NIEUWS UIT ZEELAND Geslaagd tournooi op het Molenwater WALCHEREN Minister Mansholt bezocht Tholen Ringrijderij te Middelburg Eerlijke strijd om wisselbekers en pollepel. Voor do tweede maal sinds de bevrijding heeft Middelburg weer z-tfn ringr\jderij gehad. De laatste Donderdag ln Augus tus Is Immers dè dag voor dit grote Walcherse tournooi. Retids vroeg kwamen Donderdagmorgen de boerenzonen van de dorpen met hun versierde paarden naar do stad. Een en al bedrijvigheid was het op het Molenwater: snuivende paarden en jolige boeren, karren met hooi en een grote tafel met prijzen. Honderden toeschouwers, onder wie vele vreem delingen, volgden met gespannen aandacht het ringensteek- spel. De belangstelling voor de ringrüderü neemt nog steeds toe. Waren cr vorig jaar 92 deelnemers, ditmaal hadden niet minder dan 131 ruiters in geschreven. Onder hen bevon den zich vele „veteranen". Zo was er Piet Brasser uit Kle- verskerke. Brasser had sinds 13 jaar niet meer aan de Mid delburgse ringrijderij deelge nomen. In 1919, 1920 en 1921 wist hij telkens beslag te leg- gen op de eerste, door H. M. de ioningin beschikbaar gestelde beker. Toen Brasser in 1924 weer in aanmerking kwam, trok hl) zich echter terug. Hij vond dat nu maar eens een ander met de eer moest gaan strykenEen sportieve daad! VROEG BEGIN Donderdag was de door velen langverwachte dag aangebro ken. Om 8 uur begon het feest. Op drie banen werd gestoken. Onverstoorbaar en ernstig za ten de juryleden achter hun tafeltjes, langs de touwen wer den deskundige opmerkingen gemaakt en herinneringen aan vroeger opgehaald. In woeste galop kwamen do ruiters aanzetten... met een virtuozo en elegante zwaai werd de ring gesto ken. Om ongeveer 4 uur begon het bekerrijden. Een gehele morgen had men elkaar in een eerlijke strijd bekampt, nu be gon het pas goed te spannen. Acht en twintig ruiters kwa men in aanmerking voor de grote „finale". De tekenen van deze niet geringe waardigheid droegen zij fier over hun la kense pakken; rood-wit en blauwe sjerpen. Het publiek drong naar de plaats, waar de ring was opge hangen, de spanning steeg bij iedere ronde. Af en toe waan de men zich op de Derby-ra ces. Er werden zelfs wedden schappen afgeslotenPeper uit Aagtekerke bleek favoriet, keurig en elegant reeg deze jonge boer vijf maal de ring aan zyn stokde zesde maal faalde hij echter... mis! Een teleurstellend gemompel ging door de rijen van zijn supporters. Toen kwam Riemens uit Mellskerke opzetten, het paard achteloos tussen zijn knieën geklemd, een elegan- i te ringiMigoochelaar. Zeven 1 ringen uit acht ronden. Voortreffelijk! De beker van H. M. do Koningin was voor hem. Enthousiast werd hij door zijn dorpsgenoten „gejonast", meters noog de lucht in Lang zal-ie leven. TOESPRAAK COM3IISSA- RIS DER KONINGIN. Jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot. Commissaris der Konin- fin, overhandigde de winnaar e fraaie beker. Het deed de Commissaris bijzonder genoe gen dat de ringrijderij weer m het middelpunt van de be langstelling staat. „We kun nen nog wel niet in onze oude Abdij rijden", aldus jhr. de Casembroot, „maar gelukkig gaat het hier ook". De beker van de gemeente Middelburg ging naar L. Huis- soon te Middelburg, de tweede prijswinnaar. Burgemeester jhr. mr. W. C. Sandber^ tot Essenburg vond het prettig de beker aan een Middelburger te kunnen geven: „Wij hebben in onze stad goede ringlij ders!" Mr. P. C. Adriaanse gaf zyn Gouden koets naar Amsterdam vertrokken. „Daar gaan ze nou" zeiden de Hagenaars Donderdagmorgen en niet zonder spijt keken zij naar de gouden koets, de wit te calèche en al die andere rUtuigen, die van de koninklij ke stallen naar het station Hollandse Spoor reden. Daar werd op een zijspoor de „Ko ninklijke trein" geformeerd, die rfituigen en paarden naar Amsterdam vervoerde De wielen geklemd tussen houten blokken en met dikke touwen vastgebonden aan de wagons, stonden daar de lan dauers, brikken, calèches en sociable,- in totaal 15 rijtuigen op 11 open spoorwagons. Dit maal kon de gouden koets wel Ser trein getransporteerd wor- cn. In de bezettingstijd heeft men de Duitsers, die dit ook probeerden, nooit verteld, dat de beeldengroep op de gala coupé verwijderd kon worden. Dit is nu gebeurd en zo zal de koets omwikkeld met doeken, naar Amsterdam gaan. In vijf gesloten wagons vergezelden 24 paarden de rijtuigen. De trein werd afgesloten met een rijtuig voor personeel van de koninklijke stallen, dat in Am sterdam bij de feestelijkheden dienst zal doen. „eigen" beker aan A. Maljaars uit. Veere, no. 3, waarna mr. J. A. Dumon Tak de wisselbeker van wijlen de heer J. Frank aan no. 4, A. Peper uit Aagte kerke, overhandigde. Alle win naars spraken woorden van dank. Hierna werd de pollepel ver reden. Deze was voor de heer D. van de Voorde uit Koude kerke. HET MOOISTE PAARD. Wy zijn er echter nog niet met de prijzen. Een damesco mité, bestaande uit mevr. Sandberg tot Essenburg, mevr. Adriaanse en mevr. Bailintijn, bekeek de paarden nauwkeurig op de versieringen. Zjj kenden de volgende prijzen toe: le pr. J. Gastel Wzn., St. Laurens; 2e pr. F .Wisse, St. Laurens; 3e pr. J. J. Cevaal Jzn.; 4e pr. J. S. Rexjnierse, Koudekerke; 5e pr. J. van Wallenburg, te Vlissingen. De namen van de overige prijswinnaars zullen wij mor gen publiceren. Kerknieuws DS. WIERSINGA NAAR ZWITSERLAND. In opdracht van de deputa- ten voor de geestelijke ver zorging van verstrooide Gere formeerden in het buitenland, hoopt ds. H. A. Wiersinga, vroeger Geref. predikant te Vlissingen, gedurende de maand September Zwitserland te bezoeken. NED. HERV. KERK. Beroepen te Breskens Joh. Poort te Giessen-Ouderkerk, CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude en voor Zwijn- drecht J. C. van Ravenswaay to Zaamslag. Rechtbank Middelburg UITSPRAKEN. Bij de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg werden in de zitting van 25 Augustus de volgende von nissen uitgesproken: J. T., 39 j., naaister te Vlissingen, thans gedetineerd: wegens abortus. 1 jaar gev.straf met aftrek voor arrest. G. A. M. de B., 35 banketbak ker te Hulst, wegens het rijden met een motorrijtuig op Zondag zonder vergunning: tot 6.— of 3 dagen hechtenis, met vrijspraak van de hem ten laste gelegde afle vering van gebak en het vervoer van dat gebak op Zondag. P. B.. 37 j., veehandelaar te Mid delburg. vrijspraak van de hem ten laste gelegde overtreding van de motor- en rijwielwet, met vernieti ging van het vonnis van de Kan tonrechter. K„ 69 j., visser, te Amemui- den: wegens overtreding Jachtwet; 15.— of 10 dagen hechtenis, met bevestiging -an het vonnis van de Kantonrechter. Maandag brak bij de Philips- fabrieken in Strijp, brand uit in 'n loods, waarin 600 ton oud papier was opgeslagen. De loods brandde geheel af. In de Cinetone-Studio's te Dulvendrecht werden vandaag de eerste opnamen gemaakt voor de film „Niet Tevergeefs", de eerste Nederlandse speelfilm, welke wordt gemaakt se dert de bevrijding. De regisseur van deze film is Edmond de Greville. Opname tijdens een der scènes. LAATSTE NIEUWS Eerste na-oorlogse olie boring op Java. Op het boorterrein Kroe- ka aan de Oostzijde van Soe- rabaja, is de B. P. M. begon nen met de eerste na-ooidog- se olieboring op Java. Reeds heeft men een diepte van 130 meter gepasseerd Op drie honderd meter diepte wordt een olielaag verwacht. Italiaans student werd wereldkampioen. ACHTERVOLGING VOOR AMATEURS En handjevol toeschouwers, misschien waren het er twee duizend, zijn Donderdagavond getuige geweèst van de finale van net nummer achtervol ging voor amateurs over 4 km., dat gewonnen is door de 17-jarige Italiaanse student Messina, de renner, die dit jaar voor de eerste maal in wedstrijden is uitgekomen. Hij versloeg de Fransman Dupont Olympisch kampioen 1 km. tijdrijden, met groot verschil. Na een aanvankelijk zeer snel vertrek van Dupont, kwam de Italiaan pas goed op dreef; hij verhoogde het tempo en met zeker 50 meter verschil ging Messina over de streep. Tijd 5 min. 18.7 sec. Voor de derde plaats won Coste (Frankrijk) van de titel houder van het vorig jaar Benfenati. De Italiaan Frosio wist zich bij de herkansing in de finale 100 km. achter motoren te plaatsen. Dubbele zege voor Fanny in Ierland. Mevr. Blankers—Koen heeft te Dublin, waar zij heeft deel genomen aan internationale athletiekwedstrljden, haar Olympische reputatie hoogge houden: zij won de 100 yards in de wereldrecordtijd van 10.8 sec. Een record dat op haar eigen naam staat en dat zij vier jaar geleden in Amster dam heeft gevestigd. Ook de achtste mijl werd door mevr. BlankersKoen gewonnen en wel in 25 sec. Ook in deze race was mef Manley tweede en mej. Wil liamson, eveneens een Engelse Olympische athlete, derde. Ook onze andere athleten boekten mooie successen en zorgden er voor. dat Nederland ln deze Internationale wed strijden de eerste viool speel de. Lataster won de 3 mijl ia 14 min. 40.1 sec.. Slijkhuis de mijl in 4 min. 18 sec. en Zwaan de 120 yards horden loop in 15.8 sec., zodat onze. vertegenwoordigers in niet minder dan 5 nummers de overwinning behaalden. Voor de vierde maai Nederland-Pakistan. Op Houtrust in Den Haag ston den de hockey-elftallen van Neder land en Pakistan Donderdagavond voor de vierde maal in deze zo mer tegenover elkaar. Een record aantal toeschouwers, dat de tienduizend zeker overtrof, was naar de Sportlaan getrokken om getuige te zijn van deze ont moeting, nieuwsgierig naar het antwoord op de vraag naar welke kant de balans, die na de drie Londense wedstrijden, wat de winstpunten betreft, in evenwicht was, zou overstaan. Immers na de 61 nederlaag in de eerste wed strijd werd het in de strijd om de derde plaats een 11 gelijkspel, waarna nog een derde ontmoeting moest volgen, die de Oranje-men- Sen een 41 overwinning bracht, plus de bronzen medaille. Het treffen van Dond u-dag heeft geen plossing kunnen brengen. De strijd eindigde zoals hij was begonnen. Geen der partijen heeft het tot een doelpunt kunnen brengen. Geflatteerd is dit resul taat geenszins voor Nederland. In tegendeel, indien er een overwin naar had moeten zijn, dan was dit ongetwijfeld de Oranje-ploeg ge weest. Dit is dan tevens het posi tieve resultaat van de strijd van vandaag: Nederland heeft getoond dat het gelijke spel en de over winning ;,jdens de Olypische Spe len op de groenhemden behaald, niet te danken zijn geweest aan een paar „uitschieters" van onze nationale ploeg. Nieuw Pompei' ontdekt. Opgravingen in Rome on der leiding van prof. Puglisi hebben geleid tot zeer be langrijke archeologische vondsten. Er zijn sporen gevonden van de allereerste bewoners van de eeuwige stad, tussen de 9e en 7e eeuw v. Christus- Nauwelijks is de echo van het tweede eeuwfeest van de opgravingen te Pompeï weg gestorven, of men spreekt reeds over nieuwe opgra- vingswerken op grote schaal, die de tot nu toe uitgevoerde verre zullen overtreffen. Het gaat hier namelijk om een „nieuw Pompeï", dat op zijn blootlegging wacht. De ont dekking is gedaan gedurende de restauratiewerkzaamheden aan het museum van Porta Marina, gedurende welke een gehele Romeinse villa werd blootgelegd: de eertse sporen van een tot nu toe onbekend gedeelte van Pompeï. Amerikaanse ambassadeur naar Zeeland. Op 13 en 14 September. Naar wij vernemen zal de ambassadeur der Verenigde Staten van Noord Amerika te Den Haag dr. H. Baruch op Maandag 13 en Dinsdag 14 September een bezoek aan Walcheren brengen. Hij zal daarbg vergezeld zijn door de fezant van Chili en voorts oor enige Nederlandse vrien den, onder wie de oud-burge meester van Vlissingen de heer C, A. van Woelderen Na aankomst te Middelburg zal aldaar een bezoek worden gebracht aan de Abdijrestau ratie, waarna de lunch wordt gebruikt in het Wooldhuis te Vlissingen. 's Middags wordt een kleine tocht over Walcheren ge maakt, waarbij o.m. eniggfbe- plantingsobjecten in ogen schouw genomen zullen wor den de heer Baruch is zelf een enthousiast amateur-boom- kweker en een bezoek zal worden gebracht aan de lan dingsplaats, de herstelde dijk en net oorlogsmuseum in Westkapelle. In Domburg wordt de thee gebruikt, waar na 's avonds vermoedelijk ten huize van de Commissaris der Koningin gedineerd wordt. Op Dinsdag 14 September zal 'n Walcherse boerderij worden bezocht, waarna de ambassa deur en zgn gezelschap de gasten zullen zijn van de Yersekse oesterkwekers, die de oesterputten zullen tonen en een oestermaaltijd zullen aanbieden. Ambtswoning voor de Commissaris der Koningin vrijwel gereed. De ambtswoning van de Commissaris der Koningin, be horende tot het complex der Abdijgebouwen te Middelburg, is vrijwel voltooid. Er mag re kening mee worden gehou den, dat jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in de 2e helft van, September zijn tegenwoordige woonplaats zal verlaten om zich in de Zeeuwse hoofdstad te vestigen. Landbouwhuishoudschool van de C.B.T.B. Wrj maakten reeds melding van het besluit, dat de C.B.T. B. nam tot oprichting van een landbouwhuishoudschool te Middelburg. Naar wij thans vernemen heeft men voor de huisvesting van de school het oog laten vallen op het gebouw van het vroegere Consultatie bureau aan het Noordbolwerk. Voorbereidende maatregelen om het gebouw voor zijn nieu we bestemming geschikt te maken, zijn reeds genomen en wachten op nadere goedkeu ring van de betrokken over heidsinstanties. 20 Zeeuwen bij jubileum manifestatie te Amsterdam, 20 Zeeuwen worden uitverko ren om de Zeeuwse groet te brengen in de officiële manifes tatie in het Olympisch Stadion te Amsterdam bij gelegenheid van het 50-jarig regerings-jubi- leum van H.M. de Koningin op 31 Augustus. Ook bij het Kroningsfeest op 6 September zullen zij Zeeland vertegenwoordigen. Een en ander zal geschieden onder algemene en artistieke leiding van Carel Briels. Zeeuws Kath. Centrum voor Maatsch. werk. Het Zeeuws Katholiek Centrum voor 'maatschappelijk werk heeft secties gevormd voor de bestudering van het ziekenhuis wezen in Zeeland en voor het bibliotheekwezen. Voorzitter van de sectie voo ziekenhuis wezen is de heer E. Th. Locke- feer. Voor de sectie bibliotheekwe zen zal nog een voorzitter wor den aangewezen. Voorts is in voorbereiding de oprichting van een sectie jeugd zorg en een sectie gezinszorg. ONDERSCHEIDING VOOR ZEEUW In Deventer reikte Z.K.H. Prins Bemhard een aantal onderscheidingen uit. Onder de onderscheidenen bevond, zich een Zeeuw n.l. dpi. sgt. H. Koudenburg uit Wol- Ehaartsdrjk, die het bronzen ruis ontving. DE „SUNNAN" NOG NIET BINNEN Het Zweedse s.s. „Sunnan" ligt nog steeds vijf mijl ten Noord-westen van het licht schip „Goeree". Nu het weer verbeterd is, is uit Vlissingen de sleepboot „Adrien Letzer" uitgevaren om de „Sunnan" assistentie te verlenen. MOTORPECH OP DE SCHELDE Het Belgische tankschip „Luctor" liep motorschade op bij „De schone waardin" De boot werd met veel moeite dooi- de motorsleep boot „En Avant VI" binnenge haald. SLEEPBOOT WEER VLOT Het sleepschlp „Fluviale 26", dat nabij Bath omhoog gevaren was, is tegen de avond met hoog water met behulp van 3 sleepboten vlot- gesleept en in de haven van Hansweert gebracht, Zeeuwse klompen industrie in nood. Kamer van Koophandel actief. Naar wy vernemen schenkt het bestuur van de Zeeuwse Kamer van Koophandel sedert enige tyd aandacht aan de zeer benarde positie, waarin de Zeeuwse klompenindu strie verkeert. Deze industrie ondervindt namelijk een ernstige handi cap door het uitblijven van houttoewijzingen. Zij omvat ruim 70 grote en kleine be drijven, die gevestigd zyn te Clinge, Koewacht en Sint Jansteen in Oost Zeeuwsch Vlaanderen. Een belangrijk deel van de arbeiders heeft in de ach terliggende maanden arbeid kunnen vinden bij de oogst en daardoor tijdelijk enige inkomsten getrokken, maar nu staat" men voor het pro bleem, dat deze arbeiders werkloos zullen worden, wan neer tenminste de klompen makerijen niet aan nieuwe houttoewijzirigen geholpen kunnen worden. Het gaat hierbij voorname lijk om binnenlands hout, waarvan door de grote kap in de achterliggende jaren, de voorraden uiterst gering zijn, zodat de ambtenaren, die met de toewijzing van hout zijn belast, voor een zeer moeilijk probleem staan. Men heeft al eens een party Duits hout toegewezen aan de klompenmakerijen, maar in verband met de maximum prijzen voor klompen kwam dat buitenlands hout te duur. In elk geval zal het nodig zijn dit noutvraagstuk ern stig in beschouwing te ne men, daar verscheidene be drijven reeds geheel moesten stoppen en anderen de dag van de stopzetting zien nade ren. In totaal werken in de klompenindustrie circa 150 arbeiders plus een aantal Belgische arbeiders. Het aantal ontslagenen be loopt reeds circa 50. Herdenklngsbijeen- komsten in Wederopbouwkampen Een protest te Vlissingen. Naar aanleiding van het 50- jarig regeringsjubileum van H. M. de Koningin hebben in de wederopbouwkampen in Zeeland deze week herden kingsbijeenkomsten plaats ge had. Er werd een opbouwspel op gevoerd, declamatie en zang ten beste gegeven, en er werd een toespraak gehouden over de ontwikkeling op sociaal ge bied van 18981948 en het 50- jarig regeringsjubileum werd herdacht. Deze bijeenkomsten kunnen als goed geslaagd worden be schouwd. Er was goede belang stelling en de programma's werden goed uitgevoerd. De uitvoering in de Willem IH-kazerne te Vlissingen is echter niet doorgegaan, daar do aanwezige arbeiders, onte vreden over do bekendgemaak te verlofregeling uit protest hoewel de Prov. commissie voor cultureel werk in arbei derskampen hier geheel buiten staat schier „en-blok" de zaal verlieten. Autoverkeer met Zeeuwsch- Vlaanderen enorm gestegen. Het auto-verkeer naar Z. Vlaanderen moet de laatste tyd wel enorm zijn toegeno men. Werd vroeger op de dienst Kruiningen-Perkpolder slechts met één boot gevaren, thans wordt de hele dag met twee boten gevaren en nog ziet men geregeld lange file's auto's staan, soms wel 40 tot 50 stuks. Hierbij zijn veel wagens geladen met gro te lasten vlas, die een grote plaats innemen. Statistieken wijzen uit dat het autopark bijna het vooroorlogsé peil be reikt heeft. Het is toch wel opmerkelijk, dat het autover keer naar Zeeuwsch-Vlaande- ren wel ongeveer vervijfvou digd is. AANBESTEDING. Door de hervakavelingscommissie voor alcheren is Donderdag aan besteed het maken van wegen in de Westwatering. Inschrijvers waren: J. B. de Wolf, N.V. Gorinchem f. 169.500; J. G. v. Oord, Utrecht f 169.400; Aanne mersmaatschappij J. de Ruijter. Heemstede f 160.595; Gebr. Van t Verlaat, Den Haag f 158.800; Firma J. D. Janse, Colijnsplaat f 150.000; Sanders en Vleugel, Rijswijk voor f 147.000; Aann. bedrijf H. van Oord, Westerborg f 139.300; Neder- landsehe Bazaltmaatschappij. Zaandam f 129.145. Vlissingen PAARD OP HOL. Door het. schrikken van een vlag van de versiering sloeg Donderdagavond in de Hobein- straat te Vlissingen een paard dat voor een wagen was ge spannen, op hol. Na eerst te gen een muur in de Glacis- straat gebotst te zyn, ging het paard in vol galop via de Bad huisstraat de Walstraat in, waar het tot staan werd ge bracht. Geringe schade werd aangericht aan het voertuig. Middelburg Brandweer te laat? Enige dagen geleden be klaagde een lezer zich in de ze rubriek, dat bij een brand in het Zanddorp te Middelburg de brandweer veel te laat arriveerde. De commandant van de brand weer deelt ons thans mede, dat men om 4.35 uur werd gealarmeerd en om 4.45 uur op de plaats van de brand ar riveerde. Er was echter te laat gewaarschuwd. In verband hiermede doet hij een dringend beroep op de stadsgenoten, die zelf niet over telefoon beschikken, om er zich van op de hoogte te stellen welke buurtgenoten telefoonaansluiting hebben, zodat men, in geval van brand, direct weet waar men de brandweer kan waarschuwen. Tevens lere men het nummer van de brandweer uit zijn hoofd. Het is 2233 en dus ge makkelijk te onthouden. MILITAIRE PARADE. Hoewel de jubileumfeesten voor Middelburg min of meer achter de rug zijn, is door de Koninklijke Vereniging „Uit het Volk Voor het Volk" voor 31 Augustus en 6 Sep tember een feestprogramma samengesteld. Voor 31 Augustus luidt dit programma als volgt: 8.15 9.15 v.m. Reveille „Excelsior" met „Achilles"; 8.159.15 v.m. Reveille „Juliana"; 1011 v.m. Concert Middelb. Muziekkorps Markt, Vaderl. en gewijde mu ziek; 11.30 v.m. Militaire pa rade Markt; 1.15 n.m. Aantre den kinderen Molenwater met „Onda" en „Padvinders"; 2 4 n.m. Kinderspelen Markt met Muziekver. „Onda"; 78 n.m. Kerkdienst; 89 n.m. Concert Middelb. Muziekkorps; Markt, met samenzang; 9.15 n.m. Fakkeloptocht met Mid delb. Muz. Korps en „Achil les", aanvang Markt; 10.15 11.30 n.m. Concert „Crescen do", Populair Concert. Op 6 September: 910 v.m. Reveille „Onda" met Padvin ders; 910 v.m. Reveille „Crescendo"; 1011 v.m. Mu- zik. wandeling „Juliana"; 2.30 n.m. Tumoptocht met Middelb. Muziekkorps; 3 n.m. Tumde- monstraties Markt; 7.309 n.m. Concert „Excelsior" Markt; 910 n.m. Herhaling enkele turnnummers, Markt; 1012 n.m. Concert „Crescen do" Markt, vrolijk programma. Op beide dagen zal de feest verlichting van de Markt ont stoken zijn. De routes van de reveilles en muzik. wandeling zullen nog nader bekend gemaakt worden. Nieuw- en St. Joosland Bouw van 14 woningen gegund. De Raad der gemeente Nieuw- en Sint Joosland kwam Woensdagavond, in spoedeisen de openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van burgemeester F. van Rand- wy'ck, ter behandeling van twee belangrijke punten,, nl. de gun ning van de bouw van 14 wo ningwetwoningen en de her bouw va/n het brandspuithuis. Op de door B. en W. gehouden aanbesteding ten gemeente huize waren de volgende in schrijvingsbiljetten binnenge komen voor de bouw van de 14 woningen: De firma Heij- kamp, Souburg 163.070; fir ma Stegink, Vlissingen 162.000; firma Meijer Sibbel, Souburg 160.600; firma Hoogstraten, Souburg 159.500 firma D. v. d. Plas, Vlissingen 159.111 en van de firma Kroeskamp en Hofstee, Grijps- kerke na nadere besprekingen 155.722. Van het bureau voor volkshuisvesting was bericht binnengekomen, dat de gun ning van bouw voor deze som kon worden verleend. De Raad besloot na uitvoerige bespre kingen de gunning op voor stel van B. en W. aan de fir ma Kroeskamp en Hofstee te verlenen, zodat nu spoedig met de bouw zal kunnen wor den begonnen. De heer v. Nim- wegen (Arb.) maakte be zwaar tegen de verandering in het bestek, waarbij de onder houdsperiode was terugge bracht van 5 op 3 maanden. Op voorstel van B. en W. werd voorts besloten de herbouw van het door het oorlogsgeweld vernielde brandspuithuis annex bergplaatsje voor begraaf ma terieel op te dragen aan de firma H. A. de Kam te Nw.- en Sint Joosland voor de prijs van 5080. Dit is 80 boven de raming, doch het streekbu- reau heeft dit goedgekeurd. Als bydrage in de oorlogsscha de zal 1006 worden verleend, zodat voor rekening van de gemeente komt een bedrag ad. 4074. Behoudens goed keuring van Gedeputeerde Sta ten zal hiervoor een geldlening worden aangegaan van 4000, mét een looptyd van 20 jaren tegen 3 rente. De heer van Nimwegen (Arb.) verzocht B. en W. de lening geplaatst te krygen ad. 2terwijl te vens in de overeenkomst van de lening dient te worden op genomen, dat de gemeente ten alle tijde eerder en meer mag aflossen. Koudekerke VOETBALWEDSTRIJD. Vorige week speelde de voetbal vereniging V.C.K. uit Koudekerke een thuiswedstrijd tegen E.M.M. n uit Vlissingen. Voor deze wedstrijd was door een inwoner van Koude kerke een medaille beschikbaar gesteld. V.C.K. won deze ontmoeting met 61. hetgeen geen slecht .resultaat is voor een beginnende voetbalver eniging. I Besprak de landbouwproblemen Donderdag bracht Minister Mansholt, de minister van Landbouw, Vissery en Voedsel voorziening, een bezoek aan het eiland Tholen. Daarby werd de Coöperatieve Groen- voederdrogery te Scherpenisse bezichtigd. De minister was vergezeld van do directeur van de Ryksdienst voor Landbouw- herstel, ir. Herweyer. Ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L. M. en de heren Brooljmans en Groenewege waren in de ge legenheid verschillende land bouwproblemen het eiland Tholen aangaande, met de mi nister te bespreken. ZONDAGSDIENST OP POSTKANTOREN. De diensten op de post- en telegraafkantoren in Zeeland zullen op 31 Augustus en 6 September uitgevoerd worden als op Zondag. De kantoren zijn dus van 89 uur geopend en op beide dagen worden de brievenbus sen slechts éénmaal gelicht. O.- en W.-Soufc>urg WEDVLUCHT. De postduivenhoudersver- eniging „De Luchtbode" te Souburg hield op Zondag 22 Augustus een wedvlucht met jonge duiven uit Noijon (Fr.). De eerste 10 prijswinnaars wa ren: 1 J. Fransooi; 2 W. Wou ters; 3. C. Boogaard; 4 J. Meulmeester; 5 M. Meyers; 6 L. Marinesse; 7 A. de Wart; 8 Gebr. Cal jouw; 9 C. Boo gaard; 10 P. Babijn. Domburg NIEUWE TORENKLOK De nieuwe torenklok is nog net op tijd te Domburg aangekomen. Met de viering van de feestelijkheden zal de klok weer over het dorp klinken. De plattelandsvrouwenvereni ging te Koudekerke maakte Woensdag 25 Augustus het jaarlijk se uitstapje naar Den Haag. waar de tentoonstelling „De Nederland se Vrouw" werd bezocht. In het zeebad te Vlissingen werden in de week van 19 tot en met 25 Augustus 3415 baden ge nomen. VOETBAL PROVINCIALE AMBTENA REN GAAN VOETBALLEN! Het tweede interprovinciaal voetbaltoumooi van provincia le ambtenaren zal op 30 Au gustus te Utrecht worden ge houden. De elftallen van de provinciale griffies uit alle provincies zullen aan dit tour nooi deelnemen. Aan het gemeenschappelijk diner, dat na afloop der wed strijden in het N.V. huis ge houden wordt, zullen 450 a 500 spelers en supporters deelne men, waarna gedurende een gezellig samenzijn opge voerd zal worden de revue „Als de voetbal rolt door 't groene gras", door het caba retgezelschap „De Optimis ten". Onze Zeeuwse vertegenwoor digers wisten het vorige jaar beslag te leggen op de 3e prijs, doch zullen goed voor de dag moeten komen, om ook nu in de prijzen te vallen. Marktberichten VEILING WALCHEREN. 25 Augustus. Groenten: Andijvie 48, Augur ken H 22—78, Wagenaars 20—28, dubb. Princes 2045, Snijbonen 20 —73. Prei 415, Spinazie 513, Rode kool 5—8, Savoyekool 5—10, Bloemkool I 36—54. id. II 12—46, id. Ill 412, Platglaskomkommers IA 4—11, id. I 4—10, id. II 4—9, id. in 4—5, Natuursla II 1.50—5, Peen 517, alles per kg. Honing 2.42 per pot. Fruit: Druiven Frankenthaler 90—123, Bramen 82—92, Meloenen suiker 32—54, id. annanas 36—65, id. net 2536, Tomaten kas 5682, Kasperziken 837, Pruimen: Reine Claude 18—41, Reine Victoria 14—31, Reine Claude d'Althan 36—42, Jefferson 37—37, Kirkes 3535, Belle de Louvain 12—38. Appels: Zigeunerin 27—46, Manks Codlin 1428, James Grieve 27 37, Transp. de Cronso 18—30, Ap- pels-val en fabr. 5—23. Peren: Br. de Mérode 29—31, Br. d'Amanlis 31—47, Clapps 41—58. Aardappelen: Eigenheimers bl. 5.00—5.70, Bintjes 4.00—5.10, Koop- mans6.306.40. l^-genda MIDDELBURG. Vrijdag, Molenwater: Concert Mid delburgs Muziekkorps, 8 uur; Electro: Jungle Girl, deel II, 7 en 9.15; Schouwburg: Zonson dergang 8. Zaterdag, Van Benthem en Jut ting: Henk v. d. Idset; Schut tershof: dansen, 8 uur; Electro: Jungle Girl, deel II, 7 en 9.15 uur: Schouwburg: Zonsonder gang 8. Zondag, Schuttershof: dansen, 8 uur; Electro: Jungle Girl, deel II, 3,30, 7 en 9.15 uur; Schouw burg: Zonsondergang, 2.30 en 8 uur, VLISSINGEN, Vrijdag: Kunsthandel Bikker: Popma en de Mey; Alhambra: Rigoletto. 7 en 9; Luxor: Avon turen van Tartu, 7 en 9. Zaterdag: Bioscopen zie Vrijdag: Concordia: Oorlogsvrijwilligers 10.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2