John Foster Dulles wil geen met Rusland. oorlog Schulte in de finale NIEUWS UIT ZEELAND Zwarte handel in de ware zin van het woord" WALCHEREN Wereldraad der Kerken Het zou dan zijn om geweld tegen geweld te gebruiken. Duits probleem kan alleen door Duitsers opgelost In de middagzitting, gepre sideerd door dr. John. R. Mott hebben twee leken het woord gevoerd over de kerk en de maatschappeiyke wanorde. Het waren merv. Kathleen Bliss uit Londen en prof. Jacques Ellul uit Parys. Beide sprekers deden een beroep op alle mensen het christendom in alle schakerin gen van het leven beter nog te doen uitkomen. JOHN FOSTER DULLES Vervolgens hield de bekende Amerikaanse politi cus John Foster Dulles een inleiding. De verdeeldheid, al dus deze spreker, op de we reld neemt een onheilspel lend karakter aan. De span ningen worden groter, de middelen voor massavernie- tiging worden met koortsach tige snelheid ontwikkeld en er zyn voldoende aanwijzin gen, dat da mensheid in een afschuwelijke afgrond zou kunnen storten. Spr. schil derde de verantwoordeiykheid der kerken in deze moeiiyke tgden en zelde te verwach ten, dat de kerken de drei ging zullen onderkennen en dc mensheid opwekken haar af te wenden. De kerken kunnen een be slissende bijdrage geven. De kerken steunen op twee gro te beginselen; het eerste is, dat er een morele wet is, die de enige toelaatbare sanctionering is voor wetten door de mens gemaakt. Het tweede, dat elk menseiyk we zen. als zodanig, waardigheid bezit die geen menselijke wet en ook geen menseiyke macht mag ontheiligen. Overgaande op een beschou wing van de christeiyke in vloed op de politieke organi satie. gaf John Dulles te kennen, dat de Westerse de mocratieën er nooit in ge slaagd zyn geschikte inter nationale instellingen voor de vrede te scheppen. Wel bezitten zy zulke instellingen binnen eigen grenzen en heb ben in de loop der geschie denis sociale en economische veranderingen bewerkstelligd, die in het algemeen op vre delievende wyze zyn aange bracht. HET COMMUNISME. Hierna besprak John Dulles de invloed van het materia lisme op de politieke organi satie. „Het Marxistische com munisme", zo zeide hij, „is atheïstisch en materialistisch, Zijn leiders verwerpen de wetten der moraal. Volgens Stalin is er geen „eeuwige gerechtigheid" en de wetten zyn slechts het middel waar door de machtshebbers hun wil opleggen. Het communis tische Sovjet-regiem is geen regime voor de vrede en wil dit inderdaad ook niet zyn. De communistische partyen controleren de regeringen van zestien landen en beheer sen hierdoor byna een vierde deel van de wereldbevolking. Spr. meende, dat het hier door onmogelijk is een uni versele wettelijke vredesorga nisatie tot stand te brengen en dit stelt naar z\jn me ning, lien, die de vrede zoe ken, voor een moeliyk pro bleem, dat niet kan worden opgelost door een poging 't communisme met geweld te vernietigen. Het zou dom en verkeerd zjjn geweld te ge bruiken om de mensen te overtuigen, dat men geen geweld mag gebruiken." Spr. ziet een weg, die tot de oplossing moet voeren, zy, die geloven, moeten zich nog meer inspannen om hun Seloof om te zetten in da- en. Zij. die geloven in de wetten der moraal en in de menseiyke waardigheid moe ten zich er nog meer op richten, dat hun sociale In stellingen deze idealen weer spiegelen. Hun voorbeeld zal door anderen gevolgd wor den en een verenigings-proces zal een aanvang nemen, zo riep spreker uit. John Dulles concludeerde, dat na deze analyse van de wereldsituatie, het Christelyk verantwoordelijkheidsgevoel meer dan ooit noodzakelijk is. Wij zyn niet hier, zo be sloot hy zyn betoog, om eens van gedachten te wisselen, doch om een wereldorganisa tie op te bouwen, die dage- ïyks zal werken om de chris- teiyke krachten te mobilise ren, die de muren van de verdeeldheid zullen slechten. REDE VAN PROF. HROMADKA. Josef L Hromadka, pro fessor aan de theologische Hus-faculteit te Praag, hield vervolgens een rede, waarin hy o.m. zeide, dat de mens heid zich moet bevrijden van angsten, vooroordelen, haat, kleine belangen en de paniek, die onder de volkeren heerst. Wy moeten een maatschappij vormen van gelovigen aie zonder reserve vertrouwen en geloven in God en hem ge hoorzamen. Geen enkel gor- dh'n, geen zyden, geen gouden of ijzeren, moet ons van elk ander schelden, alle nationa le en klasse-obsessies moeten verdwynen. wy moeten de Joris Diels voor de .krijgsraad. SHAKESPEARE SPRAK GOED ENGELS. Voor de Antwerpse krügs- raad is begonnen de behande ling van de zaak tegen Joris Diels, directeur-generaal van de Kon. Nederlandse Schouw burg tydens de bezetting. Diels was indertijd by verstek tot 15 jaar buitengewone hechtenis veroordeeld, doch hy kwam eerst schriftelijk in verzet en verscheen daarna, in Februari van dit jaar, tot ieders verras sing, in de rechtszaal. Maandag verschenen als ge tuigen onder meer dc schryver Johan Fabricius en Ben Royaards, acteur-regisseur van de schouwburg. Alle getuigenverklaringen waren in het voordeel van Diels. Tydens de behandeling van de politieke gezindheid van Diels ontspon zich de vol gende discussie: Voorzitter: „Er zyn tydens de bezetting talryke Duitse stukken gespeeld." Verdediger: „Ook Shakespca. re werd op het programma geplaatst." Voorzitter: ..Shakespeare is van Duitse afkomst." Joris Diels: „Hy sprak goed Engels." blik slechts gericht houden op Christus alleen. Josef Hromadka bleek van oordeel, dat de Westerse su prematie over het gebied van de internationale orde voor bij is. Het is niet zo, dat de Wes terse volkeren de kans ver loren hebben de grote erfe nis van de Europese bescha ving te behouden, maar de enorme moeilijkheden, die de huidige situatie biedt, heb ben de Westerse volkeren uitgeput ln moreel en politiek opzicht. Ze zijn verzwakt en op een dwaalspoor gebracht. Zy kunnen niet de middelen vinden om de moeilijkheden op te lossen. Sprekend over Duits land gaf de inleider te kennen, dat het hier om een Duits probleem gaat. Alleen de Duitsers kun nen de denazificatie en geestelijke wederopbouw van hun land ter hand nemen. Spr. gaf als zyn mening te kennen, dat het commu nisme door zijn aard, activi teit en uiteindelijk doel niet begrepen kan worden zonder de achtergrond van de ge schiedenis van het Christen dom. Het communisme heeft ondanks zyn atheïstische vorm, de vaart van de leven de kerk. Spr. besloot met te zeggen, dat de kerk van Christus boven de huidige nationale en politieke „blok vorming" moet staan. Als laatste spreker betrad dr. Arthur Schweetzer namens het Washinton Information centre, vertegenwoordiger by de U.N.O., het podium. Spre ker zei van mening te zy'n, dat de oorlogen steeds zullen blyveA voortduren als wij er niet in slagen een middel te vinden om ons van een blij vende vrede te verzekeren Onze taak in de U.N.O. moet zyn: de bestaande conflicten uit de weg te ruimen en in nauw contact samen te wer ken voor de vrede Bevllacqua liet zijn landgenoot Coppi winnen, Blankenauw uitgeschakeld, Pronk in finale achter motoren. Dinsdagavond vond op de Stadionbaan tydens de wereld kampioenschappen, een schan daal plaats, van een omvang, welke wy nog niet vaak in ons land hebben meegemaakt. De koerscommisarissen hadden in de halve eindstrijd achtervol ging voor beroepsrenners de twee Italianen Coppi, wereld kampioen en Bevilacqua. num mer twee van de laatste we reldkampioenschappen tegen over elkaar geplaatst, blijk baar volgens de tijden, welke in de wedstryden van de vo rige dag waren gemaakt. Di rect na het startschot reed Bevilacqua in kalm tempo, terwyi Coppi er een snelle pace in zette. Het feit, dat Bevilac qua zyn landgenoot wilde la ten winnen lag er dik boven op. Het publiek begon te joe len en wierp kussentjes op de baan, zodat Bevilacqua uit vrees voor een valparty maar afstapte. De wedsrtriidcommis- sarissen besloten Coppi als overwinnaar uit te roepen. Be vilacqua kreeg 2500 francs boete voor het niet verdedigen van zyn kans. De strijd tussen Schulte en Koblet werd zeer spannend. Eerst had Schulte de leiding met nauwelijks twee drie meter, daarna nam de Zwit ser de leiding over, maar in de laatste ronde bleek onze land genoot over iets meer reserve te beschikken, waardoor hy erin slaagde niet alleen zyn achterstand van drie vier meter goed te maken, maar zelfs met de laatste pedaal- trappen een overwinning uit het vuur te slepen. Tyd van Schulte 6 min. 21.9 sec., van Koblet 6 min. 22 sec. Do Nederlandse Wielren- Unle protesteerde na de „rit" tussen Coppi en Bevilacqua te gen het feit, dat nog dezelfde avond de eindstryd zou worden ;ereden tussen een vermoeide Jchulte en een frisse Coppi. Dit protest werd toegewezen, zodat de finale nu Woensdag avond zal plaats vinden. AMATEURS. In die kwart-finale achter volging voor amateurs sloeg Dupont (Frankryk) in de eer ste rit de Australiër Patterson gemakkelijk. In de tweede rit kwam Blankenauw tegen de Frans man Coste. Het werd een fraaie race, waarin onze land- Eioot voortdurend iets voor maar twee ronden voor einde zorgde Coste, die soepel reed, in gelijkmatig tempo en zonder schokkende schouders, zoals Blankenauw deed, er voor zyn geringe ach terstand in te halen. De laat ste ronde besliste en Blanke nauw bleek niet voldoende re serve over te hebben om in die laatst 500 meter de overwin ning uit het vuur te slepen. Tyd van Coste 5 min. 13 sec., van Blankenauw 5 min. 13.4 sec. Messina won van de Belg Glorieux in de schitterende tyd van 5 min. 7.7 sec. ACHTER MOTOREN. Aan het slot van de avond stond de tweede serie van de wedstryd achter grote moto ren op het programma over 100 km., waarvoor in deze volgorde aan de start versche nen: Pronk (Nederland), Lam- boiey (Frankryk), Nagy (Hon garije), Falck Hansen (Dene marken), Clautier (België) en Heimann (Zwitserland). Na 25 km. was de stand Pronk op kop, op 50 meter Lamboley, op 350 meter Clau tier, op 1 ronde achterstand Heimann en Falck Hansen en op vier ronden achterstand Na- gy. In de tweede helft van deze tweede manche bleef het beeld van de stryd hetzelfde. Het was een voortdurend jagen van de uitstekend rijdende Pronk, een zich goed verdedi gende Lamboley en vier andere concurrenten, die tegen de kracht van de Nederlander en Fransman het duidelijk moes ten afleggen. Beiden werden direct in de finale geplaatst. De uitslag werd: 1. Pronk, tijd 1 uur 22 min. 10.9 sec.; 2. Lamboley op 480 meter; 3. Clautier op 3 ron den; 4. Heimann op 4 ronden; 5. Falck Hansen op 5 ronden; Nagy op 23 ronden. Nederlandse ballon boven Duitsland beschoten. De drie deelnemers aan de ballonwedstryd uit SIttard zijn allen weer veilig geland. Mevrouw N. BoesmanVis ser uit Den Haag maakte de mooiste start. Zy voer laag over de bossen van West-Duitsland en zag één der Zwitserse deelnemers bij MunchenGladbach landen. Daarna kwam de Nederland se ballonvaarster boven een militair kamp, vaax men be- ;on te schieten. Toen echter _e militairen de Nederland se kentekenen op de ballon zagen, werd het schieten ter stond gestaakt. Na een luchtreis van 4^ uur landde zij op een heuvel helling bij Waldeck. De tweede Nederlandse bal len met de heer Boesman landde in het donker ten Oosten van Mettman in de tuin van een gesticht voor krankzinnigen. Vele bewo ners kwamen blootsvoets uit hun bed naar buiten hollen. De derde Nederlandse bal lon van de heer C. de Vos landde ver in Duitsland. Over de uitslag van de ballonrace valt nog niets te zeggen, daar nog geen lan- dingsberichten van de bui tenlandse deelnemers zyn ontvangen. Per touringcar weer naar België. Zoals bekend was het con tingent Belgische Francs, door de Nederlandse Bank beschikbaar gesteld voor rei zen per touringcar naar Bel gië op colleotlef paspoort, uit geput. Naar wy van het mini sterie van financiën vernemen is thans weer een beperkt be drag aan Belgische Francs voor deze reizen beschikbaar gesteld. Ontwerp grondwet voor WestJDuitsland. Het eerste ontwerp van een Grondwet voor een federatie van Duitse staten is voltooid. Het ontwerp, dat 300 pagina's beslaat, zal aan de Westduit- se constituerende vergadering worden voorgelegd wanneer zy begin September te Bonn bijeenkomt. TWEELINGEN. In ons blad van 20 Aug. j.l. publiceerden wy een foto van een Engels gezin, dat de weelde van 4 tweelingen kende. Voorzover wij weten is er in Nederland geen gezin, dat zo ryk geze gend is met tweelingen, maar wel heeft Zeeland een gezin met drie pa ren tweelingen. Een echtpaar te Krabbendij- ke heeft namelijk twee meisjes van vyf jaar, een jongen en een meisje van twee jaar en een meisjespaar van elf maanden. Het regeringsjubileum en de bouwvakarbeiders in de geteisterde gebieden. In verband met de viering van het regeringsjubileum van Koningin Wilhelmina, op 31 Augustus, op welke dag in beginsel in het bouwbedrijf niet zal worden gewerkt, is tussen werkgevers- en werk nemersorganisaties .in het bouwbedrijf de volgende rege ling getroffen voor de arbei. ders in de geteisterde gebie den werkzaam en aldaar ge huisvest. De gehuisveste arbei ders zullen in plaats van Vrij dagavond, 27 Augustus, na afloop van het werk op Zater dagmiddag, 28 Augustus naar huis gaan. Op Zaterdagmorgen zal derhalve door hen arbeid worden verricht. Zy keren naar de werken terug op Woensdag, 1 September, op de op Maandag gebruikelijke tyd. Van het verzuim op Maandag 30 Augustus zal door de werkgever een volle dag loon worden vergoed. Hierop zal echter in mindering worden gebracht het aantal op Zater dag 28 Augustus gewerkte en betaalde uren. Deze regeling is bereids door het college van ryksbemiddelaars goedgekeurd. Ook de C.C.D. gaat inkrimpen. Naar wij vernemen, zal, evenals bij de Prysbeheersing, ook by de Centrale Controle Dienst een belangrijke reor ganisatie worden doorgevoerd, welke een aanzienlijke in krimping van het personeel tengevolge zal hebben. Als eerste maatregel is vo rige week aan een aantal controleurs, die in 1947 of 1948 in dienst waren getreden, per 1 November a.s. ontslag gegeven. Voor Zeeland bete kent dit, dat bij de algemene contröle van de C.C.D., het aantal ambtenaren met 23 of wel een derde wordt vermin derd, terwyl het aantal amb tenaren van de Technische contröle I van 28 op 24 wordt gebracht. Sloepolder wordt in 1949 ingepolderd. Braakman waarschijnlijk in 1950. Een deskundige van de Stichting voor de Landbouw deelde het ANJP. mede, dat de Inpolderingswerkzaamhe den in Zeeland aan het Sloe in 1949 zullen beginnen. Met de Braakman zal waarschijn- iyk in 1950 begonnen worden. Veer Hoedekenskerke Terneuzen yoor auto's. Naar wij vernemen zal met ingang van Donderdag a.s. de veerboot Koningin Emma de dienst gaan onderhouden tussen Terneuzen en Hoedekenskerke, zodat van die dag af wederom auto's over dit veer vervoerd kunnen worden. Toegelaten zyn slechts luxe auto's en met luxe auto's gelijk te stellen bestelwagens. Het geboortehuls van M. Azn. de Ruyter. Het huis waarin M. Azn. de Ruyter te Vlissingen het levenslicht aanschouwde, be staat niet meer. Het stond destijds ir. een rytje van vier huizen tegenover het Beurs gebouw aan het Beursplein en het grensde aan de voor haven. Op oude tekeningen is dat rytje huizen nog te herkennen. Nu zyn sedort enige dagen graafwerken aan de gang in verband met het herstel van de kademuren langs de Voorhaven en men heeft ook gegraven op de plaats, waar zeer waarschijn- lyk het geboortehuis van M. Azn. de Ruyter heeft ge staan. Bij dit graafwerk is men op oude funderingen gestoten en er zyn een aan tal blauwe en gekelurde oud- Hollandse tegels voor de dag gekomen, waarvan niet is uitgesloten, dat zy eens het geboortehuis van Neerland's grootste vlootvoogd hebben gesierd. Uiteraard bestaat voor deze opgravingen nogal wat belangstelling. De resultaten zijn echter nog niet zodanig, dat men vaste conclusies heeft kunnen trekken. Extra trein naar de Jaarbeurs. Op Vrijdag 10 September zal er van Zeeland uit een extra trein naar Utrecht rh- den ter gelegenheid van de Jaarbeurs. De trein vertrekt 5.57 uit Vlissingen, 6.09 van Middelburg, 6.31 van Goes en 6.46 van Kruiningen-Yerseke Aankomst te Utrecht 9.50 De trein terug vertrekt om 18.43 uit Utrecht en is om 21.46 in Kruiningen-Yerseke, 22.01 in Goes, 22.23 in Middel burg en 22.34 in Vlissingen. Bijzondere Politierechter. Handelaars in valse textielpunten stonden terecht. ,Je had je beter by je taxi-verhuur kunnen houden", aldus de byzondere politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, tegen de 23 j. J. v. D. uit Middelburg, één van de laatste verdachten in de geruchtmakende „tex tielpunten-affaire". Van D. had ongeveer 20.000 valse textielpunten doorverkocht met vyf cent winst. De pun ten had hy gekocht van J. v. IJ., eveneens uit Middel burg. Beiden stonden Dinsdag terecht. Gevoelige straffen. Een beetje timide vertel de v. D., dat hy helemaal niet had geweten, dat de punten vals waren. De poli tierechter vond dit een beet je onwaarschynlyk. „Ieder een weet, dat je met tex tielpunten voorzichtig moet zijn", aldus mr. v. Empel. 't Waren bovendien altijd de zelfde strookjes punten, die verdachte kreeg. Dit moest toch opvallen. Verdachte was met v. d. IJ. in contact gekomen via zyn zaak. Hy had namelijk dikwyls voor hem moeten rijden. Om enkele schulden te kunnen aflossen was hy met de bonnenhandel begon nen. ZWARTE HANDEL. De politierechter vond deze puntenzwendel heel erg. „Dit is zwarte handel in de ware zin des woords. Zij die zich er mee bezig houden komen vroeg of laat op de Kou- steense dyk terecht." De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, vond een ern stige straf op zyn plaats. In aanmerking genomen dat de verdachte gunstig bekend stond, eiste hij 1 jaar ge vangenisstraf, waarvan 5 maanden onvoorwaardeiyk met aftrek en zeven maan den voorwaardelijk. De verdediger, mr. W. F. P. Kurtz, meende dat het publiek deze soort misdaden niet als „misdaad" opvat. Wanneer men de verdachte b.v. zou voorstellen te ste len, zou hy dit beslist van de hand wyzen. Pleiter drong aan op een milde straf. De politierechter veroor deelde v. D. tenslotte tot maanden gevangenisstraf, waarvan 4 onvoorwaardelijk met aftrek en 5 voorwaar delijk. HANDELAAR NO. 1. De hoofddader, de Middel burger J. v. d. U., kwam daarna aan de beurt. Hij maakte een correcte indruk. Oorspronkelyk was hy brand weerman van beroep, verder had hij een schildersbedrijf. Hy kocht de punten van Bel gen en verhandelde ze ver der in Nederland. Overal had v. d. IJ. „punten-relaties" in Rotterdam, Den Haag, HaarlemCommerciële aanleg was hem niet te ont zeggen, maar, zo vroeg de politierechter terecht: „Waar om gebruikte je je zaken- instinct niet ten bate van je eigen zaak?" Verdachte wist dat de pun ten uit België kwamen. Hy wist dus ook dat ze vals wa ren. Hy beweerde er ongeveer 40.000 verhandeld te hebben. De officier was het daarmee niet eens. Uit de stukken toonde hy aan, dat v. d. IJ. minstens 58.000 punten in bezit heeft gehad. Verdachte bracht de tex tieldistributie ln gevaar, al dus de officier. Een gevoe lige straf achtte hy dan ook op zijn plaats. De eis luidde één jaar en zes maanden met aftrek. De verdediger, mr. M. Vla ming, wees er op dat ver dachte bijzonder goed bekend staat. By de brand in 1940 had hy zich uitstekend ge weerd. Bovendien had hy ty dens de oorlog aan onderge doken personeel volledig sala ris uitbetaald. Pleiter drong op voorwaardelijke straf aan. De uitspraak luidde ten slotte: een jaar met aftrek. Sportpark Vlissingen. Zoals bekend bestond er enig verschil van inzicht tussen het gemeentebestuur van Vlissingen en het college van Gedeputeerde Staten in Zee land over de formulering van de, statuten voor de stichting Sportpark Vlissingen. Gede puteerden meenden aan het voorgestelde ontwerp hun goelkeuring niet te kunnen hechten. Naar wy vernemen hebben Gedeputeerde Staten thans aan het gemeentebestuur een brief gericht, waarin zy een oplossing voorstellen, die zo zeer het standpunt van het gemeentebestuur nadert, dat volledige overeenstemming mogelyk wordt. Nieuwe school ie Ellewoutsdijk geopend. Maandag is te Ellewouts- dyk de eerste nieuwe school geopend van de 24 nieuwe scholen, welke in het ressort van de l.o.-inspectie Middel burg zullen verrijzen. De school bestaat uit twee ruime lokalen en een kamer tje voor het schoolhoofd. De burgemeester van El- lewoutsdyk, de heer D. Th. Th. van der Hoop van Slochteren, verrichtte de ope ning. Hij bracht dank aan de autoriteiten voor de ver leende medewerking en ver zocht de schoolkinderen de school als een tweede thuis te beschouwen en niets moed willig te beschadigen. Het lid van Ged Staten, de heer A. Schout, bood gelukwensen aan namens het Provinciaal bestuur. Na hem spraken de heer M. Glerum, direct, van de Prov. dienst voor Volkshuis vesting en Wederopbouw; de heer A. A. Leenhouts, in specteur l.o. te Middelburg en de heer Pauw. hoofd der school te Ellewoutsdijk. Na bezichtiging van het gebouw en het nieuwe school- mpubilair volgde een gezellige bijeenkomst in de raadszaal. Hier sprak de heer Inaël namens de Oudercommlssie zfn dank uit aan allen, die by de tot standkoming van 't gebouw medewerking hadden verleend. In de nieuwe klaslokalen werden de kinderen op limona de en taartjes getracteerd. Onder de genodigden merk ten wij nog op de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten en de heer van 't Hooft, ar chitect. Zeeuwen op de „Waterman"'. De passagierslyst van het troepentransportschip „Wa terman", dat vermoedelijk op 3 September in Rotterdam aankomt, bevat de namen van de- volgende Zeeuwen: F. v. d. Boot, Eikerzee, A. J. v. d. Hooft, Groede, J. Marijs, Arnemuiden, W. de Nie, Kou- dekerke, W. C. van Oost, Middelburg, F. P. Willaart, Clinge, alleen van de Kon. Landmacht en van de Kon. Marine en Mariniers: L. Ha melink, Zaamslag, P. v. d. Meulen, Oostkapelle, W. Neu- fegelise, BresKens, L. H. Polfliet, Axel, P. L. Spiters, Hulst, H. W. Geurts, Hulst, M. de Hamer-Nieuwdorp, J. Knuit, Hansweert, F. Hame link, Zaamslag, H. J. v. d. Weyde, Middelburg, A. S. v. d. Woerdt, Nisse, M. S. Tim mermans, Nisse, M. Uiterhoe- vc, Hoedenkenskerke, A. L. Willeboordse, Middelburg, D. M. Guiljam, Scherpenisse, G. A. D. Hijfte, Hontenisse, R. E. F. LafoFt, Sluiskil en J. F Pycke, Hoofdplaat. 'Complete lijst ligt ter inza ge op onze kantoren te Vlis singen, Middelburg ,Goes en Oostburg. P. J. DE KORT f Zondag overleed de heer P. J. de Kort, beter bekend onder de naam Peet de Kort, welke vanaf September 1939 als gemeentebode in Hulst werkzaam was. Gedurende die tyd verwierf hij zich door zyn welwillend heid de achting van allen die met hem omgingen en ongetwyfeld is zyn heengaan een verlies voor het stads beeld. Wat velen niet weten is, dat hy een der eerste coureurs van Zeeuwsch-Vlaan- degen geweest is en in 1901 bij de wedstrijden om het kampioenschap van Zeeland, welke te Nieuw en St. Joos- land gehouden werden de eerste prijs behaalde. Ook in België kwam hy meermalen op wed3tryden uit. Middelburg leent 1.400.000. In verband met de verschillende japitaalsuitgaven. welke door de gemeente zijn of zullen worden ge daan, is het teneinde tot een verantwoorde financiering te ko men noodzakelijk om in de naas te toekomst enige vaste geldlenin gen aan te gaan, aldus delen B. en W. de Raad van Middelburg mede. Wij achten het wenselijk, aldus B. en W.. een lening te sluiten van totaal 1.410.000.—. waarvoor wij intussen aanbiedingen ontvingen. Het doel van deze leningen is als volgt: Concert- en Gehoorzaal 44.000.Oostenrijkse woningen f 73.000,Uitbreiding waterlei dingbedrijf 33.000.—. Totaal t 150.000.—. Ophogen ind.terrein 452.000. Aankoop gronden Lageweg-Nieuwe Vlissingseweg 132.000.Aankoop en inrichting gebouw distributie- dienst a. d. Dam 16.000,Totaal 600.000.—. Aanplakborden 1520.Brand weer f 4820.Afkoop onderhoud kanaalweg 8000,Reorganisatie Reinigingsdienst 100.000.Bus- senstation 2400,Noodschool 't Zand 5500,Centrale Verwar ming Kraamkliniek 9760.Totaal 132.000.—. 60 st. noodwoningen 110.000. 72 maycrete-woningen 140.000. Totaal 250.000.—. Verbetering Domburgsschuitvlot f 12.100.Uitbreiding Gasfabriek 150.000.—, id. Electriciteitsbedrfj 100.000.Verbetering plein school C 3900.Verbetering kantoor Gemeentewerken 12.000.Totaal Verbetering hoek Noordweg Noordsingel. B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om ter verbetering van de hoek NoordwegNoordsin gel een overeenkomst aan te gaan met A. de Plaa, houdende afbraak van zijn woningen Noordweg 2 en 4. bouw van een nieuw pand op dezelfde plaats, financiering door de gemeente met dien verstande, dat daarbij gebruik wordt gemaakt van de Financieringsregeling wo ningbouw 1948 en dat door de Plaa een bijdrage in contanten worde verstrekt van 900 en dat de ge meente het becijferde tekort, ge raamd op 600 per jaar. gedurende 10 jaren voor haar rekening neemt. FILMS VAN DE WEEK „13 RUE MADELEINE" DE REALITEIT. Luxor, Vlissingen: „13 Rue Ma deleine" met James Cagney, An- nabeUa, Richard Conté; productie: Louis de Rochemont; regie: Hen ry Hathaway. De film van de week: een opwin dende spionnagefilm van de bo venste plank, die vervaardigt is in de thans zo populaire realistische stijl: ware geschiedenis, opnamen op authentieke plaatsen, semi-do- cumentaire passage's. Cagney en Annabella geven geloofwaardig spel in de hoofdrollen van dit werk dat 'n spionnage-affaire achter de vijandelijke (Duitse) linies tot on derwerp heeft. Sommige scène's zijn adembenemend. Alhambra, Vlissingen: „Grof ge schut" met Stan Laural en Oliver Hardy; regie: Monty Banks. Een onschuldig lachfilmpje, in de oorlog gemaakt, waarin de dik ke en de dunne komiek de oer oude trucjes om de zaal aan het lachen te krijgen, toepassen en daar opnieuw wonderwel in sla gen. Een passend besluit van de vacantie. Electro, Middelburg: „Boefje" met Annie van Ees, Guus Brox, Albert v. Dalsum, Piet Köhler, Nel Oosthout en Plet Bron; regie; Detlev Sierck. Opnieuw draait de verfilming van Brusse's „Boefje", wat op to neel lijkend, maar nog immer de moeite waard. RAADSVERGADERING. De raad der gemeente Middel burg zal in vergadering bijeen ko men op Maandag 30 Augustus, des middags 2 uur. Vlissingen FIETSENDIEF GEARRESTEERD. Enige maanden geleden werd in de buurt van de Koudekerkse weg te Vlissin gen een rijwiel, dat onbe heerd achter een woning stond, gestolen. Dezer dagen zag de eigenaar van de fiets iemand op zyn karretje door de stad ryden. Hij hield de man aan en vertelde, dat 't zijn gestolen fiets was. De wielrijder, die zeide commies van de douane-recherche te zyn, gaf daarop de flets onmiddellijk terug. De poli tie van Vlissingen slaagde er later in de dief op te sporen. Het bleek toen, dat hy niéts met de douane-re cherche uitstaande had. De man legde een volledige be kentenis af. Kerknieuws Gouden jubileum prof. G. Wisse. Bij gelegenheid van zijn 75ste verjaardag hebben wij dit voorjaar uitvoerig ge schreven over de levensloop van Prof. G. Wisse, bekend predikant in de Chr. Geref. Kerk en oud-Middelburger. Wy volstaan daarom thans met de mededeling, dat prof. Wisse op 11 Sept. a.s. zyn gouden ambtsjubileum als predikant hoopt te vieren. Nog altyd treedt pro'f. Wisse als prediker op en hij hoopt daartoe uitgeno digd in openbare samen komsten te Gouda, Utrecht en Amsterdam, zyn zeldza me jubileum te herdenken. In dienstjaren is hy de nestor van de predikanten in de Chr. Geref. Kerk. Op Dinsdag 7 Sept. zal hy in het rusthuis te Doorn een receptie houden en dan te vens zijn vijftig jarig huwe lijksfeest vieren. Ds. G. H. KERSTEN. Ds. G. H. Kersten, predi kant bij de Geref. gemeente van Rotterdam heeft opnieuw een hartaanval gehad, waarom hij gedwongen is volkomen rust te houden. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen te Zwolle en Am- hem Ds. C. F. Nolte te Utrecht, die bedankte voor MiddelburgVlissingen. jT-genda MIDDELBURG. Woensdag Concertzaal: Neder- land's Nieuwe kerken, 25 en 7.30—10 uur; Electro: Boefje, 7 en 9.15 uur. Donderdag Concertzaal: Neder- land's Nieuwe kerken, 2.5 en 7.3010 uur; Molenwater: Ring- rijderij; Electro: Boefje. 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: Grof ge schut 7 en 9; Luxor: 13e Rue Madeleine, 7 en 9. Donderdag: Alhambra en Luxor: zie Woensdag; Concertgebouw, ledenvergadering De Broeder hand 8.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2