JULIANA: KONINGIN DER NEDERLANDEN Een krachtige persoonlijkheid Bij de inhuldiging DE NIEUWE VORSTIN: Scherpzinnig verstand, dat de toets der studiejaren glansrijk doorstond Woord van de Ned. Herv. Kerk. Nederland heefi een jong wapenschild Visnetten als versiering. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 De laatste regeringsweek van Koningin Wilhelmina heeft de gehele wereld met ingehouden adem doen opzien naar de Nederlanden. Met weergaloze toegenegen heid heeft hier een volk, in al zijn gele dingen, nog eenmaal getuigd van zijn innigste gevoelens jegens de jubilerende, maar tevens scheidende Vorstin. Wat be doeld was als een eenvoudige hulde, groeide, zonder dat iemand daartoe aan gedreven heeft, tot een zo aangrijpende demonstratie van verknochtheid aan het Huis van Oranje en van diepe dankbaar heid jegens de Moeder des Vaderlands, dat er tot in de verste uithoeken der aar de met diepe eerbied van is gewaagd. Nu zijn Wilhelmina hermelijn en pur per van de schouders gegleden. Zij heeft kroon en scepter terzijde gelegd. Zij is eenvoudig Prinses der Nederlanden ge worden. Een nieuwe bladzijde is opgesla gen in het geschiedboek der Nederlanden, Nog slechts enkele uren, dan zal Konin gin Juliana de troon bestijgen en gehul digd wordenEn veel is er dnders, als bij de inhuldiging van Koningin Wilhel mina. Toen een meisje van achttien jaren, on ervaren, dat in haar jeugd, als gevolg der zware voorbereiding tot het Koningschap, veel had moeten missen van wat de jeugd van anderen tot een onvergetelijke tijd kan maken. Thans bestijgt een vrouw de troon, die een onbezorgde jeugd heeft genoten, wier leven zich normaal heeft kunnen ontwikkelen, die gehuwd is en moeder werd en op veel latere leeftijd tot het koningschap geroepen wordt. Eensdeels moet dit het haar gemakkelij ker maken de zware last, die haar wordt opgelegd, te aanvaarden. Anderdeels doet dit het moeilijker zijn. Vrijwel uitsluitend heeft Juliana zich tot nu toe kunnen wijden aan haar gezins leven. Het Nederlandse volk, waarover zij voortaan regeren zal, verheugde zich daarover en leefde mede met zijn Kroon prinses in blijde en in droeve dagen. Voortaan zal dit onmogelijk zijn. De plichten van het koningschap zullen een prinses, die opging in haar huisgezin, wegrukken daaruit en haar nopen veel van wat tot nu toe eigen privilege was, over te laten aan anderen. Naast de opvoeding van haar kinderen, zullen het staatszaken zijn en representatieve plichten, die haar volle persoonlijkheid opeisen en er zal wel geen Nederlandse vrouw te vinden zijn, die niet beseft, hoe zwaar dit offer vallen moet. Toch juicht het Nederlandse volk in deze uren en het begroet zijn nieuwe Ko ningin met een warmte en een vreugde met een aanhankelijkheid, die ontroerend zijn. Omdat het van Koningin Juliana ho ge verwachtingen koestert. Die verwachtingen vinden hun oor sprong en rechtvaardiging in de vriende lijke eenvoud, in de goede gezindheid, welke de Kroonprinses steeds omstraalde wanneer zij zich. te midden van ons volk begaf, in de levensernst, welke, zij ten toon spreidde en in de wil, die vele malen reeds tot uitdrukking kwam, om het ver heven voorbeeld van haar koninklijke moeder waar mogelijk te volgen. Het Nederlandse volk draagt om dit al les Juliana een warm hart toe, een grote genegenheid. Geen koningin kan wat dit aangaat onder gunstiger omstandigheden de troon bestijgen. Maar omgekeerd kan geen Nederlander zich een waardiger op volgster van Wilhelmina voorstellen dan Juliana, omdat deze laatste immers voor bestemd schijnt om de hoge traditie, door haar moeder geschapen, te bestendigen. Het heeft geen zin in dit blijde uur der troonsbestijging niet te erkenen, dat de tijden benard zijn. Slechts in langzaam tempo voltrekt in het binnenland zich het herstel van de wonden die de oorlog sloeg. Internationaal heerst tussen de mogendheden een spanning, die velen met benauwenis vervult en inderdaad: de de mocratische staten slaagden erin de oor log te winnen, de vrede wonnen zij nog niet. En wat ons koninrijk aangaat, ge noegzaam is ons volk doordrongen van de wetenschap, dat het wankelt en uiteen dreigt te vallen en dat met het handhaven der eenheid of het afscheiden van een der samenstellende delen de welvaart en de toekomst van de Nederlanden ten nauw ste verband houden. Begroeten wij daarom Koningin Juliana bij het aanvaarden der regering met vreugde en aanhankelijkheid, maar bui gen wij ons terzelfdertijd voor den Ko ning der Koningen, om Hem te bidden, dat Hij Juliana kracht en wijsheid schen- ke, leiding en steun, zonder welke nu een maal ieder menselijk pogeiito#mislukking' gedoemd is. Vol vertrouwen gaat het Nederlandse volk met Kóningin Juliana de toekomst tegemoet. Als op dit samengaan Gods ze gen rust, zal het vertrouwen niet be- schaaamd worden. Een nieuwe bladzijde wordt opgeslagen in het geschiedboek der vaderen. Een nieuwe Koningin bestijgt de troon. Een nieuw tijdperk vangt aan. Moge het zo zijn, dat de ilhisies, die wij heden koesteren, in stralende vervulling gaan. G. B. Niet alleen de zoon van een beroemde vader, ook de doch ter van een hoogvereerde moeder moet de last torsen, welke het noblesse oblige dezulken vaak oplegt. De moeder van onze Koningin Juliana is niet in gebreke gebleven, haar kind te voorzien van alle middelen, waarover zijzelf kon beschikken als dochter Aan Koningin Emma, om die last te helpen dragen. Nadat de jubel rond de wieg van 30 April 1909 verklonken was, en de Hofprediker dr. J. H. Gerretsen op 5 Juni in de Willemskerk de Prinses doopte met de namen van de stammoeder van het Oranje huis, van de dochter van ad miraal de Coligny en van haar grootmoeder, gaf de naam Ligthart aan Juliana's op voeding een bepaalde kleur. Toen de leerplichtige leeftijd was voltooid, trad weer een paedagoog van naam op: Prof. Gunning, en met hem enige leraren van hoge vakkundige bekwaamheid. Zodra Prinses Juliana de leeftijd der meer derjarigen had bereikt (te vens het zilveren huwelijks jaar van de Koningin en Prins Hendrik), kreeg zij van rechts wege zitting in de Raad van State en werd zij daartoe door de Koningin zelf geïnstalleerd op 2 Mei 1927. Enige weken later legde de Prinses haar openbare belijdenis af onder de Hofprediker ds. Welter, die haar Godsdienstonderricht had gegeven, waarmee de -Konin gin zelf begonnen was. Van 1927-1930 liep Prinses Juliana college aan de Leidse Acade mie, in verband waarmee zij een villa te Katwijk aan Zee betrok. De promotie tot ere doctor in de letteren en wijs begeerte sloot dit tijdperk af. ZELFSTANDIGHEID Het is hier de plaats om de aandacht te richten op per soonlijke qualiteiten van Ko ningin Juliana. Dat zij haar redevoeringen zelf wenst sa men te stellen, typeert dezelf de hang naar zelfstandigheid, welke men terug vindt m de woorden op een Kerstfeest tijdens het verblijf in Canada gesproken tot ons volk: „Houdt hoog uw hart en sterkt uw gedachten. Alleen wie strijdt, verwerft de over winning". Blijkbaar is zij met een helder verstand begaafd; na de promotie te Leiden zei niemand minder dan Prof. Huizinga: „Uw promotor weet bij ondervinding, hoe goed nien tegenover U moet toe zien, om zelfs niet in schijn met zich zelf in tegenspraak te komen". Terwijl Prof. van Gemeente van Jezus Christus Vijftig jaren heeft God de Ne derlanden geregeerd door de hand van onze Koningin Wil helmina. Het is welhaast het uur, dat Zij Haar Koningchap overdraagt aan Haar dochter, Juliana. Met grote erkentelijkheid ge denkt de Nederlandse Hervorm de Kerk wat de Koningin in de afgelopen halve eeuw voor Haar volk heeft gedaan. Zij heeft de staat bestuurd, onafgebroken, zonder Zich rust te geven. Zij betoonde Zich een moeder van Haar volk, Haar gezondheid niet achtende; temidden van geva ren kende Zij geen vrees, Zich wetende in Gods hand. Aan het einde van Haar rege ring danken wij Haar en bid den wij, dat Zij zich ook in de avond van Haar leven moge we ten in de hoede van Hem, Die is de Koning der Koningen. En nu Juliana Haar regering aanvangt, verheugt zich de Kerk. Zij kent Haar, zoals Zij Zich voor Haar taak voorbe reidde en Zij weet, dat Zij de belangen van het volk in het harte draagt Het volk staat rond Haar troon, die het teken is van de gemeenschap, die wij tezamen vormen, levende voor elkaar en strijdende tegen de machten, die onze samenleving verstoren. Dit alles geschiedt geleid door de Koningin, Die Haar gezag ontvangt van de Heer der He ren, Jezus Christus, Die, ten oordeel en behoud, temidden van ons is als Eén, die dient. Aan Haar, Die ons zal rege ren, is een zeer grote verant woordelijkheid opgedragen. On ze bede zij, dat God, de Vader van onze Here Jezus Christus, Zijn zegen aan Koningin Julia na bovenmate zal schenken. Het Moderamen van de Generale Synode: H. J. F. Wesseldijk, Praeses. E. Emmen, Scriba. Spiegelbeeld van land en vorstenhuis. Het Nederlandse wapen, dat tevens het Koninklijke is, is in zijn huidige samenstelling jong; het dateert van het begin van het koningschap en is door Wil lem I in 1815 vastgesteld. Ko ningin Wilhelmina bracht er enige kleine verbeteringen in aan. De beschrijving, ontleend aan het Koninklijk Besluit van 13 Juli 1909, houdende wijziging van het K.B. van 10 Juli 1907, luidt: „Op een azuur (blauw) veld. bezaaid met staande blokjes van goud, 'n klimmende rechts- gewende leeuw van goud, ge kroond met een kroon van drie bladen en twee parelpunten van hetzelfde, getongd en genageld van keel (rood). In de rechter- voorklauw opgeheven houden de in schuinlinkse stand een ontbloot Romeins zwaard van zilver met gouden gevest; in de linker een bundel van zeven pijlen van zilver, met punten van goud, de punten omhoog en de pijlen te zamen gebonden met een lint van goud". HET WAPENSCHILD. Het wapenschild wordt ge dekt door de Koninklijke Kroon; als schildhouders funge ren twee heradische leeuwen en profil van goud, ongekroond, met rode tong en nagels. Als devies. „Je Maintiendrai" in La tijnse letters van goud op een lint van azuur. Dit wapen wordt geplaatst op een purperen, met goud geboor de en hermelijn gevoerde man tel, opgebonden met gouden koorden, die in gouden kwasten eindigen, en wordt gedekt door een baldakijn van purper en goud, dragende de Koninklijke Kroon. Het Is opvallend, dat dit wa pen, In zjjn samenstelling een historisch spiegelbeeld vertoont, zowel van de geschiedenis van ons land sis van het regerend vorstenhuis. De Nassause leeuw draagt de aan de leeuw van het generaliteitswapen ontleende zwaard en pijlenbundel, terwijl het devies „Je Maintiendrai" de wapenkreet van de Oranjeprin sen was. Tenslotte symboliseert de koninklijke kroon de waar digheid, die het Nederlandse ge menebest sedert 1815 draagt. Elk dezer kentekenen heeft bovendien zijn bijzondere bete kenis of is aan een bepaalde ge beurtenis uit onze geschiedenis ontleend. Daar is eerst de leeuw. Be denkt men in welke tijd dit wa pensymbool ontstaan is, dan zal men licht geneigd zijn zich te verwonderen over de keuze van een leeuw in deze noordelijke streken. De verklaring ervoor is te vinden in de Kruistochten en het verhaal gaat, dat vele vorsten en heren uit de Lage Landen bij de Zee of de weste lijke Duitse streken ter onder scheiding van andere kruisvaar ders, die oorspronkelijk allen kruisen in verschillende, kleu ren droegen, zich als embleem de „overwinnende leeuw van Juda" kozen. De Hollandse graven namen een rode leeuw op een gouden veld, die van Vlaanderen b.v. een zwarte op gouden grond. In het Nassause wapen vinden wij een gouden leeuw op een blauw veld en dat werd onze Neder landse leeuw, die volgens deze verklaring dus een oud-testa- mentisch symbool zou zijn. DE PIJLEN. De pijlen in het Rijkswapen zijn er pas in de 16e eeuw bijge voegd; in het wapen, dat de ge zamenlijke opstandige provin cies als generaliteitswapen aan namen. De betekenis van de pij len is de uitdrukking van de „eendracht" die deze gewesten zo bitter nodig hadden. Het ver haal van het ontstaan van het symbool gaat terug op de oud heid, toen een zekere Scilurius, koning der Scythen, op zijn sterfbed zijn 80 (sic) zonen een bundel pijlen gaf met het ver zoek deze te breken. Geen der zonen was hiertoe in staat. Toen maakte de koning de bun del los en brak de pijlen één voor één, hiermede tot uitdruk king brengend, dat „eendracht macht maakt". En dat was ook het devies, dat, met de pijlen in het wapen, door de Staten-Ge- neraal werd aangenomen. Het was van de federalistische re gering der 7 souvereine provin cies een teken van wijs beleid de nadruk te leggen op dit een heids-symbool. Zij hielden er zich niet altijd aan. Ook de spreuk „Eendragt maeckt magt" verdween uit het wapen en werd door een Latijns aequivalent „Concordia res par- vae crescunt" vervangen. Klaar blijkelijk werden de kibbelende provincies liever niet in al te duidelijk Nederlands aan dit symbool herinnerd. Bij de in stelling van het wapen van het Koninkrijk der Nederlanden kreeg de Nassause leeuw dit generaliteitssymbool te dragen, het devies werd echter de Oran je-wapnespreuk „Je Maintien drai". Curieus is, dat het Trans vaalse wapen als herinnering aan de band met het vroegere moederland nog steeds het de vies „Eendracht maakt macht" voert. DE KROON. De Koninklijke Kroon is ont staan in 1815. Deze werd niet alleen op de kop van de Nas sause leeuw en op het wapen schild geplaatst, maar boven dien op de koppen der schild houders, hetgeen heraldisch niet geheel verantwoord is. Doch men week, zo kort na de Fran se revolutie, toen alles wat met de wetenschap der heraldiek in verband stond, in discrediet was geraakt, wel meer van de wet ten der wapenkunde af. H. M. de Koningin heeft het raadzaam geoordeeld door Haar wijzigin gen van 1907 en 1909 ons wapen een heraldisch beter verant woord aanzien te geven. De Kronen verdwenen van de kop pen der schildhouders, terwijl ook enkele andere foutjes ver beterd werden. Wijk getuigde: Voortreffelijk waren de uitslagen van haar examens. Bekend is de voor liefde der prinses voor litera tuur en vooral dichtkunst. Toen op een besloten soiree in het Paleis Noordeinde plot seling Willem Royaards door ongesteldheid moest afzeggen, was het de Prinses, die op keurige wijze enige verzen voordroeg. Een duidelijke karaktertrek wellicht een erfenis van de om haar philantropie zozeer geëerde Koningin Emma is die van het begaan zijn met en het actief optreden tegen de gevolgen van menselijk leed; we behoeven slechts het Roode Kruis te noemen, ook het Nationaal Crisis Comité waarin zij in woord en daad maatschappelijke noden hielp lenigen. GEZINSLEVEN Even plotseling als spon taan zette in September 1936 de tweede phase van het le ven der Prinses in: op 27-ja- rige leeftijd verloofde zij zich met de toen 25-jarige Prins Bemhard van Lippe-Biester- feld. Hoe snel won hg d© sym pathie door zijn persoonlijk optreden, hoe vlot doorbrak hij de strenge Hofétiquette door zijn joyeuse entree in de da gen, dat hij zijn tweede va derland betrad. Op 7 Februa- rie volgde het huwelijk; het was ook de datum, waarop 58 jaren geleden Koningin Emma in Arolsen huwde met Willem III, en 36 jaren gele den Koningin Wilhelmina met Prins Hendrik. Het Koninklijk gezin, thans vier dochters tellend, woont op het paleis Soestdijk en wie telt het aantal hoge gasten, die daar genoten hebben van het blijde gezinsleven, dat op zijn beurt weer het middel punt was van velerlei volks vreugde bij geboorte- en ver jaardagen. NAAR CANADA De leeftijd, waarop Prinses Juliana de eerste wereldoor log meemaakte, heeft haar be hoed voor de donker© schadu wen, die toen over ons land vielen. Maar hoeveel dieper heeft de ploeg van het leed voren in haar leven getrokken, toen op 12 Mei 1940 de va derlandse bodem moest wor den verlaten. Op de laatste H. M de Koningin tydens Haar verblgf in Canada in Juni 1942, voor het huls van H.K.H. Prinses Juliana te Rockcliffe, Ontario, te zamen met Prinses Beatrix (Unies) en Prinses Irene. Een dapper woord. Prinses Juliana sprak In Canada een gedenk waardig woord: „Geef mg niet uw me delijden, maar geef ons, wat wij meer dan iets anders behoeven, volk van Canada en van de Verenigde Staten van Amerika: geef ons uw sterkende liefde". S. dag van die maand werd Prin ses Irene te Londen gedoopt door ds. J. van Dorp, predi kant der Nederlandse ge meente. Irene, „vrede". In Ju in Juni had het vertrek naar Canada plaats; welk een smartelgk afscheid voor de Koningin. Maar hier moeten we ons ook de haar zo type rende houding der Prinses herinneren: „Spreek nooit te- fen mü over medelgden. Me elijden is voor de zwakken en ons verschrikkelijk ongeluk heeft ons sterker gemaakt". Prins Bernhard, die de zij nen naar Canada had ge bracht, keerde aldra naar Londen terug om daar de taak voort te zetten en te voltooien, die hem bij ons volk een on vervreemdbaar recht op hoog achting heeft verschaft. Nau welijks een maand in Canada, was Prinses Juliana al temid den van een 150-tal Neder landse vrouwen, die voor het Roode Kruis werkten. Zijzelf was al bezig geweest aan het breien van een trui Op 19 Januari 1943 werd 't Prinselijk paar verblijd met de geboorte van een derde doch ter, Prinses Margriet, in het ziekenhuis te Ottawa. (De Prins had zijn vliegtuig met dezelfd© naam gedoopt)In Mei is de Koningin naar Cana da gevlogen om zich te over tuigen van de nieuwe weelde in het gezin harer kinderen een lichtstraal over haar in Londen zo vereenzaamde leven Merkwaotdige historische her haling: op 18 Januari 1795 moest het Prinselijke gezin zich inschepen naar Engeland om te ontkomen aan de Fran- tyrannie; aan boord was een prinsje van twee jaar, de latere Koning Willem n, die bg Quatre-Bras en Waterloo' zijn Vaderland zou helpen ver lossen van den onderdrukker... TERUG NAAK NEDERLAND Onder hoe gans andere om- stanllgheden werd op vader landse bodem de vierde doch ter geboren; op 18 Februari 1947 verscheen Prinses Marij ke, over wie aanvankelijk zorg was in verband met een oog ziekte, maar die thans weer hersteld en de vreugde van haar zusjes is. Paleis Soestdijk thans de residentie van Koningin Julia na is destijds de woning ge weest van Lodewijk Napo leon, maar het is inwendig gemoderniseerd door elec- trisch licht, centrale verwar ming, bibliotheek (een ge schenk van de Nederlandse schooljeugd) zwembassin en tennisbanen. Het is reeds ja ren de eigen haard van net Prinselijk paar, dat bovendien nog een riant drijvend ver blijf bezit in het jacht „Piet- Hein", geschenk van ons volk aan het bruidspaar van Fe bruari 1937. Sportief als kinderen van hun tijd, hebben Koningin Juliana en de Prins in Zwit serland hun ski-genoegens be oefend; bemint Prins Bernhard de ruitersport, bestuurt h^j zelf zgn auto en heeft hij on langs het vliegbrevet verwor ven, dat hem recht geeft op het besturen van een Dakota. Van meer betekenis voor ons volk is echter, dat èn Prins èn Koningin hun gezins leven en hun inspanning mo gen genieten als de afwisseling van een serieus werkleven, waarbij ieder op zijn en haar wijze. zich reeds een eind- weegs hebben ingeleefd in de taak, die komt, nu de Konin klijke moeder de scepter uit handen heeft gegeven. Zij, de eerste regeringsvrouw uit de dynastie der Oranjes, en lan ger aan. het bewind zijnde dan een ter tien Oranjes, die ons land- gediend hebben, mag thans na jaren van beperkte gezinsvreugde, delen in de liefde van haar kinderen en kleinkinderen in het witte pa leis. dat voor de toekomst van land en volk van nog onbere- rekenbare betekenis kan wor den. Bij de inhuldiging te Amsterdam. Als H. M. Koningin Juliana zich op 6 September van het Koninklijk Paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk begeeft voor de inhuldigingsplechtig heid, zal zij onder een pergola doorlopen, overspannen met visnetten. Dat is een typische versie ring, die niet alleen een aar dige indruk maakt, maar waar mede een traditie wordt voortgezt. Ook in 1898 bg de inhuldiging van Koningin Wil helmina is namelijk van vis netten gebruik gemaakt. Trou wens, ook in Den Haag op het Voorhout zijn vroeger al eens visnetten aangewend. Zij zrjn het symbool van een belangrij ke tak van Nederlandse nijver heid, van de visvangst en van de zee, waaraan Nederland door de eeuwen heen in aan zienlijke mate zijn welvaart ten danken heeft gehad. Zij herinneren tevens aan de lan ding van Prins Willem van Oranje in 1813 te Schevenin- gen. Zijn aankomst in het va derland luidde een tijdperk in van vrijheid na een periode van Franse overheersing. De Scheveningers hebben al tijd op hoogtijdagen van het Vorstelijk Huis een dankbaar gebruik gemaakt van visnet ten en van andere attributen van de visvangst om de hoofdstraat van hun „dorp", de Keizerstraat, in feesttooi te zetten. Ook thans weer behoort de Keizerstraat tot de origi neelst versierde straten van groot-Den Haag. Beatrix... thans kroonprinses*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 7