PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Herrie in Berlijn over razzia's Nederlands nieuwe kerken oe BILT Politiek steekspel VOORSPELT Sowjet-politie arresteerde Westelijke agenten In Juni kwamen 2467 woningen gereed. Sow jet-consul in Washington de Ver. Staten uitgezet Vreedzame regeling niet meer mogelijk? Geslaagd congres te Middelburg 191e Jaargang - No.196 Uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant, ïvliddelburg. Drukkerij Fa. F. van de Velde Jr. Vlissingen. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Algemeen Christelijke feestdagen. Zaterdag 21 Aug. 1948 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Giro nr'n359300 PZ.C. Middelburg. ABONNEMENTSPRIJS: 30 CL per week; 3,75 per kwartaal; franco per post 4,— per kwartaal. Losse nummers 10 cent. ADVERTENTIEPRIJS: 12 ct. per mm., minimum p. advertentie 2. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Condense Kaal 29. tel 2077 en 2924 - Goes: L Voretstr. 55. tel 2475 (b.g.g 2228) - Oostburg: Pr Maurltsstr 12. tel 102 - Temeuzen: Brouwerij str 2 Zlerlkzee: N ^ogeróstr^G^ieOJel^ Onze veronderstelling, dat de uitslag van de verkiezingen in ieder geval meer leven in de politieke brouwerij zou bren gen, is wel bewaarheid. Dit „le ven" is overigens bij de Kabi netsformatie van weinig ver kwikkelijke aard geweest en men krijgt als buitenstaander wel zeer sterk de indruk, dat er met het landsbelang slechts in de tweede plaats, met het partijbelang in de allereerste plaats rekening is gehouden. Er is om portefeuilles en bevoegd heden gestreden met een hartstocht 'n betere zaak waar dig en zelfs nu het babinet in functie is en de Kamer haar werkzaamheden reeds volop is begonnen, duurt het politieke steekspel nog voort. Mr. Oud, de fractieleider van de V.V.D., heeft onthullingen ge daan en onder meer medege deeld, dat de V.V.D. geen en kel bezwaar had tegen de heer Beel als formateur, maar dat het verzet van de Partij van de Ar beid tegen opname van WD- ministers hem falen deed. Het feit, dat de heer Drees en niet de heer van Schaik minister president werd, verklaart de heer Oud met de mededeling, dat in de tegenwoordige rege ring het zwaartepunt ligt op de driehoek prem; r-buitenlandse zaken-overzeese gebiedsdelen. De beide laatstgenoemde porte feuilles zijn toegevallen aan niet tot de P. v. d. A. behorenden. Er was toen niets anders moge lijk, dan het voorzitterschap van het ministerie toe te bedelen aan een Arbeidspoliticus. Daarvoor viel de keuze op de heer Drees, die terecht een goede faam ge niet en het vertrouwen heeft van brede lagen van ons volk. Ook aan Katholieke zijde heeft men zich verwonderd over de keuze van de heer Drees. De R.K. pers doet het thans voor komen, alsof de betekenis van het premierschap wordt over schat. Dat is natuurlijk een doekje voor het bloeden. De practijk leert, dat als een pre mier n' figuur is en geen poli tieke ledepop, zijn invloed enorm kan zijn. En Drees is geen ledepopDe R.K. Tijd doet weer onthullingen over de ma nier, waarop dr. Gielen uit het kabinet verdwenen is. Het schijnt op een onprettige manier gebeurd te zijn en de heer Gie len hoorde eigenlijk pas uit de radio, dat hij als minister was gewipt Om nog even óp de heer Oud terug te komen: het staat wel vast, dat- hij geen minister is geworden, omdat hij voor de P. v.d.A. als zodanig onaanvaard-i baar werd geacht. Logisch sluit hierop aan, dat er tussen de heer Oud en de P.v.d.A.-pers thans een strijd is ontbrand, die het Kamerlidmaatschap of het bur gemeesterschap van de heer Oud tot inzet heeft. De heer Oud schijnt zijn parlementaire func tie te willen vei'enigen met zijn burgemeesterschap van Rotter dam en de socialistische pers slaat alarm. Het is een onge bruikelijke combinatie, omdat beide functies de volle mens eisen en omdat aan Kamerle den, die burgemeester werden, nog al eens de eis werd gesteld, dat zij voor hun Kamerlidmaat schap zouden bedanken. Zonder nu de heer Oud als politiek lei der te willen treffen en zonder hem als burgemeester te dis kwalificeren, oefent de socialis tische pers toch vrij scherpe cri- tiek. De heer Oud schijnt het er niettemin op te willen wagen. Maar hij heeft in een interview dit voornemen wel zwakjes ge motiveerd. En of hij juist han delt is de vraag. Want het bur gemeesterschap van Rotterdam is geen sinecure en het leider schap van een Kamerfractie evenmin. Het een of het ander zal onder deze combinatie moe ten lijden. Overigens is de kwestie niet zo bijster belangrijk. De strijd echter illustreert, dat.onze voor spelling, dat de verkiezingsuit slag leven in de politieke brou werij zou brengen, juist is. Als dit leven uiteindelijk een verhoogde belangstelling van ons volk voor de politiek in sluit, kan Nederland daar slechts bij winnen. 3<4 millioen kilo Java- sulker voor Nederland. Begin volgende week wordt het m.s. „Kertosono" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd uit Batavia te Rotterdam ver wacht met bijna 33/> millioen kg. suiker voor Nederland aan boord, benevens ladingen co pra en rubber. MEER WIND. Geldig tot Zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige, maar later tot krachtig toenemen de wind tussen West en Zuid. Weinig verandering in tem peratuur. „Fascisten" contra „bekende misdadigers" Vrijdag heeft de Sovjet-politie in Berlijn, bijgestaan door Duitse agenten, opnieuw een grote razzia onder nomen tegen zwarthandelaren op de Potsdammerplatz. Meer dan 2000 personen werden daarbij gearresteerd. Enkele Sovjet-soldaten bet'raden in het vuur van hun jachtlust de Amerikaanse sector. Toen de Duitse politie in deze sector daartegen protesteerde werden een briga dier en vijf agenten opgepakt en meegenomen naar de Sovjet-sector. De brigadier en een agent werden later vrijgelaten. De andere vier nog niet. Het Amerikaanse militaire bestuur heeft daarop by de RussLsche autoriteiten ge protesteerd tegen de arres tatie van de politieagenten. De Amerikaanse comman dant van Berlijn, kolonel Howley, zeide, dat hy de on- middellijke vrijlating van de vier zich nog in Russische handen bevindende politie mannen had geëist. Hy voegde er aan toe: „Als dit protest niet helpt, zullen wy het hoger op zoeken. Als ook dat niet nelpt, kunnen wij nog andere maatregelen nemen.1' Dr. Stumm, politie-chef van de Westelijke sectoren, had het Amerikaanse mili taire bestuur verzocht, krach tige maatregelen te nemen om de vrijlating van de vier mannen te verzekeren. De politiechef van dé Sov jet-sector, Wagner, heeft de politie der Westelyke secto ren beschuldigd van gebrek aan medewerking bij het op treden tegen zwarte hande laars. Van de zyde der Brit ten werd hem geantwoord, dat medewerking moeilyk was, indien de razzia's wer den gehouden zonder dat de Westelyke politie op de hoog te was gesteld. „FASCISTEN CON TRA MISDADI GERS." De politie van de Sovjet sector heeft „vreedzame Ber- lijners" de raad gegeven uit de buurt van de Potsdam- merplatz te bltjyen, aange zien daar „fascistische groe pen provocerend optreden en ongelukken zouden kunnen veroc/rzaken." De Amerikaanse comman dant op zijn beurt, ken schetste de leiders van de politie in de Sovjet-sector als „bekende misdadigetrs." Howley verklaarde verder, dat de zwarte handel tijdens de blokkade reusachtige af metingen heeft aangenomen en dat de „onnodige goede- renschaarste" zelfs nu nog verlicht zou kunnen worden, indien minder goederen door Soyjets uit de Sovjet sector werden geëxporteerd. HOOFD VAN BER LIJN S KOLENBU- REAU GEARRES TEERD. Alfred Mückenberger, hoofd van het centrale Berlijnse kolenbureau, is op aan wij- Zware vracht voor de K.L.M. Met een speciale vracht-Skymaster van de K.L.M. Is 19 Augus tus uit New York een 4500 kg.-zware spoel voor de hoofd-dynamo van de Amerikaanse tanker „Pendelton" ver zonden. De electrische installatie van het schip, dat te Durban lag, raakte dezer dagen on klaar. Men telegrafeer de naar New-York en met een „vliegende vrachtwagen" van de K.L.M. vervoerde men in tweemaal 24 uur dit zowel in letterlijke als figuurlijk opzicht ge wichtige scheepsonder- deel. In ,de haven van Dur ban werd de dynamo- spoel in het schip ge monteerd, waarna de tanker zonder noemens waardig oponthoud zijn reis kon hervatten. De melaatsheid In de wereld. Volgens een statistiek, op gemaakt door de Vereniging voor de Strjjd tegen de Me laatsheid, ljjden ongeveer 7 millioen mensen aan melaats heid. Drie millioen hiervan bewo nen het Britse ryk. Slechts 10 t.h. van de zieken kunnen behandeld worden, door het gebrek aan bevoegd perso neel. zing van de Sovjet-autori teiten door Duitse politie gearresteerd. Mückenberger was door de Sovjet-autori teiten geschorst wegens „verwaarlozing van de ko- lenopslagplaatsen en ondoel treffend optreden bij de ko- lendistributie." Hij bleef ech ter in functie, nadat de Amerikaanse en Britse mili taire autoriteiten hem ge zegd hadden dat hij het Sov jet-bevel diende te negeren. NIEUW SOVJET AANBOD. De inwoners van de Wes telijke sectoren te Berlijn kunnen van het begin van de maand September af hun rantsoenkaarten omwisselen tegen rantsoenkaarten van de Sovjet-sector, Zij zullen dezelfde rant soenen levensmiddelen en steenkolen krijgen als de in woners van de Oostelijke sec tor. Zoals bekend heeft het Sovjet-Russisch militair be stuur een maand geleden be sloten de verantwoordelijk heid voor de voedselvoorzie ning van de gehele stad op zich te nemen. 28.000 van de 2.400.000 inwoners der Westelijke sectoren hadden zich in de Sovjet sector la ten Inschrijven 'óm van deze maatregelen te profiteren. Geen bespreking met Molotov. De Vrijdag verwachte nieu we bespreking op het Kremlin is geen werkelijkheid gewor den. Het zou voorbarig zijn, zo merkt Reuters correspondent U Moskou op, te spreken van een meningsverschil tussen Engejand en Amerika enei'zijds en Frankrijk anderzijds. Een meningsverschil zou echter kunnen zijn gerezen over het op de agenda van een nieuwe ministersconferentie plaatsen van het toekomstige beheer van het Ruhrgebied. Recordproductie sir>ds de bevrijding. Volgens voorlopige cjjfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedraagt het aan tal gereed gekomen woningen in de maand Juni 2467 stuks. Deze productie is de grootste maand productie sinds de be vrijding. In het eerste halfjaar kwa men gereed 12.552 woningen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat de hier in opgenomen cijfers over Mei en Juni voorlopig zijn, zodat het totaal aantal nog met enige honderden moet worden verhoogd. IN ZEELAND 188 De in Juni gereed gekomen woningen waren als volgt over de provincies verdeeld: Gro ningen 137, Friesland 95, Drente 104, Overijssel, exclu sief N.O.-polder 129, N.O.-pol- der geen, Gelderland 388, Utrecht 73, Noord-Holland, exclusief Amsterdam 219, Am sterdam 77, Zuid-Holland, ex clusief Den Haag en Rotter dam 167, Den Haag 20, Rot terdam 10. Zeeland 188, N. Brabant 463, Limburg 397. Begonnen werd in Juni aan 3502 woningen, terwijl aan het einde van deze maand 44.115 woningen in aanbouw waren. Omdat de Belgische aardap pelproductie dit jaftr groot is. heeft de regering besloten de uitvoer van consumptie-aardappelen toe te staan. Voorlopig «mag een totaal van 40.000 ton worden uitgevoerd. Vandaag.. wordt Prinses Mar garet Rose van Enge land 18 jaar; is het 275 jaar ge leden, dat de zeeslag by Kijkduin plaats had, waarby de Ruyter de Engels-Franse vloot ver sloeg. Abdoel Kadir vervangt tijdelijk Dr. van Mook. In verband met de tydely- ke afwezigheid van de luite nant-gouverneur-generaal is met ingang van 16 Augus tus tot het tydstip waarop de luitenant-gouverneur-gene raal het dagelijks beleid der zaken wederom zal aanvaar den, dat beleid opgedragen aan de secretaris van Staat voor Algemene Zaken, Ra den Abdoelkadir. SCHERPE AMERIKAANSE NOTA OVER DE ZAAK-KOSENKINA. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een scherpe nota gezonden aan de Sovjet-Unie, waarin wordt verlangd, datde Sovjet-consul in Washing ton, Lomakin, binnen redelijke tijd de Ver. Staten zal verlaten. Beschuldigingen ongegrond verklaard. De nota werd gezonden als antwoord op de reeks van Sovjet-protesten naar aan leiding van de gebeurtenis sen rondom mevr. Kosenki- De Ver. Staten wijzen de beschuldigingen en insinua ties in deze protesten cate- Regering van Djocja acht de toestand zeer verslechterd. Geen nieuwe instructies voor de heer Neher. Volgens Antara zijn hoge Republikeinse regeringskrin gen in Djocja van mening, dat de schietpartij rond het Republikeinse hoofdkwartier te Z.K H. Prins Bernhard en de Hertog, de Beau fort bestuderen de plat tegrond van het par cours van de ruiterwed- stryden om de King George V Challenge Cup, die Woensdag in het White City Stadion wer den gehouden. De wed strijd werd gewonnen door de Engelse Lt.-Kol. Llewellyn op Fox Hun eer, terwijl Spanje, Frankrijk en de Ver. St. de tweede plaats deel den. Boeiende inleidingen Het bouwen van kerken behoort wel tot het schoonste werk, dat een meixs in zijn leven kan verrichten en daarom stemt het tot grote voldoening, dat de tentoonstelling Neder lands Nieuwe Kerken, die thans te Middelburg gehouden wordt, zich in een méér dan bevredigende belangstelling mag verheugen. Het aantal bezoekers loopt reeds in de honderden en het Vrijdag gehouden congres over kerkbouw was alleen al een succes, doordat geestelijken, burgemeesters, wederopbouw- figuren en bouwkixndigen uit geheel Zeeland er aan deelna men. Het congres, dat onder meer ook werd bijgewoond door de burgemeester van Middelburg, jhr. mr. W. C. Sandberg tot Essenburg, werd geopend door mr. dr. R. W. Graaf van Lyn- den, voorzitter van het plaat selijk comité, dat deze tentoon stelling en het congres heeft voorbereid. Terecht bracht spr. hulde aan ing. F. de Graaf, die zich zeer veel moeite heeft getroost voor de organisatie. DE INRICHTING VAN HET HERV. KERKGEBOUW. Als eerste spr. trad naar vo ren ds. W. A. Zeydner uit Rot terdam, die de richtlijnen voor de inrichting van een kerkge bouw besprak, zoals die in 1947 zijn vastgesteld door de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Spr. stelde vast, dat liturgie en kerkbouw bij de Herv. Kerk langen tijd stiefmoederlijk bedeeld waren, maar dat de laatste jaren hier in verhandeling is gekomen. Het was voorheen allerminst een genoegen voor een archi tect om bij alle theologische tegenstellingen een opdracht tot kerkbouw te krijgen van de Ned, Herv. Kerk. De richt lijnen, die de Synode nu gege ven heeft, zy'n een eerste, maar niettemin zeer belangrij ke stap in de goede richting. Als allereerste eis mag men aan een kerkgebouw stellen, dat het geschikt is voor de dienst. De catechismus splitst de dienst in vier delen: de dienst des Woords, de dienst der Sacramenten, de dienst der Gebeden en de dienst der Barmhartigheid. Elk dezer vier diensten wordt door be paalde groepen op de voor grond geplaatst. De richtlijnen eisen evenwel een absoluut evenwicht tussen deze vier diensten en dat brengt mede veel ruimte voor God een kerkgebouw moet hoog zy'n en verheven, een Huis des He ren en veel ruimte voor de Gemeente, opdat de Gemeente daar waarlijk haar eigen huis vindt. Naast deze twee eisen is de vraag of kansel dan wel Avondmaalstafel in het mid delpunt moet staan slechts van ondergeschikt belang. Zij immers zyn slechts meubels. Hoofdzaak is, dat de kerk het huis is, waar de Gemeente de Heer kan dienen. Na deze inleiding beant woordde spr. een aantal vra gen. Belangrijk was daarby zijn uiteenzetting over de wij ze, waarop in een kerkgebouw ook de dienst der barmhartig heid vervuld kan worden. Ds. Zeydner wees op het bijeen brengen van bloemen, ooft en milde gaven voor de zeer ve len, die in de steden eenzaam zyn en troost behoeven. Draagt die gaven uit, zo. zeide spr. en hy voegde er aan toe: Men moet zelf in de gevangenis zeten hebben, om te weten wat het betekent in de cel een tomaat te ontvangen! HET R.K. KERKGEBOUW. Over de liturgische zin van het R.K. kerkgebouw sprak hierna dr. A. J. M. Kat uit Haarlem. Spr. gaf allereerst een historisch overzicht. Aan vankelijk hadden de Christenen tempels noch altaren, in tegen stelling tot de heidenen. Men was bevreesd, dat heidense elementen in de Chr. Kerk zou den doordringen. Aan de ge bouwen hechtten zy geen waar de, wel echter atCn de plaats, waar zij den Heer aanriepen. Pas na de periode der vervol gingen begon men kerken te bouwen, die feestelijk werden gewijd en beschouwd als hui zen der gemeente, opgedragen en gewijd aan God. Pas toen het Noorden ge kerstend werd, kwamen er an dere elementen bij met zinne beeldige plechtigheden, die aan het kerkgebouw een nog veel hoger waarde gaven, het ge bouw werd zelf iets heiligs. In de middeleeuwen werd het kerkgebouw volledig opgeno men in het spel der symbolen: de kathedraal werd door haar vorm zelf een levende, stenen prediking. Spr. zette vervolgens uitvoe rig uiteen, hoe groot de rol is, die de liturgie in het kerkelijk leven speelt en op welke wijze de kerkarchitect zyn schepping dienstbaar moet maken aan de liturgie. Hierna vvej'4 gepauzeerd. Batavia de toestand heeft ver slechterd en de mogelijkheid van een vreedzame regeling tussen Nederland en de Repu bliek practisch heeft geëllimi- neerd. Het voorgenomen vertrek van dc Commissie van Goede Diensten en de vertegenwoor. digers van de beide delegaties naar Kalioerang op Maandag a.s. zal zeer waarschijnlijk wederom een week worden uitgesteld. De reden voor het hernieuwde uitstel moet wor den gezocht in de noodzakelij ke regelmatig vliegverbinding tussen Batavia en Djoc ja, die dreigt te stagneren, omdat reparaties op het vlieg veld te Djocja geen geregelde verbinding garanderen. Betreffende de teruggave van de documenten der Repu blikeinse veiligheidscommis sie, welke zich bevonden in het gebouw aan Pegangsaan- Oost te Batavia, verneemt Aneta, dat Donderdag enig misverstand is ontstaan bij de uitvoering van de opdracht van de procureur generaal, luidende dat de documenten onverwy'ld aan de Republi keinse delegatie ter beschik king moesten werden gesteld. DOCUMENTEN TERUGGEGEVEN Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat de laat ste ontwikkelingen er toe kunnen leiden, dat met in gang van Maandag toch be sprekingen te Kalioerang zul len worden gehouden. Na het besluit van de commissie van Goede Diensten, dat zij niet naar Djocgja zal gaan zolang herstelwerkzaamheden op het vliegveld uitgevoerd worden, heeft Moh. Roem de commis sie doen weten, dat deze werkzaamheden zullen wor den uitgesteld tot de periode van vergaderen te Kalioerang afgelopen is. Het is nog niet bekend, wat de commissie thans zal besluiten. De documenten zyn Vrydag aan de republikeinse voor zitter van de veiligheids-com missie, dr. J. Leineme, terug gegeven. Leinema heeft tot Zaterdag 18.00 uur tyd gekre gen om de documenten te sorteren en te rangschikken, waarna het secretariaat ver plaatst moet worden, omdat een onderzoek van de justi tie noodzakelijk maakt, dat het pand aan Pengangsaan voorlopig gesloten blijft. Lei- mena tekende het betx-effen- de document en zeide, dat hy met deze regeling accoord gaat. In een document stelde hij echter vast, dat hij het in cident hiermede niet geslo ten beschouwde. RESOLUTIE Het republikeinse parle ment heeft een resolutie aan genomen, waarin zij haar goedkeuring hecht aan de be slissing van de republikeinse regering tot het opschorten van alle onderhandelingen met de Nederlanders, omdat deze niet de onschendbaar heid en „de democratische rechten" van de leden der republikeinse delegatie zullen beschermen. Voorts protes teert het parlement tegen in cidenten, die Maandagavond zijn voorgevallen in het ge bouw van de republiek te Ba tavia, De heer L. Neher, gedele geerde van het opperbestuur in Indonesië, is te Batavia gearriveerd. Op de vraag of hy nieuwe instructies betref fende de onderhandelingen met de Republiek by" zich had, antwoordde hy ontkennend. gorisch van de hand. Ze zijn, aldus de nota, in volmaakte tegenspraak met de feiten bevonden. ONBETAMELIJK GEDRAG. De nota zegt voorts, dat in de Sovjet-m-otesten hoogst ernstige beschuldigingen uit zijn tegen burgers en te gen de regering der Ver. Sta ten. Bevoegde Amerikaanse autoriteiten hebben vastge steld, dat de beschuldigingen, ongegrond zijn en dat verte genwoordigers van de Sovjet regering „zich hoogst onbe tamelijk gedi-agen hebben." Het Amerikaanse ministe- j van buitenlandse zaken blyft erbij, dat de betrokken Sovjet-onderwyski-achten „uit vrije wil" in de Ver. Staten blijven Het ontkent, dat de regering der V. S. iets uit staande heeft met de Tolstoj- stichting, waar mevrouw Ko- senkina „haar toevlucht zocht". Ook ontkent het ministe rie, dat de New.Yorkse po litie op illegale wyze het Sovjet-consulaat binnenge drongen zou zy'n of dat de Sovjet-Unie het recht zou hebben de terugkeer van de drie personen in kwestie te eisen. „De Ver. Staten kun nen niet toestaan, dat eniger lei vreemde regering politie macht binnen de V. S. uit oefent." MEVROUW KOSEN- KINA. Volgens de nota is me vrouw Kosenkina geheel vry iedere Sovjet-vertegenwoordi ger te ontvangen, maar zal zjj daartoe niet gedwongen worden. Mevrouw Kosenkina, die waarschijnlijk drie maanden in het ziekenhuis moet biy- ven, heeft zich bereid ver- klaard te getuigen voor de commissie tegen on-Ameri. kaanse activiteit. KORTE PREDICATIE EEN KROON VAN FIJN GOUD Op zijn hoofd zet Gij een kroon van fijn goxid. Ps. 21 4b. Grote ogenblikken breken voor ons Vorstenhuis en volk aan: de laatste verjaardag van onze Landsvrouwe als Koningin der Nederlanden en daarna de wisseling der kroon. Dank en bede voegt hier. De kroon is het zinnebeeld van het koningschap. Luister en majesteit straalt hiervan uit, Een halve eeuw heeft onze Vorstin deze kroon met ere ge dragen. Een dankbaar volk zal ervan gewagen. Wij mogen niet vergeten, wat onze Koningin voor haar volk geweest is, in haar vaderlandsliefde, onwan kelbare trouw en beloonde wil, om naar haar grondwettelijke taak leiding te geven aan 's lands belangen, met eerbiediging van de rechten van het volk. Zij zag deze taak als roeping vanuit haar voorgeslacht. Waardig, manlijk, met wijs be leid heeft zij deze roeping ver vuld. Ja meer. Zij wist voor haar hart, dat deze roeping haar van Godswege was opgelegd en dat zij koningin was bij de gra tie Gods. Dit was het fijne goud van haar kroon. Meer dan aardse glorie straalde ervan uit. Daar om heeft onze dankbaarheid een geestelijk karakter. Zij klimt op tot God, de Koning der koningen. Het ivas toch alleen door Zijn voorzienig bestel, dat de dynastie der Oranjes gehand haafd bleef in eenzame en ge vaarlijke tijden en dat onze ge liefde Prinses haar koninklijke moeder mag opvolgen. Historisch gezien, wordt haar eeii kroon van fijn goud opge zet. Moge het blijken, dat ook zij deze kroon uit de hand van God ontvangen heeft. Hij schrijft de geschiedenis der vol ken en kan, naar het getuigenis van deze Psalm, ook haar be stralen met zegeningen van het goede. In de wervelstorm van deze tijd is Zijn genade en geest toch de kroon van het fijnste goud. Goes. A. W. M. Odé. Tarwe en petroleum voor Nederland. De E.C.A. heeft opnieuw aan koopmachtigingen verleend tot een gezamenlijk bedrag van 19.590.667 dollar. De toewijzing aan Nederland is voor tarwe uit de Ver. Staten ten bedrage van 2.560.336 dollar en petroleum- profi^pteji voor 743.000 dollar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1