PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Assemblees geopend in Bonn en Interlaken IfeZ Bij de fruitkwekers van Noord-Beveland oe BILT Moskou rouwt om Zhdanof Vorstelijke zegetocht door Amsterdam Drie broertjes bij brand om het leven gekomen. KONINGIN NAAR DE RUIGE HOEK. Amsterdam bij avond trok 100.000 kijkers MARSHALL EERT H.M. DE KONINGIN. Moeilijkheden worden in samenwerking opgelost 191e Jaargang - No. 205 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, AiE.rn.en WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 2 Sept. '48 ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct per 'week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L Vorststr. 55, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12, teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr G 160, tel. 26 Het Wereldgebeuren Zijn dood van politieke betekenis. Vandaag begrafenis. Duizenden mensen trokken Woensdagmorgen vroeg door de zuilengalerij in het gebouw van de vakbonden te Moskou, waar het lichaam van gene raal Andrei Zhdanof, de 52-ja- rige geniale ontwerper van de Russische buitenlandse poli tiek, ligt opgebaard. De Prawda beschrijft hem als Sta- lins naaste medewerker. De begrafenis met militaire eer zal vandaag op het Rode Plein plaats vinden voor de graftombe van Lenin. Zhdanof was een van de bekendste figuren in de Sow- jet-Unie. Zijn dood heeft der halve grote ontsteltenis te weeggebracht. Sinds het einde van de oorlog was Zhdanof 't meest bekend als directeur van cultuur en propaganda, wiens stem het eerst gehoord werd in de critiek op de on deugden van de bourgeois van het Westen. Ten aanzien van de Sowjet-conceptie van kunst, literatuur, muziek en propa ganda legde zijn mening groot gewicht in de schaal. Voor zijn critiek moesten Prokofiev, Chatsjaturyan en anderen zich buigen en hun „ernstige fouten" toegeven Het was Zhdanof, die de ttussische fi losoof Georgi Alexandriv er toe bewoog toe te geven, dat hij een voetval gemaakt had voor het Westen. Alexandriv beloofde toen zijn boek: „ge schiedenis van de West-Euro- pese filosofie", om te werken. De Prawda wijdde vaak twee hele pagina's aan een belang rijke rede van Zhdanof en zette soms de beschouwing hierover in volgende nummers voort. De naam Zhdanof was op aller lippen en zijn portret hangt overal. Moskou is in rouw gedompeld, de openbare manifestaties van rouw zjjn grootser dan welke ook sinds de dood van president Kalinin. Volgens radio Moskou zal de begrafenis 2 September op het Rode Plein te Moskou plaats hebben. De plaats van het graf is aan de voet van de muur van het Kremlin. De vijf artsen die de over- ljjdensacte- van de generaal hebben getekend, verklaarden Jubileum-carillon voor Vlaardingen. De raad der gemeente Vlaardingen heeft z.h.s. aanvaard een voorstel van B. en W. inzake de stichting van een blij vend aandenken aan het 50-jarige regeringsjubi leum van Koningin Wil- helmina, n.l. het aan brengen van een klok kenspel van 3 Ys octaaf, omvattende 42 klokken, in de toren van de Grote Kerk. De kosten daar van zullen 65.000 be dragen. Wallace met tomaten bekogeld. Toen Henry Wallace, de pre- sidentschapscandidaat van de „derde partij" in de V. S„ op zijn tournee door het Zuiden der V. S. voor een menigte van 2500 mensen te Burlington in Noord-Carolina een rede wilde beginnen, werd hjj be kogeld met eieren en tomaten. Onder politie-escorte ging Wallace terug naar zijn auto, waarin twee negervrouwen gezeten waren. Later werd hij met geschreeuw begroet door een menigte die ook met eie ren en tomaten begon te gooi en. Men riep o.a.: „ga terug naar Sowjet-Rusland, Henry", «h „wij kunnen onze eigen boontjes doppen". Paleis Chaillot aan V.N. overgedragen Robert Schuman heeft het paleis Chaillot te Parijs, waar 21 September de algemene vergadering der V. N. geopend wordt, officieel aan de N.V. overgedragen. Hij overhandig de de algemene secretaris Trygve Lie een gouden sleutel a-* symbool van de extra-ter ritoriale status van het ge- bouw tijdens de bijeenkomst. „Het complex gebouwen zal voor de duur van de zitting inderdaad een soort territori aal enclave vormen onder de hoede en het gezag der V. N." 116.000 valse textielpunten verhandeld. De koopman Z. uit Valken burg (L.) is door de Econo mische Politierechter in Den Haag tot een jaar gevangenis straf met aftrek veroordeeld. Z. verhandelde honderdzestien valse textielcoupures van dui zend punten elk Voor 250 per stuk. dat hij aan te hoge bloeddruk en ernstige aderverkalking leed. De Britse pers heeft veel aandacht besteed aan het over lijden var de Sowjet-generaal Zhdanof. De liberale „Manchester Guardian" schrijft dat de dood van Zhdanof „van grote poli tieke betekenis" is en dat er waarschijnlijk velen zullen zijn „die moeiljjk kunnen geloven dat zijn dood een natuurlijke was". De diplomatieke correspon dent van de conservatieve „Daily Telegraph" schrijft. „Ofschoon het waarschijnlijk is dat Zhdanof aan een niet nader aangegeven ziekte stierf kan men de mogelijkheid dat hij, evenals vele anderen ,,ge- likwideerd" is niet geheel bui ten beschouwing laten. Zijn dood zou Molotofs kansen als opvolger van Stalin kunnen vergroten". DE LAATSTE EER. Radio Moskou heeft mede gedeeld, dat Staliif van een jonge arbeider de erewacht bij het stoffelijk overschot van generaal Zhdanof overnam. Met Stalin, zo voegde de radio er aan toe, hielden leden van het politiek bureau van het centrale comité van de com munistische partij de wacht, o.a. de minister van buiten landse zaken, Molotof, Berija, Wikojan, Kaganovitsj, Malen kof èn Vosjnesenski. Da mensen hadden zich blootshoofds opgesteld langs de gehele route, die de lijkwa gen ging en de stoet werd ge vormd door een cavalerie-de- tachement en duizenden partij en vakverenigingsleden. Schacht zowaar vrijgesproken. HOGER BEROEP GEWONNEN. Hjalmar Schacht, de Duit se financiële duivelskunste naar, achter de schermen 'n der steunpilaren van het Hit- Ier-régime tot hij inzag, dat het mis ging, is vrijgespro ken. Een zuiveringsrechtbank te Stuttgart verwierp in hoger beroep een eerder uitgespro ken vonnis van tien jaar ar beidskamp. Rechter Gerhard Skutich verklaarde, dat Schacht geen Nazi was. Weliswaar stelde hij zijn hoedanigheden in dienst van de Nazi's, doch hij beging geen misdaden. Bovendien was hij later de stuwende kracht in tal van pogingen Hitier de macht te ontnemen. Friedman, hoofd van de zuiveringsafdeling van het Amerikaans militair bestuur in WürttembergBaden, noemde de vrijspraak van Schacht „volkomen onbegrij pelijk." Na zijn vrijspraak deelde Schacht aan correspondenten mee, dat hrj .verwachtte, on middellijk vrijgelaten te wor den^ „ïk ben nu 71 en zal In ieder geval spoedig moe ten sterven. Nu is het de beurt van de jongere gene ratie", aldus Schacht. Verschrikkelijk ongeval Dinsdagavond om ongeveer 8 uur is tijdens afwezigheid van de ouders, die naar de feestverlichting waren gaan kijken, door nog niet opgehel derde oorzaak brand ontstaan in do woning van het gezin Dekker aan de Veenweg te Apeldoorn. Toen de brandweer, door de buren gewaarschuwd, tot de brandhaard was doorgedron gen, vond z\j drie jongens, een vijfjarige tweeling en een jon gen van 8 jvsar, half verbrand, zodat geen hulp meer kon ba ten De inboedel werd groten deels door het vuur vernield. MacArthur prijst het „rustige Japan". De geallieerde opperbevel hebber in Japan, generaal Douglas Mac Arthur, heeft ter gelegenheid vam de der de verjaardag der overwin ning op Japan verklaard, dat Japan „een oase van betrek kelijke rust in een gekweld en immer onrustig heelal" is. Mac Arthur zei, dat de Ja panners een „rustige en goed feordende maatschappij" heb- en, die de vrede nastreeft. Japan gaf thans „voor alle volkeren van het Oosten" 'n voorbeeld van de „wijsheid der democratische gedachte." Noord-Chinese volksregering? Volgens een te San Francis co opgevangen bericht van de radio der Chinese communis ten hebben de Chinese commu nisten 1 September een „Noord-Chinese volksregering" uitgeroepen tegen de regering van president Tsjang Kai Sjek. Koningin Wilhelmlna zal' zich, na haar vertrek uit Am sterdam op 6 September, naar de Ruige Hoek begeven, waar Hare Majesteit, dan als Prin ses der Nederlanden, geduren de een week zal vertoeven. Prinselijk paar vloog over de lichtstad. Het sprookjesachtig verlich te Amsterdam trekt bezoekers uit alle delen van Nederland. Woensdagavond kwamen op het Centraal-Station 99.546 rei zigers aan! Talrijke ministers vertoefden in de stad en maakten met de „Koningin Juliana", op uitnodiging van de burgemeester, met hun da mes een rondvaart door de grachten en de havens. Zij werden ondermeer vergezeld door lt.-admiraal Helfrich en de vertegenwoordiger van het Nederlands Episcopaat te Ro me, mgr. B. Eras. Het Am sterdamse grachtenwater was door de 1001 bootjes, die er op voe.ren, bjjna onzichtbaar. Om kwart over negen verliet het Prinselijk paar het pa leis om zich naar Schiphol te begeven. Met de Dakota Ph- PBA, een der particuliere vliegtuigen van Prins Bem- hard, door de Prins zelf be stuurd, werd een vliegtocht over de lichtstad gemaakt. Woensdagmiddag bezocht de Prins de nationale handel-, industrie- en n|jverheidtentoon stelling in het RAI-gebouw. Communisten werken er niet aan mee. Bonn en Interlaken herbergen op 't ogenblik politici van uiteenlopende richtingen, die zich de komende dagen naarstig zullen bezighouden met het opstellen van nieuwe grondwet ten en wat daaraan vastzit. In Bonn begon Woensdag de Westduitse wetgevende ver gadering met het constitueren van een nieuwe staat, in Interlaken startte een-soort „voorlopige Europese wetgevende vergadering" met haar werkzaamheden. Daar kwamen 200 parlementsleden uit de 16Marshall-landen bijeen ter be spreking van de plannen voor een Europees parlement. In Bonn werd tot voorzitter gekozen, dr. Konrad Adenauer, de leider der Duitse Christen democraten. Reeds aanstonds na de opening diende de com munistische leider Max Reiman een motie in, om de besprekin gen onmiddellijk weer te béëin- digen. Hrj zeide, dat de verga dering geen mandaat van het volk bezat. De motie werd na tuurlijk verworpen. De Berlijnse delegatie met o. a. Jacob Kaiser zal een advi serende stem kragen. Het congres te Interlaken wordt gepresideerd door de Belgische socialist George Bo- hy. Churchill zond een bood schap, waarin h|j zeide: „We z|jn sneller vooruitgegaan dan een jaar geleden zou zijn voor speld door welke politicus ook". Bohy noemde in zijn ope ningstoespraak het Congres te Den Haag een mijlpaal in het streven naar de eenheid in Europa- De besprekingen zullen voor al lopen over een ontwerp voor een Europese federatie. De voornaamstepunten, die dit ontwerp omvat zjjn: 1. Vorming van een Unie van Europa door de 16 landen van het plan-Marshall en W. Duitsland. Iedere andere staat van Europa kan later toetre den. 2. Het parlement van de Unie zal een Senaat omvatten met een gel|jk aantal senatoren uit elke staat en een Kamer van Afgevaardigden, waarvan het aantal leden en de verhou dingen door de wetgevende vergadering wordt vastgesteld. 3. Het parlement zal de be voegdheid hebben wetten op te stellen voor de vrede, orde en goede regering van de Unie. 4. De uitvoerende macht zal berusten bij een federale raad, die zijn eigen voorzitter kiest en aan beide Huizen verant woording schuldig is. In het middelpunt van de gebeurtenissen, die zich Dinsdag in het Amsterdamse Stadion afspeelden stond een enorme Kroon, dia later door de straten der hoofdstad naar de Dam werd gedragen. Op een vraag van Aneta, of hij zijn mening wilde ge ven bij het aftreden van Ko ningin Wilhelmina, verklaar de de minister van buiten landse zaken der V.S. Mars hall: „Het is mij persoonlijk een groot genoegen, uiting te geven aan m|jn gevoelens van bewondering voor het geen Koningin Wilhelmlna neeft gedaan in de lange re geringsperiode van vijftig jaar, welke zij zo juist heeft volbracht, bewondering ook voor de maatstaven, welke zij steeds heeft aangelegd en voor de verheven idealen, welke zij aan de wereld heeft voorgehouden." Prinses Mar|jke verwelkomt op de arm van haar verzorgster voor een der vensters van het Koninklijk Paleis te Amster dam haar Grootmoeder b|j haar aankomst te Amsterdam. Enthousiaste Jordaners strooiden confetti. Brandweerlieden lieten de vlammen wachten. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en de Prinsesjes Be atrix, Irene en Margriet heb ben Woensdag een ware ze getocht door de Amsterdam- se volkswijken gemaakt. Door de smalle straatjes van de Jordaan reed een ka ravaan van auto's. Door de tegen de grijze muren opge propte bewoners van de smal le straten baande de stoet zich langzaam een weg tus sen de mensen. De „Koningin, haar dochter en de Prinses jes beantwoordden enthousi ast de van de straten, uit de ramen en de lantaarnpa len geschreeuwde groeten. Even keken de beide Ko ninklijke vrouwen verrast op toen zij plotseling in de Twee de Rozendwarsstraat een zon derlinge versiering boven haar hoofd zagen dwarrelen: een meterslange Gelderse worst. Overal was de feestverlich ting reeds bij daglicht ont stoken or.i het effect van de voor de Jordaan zo grootse gebeurtenis te verhogen. De ene smalle straat was mogelijk nog voller dan de andere. Zo was reeds de EersteBloemdwarsstraat een opeenhoping van Jordaners, die hun afscheidnemende Ko ningin en de nieuwe Vorstin toejubelden en hen op vele plaatsen met confetti over goten. Hierna begaf de stoet zich naar de z.g. Eilanden. De aangetreden wacht van het gepavoiseerde opleidingsschip „Pollux" stond stram in de houding bij het voorbijrijden en in een langgerekte rij stonden enige honderden me ters verder op het marine établissement de matrozen met hun vrouwelijke colle- Van de hazen geleerd.. Voor hen die interesse hebben voor de land- cn tuinbouw, kan Noord Beveland een eldorado genoemd worden. Een rijk land, waar de polderwegen zich dwars door prachtige goed verzorgde landerijen slingeren, die zowel voor de ken ner als voor de leek steeds weer een lust voor het oog zijn. Het is een van die gebieden, waar de landbouwers toegerust met de modernste werktuigen, een bijdrage leve ren voor de voedselvoorziening van ons land en voor de ver steviging van onze schrale deviezenpot. DE FRUITTEELT Noord-Beveland bezit, zoals men weet, ook een jonge fruitteelt. Enige landbouwers z|jn daar enkele jaren geleden begonnen met de aanleg van boomgaarden. En met succes! Een moeilijkheid Is echter de afvoer van het fruit naar de Goesse veiling. De kwanta van iedere kweker z|jn niet altijd groot genoeg om aparte auto's naar Goes te laten rij den. Men heeft nu de koppen bij elkaar gestoken en met bo dediensten een regeling kun nen treffen, volgens welk elke dag althans een bode het fruit naar de veiling vervoert. Ideaal zou zijn dat op N.- Beveland een pakstation van de veiling werd ingericht, waar het fruit gesorteerd en verpakt zou kunnen worden. Men heeft de mogelijkheid van de bouw van een derge lijke inrichting reeds onder ogen gezien, doch de hoge kosten maken dit financieel nog niet verantwoord. Toch hoopt en vertrouwt men dat het in de toekomst nog eens zover komt. Temeer daar het niet alleen de fruitkwekers zrjn die hierbij belang zouden hebben. Ook de verbouwers van vroege aardappelen en uien al ls dit laatste dan geen tuinbouwproduct zou den hiervan profijt kunnen trekken. SORTEER- EN PAKLOODS VOOR UIEN Toch heeft men dit jaar voor de uienverbouwers reeds iets kunnen doen. De veilings vereniging Zuid- Beveland heeft n.l. te Colijnsplaat een loods gekocht, waar de verbou wer desgewenst voor uien bestaat geen veilplicht meer z|jn product kan aan voeren, waar het gesorteerd en verder voor verzending klaar gemaakt kan worden Monsters van de verschillende partijen uien worden dan naar de veiling te Goes verzonden, hetgeen ongetwijfeld ook het werk van de handelaren zal vergemakkelijken. Met belang stelling wacht men thans af hoe deze proef zal uitvallen. De afzet van het product zal er wel vergemakkelijkt door worden. En dit zal ook nodig zjjn, want er 'is dit jaar 'n ab normaal grote hoeveelheid uien uit Noord-Beveland te verwachten. Terwijl er andere jaren gemiddeld 40 50 H.A. uien op het eiland verbouwd werden, zijn er dit jaar 180% H.A., d.i. ruim 8 millioen kg." verdeeld over 205 eigenaren. PROEFBORINGEN NAAR WATER Een ander probleem dat veel zorgen baart, is het ge brek aan zoet water. Waterleiding is er nog niet op het eiland en iedereen zal zich herinneren hoe in de dro ge zomer van '47 het water zelfs per boot aangevoerd moest worden, hetgeen van zelfsprekend een vrij kostbare geschiedenis was. Vooral de fruitkwekers die voor sproei- werkzaamheden e.d. grote hoeveelheden water 'nodig heb ben, zoeken daarom langs al lerlei wegen om te te trach ten hierin te voorzien. In het voorjaar heeft men een wichel roedeloper te hulp geroepen, die op verschillende bedrijven nasporingen deed. Met on geduld wordt thans gewacht op de hoorder, die op drie aangegeven plaatsen praefbo- propfl 9 ringen zal verrichten. HAZEN BRACHTEN NIEUW SYSTEEM. Tenslotte nog iets over een nieuw zeer interressant sy steem van frultaanplant, waar mee wij bij onze omzwervingen over Noord-Beveland kennis maakten. De fruitkweker J. A. van Oeveren uit Kortgene kreeg enkele jaren geleden in zijn jonge boomgaard onge wenste bezoekers in de vorm van hazen, die enige van zjjn jonge frultboompjes leljjk toe takelden. De stammetjes wer den over een behoorlijke leng te kaal gevreten. De wortels blijven echter sappen aanvoeren zodat de loten die bij verede ling uitliepen, groeiden dat 't een lieve lust was. De heer van Oeveren kon het niet over zijn hart verkrijgen, de boom pjes te rooien. Hij" bond de opgroeiende takjes aan een netwerk van ijzerdraad en het resultaat was verbluffend. Reeds na het eerste jaar droe- fjen de boompjes vruchten en n het tweede jaar waren zjj op voll£ productie. Aangemoedigd door dit suc ces heeft deze kweker thans al zijn nieuwe aanplant op- de ze wijze bewerkt. Een hart- tak ontbreekt; alle takken worden direct omgebogen en aan ijzerdraden opgebonden W|j hebben de resultaten mo: gen bewonderen. Prachtige, gave appels in grote trossen zoals we die als leek slechts van tomatenplanten kennen. Enthousiast toonde ons de heer van Oeveren zijn tweede en derde jaars boompjes en daarnaast als contrast de hoogstam die pas in het vijf de jaar zijn eerste vruchten geeft. Niet alleen door de gro tere productie van kwaliteit- fruit van wlndschade e.d. kan practisch geen sprake z|jn doch ook door de eenvoudi ger bewerking en de aanzien lijke besparing aan sproeimid delen. blijkt dit systeem grote voordelen te bieden. Waar een bezoek van hazen al niet toe kan leiden! ga's, de Marva's met hand aan de muts. AARDIG MOMENT. Voor het w|jkgebouw van de Ned. Hervormde gemeen te aan de Oostenburgergracht hield de auto stil. De 88-ja- rige mevrouw Boon, die Ko ningin Wilhelmina heeft zien opgroeien op Paleis Soestd|jk, waar zij in een nabijgelegen villa in haar jonge jaren dienstmeisje was, bood de Vorstin een tuil anjers aan met een lint, dat het op schrift droeg: Aangeboden door de ouden van dagen van de eilanden. Voor de kazerne Katten burgergracht stonden de brandweerlieden met glim mend gepoetste helmen aan getreden, doch nauwelijks was de auto voorby of zij snelden naar binnen om het alarm sein, dat reeds weerklonk bij de nadering van de stoet te beantwoorden. In een iets sneller tempo ging het door de Dapper- buurt en tenslotte werd deze 75 minuten durende tocht op de Dam besloten Eenmaal ln het Paleis dwong de samengestroomde menigte tot een opnieuw ver schijnen op het met> planten omstrengelde balcon. Door explosie gedood. Tengevolge van een'explosie zijn Woensdagmiddag op een slopersterrein aan de Withoek. singel te Bergen op Zoom twee personen op slag gedood, de 21-jarige J. van der Meer en de 19-jarige J. Letschert, bei den zijn gehuwd en vader van een kind. Gemeend wordt, dat tussen oud ijzer een projectiel is ont ploft. De scherven van een projectiel vlogen tot over de straat. Wat in die korte tijd precies is gebeurd, zal moeilijk zijn te reconstrueren. Vermoed wordt, dat een van beide jon gemannen op het projectiel heeft getrapt, daar hun licha men vooral van onderen waren verminkt. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Nederlanders vliegen UNO-koeriertoestellen. Zojuist door de Rijkslucht vaartschool afgeleverde leer lingen zullen negen door de V.N.O. voor koeriersdiensten in Palestina gecharterde de Havilland toestellen besturen. De K.L.M. zal de toestellen in Palestina onderhouden. Zjj zal daartoe op het vliegveld van Haifa een technische staf sta- stationneren. Verleden week zjjn reeds vijf v^n deze machines naar Palestina vertrokken. VOORSPELT LATER ENIGE REGEN. Weersverwachting, medege deeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdag avond. Toenemende bewolking en aanvankelijk droog weer, maar later enige' regen of motregen. Matige, in het Noorden van het land nu en dan krachtige Westelijke wind. Ongeveer de zelfde temperatuur als giste ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1