Prinses Juliana in Canada Koningin Juliana als vrouw en moeder Prins Bernhardt Een goed Nederlander Een partijtje tennis Theedrinken in alle eenvoud Ambassadrice voor het Vaderland Zij stal snel aller harten Kort geleden heeft dr. J. Waterink een boek geschreven „Onze jonge Koningin thuis" (uitgave Gebr. Zomer en Keu- ning Wageningen), waarin op boeiende en dikwijls ontroe rende wijze wordt verteld van het gezinsleven in het Paleis Soestdjjk. Velen hebben slechts een vaag denkbeeld van het leven in een paleis en dikwyls zijn die denkbeelden afge stemd op overleveringen uit een ver verleden, toen men in paleizen overweldigend-grote zalen vond en er overdreven weelde heerste. Van dit alles is geen sprake in het deel van het paleis, waar het gezin van onze jon ge Koningin woont. Er heerst, zegt dr. Wate rink, in heel het paleis een sfeer van knusheid en intimi teit. Men kan niet anders zeggen, dan dat in het paleis Soestdijk iedere bezoeker de indruk krijgen moet, dat heel de om geving gespeend is van alles wat zou zwemen naar overdre ven grootheid, ruimteverspil ling of iets dergelijks. DE SFEER. De sfeer' is eenvoudig en toch voornaam. Zonder enige strakheid of starheid of stram heid. Natuurlijk is het er rustig, al kunnen de kinderen heus wel eens tonen, dat ze gezon de kelen hebben; maar het is er toch niet zo, dat men nei ging heeft om op zijn tenen te gaan lopen en te fluisteren. Het is alles zo eerlijk en na tuurlijk. Als het U geoorloofd zou zijn door de gang te wandelen, dan hadt ge alle kans onze jonge Koningin tegen te ko men met Marijke op de arm of met een of meer van de an dere kinderen. Hier woont een gezin. Hier wonen een vader en een moe der met kinderen. In dit huis heerst liefde. In dit huis wordt veel vriendschap gegeven en, Gode zij dank, ook veel vriend schap ontvangen. In dit huis woont de hoop van het vader land. En. wat het belangrijkste is: in dit huis wonen mensen, wier hoogste ideaal het is, dat God er woont met hen. IN DE FAMILIEKRING. In het grote park te Soest dijk staat bij het zwembad en de tennisbaan een allergenoeg lijkst tuinhuis. Het is een beleving op zich zelf om mee te maken hoe het leven in de familiekring hier intens wordt genoten. Op een afstand van het tuin huis spelen de kinderen, vlak by het poppenhuis, dat voor een kinderhart wel de vervul ling moet zijn van alle wensen aangaande poppenhuizen. In het tuinhuis zit de ko ninklijke familie. Er wordt thee gedronken. Er zijn een vijftal gasten: een vriend van de Prins met zijn vrouw, een bekende van de jonge Konin gin, en twee heren, van wie de een 'n Nederlandse ambas sadeur in het buitenland. Het gesprek is levendig en boeiend. Maar dan roept de tennisbaan weer. Ditmaal zal er een gemengd double worden gespeeld. Daareven speelde Koningin Juliana tegen een van de dames. De Koningin speelt goed. Reeds toen zij nog studente was, viel haar geestdrift voor- het tennissen op. Zij heeft goede leermeesters gehad. De partijen zijn aan elkaar gewaagd. Er wordt snel en met forse slagen gespeeld. Maar als het, na de eerste set thirty-all is, beginnen er re gendruppels te vallen, dikke, zware druppels,Het zal wel overgaan", zegt de Konin gin. Maar opeens schijnt een wolk zich volledig te ontladen. Het gaat stromen. Dan draaft het gezelschap naar binnen, in net theehuis. De kinderen verdwijnen van het speelweitjeEven ruist de regen met fel geweld op de oude bomenmaar bijna even snel als de regen kwam schijnt hij weer op te houden. DE KINDEREN. Er wordt een koele dronk gepresenteerd. De Koningir» tuurt dwars over de tennis baan naar de speelwei en het poppenhuis. Zij kijkt, waar de kinderen zijn. Moeders ogen kunnen nu eenmaal niet anders, dan tel kens weer omzien naar de kin deren. De kinderen komen weer te voorschijn. Er wordt een sein tje gegeven. Prinses Beatrix komt naar het theehuis. „Gaan jullie nu maar naar huis", zegt de Koningin, ,,het wordt zo langzamerhand tijd". „Goed mammie", zegt Trix. Geen gezeur, geen gebedel om „nog eventjes", geen gepruil van „hè, nu al"... Alleen maar heel gewoon en gehoorzaam: „goed mammie". Prinses Bea trix groet allen, dan gaat ze terug naar het speelweitje en even later verdwijnen de kin deren in de richting van het paleis. Dit is een dóódsimpel gebeu ren, heel gewoon, helemaal niet bijzonderMaar wat hier zo treft is de prettige, huiseiyke sfeer en do harmonie In dit gezin. EENVOUD. Vele mensen maken zich e*rn volkomen foutieve voor stelling van het leven van on ze jonge Koningin. Men vermoedt, dat daar óp S. östdijk een ganse staf van bedienden is, dat er voor ieder hopje thee of koffie, dat ge zonken wordt een lakei s-omt. Maar zo is het helemaal niet. In een gewoon Nederlands g«sln schenkt de vrouw des baizes thee op het theeblad of vo de theetafel, gewoon, zon- i veel omslag. Zo gaat het 1». gewone gevallen ook in het •paleis Soestdijk. De thee wordt binnengebracht en op een ta feltje geplaatst. De gastvrouw schenkt thee, zoals iedere vriendelijke gastvrouw. Zij vraagt of suiker en melk ge wenst worden; veel of weinig suiker, en zet dan het kopje vqor de bezoeker neer. Dan zij zitten in de ka mer van de Prins, waar het grote electrisch beweegbare raam geheel open staat vindt de gastvrouw het een beetje koud. Maar dan gaat zij met om een bediende bellen. Dan gaat zy zelf naar het schakelbord en zet het contact in werking om het raam te doen rijzen. Meteen kijkt ze nog even door de deur, die haar kamer met die van de Prins verbindt, om te zien, hoe de kleine Marijke, die rus tig en plezierig in de box speelt, zich vermaakt Men ziet het leven op Soest dijk is heel eenvoudig. Dit zijn enkele fragmènten uit het boek van dr. J. Wate rink. Zü geven ons een indruk van Koningin Juliana's leven als vrouw en moeder. Het laat zich voorzien, dat de aanvaar ding van de kroon heel wat minder tijd aan de Koningin zal laten voor het gezinsleven, en dat zij van nu af meer in haar werkkamer dan vroeger zal zijn. Wel, wij mogen ver trouwen, dat dezelfde harmo nie die tot nog toe heerste in het gelukkige gezin te Soest dijk ook dan zal voortbestaan, en dat zij ook in de toekomst voor haar taak als vrouw en moeder een juiste oplossing zal weten te vinden. Hij bouwde zich een betekenisvolle positie op „Een vrolijk en beminnelijk student". Zo bewaart men aan de Universiteit, waar hy candidaat in de rechten is geworden, de herinnering aan de op 29 Juni 1911 geboren gemaal van Koningin Juliana, En in Parijs, waar hü werk zaam was op 't kantoor van'n internationale firma, roemden de collega's van „meneer Uppe" hem om zijn „buitengewo ne eenvoud en oprechte hartelijkheid". Ons volk heeft ge legenheid te over gehad, om aan deze eigenschappen nog hogere toe te voegen en dat met name tengevolge van de eminente wijze, waarop hy zich in de jaren 1940-1945 de naam van Prins der Nederlanden heeft waardig gemaakt. mee: „Hoed je voor ijdelheid, hoogmoed en eigenwaan, treed iedereen open en eerlijk tege moet en toon ook de geringste altijd een vriendelijk gelaat. Beoefen vóór allies de zelftucht want zij alleen maakt de mens tot een ware Christen". En verwierf de algemene hoogachting Prins Bernhard was geen verwend vorstenkind, want hy moest al jong een betrek king zoeken, ten gevolge van de na 1918 in zijn eerste va derland alles behalve rooskleu rige omstandigheden. Ziin va der gaf hem, toen hij lid van de kerk werd 'n kostelijke raad Nieuwste foto van Koningin Juliana met Prins Bernhard. De zwaarste en somberste jaren van de geschiedenis van ons vaderland, de bange oorlogsjaren van 1940 tot 1945, heeft het Vorstelijk Gezin niet op vaderlandse bo dem doorgebracht. Wij herinneren ons nog levendig, hoe ons de hopeloze positie van ons land in haar volle schrille betekenis dui delijk werd, toen de mare de ronde deed, dat Koningin WiÜielmina en het Prinselijk Paar met zijn kinderen naar Engeland waren overgestoken. Teleurstelling maakte zich van velen meester, ook bij de trouwste aanhangers van de Oranjes, die graag gezien hadden, dat onze Vorstin en haar kinderen in de ure des gevaars temidden -van hun volk gebleven waren. Maar spoedig bleek, dat het van wijs beleid getuigde, dat de vorstelijke personen ons land, waar zij het slachtoffer van de barbaarse Duit se onderdrukkingsmethoden geworden zouden zijn, ont vluchtten en in den vreemde al hun krachten gingen ge ven aan een vruchtdragende geallieerde oorlogvoering en aan de daadwerkelijke en morele steun aan het zwaar geteisterde en diep vernederde vaderland. Wij hebben in de oorlogs jaren voor zover de schaar se berichten dit toelieten met Juliana, met Beatrix en .met Irene meegeleefd en ons verheugd over de geboorte van Prinses Margriet op het plekje grond ver van huis. Wij zouden het nog intenser gedaan hebben, als wij pre cies geweten hadden, hoe Juliana, onze aanstaande Ko ningin, er gewerkt en ge zorgd heeft. Achteraf kan daarover nu iets meer worden medege deeld. Zij nam aanvankelijk haar intrek in The Seignoryl Club in Ottawa. Van de eerste dag van haar refugé-bestaan was haar houding bepaald; ook hier geen persoonlyke voorrechten voor haar en de kinderen en geen uitzonder lijke plaats in de nieuwe ge meenschap. Juliana wilde aanvankelijk in Ottawa niet op de voor- H. M. de Koningin tijdens haar verblUf in Canada in Juni 1942. grond treden: de wens om in deze nog vreemde omgeving eerst gekend en geaccep teerd te worden vóór zy de eigen capaciteiten ontplooide, getuigde van een fyngevoeld begrip van de toestand. Een gedeelte van haar dag maak te zij vrij om vrijwillig haar diensten aan te bieden. Me nig soldaat en zeeman heeft ongeweten een trui gedragen door Prinses Juliana gebreid en menig koper is in zijn keuze door haar geholpen in de winkel van het Rode Kruis in Ottawa. En in de Kerstzakken voor de marine zaten zakdoeken met de door haar geborduurde driekleur. VAN SCEPTISCH TOT WAARDERING. Wanneer men de Prinses leerde kennen, ontstond da delijk een grote waardering. Dat bleek, toen zy Chicago bezocht. Getuige een enkele uitlating in één der kranten, was men niet zó gesteld op een bezoek van een Neder landse Prinses en stond men sceptisch tegenover een naar Amerikaanse mening verou derde instelling uit het verre kleine land. dat onder de voet gelopen was. De jour nalisten. bijeen op' een pers conferentie, werden door de heer mr. Van Tets, secreta ris van de Prinses, ingelicht over de staatkundige verhou dingen in ons land. Daarna werd H. K. H. binnengeleid en het gesprek zou een aan vang nemen. De eerste vraag ging af als een kanonsko gel: „Well Princess, denkt u nog wel ooit eens terug te gaan naar uw vaderland?" Er was even stilte. En daarna antwoordde Prinses Juliana rustig, met haar zachte stem: „Twyfelt u er aan, dat wy de oorlog zullen winnen?" Met één slag was de stem ming voor de Prinses. In deze gracieus welwillen de vrouw herkenden de jour nalisten de goede eigenschap pen van de Nederlanders, die zich als boer gevestigd luid den in de landstreken om de stad: een sterke wil om het allerbeste te bereiken en een diepe religiositeit. VERHUIZING. Toen met het oog op de geboorte van Prinses Mar griet het huis in Ottawa te klein werd, verhu'sde men naar het heuvelachtige Rock- cliffe, waar in de Acacia Avenue alleen het bordje „Please drive slowly, chil dren play here" de aanwe zigheid van de Prinselyke nederzetting aangaf. Beatrix en Irene gingen er naar de openbare school. Een verheugende gebeurte nis, niet alleen voor het Prin- selrjk Gezin, maar ook voor de Nederlanders en de me delevende Canadezen was de geboorte van Prinses Mar griet op 19 Januari 1943 in de verloskamer van het zie kenhuis in Ottawa, die by speciale wet tot een stukje Nederlands grondgebied ver klaard was. De Nederlandse vlag verscheen aan het Par lementsgebouw. Voor de doop plechtigheid kwam de Konin gin opnieuw naar Ottawa. Prachtige herinneringen be waart de bevolking van Su riname aan het achtdaags bezoek, dat Julinana aan dit vrije Nederlandse gebiedsdeel bracht. In Suriname werd het een grandioze ontvangst, Dank zij de schryf- ster, mevrouw R. Mars man en de uitgeefster D. A. Daamen's Uitgeversmaatschappij N.v. te 's-Gravenhage van het boek „Haar werk ging door", die ons daartoe welwillend haar toestemming ver leenden, konden wij een aantal gegevens over het verblyf van Prin ses Juliana in Canada aan mevrouw Mars- man's werk ontlenen. Zij heeft toegang ge had tot het ln de oor logsjaren door Prinses Juliana gevormde ar chief en persoonlijk en kele keren met de Prinses over deze tijd gesproken. een ware triomftocht en een demonstratie van harmoni euze samenwerking. BEZOEK AAN CURASAO. In Maart 1944 bracht zy een bezoek aan Curasao, waar zij met verscheidene perso nen van gedachten wisselde, het standbeeld van Pieter TWAALF JAAR NEDERLANDER Het was geen kleine weelde, die zijn jonge benen moesten dragen, toen de Prins in Sep tember 1936 in zijn tweede va derland het middelpunt van volks-enthousiasme werd. Maar hij heeft die weelde kunnen dragen, zodat hij in 1940 ten volle de verwachtin gen rechtvaardigde, welke men van hem als Nederlands mili tair koesterde. Een stevig be wijs uit het dagrapport van 10 Mei 1940: „Den gansen morgen had hy bij het Huis ten Bosch jacht gemaakt op parachutis ten en ook in het centrum van den Haag ging hy daarmee door. Op het dak van het; pa leis Noordeincle onderhield hij een hevig mitrailleurvuur op ieder sujet, dat 't paleis durf de naderen." In de vyf jaren, die op deze donkere dag gevolgd zyn, heeft Prins Bcrnihard met de daad fetoond dat hij zijn aandeel in e worsteling om bevrijd te worden van het juk der Hitler- tyranny genomen heeft met al de s'pontane inspanning van zijn jeugdige kraent en het is werkelijk met la suite", dat de Regering hem aan het ein de van die vyf jaren benoemde tot Inspecteur-Generaal van 't Nederlandse leger. Vergeten we daarbij niet, dat de Ko ningin herhaaldelijk heeft doen blyken van haar oprechte hoogachting voor het gedrag van haar schoonzoon. GEZINSLEVEN Het in 1940 wreed verstoor de gezinsleven heeft zich in 1945 hersteld en werd op het paleis Soestdijk opnieuw het middelpunt van kindergeluk en oudervreugd. De vier doch ters: Beatrix (31 Januari '38) Irene (5 Augustus 1939), Mar- Biet (19 Januari 1943) en arijke (19 Februari '47) ge nieten allen een goede gezond heid en zyn, voorzover leer plichtig, ter school by Kees Boeke, wiens schoolsysteem ln ander opzicht dan dat van Ligthart afwijkt van het ge wone. De naam der jongste prinses is willekeurig gegeven: „Wy hebben", zei de gelukkige vader kort na de geboorte, „haar alleen maar Maria Christina genoemd, omdat wy de klank mooi vonden en de namen zinvol". VRIJHEIDSZIN De positie van Prins Bern hard stelt, evenals die van Prins Hendrik, als prins-ge maal byzondere eisen aan ka rakter en tact. Het is geen kleine verdienste, dat ook deze grins die positie niet alleen egrepen, maar er ook meer van gemaakt heeft, dan er schynbaar van te maken valt. Zij woorden uitgesproken te Amsterdam bij zyn eerste offi ciële bezoek aan 's lands hoofdstad: „Be wil myn best doen een goed Nederlander te worden" heeft hij royaal en loyaal ingelost. Zowel het Roo- de Kruis als de Padvinders, zowel de illegalen als onze militairen, zowel onze sport wereld als de studenten heb ben ondervonden, dat zij in hem een hartelijk meelevende en als het moet, ook stuw- krachtige pleitbezorger heb ben. En ons volk in znn ge heel vergeet niet, dat het in zijn spoedig aangeleerd spre ken van de Nederlandse taal een symbool mag zien van de oprechtheid, waarmee hy het Nederlanderschap in volle om vang heeft aanvaard. ERKENNING Tot de officiële bewijzen van erkenning dezer houding is ook te rekenen, dat Prins Bernhard in Juni 1947 werd feïnstalleerd als erelid van 't tudentencorps der Vrije Uni versiteit te Amsterdam. Hier heeft hy het aandeel der Ne derlandse studenten in het ver zet met overtuiging gehul digd en in 't by zonder de na tionale verbondenheid tussen Calvinisme en vryheidszin in 't licht gesteld, zoals die haar symbool eeuwen lang gehad heeft in het Huis van ran je. Het stemt hoopvol te weten, dat nu Koningin Juliana de troon bestygt, zij in haar ge maal een steun heeft, die hem in menig opzicht de rechte man op de rechte plaats zal doen zyn. Het voorbeeld van haar koninklyke moeder zal aan haar hoge eisen stellen en in de vervulling daarvan zal Prins Bernhard stellig 'n reële bijdrage leveren. De koninklyke familie in de mobilisatie-dagen. Stuyvesant onthulde en haar een verrassing werd bereid. Toen zij namelyk op een tocht van een zeemanstehuis naar een school en vandaar naar een tehuis voor ouden van dagen onvoorbereid stil hield bij het huls van de heer B. Seykens, die haar een schilderij aanbood. Dit schilderij had een geschiede nis, die het voor de Prinses dubbel waardevol maakte. Het was in opdracht van Prins Hendrik door de kunst schilder C. Smith in 1934 ge maakt en stelt de Prinses voor, schaatsenrydend op de Vliet te Maassluis. Door de Êlotselinge dood van Prins [endrik kon geen gevolg worden- gegeven aan het voor nemen van de Prins het zyn dochter op haar verjaardag te geven. Het schildery werd toen afgestaan aan de zwa ger van de kunstenaar, die het mee naar Curasao nam. De vacantie In Cape Cod in de zomer van 1944 was de gelukkigste tijd, van de vyf jaren. Zy werd gedragen door het weten van een zeer spoedige bevrijding. Al direct na de terugkeer in Ottawa in begin September maakte de Prinses plannen om naar Engeland te gaan. Zy vloog in alle stilte naar Londen, alleen vergezeld van haar secretaris, mr. Van Tets. De toestand was hoopvol èh werd van dag tot dag beter. Tot de slag om Arnhem misluk- te. TERUGKEER. De Prinses gebruikte het verblijf in Engeland om ken nis te maken met de Neder landers en de Nederlandse instellingen en met allerlei Engels sociaal werk in vre destijd. Toen er in Januari nog geen uitzicht was op 'n speedige verandering, vloog zy naar Canada terug. Zy verbleef er enkele maanden en besloot toch maar weer naar Engeland te gaan. Eind April landde de Prin ses met de Koningin op het vliegveld te Gilze-Rijen. Op 5 Mei was ons land van de Duitse tyrannie verlost. De vorstelijke personen waren weer op eigen grond. Maar nog één keer begaf de Prin ses zich naar Canada en wel om afscheid te nemen van de talryke vrienden, die zü in. de loop van vijf jaar ge dwongen buitenlands verblijf had gemaakt. Op 10 Juli '45 gaf zij een groot afscheids diner; zy sprak voor de ra dio woorden van grote dank baarheid en erken telykhe id tot de Canadezen en keerde daarna voorgoed naar Neder land terug. De Prinsesjes bleven nog tot Augustus in Engeland. Op 4 Augustus '45 arriveerden de Prinses en haar dochters tenslotte op het vliegveld Teuge by Apefr doom.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 11