Moeilijke ogenblikken in de baai van inanwatan Misdaad viert hoogtij in Oostenrijk Waar is Jane (jrey! De wording van ons rood-wit-blauw De rimboe danst Eerst komt het eten en dan de moraal De kruistocht van de Catalina P 85 „Waar in bronsgroen eikenhout" in de jungle Die reis naar Inanwatan zal ik waarschijnlijk niet zo heel spoedig: vergeten, zo boordevol als hij geladen was met vreemde ervaringen en gebeurtenissen, die ieder op zich dan wellicht zeer romantisch mogen lüken, doch die dit alleen zijn als men er achter staat en het geluk heeft ergens aan de kust van de Vogelkop van Nieuw Guinea 'n bankje te vinden en een kruk. Dat bankje is dan het schrijfbureau en 't krukje de zitplaats. Inanwatan heet de plaats waar wij gistermorgen heen- vlogen. na het verblijf in Fak Fak- De Catalina was vrij zwaar, omdat er behalve de passagiers veel barang, veel bagage, meeging. De com mandant had die morgen zor gelijk gekeken, maar ik dach*" ik vergis me- Het was nog zo vroeg en zo donker en je kon je heel goed vergissen in iemands gezicht. Over de eindeloze wouden van de Vogelkop vlogen we- Over rivieren, verdroogd tot de bodem en andere gevuld met helder-schuimend water Over eilandjes lanüs de ge kartelde kustlijn en door plui zige mistflai'den- De twee motoren daverden hun nu a! zo lang gehoord lied en over de blister suisde de door de propellers weggemalen lucht. Zo vlogen we naar Inanwatan- DE BAAI Dat ligt in een baai- Die baai dringt diep het land in en halverwege ligt dan Inan watan- Een kampong waar n 1600 Papoea's leven. En waar een Nederlandse bestuurs post is gevestigd. We daalden in de baai en hoewel de Catalina zwaar was verliep de landing in de baai zonder enig incident. Op het zelfde moment brak een oorverdovend leven over ons los. De blister werd geo pend en toen werden wii ge plaatst tegenover een tafc- roel. dat ziin weerga in wild heid en vreemdheid moeuuk zal kunnen vinden. Rondom het toestel vlogen 12 prau; wen. Als ilfczeg „vlogen" kun», u dat min of meer als reali teit aannemen, want de snel heid waarmee deze schepen door het water schoten was fantastisch. Iedere prauw be stond uit een enorm lange uitgeholde palm. In die palm zaten 12 roeiers, naakt tot op een smal schortje, en iedere roeier was als een razende bezig het water weg te slaan Aan beide kanten van iede re prauw staken twee brede vlerken uit. Op iedere vlerk zaten twee rijen Papoea s. ie dere rij van 12 man. In to taal werd elke prauw dus voortbewogen door 60 roeiers Zo waren er 12 prauwen. De mannen zagen er woest uit: met lange veren en plui men op het hoofd, met vreem de figuren op de zwarte lij ven geschilderd met grijze klei. sommigen met korte rokjes van gras, anderen met een lang mes of stenen pul in een der handen. En in he» midden van iedere prauw stond een Papoea te dansen, op een vreemde en wilde wu- ze, en hij was het, die het uiterste haalde uit de zwar te lichamen die zich bogen over de brede peddels, waar van er eveneens vele be schilderd waren. De begroeting der bevol king was uiterst hartelijk- Daar waren jongens die een fluitorkest vormden en achter elkaar, zonder pauze, beken de wijsjes bliezen, nadat eerst in heel langzaam tempo, het Wilhelmus gespeeld was- Op enkele tientallen meters ver hief zich de wildernis, met daarvóór de kamponghuis.ies- Hoe zoudt u het vinden, als p daar, onder de gloeiende zon. met op de achtergrond de gil lende Papoea's op zo*n oude rotte, verweerde en nogal morsige steiger, hoorde bla zen liedjes als „Waar in brons groen eikenhout" en „We gaan nog niet naar huis nog lange nietnog lange nietr en „Trink. trtafc Brüderlein trink... Nu, ik kan u wel zeggen dat zoiets heel vreemd, heel raar, heel merkwaardig klinkt. Daarna bood een bedeesd Papoeameisje (ze durfde geen seconde opkijken) de Resident van Nieuw Guinea bloemen aan. waarvoor de Resident eerbiediglijk dankte. Endaar- na kwam de dans- WONDERLIJKE DANSEN In de dagen dat ik op Nieuw Guinea ben heb ik al vaak en veel zien dansen- Wonderlij ke danséh- Wat nu kwam, spande de kroon- Dagen en dagen geleden waren de man nen uit alle windstreken ko men opdagen. Niet zozeer om de komst van de blanke man nen te aanschouwen als wel omdat er gedanst mocht wor den- Als u dit „dansen mo gen" niet begrijpt, het vol gende ter verduidelijking. Een aantal Papoea-dansen is door het Nederlandse gezag ver boden. omdat ze rechtstreeks het begin zijn van 'n snel- tocht- Iedere dans heeft zijn eigen betekenis, die men eerst kan leren door iets te begrij pen van de adat. de „wijze van leven en moraal" van dit volk. waarvan ik u reeds zei dat het goeddeels nog4 in het stenen tijdperk leeft. Deze dansen duren lang. Ze duren geen uur, geen twee uur geen zes uurze duren doorgaans van het ondergaan der zon tot het opgaan der zon- Als de mannen zó lang gedanst hebben, ziin ze vol komen buiten zinnen, ziin ze volkomen in de macht der demonen van hun eigen adat en bevindt zich in hun hoof den geen enkele herinnering meer aan datgene, wat de blanke man van de Kompti me hun voorgeschreven en verboden heeft. De ernstigste excessen zijn in dergelijke toestanden, waarbij iedere danser de hoogste vorm van exaltatie en opwinding, van koorts en „amok" bereikt heeft, mogelijk- En niet al leen mogelijk, ze gebeuren ook- Maar deze dag mocht dan gedanst worden en ze dansten! Met dien verstande dat de blanke man het teken zou geven als moest yrorden gestaakt. Het werden enkele uren. Nooit zag ik vreemder dans- De mannen hadden hun bo gen en messen, hun bijlen en versierselen bij zich en zwaai den daar, al dansenden, mee- De instrumenten bestonden uit lange houten trommen, waarover de huid van een ca- suaris gespannen is. Dat geeft een dof, hol geluid, dat tot diep in de jungle hoorbaar is. Er wordt gedanst in groepen van 5 tot 8 man, en aan de buitenkant dansen de vrou wen. Heel jonge meisjes en vrouwen op reeds gevorderde leeftijd. De kledij is. laat ons zeggen, zeer beperkt. Het is me een raadsel hoe deze mensen het uithouden zó lang en in zulk een tempo te springen en schuiven en lo pen. Ik ben er zeker van dat dit veel meer een kwestie is van verdoving, bedwelming, dan van physieke kracht. Een Westerling zou een dergeüik tempo hoogstens een kwartier voJhouQ ker in dit klimaat, bij neer vallen. VERTREK Er komt een uur dat wij weer heengaan van Inanwa tan. Heel de kampong doet ons uitgeleide, nadat eerst nog een wedstrijd geleverd is tus sen de snelste prauwen van het dorp. Dan kruipen we de blister in van de Catalina, boordevol herinnering aan dit vreemde oord. Wassenburg opgetogen met het zeldzaam mooie filmmateriaal dat hij voor de camera-lens kreeg, de fotograaf dolgelukkig met de series opnamen die hij maakte in een gebied waar zelden een foto gemaakt zal zijn. En ikzelf diep onder de indruk van dit land en dit volk, Nederlands gebied en Nederlandse onderdanen, maar vreemd en onbegrijpe lijk voor de man die niets weet van de adat dezer men sen. De motoren slaan aan, de schroefwind davert langs de blister en langzaam neemt de Catalina P 85 zün aanloop. Dat is niets bijzonders, dat is al zo vaak gebeurd op deze reis- Ik zit in de blister en zie de groene rimboe-wal voorbijschieten- Direct gaan we stijgen- nog enkele se conden en het grote amphibie vliegtuig zal zich oprichtea en in de nevelig-blauwe he mel schieten. Zo gaat het ie dere keer, zo zal het ook nu gaan. Voor de bocht verheft zich een groene muur van bosch: de jungle. De groene lawine springt als het water naar voren. Ik besef heel duidelijk één ding: we moeten over die barrière heen- Maar dan zal de Cata lina P 85 éérst los moeten zijn van het water en als hij dat niet is, nu direct nog niet, Hongaars eerbetoon aan De Ruyter. In de koorruimte van de Nieuwe Kerk voor de graf tombe van Mlchiel Adriaansz. de Ruyter hebben Woensdag middag Hongaarse deelne mers aan het Wereldcongres der Kerken eer betuigd aan de nagedachtenis van Néer- land's grootste admiraal, die in Februari 1676 26 Hongaar se predikanten, die in Na gels ^'amren werden gehou- Oranje of rood en blauw of bleu De Nederlandse driekleur, met haar banen in de. lengte, behoort tot de landsheerlijke vlaggen. Zij is niet onze eerste vlag. Toen het merendeel der Nederlandse gewesten onder één heer was gekomen aan het eind der 15e eeuw, ontstond voor al gemene expeditie^ een centrale vlag. Het was de banier van de Bourgondische Heer, een wit doek met twee rode kruiselings over elkaar gelegde ..vuurschie tende" lauwertakken, het Bour gondische kruis. Ook onder het Oostenrijkse Huis bleef deze vlag in zwang. Doch de Nederlandse gewes ten kwamen tegen hun Heer. Koning Filips H, in opstand en de Prins van Oranje stelde zich aan het hoofd van de rebellen. De watergeuzen, handelend in opdracht van die prins, deden overal de vijand afbreuk en zij deden dit onder een driekleuri ge vlag. „Oranje, wit en blauw" of „Oranje, blanche bleu", ont leend aan de livrei van hun aan voerder, de Prins van Oranje, die deze kleuren in zijn wapen voerde. Het was dus een vlag, waaruit duidelijk het verband met de aanvoerder bleek, wat eveneens in haar naam „Prin senvlag" tot uiting kwam. Wan neer de prinsenvlag voor het eerst gehesen werd, is onbe kend. doch wy ontmoeten haar reeds op afbeeldingen van de allereerste phasen van de op stand. Men voerde haar in drie, zes en soms in negen banen, ook wel' als stralen uit een cirkel; men heeft de kleuren door elkaar gehaspeld en eerst te gen het einde der zestiende eeuw was er sprake van enige uniformiteit. Na 1630 begon, blijkens schilderijen uit die tijd, het rood de oranjebaan te ver vangen. Daar er in 1630 geen aanleiding bestond een anti- Oranjegezind motief aan te ne men. is het onjuist aan die kleurwisseling een politieke be tekenis te hechten. DE OORZAAK. De reden wordt wel gezocht in het feit, dat de zwakke kleur oranje op zee moeilijker was te onderscheiden dan rood en ook het donkere blauw beter zicht baar was. Wat hiervan zij, het is opmerkelijk^ dat sinds onge veer 1630 onze nationale vlag rood. wit en blauw vertoont en in die kleuren evengoed de naam prinsenvlag bleef dragen. Het oranje, blanje, bleu bleef echter eveneens in zwang. Naast deze twee vlaggen verscheen 'n derde officiële vlag. de „Genera- liteitsvlag". De Unievlag, die als staats vlag echter nooit dezelfde plaats als de driekleur heeft in genomen. Zij droeg oorspronke lijk de rode Hollandse Leeuw uit het Statenwapen op een goud veld, later een gouden leeuw op een rood veld. Een te genstelling met de prinsenvlag markeerde zij niet en op oude afbeeldingen' van zeegevechten of scheepsacties ziet men ze zusterlijk naast elkaar wappe ren, als zodanig éen aardige il lustratie vormend van onze ge compliceerde staatsvorm, met de twee gezagscentra, de stad houder en de Staten-Generaal. De verscheidenheid in het beeld der nationale vlag tijdens de Republiek der Ver. Provin ciën toont reeds duidelijk, dat een vlag geen onveranderlijk voorwerp is en dat zij meegroeit met het land, door haar muta ties dikwijls een spiegelbeeld vormend van de geschiedenis dier natie. Er zijn slechts wei nig natievlaggen, die nog haar oorspronkelijke vorm bezitten. De oudst bestaande nationale vlag is de Deense, de z.g. Dan- nebrog of „Kracht van Dene marken" van 1219. DE OMWENTELING. Ook de omwenteling in Ne derland in het laatste decennium der 18e eeuw en de Franse over heersing bracht het land een an dere vlag. De naam prinsenvlag werd verboden: in het rood-wit- blauw (kleuren, die de Franse bevrijders, naar analogie van hun eigen driekleur, niet on welgevallig waren) kwam geen verandering, doch de rode baan werd in 1796 verfraaid met de beeltenis van een Nederlandse maagd, aan haar voeten een leeuw, in de ene hand een schild met de Romeinse fasces, in de andere een lans bekroond met devrijheidshoed. Het be staan van deze vlag is van even korte duur geweest als dat van haar schepper „De Bataafse Re publiek". Koning Lodewijk Na poleon, die een Nederlands be leid wilde voeren, ontzag zo- zullen we nooit over die groe ne muur heenkomen. Ik tel de seconden... een-, twee.— drie-, en ik knik Jn m'n knieën door. Het gieren der motoren neemt nóg toe— het is een tyfoon die door het toestel scheurt.... nóg hoger wordt de toon.... Nu staat al les bij, nu geven de beide motoren hun maximum aan kracht aan de propellers. Zi} moeten het doen. Water bonkt—, ik hoor iets schuren, sissen— er valt iets weg—, we zün los Ik kruip terug in de blister en kiik naar buiten. Ja, we ziin los en de groe ne muur ligt onder ons- Maar ook niet meer dan twee me ter- Dan stormt de Cataline P 85 als een grote, vastberaden vogel de hemel, in- Later, diezelfde dag, spreek ik de commandant en ik vraag hem of het een zware start was, deze maal- Hij kijkt me wat koel aan en zegt: „Ja, hij was nogal zwaar en voor m'n lol doe ik het de tweede keer niet meer zo- Het was een heel moeilij ke, en nogal précaire start!" En verder praten we er geen woord over. ANTHONY VAN KAMPEN Koning Paul van Griekenland woonde een parade bij in 't stadion van Athene. Een bataljon „bekeerde communis ten" trekt voorbl) Sensatieverhalen in de kranten Wenen, Sept. Voor de deuren van het Oostenrijkse Lan- desgericht in de Alserstrasse staat een opgewonden menigte Moordproces! Twee Weense artsen staan terecht: zjj hebben een ongeoorloofde operatie verricht bij een studente. Bij het toedienen van een verdovend middel vergisten zij zich, zo dat het meisje enige minuten later overleed. De artsen raakten hun hoofd kwijt: Een patiënt, die .tijdens een niet-geoorloofde operatie overlijdt! Zij sneden het lijk in stukken om het in de Donau te laten verdwenen. Op weg naar de rivier werden z\j aangehouden door een politie agent, die vermoedde, Jat zij smokkelwaar vervoerden. Twee maanden later het slot van dit drama in het „Landesge- richt": Uitspraak vijftien jaar en zes maanden. Het rechtsoordeel en het oordeel van de pers zjjn mild. Sociale nood zowel van de stu dente, die door materiële dwang geen kind kon hebben, als van de artsen, die slecht betaald worden is de schuld van dit drama. Maar dan blijft toch het feit, dat de artsen wel erg over stag gingen, toen zij het lijk wilden laten ver dwenen. Hier rgst de vraag, hoe het in Oostenrijk met de moraal gesteld is. Vrijwel dagelijks geven de kranten hier berichten over moord, diefstal en oplichting. Vooral roofmoord komt veel voor. Het is bekend, dat solda ten van de bezettingsmachten zich dikwijls aan dergelijke vergrijpen schuldig maken. Maar even dikwijls ook blijkt de bedrijver van een luguber handwerk een Oostenrijker te zijn. Trjdens een officieel on derhoud stelde ik de vraag, hoe het met de criminaliteit gesteld was en welwillend veronderstelde ik, dat de oor log er geen goed aan gedaan zou hebben. Het antwoord luidde, dat de criminaliteit minder was dan voor de oor- Inderdaad is de veiligheid in Oostenrijk, vooral in We nen, de laatste maanden veel groter geworden. Niet zo erg lang geleden waagde zich nie mand in het donker op straat; thans kan men als men tenminste door niet al to afge legen buurten gaat in het holst van de nacht veilig bui ten zijn. Het antwoord moet ik aanvaarden, omdat ik hier over niet kan oordelen. Mis schien lopen de misdaden hier veel mogelijk nationale gevoe ligheden. Hij schafte de vrij heidsmaagd af en herstelde de oude driekleur. Doch juist zijn Nederlandse beleid verkoi-f het voor hem bij Napoleon. Neder land werd ingelijfd en de nati onale vlag door de keizerlijke Franse vervangen. 1813 bracht het herstel der on afhankelijkheid en de terugkeer van Oranje. Van zolders en uit kelders kwam de driekleur, die daar drie jaar lang op betere tijden had liggen wachten, weer te voorschijn. En daar men toen vooral gaarne zijn verbonden heid met Oranje wilde tonen, was het niet alleen het rood- wit-blauw, maar even vaak het oranje-blanje-bleu, dat van de daken wapperde. Welke van die twee vlaggen de Rijksvlag zou zijn, heeft men niet vastgesteld. Tot voor kort hadden beide de zelfde rechten, hoewel het rood- wit-blauw gewoonlijk de voor rang had, hetgeen blijkt uit het feit, dat niet alleen dit doek van staatsgebouwen uitgehan gen werd, maar ook, dat de ko ning voor zijn persoonlijke standaard het rood-wit-blauw koos, met het rijkswapen in de witte baan. De wettelijk vastgelegde vorm heeft de nationale vlag in 1937 gekregen, toen bij koninklijk besluit als haar kleuren rood- wit-blauw werden bepaald. meer in het oog, omdat de kranten het nieuws ip zeer sensationele vorm gieten. PERS SENSATIONEEL. Ja, de Oostenrijkse pers is sensationeel. En zy moet het zijn, omdat er te veel kran ten en tijdschriften zijn. Om te beginnen geven de Amerikaan se, Engelse en Russische be zettingsautoriteiten ieder een dagblad uit. nl.t „Wiener Ku- rier", „Weltpresse" en „Oes- terreichische Zeitung" Daarvan is het Engelse blad ongetwij feld het beste: Vrij objectief, rustig. Het Amerikaanse en het Russische dagblad z\jn schreeuwerig. De „Wiener Ku- rier" suggereert iedere dag met een kop over de gehele voorpagina, hoe goed de Ame rikanen het met de Oosten rijkers voor hebben, hoe sterk ze wel zijn en hoe slecht de Russen zijn. De „Oesterrei- chische Zeitung" komt nogal eens met „onthullingen". Op de beproefde wijze schermt zij met fotocopiën van gevonden documenten. PERSVRIJHEID. Verder geeft iedere politieke partij een eigen blad uit en zijn er nog onafhankelijke bla den. Behalve het zeer gede gen weekblad „Die Presse" zijn de periodieken over het al- femeen ordinair te noemen, eer slechte ontspanningslec tuur en kwasi-wetenschappe- lijke artikelen, die de lezer opzwepen, dienen zij op. Onder de geïllustreerde bladen valt „Film" op. Het werd opge richt door Willy Forst en geeft artistiek verantwoorde reportages. Alleraardigst is in da laatste nummers van dit blad een serie reproducties van schilderijen, waarop bondskan selier Figl is afgebeeld, zoals meesters uit alle eeuwen hem gezien zouden hebben. Politie ke humor van een goede soort. Er is volkomen persvrijheid in Oostenrnk; kranten en tijd schriften zijn er meer dan ge noeg. Als van deze omstandig heden geen misbruik wordt ge maakt, dan kunnen zij belang rijk bijdragen tot de vorming van een democratisch Oosten rijk. (Nadruk verboden.) Feuilleton") Romantisch verhaal van H. Morgan 24 „Heb je ooit....!" zuchtte Bob Dayton, met het on schuldigste gezicht van de wereld, maar innerlijk ko kend van ergenis over Janc Grey's zorgeloosheid. „Als er iets gebeurt, heb ik het gedaan! Die verdraaide Wal ter. daar naast Brown, zit ook al die tijd al hierheen te gluren, alsof hij het geschik- ste moment afwacht om naar je toe te komen en zich voor te stellen". „Een sympathiek ventje, die Engelsman!" glimlachte ze. „Al Brown heeft naast hem iets van een carieatuur. Ik denk, dat wii vanavond nog amusante ogenblikken zullen beleven!" „Wat ben je in 't hemels naam van plan?" „Dat heb ik je toch al ge zegd? Die reporter eens een lesje te geven!" „Jij met je lesjes! Pas maar op, dat je er zelf niet een krijgt, die je je hele verdere leven zal heugen!" In de ring begon de laatste partij van de avond- Twee vedergewicht boksers dansten met grote behendigheid om elkaar heen, maar na de tita nenstrijd van zoeven, welke het toppunt van spanning had gebracht, was de belang stelling bil het publiek ver flauwd. Verscheidene toe schouwers stonden op en ver lieten het stadion. Een ge roezemoes van stemmen ver vulde de geweldige arena en van een in ademloze span ning toezien op hetgeen zich daar tussen de touwen af speelde, was dan ook geen sprake meer. Een piccolo wrong zich tussen de eerste rijen toe schouwers door. gleed dicht langs Jane Grey heen en liet ongemerkt een gevouwen stuk papier in haar schoot vallen. Zii bemerkte het direct, bedekte het snel met haar hand en bleef zo een poosje zitten, in geveinsde belang stelling voor de strijd in dé ring. Daarna vouwde zii het pa pier open. en las het zonder het van ziin plaats te nemen. Bob Dayton volgde in ge spannen aandacht elk harer bewegingen en trachtte van haar gezicht de indruk af te lezen, welke het epistel op haar uitoefende- „Wat is dat?" fluisterde liii gejaagd. „Hylton!" antwoordde ze bedaard. Zii keek hem even lachend aan. nam daarna een potlood uit haar tasje, schreef een paar regels op de achterkant van het papier en gaf dit ver volgens aan Dayton. „Breng dit Jimmy Hylton even in de kleedkamer! zei ze. Het klonk als een bevel- Haastig gleed ziin blik over de weinige regels- „Ben je krankzinnig?" siste hii. met nauwelijks ingehou den woede. Zij keek hem van onder haar voile aan met een moei lijk te definiëren blik. Er lag iets van hoogmoed in, alsof zij hem wilde dwingen, ze kere grenzen niet te over schrijden. „Je kent toch onze over eenkomst?" was alles, wat zij vroeg. En deze vraag bleek voldoende om de woedende, weerspannige Bob Dayton op slae te veranderen in een ui terst gedienstige jongeman, die zich zonder verdere te genspraak aan haar wensen onderwierp. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 6