Geen nationalisatie van de Hongaarse landbouw NIEUWS UIT ZEELAND Belastingstelsel moet eenvoudiger Chefarine 4 gr Gouverneur Oost-Vlaanderen komt naar Zeeland. WALCHEREN Congres Nieuwe Kerken VICE-PREMIER RAKOSI HEKELT TITO. Arme boeren naar de fabrieken. De Hongaarse vice-premier Rakosi, secretaris-generaal van de arbeidersparty, heeft in een toespraak tot een mas sa-vergadering van boeren in de buurt van Boedapest ver klaard, dat de regering van plan was zich te houden aan een politiek, die het particu liere landeigendom handhaaft. Hongarije had afgedaan met de oude politiek van indivi- duè'lc productie, die de rijke boeren in staat gesteld had de arme uit te buiten. Rakosi zei- de dat het land nog 250.000 ar. beiders voor de industrieën no dig had en deze geleverd zou den moeten worden door de ar mere boerenstand. Met betrekking tot Joego slavië merkte de vice-premier op, dat de recente berichte.; uit dat land de juistheid van het standpunt van Hongarije jegens dc Kominform-resolu- tie hadden bevestigd en dat een „bandeloze terreur" werd uitgeoefend tegen de „echte communisten". Felle brand In Amsterdamse fabriek. Vrijdagmiddag brak een uit- slaande brand uit in het pand Kloveniersburgwal 42 te .Am sterdam, op de zesde étage van de étalage-materialen- fabriek „B. en W": waar in de laatste weken grote hoe veelheden étalage-materiaal vervaardigd zijn voor de feest week. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet voorkomen, dat het vuur ook de vijfde étage aantaste. De bluswerkzaamheden wer den bemoeilijkt door de enor me rookontwikkeling. Om kwart over drie was de brandweer nog steeds met het blussingswerk bezig. Wel was zij de brand meester, doch het smeulende golfcarton ontwik kelde een enorme rookwolk. Zo groot was de hitte, dat de brandweerladder bij de vijfde etage begon te branden. Men was genoodzaakt de ladder verder van de buitenmuur te plaatsen, hetgeen het blus singswerk nog moeilijker maakte. Verzekering dekt de schade. Rijst en suiker verloren gegaan. Vrijdagmorgen geraakte een grote aanhangwagen, geladen met suiker en rijst, van de firma Rozenman en Bijier te Almelo in het Almelo-Vrie- zcnvcenkanaaL Do aanhangwagen was 's nachts in een garage nabij het kanaal geparkeerd. In de vroe ge ochtenduren drukte het per soneel de wagen buiten de ga rage. Op een gegeven moment was men niet meer by mach te de aanhangwagen in be dwang te houden, waardoor de wagen in het water reed. De schade van de suiker en rijst wordt geraamd op 5000. „Johan van Oldenbarnevelt" en „Grote Beer" aangekomen. Het hospitaal-troepentrans portschip de „Grote Beer", dat in convooi met de Vrydag te IJmuiden binnengelopen „Johan van Oldenbarnevelt" uit Batavia vertrok, arriveer de in de vroege ochtend te Umuiden. Om kwart voor drie arri veerde de „Johan van Olden barnevelt" met 1800 militairen aan boord. Gepensionneerden zijn teleurgesteld. Ingevolge een besluit, geno men op een te Utrecht gehouden gecombineerde vergadering van de Alg. Neder 1. bond van gepen sionneerden, de bond van ge pensionneerden der Ned. spoor- en tramwegen en de alg. mili taire pensioenbond, hebben de voorzitter en secretaris van het comité dezer samenwerkende bonden, aan de ministerraad een adres gericht waarin o.a. gezegd wordt, dat met grote teleurstel ling werd kennis genomen van de mededeling inzake het van de Tweede Kamer-agenda af voeren van het wetsontwerp be treffende toeslag op de pensioe nen. Daardoor is grote onzeker heid ontstaan omtrent het tijd stip van behandeling van dit wetsontwerp. Adressanten achten het drin gend noodzakelijk dat. indien 't bedoelde wetsontwerp niet bin nenkort tot wet zal zyn verhe ven, zodanige maatregelen wor den getroffen, dat de gepension neerden vóór 1 November a.s. bij wijze van voorschot over enig geld zullen kunnen be schikken, om de voor de komen de winterperiode zo zeer nood zakelijke, kosten te kunnen be- stryden. Rakosi hekelde de leiding van de Hongaarse rooms-ka- tholieke kerk, daar zy in te genstelling tot de Hervormde kerk, alle mogelijkheden voor een vergelyk inzake de kwes tie van nationalisatie van con fessionele scholen van de hand gewezen had. Hy prees de lei ders van de kleine boeren voor hun steun aan de landbouwpo litiek van de huidige regering. De Hongaarse boeren waren „vastbesloten samen te wer ken met de arbeidersklasse en hadden voor immer alle wegen verlaten, die terugvoerden naar het pad der kapitalisten en landheren." (Ingezonden modedeling) hJHKZjuZZZZZUHH» UG£N tUNÏN LU OW 30 U8UJIEN IQM Statieportret van Koningin Juliana. ALGEMEEN VERKRIJGBAAR. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling repro ducties van het statie-portret, dat vervaardigd zal worden ter gelegenheid van de a.s. troonsbestyging van Prinses Juliana, algemeen verkrygbaar te stellen. Snippers ontmaskerden zakkenrolster. Enkele dagen geleden kreeg de Haagse politie snippers pa pier in handen. De stukjes werden aan elkaar gevoegd en men constateerde, dat de be scheiden afkomstig waren van een Arnhemmer. By onderzoek bleek, dat de eigenaar In be gin Augustus met een aantal vrienden Den Haag had be zocht. Toen zy 's nachts in hun auto stapten, botste een bejaarde vrouw, die zogenaamd beschonken was, tegen de Arnhemmer en rolde tegely- kertjjd zyn portefeuille met f 100.In verband met de vermissing werd de 56-jarige G. T. gearresteerd. Nederland helpt Palestijnse vluchtelingen. Graaf Bernadotte, heeft zich telegrafisch tot de Ne derlandse regering gewend met het verzoek by te dragen in de leniging van de nood van $3000 Arabische en 7000 Joodse vluchtelingen, die zich in een wanhopige positie be vinden. Graaf Bernadotte verzoekt de regering 50 ton erwten en 50 ton bonen te schenken. Dit verzoek is inmiddels in gewilligd en de eerste zendin gen zullen de vluchtelingen spoedig bereiken. Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw" des Zondags gesloten. Het hoofdbestuur van de tentoonstelling „De Neder landse vrouw 18981948" verzoekt ons mede te delen, dat de tentoonstelling alle werkdagen van 10 tot 2 urn- is geopend, doch des Zondags gesloten ls. Grondwetsherziening in de Eerste Kamer. Het ligt in de bedoeling, dat de Eerste Kamer tegen Woensdag 25 dezer byeenge. roepen zal worden en die zelfde dag in de afdelingen de wetsontwerpen in zake de grondwetsherziening zal behandelen. Het wordt dan mogeiyk geacht op l en 2 September de openbare be handeling dezer ontwerpen te doen geschieden. De vrouw moet gelijike rechten hebben. De economische en sociale raad van de V.N. heeft Vrijdag de eerste drie artikelen van een zeven punten omvattend handvest aangaande de rech ten van de vrouw goedge keurd. waarbij de gelijkheid van mannen en vrouwen in alle geledingen van het leven wordt verkondigd. De artike len werden met 16 tegen nul stemmen by 2 onthoudingen (Engeland en Nederland) aan genomen. Het handvest ver zoekt de landen de vrouwen als gelijkwaardig aan de man nen te beschouwen bij de be noeming van openbare functi onarissen. Nieuwe bouwvak arbeidersbond. AANGESLOTEN BIJ E. V. C. Op de zitting van het con gres E. V. C. Bouwnijver heid is het ontwerp statu ten en hulshoudeiyk regle ment voor dc algemene bond van werkers In de bouwny- verheid (A.B.W.B.) goedge keurd door de 135 afgevaar. digden uit het gehele land. De oprichting van de nieuwe bond, die nu als zelfstandige organisatie by de E. V. C. zal worden aangesloten, is hiermede een feit. Het con gres hield gisteren een be sloten zitting. Nederlands landbouwpaviljoen. Te beginnen met de Duit- landbouw-ten toonstelling Frankfort zal Nederland voortaan op belangryke bui tenlandse landbouw- en vee teelttentoonstellingen uitko men met een landbouwpavil joen, een groot licht ver plaatsbare tent, die zodanig is geconstrueerd, dat zy zo wel in de openlucht als in een overdekte ruimte gebruikt kan worden. Voor zover be kend heeft geen enkel an der land een dergelyk ob ject uitgevoerd. Dit landbouwpaviljoen ls ontstaan uit de samenwer king tussen verschillende or ganisaties van het agrarisch bedryfsleven en met mede werking van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening. De nodi ge financiën worden door 't bedrijfsleven gefourneerd. In het beroepsvervoer is men het nog niet eens. Vrijdag vergaderden te Utrecht afgevaardigden van de betrokken werkgeversor ganisaties en de unïe's ver voer en verkeer ter bespre king van de loon- en arbeids- tydregelingen, zo mede van een algemeen ln te voeren arbeidsreglement. Alleen ten opzichte van dit laatste werd vrijwel over eenstemming verkregen, ten aanzien van de andere on derwerpen niet. De besturen van alle be trokken organisaties zullen op korte termyn dc situatie in eigen kring bezien en zich waarschynlyk tot de ryksbe- middelaars wenden. De „Kamerlingh Onnes" vervoert spoorwagons. Het m.s. „Kamerlingh Onnes" van de Kon. Rot terdamse Lloyd zal,, al vorens uit Batavia naar Nederland terug te ke ren* nog één maal een reis van Singapore naar Soerabaja maken. Reeds eerder voer de „Kamer lingh Onnes" voor een extra vaart tussen Sin gapore en Soerabaja, waarbij de gezagvoerder J. D. Jaarsma de op dracht had spoorwagons over te brengen. Daarby was het transport van 120 wagons geprojec teerd. Gezagvoerder Jaarsma speelde het ech ter klaar 156 stuks over te brengen, welk record de aanleiding voor eén tweede reis werd. Dat een dergelijke on derneming geen kleinig heid is, bewees alleen de aanblik al, welke het schip volgeladen bood. De wagons waren zo ge stuwd dat zij aan weers kanten ongeveer een meter bulten boord sta ken. Strenge straffen voor meineed bij echtscheiding. Na de verklaring, dat ge vallen van meineed in echt scheidingsprocedures de laat ste tijd schering en Inslag zyn en dat de justitie besloten heeft om in dergeiyke gevallen strenge straffen op te leggen, heeft de Haarlemse politie rechter twee vrouwelijke ver dachten veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. De 39-jarige Joh. B., die voor de rechtercommissaris een valse verklaring had afgelegd in een echtscheidingszaak en deze on der ede had bevestigd, en de 42-jarige D., die hetzelfde ver grijp in een andere zaak op haar geweten had, werden on middellijk na de zitting in ar rest gesteld. Superfort neergestort. Op de militaire luchtbasis van Rapid-City in de Ver. Staten is een superfort tijdens het opstij gen voor een oefenvlucht neer gestort. De 17 inzittenden wer den gedood. Aldus notarissen en accountants. Officiële Publicaties KOSTELOZE INENTING EN HERESTENG TEGEN POKKEN. Burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter openbare kennis dat op Dins dag 24 Augustus 1948, des voormidags van 910 uur, ge legenheid bestaat tot kostelo ze inenting en herinenting te gen pokken in het consultatie bureau, Noordbolwerk 37. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd dat de leeftijd beneden de 2 jaar als de meest geschikte voor in enting moet worden be schouwd. Voor een juiste vermelding ln de vacclnebewyzen van de namen en geboortedata der kinderen is het gewenst, dat by de aanmelding worden me degebracht de trouwboekjes der ouders. Adres aan Regering en Staten-Generaal. De broederschap der nota rissen in Nederland, de broe derschap der candidaat-nota- rissen, het Nederlands insti tuut van accountants, de ver eniging van academisch ge vormde accountants en zes belas ting-consultati ©bureaux hebben zich met een adres ge richt tot de leden van de mi nisterraad en der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Ge neraal. Hierin wordt gezegd, dat de leden van genoemde corporaties, die in verband met de uitoefening van hun beroep regelmatig in aanraking ko men met de byzondere moei lijkheden, waarvoor de uitvoe ring der belastingwetten de belastingplichtigen stelt, het wenselyk achten uiting te ge ven aan de grote bezorgdheid die hen vervult t.a.v. de steeds toenemende moeiiykheden in verband met de ingewikkeld heid der fiscale wetgeving. De minister van financiën heeft onlangs verklaard, dat de belastingdienst dermate overbelast is, dat hy geen krachten kon beschikbaar stel len voor de noodzakelijke her ziening en vereenvoudiging van de belastingwetten. De adressanten menen ech ter, dat het toch mogelijk moet kunnen zyn, gezien de ernst van de toestand, dat er enkele bekwame ambtenaren, eventu eel terzijde gestaan door per sonen bulten het ambtelijk le ven, zich volledig aan dit uiterst belangryke werk zon den kunnen en willen wijden. Verder uitstel brengt uiterst grote gevaren met zich. Vandaar dat zy zich geroepen voelen de ministerraad en de Staten-Generaal op de hiervo- ren geschetste noodtoestand Tien jaar legen ex-Beauftragle geëist. Tegen de cx-Beauftragte voor Overyssel W. werd Vrydag tien jaar geëist. Het ging om de vraag of W. aan de beruch te S.D.-man Lütkenhus op dracht had gegeven in Kam pen enige mensen, die weiger den te spitten, te fusilleren, ja of neen? Verdachte W., 45 jaar, correct in zyn uiterlijk en correct in zyn antwoorden, gaf steeds een trommelvuur van „nein's" ten beste en Lüt kenhus, zeide steeds even po sitief „jawohl". De procureur fiscaal achtte het bewys gele verd. Het byzondere gerechtshof besloot echter de stukken te verwyzen naar de raadsheer- commissaris. attent te maken en te verzoe ken te willen bevorderen: de voorbereiding van een hervor ming en vereenvoudiging van ons belastingstelsel; het nemen van maatregelen op korte ter mijn, die erop zijn gericht, de ingewikkeldheid in de huidige belastingwetgeving te vermin deren; een daarbij aansluitend onderzoek, hetwelk erop ge richt dient te zijn, de aangif tebiljetten inkomstenbelasting, vermogensbelasting, vennoot schapsbelasting en onderne mingsbelasting zoveel moge- lyk te verduidelyken en te trachten deze in een meer leesbare vorm aan het grote publiek ter invulling voor te leggen; het vereenvoudigen van de uitvoering der vermo gens aanwas belasting en de waardering van incourante fondsen. VOETBAL U.V.V. speelt tegen „Middelburg". In ons bericht over de op stelling van U.V.V., welke club Zondag tegen „Middel burg" zal uitkomen, stond ten gevolge van een misverstand V.U.C. in plaats van U.V.V. Men neme er dus kennis van dat niet de Haagse, doch de Utrechtse club tegen de Mid delburgers zal spelen. MOTORSPORT Grote belangstelling voor motor-betrouwbaarheidsrit. De deelname aan de door de motorclub „Scheldegou- wen" vandaag te organiseren betrouwbaarheidsrit door Zuid-Beveland en Walcheren overtreft verre de verwach tingen- Er kwamen reeds pi rn. 60 inschrijvingen uit alle delen van de provincie bin nen- Zoals men weet, wordt van middag om 3 uur by hotel Ti- voli te Goes gestart, waarna de deelnemers met een tus senpoos van één minuut ver trekken. De eerste deelnemer wordt pl-m» kwart over zeven aan de finish bii het Nederlands koffiehuis aan de Dam te Middelburg verwacht. TENNIS AUSTRALIË LEIDT IN DAVIS CUP. Ook het fweede enkelspel van de Daviscup ontmoeting AustraliëTsjechoslowakije werd door de Australiërs ge wonnen, De Tsjechen hebben Vrijdag het dubbelspel gewonnen. Aus tralië leidt nu met 2—1. Officieel bezoek in October a.s. Naar wij vernemen stelt de gouverneur van de Belgische provincie Oost-Vlaanderen, de heer M. v. d. Bogaerde zich voor in de maand Octo ber a.s. een officieel bezoek aan Walcheren te brengen ter beantwoording van het be zoek, dat Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, enige tijd geleden aan Jiet bestuur van de provincie Oost-Vlaan deren en Gent heeft gebracht. De heer v. d. Bogaerde stelt zich voor nog nader in overleg met jhr. de Casembroot een dag voor dit bezoek te bepa len. Geen Oranje-feesten fn Poortvliet. Het Oranje-comité te Poort vliet heeft aan de bewoners bekend laten maken, dat alle festiviteiten op 31 Augustus en 6 September a.s. zyn afge last. Het feit, dat er met het Regeringsjubileum van H.M. de Koningin in Poortvliet geen feesten zullen worden gehouden, vindt zyn oorzaak in veel tegenstand van ver schillende aard en onvoldoen de deelname. Van gemeente wege werd geen toestemming voor dansmuziek gegeven, terwijl verschillende personen, die zich reeds voor de volks spelen en optochten hadden opgegeven zich terug trokken. Daar het feestcomité geen uitweg meer zag, werd beslo ten geen feest te organiseren. De politie te Goes heeft een drietal kermisreizigers aange houden. Met een van hen had de Amsterdamse politie nog een appeltje te schillen. De beide anderen hadden nog boeten te betalen. Amemuldense visser ving voshaal. Een Arnemuidse visser had dezer dagen een zeldzame vangst: een flinke vis met efen staart, die tweemaal zo lans was als het lichaam- He' bleek een .voshaai te zijn, die slechts zelden in de Noord zee wordt geconstateerd. Sinds mensenheugenis is slechts éénmaal eerder door een Zeeuwse visser een dergelijke vis gevangen. Het exemplaar is voor nader onderzoek naar Den Helder opgezonden. Raad Schoondijke contra Ged. Staten. Het al- of niet herbouwen van enige huizen langs de Rijks weg te Schoondijke naby Oost burg, heeft al heel wat pennen in beweging gebracht. Het ver zoek van enkele eigenaars om op dezelfde plaats te mogen herbouwen, had volledig steun van B. en W. en de raad, doch de planologische dienst was er tegen en dus werd het besluit van de raad door G. S. niet goedgekeurd. De eigenaars lie ten het niet by dit besluit en wendden zich rechtstreeks tot G. S. Echter zonder resultaat, daar G. S. van mening zijn dat op deze plaats niet meer ge bouwd mag worden uit stede bouwkundig oogpunt, daar de ze huizen buiten de kom van de gemeente Oostburg liggen. Toegezegd werd dat de Prov. directie van de Volkshuisves ting medewerking wil verle nen dat de eigenaars in Oost burg zullen kunnen herbouwen. Door G. S. was nu het verzoek aan B. en W. gedaan om voor dit buurtschap een bestem mingsplan voor te bereiden, waarom B. en W. de raad voor stelden, daarvoor een opdracht te verlenen. De aad was echter van me ning dat het eerstgenomen raadsbesluit gehandhaafd dien de te blijven, temeer daar er toch nog 2 huizen staan en dus werd het voorstel van B. en W. verworpen. Vlissingen TERAARDEBESTELLING C. v. d. SCHRAAF Onder grote belangstelling werd Vrijdagmiddag het stof felijk overschot van de 13 ja rige C. v. d. Schraaf, die by het zwemmen in een Kreek op noodlottige wijze verdronk op de algemene begraafplaats te Vlisingen ter aarde besteld. Talrijke school- en sport vriend j es bewezen hun kame raadje de laatste eer. Dé-baar was bedekt met bloemèn en kransen. Aan de groeve sprak Ds- H. Aalbers woorden van troost tot de vader en familie, waar na Psalm 103 gezongen werd. Een broer van de overle dene dankte voor de belang stelling. GEBEDSSAMENKOMST Hedenavond om 8 uur wordt in de Lutherse kerk te Vlis singen een gebedssamen komst gehouden in verband met de opening van de grote vergadering der Kerken Zondag 22 Augustus in Am sterdam- Sprekers van verschillende gezindten zullen ieder onge veer 5 minuten het woord voeren, waarna gebeden wordt voor de arbeid der Kerken. DE BOUW VAN 2 FINSE SCHOLEN. De aanvullingsagenda voor de gemeenteraadsvergadering van Vlissingen a.s. Vrijdag vermeldt onder meer het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een crediet van 180.000 voor de bouw van twee z.g.1 Finse scholen. Een van deze scholen is be stemd voor openbaar lager onderwijs aan ae Paulus Pot- terlaan. De andere school zal in bruikleen worden gegeven aan het bestuur van de Vlis- singse Schoolvereniging en zal worden gebouwd in de Keldermanstraat, Aangezien deze scholen hét door het oorlogsgeweld vernielde scho lencomplex aan de Hendrik straat moeten vervangen, zal het Ryk vermoedelijk 90 van de stichtingskosten dezer scholen vergoeden. Middelburg NIEUWE BUURTVER ENIGING Ook Nieuw Middelburg be zit thans een buurtvereniging onder dezelfde naam. Bij de oprichtings-vergadering ga ven zich ruim tachtig leden op en werd een voorlopig be stuur gekozen, dat later nog zal worden uitgebreid. Het wordt gevormd door de he ren H. J. Flierman. P. van Gilst, J. M- de Koning en L- Suurmond. Men heeft het plan buurtfeesten te organiseren bij Nationale Feestdagen en een of meer kinderspeelplaat, sen te stichten. Men hoopt zich aan te sluiten bij „Uit het volk Voor het Volk. Grijpskerke CONCERT VOOR DE STUDENTEN. Vrijdagavond gaf de Man dolinever. „Toviao" uit Vlis singen, met medewerking van de Haiti's, een geslaagd con cert in het kamp te Grijps kerke, waar momenteel bui tenlandse studenten vertoe ven. Het geheel stond onder, leiding van de heer M P8 VentevogeL Zoutelande ELECTRIFICATIE GAAT TE LANGZAAM. - Dinsdagmiddag vergaderde de gemeenteraad van Zoutelan de onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde. De heer J. W. Wierstra werd beëdigd als plaatsvervangend secretaris en ontvanger. Het schoolbestuur zal een gift van 100 ontvangen, om de school kinderen een blijvend aanden ken té geven by het a.s. Re geringsjubileum van 'H.M. de Koningin. - De raad nam het voorstel van B. en W. om de bouw van een Iykenhuisje op de nieuwe begraafplaats aan te besteden onder de aannemers van Zoutelande aan. De kos ten zyn geraamd op onge veer 1400. Als ambtenaar van de bur- jerlyke stand werd, op aanbe veling van B. en W. benoemd, de heer I. W. Wierstra, amb tenaar ter secretarie. By de rondvraag vroeg de heer de Visser, hoe het staat met de electrificatie van Bou- dewijnskerke. Er zijn weinig of geen vorderingen gemaakt. De P.Z.E.M. klaagt over ge brek aan personeel, terwijl juist de ambtenaar, die deze zaken behandelt, door ziekte is verhinderd. Het zal nog de vraag zyn, of St. Janskerke en Werendyke nog deze winter stroom krygen, terwijl het voor Boudewynskerke wel 19491950 zal worden, aldus de voorzitter. De heer Stroo vroeg, of de Willebrordusput hersteld kan worden. Daartoe werd reeds twee jaar geleden voorlopig besloten. De voorzitter deelde mede, dat deze put Rijkseigen dom is. PROGRAMMA FEESTELIJKHEDEN. De Oranjevereniging te Zou telande heeft voor de a.s. jubi leumfeesten het volgende pro gramma samengesteld: 6 uur Reveille; 7 uur concert op de muziektent; 7.30—11.30 ringrijderij te paard; 9-11 kin derspelen met tractatie; 1 uur optocht; 2.304.30 ringrijderij met sjees; 45 uur wielrennen; 4.305.30 tonnetje steken, enz.; 6-308 uur: ringrijderij per fiets; 88.30 zang op ae muziek tent; 8.309 uur: concert; 9 10 uur stoelendans; 1010.30 uur lichtstoet. Een groot gedeelte van het dorp zal feestelijk verlicht wor den, terwijl voor alle wedstrij den prijzen worden uitgeloofd. O.- en W.-Souburg WEDVLUCHT. De postduivenhoudersvereniging „De Luchtbode" te Souburg hield een wedvlucht uit Sint Quentin over een afstand van 174 km. De uitslag luidt: 1 J. Franzooi. 2 J. Meulmeester, 3 C. Boogaard, 4 C. Boogaard, 5 Gebr. Caljouw, 6 W. Wouters. 7 C. Boogaard. 8 A. Riek- wel. 9 A Florisse, 10 J. Meulmees ter. Vrouwenpolder RAADSVERGADERING, De gemeenteraad van Vrou wenpolder zal Dinsdag 24 Aug. te 7 uur te Gapinge ln Open bare vergadering byeenkomen. APOTHEKENDIENST. Middelburg: 21 t.m. 27 Aug.; Apotheek van der Harst (Ie Khing Heng), Korte Delft 12, teL 2789. Vlissingen: Apotheek Ocken- burg en v. d. Kleinemulder. Singel 5, teL 51L (Vervolg van pag. 1), Na de pauze sprak ir. A. Siebers uit Breda over „de vormgeving van het R.K. kerk gebouw". De kerk, aldus ir. Siebers, is een mensenhuis, echter aan God gewyd. Het moet worden gebouwd met na tuurlijke middelen, maar het moet schoon zijn. By de mo derne kerkbouw zullen we te rug moeten keren naar het geen de ouden noemden de .fclispositio" van de bouwkunst, d.w.z. een juist gebruik van de elementen dier kunst: orde, maat, getal, gewicht. De ver houding der samenstellende delen moet beantwoorden aan de ingeboren evenwichtszin van de mens. i REFERAAT PROF. BERGHOEF. Belangwekkend was even eens het referaat van prof. ir. J. Berghoef uit Aalsmeer. Prof. Berghoef sprak over de ruimtevorm van het Protes tantse Kerkgebouw. De kerk behoort een teken van geloof te zyn, aldus spr. In onze tyd heerst nog teveel het rationa lisme. Men tracht nog teveel te voldoen aan menselyke ver langens, aan 't practische nut van het gebouw. Het gebruik komt echter pas in de tweede pleats. In de eerste plaats is het een vereiste dat het kerk gebouw in ruimtelijke en plas tische vorm uitstygt boven za kelijke waarden. Prof. Berghoef die met ir. Klarenbeek speciale studie van dit onderwerp heeft gemaakt, behandelde vervolgens de ont wikkeling van de kerkbouw in Nederland, waarby hij de aan dacht vestigde op het ver- schynsel dat de ruimtewerking bij de reformatorische kerk bouw meer diffuus is gewor den. Hij concludeerde hieruit dat het Protestantisme geen „eengerichheid" ligt. In R.K. kahedralen enbaselieken vindt men 'n dergelijke „eengericht heid" wel. Daar wordt men als het ware gedwongen naar één plaats, n.L het altaar. Bij de Protestantse kerkbouw is meer de ongerichte, verheven ruimte. De kerk is hier de plaats waar verantwoordelyke mensen God ontmoeten. Spr. meende dat hierin richtlynen waren te vin den voor moderne Protestant se kerkbouw. Op dit referaat volgde een gedachtenwisseling, waarin o.a. naar voren werd gebracht, dat door overheidsbemoeiing de architect soms wordt be lemmerd, o.a. by torenbouw. Tenslotte sprak mr. dr. R. W. Graaf van Lynden een slot woord, waarna nog een rond gang over de tentoonstelling werd gemaakt. Aanleg van wegen. Vrijdag werd door de Her- vekavelingscommissie Wal cheren aanbesteed bestek L.S.; de aanleg van wegen in de Noord- en Oostwatering van de Polder Walcheren met bij komende werken. De volgende inschrijvingen kwamen uit de bus: Aann. en Handelsrriy. Van Oord te Werkendam, 205.000, fa. Van 't Verlaat, Middelburg 196.300; J. G v. Oord, Utrecht, 194.346; Sanders, Snepvanger en Vlie ger, Ryswyk, 190 200; fa. J. D. Janse, Coiy'nsplaat, 194.000,; A. W. v. d. Pol, Heemstede, 164.500. Kamer Yan Koophandel te Middelburg verhuist. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in Zeeland zal binnen kort verhuizen. Men heeft namelijk het perceel Seisdam 28 te Middelburg aangekocht. Wanneer de hui dige bewoner dit pand heeft verlaten zal het tot kantoor worden verbouwd. Men ver wacht over circa drie maan- der de Balans te verlaten en de nieuwe kantoorruimte te betrekken. Marktberichten VEILINGSVER. WALCHEREN. Veiling van 18 Augustus 1948. Groenten: Dub. 20—48; Snijbo nen 20—80; Wagenaar 20—24; An dijvie 4—14; Augurken I 8—70; Postelein 4—29; Prei 18—24; Uien 410; Spinazie 1930; Rode kool 5—11; Savoyekool 5—15; Bloem kool I 28—46; idem II 15—34; idem 416; Platglaskomk. IA 1016; id. I 416; idem II 614; idem III 4 8; Natuursla I 4—15; idem II 2—6. alles per kg.; Peen II 5—8; Bospeen 622, beiden per bos; Pruimen: R. Vict. 12—34; Washing ton 1627; Witte wynpr. 1532; Czaarpruim 7—28; Rein Claude 20 —40; B. de Souv. 12—34; Jefferson 2940; Black Alicante 133—138; Frankenthaler 105—132; Bramen 137 141; Meloen, suiker 1867; idem annanas 36111; idem net 1858; Tomaten kas 1970; Appels: Kes wick 15—21; James Gr. 41—54; Zi geunerin A, B, C 38—55; I—II 30— 45; Appels val en fabr. 5—35; Pe ren: Clapps A. B, C 50—63; I—II 35—54; Peren val 1640: Aardap pelen: Eigenheimers 5—5.50; Beve landers 3.50—3.69; Bintjes 4^-5; Koopm. blauwe 5.405.70, alles per kg. ZONDAGSDIENST. DOKTOREN Middelburg: de heer J. B. Si mons, arts Vlissingse singel, tel. 2191; Vlissingen: de heer C. J. M. de Greef, arts, Koudek. weg West 13, tel. 55. Koudekerke, Westkapelle en Zoutelande: de heer L. Sloos, arts, Middelburgsestraat A 61, Koudekerke, tel. K 1185—231. Veere, Serooskerke en Oost- kapelle: dr. Reijnders Schilt, Serooskerke, tel. K 1189—212.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2