Foto album van de Koningin Vijftig jaarWilhelmina Vijftig jaar vooruitgang 't Koningskind speelde, tekende enkookte Snelle sociale, culturele, economische en technische ontwikkeling Duizenden kiekjes, maar nog lang niet volledig Miss E. Saxon Winter vertelt over de jeugd van Koningin Wilhelmina „Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst" Achttien honderd en acht en negentig! Dat was in de tyd, dat de Nederlanders nog het ge- moedeltfke „Daisy" en „Daar was laatst een meisje loos" zongen, de heren bfl hun sigarenhandelaar binnenstapten om er „vfjf van de tien" te kopen en het hele gezin in angstige spanning om de gaslamp geschaard zat om te kijken of het kousje, dat uitgegloeid moest worden, het halen zou. Thans is de KX3Ï. een van de grootste en modernste luchtvaartmaatschappijen ter wereld. De Nederlandse Spoor wegen staan, wat hun mate rieel, hun gemiddelde snelheid, hun veiligheid en hun comfort betreft, vooraan. De radio-in dustrie nam in Nederland een ongekende vlucht de naam Philips treft men aan in al le werelddelen en de scheepvaartmaatschappijen be schikken over prachtige sche pen, die naar alle windrichtin gen uitvaren. Telefoon en te lex vindt men in alle uithoe ken van het land. De „levende beelden" deden in het begin der twintigste eeuw schuchter hun intrede. In de eerste tijd van de film keken we eerst nog eens links en rechts of geen onzer ken nissen ons zag, als wfj een bioscoop je inglipten... Maar nu lokken prachtige bioscoop paleizen duizenden bezoekers en de film is ook in ons land dienstbaar gemaakt aan de wetenschap, de opvoeding en de propaganda. De Nederlandse industrie beschikt over de modernste en vernuftigste machines. Zij heeft de polslag van haar tijd verstaan en legt zich toe op de vervaardiging van kwali teitsproducten. Neen, de vooruitgang der techniek is aan Nederland ze ker niet voorbijgegaan. Inte- fendeel, het greep zijn kansen ankbaar aan en ging tot de uitblinkers behoren. Het is onbegonnen werk alle aspecten van het veelzij dige maatschapelijke leven te noemen en de ontwikkeling daarvan gedurende de afgelo pen vijftig jaar na te gaan. Met enkele aanduidingen moe ten wij volstaan. Van vijf naar tien milHoen. Achtien honderd acht en negentig. Ons land telt nog geen 5.200.000 inwoners. Vijftig jaai later loopt het zielental tegen de tien millioen. Deze snelle bevolkingsaanwas heeft geen geringe problemen met zich gebracht. De bevolkingsdichtheid Is beangstigend groot geworden. Maar Nederland lost de moel- lUkheden op. Gebiedsuitbrei ding was alleen mogelijk door landaanwinning. Welnu, waar om zouden de Nederlanders de Zuiderzee niet gedeeltelijk droogleggen. In 1918 werd het wetsontwerp tot afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee aangenomen, in 1920 begon men met het gigantische werk en in 1982 dichtte men het laatste gat in de 80 km. lan ge afsuUdljk. „Een volk dat leeft, bouwt aan zyn toekomst" staat op het monument midden op de dijk. Deze zinrijke spreuk mag als devies gelden voor de voi le vijftig jaar van Harer Ma- jesteits regering! Het nieuwe gebied de Wierlngermeer en de Noord- Oost-Polder is in staat talrfjke landgenoten te voeden. Als woongebied heeft het min der te betekenen. In de laatste halve eeuw, die een sterke industrialisa tie te zien gaf, een trek van het platteland naar de bevol kingscentra, zijn de steden alle zeer voorspoedig uit de De Koningin op zesjarige leef tijd met haar ponny (April 1887). Weet u het nog? Het was de tgd, waarin de borrel zes cent kostte, het spek achttien of twintig cent per pond en de eieren En Pasen dertig voor 'n en deden. In die dagen ;te men nog de polka mazurka en gingen de arbei ders Zaterdagavonds met 10 A 12 naar huis. Voor een auto liep het hele dorp uit; er waren nog fietsen op straat met een enorm groot voorwiel en een klein achterwieltje; de paarden trams en de omnibussen de den nog opgeld en de N. C. S., de Staatsspoor en de H. Y. S. M. beconcurreerden elkaar. De winkels waren nog tót 's avonds tien of elf uur en een gedeelte van de Zondag open; er was voor de loontrekkenden geen spra ke van een vrije Zaterdag middag of van vacantia en Domela Nieuwenhuis had nog kort tevoren zakjes moeten plakken. De dames liepen met een queu de Paris, de heren met smalle broekspijpjes en de badpakken sloten met een ban die om hals, polsen en enkels. Ontelbare mensen sliepen nog in bedsteden, de vaartuigen werden in de vis sersplaatsen op het strand getrokken; de meeste plaat sen hadden nog him kermis en de baby's werden nog in gebakerd. Dat was alles omstreeks het jaar 1898, het jaar, waar in onze jubilerende Vorstin in de Nieuwe Kerk in Am sterdam gekroond werd. MAAR 50 JAAR GELEDEN. Achttien honderd acht en negentig! De goede oude tfld, nog slechts vfjftig jaar geleden en een Nederland, dat wel grondig verschilde van het Nederland var thans, modern, sterk vooruitgegaan op elk gebied, vol bruisend leven; slechts geremd ln zfln ont wikkeling door twee ver schrikkelijke oorlogen, die t zwaar hebben geteisterd. De regeringsperiode van H. M. Koningin Wilhelmina valt samen met een halve eeuw van snelle groei: technisch, economisch, sociaal, cultureel en politiek. Het zou overdre ven zijn te beweren, dat Ne derland zjjn vooraanstaande positie op velerlei terrein be reikt heeft, dank zjj hot ge lukkig bewind van onze Ko ningin. Maar wel mag getuigd worden, dat de staatkundige rust, ontstaan door do ver standige uitoefening van het constitutioneel-monarchale ge zag, een van de voornaamste voorwaarden is geweest voor de opklimming tot een plaats, waarop het rich met tal van andere landen glansrijk meten kan. Verkeer en techniek. Achttien honderd en acht en negentig: landelijke straatwe gen waarop paard en wagen zich in een gezellige gemoede lijkheid voortbewegen, door snijden ons land. Negentien honderd acht en veertig: een net van fraaie wegen ligt over Nederland uitgespreid. Daarop snellen ontelbare per sonen- en vrachtauto's voort Omstreeks 1909 bracht J. Olie slager de Nederlanders in ver baring door bjj windstil weer korte vliegtochten te maken. kluiten gewassen. Amterdam bijvoorbeeld had in het jaar der Kroning van Koningin Wilhelmina weinig meer dan 500.000 inwoners. Als Juliana in de Nieuwe Kerk de Kroon van haar Moeder overneemt, is dat in een stad van meer dan 810-000 inwoners- Er is veel gebouwd, nieuwe woon wijken ontstonden. In het be gin van de regering van Wil* helmina verrezen nog lange troosteloze straten, doch nieu we stede-bouwkundige op vattingen braken baan, vonden toepassing en nu kan de hoofdstad bogen op uitge strekte, moderne en archi tectonisch prachtige woning complexen een voorbeeld niet alleen voor andere steden hier te lande, maar zelfs voor bouwmeesters buiten onze grenzen tot in Amerika toe. Wetenschap en kunst. Vooruitgang in een halve eeuw! Een verheugende voor uitgang op allerlei gebied- Ook op wetenschappelijk ter rein hebben de Nederlanders hun sporen verdiend. Daar voor behoeven we slechts te herinneren aan de Nederland Nobelprijswinnaars voor Natuurkunde P- Zeeman 1902, H. A. Lorentz 1903, J. D. van der Waals 1910 en H. Kamer- lingh Onnes 1913; voor Schei kunde J. H. van 't Hoff 1901 en P. J. W. Debye 1936; voor Geneeskunde W. Einthoven 1924 en Ch. Eykman 1929. In verhouding tot zijn bevolking hadden aan Nederland niet meer dan één of ten hoogste twee prüzen behoren toe te vallen. Het verwierf er acht en zette een oude, verheven traditie voort De Nederlan ders hebben zich in de afge- gelopen vijftig jaren waardi ge nazaten getoond van grote geesten als Christiaan Huy- gens, Swammerdam en Van Leeuwenhoek, Boerhaave, Gro tius, Erasmus en Spinoza. De geestelijke renaissance van ons Vaderland, die na een lange periode van mat heid in de negentiende eeuw met de „Beweging van 80" gestaltg aannam, zette zich ook door in de kunst en le verde ons mannen op als Wil lem Kloos, Albert Verwey, Lodewjjk van Deyssel, Fre- derik van Eeden, Herman Gorte. en Henriëtte Roland Holst, Veth, Witsen, Briet- ner, Van Looy, Derkinderen, Israels, Bauer en Toorop; Diepenbrock en Wagenaar, die rondom de eeuwwisseling een traditie vestigde, waarop in de laatste tgd tal wan pro minente kunstenaars hebben voortgebouwd. Nog meer namen? Laten we u er niet mee vermoeien. Ieder belangstellende ln lite ratuur. beeldende kunst, mu ziek en toneel zijn ze bekend. DE POLITIEK. Laten we liever enkele andere mannen ln de herin- Lohman, Schaepi en Troelstra, die ln de poli tiek een voorname rol ben gespeeld, krachtige figu ren, die ons land op maat schappelijk gebied sociaal, economisch, geestelijk vooruit gébracht hebben Zeker, ook na hen, in de laatste decenniën, zijn vooraanstaande politici ge weest, maar toen kan ons lan<* niet meer bogen op man nen met grote namen op hun gebied. Doch dit zij er eerlijkheidshalve bij gezegd: de principiële vragen zijn vrij wel alle uitgestreden wat het openbaar en bijzonder onderwijs aangaat is de strijdbijl begraven, we heb ben algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht zodat men riet nu met vrucht kan bezig houden met het schep pen van de voorwaarden voor een gunstige verdere ontwikkeling van het maat- happelijk leven in ons land. Vooruitgang is er geweest van 1898 tot 1948. De vrouw kreeg in het openbare leven haar plaats; de rechterlijke macht is geen afgesloten do mein meer voor haar, in de Staten-Generaal, de Provin ciale Staten en de Gemeente raden toonde zij haar plaats naast de man waardig te zijn. De eerste vrouwelijke burgemeester heeft nog niet zo lang geleden haar ambt aanvaard. De gezondheidszorg nam een hoge vlucht. Het geboor tecijfer nam toe, het sterfte cijfer af en vooral de zuige lingensterfte bereikte in deze periode een laagterecord, dat alleen door Nieuw-Zeeland werd geëvenaard. De besmet telijke ziekten werden terug gedrongen. Onderwijs wordt tegen woordig gegeven in luchtige, fraaie scholen en behoudens uitzonderingen niet meer in de foeilelijke gebouwen met matglazen ramen Het on derwijs zelf hoewel con servatief verbeterde in belangrijke mate en de jeugd zorg, in het bijzonder voor de niet meer leerplichtige jongen: en meisjes, heeft de volle aandacht van. particulie re instellingen, verenigingen en overheid. Sociale zorgen. De arbeidstijden liggen bin- ai redelijke grenzen, vacan- ties zijn In talrijke bedrijven nen redelhke grenzen, vacan- .1 in talrij: ingevoerd, de lonen gingen, vergeleken bij het tijdstip, waarop H. M. de Koningin de troon beklom, aanmerke- Foto van het Koninklijk Gezin ln Juni 1929 ter gelegenheid van bet vijftigjarig verblijf van Ko ningin Emma in Nederland en het vijftigjarig staatsburgerschap van Koningin Emma. lijk omhoog; de levensstan daard steeg; de sociale verze kering riekte, invalidlteits, werkloosheid, ouderdom behoedt de arbeidende bevol king tegen de ellende en de armoede. Geen vetpotjes aan de ge vels, langs de bruggen en de grachten zullen dit keer hun licht laten schijnen over een in feestroes uitgelaten bevol king maar duizenden elec. trische lampjes; geen rustige oempah-orlcestjes zullen de tolka en de gracieuse wals legeleiden van de dansende paren. Op de wegen zullen we geen ouderwetse tilbury's zien maar snelle pompeuze auto's, geen Jan pleiriers, maar comfortabele autobus sen. De Indische gasten zul len er geen maand over doen om per stoomschip naar de kroningsfeesten te komen, maar in de glanzende sky- masters zullen zij in nauwe lijks twee maal vier en twin tig uur hier zijn en zich ver bazen over met 1000 km- vaart door het luchtruim schietende „meteors." Er zal geen schutterij door de straten marcheren; kwie ke radio-auto-tjes zullen de politie in een minimum van tiid naa. de plaatsen dirige ren, waar verkeersregeling nodig is. Televisie heeft zijn intrede gedaan en met radar is men vertrouwd geraakt. Er is veel veranderd sinds 1898, al moge de new-look ons weer aan de tijd van onze grootmoeders herinne- en. Nederland heeft vijftig jaar van snelle ontwikkeling ach ter de rug en staat aan het begin van een nieuw tijdvak in de geschiedenis van ons Koningshuis. Moge het ge kenmerkt worden door vrede en welvaart en verdere bloei. Tot heil van het Vorstelgk Gezin, van ons land en zyn bevolking! (Nadruk verboden). De aankomst van de Moeder en de Broer van Prins Bernhard aan het Paleis Noordelnde op 9 Juni 1936. De taak van het Koninklijk Huis-archief Prettige herinneringen nemen gestalten aan, wanneer U Uw foto-album doorbladert en de kiekjes bekijkt, die u er zo zorgvuldig hebt ingeplakt en van passende, met witte inkt geschreven onderschriften hebt voorzien. „Dat was op m(|n tiende verjaardag", zegt u tot uw geïnteresseerde medetoeschouwer. „En die foto daar, dat is met de hele familie, toen my'n oom uit Indië over was. Dat ls op een schoolreisje en hier logeerde Ik by Oma. Met die bloemen ls onze verloving en daar staan myn vropvv en ik by 't graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe ln Parjjs. Dat ls Rob in de box en hier loopt myn vrouw met de wagen met Pla Het is een hobby voor ve len, het verzamelen van kiek jes. Maar tegeiykertyd is 't meer: het ls uw levensge schiedenis in beelden. Daarom bewaarde u ook uw verlo- vings- en uw ondertrouw- kaart en de krant, waarin staat, dat u voor het eind examen van de H.B.S. slaag de of voor uw landbouwdi- ploma, of dat u tot bestuurs lid van de Speeltuinvereni ging werd gekozen. Zgn we niet allemaal een beetje trots op onze kiekjes, op onze krantenknipsels, op onze curiosa, die zo nauw verbonden zyn aan belang rijke momenten in ons leven? We kunnen de zaken nog wel by houden. Zo belangrijk zyn we tenslotte niet. Het wordt niet een zo overstel pende hoeveelheid, dat het ordenen en rangschikken en het bewaren moeite gaat op leveren. Neen, er zyn er, die meer te verzamelen hebben. IN HET KONINKLIJK ARCHIEF. U zoudt bijvoorbeeld eens een kijkje moeten kunnen nemen in het Koninklijk Huis Archief, ln het grote gebouw, dat in de rustige tuin ach ter het Paleis in het Noord einde' in Den Haag staat. Ook H. M. de Koningin ver zamelt foto's, krantenartike len, boeken en allerlei ande re geschriften, die op haar leven en haar Huis betrek king hebben. Nu ja, zij doet het natuuriyk niet zelf het Koninklgk Huis Archief heeft zyn eigen personeel en de foto's rijn niet als by ons netjes ln een albumpje geplakt en van een onder schriftje voorzien, maar ook het Archief stelt prijs op een zo volledig mogelgke collec tie. Men beschikt over duizenden foto's en ontelbare gegevens over de Koningin, over haar leven en haar werk. Men zal ze opnieuw catalogiseren zo deelde men ons by ons bezoek aan het Archief mee zodat dag voor dag nage- faan kan worden, waar de ioningin vertoefd heeft, wel ke arbeid zy heeft verricht, welke bezoeken zij heeft af gelegd, wie zy heeft ontvan gen. Er zal een kaartsysteem worden aangelegd van Ne derlandse steden en dorpen alfabetisch gerangschikt met vermelding, wanneer H. M. er geweest is en waar om. Er komt een register, waarin onmiddeliyk opgesla gen zal kunnen worden, wel ke manoeuvres de Koningin berzocht heeft, welke bloemen, tentoonstellingen en welke verschillende andere bijeen komsten. Dat wordt een langdurig werk, doch het loont de moeite. Want niet alleen zal de geschiedschryving kunnen putten uit deze rgke bron, ook de voorlichting zal er van kunnen profiteren. Wan neer er inlichtingen omtrent het Koninkiyk Huis gevraagd worden en dat gebeurt me nigmaal door landgenooten en vreemdelingen, die op wetenschappeiyk of journa listiek gebied werkzaam zHn, dan staat men op het Ko» ninklijk Huis Archief klaar om te helpen. De liefde kan echter niet van één kant komen. Er ver- Speelmiddagen in het Paleis Wat weet men in het al gemeen weinig van het par ticuliere leven van vorsten en vorstinnen af. En wat zgn daardoor veel verhalen ont staan, die kant noch wal ra ken! Koninginnen en Prin sessen zgn mensen als Ieder ander, ook met haar vreug den en verdrietelijkheden, met haar genoegens en haai zorgen. Men heeft wel gemeend, dat Koningin Wilhelmina haar jeugd in eenzaamheid en afzondering heeft door gebracht die mening was zelfs wgd verbreid doch hoe onjuist dit is moge blij ken uit wat Miss E. Saxon Winter, de Engelse gouver nante, die met de opvoeding van „Prinses" Wilhelmina belast werd, toen deze vijf jaar was, hierover schreef: „Daar de Prinses een enig kind was en ook met het oog- op haar publieke leven, waar aan zij later zo dikwigls zou moeten deelnemen, vond de Koningin-Moeder het zeer wen selijk voor de Prinses, dat zy van haar vroege jeugd af aan, zich gewennen zou aan het ge zelschap van kinderen van haar eigen leeftgd. Om deze reden werden elke week één of meer middagen gewgd aan het ontvangen van kinderen van leden der hofhouding, der di plomatie of der Nederlandse aristocratie. Op deze middagen ging het vrolijk toe en waren ongedwongen scherts en lustig gestoei aan de orde van de dag. Er werd geen onder scheids des persoons in acht genomen en al de kleine gas ten hadden volle vrgheid om te spelen met ieder stuk speel goed, waar zy maar zin ln hadden. En zo werden deze middagen tot een uitstekende en volkomen natuuriyke oefen school, om in de kleine Prin ses te ontwikkelen de neiging om anderen genoegen te doen, een neiging, die Koningin Era- Koningin Emma en Prinses Wilhelmina in Juni 1885. schynt heel wat in Neder landse kranten, boeken en tijdschriften, dat nooit het Koninkiyk Huls Archief, Pa leis Noordeinde Den Haag, bereikt, omdat men er niet aan denkt er een exemplaar heen te sturen. Toch zou men er gaarne de beschik king over hebben. Er zijn Nederlanders, die zelf merk waardige verzamelingen van curiosa betrekking hebbend op het Koninkiyk Huis, heb ben aangelegd en daarvan afstand willen doen. Het Ko ninklgk Huls Archief zal dat alles graag ontvangen. DOE HET GOED. Als men iets doet, doe het dan goed, is blijkbaar het devies van de leiding van het Archief. In het gebouw is ondergebracht de particu liere bibliotheek van H. M., een imposante boekenschat: er ls een afdeling, die recht streeks verband houdt met haar staatswerkzaamheid en daarnaast begvert men zich om een zo compleet moge lijke documentatie te verkry- gen. Zo ontbreken zelfs de gramofoonplaten niet, waar op de stem van de Konin gin is vastgelegd al heeft men ze niet alle en zul len ook smalfilms worden bewaard, opdat zg het nage slacht de roep kunnen ver kondigen van een gelukkige vgftig-jarige regeringsperiode. (Nadruk verboden). ma zo gaarne ln haar kind zag. In een paar ineenlopende ka mers met weinig meubels wa ren spelletjes als blindeman netje, verstoppertje, ballen, enz. heeriyk uitvoerbaar en het plezier van het hele troep je, de ongedwongen omgang en de uitroepen van vrolgk- heid, die overal weerklonken, maakten op ieder, die toekeek, de indruk, dat Koningskinde ren net zoveel plezier kunnen hebben als gewone kinderen. De vele dwaze verhalen door onwetende mensen in omloop gebracht, alsof Prinses Wilhel mina een eenzame jeugd zou hebben gehad, alsof zij was opgevoed in plechtige en eigen lijk deerniswekkende afzonde ring van 't gewone leven, heb ben meer dan eens een glim lach te voorschyn geroepen op het gericht van hen, die „ach ter ae schermen gekeken" heb ben". Fantasieën zijn uit de boze. Ook de Koningin zg moge dan door velen omgeven zgn met een min of meer mystieke sfeer is een gewone sterve ling. Haar gouvernante onthult het ons: de Koningin was niet muzikaal, maar ze had wel aanleg voor tekenen. En met veel genoegen heeft zij de kookkunst geleerd. De leden van de hofhouding mochten proeven, vaak tot hun genoe gen, maar ook wel eens tot hun verdriet

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 10