Republikeinse delegatie naar Djocja vertrokken NIEUWS UIT ZEELAND Wereldraad der Kerken Bestaanszekerheid voor boer en landarbeider WALCHEREN Zuid-Beveland Noord-Beveland Volgende week hervatting der besprekingen? Maatregelen tegen republikeinse gedelegeerden? Maandagochtend in de vroe ge morgenuren vertrok we derom een delegatletrein naar Djocja, ditmaal echter alleen met Republikeinen, te weten ongeveer vijftig leden en ad viseurs van hun delegatie. Van de leden der Commissie van Goede Diensten en van da Nederlandse delegatie is niemand vertrokken. De Com missie handhaafde haar reeds eerder genomen besluit om de verplaatsing van de con ferentie een week uit te stel len, aangezien men blijkbaar nog geen zekerheid had be treffende de bruikbaarheid van het vliegveld van Djoc ja. Aneta verneemt, dat de Commissie een telegram naar Djocja heeft gezonden om bevestiging te vragen, dat het vliegveld gedurende de onderhandelingsperiode bruik baar zal zijn voor een dage lijkse verbinding. Indien dit gegarandeerd kan worden, zal de Commissie de volgen de week Maandag per trein of per vliegtuig naar Djocja vertrekken. In Batavia circuleren ge ruchten, dat de Nederlandse overheid overweegt om de fa ciliteiten van de Republikein se vertegenwoordigers, die naar Batavia komen, als be horend tot de Republikeinse delegatie, aan een nader on derzoek te onderwerpen en slechts diegenen toe te Laten, die uitsluitend voor het dele- gatlewcrk Batavia bezoeken. Deze maatregel zou moeten worden gezien in verband met de oplum-smokkel-affalre. DE MILITAIRE ON DERHANDELIN GEN. Betreffende de voortzetting van de onderhandelingen over de uitvoering van het mili taire bestand verneemt Ane ta, dat ook dr. Leimena met de delegatletrein is vertrok ken met de inmiddels terug gegeven stukken, die door de Nederlanders in beslag wa ren genomen. De kwestie zal te Djocja worden besproken en een woordvoerder van de Commissie van Goed© Dien sten gaf als zijn verwachting te kennen, dat de Republiek de loop van deze week haar plannen hieromtrent aan de Commissie voor Goe de Diensten zal mededelen. De indruk werd gegeven, dat het incident te Pengansaan- Oost niet als gesloten zal worden beschouwd, zolang ook niet het betreffende pand, dat als secretariaat van de Republikeinse delegatie dienst doet, is teruggegeven. WIELRENNEN Wielerkampioenschappen op de baan. BLANKENAUW IN DE KWARTFINALE. Maandagmorgen werden de wereldkampioenschappen wiel rennen in Amsterdam voort gezet met de voorritten ach tervolging voor amateurs over maximaal 4 kilometer. In de zesde serie startte Blankenauw tegen Noble uit India. Na 3 kilometer haalde onze landge noot de Indiër in. Het was een gemakkelijke overwinning op een tegenstander, die niet van zyn klasse was. In de 15de se rie sloeg de Fransman Coste de Nederlander Kunst met groot verschil. De Fransman reed in uitstekende stijl, zeer rustig, regelmatig zonder schokken, terwijl de Nederlan der moeilijkheden had, wan neer hij tegen de scherpe wind moest optornen. Het werd een volkomen verdiende overwin ning voor Coste met zeker een kwart baan verschil. In de achtste finale kwam Blankenauw uit tegen de Ame rikaan Stiller. De Nijmegenaar reed perfect, liep onmiddellijk op zijn tegenstander in en won met een verschil van niet min der dan 200 meter. Tijd van Blankenauw 5 min. 18.8 sec. Stiller deed er 5 min. 33.4 sec. over. SCHULTE IN DE HALVE FINALE PROFS. Bij de profs won onze landge noot Peters in de series gemak kelijk van de Belg Delacker. Schulte had geen moeite met de Luxemburger Kemp. Peters startte in de tweede rit van de kwartfinale tegen Be- vilacqua (It.), nummer twee van de wereldkampioenschap pen achtervolging te Parijs. De Italiaan liep onmiddellijk in op onze landgenoot. Het was of Pe ters zonder overtuiging, zonder vertrouwen reed. Met 125 meter verschil werd Peters geslagen. Tijd Bevilacqua 6 min. 27.4 sec. Tijd Peters 6 min. 38 sec. In de vierde en laatste kwart- eindstrijd reed Schulte tegen de Deen Nielsen, die fn de middag uren zonder strijd (Weilenmann moest verstek laten gaan) zich had kunnen plaatsen. Schulte liep onmiddellijk in op zijn te genstander en nam een voor sprong van 20 meter, welke hij geleidelijk vergrootte tot 50 meter. Op de eerste avond was de belangstelling bepaald gering. Vele tribunes waren volkomen onbezet ACHTER MOTOREN. Voor de eerste serie van het wereldkampioenschap achter grote motoren verschenen in de ze volgorde aan de start Mi- chaux (België), Schaer (Zwit serland), Svoboda (Oostenrijk), Lcsueur (Frankrijk), Bakker (Nederland) en Pedcrsen (De nemarken). Dinsdagavond en Woensdagavond worden de bei de andere series verreden. De nummers 1 en 2 van elke serie komen in de eindstrijd plus de winnaars van de drie repecha- ges. Na 50 km. was het duidelijk, dat er slechts drie stayers klas se in de baan lagen, Lasueur, de titelhouder, Bakker en Mi- chaux, die met onderlinge ver schillen van ongeveer 100 me ter in deze volgorde hun ronden draaien terwijl alle andere con currenten toen reeds drie en meer ronden ten achter waren. De uitslag luidt 1 Lesueur, Frankrijk, tijd 1 uur 24 min. 46 sec.; 2 Bakker, Nederland op 480 meter; 3 Mtchaux, België op 6 ronden. „Moeder des Lands" De door Polygoon-Profilti ver vaardigde nationale film „Moe der des Lands", is gereed geko men. Reeds zijn 15 copieën naar Indonesië verzonden, opdat de vertoningen gelijktijdig in Ne derland en in de Oost kunnen aanvangen. Polygoon heeft in dit filmpje, dat ruim twintig minuten duurt, een zeer spaarzaam gebruik ge maakt van het grote archief, waarover het uiteraard beschikt. Het accent van de film is ge legd op haar volk, zoals dit in haar tijd en onder haar leiding heeft geleefd en gewerkt. Een volk rond hetwelk Willem van Oranje een dijk heeft ge legd, even stabiel als de Honds- bossche. 25.000 Duitsers uit Denemarken. Als resultaat van de door de Deense minister van buiten landse zaken, Rasmussen, met de Britse en de Amerikaanse militaire gouverneur in Duits land gehouden besprekingen, zullen 25.000 Duitsers, die se dert het einde van de oorlog in Denemarken vertoefd heb ben, terugkeren naar de Britse en de Amerikaanse zóne van Duitsland. De repatriëring zal deze week een aanvang nemen. Onder de 25.000 Duitsers be vinden zich vierduizend voor malige militairen. Per week zullen tweeduizend personen gerepatrieerd worden. Er zullen 20.000 'Duitsers naar de Britse zóne gaan en 5000 naar de Amerikaanse. Over de hoofdlijnen van de overeenkomst was men het reeds enige tijd geleden eens geworden. Headen vrijgelaten. Het Duitse nieuwsbureau Dena maakt bekend, dat Tho mas Headen, plaatsvervangend directeur van een afdeling van de Amerikaanse inlichtingen dienst, die Zondag op het Ber- lijnse Potzdammer plein door politie uit de Sowjet-sector gearresteerd werd, Maandag, kort na dertien uur, is vrijge laten. Hij is een-en-twintig uur in hechtenis geweest. Motorrijder en fietser bij botsing gedood. Zaterdagavond zijn op de Middelsluisdijk te Numans- dorp de 26-jarige motorrijder H. Rietveld, die kort geleden als oorlogsvrijwilliger uit In- dië terug kwam en de 58-ja- rige wielrijder K. van Riet schoten met elkaar in botsing gekomen. Beiden werden op slag gedood. Daar niemand de botsing gezien heeft, is het niet mo gelijk de oorzaak vast te stel len. Brand op de spoorbrug te Culemborg. Omstreeks half twee Maan dagmiddag is een deel van het wegdek van de Culemborgse spoorbrug over de Lek in brand geraakt. Over deze brug loopt het spoorverkeer van Amsterdam naar 's Hertogen bosch. De Culemborgse brand weer bestreed het vuur, dat vat had gekregen op ongeveer 50 meter van het KM. lan ge wegdek. College van Alg. Bestuur voor Curasao. De heer W Plantz, die belast was mét de vorming van het College van Alge meen Bestuur, heeft thans de namen van de personen, die hij als leden van dit col lege wil voordragen, bekend gemaakt. Het college zou be staan uit 8 leden, n.L W. Plantz, dr. J. Beaujon, I. H. Capriles, dr. A. w. J. M. Deaertine, W. F G. Men- slng en A. G. Statius Mul ler. B^ de Staten van Cura sao is reeds overeenstem ming bereikt over deze aa menstelling en men verwacht, dat de leden het aanstaande weekend door de Gouverneur zullen worden benoemd. Met het troepenschip „De Grote Beer" kwamen Vrijdag ongeveer 1300 militairen, behorende tot verschillende on derdelen van de K.N.I.L., Kon Marine en Kon. Lucht macht in de Amsterdamse haven aan. Onder hen be vonden zich een aantal rieken en gewonde militairen. De militairen verlaten het schip. Stand der landbouw gewassen in Zeeland. Aap de opgave van het minis terie van landbouw over de stand der gewassen op 15 Augus tus jl ontlenen wij de volgende gegevens betreffende de provin cie Zeeland: De granen zijn in het alge meen te snel afgerijpt door de korte warmteperiode in de laat ste week van Juli. De stand van de tarwe is goed. De korrel is echter klein en in Zeeland zijn daardoor de verwachtingen niet hoog meer. De gerst vertoont ook nog wel een bevredigend beeld. In Zeeuwsch-Vlaanderen was de zomergerst slechts matig. Veldbonen vertonen een ma tig tot vrij goed gewas. De erwten rijn in Zeeuwsch- Vlaanderen practisch mislukt. De schokkers brengen in Zee land evenals Zelka vier maal zo veel op als Unica. De opbrengst der stambonen is in Zeeland slechts matig. De handelsgewas sen hebben in het algemeen in kwaliteit geleden door de natte zomer. De onbrengst van het vlas is iets minder dan in Gro ningen en Noord-Holland. Koolzaad gaf 'n vrij goed ge was. Blauwmaandzaad was vrij Resolutie verklaart de vorming voltooid. Rapport van het voorbereidend-comité. Maandagochtend om half elf heeft het congres der ker ken met algemene stemmen de resolutie aanvaard om te ko men tot stichting van een Wereldraad der Kerken. De resolutie werd voorgedragen door pasteur Mare Boegneruit Parijs. De resolutie spreekt uit: „Dat de eerste assemblee van de Wereldraad der Kerken hierbij voor geconstitueerd verklaard wordt, in overeen stemming met de constitutie, ontworpen in 1938 te Utrecht met instemming der kerken. Dat de assemblee zal bestaan uit die personen, die aanwe zig zijn als de officiële gedele geerden van de kerken bij de raad en dat de vorming van de Wereldraad der Kerken bij deze voltooid is." Aan de resolutie zijn 15 pun ten gehecht betreffende de sa menstelling der comité's. ,De ochtendzitting stond onder leiding van G. F. Fischer, aarts bisschop van Canterbury. De eerste spreker was Samuel McCrea Cavert van de Presby teriaanse kerk te New-York. Hij deed verschillende mededelingen over het programma van de as semblee. EEN RAPPORT. De algemeen secretaris dr. W. A. Visser 't Hooft bracht rapport uit namens het voorlopig comité voor de Wereldraad der Kerken. In dit rapport werd er op gewe zen, dat de levenskracht van de raad zal afhangen van de ker ken waaruit hij bestaat. De raad zal niets kunnen ondernemen zonder steun van de kerken. De taak van de Wereldraad zal nauwkeurig moeten worden vastgesteld. Met weinig uitzondering heb ben alle kerken, die uitgenodigd waren, de uitnodiging aanvaard. De betekenis van het samenko men van 150 kerken van 20 ver schillende geloofsopvatting be hoeft geen verder commentaar. Vele kerken, die gaarne aan het congres hadden deelgenomen, konden door verschillende om standigheden geen vertegen woordigers zenden. Het stemt tot vreugde, dat verscheidene historische orthodoxe en Oos terse kerken vertegenwoordi gers hebben gezonden. Veelal aerustte de weigering om deel te nemen bij bepaalde kerken op een betreurenswaardig mis verstand. Bijzondere aandacht dient te worden gewijd aan de R.K. kerk. Aangezien het voor lopig comité de redenen kende waarom de R.K. kerk niet aan 't congres wenste deel te nemen, werd zij niet uitgenodigd. Het is te betreuren dat de Heilige Stoel besloten heeft zich niet bij de Wereldraad aan te sluiten, vooral omdat vele R.K. priesters en leken groot begrip hebben getoond voor het doel en karak ter van de beweging. De Wereld raad der Kerken zal hopen en bidden, dat de mogelijkheid van contact zal blijven bestaan. Het voorlopig comité ziet het als een der belangrijkste taken van de raad de kerken samen te brengen om de verschillende ge loofsopvattingen te bespreken. Op deze wijze kunnen zij wor den voorbereid op volledige eenheid tussen de kerken. BEZOEK PRINSELIJK PAAR. Onder luid applaus van het voltallige congres namen Prin ses-Regentes Juliana en Prins Bemhard aan de bestuurstafel in het Concertgebouw plaats. Het Prinselijk Paar had de vijf voorziters van de wereldraad, benevens een 26-tal gedele geerden ten paleize aan de lunch ontvangen. De Prinses- Regentes en de Prins werden door pasteur Mare Boegner hartelijk verwelkomd. Dr. KARL BARTH. Dr. Karl Barth uit Basel sprak Maandag over: „de wanorde op de wereld en het heilplan Gods". Uitvoerig be lichtte dr. Barth de vele *vij- - zen, waarop de mens het heils- f)lan van God kan verwezen- ijken in deze chaotische wereld. Om dit heilsplan uit te voeren zullen de kerken en dit onderwerp zal in de zit tingen der eerste sectie ter sprake komen him confes sionele en oecumenische wen sen en belangen enigszins los moeten laten en zich afvragen wat God van ons wil. De kerken zijn thans on derweg tussen een niet meer in haar geheel bestaande scheiding der kerken en nog niet geheel bereikte eenheid. „Dit moge voor ons", aldus spreker, „echter geen auuilei- ding zijn onze teleurstelling of verontwaardiging over de weigering der kerken van Rome en Moskou al te zeer in onze eerste sectie naar voren te brengen. Wij moe ten in de weigering van Ro me en Moskou berusten. Misschien heeft God ons hiermede willen sparen voor de waan, dat wy een toren zouden kunnen bouwen, die tot aan de hemel reikt". Vervolgens ging spreker er toe over het onderwerp van de tweede sectie te bespreken: „de opdracht van de kerk in de verkondiging van het evan gelie". Hij kwam tot de con clusie, dat er slechts één vraag overblijft: hoe wij onszelf kun nen vrijmaken van het denken in hoeveelheden en statistie ken, PROF. DODD. Vervolgens gaf pasteur Mare Boegner, die de middagzitting presideerde, het woord aan prof. C. H. Dodd, van de uni versiteit in Cambridge, die over de bijbelse grondslag sprak. „Om de bijzondere positie van de bijbel in ons leven vast te stellen", zo zeide hij, „dient men te bedenken dat de schrif tuur door de eeuwen heen in alle kerken van het christen dom is behandeld. Daarom is het onmogelijk de bijbel' te verklaren, zonder deze in ver band met de kerk te zien. De band tussen kerk en bijbel is oorspronkelijk en blijft steeds bestaan. Bovendien bestaat de verbondenheid tussen bijbel en kerk in elke christelijke ge meenschap, ongeacht overigens de opvattingen over het ge loof". Uitvoerig ging spreker in op dit laatste punt, dat naar hij zeide een belangrijk on derwerp zal vormen van het huidige congres. Na deze toespraak ging pasteur Boegner voor in ge bed. Hij vroeg Gods zegen voor het Nederlandse vorstenhlds en voor de regeerders der vol keren, die op het congres ver tegenwoordigd zijn. ONTVANGST IN HET RIJKSMUSEUM. 's Avonds ontving namens de regering minister mr, Th. R. Wyers de deelnemers in het Rijksmuseum, wijl eredienst een onderdeel vormt van het departement van justitie. Deze toevallige omstandigheid is de oorzaak, dat minister Wijers waarschijnlijk de enige katho liek is, die de deelnemers aan dit congres toespreekt. Hij zeide, dat de regering begrijpt, dat het een grote vol doening moet zijn, dat de plannen tot het houden van deze eerste vergadering ten slotte na tien jaar verwezen lijkt konden worden. Het ver heugt de regering dat dit in Nederland geschiedt, vooral omdat zij overtuigd is van de dienstbaarheid van deze arbeid aan het herstel der geestelijke en morele grondslagen onzer samenleving zowel nationaal als internationaal, waar zonder de wederopbouw dier internati onale goede betrekkingen tot een uitzichtloos pogen zal zijn gedoemd. WERELDJEUGDCONGRES. Ds. Martin Niemöller zal op het wereldjeugdcongres, dat op 28 Augustus in de Apollo- hal te Amsterdam zal worden gehouden in verband met het congres van de wereldraad van kerken, het woord voeren namens de gehele wereldcon ferentie. •goed, maar in Zeeuwsch-Vlaan deren bleven de dozen klein. De gunstige ontwikkeling van de hakvruchten zette zich voort. Aardappelen in Zeeland vrij goed: Suikerbieten goed. In Zeeuwsch-Vlaanderen treedt in tegenstelling tot de rest van Zeeland vrij veel vergelings- ziekte op. Verwerking van huisvuil tot compost. Naar wij vernemen heeft het gemeentebestuur van Vlissin- gen plannen in studie om te komen tot een betere methode van vuilverwerking in deze ge meente. Het college van B. en W. heeft een bezoek gebracht aan Amsterdam om zich op de hoogte te stellen van de proe ven, welke het gemeentebe stuur aldaar neemt met een bepaalde methode van vuil verwerking, waarbij een be langrijke hoeveelheid organisch materiaal ter beschikking komt, dat kan dienen voor grondverbetering. Uiteraard laat ook deze me thode van vuilverwerking een restant aan onbruikbaar ma teriaal, maar die hoeveelheid is veel minder volumineus dan thans het geval pleegt te zijn. Mochten de Amsterdamse proeven slagen, dan ligt het in het voornemen om te zijner tijd ook voor Vlissingen op de nieuwe methode van vuilver werking over te schakelen. Koninklijke onderscheidingen. Bij Koninklijk Besluit is ver leend de ere-medaille, verbon den aan de orde van Oranje- Nassau: in brons, aan: H. v. Eenennaam, landarbeider bij de familie Stoutjesdyk te Sta- venisse en aan B. van der Werf landarbeider op de boer derij „Bethlehem", te Eikerzee. De heer M. L. A. de Jonge te Heinkenszand slaagde te Bergen op Zoom voor het Middenstandsexa men en te Amsterdam voor het Texüelbrevet (algemeen). BELGISCHE BOUWVAKARBEIDERS OP WALCHEREN. Het college van Rijksbe middelaars heeft vergunning verleend aan aannemers die op Walcheren bouwwerken uitvoeren, aan de geschoolde bouwvakarbeiders, die in België woonachtig zijn, met goedkeuring van de Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau of by kantoor, een loon uit te betalen van 90 cent per uur op bouwwerken, welke rijn goedgekeurd door of vanwege het Ministerie van Wederopbouw en Volks huisvesting. Dit besluit is slechts van toepassing op de arbeiders, die zich vrijwillig ter plaat se van de werkzaamheden of bij het Gewestelijk Ar beidsbureau of bijkantoor melden. Deze beschikking is geldig tot 1 Januari 1949. Zomerfeest vrouwelijke Kalh. arbeidersjeugd. Enkele honderden kajotsters uit geheel Zeeuwsch-Vlaande ren hebben Zondag in Oost burg het jaarlijkse zomerfeest gevierd. Met alle afdelings vaandels werd gemarcheerd naar het Rijkswerkkamp „Wil genhof", waar in de cantine een plechtige mis werd opge dragen door diocesaan-direc- teur Aerts uit Breda met as sistentie van kapelaan van Maers uit Oostburg en kape laan de Bruijn uit Eede. De meisjes verzorgden zelf de ge zangen. Tijdens de mis besprak de districts-directeur, rector H. Loves, het kapotsters-ide- aal. Nadat een bloemenhulde was gebracht bij het Maria beeld, werd op het weiland „Veerhoek" een vlaggenpara- de gehouden gevolgd door volksdansen, waarbij de Belgi sche gasten opvielen. Een op voering van het toneelstuk „Het lied van de Arbeid" door de afdeling Hulst, besloot het feest. Leidend beginsel voor landbouwpolitiek. Uiteenzetting Stichting voor de Landbouw Het hoofdbestuur van de Stich ting voor de Landbouw heeft zijn goedkeuring gehecht aan 'n inleiding van de voorzitter de heer H. D. Louwes, welke als basis voor de komende bespre kingen over de toekomstige landbouwpolitiek kan gelden. Deze uiteenzetting is ook ter kennis gebracht van de minister van landbouw. Het leidende beginsel zal moe ten zijn bestaanszekerheid, ook voor boer en landarbeider. Dit eist een actieve landbouwpoli tiek ten aanzien van de prijzen en de lonen, de uitvoer en de beheersing van de productie. Tegenover deze actieve politiek staat de plicht van de land bouw: doelmatig en hard wer ken en open staan voor 't nieu we. Daarnaast moet de land bouw in staat gesteld worden eigen verantwoordelijkheid te dragen voor het volbrengen van zijn taak. Het fundament van de land bouwpolitiek is de voorziening van de binnenlandse markt en het in stand houden van een zo groot mogelijke export. BELONING VAN BOER EN ARBEIDER. Een redelijke beloning van boer en arbeider moet de basis zijn. Om dit te bereiken kan men niet bulten maatregelen waardoor men bepaalde pryzen kan garanderen. De stichting zal zich nog nader moeten be- moeten worden gekozen. Wel bestaat eensgezindheid met be trekking tot het afwijzen van een subsidiestelsel, van 'n toe slag per ha. of andere dergelij ke middelen. Het spreekt vanzelf, dat men, indien men enerzijds maatre gelen wenst, die bepaalde prij zen garanderen, zich anderzijds niet kan verzetten tegen maat regelen, die de productie rege len. De Stichting is zich dit ten volle bewust. Indien de landbouw lonende prijzen wenst voor rijn produc ten, zal hij zich moeten afvra gen of hy met zijn productie nog wel op de goede weg is. Onlangs is door de Stichting voor de Landbouw een studie commissie ingesteld, die een on derzoek zal instellen naar de nationaal meest verantwoorde bestemming van de melk; een studiecommissie, die hezelfde doen zal met betrekking tot de aardappelen is in oprichting. Ook voor andere sectoren zal een dergelijke studie nodig rijn. DE KLEINE BOEREN, d Een van de moeilijkste vraagstukken van de landbouw is dat van het kleine boeren bedrijf. het LEI (Landbouw Econ. Instituut) zal weldra aanvangen met een stelselma tig onderzoek, met de bedoeling een gedocumenteerd inzicht in de positie der kleine bedrijven te krijgen. Vlissingen BELGISCHE VOETBALCLUB NAAR VLISSINGEN. Zondag speelt Vlissingen I op het terrein aan de Bosweg vriendschappelijke voet balwedstrijd tegen de Belgi sche club Nieuwpoort. Middelburg ZENDINGSDIPLOMA. Zaterdag 21 Aug. werd te Middelburg het examen afge nomen voor het Zendingsdiplo ma van de Geref. Kerken. Het examen werd afgenomen door ds. H. A. Wiersinga ten over staan van ir. P. Ph. Steneker als generaal deputaat. Aan de volgende cursisten werd het diploma toegekend: mej. D. Houwers, de heer J. Looise, beiden te Middelburg, mej. M. L. de Jager te Ame- muiden, mej. W. C. Louisse, mej. N. de Kok, mej. T. Jonk heer, mej. J. van Driel, de heer L. de Wolf, mej. S. D. Droo gers, allen te Bergen op Zoom. Er werd geen candidaat afge wezen. WIE ZAG HET? Zaterdagavond 9.30 uur reed op de Blauwe Dijk te Middel burg een personenauto tegen een boom. Hierbij kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. De Commissaris van Politie verzoekt evenwel eventuele getuigen van dit ongeval, zich te willen melden op het poli tiebureau. SANATORIA-COLLECTE. Teneinde het na de oorlog in aantal toegenomen openbare in zamelingen enigermate te ver minderen, zijn bepaalde collec ten samengevoegd, o.a. die voor de t.b.c. Sanatoria „Sonne- vanck", Zonnegloren", Zonne straal". Deze maatregel, ten gerieve van het publiek getroffen, mag uiteraard niet leiden tot nadeel voor de betrokken philantropi- sche instellingen. De plaatselijke comité's van bovengenoemde sanatoria heb ben nu de handen ineen ge slagen om één gemeenschappe lijke collecte te organiseren en wel op Zaterdag 11 September 1948 te Middelburg. Men re kent op de hulp van veel collec tanten. Het comité bestaat uit de vol gende dames en heren: M. J. Verspoor, N. Oostersestraat 34a, W. Klopmeyer, Rozenstraat 1, Mevr. W. H. SegboerBlanker, Herengracht 82, Mevr. Don Verboom, Langeviele 16, J. Over- weel, Bagynhof 27, Mevr. Jan- se, Vlasmarkt, Mevr. Voogd Klercq, K. Noordstraat 11, allen te Middelburg. Domburg WELKOM VREEMDELING. Zondag had Domburg be zoek van een bijzonder groot aantal dagtoeristen, hoofdza kelijk uit België. De bussen, die hen vervoerden, vormden lange tremen. De gasten zwermden uit over duin, strand en boulevard en deden by de zakenlieden hun gewaar deerde uitgaven. Het Hongaarse nieuwsbureau meldt, dat twee Joegoslavische le- ger-off iel eren in Hongarije zijn aangekomen en om bescherming - der Hongaarse autoriteiten hebben raden, welke middelen hiervoor verzocht. Koudekerke DE BLOEMENTENTOON STELLING. Zoals wy reeds meldden werd in de Hervormde school te Koudekerke een bloemen tentoonstelling gehouden. Voor beoordeling van de inzendin gen en het toekennen van de prijzen bestond de jury uit de heren Wondergem enTerwoert uit Koudekerke en de heer Dekker uit Vlissingen. De uit slag voor de leerlingen luidt: 1. Antonie Schipper; 2. Ca- tharina Brasser; 3. Comelis Brasser; 4, Piet v. d. Heyden; 5. Comelis Kestelo; 6. Neeltje Kluyfhout; 7. Piet v. d. Heij den; 8. Sjaantje van Dongen; 9. Adam v. Maldegem; 10. Herman Kestelo; 11. Cathari- na Brasser; 12. Antonie Schip per; 13 Piet van Dongen; 14. Maatje v. d. Voorde; 15. Cor nells Fransen; 16. Comelis Wielemaker; 17. Tinüs Vos; 18. Comelis Wielemaker; 19. Nico Bosschaart; 20. David Jasperse. Aangezien ouders eveneens mochten inzenden, was de uit slag voor hen als volgt: 1. J. Nyholt; 2. Wondergem; 3. Kleinepier; 4. Wondergem: 5. J. de Witte. De heer Dekker uit Middel burg .kreeg voor zyn inzending een eervolle vermelding. Zouielande De collecte voor „Zonnegloren" heeft^te Zoutelande opgebracht Borssele INTREDE CAND. F. DIELEMAN Donderdag 9 September zal candidaat F. Dieleman zijn in* trede doen bij de Gereformeer de gemeente te Borssele. Inde middagdienst zal ds. Stuyven- berg uit Yerseke de nieuwe predikant bevestigen. ZILVEREN JUBILEUM Dezer dagen herdacht de heer M. Karelse Pz. te Bors sele het feit, dat hy' 25 jaar geleden in dienst trad bij dc fa, de Muynck. WEDVLUCHT. Zaterdag hield .de Noord-Beve- landse postduiVênhoudersvereni- ging te Kortgene een wedvlucht uit Arlon. De uitslag was: 1. 2 en 6 M. Clement, Kortgene. 3 J. de Looff, Kortgene, 4 en 5 H. C. Noordhoek, Kats, 7 en 10 P. de Waal, Kortgene, 8 L. de Fouw, Kortgene, 9 S. v. d. Houten, Co- lijnsplaat. Uitslag kampioenschap met oude duiven: le O. Scherp te Kortgene, 2e P. Verburg te Kort gene, 3e H. C. Noordhoek te Kats; hokkampioenen: le J. Sturm, Co- lijnsplaat. 2e H. C. Noordhoek, Kats, 3e O. Scherp, Kortgene; Uit slag kampioenschap met jonge duiven: le H. C. Noordhoek, Kats. 2e S. v. d. Houten, Colijnsplaat, 3e L. de Touw, Kortgene; hokkam- pioen: le H. C. Noordhoek, Kats, 2e S. v. d. Houten, Colijnsplaat, 3e M. Clement, Kortgene. Officiële Publicaties DIENSTPLICHT. Aanmelding van personen, die geen oproeping voor de keuring van de lichting 1949 hebben ontvangen. De burgemeester van Vlissin gen brengt ter algemene kennis, dat alle oproepingen voor de keuring voor de lichting 1949 zijn verzonden en dat de in 1929 gebo ren mannelijke personen, die hier te lande wonen of geacht worden te wonen en een dergelijke oproe ping of een bericht van nlet-in- schrljving niet hebben ontvangen, zich vóór 15 September e.k. ter gemeente-secretarie moeten aan melden. Vlissingen, 23 Augustus 1948.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2