PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hatta sprak voor het republikeins parlement Hulde van Neêrland's vrouwen aan de Prinses Welvarend Nieuwerkerk Nationaal huldeblijk aan de Koningin aangeboden DEBILT Amerika wil ontmanteling Duitse industrie stopzetten 191e Jaargang - No.206 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Viissingen. Dit blad verschijnt behalve op Zon- en Christelijke feestdagen. Vrijdag 3 Sept. 1948 ABONNEMENTSPRIJS: 30 Ct per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. XSSSS WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN ggj pVcf Bureaux te Viissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12, teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr 2 - Zierlkzee: N. Bogerdstr G 160. teL_28 Frankrijk voelt er weinig voor. Nationalisatie verboden. Minister Marshall heeft Woensdag medegedeeld, dat de V. S. met Engeland en Frankrijk besprekingen voe ren over de mogelijkheid van beperking of opschorting van het wegvoeren van fabrieksin- stallaties uit Duitsland. De minister zeide, dat de administrateur van de E.C.A., Paul Hoffman, een commissie heeft benoemd, die de zaak verder zal onderzoeken. Van gezaghebbende zijde te Washington is medegedeeld, dat de Amerikaanse regering reeds tot de mening gekomen is, dat het Europese herstel programma het meest gebaat zou worden, wanneer men de verdere ontmanteling en ver zending van de 916 installaties, die in October j.l. voor her stelbetaling werden aangewe zen, zou staken. Naar verno men wordt is de Franse rege ring verontrust door het Ame rikaanse voorstel, daar zij nog steeds van mening is, dat er in Duitsland nog een te veel aan fabrieken bestaat, die el ders productiever kunnen zijn. Bovendien zou de bewering van de extremisten, dat de V. S. trachten Duitslands indus triële macht te doen herleven, er door gesteund worden. DE NATIONALISATIE VAN DE STEENKOOLMIJNEN. De Duitse sociaal-democra tische partij heeft protest aangetekend tegen een door de Britse generaal-majoor Bish op afgelegde verklaring, dat het besluit tot nationalisatie van de steenkoolmijnen in het Ruhrgebied niet als bindend kon worden beschouwd. „Wij kunnen niet geloven", aldus de partij, „dat deze verklaring van generaal Bishop het laat- „Loyale Amerikanen" alleen mogen dienen. Het departement van defen sie van de V.S. onderzoekt -de mogelijkheid, de werving voor de strijdkrachten zodanig in te richten, dat de inlijving van communisten wordt vermeden; Alle nieuw opgeroepenen zowel als de in dienst zijnde militairen zullen nagegaan worden of zij communist of „meelopers" van dezen zijn. Hooggeplaatste officieren verklaarden, dat „alleen loya le Amerikanen" zouden mogen dienen. H J. de Koningin klom in de Paleis-koepel. (Van onze reizende redacteur) Onze 68-jarige Konin gin heeft zich, ondanks do vermoeienissen van de verjaardagviering, niet ontzien op deze eerste Sept,emberochtend de trappen op te klim men naar de koepel van het Paleis op de Dam om daar, zittend op de stoel, te genieten zowel van de feestelijke druk te op het „Plein-van- Nederland" als van de schone klanken, die de grijze beiaardier J. Vin cent aan het paleiscaril lon wist te ontlokken. Zij was vergezeld van Prinses Juliana en van een hofdame. Slechts weinig Amsterdammers hebben het aardige ta fereel daar in de hoogte opgemerkt. Franse socialisten niet in de regering. De Franse socialistische par tij heeft besloten niet deel te nemen aan de regering, die öchuman zal vormen. Uit welingelichte politieke kringen werd vernomen, dat de socialistische parlements- fractie over Schumans pro gram niet tot overeenstem ming had kunnen komen. Het uitvöerend comité van het algemeen Frans Vakver bond (C.G.T.), dat onder com munistische invloed staat, heeft besloten vaststelling van het basisloon te eisen op 13.500 francs per maand in- plaats van, zoals eerst gesteld was, 12.900 francs. Het huidi ge basisloon bedraagt 10 500 francs. Robert Schuman, de geko zen Franse premier, heeft kort na 4 uur Vrijdagmorgen de on. derhandelingen, die moeten leiden tot de vorming van een nieuwe regering, opgeschort, omdat op het allerlaatste ogenblik moeilijkheden zjjn ge rezen bij de aanwijzing van de minister van binnenlandse za ken,* ste woord der geallieerden in deze kwestie is". „De heer Bevin heeft zelf verklaard, dat de Engelsen voor nationalisatie voelen. Wij kunnen deze volte-face niet begrijpen". Het parlement van Noord- rijnlandWestfalen besloot tot nationalisatie van de Ruhr- mijnen, nadat de sociaal-de mocraten een desbetreffende motie hadden ingediend. Sinds 1945 hebben de Engelsen zich op het standpunt gesteld, dat de mijnen nimmer aan de vroe gere eigenaars moesten worden teruggegeven. Japanse industriëlen gaan weer een rol spelen. „Ten einde de Japanse koop vaardij in de gelegenheid te stellen zich uit te breiden", heeft generaal Mac Arthur ook de Japanse regering bevel ge geven aan de particuliere re ders „alle overblijvende sche pen" terug te geven, zegge 915 schepen met een gezamen lijke tonnemaat van meer dan een millioen ton. De koopvaardij was sedert zes jaar door de staat opge vorderd. Het geallieerde opperbevel in Japan maakt bekend, dat het -hoofdkwartier van gene raal Douglas Mac Arthur „het beheer over de Japanse petro- leum-industrie weer in han den heeft gegeven van Jap-n- se particuliere ondernemingen". Indonesië deelt Marshall hulp met Nederland. In verband met de economi sche en financiële verbonden heid tussen Nederland en Indo nesië zal Indonesië met Neder land delen in de dollarhulp, die in het kader van het Marshall plan aan zestien landen in West-Europa wordt verstrekt, aldus een mededeling van het departement van economische zaken en visserij. De motivering van de finan ciële hulp aan Indonesië is enerzijds, dat door het op de been brengen van het econo mische apparaat in Indonesië Nederland al3 Marshall-land wordt geholpen, anderzijds, dat door deze rehabilitatie de in ternationale grondstoffenvoor- ziening belangrijk verruimd kan worden. Voor het tweede, derde en vierde kwartaal van dit jaar is een totaal bedrag van enkele millioenen dollars voor Indonesië gereserveerd. De Olympische film gereed. De kleurenfilm van de Olym pische Spelen, die tot titel heeft „De Glorie van de Sport", is voor het eerst ver toond aan een gezelschap jour nalisten. Ze is 3750 meter lang en duurt 2 uur en 10 minuten. Het grootste gedeelte ervan werd in vier weken vervaar digd, met een gesproken tekst in 17 verschillende talen. Deze film, de eerste kleu renfilm van Olympische Spelen in hun geheel, geeft alle hoog tepunten weer van de voor naamste wedstrijden en brengt de dramatische spanningen, de triomfen en de teleurstellingen in beeld welke de zesduizend athleten tijdens de Londense Spelen hebben doorleefd. Spoe dig zal ze overal ter wereld vertoond worden en dan zullen de millioenen sportliefhebbers, die niet naar Londen konden gaan, niet langer het gevoel behoeven te hebben dat ze de Spelen „gemist" hebben. Willen de Nederlanders de Republiek vermorzelen Volgens het republikeinse nieuwsagentschap „Autara" heeft de Republikeinse pre mier, Mohammed Hatta, voor het werkcomité van het K.N.I. P. (republikeinse 'parlement) een verklaring afgelegd, waar in hij een beroep deed op de leden om het regeringsstand punt, n.l. dat er momenteel geen behoefte aanwezig is voor kabinetshervorming en dat het huidige kabinet wordt toegestaan aan te blijven, tot de komende algemene verkie zingen te ondersteunen. Ten aanzien van de buiten landse politiek verklaJarde Hat ta, dat het standpunt van de regering is, dat de Republiek geen onderwerp mag zijn van een internationaal politiek conflict. Zy dient vastbesloten te zyn en is gerechtigd te vechten voor de verwezenlij king van haar eigen ideaal: on afhankelijkheid van geheel In donesië. Sprekende over de huidige pre-federale regering wees Hat ta erop, dat deze mogelijk door de Nederlanders zal worden gebruikt om de „Indonesische Republiek te vermorzelen". Hij voegde hieraan toe: „Onze broeders in de Malino-gebieden en de andere bezette gebieden zullen ertoe gebracht worden dé Nederlandse wil aan de Re publiek op te dringen. De Ne derlanders voeren een verded en heers-politiek in optima forma". Hatta merkte voorts op, dat „de sterke positie van de Re publiek in het buitenland on- dermynd wordt door de interne chaos, welke veroorzaakt wordt door toenemende con troversen op politiek gebied". Ten aanzien van de politieke Goerlng was vredes apostel. EMMÏ BEWEERT HET. Mevrouw Emmy Goering heeft voor een hof ter berech ting van oorlogsmisdaden, me degedeeld, dat „Hitier de enige man was in Duitsland die de oorlog wilde", en Goering „De grootste tegenstander van de oorlog die er ooit was ge weest". Ze vervolgde: „Na de conferentie te München in 1938, kwam hij stralend van ge luk thuis, en zeide: „We zijn geslaagd, het zal vrede blij ven". Grootste diamantboorderij van Europa geopend. In Valkenswaard opende Donderdagmiddag de N.V. Phi lips haar nieuwe dlamantboor- dery, die als de grootste van Europa kan worden beschouwd. 75 van de productie is be stemd voor export. omzwaai van het democratisch front zeide hy: „Van voorstan der werd dit een tegenstander van Linggadjati en de Renvil- le-overeenkomst". Tot hen, die thans overlopen tot het communisme, zeide Hatta, dat in het huidige sta dium de Indonesische vryheids- stryd dient te worden verwe zenlijkt van nationalistisch standpunt uit, hoewel de struc tuur van de gemeenschap dient te worden opgebouwd volgens socialistische richtlijnen. Woningnood 1948. Het „Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Ste- debouw" zal op 24 en 25 Sep tember a.s. in gebouw Bellevue te Amsterdam een congres houden over de woningnood. De voorzitter, jhr. M. J. I. de Jonge van Ellemeet, zal een in leiding houden over de ernst van de woningnood. Een groot aantal oorlogsschepen heeft voor de duur van de feesteiykheden In Amsterdam ligplaats gekozen in het IJ, waar hun contouren des avonds In het licht van talloze gloei lampen en schynwerpers tegen het donkere water afsteken. Ook de etablissementen en schepen van de grote rederyen zyn geïllumineerd. Een overzicht van het Binnen-IJ met links op de voorgrond de „Karei Doorman". Zeeland was goed vertegenwoordigd, Rijtoer van H.M. door Amsterdam-Oost. Het historische Binnenhof was Donderdagmiddag getuige van de meest spontane huldi ging van H. M. de Koningin en Prinses Juliana, die Den Haag sedert het begin der feestelykheden heeft meege maakt. Duizenden vrouwen uit alle delen van ons land, waar onder vele uit Zeeland, defi leerden voor haar toekomstige Vorstin en gaven ongedwon gen uiting afin haar feest vreugde. Om 2 uur arriveerde de Prin ses op het Binnenhof. Nadat zij op de eretribune had plaats genomen, werd een aanvang gemaakt met het défilé door de vrouwen in klederdracht en feestrok. Voor in de stoet lie pen Zw. vrouwen met haar wit gesteven kappen. Het ge heel was 'n fleurig en feestelijk gezicht. Waar men niet meer de beschikking had over kle derdrachten, die nu nog ge dragen worden, had men de oude costuums uit grootmoe ders tijd weer te voorschijn gehaald. Nadat het défilé ge ëindigd was, zong een koor van 1200 vrouwen een lied, op gedragen aan H. M. Vervolgens waren er dansen en vendel- zwaaien. Nadat de Prinses vertrokken was gaven de vrouwen onbe lemmerd uiting aan haar vreugde. Men nam elkaar in de arm en danste in het rond. De mannen van de G.G.D. en Rode Kruis, lieten zich niet onbetuigd en tolden met Zeeuwse of Spakenburgse scho nen aan de arm in het rond. Het Binnenhof was één dans vloer, waar Noord en Zuid, Oost en West in koor de ge hechtheid aan Oranje bezon gen. IN AMSTERDAM-OOST. Donderdagmiddag maakte Koningin Wilhelmina een rondrit door Amsterdam-Oost. Zij werd door jong en oud en thousiast toegejubeld. Bij de Middenweg boden twee meisjes een bouguet aan. Op studenti koze wijze begroetten de stu denten in de sociëteit aan de Sarphatistraat hun Vorstin. Voor dat de rondrit begon bracht de Koningin een onoffi eel bezoek aan H.M.'s O 29 „Zwaardvis". PRINSES MARGARET ONDERWEG. Prinses Margaret Rose Ij Donderdag uit Kasteel Balmo ral in Schotland naar Londen vertrokken. Zondagmiddag vliegt zij naar Amsterdam. Omstreeks half vijf zal zij op Schiphol arriveren. Dinsdag is zij de gast van de Canadese ambassadeur, Woensdag van de Engelse ambtgenoot. De graaf van Athlone en zijn malin, Prinses Alice, nicht van H.M., zullen de plechtigheden als persoonlijke gasten van Prinses Juliana bijwonen. Op een speciaal voor hen gebouw de stellage zullen zij de stoet van Prinses Margaret gade slaan. Demonstratie te Djocja. De Commissie van Goede Diensten arriveerde Woensdag ln Djocja zonder dat zich on derweg indicidenten hadden voorgedaan. Aan het station te Djocja was zij echter getui ge van een luidruchtige de monstratie van de jeugd. De demonstranten, die spandoeken droegen met anti-Nederlandse opschriften, overhandigden aan de voorzitter der commis sie, Critchley, een resolutie, waarin er bij de Republikeinse regering op werd aangedron gen de onderhandelingen uit sluitend te hervatten op basis van volledige souvereiniteit van de Republiek en algeheel terugtrekken van alle vreemde troepen van Indonesische bo dem. Door de Commissie van Goe de diensten is een rapport over het gebeurde telegrafisch naar Lake Success gezonden. Behoefte aan verenigingsgebouw. Aantal inwoners iets verminderd. Nieuwerkerk, gelegen ln Duiveland, de landbouwstreek bij uitnemendheid, is een wel varend dorp, dat vrijwel onge schonden uit de ooi-log zou ge komen zijn, ware het niet, dat op 3 Februari 1945 de bezetter de toren opblies, waardoor het hart van 't dorp onherstelbare schade opliep. Ook uit een his torisch oogpunt was dit een groot verlies. Immers de prach tige zeskantige toren, dateren de uit de 2e helft van de 15e eeuw, komt niet meer terug en een ontworpen plan om de nieuwe toren aan de kerk vast te bouwen is niet uitvoerbaar, ofschoon hij stond op de voor lopige lijst van Monumenten zorg. Ook met de woningbouw vlot het niet. Voor 1947 waren zes woningen toegewezen en ze werden inderdaad aanbesteed. In December namen de werk zaamheden een aanvang, doch in April werd de bouw ge staakt, terwijl enige weken ge leden de aannemer failliet sloeg. Door deze stagnatie zal het nog geruime tyd duren, voordat de nieuwe woningen betrokken kunnen worden. Dat er eertijds geen bouwvergun ning is aangevraagd voor meer arbeiderswoningen kwam mede, doordat daarvoor geen bouwrijp terrein beschikbaar was; wel was er bouwgrond, maar die had men aanvankelijk bestemd voor de vlasindustne» welke voor de oorlog bloeide en waarin 120 man hun be staan vonden. Na de evacuatie is dit aantal beduidend terug gelopen, eensdeels, doordat de bedrijven nu electrisch gedre ven worden, anderzijds doordat jonge vlassers tijdens hun eva cuatietijd andere mogelijkheden zagen en hun de lust werd benomen om weer in het stof te gaan werken. Op dit bouwterrein zal waar schijnlijk nu een semi-perma- nen'te O.L.S. komen, daar voorshands geen vergunning wordt verleend voor het bou wen van permanente scholen en by het opblazen van de to ren een deel van de O.L. school mede ten gronde is ge gaan. HUISVESTING. De volkshuisvesting is in vergelijking met andere plaat sen niet ongunstig te noemen. Er zijn slechts een 6-tal wo ningen vernield en het aantal inwoners is enigszins terugge lopen, doordat een honderdtal geëvacueerde burgers zich met terwoon elders vestigden. Nie- werkerk telt ruim 1800 zie len. Het leven is er uiteraard landelylk met een zeer gods dienstige inslag. Er zijn 4 ker ken. De gemeenschapszin open baart zich in de vele bloeiende verenigingen, ook op sportge bied. Algemeen wordt dan ook met verlangen uitgezien naar een goed sportterrein, terwyl er grote behoefte bestaat aan een ruim verenigingsgebouw. Ook op onderwijsgebied komt Nieuwerkerk niet achteraan. Naast de twee Lagere drle- mansscholen is er gevestigd de Lagere Landbouwschool. Dat deze in Nieuwerkerk is gevestigd heeft deze plaats voornamelijk te danken aan haar vroegere onderwijzer, de heer Waale, die een pionier op landbouwonderwijsgebied was. DE LANDBOUWSCHOOL. In de laatste tijd bestaat er een streven deze school naar Zierikzee te verplaatsen, om dat zij dan naar het oordeel van verscheidenen, meer in het centrum van het eiland zou liggen. Dit vindt natuur lijk bestrijding van de zijde van Nieuwerkerk. Men voert aan, dat er ook leerlingen ko men van Anna Jacoba Polder en St. Philipsland en zo be zien, is het gewenst, dat, wan neer er een nieuwe school ge bouwd wordt, dit ter plaatse zal gescheiden. Zy is thans on dergebracht in een noodge bouw. Dat deze school in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat zy 64 leerlin gen telt. In tegenstelling met de landbouwwinterschool te Goes, die een tweejarige cursus heeft, is het onderwys aan de ze school verdeeld over 4 jaar, waarin de leerlingen der le klasse 2 dagen in de week les krijgen en die in de 2e, 3e en 4e klasse 1 dag. Het voordeel is, dat de boerenzoon in het bedryf werkzaam blijft en de ouders geen speciale kosten behoeven te maken voor kost en inwoning elders. Nu de grote verkeersweg buiten om het dorp is komen te liggen, is het in de kom erg stil geworden, doch het heeft naar het schynt geen nadelige invloed op het zakenleven en het veilig en snel verkeer is er mee gebaat, Dollartoewijzing voor Nederland. De E. C. A. heeft een be drag van 8.756.000 dollar toegewezen om de levering van industriële- en land bouwproducten aan Neder land te financieren. Tachtigjarige oma redde haar kleinzoontje De driejarige Jan H. te Vroomshoop heeft zyn leven te danken aan zijn tachtigja rige Oma. Jan raakte bij het spelen in het nabij gelegen diepe kanaal. Zijn Oma zag hem in het water verdwijnen en begaf zich terstond in het kanaal. Ze kon Jan boven wa ter houden, doch miste de kracht om zichzelf en de jon gen op het droge te helpen. Voorbijgangers schoten toe en wisten grootmoeder en kleinkind op de kant te trek ken. Een jongen van 14 jaar. die te Zandvoort een stuk ijzer had ge vonden. is gedood, toen op een Amsterdams zolderkamertje dit ijzer, dat een projectiel bleek te zijn, explodeerde. Bemadotte's optimisme met 1 gestegen. Graaf Bemadotte heeft te Parijs verklaard dat de kansen, op een vredesregeling in Pale stina verbéterd zijn. „Toen ik mijn onderhandelingen be gon -was er 1% kans, nu mis schien 2 aldus Bernadotte. „De toestand in Palestina is zeer rustig, uitgezonderd te Jeruzalem, waar hy zeer ern stig is". Bemadotte zeide zelf niets te weten over vredeson derhandelingen tussen Joden en Arabieren. Voor de byeen- komst van de algemene ver gadering der V.N. op 21 Sep tember hoopt hy zyn rapport aan de algemeen secretaris gereed te hebben. HET OPTIMISME GERECHTVAAR DIGD. Door de bemiddeling van vertegenwoordigers der V.N. zyn Arabieren en "Joden het eens geworden over een uit eindelijk staakt-liet-vuren te Jeruzalem, aldus is officieel bekend gemaakt. Dezelfde vertegenwoordi gers zullen Vrijdag over een uitbreiding van de neutrale zóne in het gebied van Je ruzalem onderhandelen. Dreigende haven staking langs Ameri kaanse Westkust. Voorlopige beëindiging van alle zeeverkeer langs de Westkust van de V.S. schijnt vrijwel zeker, nu de bond van havenarbeiders, aange sloten bij het vakverbond C. I. O., heeft bekend gemaakt, dat de onderhandelingen ter regeling van een loongeschil mislukt zijn. Gelukwensen per telegram. De telegraafinrichtingen zyn op 6 Sept. zeer beperkt open gesteld. Dengenen, die van plan zijn ter gelegenheid van de troonsbestijging een tele grafische gelukwens aan de le den van het Koninklijk Huis aan te bieden, wordt aangera den deze telegrammen reeds thans doch liefst vóór 6 September aan te bieden. De aflevering zal dan direct na de inhuldiging geschieden. Te Batavia en Tandjong Priok zijn 51 verdachte individuen in verzekerde bewaring gesteld. Alle lagen van de bevol king schonken een bijdrage H.M. Koningin Wilhelmina heeft Donderdagmorgen om streeks 12 uur ten paleize ontvangen de vice-voorzitter van de Raad van State, mr. F. Beelaerts v. Blokland, bur gemeester d'Ailly van Amster dam, burgemeester P. J. Oud van Rotterdam, burgemeester Visser van 's-Gravenhage, de Commissarissen der Koningin in de provincies Friesland en Limburg, mej. A. C. Schip pers, vertegenwoordigster van ae Unie Vrouwelijke vrijwilli gers, dr. A. J. M. van Dal, secretaris van het Comité Na tionaal Huldeblyk, de secreta ris-generaal van het departe ment van Binnenlandse Zaken, dr C. Prinsen en de heer P. Bésanger directeur van het bureau Nationaal Huldeblyk, die Hare Majesteit een kunstig gecalligrafeerde oorkonde aan. boden, bevattende de medede ling van de vorming van het Comité Nationaal Huldeblijk, Burgemeester A. J. d'Ail ly hield by de overhandiging een toespraak, waarin hy Nog steeds feest op de Dam. De'Dam was Donderdagmor gen al weer vroeg vol bewe ging en vertier. Omstreeks kwart over tien arriveerden de leerllngetjes van de Jan de Liefdeschool, die een grote op tocht hadden geformeerd, met muziek voorop. Zij defileerden langs het paleis, waar hun vrolyk gejuich eerst H.K.H. Prinses Juliana met de kleine Maryke op haar arm naar buiten lokte en even later zo waar ook H.M. Koningin Wil helmina. 't Gejuich van de kin deren hield niet op en even later verscheen Prinses Julia na met de vrolijke kraaiende Maryke wederom voor het zij venster. Toen de kinderstoet weg- trok, kwam van de andere kant reeds de Koninklyke Mi litaire Kapel aan met daarach ter de Jagers, die anderhalf uur vroeger dan anders de wacht van de mannen van H. M.'s Karei Doorman kwamen overnemen, dit in verband met het bespelen van het carillon om twaalf uur, de tijd, waar op anders van posten wordt verwisseld. H.M. mededeelde hoe uit alle lagen der bevolking klei ne en grote giften waren en worden bijeen gebracht, zodat hier van een waarlyk natio naal huldeblyk' kan worden gesproken. De bestemming ale Hare Majesteit aan deze gelden heeft willen verlenen, heeft alom grote weerklank gevoiiden. De gelden, bijeen gebracht in de overzeese ge bieden, zullen voor de openba re gezondheidszorg in die ge bieden worden aangewend. DANKWOORD VAN DE KONINGIN De Koningin verzocht bur gemeester d'Ailly haar dank aan allen, die bijdragen aan wat genoemd wordt het Ko ningin Wilhelminafonds hebben geleverd, te willen overbren gen. Zij zeide het byzonder op prijs te stellen en er zeer door te zijn getroffen, dat in derdaad door Nederlanders van alle gezindten en afkomst bij dragen zijn geleverd voor de belangrijke bestemming van dit fonds en zy sprak de hoop uit dat het nationaal huldeblyk zowel in Nederland als in de overzeese gebieden zal mogen bijdragen tot een verbetering van de gezondheidstoestand. De opbrengst van de collec ten in ons land heeft op dit ogenblik het millioen reeds ver overschreden. Hare Majesteit heeft goed gevonden, dat door een jaar- lij lese inzameling het fonds blijvennd zal worden ver sterkt. Er zal een commissie worden benoemd, waarin medische deskundigen zullen worden opgenomen, welke commissie omtrent de besteding' der gel den uit dit fonds zal beslis sen. VOORSPÉLT TIJDELIJK KRACHTIGE WIND. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. tc De Bilt, geldig tot Vrydagavond. Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien, voor namelijk in het Noordwesten van het land. Matige, in de kuststreken tijdelyk krachtige of harde wind tussen Zuid en Zuidwest, draaiend naar West tot Noordwest. Koel weer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1