jaariyks 13.000 kleuters •van nog geen 2 jaar aan maagkwalen, een gevolg dus van slechte voeding. Hoe groot de rol van tuber culose is blykt uit het feit, dat van elke 10 doden er een t.b.c. had en waarschynlijk veel meer want velen sterven aan andere ziekten nadat de tering hun gestel ondermynd heeft. De ziekte is overal, maar op het platteland niet zo als in de steden. Er zyn overal nu onderzoeklokalen, maar dat is uiteraard niet genoeg; Maria de Concepcao Pinho heeft geen onderzoek nodig om te weten wat ze heeft. Zij moet in een sanatorium, of ze er zal komen (Nadruk verboden) SCHOOLH ANDBAL. TO URN OOI TE GOES. De Goese handbalverenigin gen „Hellas", „Tonido" en „Volharding" organiseerden Zaterdag op het sportterrein te Goes een schoolsandbal- tournool. Als gevolg van de schoolvacanties was het aan tal deelnemende elftallen, gering. Het ligt ln de bedoe ling op een geschiktere da tum, byv. in een Paas- of Pinkstervacatie, nogmaals 'n dergeiyk toumooi te houden. De uitslagen van Zater dag luiden: Goesse Lyceum Openb. Ulo-school 15—1; Hel las Jun. meisjesTonido II (dames) 11; (na strafwor- pen door Tonido gewonnen); Hellas IIGóesse Lyceum 6 Domburg Domburg was opgetogen. Ook in Domburg ls het re geringsjubileum van de Ko ningin met vreugde gevierd. Vlaggen, versierde straten en hoekjes, getooide gevels, prachtige etalages. Oranjebloe- men achter de vensterruiten, alom bewyzen van liefde en toewijding, gejubel, zang en muziek. De avonden vol licht, de ogen vol licht en bovenal de harten vol licht! Vrydagmiddag spel en sport voor de kinderen, de kleintjes mogen hardrijden met auto- step. Traktatie, prysuitreiking. Óm 7 uur des avonds klok gelui. Koud. hard metaal zendt warme, weke tonen uit; hoog geboren gevleugelde klanken. Ze wieken naar de hemel, zwe ven naar de aarde, buitelen en wentelen over huizen, bo men, velden en duinen. Hun reine klank drijft de zorgen op de vlucht, vol van goede ge dachten betreden de mensen het kerkgebouw. De heer C. Louwerse, penningm. van de klokkencommissie sprak daar het eerste woord. Hy verzocht de burgemeester van Dom burg, jhr. H. L. Boogaert de nieuwe klok voor de gemeente in ontvangst te nemen. Er is een bedrag van 1921 ontvan gen, het rijk zal 1248.75 bij dragen. De klok weegt 555 kg. en is geleverd voor 3419.42 door de firma Petit en Frit- sen te Aerle-Rixel door tus senkomst van de firma Polak te Middelburg. Onder dank me de namens de aanwezige ge meenteraad nam de burge meester een enveloppe ln ont vangst, memoreerde de toren brand van 1848, waarbij de voorganster van de door de Duitsers geroofde klok verlo ren ging. Hierna had een dankdienst plaats, in welke ds. G. H. van Willenswaard en ds. A. Scheele voorgingen. Later in de avond heerste een gezellige drukte in het dorp bij verlichting, by de eta lages. Byzonder veel belang stelling genoten Roodkapje en het sprookjesachtig gekleurde Groentje. Koudekerke BURGEMEESTER WAS LINKS-BACK. Zaterdagmiddag werd op het terrein van V. C. K. te Koudekerke een byzondere voetbalwedstrijd gespeeld. Een combinatie van V.C.K. speelde een wedstrijd tegen een gemeente-elftal van Kou dekerke. Dit elftal was met kunst en vliegwerk in elkaar fezet. De beide doktoren, de eer 'Z. Sloos en Goedbloed, speelden om het elftal vol ledig te maken, mee. Als links-back stond opgesteld de burgemeester, de neer J. L. Dregmans. Het was een lige vertoning, die in 't voordeel van V. C. K. met 53 eindigde. DER Koudekerke heeft Vrijdag op enthousiaste wijze feest gevierd. De dag werd geopend met een re veille door herauten te paard. De burgemeester, de heer J. L. Dreg mans. sprak de verzamelde school kinderen op het Kerkplein toe, doch de kinderspelen, die vervol gens op het programma stonden, moesten worden uitgesteld tot Maandag in verband met het min der gunstige weer. Het hoogtepunt van het feest was een gr ote optocht, die 's- middags door het dorp trok en waarvan veel werk was gemaakt. Stuk voor stuk maakten de groe pen een keurige indruk. De Mid delburgse politie kwam in het veld tegen de Koudekerkse voet balclub. maar moest met een 25 nederlaag naar huis keren, 's- Avonds oogstte de bijzonder ver zorgde verlichting veel bewonde ring. Er was muziek, zang, open luchtfilm en tenslotte een uitbun dige fakkeloptocht. De feestviering werd door de burgemeester een kort woord gesloten. O.- en W.-Souburg GEMEENTERAAD BIJEEN. De gemeenteraad van Sou burg is byeengeroepen op Vrijdag 10 September a s., des middags te twee uur! De agenda vermeldt o.m. de aanvulling van enkele raadscommissies, wijziging van de vermakeiykheldsbe- lasting, verlenging van twee kasgeldleningen, wyziging van de gemeentebegroting 1947 en toekenning van een gratifi catie aan het gemeenteperso- neel voor 1948. Grijpskerke WND. SECRETARIS AANGEWEZEN. De raad van Grypskerke vergaderde onder voorzitter schap van burgemeester Bouw man. In verband met de ziekte van de secretaris moet in de waarneming worden voorzien. Als waarnemend secretaris werd door B. en W. aangewe zen de bugemeester. Aan de Chr. Oranjevereni ging werd 100.beschik baar gesteld voor de feestelyk- heden. Verder kwam ter sprake een overweging van de Ruil verkaveling Walcheren of de nieuwe verkeersweg van Se- rooskerke naar Grypskerke zal invallen in de Jacob Cats- staat of in de Schuitvlotstraat. De raad droeg B. en W. op deze zaak ter bevoegder plaat se te bespreken. Tenslotte werd besloten na mens raad en bevolking van Grypskerke een telegram van gelukwens en hulde te zenden aan Koningin Wllhelmina en een aan Koningin Juliana. Bij de rondvraag werd ten slotte aangedrongen op spoed bij de restauratie van de his torische hekpalen by de hoeve Zandvoort. St. Laurens DANKDIENST. In de goed bezette Ned. Herv. kerk te St. Laurens, werd Donderdagavond een Dank- en Bidstond ter gele genheid der troonwi8seling 'ehouden. Na 't zingen van Jez. 132 vers 1 sprak ds. Boon over: Zij die heengaat! Na 't zingen van: Wilt heden nu treden, las ds. Keyzer Pslam 20 en sprak over; Zy die komt. Met het zingen van 't Wil helmus werd d© dienst be sloten. ringrtt- Meliskerke was als Meliskerke RINGRIJDERIJ. De uitslag van de dery te Meliskerk volgt: 1. J. Riemen; 2. A. Kryger; 3. W. Wisse Jzn: 4. J Geschiepe Jzn.; 5. J. Boogaard Jz.; 6. J. Koene; 7. J. Wisse Jz.; 8. J. Huis- soon; 9. W. Boone; 10 Adr. Poppé Jz.; 11. L. Wisse Jz.; 12 J. Maljaars; 13 P. Pol derman; 14. P. J. Koene; 15. Adr. Spruyt; 16. J. Geertse; 17. A. Franke Pz.; 1.8 F. Louws Pz. Ext rap rijs J. Riemen» en W. Wisse. Wisselbeker van wed, P. de Jonge te Goes gewonnen door A. Kryger en pollepel door Joost Boogaard Ritthem PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN. Het bestuur der Oranje vereniging te Ritthem heeft voor de feesteiykheden Zaterdag 11 September het ïiykh I spter volgende programma vastge steld. Om 1 uur klokluiden, 1.30 uur vertrek van de feeststoet vanaf de school; 2 uur toe spraak van de burgemeester vanaf het gemeentehuis, waarna kinderzang en een lintenspel, uitgevoerd door de kinderen; 2.30 uur kinder spelen; 3.30 uur volksspelen (130 deelnemers), en van 8 tot 10 uur concert door de muziekvereniging O.N.D.A., afgewisseld door zang van de plaatselyke zangvereniging, waarna het feest besloten wordt met een vreugdevuur. Inde kroningsweek wordt de ouden van dagen een bus tocht rond Walcheren aan geboden door de Oranjever eniging. eeuwrs» £nlpp»ré Voor het practijkexamen Ne- derl. Handelscorrespondentie slaag de de heer A. Goossen te Axel. De Zeereerw. Heer W. de Jon ge uit Ovezande ls benoemd tot kapelaan te Boskoop. UIT DE WOENSDAG. Het Londens Symphonic orkest speelt onder leiding van Basil Cameron de brillanté Italiaanse Symphonle van Mendelssohn (H. I 19.30). Grieg's pianoconcert ln a wordt uitgevoerd door het Phllh. orkest o.l.v. Willem van Otterloo, soliste Steil Anderson. Hilversum I: 7 en d Nieuws; Ochtendbezoek by onze jonge zie ken; 9.30 Symphonisch morgencon cert; 11 Vioolrecital door Jan v. d. Velde; 11.30 Reginald Dixon, orgel en het planoduo Rawicz en Lan dauer; 12.33 Ensemble Euphonia, o. l.v. Jean Nypels; 13 Nieuws; 14 Zangrecital door Cornells Kalk man; 13 Potpourri's; 16.15 Voor on ze jongens en meisjes; 17.30 Metro- pole-orkest o.l.v. Dolf v. d. Linden; 18 Nederlandse koren en korpsen; 18.30 Ned. Strljdkr.; 19.30 Londens Symph.-orkcst o.l.v. Basil Came ron; 21.20 Busch-strljkorkest; 21.45 Populaire orgelbespeling in het concertgebouw te Amsterdam door Piet van Egmond; 22.15 Het Neder lands Kamerkoor o.l.v, Felix de Nobel; 23 Nieuws; 23.16—24 Lon dens Symphonie orkest. Hilversum I: 7 en 8 Nieuws; 9 Londens Philharmonisch orkest, o. l.v. Fellx Welngartner; 10.20 Onzo keuken; 11 Populair non stop pro gramma; 12 Malando en zijn tan- go-rumba-orkest; 13 Nieuws; 13.20 Orgelspel door Johan Jong; 14 Ge sproken portretten; 14.15 Omroep- kamerorkest o.l.v. Anton Krelagc, Bach en Haydn; 15 Jans Eyre, hoorspel; 15.30 De Regenboog: 16.15 Het stond in dc krant; 18 Nieuws; 19.40 Jeugdnleuws; 20 Nieuws; 20.15 The Ramblers; 21.15 Het sprookje van dc kantoorbe diende, hoorspel van Klaus Knorri; 22 Radio Phllh. orkest; 23 Nieuws. ZON EN MAAN. 8 September. Zon: Op 6.22 onder 19.12 Maan: Op 12.48 onder 21.08 8 September. Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Hoog Water u.+NAP u.+NAP 5.08 2.19 17.25 2.08 5.39 2.35 17.56 2.25 6.20 2.39 18.30 2.30 6.39 1.62 18.51 1.52 Laag Water u.—NAP u.—NAP 11.20 1.87 23.55 2.08 12.05 2.04 0.32 2.55 12.39 2.22 11.54 1.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3