PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Moskou onderhandelingen uit het dode slop. Urgentie-programma van Stichting voor de landbouw De Gentse plannen voor Terneuzen DE BILT Vliegtuig explodeerde in de lucht Vandaag... De interim-regering. VOORSPELT: 191 e Jaargang -No.199 Dit blad verschijnt dagelijks, christe^uke>feestdagen? Aleemeen WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 Aug. 1948 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, Middelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. ABONNEMENTSPRIJS: 30 ct. per week: 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Giro nr 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tüd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: LondenseKaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55, tel 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr Mauritsstr 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwertjstr 2 - Zierikzce: N. Bogerdstr G 160, tel. 26 Het Wereldgebeuren Speculaties van „welingelichte waarnemers". SOWJET-CONCESSIE? Het langdurige onderhoud Maandagnacht tussen do drie Westelyke gezanten en de twee hoogste leiders in de Sowjet- Unie heeft geenszins een spec taculair slot gevormd van de nu al drie weken aan de gang zynde geheime besprekingen over Duitsland. Volgons het Amerikaanse ministerie van buitenxjndse zaken zullen de onderhandelingen worden voortgezet, zodra de Westelijke staatshoofden de vanuit Mos kou doorgeseinde rapporten hebben bestudeerd en nieuwe instructies uitgevaardigd. Het onderhandelen via afge zanten is nu eenmaal een om slachtige weg, daar de verte genwoordigers eerst alles aan hun chefs moeten overbrengen alvorens beslissingen te kun nen nemen. Bovendien moeten de Westelijke landen voortdu rend onderling overleg plegen. Het is moeilijk vast te stel len hoe de stand der bespre kingen op 't ogenblik is. Wel iswaar geven de grote pers- bureaux geregeld vage com mentaren van „welingelichte kringen", „bevoegde waarne mers" en „betrouwbare bron nen", maar de practijk leert dat deze anonieme heren de plank nog al eens misslaan. Het is met hen als met de par lementaire journalisten rond om een kabinetsformatie: ze horen overal klokjes luiden, doch niemand weet waar pre cies de klepels hangen. Over één ding zijn de pers mensen het eens: er is meer optimisme gekomen. De meest gangbare mening is, dat Sta lin en Molotov nieuwe voor stellen ter tafel hebben ge bracht, die de onderhandelin gen hebben gehaald uit het do de slop, waarin ze dreigden te verdwalen. Het moeilijke punt vormt nog altijd de geldkwestie. In Juni hebben de Westelijke mo gendheden zich bereid ver klaard de Sowjet-Mark als enig betaalmiddel in Berlijn te erkennen, mits het Westen een woordje zou mogen blijven meespreken in de contróle. De Sowjets wilden dit „mits" uit de erkenning schrappen. Zij wensten het bestur van Ber lijn geheel zelf in handen te nemen. Bij wyze van diplomatieke troost mochten dan de Weste- Vliegtuigbotsingen in Duitsland en Amerika. Ongeveer 30 km. van Frank fort zijn twee Amerikaanse Dakota's tegen elkaar gevlo gen -en onmiddellijk neerge stort. Aanstonds werden hulpploe gen naar de plaats van het ongeluk gezonden, maar deze konden de brandende stukken door de grote hitte niet bena deren. Zeven personen zijn gedood by een botsing tussen een Da kota C 47 van het Amerikaan se leger en een Mitchel B 25, 8 kilometer ten Noorden van Newton (New Jersey) De Mitchell, waarvan alleen de punt van de vleugel be schadigd werd, keerde naar zijn basis terug. In de Dakota bevonden zich negen personen, die op weg waren naar een religieuze byeenkomst te West Reading. De lijken zijn geborgen. Sowjet-consulaten in de Ver. Staten gesloten De Sowjet-regering heeft be sloten alle Sowjet-consulaten in de Ver. Staten te sluiten. In de betreffende verklaring verlang de men ook de sluiting van het Amerikaanse consulaat in Wladiwostok. Fusie van drie stalen Z.-W. Duitsland in Over een ontwerpverdrag voor de fusie van de drie Zuid west Duitse staten Noord- Wuerttejnberg-Baden (Ameri kaanse zóne), Zuid-Wuerttem- berg (Franse zóne) en Zuid-Ba den (Franse zóne) is te Karlsru he door afgevaardigden van de drie staten overeenstemming bereikt. Men verwacht, dat het ver drag door de respectieve rege ringen en door de conferentie van de II West-Duitse mi nisters-presidenten voor het eind van de maand zal worden goedgekeurd en zo het eerste stadium zal vormen van de her ziening der Duitse statengren- zen, waar de Westelijke mo gendheden om hebben verzocht. Tenzij de militaire gouverneurs bezwaren hebben, zal over het verdrag een volksstemming worden gehouden, waarbij het in elk der drie staten met een eenvoudige meerderheid kan worden aangenomen. lyke landen om hun gezicht te redden zuiver decoratieve mi litaire missies in Berlijn hand haven, zonder enige bestuurs bevoegdheid. Dit was voor het Westen onaanvaardbaar. Het huidige optimisme nu vindt zijn oorzaak in een veronder stelde grotere toegevendheid van de beide Sowjet-leiders. Ze zouden het recht van de Westelijke mogendheden om Berlijn mee te besturen op on dubbelzinnige wyze willen er kennen evenals het recht op medetoezieht op elke valuta, op voorwaarde datWat die voorwaarden zijn, de prijs voor de concessie, daarover heeft nog geen waarnemer gissingen durven maken. Het wachten is thans op een nieuw bezoek aan het Krem lin. Mogelijk komen dan ein delijk de officiële communi- qué's, die de gewenste ophelde ring moeten brengen. Joods-Arabische onderhandelingen De New-Yorkse radio heeft bekend gemaakt, dat voorlopi ge vredesonderhandelingen aan de gang zjjn tussen Israël en de Arabieren. De besprekingen worden ge voerd in een hoofdstad, waar van de naam geheim gehou den wordt. Mosje Sjertok, de Israëlietische minister van bui tenlandse zaken, zou hebben meedegedeeld, dat er sprake was van een „voorlopige ge- dachtenwisseling". De zwarte markt in Berlijn. De correspondent van Reu ter, John Post, deelt mee, dat op het Sowjet-gedeelte van de Potzdammer Platz te Berlijn „althans tydelyk" de zwarte handel verdwenen is. In de Westelijke sectoren, zo ver volgt hij, bloeit de zwarte han del nog. Nabij het station bij de die rentuin bewogen de geldhan delaars zich door de menigte, luid roepend: „ik verkoop Oost" of „ik verkoop West". Daar worden Westelyke mar ken verkocht tegen een koers van drie Mark vijftig. Dienstdoende politie-mannen schatten het aantal zwarte handelaren in deze buurt op vierhonderd. VLIEGRAMP BIJ VALKENBURG (Z.-H.) Dinsdag om vtff en twintig minuten over twee is een vLeigtuig van het type Fire Fly boven de kom van het dorpje Valkenburg uit elkaar gesprongen. Het vliegtuig was volgens verklaringen van ooggetuigen met zeer grote snelheid in duikvlucht naar beneden gekomen. Met de lin kervleugel raakte het toestel een broeikas van de tuinder P. van der Zwart. De broeikas ging volkomen tegen; de vlak te doch de piloot slaagde er toch nog In het toestel enkele meters op te trekken. waren niet te identificeren, daar de explosie hun lichamen geheel verminkte. Op vracht wagens werden de brokstuk ken van het vliegtuig naar het vliegveld vervoerd. Ook de stoffelijke overschatten werden voor zover zij gevonden zijn, naar het vliegveld Valkenburg overgebracht. DE BEMANNING. De bemanning van de Fire Fly bestond uit de 21-jarige adelborst eerste klasse K.M.R. (Kon. Mar. Reserve) F. J. C. Meulenberg uit Utrecht en de 18-jarige matroos-schrijver tweede klasse F. J. Palings uit Gestel. Beide slachtoffers waren ongehuwd. TWEE DODEN. Toen gebeurde het. Met een oorverdovende klap, die vele ruiten in de omgeving deed springen, explodeerde het vliegtuig boven de boerderij van de heer P. van Ooms. De brokstukken liggen in een straal van meer dan 300 i ter verspreid. Door deze rondvliegende brokken werden vier mensen gewond, het elfjarig jongetje Bertje Schaap had een gebro ken been, een arbeider van de Heidemaatschappij, die in de buurt werkte, kreeg een ern stige beenwonde en mej. van Ooms een wond aan het hoofd. Zij werden naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Een andere arbeider van de Heide maatschappij liep een hersen schudding op. Hy werd naar huis vervoerd. RAVAGE. Verschillende huizen werden door de explosie beschadigd. Na het ongeluk was reeds spoedig personeel van het vliegveld Valkenburg, dat slechts enkele honderden me ters verwijderd is, op de plaats van de ramp aanwezig. De naam van een van de slacht offers, de adelborst Meulen berg, kon vastgesteld worden aan de hand van gevonden pa pieren. De slachtoffers zelf Nederlandse poot- aardappelen naar België. Het Belgisch ministerie van landbouw heeft medegedeeld, dat in overleg met de Neder landse autorititen de contin- gentering op de invoer van Nederlandse pootaardappelen is afgeschaft, zodat alle be langhebbenden een invoerver gunning kunnen krijgen. In invaliden-wagen over de Alpen. De voormalige Britse luitenant ter zee Denly, die in zijn invaliden wa gen over de Alpen is gereisd, heeft in het Richmond-park nabij Londen een byeenkomst geleid van tweehonderd leden van de „invaliden- driewielershond". Eni ge deelnemers legden vierhonderd kilometers in hun driewieler af om aanwezig te kunnen zijn. Er werden wedstrij den gehouden, o.a. een behendigheldsproef en een handioap-race. Een paar. dat sinds zyn jeugd tengevolge van kinderverlamming inva lide is, won de eerste prys in een driewieler voor twee personen, die het enige jaren geleden op de huwelijksreis even eens gebruikt heeft 30.000 Griekse mannen opgeroepen. De Griekse regering heeft besloten nog 30.000 mannen voor het leger op te roepen op voorstel van de Amerikaan se militaire missie in Athene. Na hun opleiding zullen zij aan de gevechtseenheden wor den toegevoegd en oudere sol daten aflossen, die reeds twee jaar tegen de guerillastrydexs gevochten hebben De bedoe ling zou zijn mef de nieuwe lichting de sterkte van de bui tenposten langs de 80 km lange grens met Albanië op te voeren en garnizoenen in de be vrijde gebieden te vestigen of weer in te richten. ...viert Uruguay zyn on af hankely kheidsdag (1825); ...wordt in Sovjet-Rus land de ;,dag van de ar beiders in de Kolenmij nen" gevierd; ...bestaat de spoorlijn DeventerAlmelo 60 jaar. Vrouwen vragen om vlees. Een deputatie van de Neder landse vrouwenbeweging is Dinsdag naar het ministerie van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening geweest met het verzoek om verrui ming van de vleesdistribu tie. Daar het niet gelukte de minister te spreken te krijgen is een brief overhandigd waar in aangedrongen wordt op beschikbaarstelling van vlees. Extra-snoepje met de feestdagen. Ter gelegenheid van het re geringsjubileum van H.M. de Koningin wordt aan alle leef tijdsgroepen een bon voor 100 gram versnaperingen beschik baar gesteld. Deze bon wordt in de bon- nenlijst van deze week opgeno men. Tevens is met het oog op de feestelijkheden aan jjs- bereiders en limonadefabri kanten een extra toewijzing suiker verstrekt. Joego-Slavisch gezant verzocht „bescherming". De Joego-Slavische gezant ln Perzië. Azim Alihodzic, heeft medegedeeld, dat hij en alle leden van de Joego slavische legatie hun ontslag genomen hebben. Zij hebben de Sovjet-Unie om „bescher ming" verzocht. Alihodzic is sinds September 1945 gezant in Perzië geweest. Hij is Mohammedaan en afkomstig uit Bosnië. .Doordat in Joego-Slavlë een wrede terreur heerst, luinnen wij daar niet terug keren. Daar wij vaderlands lievend en eerlijke communis ten zijn, vertrouwen wij op bescherming van de Sovjet- Unie", aldus Alihodzic. De begroting der Ver. Naties. Volgens het door de se cretaris-generaal van de V. N. Trygve Lie, opgemaakte budget, worden de uitgaven van de V. N. voor 1949 be groot op 33*.469.587 dollar. Dit is ongeveer 1.500.000 dol lar minder dan de voor 1948 toegewezen som. Dit houdt verband met het feit, dat de uitgaven voor verschillen de missies, zoals die voor de Balkan, Korea en Indonesië niet in de begroting 1949 zijn opgenomen, daar voor haar voortbestaan in 1949 'n nieuw besluit van de alge mene vergadering nodig is. Twee-derde gedeelte van 't totaal begrote bedrag betreft uitrusting en salariëring van het secretariaat te New- York. Voor het Europees bureau te Genève is ruim drie millioen dollar begroot. Paleis Noordeinde voorlopig hersteld. In de afgelopen weken is met man en macht gewerkt aan het herstel van het Koninklijk Paleis aan het Noordeinde, dat door de grote brand zoveel schade heeft opgelopen. Door dat de restauratie met het oog op de komende feestelijkheden in een kort tijdsbestek moest geschieden, hebben de herstel werkzaamheden een voorlopig karakter gekregen. Het paleis bevindt zich dan ook nog niet in zijn vroegere staat, doch is in zoverre ge-" restaureerd, dat het zijn rol bij de „joyeuse entree" van Konin gin Juliana in de Residentie kan vervullen. De grote gaten in het plafond van de hal zijn gedicht en met een plaatijzeren dakbedekking heeft men de openingen in het dak van het paleis afgesloten. Ook de ka mers van het personeel zijn weer opgebouwd. Rijtoeren H.M. de Koningin H.M. Koningin Juliana zal 4 September om 4 uur in de crême-kleurige calèche een rijtoer door Amsterdam ma ken, op 6 September om 3 uur in de gouden koets, 's Avonds om 9.10 uur zal een stoet van auto's naar het sta dion rijden. Bouw van boerderijen en landarbeiders woningen moet bevorderd worden. Actieve emigratie-politiek gevraagd. De Stichting voor de Land bouw maakt in een 13 punten omvattend urgentieprogram ma haar wensen en aanbeve lingen op het gebied van het landbouwbeleid bekend. De Stichting zal in het ko mende jaar met kracht de spoedige, en volledige gelijk stelling van de beloning van landarbeid met die van ge lijkwaardige arbeid in andere bedrijven stimuleren. Hoewel deze gelijkstelling als basis voor samenwerking in de agrarische gemeenschap is aanvaard en de overheid zich hiermede accoord verklaarde, is dit principe niet verwezen lijkt. Hierdoor ontstaat steeds groter gevaar voor onttrek king van werkkrachten aan de landbouw. Maandagmiddag brachten H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan het Congres der Kerken in het Amsterdamse Concertgebouw. Het Prinselijk Paar, gezeten ter weerszijden van Ds. Boegner uit Parijs, die deze zitting presi deerde. Dr. van Mook hersteld. Dr. van Mook is terugge keerd van een korte rust kuur te Tjipanaa bij Ban doeng. Moestafa Doellah gearresteerd. Moestafa Doellah, de man die de eerste handgranaten- aanslag in Batavia bij de Ca- pitool-bioscoop in December '47 in elkaar heeft gezet, is thans door de politie gear resteerd. De politie ontdekte Moestafa bij een huiszoeking, die voor een geheel ander doel werd verricht. Naar het A.N.P. verneemt zal H. M. Koningin Juliana op Maan dag 20 September ten paleize Noordeinde te 's-Gravenhage een receptie houden. De heer Herremans volgt Paul Yan Zeeland op. De heer Paul van Zeeland is thans op zijn verzoek eer vol ontslagen van zijn functie als vertegenwoordiger van de Belgische regering in de Com missie van Goede Diensten. De heer Paul van Zeeland heeft zich gedurende tien maanden Ingespannen om de toenadering tussen Nederland en de Republikeinse regering te vergemakkelijken. De heer R. Herremans, gevolmachtigd minister en buitengewoon ge zant, die hem reeds enige tijd heeft vervangen, is als zijn opvolger aangewezen. Na een verblijf in België voor bespre kingen met de regering over zekere punten van procedure, zal de heer Heri-emans op 25 Augustus wederom per vlieg tuig naar Batavia vertrekken. ZAL ANTWERPEN EERDER AAN BOD KOMEN DAN GENT Project voor jarenlange arbeid. Een officieel Egyptisch com muniqué bevat de mededeling, dat de Egyptische bevelhebber in Pa lestina, luitenant-kolonel Ahe- med Bey, op het slagveld de dood heeft gevonden. Stilbladstilis het in de havens van Gent, als we op een sleepboot een tocht door die havens en over het kanaal naar Terneuzen maken. „Wij kunnen daarin niet be rusten", zegt ir. E. de Wilde, lid van het college van gede puteerden der provincie Oost- Vlaanderen en voorzitter van de Federatie voor Toerisme, „het havenbedrijf van Gent moet herlevenvijftien jaar geleden was Gent de zevende haven van Europa en nadien is het bergafwaarts gegaan. Alles zal er op gezet moeten worden om aan de Gentse ha ven de vroegere welvaart te hergeven". In de druilerige regen vaart die sleepboot door de lege ha vens, waar slechts een enkel aloopschlp en een paar kleine kustvaarders herinneren aan de nabijheid van de zee. Dan komen we langs de ge ïndustrialiseerde westoever van het kanaal, waar de fa brieksschoorstenen roken en de heer de Wilde wijst ons op de goede hoop, die Gent heeft voor de toekomst. Men .wil verdere industrialisering van de beide kanaaloevers om aan de groeiende bevolking van de provincie arbeid en brood te kunnen geven. Vertegenwoor digers van het Gentse gemeen tebestuur en van de havendi rectie lichten ons dan uitvoe rig in over de kanaal- en ha venplannen. Gent zit vol activiteit, brui sende activiteit. Er is een groots ontwerp voor de uit breiding van de havens, voor de verbreding van het kanaal naar Terneuzen, voor de ver nieuwing van de sluizen al daar. „Ik heb", zo vertrouwt de heer de Wilde ons toe, „de in druk, dat men van Nederland se zijde wel wil meewerken aan de uitvoering van deze plannen, maar in Antwerpen is men nog al beducht voor de groei van Gent". Tot zover de heer de Wilde. EEN COMMISSIE. Een commissie, waarin ver tegenwoordigers van Gent, Antwerpen en Luik zitting hebben heeft de kwestie van de Belgische havens aan een studie onderworpen en daar over is kort geleden advies uitgeferewkt aap de Bpjgjsche regering. Dat advies is nog niet gepubliceerd, maar het draaide om drie hoofdpunten: vergroting van de sluis te Ter neuzen, de werken aan de Kruisschanssluis bij Antwer pen en de opheffing van de zogenaamde stop van Ternaai, een versmalling in het Belgi sche kanalenstelsel, waardoor Luik wordt bemoeilijkt in zijn scheepvaartverbinding met het Noorden. DE KOSTEN. De Belgische minister van openbare werken heeft mede gedeeld, dat elk jaar een be drag van 500 millioen francs beschikbaar kan komen voor werken ten behoeve van Ant werpen, Gent en Luik. De taak van de genoemde commissie was nu in hoofdzaak het vast stellen van een volgorde voor de uitvoering der werken, waarmee naar schatting een totaal bedrag van 1.350 milli oen francs is gemoeid, name lijk 500 millioen voor Terneu zen, 600 millioen voor de Kruisschans en 200 millioen voor Ternaai. Hoewel het advies van de commissie niet is gepubliceerd, heeft men wel de indruk, dat de Antwerpse belangen heel zwaar hebben gewogen en dat vermoedelijk de werken aan de Kruisschans het eerst aan bod zullen komen. EEN TEGENVALLER. Dat zal dan voor Genteen te genvaller zijn, temeer omdat voor Gent nog heel wat meer nodig zal zijn dan alleen de vergroting van de sluis tc Terneuzen. Men heeft ook plannen ontworpen voor een verbreding van het gehele ka naal naar Terneuzen tot 200 meter (nu honderd) en het graven van een geheel nieuw kanaal-gedeelte, dat over een lengte van circa 10 K.M. Oos telijk van Selzaete en Sas van Gent zal lopen. Ter weerszijden van dat nieuwe kanaal-gedeelte zijn Industrie-terreinen geprojec teerd en Oostelijk van deze in dustrie-terreinen een nieuwe spoorbaan GentTerneuzen, waarbij men zich voorstelt, dat de nieuwe waterweg, die gele genheid zal bieden voor het la den en lossen van zeeschepen vlak voor de fabrieks-emplace- menten en de nieuwe spoor baan, die aansluiting van elk fabrieksemplacement mogelijk zal maken, twee belangrijke factoren zullen zijn voor het aantrekken van nieuwe in dustrieën. WANNEER GEREED? Gent wil er alles op zetten om zich als industriehaven te handhaven. Vandaar ook, dat het thans regelmatig de aan dacht van de Belgische rege ring voor zijn plannen vraagt in de hoop, dat in nauwe sa menwerking met de Neder landse regering deze plannen verwezenlijkt zullen worden. Wij hebben aan enkele Gent se autoriteiten de vraag ge steld of zij een denkbeeld had den van de tijd,- waarbinnen men deze plannen wil verwe zenlijken. Er is wel eens een datum goemd, maar men heeft thans elke datum losgelaten. Op het ogenblik kan geen jaar genoemd worden, omdat men wel begrijpt, dat zulke frote plannen slechts bij ge- celten uitgevoerd kunnen jvqrden. Vervolgens dringt de Stich ting aan op snellere behande ling van het ingediende wets ontwerp ten behoeve van het bedrijfspensioenfonds in de landbouw. De wens wordt te kennen gegeven dat de overheid meer dan tot dusver het geval was, het bedrijfsleven bij handels politieke besprekingen in zal schakelen. Het bedrijfsleven toch moet gemaakte handels politieke afspraken voor het overgrote deel uitvoeren. Speciaal wordt een zo vol ledig mogelijke inschakeling van het bedrijfsleven bij de voorbereiding van de econo mische unie tussen Nederland, België en Luxemburg noodza kelijk geacht. DE WEDEROPBOUW. Naar de opvatting van de Stichting voor de Landbouw moet do bouw van boerderijen en landarbeiderswoningen krachtig bevorderd worden, speciaal in de door oorlog ge troffen gebieden. Men vraagt o.a. een goede verdeling van het bouwvolume. Dit om een eind te maken aan steeds toe nemende bedrijfsschade en ontwrichting door gebrek aan goede bedrijfsgebouwen. Naar het oordeel van de Stichting moet met kracht ge streefd worden naar vergro ting en verbetering der opper vlakte cultuur-grond door middel van inpoldering, ruil verkaveling, betere ontwate ring en andere cultuurtechni sche werken. Dit in verband met de bevolkingsdruk ten plattelande en de groeiende behoefte aan bijv. stadsuit breiding. Aangedrongen wordt op besteding van een deel der Marshall-dollars voor deze cultuurtechnische werken. EMIGRATIE-POLITIEK De Stichting vraagt een ac tieve emigratiepolitiek van overheidswege. De werkzaam heden op dit gebied moeten zoveel mogelijk aan het geor ganiseerde bedrijfsleven wor den overgelaten. H.M. Koningin-moeder van België naar ons land. Een communiqué van het koninklijk paleis te Brussel deelt mede dat koningin Eli zabeth zich naar Nederland zal begeven, om de Prins-Re gent te vertegenwoordigen bij de inhuldiging van H.K.H. Prinses Juliana. H.K.H. de Koningin-Moeder zal vergezeld zijn van baron Papeians de Morchoven en Prins Albert de Ligne. Officieel Nederlands communiqué. Officieel wordt thans mede gedeeld: De Nederlandse rege ring heeft aan de federale con ferentie te Bandoeng medege deeld, hoe zy zich de verdere staatkundige ontwikkeling in Indonesië zou kunnen voorstel len. Behoudens in overgangstijd noodzakelijke besprekingen wordt de uitoefening van alle bevoegdheden met betrekking tot Indonesië, die volgens de bestaande wetgeving aan de kroon, de Staten-Generaal of de gouverneur-generaal toeko men, overgedragen aan de fe derale regering, die uitsluitend uit Indonesiërs zal bestaan. De federale regering, in overeenstemming met de fede rale raad, zorgt zo spoedig mogelijk voor de instelling van 'n vertegenwoordigend lichaam. Voorts wordt een kabinets raad ingesteld, bestaande uit de federale regering en de ge- zamenlyko secretarissen van staat, die als regel departe mentshoofden zullen zijn. Naast de federale regering benoemt de kroon een hoge vertegenwoordiger, aan wie gedurende do overgangstijd bepaalde bevoegdheden met betrekking tot het bestuur in Indonesië zyn toegekend. WISSELENDE BEWOLKING Geldig tot Woensdagavond. Plaatselijke ochtendmist. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit Westelijke rich tingen, later draaiend naar Zuid-westelijke richtingen. Wisselende bewolking met bij na overal droog weer, maar in de middag in het Zuid- Westen van net land plaatse lijk enige regen of motregen. Weinig verandering in tempe-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1