Eerste Kamer over de Grondwetsherziening NIEUWS UIT ZEELAND Het auto-ongeluk te Vlissingen Dr. Niemöller sprak tot de jeugd WALCHEREN jT-genda Alles moet worden beproefd om de Republiek tot rede te brengen. Begrip voor de pogingen om de besprekingen voort te zetten. Verschenen Is het voorlo pig verslag van de commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over de ont werpen tot wijziging van de Grondwet. Verscheidene leden ver klaarden, weinig reden aan wezig te achten voor een min of meer uitvoerige be spreking van de voorstellen tot grondwetsherziening in tweede lezing, daar de Eerste Kamer na de verkiezingen in dezelfde samenstelling is te ruggekeerd. Met voldoening hadden ver schillende leden vernomen, dat de besprekingen tussen Nederlandse autoriteiten de z.g. delegatie van Ban doeng een niet onbevredi gend verloop hebben gehad. Daarentegen waren deze le den minder dan ooit gerust omtrent de houding der Re publiek. Zii waren nochtans van oordeel, dat het uiterste zal moeten worden beproefd om de Republiek tot rede en tot samenwerking te bren gen, mede ter wille van de goedwillende elementen. Een Bijzonder punt van ontrus- ting wordt gevormd door de toenemende bewijzen, dat er communistische invloeden zich doen gelden, welke voor geheel Indië een groot ge vaar betekenen. NOG STEEDS BEZWAREN. Andere leden handhaafden hun bezwaren tegen deze wij ze van grondwetsherziening. Hun hoofdbezwaar bleef, dat deze herziening moet uitlopen op de ontbinding van het Koninkrijk. Voorts waren deze leaeri van oordeel, dat de historische opbouw van het Koninkrijk in deze grond wetsherziening volkomen is miskend. Het tweede be zwaar geldt het opnemen van de Republiek onder de deel nemers aan de opbouw der Verenigde Staten van Indo nesië. Wat betreft de staatkundi ge vormgeving hadden ver schillende leden met instem ming de verklaring gelezen van de minister-president in zijn rede op 17 Augustus '48 in de Tweede Kamer, dat deze staatkundige vormge ving moet doorgaan ook als onverhoopt met de Republiek niet tot een werkelijk uit te voeren accoord ware te ko men. De leden, die het wetsont werp bestreden, wezen er nog op, dat de bedoeling van de Koninklijke rede van 1942 uitsluitend geweest is, dat er Dr. van Mook naar Nederland. Volgens een communiqué van Nederlandse zyde zal dr. van Mook op verzoek van de Nederlandse regering op 8 Sep tember naar Nederland gaan voor besprekingen over de si tuatie in Indonesië. Bandoeng-conferentie in Den Haag? Een der leden van de confe rentie van Bandoeng, die in {Nederland vertoeft als lid van de Indonesische delegatie voor de jubileumfeesten, heeft aan liet A.N.P. medegedeeld, dat het in het voornemen ligt om aanstonds na de inhuldiging van H.K.H, Prinses Juliana in Den Haag een bijeenkomst te beleggen van- de leiders der fe derale conferentie (dc zg. klei ne Bandoeng-conferentie), die indertyd de resoluties van Ban doeng hebben opgesteld. In Bandoeng is uit de „grote conferentie" reeds een com missie voor advies benoemd, die het voorontwerp van wet op de interim-regering bestu deerd en advies hierover zal opstellen. Dit advies zal dan in Den Haag besproken worden. Men heeft reeds via de Landvoogd aan de Nederlandse regering het verzoek gericht deze bijeenkomst in Den Haag té mogen houden, aangezien men hierin een aanmerkelijke tijdsbesparing ziet en boven dien van mening is, dat onmid- delyk contact met de Neder landse regering en met de commissie van negen voor de beraadslagingen zeer wense lijk is. Tenslotte hoopt men nog, dat ongeveer in dezelfde tijd een delegatie van de zg. grote conferentie van Bandoeng naar Nederland zal kunnen komen om heztelfde onderwerp te be spreken. Hierdoor zou een grotere kring van vertegen woordigers der federale gebie den bij de discussies betrokken kunnen worden. (Ingezonden mededeling) 6fi Uw stwefihon.de échte Ixjinkt miiffl'oar\Qct.jYj\dje een ryksconferentie zou ko men, waarbij op voet van gelijkheid zou gaan spre ken. Na dc bevrijding is men echter gaan onderhandelen met de revolutionnair ont stane Republiek en dit werkt thans in funeste richting door. Hiertegenover voerden de leden-voorstanders van het wetsontwerp aan, dat deze enge interpretatie van de Ko- inklyke rede van 1942 geens zins de enig aanvaardbare is. DE NIEUWE REGERING. Men begreep, dat de nieu we regering, in verband met het door de Bandoeng- conferentie genomen iiu- tiatief en dc overkomst van het nieuwe Amerikaanse lid van de Commissie van Goe de Diensten, alsnog wil po gen de besprekingen met de Republiek voort te zetten. Een nieuw opgetreden rege ring kan moeilijk anders doen dan het thans zelf nog eens proberen. De aan het woord zynde leden meenden in de verschil lende uitlatingen der rege ring een duidelijke wenk aan de Republiek te verstaan. Ridder M.W.O. kreeg pisangs en een wild zwijntje. In verband met de uitreiking van de Mili taire Willemsorde aan generaal Meyer, ver scheen dezer dagen een delegatie van loerahs ten huize van de gene raal, die hem duizenden pisangs, djeroeks (si naasappelen), enige le vende schapen en een le vend wild zwijntje aan bood. Deze kleine tjeleng zal ten huize van de ge neraal worden grootge bracht. De generaal, die Za terdagavond een recep tie in de Ttjgerclub gaf, is Zondag op grootse wijze gehuldigd door de Semarangse sportwereld. Deze wordt n.l. voorgehouden, dat Nederland er voor ge heel Indië waarde aan hecht, dat de gebieden, door de Re publiek gecontroleerd, in de Verenigde Staten van Indo nesië worden opgenomen. NOG STEEDS GE VANGENEN? Enige leden brachten ter sprake de vraag, hoeveel ge vangenen er nu nog in kam pen in het gebied der Repu bliek vertoeven en wat deze regering zich voorstelt ter bescherming van deze Ne derlandse onderdanen te doen. Identiteit der slachtoffers werd vastgesteld. Uitgebreid politioneel onderzoek. Eerst Zaterdagmorgen kon de Identiteit vastge steld worden van de drie slachtoffers, die omgeko men zijn bij hek auto-on geluk, dat Vrydagavond fe half elf plaats natl in de Paul Krugerstraat te Vlissingen. Zij zijn de 71-jarige heer K de Nooijer, zyn 67-jarigê echtgenote en zijn 6b-jarige ongehuwde schoonzuster mej. E. S. Beun, die eerst kort ge leden uit Amerika terug keerde. De ontsteltenis over dit tragische ongeval was alge meen in Vlissingen en de ge hele Zaterdag groepten nieuwsgierigen tezamen op de plaats van liet ongeluk, waar de politie een recon structie van de gebeurtenis maakte, met behulp der ge vonden rij- en remsporen aan de hand van verkla ringen der ooggetuigen, die het drama Vrijdagavond ga desloegen. Vast is komen te staan, dat hét Chevrolet-autobusje eerst een vluchtheuvel heeft geraakt en met de rechter vielen over het trottoir van die vluchtheuvel heeft gere den. Daarna passeerde de wagen een zijweg om vervol gens op het rechter-trottoir van de Paul Krugerstraat te belanden en dat trottoir vrijwel geheel in beslag te nemen. De drie wandelaars, die naast elkaar Hepen, wer den gegrepen en twee wer den ter zjjde van de weg geslingerd, terwijl de derde verscheidene meters werd meegesleurd tot de plek waar het busje kantelde. Zowel de politie als dr. de Greef wa ren zeer snel ter plaatse. Eerst© hulp werd verleend, maar het was wel duidelijk, dat dezi hulp niet meer zou baten. Zondagmiddag werd in het Bethesda-ziekenhuis het ge- Bisschoppelijke brief bij regeringsjubileum en troonswisseling. Het episcopaat van de R. K. Kerk in Nederland heeft Zon dag van de kansels in alle ker ken een herderlijke brief doen voorlezen naar aanleiding van het regeringsjubileum en de troonswisseling. In deze brief wordt met grote dankbaarheid melding gemaakt van de zegen rijke regeringsperiode van H. M. de Koningin, speciaal in de tijd van de bezetting. Aan Prin ses Juliana wordt wijsheid en kracht toegebeden om bij de hoogste leiding van. 's lands za ken steeds die besluiten te ne men, welke het welzijn van het vaderland het meest dienen. Zowel op 31 Augustus als op 6 September zullen in alle R. K. kerken speciale diensten wor den gehouden. Rundveestapel kleiner dan vorige jaren. (Van onze Haagse redacteur) Hoewel de Nederlandse rundveestapel zich na de oor log behoorlijk hersteld heeft, zit er toch niet zoveel schot in als wel wenselijk is. Inte gendeel, in vergelijking met ae jaren 1947 en 1946 is er in 1948 zelfs een achteruit gang te constateren. Het totaal aantal runderen bedroeg by de laatste inventa risatie in 1948 namelijk 313.257, tegen 2.366.639 In 1947 en 2.410.148 in 1946. In 1939 bedroeg het totaal aan tal runderen 2.817.314, zo blijkt uit de laatste gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, rechtelijk onderzoek verricht naar de doodsoorzaak van de drie slachtoffers, waarbij werd vastgesteld dat zij aan zware in- en uitwendige kneu zingen zijn overleden. By d© reconstructie van 't ongeval kon uit de remspo ren afgeleid worden, dat de remmen van de Chevrolet- bus uitstekend hebben ge- functionneerd. Deskundigen spraken de mening uit, dat er roekeloos is gereden. Wat het alcohol-gebruik van de Chevrolet-bestuurder betreft, dient de uitslag van het bloed- en urine-onderzoek afgewacht te worden, dat thans ln het centraal politie- laboratorium gaande is. De overleden heer K. de Nooijer was gepensionneerd filaatwerker van de Konink- ijke Mij. „De Schelde". Zijn schoonzuster, mej. Beun, die uit Amerika terugkeerde, had juist de dag tevoren ver klaard. zich voor goed in Ne derland te willen vestigen. Honderden veilingskislen verbrand. Zondagmorgen omstreeks 5.15 werd de brandweer geal armeerd voor een brand aan de Haringplaats te Middelburg. Het bleek dat een 1000-tal vei- lingskisten en fruitmanden, geplaatst tussen twee wonin gen en onder beheer van de groentenhandelaren Leijnse en Jacobsen, door onbekende oor zaak vlam had gevat. Het vuur laaide hoog op. Slechts op het nippertje slaag, de men er in de op deze plaats geparkeerde auto van de heer O. in veiligheid te brengen. Honderden kisten en manden, alsmede een handkar en een weegbascule werden door het vuur vernield. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in erger te voorko men. De dakgoot van de wo ning van de kolenhandelaar P. had reeds vlam gevat. De schade bedraagt vermoedelijk enige duizenden guldens. Kadervergadering C.N.V. Zaterdagmiddag werd te Goes door 't Chr. Nat. Vakverbond voor de Chr. Besturenbonden in Zeeland in de „Prins van Oranje" een ka dervergadering gehouden, welke druk bezocht was. De voorzitter van de Chr. Be sturenbond te Goes, de heer A. de Lange, opende met Schriftlezing en gebed en gaf na een woord van welkom de spreker van deze mid dag, de heer H. Peters, voorzitter van de Chr. Metaalbewerkersbond. gelegenheid tot het houden van zijn rede. Het C.N.V.aldus de heer Pe ters, heeft zijn belangrijk werk voor de arbeiders ook na de oor log weer ter hand genomen. De Nederlandse vakbeweging in het algemeen heeft na de bevrijding een andere koers ingeslagen, wel ke door de gewijzigde omstandig heden vereist werd. In onderlinge samenwerking, ook met de werk gevers. vervult de bona fide ar- be: Jersbeweging haar grote taak en steeds breder wordt het ter rein van haar bemoeiingen. Het C.N.V. deelt ruimschoots in de groei der vakorganisatie en heeft de 140.000 leden reeds overschre den. Vervolgens zette de heer Peters uiteen, wat in de naaste toekomst de plannen van het C.N.V. zijn. De ze winter zullen in geheel Neder land weer propagandavergaderin- gen worden gehouden, het huisbe zoek dient intensief ter hand te worden genomen; ook de sociale scholing wordt door het oprichten van studieclubs al meer bevor derd. Aan de jeugdbeweging wordt grote aandacht besteed. Tenslotte besprak de heer Pe ters het t.b.c.-fonds „Draagt Elk anders Lasten", waarbij hij wees op de toegenomen tuberculose als gevolg van ondervoeding, enz. In 1946 werd door het fonds uitgege ven f 100.000, in 1947: f 220.000, ter wijl voor 1948 een uitgave wordt verwacht van 300.000. Spr. wekte op tot een grootscheepse actie, die het fonds in staat zal stellen dit mooie werk met élan voort te zet ten. Hierna volgde nog een drukke bespreking, waarna deze goed ge slaagde kadervergadering door de heer Peters met gebed werd ge sloten. Minister van landbouw bezocht Walcheren. De minister van landbouw S. L. Mansholt heeft een kort bezoek gebracht aan Walche ren om zich op de hoogte te stellen van de vorderingen der herverkaveling. De minister was vergezeld van ir. S. Her- weljer, directeur van Land- bouwherstel. Mr. A. J. van der Weel, voorzitter en enkele leden van de herverkavelingscommissie bespraken met de minister een aantal hangende kwesties o.a. het vertrek van Walcherse boeren naar de Noordoost-pol der, de verdeling van de gron den, de watervoorziening op de weilanden enz. Tenslotte werd een bezoek gebracht aan enkele herverkavelingsobjecten en aan de plaats van het ge projecteerde natuurreservaat bij Rammekens. Jacht op een inbreker. De politie te Vlissingen heeft twee Rotterdammers aangehou den die ingebroken hadden in een opslagplaats van metalen. Nadat de eerste arrestant gegre pen was, werd op aanwijzing van enige burgers, die meen den, dat zich nog een tweede dief in de opslagplaats bevond, een onderzoek ingesteld. De tweede dief werd inderdaad ont dekt, maar trachtte te vluch ten. Twee politieagenten en enige burgers zetten ogenblik kelijk de achtervolging in, waarbij het kris kras door de stad ging tot aan de vissersha ven. De man sprong van de ka de, maar kwam op het droogge- lopen gedeelte terecht en moest zijn vlucht staken. De beide ar restanten bleken va'cantiegan- jers te zijn, die de kosten van ïun verblijf in Vlissingen wil den dekken door de opbrengst van een kraakje. Rupsenplaag op Walcheren. Had men onlangs op Wal cheren veel last van kevers (deze zijn nog niet alle ver dwenen), thans heerst er op vele plaatsen een ware rup senplaag. De rupsen brengen last en wat erger is veel schade aan koolgewassen. Na de kool tot op de nerven te hebben afgevreten. kruipen zij tal van woningen binnen. Men tracht het kwaad door be sproeiing te bezweren. Wel licht ia een der oorzaken ge legen in het geringe aantal vogels, dat na de inundatie op Walcheren is overgebleven. Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen worden thans veel rupsen aan getroffen. Walcheren voor de B.B.C. Zondagavond gaf de B.B.C. een uitzending, die geheel aan Nederland was gewijd. Zoals wij enige tijd geleden reeds be richtten, bezochten B.B.C.-re- porters ook Zeeland. De Com missaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak ove~ het herstel van Walche ren. Ook de herbeplanting Werd gememoreerd. Commissaris van de N.V. Vitrite Works benoemd. In de Zaterdagmorgen te Middelburg gehouden buiten gewone vergadering van aan deelhouders van de N.V. Vi trite Works te Middelburg, is in de plaats van de onlangs overleden commissaris jhr. mr. J. C. Schorer te Oostkapelle tot commissaris benoemd jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essen- burg te Middelburg. Zesduizend jongeren in de Apollohal bijeen. Massacultuur is geen cultuur meer. Zaterdagmiddag heeft de be kende Duitse predikant, dr. Martin Niemöller, in de Apollo hal te Amsterdam het woord gericht tot 6000 jongeren en hen gezegd dat niemand het •oloof mag verliezen, dat God „oor Jezus Christus iets groots voor hen en door hen verrich ten wil. Bij de in de grote hal verza melde jeugd bevonden zich 100 jongeren afgevaardigden uit 45 landen van de wereldraad der kerken. Jongeren uit West Afrika, Porto Rico, Ceylon, Iran, en Finland lazen korte Sassages uit de bijbel voor in un eigen talen. Vijf jeugdige gedelegeerden hielden korte toespraken, die door tolken in het Nederlands werden ver taald. Het hoogtepunt van de bij eenkomst was ongetwijfeld het moment waarop dr. Niemöller het spreekgestoelte betrad. De 6000 jongeren in de zaal ver hieven zich van hun zetels en begroetten de predikant met een lang en hartelijk applaus. Zichtbaar ontroerd nam dr. Niemöller de ovatie in ont vangst en het duurde lang voordat de volle zaal uit zijn gebaren begreep dat hij ver zocht om stilte. Hg bracht de vergadering een groet van de wereldraad en zeide, dat zijn hart vervuld was van dankbaarheid, doch dat hij zich tevens bezwaard voelde. Dankbaar was hy gestemd jegens de jeugd, die reeds 100 jaar geleden begrepen had, dat de eenheid der kerk moest worden bereikt. Dankbaar was hy voor het pionierswerk dat juist de jongeren in dit op zicht hebben verricht. Doch dr. Niemöller was ook bezwaard omdat, naar hy zei- de, de ouderen de jeugd thans een wereld aanbieden die er zo uitziet als de huidige. „Als ik mijn blik over de 6000 ionge mensen laat gaan, voel ik mij dubbel bezwaard, omdat ik weet hoe weinig vandaag het leven van een mens waard is", zeide hy. „De mens heeft", zo vervolgde hy. „geen waarde in do massa. De massacultuur is geen cultuur meer". Dr. Niemöller deed een be roep op de jeugd te strijden tegen het naar hij zeide „tot slaaf maken van de mens". Ten slotte gaf hy hen de boodschap mede, dat niemand het geloof mag verliezen dat God door Jezus Christus iets groots voor hen en door hen wil verrichten. ZONDAG. Zondag werden door het congres verschillende proble men behandeld o.a. dat van de displaced persons. En zijn thans 14.000.000 refugées in Duits land. Er werd een beroep op de kerken gedaan zoveel moge lijk hulp te verschaffen. Kerknieuws HERDENKINGSDIENSTEN. Dinsdagmorgen van half 9 tot half 100 zal in de Nieuwe Kerk te Vlissingen een herden kingsdienst gehouden worden voor H. M. de Koningin, waar in ds. J. Hindriks, Geref. pre dikant, zal voorgaan. 's Morgens om 9.30 zal ds. R. Slofstra in de Chr. Geref. Kerk, Kasteelstraat een dank stond houden. Officiële Publicaties UITREIKING BONKAARTEN 812 MIDDELBURG. De Directeur van de Distributie- kring Walcheren maakt bekend, dat de uitreiking van de bonkaar ten 812 aan ingezetenen van de gemeente Middelburg als volgt zal geschieden: l September zelfverzorgers. 2 September niet-zelfverzorgers let ters A, B en C; 3 September niet- zelfverzorgers letters D, E, F en G; 7 Sept. niet-zelfverzorgers let ters H. I en J; 8 Sept. niet-zeö- verzorgers letters K, L en M; 9 September niet-zelfverzorgers let ters N, O, P en Q; 10 Sept. niet- zelfverzorgers letter R. S, T en U; 11 Sept. niet-zelfverzorgers letters V. W, X, IJ en Z. De uitreiking zal plaats vinden in het kantoor Dam 43, lokaal 2. Mede te brengen de stamkaarten met de afgeknipte inwissolingsbon- nen van de bonkaarten 810. De heer J. C. Beenhakker te Kapelle is benoemd tot ge meente-ontvanger aldaar. Vlissingen Vlissingen viert feest. Vlissingen's burgerij ving Za terdag de feestweek aan in op gewekte stemming. De straat versieringen in de meeste buur ten waren gereed, en toen Za terdagavond de feestilluminatie was ontstoken en de winkeléta- lage's straalden in een zee van licht, wandelden duizenden langs straten en pleinen om te delen in de algemene vreugde. Het concert van 't Bellamypark was drukker bezocht dan ooit te voren, waartoe uiteraard het voortreffelijke zomerweer mee werkte. Het concert slaagde uit nemend ook door de goede medewerking van het pu bliek en de correcte verkeersre geling van de politie. HERDENKINGSSAMEN KOMST. Het bestuur van de Bond van Buurtverenigingen verzoekt ons mede te delen dat in verband met de grote belangstelling voor de Herdenkingssamenkomst op de avond van 30 Aug., gelegen heid zal bestaan deze samen komst te beluisteren de Oude Markt via ge luidversterkingsinstallaties. Het publiek wordt uitgeno digd gedurende de uitzending op de Oude Markt de nodige stilte in acht te nemen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat kinderen, die op de ochtend van 31 Aug. aan de zanghulde deelnemende, precies te half tien in hun schoolge bouw aanwezig dienen te zijn. Schoolkinderen die aangesloten zijn by een turnvereniging, pad vinderij enz. komen met hun verenigingen naar de Paul Kru gerstraat. HERBOUW GRAVESTRAAT. Door architect C. Trappen burg te Hilversum werd aan besteed de bouw van een woon huis met bakkerij en boven woning: 10 woonhuizen met bovenwoningen; 1 garage en 15 schuurtjes, deel uitmaken de van een blok aan de Grave- straat te Vlissingen. Ingeschreven werd als volgt: H. Buter, Vlissingen 287.000; Bouwbedrijf v. d. Plas, Vlis singen 286.340; Bouwmaat schappij Heykant II, Souburg 265.700; Fa. v. d. Burg en v. d. Klis, Delft 259.300; G. Kramer, Hilversum 248.800, Gebr. Hofman, Vlissingen S 231.600. De gunning Is aangehouden, EVANGELISATIE- SAMNKOMST. Zondagavond had in het Bellamypark te Vlissingen 'n bijzondere Evangelisatie-sa menkomst plaats, welke stond in het teken van het 50Jarig Regeringsjubileum van H. M de Koningin. Zeer veel be langstellenden woonde deze samenkomst by. Sprekers wa ren de oud-Vlissinger, ds. W. M. Nieuwenhuyzen, Chr. Ge ref. predikant te 's-Graven- hage en ds. J. Hindriks, Ge ref. predikant te Vlissingen. Het Geref. kerkkoor uit Sou burg verleende medewerking en ook het publiek zong ver schillende vaderlandse liede ren mee. HET VLISSENGSE SPORTVELD. In verband met werkzaam heden in de omgeving van het gemeentelijk sportveld te Vlis singen is de toegangsweg tot het terrein verplaatst. Bezoekers me uit de stad komen, moeten thans de route nemen via dc ïrislaan. Vele bezoekers van de wed strijd Vlissingen—Nicuwpoort begaven zich tevergeefs naar de bekende toegangsweg tot het terrein, om te ervaren, dat deze was verplaatst naar de andere zijde van het veld. Middelburg ORANJEFEEST VEERSE WEG. De nog niet zo lang geleden heropgerichte buurtvereniging Veerse weg organiseerde Zater dag een Oranjefeestje. De middag was bestemd voor de jeugd, de avond voor de ouderen. Op het bekende en daarvoor bij uitstek geschikte speelter rein van de heer Joziasse was onder leiding van de heer van Loo voor een honderdtal kin deren een aardig programma opgesteld, bestaande uit aller lei wedstrijden, harlopen met hindernissen, zaklopen enz. In een houten tent werd de jeugd voorzien van verversingen daar waren ook een aantal prijsjes uitgestald voor de kwiekste jongens en meisjes. 's Avonds werd een enkele honderden meters verder gele gen terrein een vrolijke ge- costumeerde voetbalwedstrijd gespeeld, die vele buurtbewo ners langs de lijnen trok. OPHALEN VAN HUISVUIL. In verband met de jaardag van H. M. de Koningin zal Dinsdag-a.s. te Middelburg geen huisvuil worden opgehaald. Zoutelandé CONCERT. Dinsdagavond 31 Aug. zal de fanfare „Luctor et Emer- go" met de gemengde zang vereniging „Hosanna", onder leiding van de hear Jac. Hollaers van 8 tot 10 u. een uitvoering geven in de mu ziektent te Zoutelande. Daar na is er een fakkeloptocht door het dorp. O.- en W.-Souburg Geslaagd Oranjefeest. In het gemeentehuis te Sou burg vond Zaterdagmiddag een inleidende bijeenkomst plaats voor de viering van de Konin- ginnefeesten. De voorzitter van de Oranjevereniging, de heer L. M. Naaktgeboren, herdacht in een openingsrede het rege ringsjubileum van H. M. de Koningin en getuigde van de gevoelens van verknochtheid aan het Koninklijk Huis. De burgemeester van Sou burg, de heer A. H. S. Ste- merding wees op de eendracht van het Nederlandse volk ge symboliseerd in het konings huis. Spr. had goede hoop, dat de volgende Oranjefeesten ge vierd zouden 'kunnen worden in het Centraal Verenigingsge bouw, dat opgericht zal wor den door de stichting „Een dracht", die de financiële ba sis voor dit bouwplan reeds gelegd heeft. Ds. L. C. Spijkerboer dankte namens alle aanwezigen voor de vriendelijke ontvangst. Spr. had nog nooit een samenkomst als deze in het gemeentehuis meegemaakt en meende, dat dit een gunstige dag was voor de saamhorigheid waar im mers de Koningin, die boven de partijen staat, steeds weer op saamhorigheid aandringt. Nadat thee was geserveerd, waren de genodigden in de ge legenheid van het stadhuisbor des af de optocht gade te slaan, die door Souburg trok. In de optocht reden een aan tal wagens mede, die een beeld gaven van het Nederlandse rijk (Indië en Curasao) en van de bestaansmiddelen in Neder land. De stoet werd overal le vendig toegejuicht en met be langstelling gade geslagen. Een uitvoerig feestprogram ma werd daarna afgewerkt, waarmee tot laat in de avond aan jong en oud vreugdevolle uren werden bereid. Oorlogsvrijwilligers ontevreden WAAR BLIJVEN DE AFREKENINGEN? Oorlogsvrijwilligers uit al le delen van Zeeland waren Zaterdagmorgen naar Vlis singen gekomen om in het Concertgebouw de eerste jaar vergadering van de Zeeuwse bond van Oorlogsvrijwilligers by te wonen. Nadat de heer van Zutphen, voorzitter van de afdeling VBssingen, een welkomst woord had gesproken, zette de bondsvoorzitter, de heer C. J. Vader, uiteen, dat de bond in de eerste plaats het verstevigen van ae vriend schapsbanden onder de O.V. W.-ers beoogt en verder de grieven van zijn leden aan de autoriteiten kenbaar wil maken. Dat de oorlogsvrijwilligers klachten hadden, bleek wel, toen de langzame uitbetaling van de definitieve afrekenin gen ter sprake kwam. Velen wachten reeds lang op deze afrekening en degenen, die dit geld wel ontvingen, wa ren net met d© berekeningen niet eens. Met algemene stemmen werd besloten een telegram aan de Minister van Oorlog te zenden van de volgende Inhoud: „Do Zeeuwse bond van Oorlogsvrijwilligers in verga dering bijeen, spreekt zijn ernstige ongerustheid uit over de trage uitbetaling der af rekeningen en dringt op spoedige afwikkeling aan.*' In een brief zullen de klach ten uiteengezet worden en zal het bestuur om een des kundige vragen, die deze klachten kan behandelen. By het begin van de ver gadering werden de gevallen strijders herdacht. In verband met de optoch ten op 31 Augustus in Vlis singen overhandigde de bonds voorzitter een noodvaandel aan de afdeling In vlot tempo werd vervol gens de agenda afgewerkt. Uit het jaarverslag van de secretari bleek, dat de bond reeds 7 afdelingen en onge veer 400 leden telt. De vol gende jaarvergadering zal in Oost- of West-Zeeuwsch- Vlaanderen worden gehouden. Ter gelegenheid van het Regeringsjubileum zal aan H. M. de Koningin een tele gram van hulde en trouw worden gezonden. By d© rondvraag infor meerde één der leden, waar om de bond een uitnodiging van de Belgische-oud-stryders om de bevrijdingsfeesten op Zondag 19 Septémber te Brug ge, had aangenomen. De bondsvoorzitter deelde mede, dat de bond neutraal is, en de leden, die deze feesten wilden bijwonen, daar voor in de gelegenheid moet stellen. De bond zelf zal ten alle tyde rekening met de Zondagsrust houden. Tenslotte wekte de heer Vader allen op nieuwe leden te werven. Hy wees er op, dat de bond reeds enkelo vrouweiyite leden heeft. Ge ëindigd werd met het zingen van een couplet van het Wil helmus. 's Middags werd met 2 bussen een rondrit door Wal cheren gemaakt, waarby de gedichte dykgaten en het oorlogsmuseum te Westka- pelle werden bezichtigd. VERBETERING WEG KRUI- NINGEN—KRABBENDIJKE —WAARDE AANBESTEED. De Provinciale Waterstaat te Middelburg heeft aanbe steed de verbetering van de weg KruiningenKrabbendyke —Waarde (nr. 23 van het ter tiair wegenplan). Voor deze werken werd in geschreven als volgt: Aanne mersbedrijf A. J. Blijlevens, Breda 137.400; M. Wandel, Oost- en West-Souburg 129.800; J. de Oude, Biervliet 126.675; W. van den Berg, Bruinisse 118.900; N.V. De Geruischlooze weg, Haamstede 118.700; J. M. Dekker te Brouwershaven 118.500; fa. J. D. Jansen te Colynsplaat voor 115.000; W. en J. van Vossen te Sint Annaland 113.500; F. Duynhouwer te Goes 107.600; Aannemings bedrijf „Zeeland" N.V., Mid delburg 105.000. Ritthem DE FEESTELIJKHEDEN, Het bestuur der Oranjever eniging te Ritthem heeft de feestelijkheden thans vastge steld op Zaterdag 11 Septem ber in plaats van 4 Septem ber, zulks in verband met de feestelijkheden in de naburi ge plaatsen. De heer G. van Dijke, ambte naar ter secretarie te Goes, is be noemd tot adjunct-commies ter secretarie te Wassenaar. MIDDELBURG. Maandag: Van Benthem en Jutting, Henk v. d. Idset. Electro: Jungle Girl n, 7 en 9.15. Schouwburg: Zonsonder gang, 8. Gemeentehuis: Raad, 2. Dinsdag* Van Bethem en Jut ting, Henk v. d. Idset. Electro: Natascha, depar- tisane, 7 en 9.15. VLISSINGEN. Maandag: Herdenkingsdienst, St. Jacobskerk, 8. Alhambra: Rigoletto,, 7, 9. Luxor: Tartu, 7, 9. Dinsdag: Alhambra: De Copra- afgod, 7, 9. Luxor. Schaduw des doods 7, 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2