Nederlandse Sportwereld huldigde Koningin Juliana Wereldraad der Kerken geeft parool uit. Heel Amsterdam jubelde Weer treinen tussen Berlijn en het Westen DE BILT Dagorders tot de strijdkrachten Indrukwekkende sportfantasie van Carel Briels en Aad v. Leeuwen Fannie Blankers-Koen legde belofte van trouw af. Hoge gasten in ons land gearriveerd. De abdicaiie-acie VOORSPELT: TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 SEPTEMBER 1948 Even na 8 uur barstte Zaterdagavond een enorm gejuich los uit ruim 40.000 kelen van de mensen, die al geruime tjjd in het Olympisch stadion hadden gewacht op de komst van H, M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard. Maar toen zy dan ook kwamen en inde koninklijke loge plaatsna men, laaide het enthousiasme krachtig op. Uit volle borst werd door allen het Wilhelmus gezongen, waarna lulde toe juichingen volgden. De groene grasmat was om zoomd met 32 vlaggemasten, waartussen grote Olympische emblemen, bestaande uit de 5 ringen. In de bochten van het veld spoten 2 fonteinen haar kleurige stralen omhoog, het licht in de Marathontoren ging branden, schijnwerpers werden gericht pp de reusachtige ere poort voor de Marathontribune en de balustrade rond de wie lerbaan. die met oranje doek was bekleed, vertoonde zich als een lang oranje lint, beschenen door 'honderden verborgen op gestelde lichtjes. Het spel kon beginnen: Neerlands „sport fantasie", geschreven door Aad van Leeuwen en uitgevoerd naar ideeën en ontwerpen van Carel Briels, die tevens de al gemene leiding had. Aad van Leeuwen en Henk Schaer, de sprekers, riepen de vertegenwoordigers der 32 Ne derlandse spotbonden op, die elk met de vlag van hun bond uit de Marathonpoort kwamen. In het midden van het veld vormden zij een kring, en toen hoorde men uit de luidspreker de stem van de Engelsman Do nald Finlay, die nogmaels de Olympische eed aflegde. Hier bij negen de vlaggen dei- sportbonden en na een gedeel te van de Olympische hymne werden de vlaggen in de mas ten rondom het veld gehesen. GROTE SPORT-SHOW. De schijnwerpers waren weer aangflitst en de grote show der sporten begon. Wandelaars, hordenlopers, hardlopers, turn sters, worstelaars, boksers, ge- wichtheffers schermers, schaat senrijders, voetballers, ruiters, korfballers, kegelaars, wielren ners, hockeyers, cricketters, biljarters, tafeltennissers, mo torrijders en automobilisten. In een bonte rij trokken zij over de cementen wielerbaan en de sintelbaan of toonden symbolisch hun tak van sport op het grasveld. Een concours- elegant van automobielen, amazones en honden trok langs. En toen kwam het grote slotnummerde sport en haar kampioenen. Allen, die aan de ze avond medegewerkt hadden, marcheerdenen reden het sta dion weer "binnen en stelden zich op de grasmat op. In het midden, recht voor de konink lijke loge, werd een brede baan vrij gehouden en hierover kwa men de kampioenen uit het Droevig ongeval bij rit van de Koningin. Zaterdag heeft zich tijdens de rit, die H.M. Koningin Ju liana door de hoofdstad maak te een ongeval met dodelijke afloop voorgedaan. Toen de stoet de Westermarkt bereik te viel een der burgerruiters van zijn paard. In zijn val hield hij de rechterteugel vast waardoor het paard boven op hem terecht kwam. Een arts constateerde de dood van de ruiter, de heer Kamerling uit Blaricum. Waarschijnlijk heeft hij een hartverlamming gekregen. BEZICHTIGING NIEUWE KERK. In verband met verkeers moeilijkheden is de bezichti ging van de Nieuwe Kerk te Amsterdam uitgesteld tot Dinsdagochtend 7 September om 10 uur v.m. Rood-wit-blauw-jurkjes voor de Prinsesjes. Zaterdagmorgen heeft een deputatie van de leiding der Stadionspelen op het paleis vier jurk jes voor de prinsesjes en vier voor hun poppen aangeboden. Koningin Juliana had zich tijdens het jubileumspel tegen over de regisseur uitge laten over de bijzonder fleurige indruk die de in rood-wit en blauw gestoken groep wees meisjes maakte. En zo besloot men de prin sesjes net t zulke jurk jes ten geschenke te geven. Mevrouw L. Ner- brugge van 's-Graven- deel, dame du palais van Koningin Juliana, heeft de in aardige do zen verpakte jurkjes in ontvangst genomen en namens H.M. de deputa tie dank gebracht voor dit originele en zeer ge waardeerd geschenk voor haar dochtertjes. jaar 1948 van de Nederlandse sportbonden. Ook zij stelden zich onder het gejuich van de 10.000den op de grasmat op. De lichten doofden weer en daar verscheen onder de Ma rathontribune Wim Slijkhuis met de Olympische toorts. In soepele pas maakte hij een ronde over de sintelbaan, be klom toen de Marathontoren en terwijl de voltallige Olym pische equipe, onder leiding, van Karei Lotsy, het Stadion binnen marcheerde en zich op het middenveld recht tegen over de Koninklijke loge op stelde, ontstak Slijkhuis het „Olympisch vuur" op de Mara- thontnbune. BELOFTE VAN TROUW. Het einde van de sportfan tasie was nabij. Mevrouw Fan ny BlankersKoen, de meest succesvolle Nederlandse athle te van dit jaar, beklom een podium en onder doodse stilte sprak zij een boodschap uit, waarin zy namens de gehele Nederlandse sportgemeenschap trouw betuigde aan de nieuwe Koningin en de hoop uitsprak, dat onder de regering van Ko ningin Juliana het ideaal be reikt moge worden van een gezond en levenslustig Neder lands volk, waartoe de sport zoveel kan bydragen. Weer hieven allen het Wil- •helmus aan en direct hierna verlieten H. M. Koningin Juli ana en Z.K.H. Prins Bernhard onder luide toejuichingen het Stadion. Koninklijk kerkbezoek. Het Koninklijk Paar en Prinses Wilhelmina hebben Zondagochtend de dienst in de Oranjekerk te Amsterdam, waar ds. J. C. Koningsbergen voorging, bijgewoond. De kerk bleek niet groot genoeg voor alle kerkgangers. Prins Bernhard maakte 's mid dags het laatste gedeelte van het internationale ruitersport- festyn te Rotterdam mee. Hij werd vergezeld door zijn moe der, de prinsesjes Beatrix en Irene en kolonel Panchulichef. Vooraf had de Prins een be zoek gebracht aan het Amstel- hotel, waar de buitenlandse gasten verblijven. Rode-Kruis zóne bij Jeruzalem ontruimd. Bemadotte, de bemiddelaar voor Palestina, heeft bekend gemaakt, dat de ontruiming door Arabische en Joodse strijdkrachten van de Rode Kruis-zöne te Jeruzalem, die in neutraal gebied zal komen te liggen, Zaterdag is begon nen. Zondag ztfn vele hoge gas ten, die uitgenodigd zyn de in huldigingsplechtigheid by te wonen, In ons land aangeko men. In een Viking-toestel arri veerde 's middags Prinses Mar garet Rose, die haar vader vertegenwoordigt. De 18-jarige Prinses, die voor de eerste maal zonder een harer familie leden een buitenlandse reis maakt, werd door vele autori teiten op Schiphol begroet. By het Amstelhotel, waar zy lo geert. stond een grote menig te, die haar hartelijk toejuich te. Erf-groothertog Jan van Luxemburg kwam 's morgens op Schiphol aan, evenals de militaire gouverneur van Lyon, Gen. de Hesdin en de bekende auteur George Duhemel. Om 2 uur streek een Noors vlieg tuig neer, waaruit Prins Olav en Kroonprinses Martha stegen. H. M. de Belgische Koningfin- moeder Elisabeth arriveerde per D-trein. Zij kreeg in Roo sendaal bloemen aangeboden. In Haarlem stapte zij uit om de reis naar Santpoort, waar zy in Hotel Duin en Kruidberg verblijft, voort te zetten. Een grote menigte, die haar ver welkomde, ontdekte, dat Prin ses Wilhelmina en Prins Bern- hard in de trein aanwezig wa ren. De oud-ministerpresident van Frankrijk, Paul Ramadier, kwam Zondag op Schiphol aan, Prins George van Griekenland arriveerde Zaterdag per trein te Amsterdam, evenals de Graaf en Gravin van Athlone. Schout bij nacht D. C. M. Hetterscheyf DIRECTEUR-GENERAAL VAN- HET LOODSWEZEN-. Zaterdagavond te half acht is te Rhenen plotseling overle den schout bij nacht D. C. M Hetterschey, directeur-gene raal van het Loodswezen. Schout bij nacht Hetter schey werd 18 Juni 1891 te Alblasserdam geboren en in 1914 bevorderd tot adelborst le klasse. Hij was enige jaren belast met het toezicht op de aan bouw van enige onderzeeboten. Zijn bekendste prestatie is wel de reis met de duikboot „K 18" over 23.000 mijl via Zuid- Amerika, Zuid Afrika er Australië naar Soerabaja. Na deze reis werd hij bevorderd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. In 1937 werd hij comman dant van de Marinekazerne te Amsterdam en tijdens de oor logsdagen was hij tevens be last met het commando over de marinekustwacht. Geduren de de bezetting was hij een bekend illegaal werker. Na de bevrijding trad hij op als directeur-generaal van het Loodswezen. De Rhöne buiten haar oevers. Zwitserse troepen hebben dyken langs de overstroomde rivier de Rhone opgeblazen, die by Fidly reeds buiten haar oevers was getreden en tien. tallen vierkante kilometers van de vallei tussen Martigny en Sion overstroomd had. Een overzicht van de nationale vlootschouw uit een Mit- chell-bommenwerper van de Kon. Marine. Bede, dat de kerk in beweging mag komen. Congres Zaterdag gesloten. By de sluiting van het Con gres der Kerken te Amster dam is een kerkelyke bood schap uitgegeven, als groet tot allen, die verenigd zyn in Christus en tot .allen, die op Zyn woord wachten en als op roep aan de Christelijke ge meenten om de Wereldraad van Kerken te steunen en goede relaties onderling te on derhouden. De wereld, aldus de bood schap, is vervuld van grote hoop, doch ook van teleur stelling en wanhoop. Wy hebben Gods oordeel over ons te aanvaarden voor ons aandeel in de schuld van de wereld. Maar God heeft 'n onveranderlijke boodschap tot de wereld. Millioenen hebben haar nooit vernomen. Moge de kerk in beweging gebracht worden. JA EN NEEN De Stichting van de Wereld raad zal vergeefs zijn, tenzij overal Christenen zich beken nen tot de Heer van de Kerk om tezamen met hernieuwde kracht zijn getuigen te zyn. Wy moeten weer moedig leren spreken in Christus' naam, ons verzetten tegen de angst en de rassendiscriminatie. Wy moe ten God bidden om allen die de liefde van Christus trotse- ren, ja tot de zoekers naar rechtvaardigheid en vrede. Tegenover de pers verklaar de dr. W. A. Visser 't Hoofd, dat de besprekingen zich ken merkten door grote oprecht heid. Wat de toekomst voor de Wereldraad zal brengen is nog niet duidelijk. Congres voor golflengten. De algeméne vergadering van het congres voor de Euro pese golflengten, is het thans eens geworden over het regle ment. Het vraagstuk van de verdeling der golflengten, het voornaamste probleem, is nog niet ter sprake gekomen. Men schy'nt er echter op te reke nen, dat het vóór 10 Septem ber a.s., als het congres sluit, afgehandeld zal zfln. Volksdansen op de Dam. De Dam bood Zaterdag avond een fantastische aan blik: by het schynsel van hon derden walmende flambouwen voerden jongeren op de klan ken van 16e-eeuwse torenmu ziek oude contra-dansen uit. Tienduizenden sloegen dit schouwspel gade. Het konink lijk paar, dat om 11 uur op het paleis arriveerde, bezag tot het einde de dansen van het bal con af. Heden, den vierden September 1948 des voormiddags te elf en een half ure op het Koninklijk Paleis te Amster dam heb ik, Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, Prin ses van Oranje-Nassau, enz. enz., in tegenwoordigheid van mijn. geliefde dochter en schoonzoon, bijeengeroepen: De voorzitters van de beide Kamers der Staten-Gene- raal, de ministers, de vice-president van de Raad van State, de leiders en leden van deputaties uit Indonesië, Suri name en de Nederlandse Antillen, De Commissaris der Koningin in de provincie Noord- Hol land, de burgemeester van Amsterdam, de directeur van het kabinet der Koningin, om in hun tegenwoordigheid in een plechtige verklaring uitvoering te geven aan het door mij op den twaalfden Mei j.l. aan land- en rijksgenooten medegedeelde voorne men ^mijn langdurige regering te beëindigen en afstand van 'de kroon te doen ten behoeve van mijn dochter. Ik verklaar dat ik na langdurig en rijp beraad, buiten iemands invloed, geheel vrijwillig van dit oogenblik af, onherroepelijk afstand doe van mijn koninklijk gezag en waardigheid in het koninkrijk en van al de rechten daar aan verbonden, deze overdragende aan mijn geliefde dochter en troonopvolgster Juliana, Prinses der Neder landen, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., om door haar en haar wettige opvolgers bezeten te worden, over eenkomstig de bepalingen der Grondwet van het Ko ninkrijk. Ik beveel dat deze mijn verklaring met mijn handtee- kening bekrachtigd en van het grootzegel van het Ko ninkrijk voorzien, nadat dezelve door mijn dochter en schoonzoon, alsmede door alle autoriteiten thans bij mij vergaderd, onderteekend zal zijn, in het kabinet der Ko ningin zal worden bewaard en dat authentieke afschriften zullen verzonden worden aan de beide Kamers der Sta- ten-Generaal, aan den Hoogen Raad der Nederlanden en aan de Staten der provincies. De authentieke akte van afstand is gecalligrafeerd door de heer Piet van Trigt uit- 's-Gravenhage. De opdracht voor het calligraferen van de akte bereikte de heer van Trigt op 24 Augustus. Door er bijna onafgebroken aan te werken is het hem gelukt het stuk juist bijtijds klaar te krijgen. vervolg van pag 1. De kleine Marijke moest thuis blyven, maar zij mocht toch van het balcon af op de arm van haar verzorgster, mevr. Penning, het vertrek van de stoet gadeslaan, en ook zy kreeg natuurlijk een harte lijke ovatie. Het formeren van de stoet kostte slechts korte tijd en om precies zeven minuten over vier zwaaide hy het Damrak op, om de li km. lange tocht door de stad te beginnen. Op de Dam en op het Dam rak, en overal waar de stoet passeerde, stonden de mensen rjjen dik en was de tocht een rit tussen juichende enthousi aste mensen, zwaaiend met duizenden oranje en rood-wit blauwe vlaggetjes. Op de Prins Hendrikkade voor het gebouw van het Le ger des Heils stond de staf van het hoofdkwartier aange treden, die bij het passeren van de Koningin eerbiedig groette. De jonge Jantjes van het op leidingsschip Pollux in het Oosterdok hadden een erewacht op het dek gevormd. De grote Jantjes van de marine-etablis sementen hadden hun voor beeld gevolgd. OP DE EILANDEN. By het Kattenburgerplein hadden de Eilanders een grote ereboog opgericht. Alle scho lieren van de tien scholen, die de Eilanden tellen, hadden zich hier opgesteld. Zy vaardigden de 10-jarige Elsje Jansen af om Koningin Juliana namens hen allen een bos van 40 rose anjers, bijeengehouden door een groot oranje lint, aan te bieden. De koets stopte hier vier minuten, wat het fanfare corps van Wittenburg de ge legenheid gaf het „Wilhelmus" te spelen, door oud en jong spontaan meegezongen. Aan het einde van de Oos tenburgergracht by het wyk- gebouw van de Ned. Hervorm de gemeente ^tonden enige honderden ouden van dagen van alle gezindten en aan de overzijde, tussen de schoolkin deren, had zich een deputatie van zes van hen opgesteld, vertegenwoordigend de kerk genootschappen. Hier stopte de koets voor de tweede maal en de heer Jac. de Graaf sprak H. M. toe. Hy zeide, dat de Eilandbewoners bly waren, dat de Koningin direct na het aan vaarden van de kroon de Eilan den reeds bezocht en verze kerde haar, dat de ouden van jen haar in hun gebeden zullen gedenken om haar steun te verlenen tydens haar rege ring. H. M. bedankte met har telijke woorden. De 81-jarige C. H. Hemminga bood Konin gin Juliana tot slot een bos Beatrix-anjers aan. Onder de erepoort by de Da- geraadsbrug en langs de ge- pavoiseerde molen „De Gooy- er" verliet H. M. de Eilanden en zette zij haar tocht voort langs de Sarphatistraat. Bij het Amstelhotel was een spe ciale tribune gebouwd, waar de eerste gasten voor de in huldigingsplechtigheid een plaatsje hadden gevonden. IN DE JORDAAN. Via de Weteringschans en het Leidseplein, waar - ovatie na ovatie aan de nieuwe vor stin werd gebracht, ging het langs de Mamixstraat naar de Jordaan. Dit stadsdeel had eveneens de nieuwe Koningin een hartelijke ontvangst be reid. De intieme sfeer van de smalle Willemstraat, overdekt met groen en lichtguirlandes, tezamen met de gemoedelijk heid, die hier hoogtij vierde, was byzonder typerend. Te genover het gebouw Heil des Volks zaten honderden oudjes met boven hun hoofden een meters lang oranjeschild, waarop de woorden „hulde aan Koningin Juliana door de ouden van dagen van de Jor daan". Voor dit gebouw stopte de stoet. Tante Anna, de 87-jari- ge mevrouw Garskamp, zat daar in haar mooiste en witste blouse met de jubileumspeld goed zichtbaar opgestoken. Voor haar, die 87 jaar de Willemstraat bewoond, stopte de calèche. Tante Anna stapte naar voren en bood de Konin gin een bouquet rose anjers aan. Dan is de beurt aan een vijfjarig meisje, dat eveneens bloemen aanbiedt. WEER OP DE DAM. vijf minuten over vyf Om zwenkte de kop van- de stoet de hoek van de Paleisstraat om het Damplein op. De crêmc calèche hield met het Koninklijk gezin enkele minu ten later voor de paleisingang stil. Rechtopstaand in de calèche nam Koningin Juliana de daar op volgende ovatie van het pu bliek ln_ ontvangst, terwijl de Prins en de kleine prinsesjes het paleis binnengingen. Het talryke publiek bleef juichen tot de deur naar het balcon open ging. Men zong het Wilhelmus en liet dit vol gen door het „lang zal ze le ven", toen het koninklijk gezin het balcon reeds had verlaten. Maar het was alsof de door de balcondeur het paleis binnen stromende klanken het konink lijke gezin wederom naar bui ten lokten: want opnieuw trad de Koningin met op haar arm het jongste prinsesje en achter haar de Prins met de drie zus jes van Marijke naar buiten. En zo mogelyk overtrof de nu volgende ovatie de veie, die op deze dag reeds over het Dam plein hadden geklonken. Om kwart over vijf sloot Prins Bernhard na nog een laatste armzwaai de baicondeuren. Van Koningin Wilhelmina en Koningin Juliana. H. M. Koningin Wilhelmina heeft voor haar aftreden de volgende dagorder gericht tot de strijdkrach ten ter zee. te land en in de lucht: „Bij het neerleggen van mijn re gering wensch ik een persoonlijk woord van afscheid te richten tot U. strijdkrachten ter zee. te land en in de lucht. Gedurende de lange jaren mijner regeering heb ik steeds staat op U kunnen maken. In den strijd, dien gij schouder aan schouder met onze bondgenoo- ten en ik denk bovendien aan onze visschers en koopvaarders hebt gestreden voor de bevrijding van ons vaderland en van Indone sië, hebben plichtsbetrachting en opofferingsgezindheid U geken merkt. Thans, terwijl de opbouw van vloot, leger en luchtmacht nog lang niet is voltooid, wordt een zware taak verricht door onze strijdkrach ten in Indonesië voor het herstel len en behouden van orde en rust. Ook deze taak is vol ontberin gen en eischt voordurend offers, doch ook hier geeft gij alles wat van U gevraagd wordt. Ik heb mij steeds één met U ge weten. Uw verrichtingen hebben mij trotsch op U doen zijn. Weest verzekerd, dat uw lotgevallen mijn belangstelling zullen blijven behouden. Ik vertrouw dat gij onder de re gering van Koningin Juliana het vaderland even trouw zult dienen, als tijdens mijn bewind. Moge Gods zegen steeds met U zijn. WILHELMINA. H. M. Koningin Juliana heeft de volgende dagorder gericht tot de strijdkrachten van het koninkrijk. „Strijdkrachten van het ko ninkrijk. waar ter wereld gij U ook moogt bevinden. Gedurende de regering mijner moeder hebt gij het vaderland steeds gediend op een wijze harer waardig. Vredelievend van aard. hebt .gij getoond, dat gij verbeten kunt strijden voor vrijheid en ge- r 'chtïgheid, indien dit nodig is, zelfs tegen een overmagtige vijand. Wat ik van mijn echtgenoot, die als bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten U aanvoerde bij de bevrijding van ons land, en nu als Praag eert Benesj. Zondag vormden duizenden bewoners van Praag een rij van bijna drie kilometer, ten einde een blik te werpen op het opgebaarde gebalsemde lijk van de gewezen president. De mensen maakten gebruik van alle denkbare vervoers middelen en velen waren te voet gekomen. Het lijk lag in een doodkist van zwart rijk gesneden hout, afkomstig van een zuilenga lerij van het huis, dat Benesj zelf heeft laten bouwen. Het gezicht zag er rustig uit en leek, afgezien van de bleek heid, precies op dat van de le vende Benesj. De gewezen president zal op de grond van zijn villa begra ven worden, nadat in het pan theon van het nationale mu seum een staatsplechtigheid zal zijn gehouden. inspecteur-generaal in nauwe aan raking met U is, steeds over U hoorde, heeft mij met trots ver vuld. Nog altijd worden van U, strijd krachten in Indonesië, grote offers gevraagd. Na de moeilijke jaren van oorlog en bezetting zijt gij thans voor geruime tijd ver van huis en gezin. Te meer waardering heb ik daarom voor uw toewijding, zelfbeheersing en plichtsbe trachting bij het vervullen van uw taak. Bij het aanvaarden van het ko ninklijk gezag spreek ik de ver wachting uit. dat alle strijdkrach ten in de toekomst, evenals in het verleden, eensgezind en toegewijd hun beste krachten zullen geven voor de belanjen van het rijk. Ik reken op Uw trouw. JULIANA", Twee vliegtuigen tijdens oefeningen neergestort. Een Lancaster van de R.A. F., met een bemanning van zeven koppen is Zaterdag op een heuvel op het eiland Mon te Christo in de Middellandse Zee neergestort en in vlammen opgegaan. De bemanning kwam om het leven. Het vlieg tuig was Vrijdagnacht opge. stegen voor oefeningen met Amerikaanse vlooteenheden in de Middellandse Zee. Nabij Maidstone, in. het graafschap Kent, is een Mos quito, die deelnam aan de grote luchtmanoeuvres, die thans in Groot Brittannië worden gehouden, te pletter gestort. „Titojieigingen" in Bulgarije Volgens berichten uit Sofia in Turkse bladen, is „ernstige tweedracht" ontstaan bij de leiding der communistische partij van Bulgarije over de houding der Kominform ten opzichte van de partij van Ti to. De leiders der twee fracties zouden zijn Dimitrof, de Bul. gaarse premier, en Kolarof, de minister van buitenlandse za ken. De laatste zou geneigd zyn Tito te steunen en druk uit te oefenen op de premier teneinde Bulgarye „te bevrtf- den van de invloed der Kom inform". ZUIVERING IN HONGARIJE. De Hongaarse arbeiderspar tij heeft bekend gemaakt, da£ een grote zuivering zal wor den gehouden in de partij, om haar te ontdoen van „alle ele menten, die vreemd »n aan de arbeidersklasse". De komende zes maanden zullen geen nieu we leden worden toegelaten. De partij, die naar schatting 1.250.000 leden telt, kwam tot stand tydens een onlangs ge houden congres van commu nistische en sociaal-democrati. sche partijen. Nieuwe partij van „kleine Nazi's". Hoewel nog geen officieel communiqué is verschenen, we ten de Duitse nieuwsbureaux te berichten, dat het treinver keer tussen de Westebjke- en de Sowjet-zöne van Duitsland, vandaag zal worden hervat. vele vroegere „niet-politieke" Duitsers. Haar leuzen zyn zeer natio nalistisch en dus hol. Tot voor zitter is gekonn» Lothar Bolz, een jurist uit OpperTSilezië. Hij deed in zyn eerste rede een aanval op „de olicharchische parasieten" en verklaarde, dat hij samen wilde werken met de Sowjet-autoriteiten. Reuter meent, dat de Sow- jets de groei van de nieuwe partij bevorderen om in de toekomst de niet-communisti- sche kiezers te verdelen. Dit zou de eerste stap zijn tot een volledige opheffing van de blokkade van Berlijn. De spoorwegfunctionarissen te Helmstedt hebben opdracht gekregen de nodige maatrege len te nemen om een onmid- dellyke hervatting van het in terzonale verkeer mogelijk te maken. Twee kolentreinen stonden Zondag onder stoom op het station, en wachtten op structies om naar Berlijn te ryden. De vier militaire gouver neurs komen nog steeds gere geld bijeen in Berlijn, ter be spreking van verdere maatre gelen. In principe is men het over eens, dat de Oost-Mark de enige valuta in Berlyn zal worden. De technische details moeten nog nader worden uit gewerkt. Vandaag zal ook de Berlynse gemeentéraad bijeenkomen. Weliswaar heeft generaal Ko- tikof niet de verlangde verze kering gegeven dat geen de monstraties zullen plaats vin den, maar wegens de vele be langrijke agendapunten was uitstel niet langer mogelyk. Het belangrijkste punt is: de datum der gemeenteraads verkiezingen. De drie burgerlijke partijen in Berlijn, hebben by de gou verneurs een protst ingediend tegen „onduldbare toestanden in de Sow jet-sector". Meer dan 25 van de geko. zen stedelijke autoriteiten zou den daar op aanwijzing van het Sowjet-bestuur ontsla gen zyn. „KLEINE NAZI'S." In Potsdam is een nieuwe partij opgericht, de „nationaal, democratische partij". Deze groep wil voornamelijk de vroegere „kleine Nazi's" achter haar banier scharen, de Moskou beschuldigt Italië. In een communiqué, dat door radio Moskou werd uitgege ven, wordt Italië er door de Sowjet regering van beschul digd, art. 57 van het Vredes verdrag te hebben geschonden, dat de levering van 33 oor logsschepen aan de Sowjet. Unie behelst. „Het lijdt geen twijfel", aldus het communi qué, „dat Italië in zijn pogin gen, zich aan verplichtingen te onttrekken, de steun geniet van de vertegenwoordigers van andere naties". VEEL BEWOLKING. Geldig tot Maandagavond. Over het algemeen veel be wolking met plaatselyk enkele regenbuien en slechts hier en daar enkele tijdelijke opklarin- i. Aanvankelijk nog nu en t vry krachtige Noordelijke wind, later wat afnemend en draaiend naar Westelijke rich tingen. Weinig verandering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5